KWaTTA'®» Binitlattl 1! tie Promie, beter dan Goed: DE BESTE Kerkaieuws. ben. Briand heeft verklaard, dat hji een concentratie-kabinet wil vormen, en zoo noodig een beroep zal doen op personen buiten het kabinet. Het is beken 1, dat er ernstig over gedacht wordt, ook Herriot en Poincaré in het kabinet op te nemen. De radicalen hebben echter ten op zichte van Poincaré huh veto uitgespro ken. Zij zijn niet tegen een concentratie- kabinet, mits bij hen de leiding berust. Zij eischen vijf portefeuilles voor zich op. Het is echter niet waarschijnlijk, dat Briand die zal toestaan. Hen is in politieke kringen weinig op timistisch gestemd ter zake van het ver loop dezer kabinetsformatie. Vrij alge meen blijft men' Poincaré als den opvol ger van Perét noemen. Dat Briand nogmaals formateur en mi- nister-prpsident zou zijn, werd algemeen verwacht. Er is blijkbaar een flinke Bri and-meerderheid in het KabinetMaar Briand is geen financier. De groote vraag is dan ook: wie zal minister van finan ciën worden, zoo schrijft het Vaderl. Eigenlijk is er nog een belangrijker vraag: kan het land nog wel van de ver dere inflatie gered worden? Er zijn sinds Juni 1924 reeds acht ministers van financiën geweest. Thans moet de negende gevonden worden. Er is weer sprake van Caillaux en van Poincaré. De eerste schijnt echter vast besloten te zijn, alleen nog als minister- p resident zitting te nemen in een kabinet. De jammerlijke mislukking van zijn laatste ministerie, die een gevolg was van zijn gebrek aan vrijheid in het mini sterie, is voor hem een wreede les geweest. Wat Poincaré betreft, die is ook geen financiëele specialiteit. Men verneemt nu een en ander over de oorzaken van den val van Peret. Die genen die werkelijk de consolideering van den frank wenschen, hebben hem vooral twee ernstige fouten te verwijten. In de eerste plaats heeft hij het Morgan - fonds verbruikt en niet alleen, zooals men oorspronkelijk dacht om er franken mee' te koopen, maar tevens om met de aldus gekochte franken de titels der niet-ge- consolideerde schuld, welke 20 Mei ver viel, te betalen. Dit is min of meer een geheime manipulatie geweest. Volgens de officiëele mededeelingen heeft de Bank van Frankrijk slechts 655 milliosn moeten voorschieten om aan de behoeften van dien zeer gevreesden vervaldag te vol doen. Thans blijkt echter, dat de met de Morgan-dollars gekochte franken ook daar toe gebruikt werden; zoodat men niet j655 millioen maar 2.5 milliard heeft noo dig gehad. Bij de tweede fout was het nog niet "uitvoering gekomen; men had daar slechts met een plan te doen, maar volgens velen het allergevaarlijkste plan, dat een Fransche minister van financiën op dit oogenblik kan hebben. Peret wilde namelijk het „plafond uni que" invoeren. De schatkistbons en de bons der nationale verdediging, zoo rede neert hij, zijn toch net zoo goed vorde ringen op den staat als de bankbiljetten; waar er thans GO milliard bankbiljetten mogen zijn kan men dat maximum eigen lijk rustig verhoogen met de 40 milliard schatkistbons en de 40 milliard bons van het Nationaal Crediet. Zolo krijgt men 'dan het „plafond unique' van 150 milli ard. De schuld van den staat wordt daar door immers met geen cent verhoogd. In die heele redeneering wordt echter iover het hoofd gezien dat weliswaar de schuld niet wordt verhoogd, maar de hoe veelheid in omloop zijnde biljetten wel. Die zou meer dan verdubbeld worden en wel zeer spoedig, want wie -zal schat kistbiljetten in zijn brandkast laten lig gen wanneer hij weet dat het aantal bank biljetten met den dag talrijker wordt. Bij 1de instelling van het plafond unique zou iedereen zich haasten om zijn bons en schuldbewijzen voor bankbiljetten in te ruilen en om daarmede dan de uit de Duitsche inflatie-periode welbekende jacht naar „Sachwerte" te ondernemen. Het leven zou in nog sneller tempo dan thans duurder worden Nen zou waarschijnlijk ten slotte ook het „plafond unique" van 150 milliard zelf doorgebroken worden en de inflatie geheel aan zijn eigen monsterach tige kracht overgelaten zijn. Dit gevaar schijnt nu met Peret's af treden, geweken te zijn. Is het daarom, Öat de frank gisteren weer iets beter was? Korte berichten. Met 113 tegen 107 stemmen is gis teren een in het Canadeesche Lagerhuis bij verrassing ingediende motie van wan trouwen in de regeering geketst. De op positie had partij willen trekken van de afwezigheid van vele aanhangers der re geering en de motie kwam plotseling van de achterste banken der conservatieven. Het debat werd echter gerekt, totdat de afwezigen bij elkaar waren getrommeld. Om de kolenconcurrentie met En geland te verscherpen heeft de Russische regeering een plan ontworpen vóór het aanboren van nieuwe schachten. In het Donbekken alleen - zouden er 63 worden aangeboord. Zij verwacht een zeer groote vermeerdering van de productie. Bij de Russische Suikertrust zijn ernstige malversaties ontdekt, welk een bedrag van ruim 100.000 roebel beloopen, Konouchouv, de hoofd-schuldige, chef van de transport-afdeeling, is spoorloos ver dwenen. In antwoord op de Engelsche nota wijst de Sovjet-regeering erop, dat er in de Sowjet-unie geen verbod tot verzen- ding van geld naar het buitenland be staat. De eenige beperking is de ver plichting om een vergunning te krijgen. De regeering kon de vakvereenigingen niet verbieden, geld naar Engeland te zen den tot hulp voor de vakvereenigingen in een ander land. De Sovvjét-regeering zegt, dat dat geld niet door haar, maar dooi den centralen raad van vakvebeenigingen gezonden is. De burgemeester van Nantes heeft geweigerd toe te stemmen in een nieuwe verhooging van den prijs van het brood die reeds is goedgekeurd door de pre fectorale overheid. De bakkers te Nantes dreigen nu morgen hun zaken te sluiten. In het Noorden van Italië zijn telkens onweeren en stijgen de rivieren. Te Bari daarentegen heerscht een tropische hitte: 30 graden in de schaduw. In den nacht van Maandag heeft zich in het kanaal AntwerpenLuik aan sluis 2 bij Moll, waar een nieuw Sas gebouwd wordt, een ernstige dijkverzak- king voorgedaan, waardoor een massa slijk voor ide oude sluis gevloeid is. De vaart zal daar minstens 2 weken gestremd zijn. Naar de „Daily Express" meldt, heb ben de Duitsche en Hongaarsche afge vaardigden voor de internationale confe rentie van bouwvakarbeiders, welke van daag te Londen zal worden geopend, geen visum voor de reis naar Engeland kun nen krijgen. Naar verluidt, is het visum geweigerd naar aanleiding van een inge steld officieel onderzoek naar de politieke bedrijvigheid der afgevaardigden. De Britsche regeering zal volgende week een wetsvoorstel indienen, waarbij de achturen-werkdag in de mijnen zal worden toegestaan. Van den boven-, zoowel als van den beneden-Rijn wordt verder stijgen van het water gemeld. Volgens een bericht uit Moskon zijn bij een hevigen hagelstorm in de buurt van Gharkof 1500 schapen- en veel ander vee om het leven gekomen. Naar uit Weenen gemeld wordt, Is in het dorp Diendorf bij Aigen (Opper-Oos- tenrijk) een groote brand uitgebroken, die aangewakkerd door een hevigen storm het heele dorp verwoest heeft. Toen Dinsdagavond in den Berlijn- scheü gemeenteraad de hegrootmg ira stemming werd gebracht, vergiste de voor zitter zich hij het tellen der stemmen. Hiji telde 88" stemmen voor en 88 tegen en deel de daarop mede, dat zooals de wet voor schrijft, de begrooting verworpen was. La ter, toen de stemmen nog- eens werden na geteld, bleek het, dat 89 raadsleden voor en 88 tegengestemd hadden en dat de Be- grooting dus was goedgekeurd.. Om pro testen te vermijden, zal rra in dc-n-lóop der volgende week nogmaals over d'e begsoo- ting worden gestemd! I 16 agenten van de sehupo;, die oog luikend hebben toegestaan, dat enkele Be kende lokalen in het centrum van Berlijn na bet sluitingsuur voor het publiek toe gankelijk hieven en daarvoor vair de eige naars steekpenningen heölien ontvangen, zijn in hechtenis genomen. De lokalen zul len worden gesloten en d'e eigenaars we gens omkooping terecht' staan. Te Giampino Bij Rome is gisteren een soortgelijk luchtschip als de Norge, waar mee Amundsen en Nobile over ah-Nbcnd- pool gevlogen zijn,, in binnd geraakt en totaal vernield. De Eerste Kam.ervwkieainigen. Bij de- Eerste Kamer-verkiezinge® in 1923 heeft,.naar men zich-herinnert, ©ver leg plaats gehad tusschen de Sociaal- en de Vrijzinnigdfemocraten, hetgeen o.a. tot resultaat had,, dat de sociaal-dc-naocra- tisclie Statenleden in Zuid-Holland de Vrijzinnig-democraten steunden* soodat deze laatsten daardoor mr Slmgpnberg in de Eerste Kamer konden brengen, ter wijl in de groep Gelderland, Qiïerijsél,. Drente- -en Groningen de- Vrijzhmng-demo- craten de Socialisten ste-unden lot hek verkrijgen van «en extra-zetel. Naar men weet, hebben dit jaar Eerste- Kamerverkiezingen plaats in de- groep Z Holland en in de groep Gelderland, Over- ijsel, Drente en Groningen. E'u ook thans heeft, naar de „Tel." verneemt, overleg plaats gevonden tusschen de Vrijzinnig- democraten ©n de SJ/.A.P., hetgeen er toe geleid heeft, dat dit jaar dezelfde afspraak zal gelden als in 1923, ten aan zien van de bovengenoemde provincie- groepen heeft gegolden, om aldus het behoud van de zetels te verzekere» van de heeren Slingenberg en Hermans.. Het autobusontwerp. Verschenen is 'tVoorl. Verslag van de commissie van rapporteurs der Eerste Kamer over bet ontwerp vaa wet tot wijziging van de wet van 13 April 1880 betreffende de openbare middelen van vervoer, met uitzondering van de spoor wegdiensten. Vrij algemeen werd dit wetsontwerp toe gejuicht. Sommige leden meenden even wel, dat de ondernemers van autobus diensten, welke tot het in werking treden van deze wet hun bedrijf hadden uit geoefend, met grootere tegemoetkoming hadden kunnen zijn behandeld. Andere leden konden deze meening niet deelen en waren van oordeel dat een termijn van zes maanden voldoende is voor de bestaande ondernemingen om zich aan te passen aan den nieuwen toestand. Weder - andere leden wezen er echter op, dat bestaande ondernemingen gevaar loopen, van Gedep. Staten de vereischte vergunning niet te bekomen, hetgeen zij onbillijk achtten, temeer omdat geen waar borgen voor schadeloosstelling worden ge geven. Ook werd de opmerking ge naakt, dat hij het bestaan van twee diensten op een zelf de traject het geval zich allicht zou kun nen voordoen, dat één dier diensten zou moeten vervallen. Men vroeg of het niet goed zoude zijn te dien aanzien eenige regeling te treffen. Verder werd de wensehelijkheid uitge sproken, dat de wet niet zóó zou worden toegepast, dat de particuliere concurrentie al te zeer zou worden belemmerd. Ten slotte wenschen enkele leden er bij den Minister op aan te dringen, dat deze zijn aandacht zoude schenken aan het vraagstuk der verzekering van de per sonen en goederen die worden vervoerd, en vroegen zich af, of 't niet mogelijk zoude zijn de verzekering te centraliseeren en alle ondernemingen van vervoer daarin te doen bijdragen. Willemstad vesting af. Onlangs is opgeheven de „Vesting Wil lemstad", het fort „De Hel" en de verdedi gingswerken bij de Bovenslrris. Ongetwijfeld is dit voor de gemeente Willemstad een verluchting en geen won der dat bij het bericht hiervan, van bijna alle gebouwen de driekleur wapperde. Ruim 300 jaren heeft het oude stadje tusschen zijn wallen opgesloten- gelegen. Wel is waar vormden ze met hun breede grachten, omzoomd door hooge iepen en struikgewas, het eenige natuurschoon, maai"' ze waren tevens een echte belemme ring, daar geen enkele uitbreiding buiten de wallen mocht plaats vinden. Het gemeentebestuur heeft reeds Beslo ten om' deze gronden in eigen bezit te krij gen, zo&dat voortaan vrij buiten de wallen kan gebauwd worden. B. en W. zullen ech ter toezim, dat het natuurschoon niet aan getast wordt en het oude aspect bewaard blijft. (Teil) M A- R- Zimmerman. Naar dë N. R- Gh verneemt, zal mr A. R. Zimmerman, wiens taak, zooals ta kend is, op 30 dezer afloopt, reeds enkele dagen daarna- W-eene-n verlaten en ver volgens met zijn familie te Oosterbeek verblijven hot aan zijn op 20 Juli be paald vertrek naar Amerika, waar hij,,, op uitnoodiging van verschillende- instel* lingen, lezingen zal houden. Het bericht, dat hij te Weenen zou blijven wonen, is, evenals alle- andere daaraan vastge knoopte geruchten, volkomen uit de lucht.: gegrepen. Arm, Waar niet zuinig. Het bestuur van de alg. vereen, voor f Vreemdelingenverkeer heeft zich onlangs tot de pers gewend met een jammerklacht over den toestand, waarin de financiën verkeeren. Slechts f 15000 sub sidie geeft "het Rijk. Daarbij moet de vereeniging „naar den kelder", tenzij er meer steun komt, betoogt het b-esiuur. Op de heden te Zandvoort bijeenko mende jaarvergadering zal de ongunstige toestand scherp onder het oog worden ge zien. Hoe- men zich dat voorstelt te doen, blijkt uit de- volgende- verkorte congres agenda; Woensdag: Officicele ontvangsi, D-iner. DonderdagVergadering!! Dejeu ner, Tramrit, Orgelconcert, Officioele ont vangst, Autotocht, Diner, Bal, Vuurwerk. Vrijdag: Autotocht, Dejeuner, Bezichti ging, Diner, Concert. Kransleggingop het graf van D ff>R u y t e r. - Gisteren heeft de Amerikaansche vice- admiraal Roger Welles, commandant van: een Am. oorlogsschip, dat in de Amster- damsche haven ligt, een krans gelegd op,. het graf van De Ruyter in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, Even na tienen, marcheerde een com pagnie mariniers en een afdeeling matro zen van het Amerikaansche oorlogsschip- den Dam op, voorafgegaan door dé scheepskapek Aan het hoofd werd de- Amerikaansche vlag gedragen. In den. stoet werd meegedragen een groote lau werkrans met daaraan rood, wit en blau we linten Tusschen twee dichte rijen van belangstellenden door schreden de man schappen- den hoofdingang der Kerk aan de Damzijde binnen, en werden opgesteld' in het koor- ter weerszijden. Daarna traden, terwijl van het- orgel zachte muziek weerklonk, de autoriteiten het koer binnen. Het waren, behalve de Amerikaansche vice-aiiniraal, de kommandant van de Pittsburgh, henevens verschillende officie ren van dien bodem; kolonel Prillevitz, commandant van de marine te Amster dam, terwijl de burgemeester van Amster dam, de lieer De Vlugt, en de- heeren Von Maukhauer en Six, secretarissen van de Nederlandsch-Amerikaanscbe Kamer van Koophandel volgden. Terwijl allen zich in eerbiedige stilte voor het praalgraf van onzen grooten na tionale» zeeheld schaarden, zong mej. Di Moorlag plechtig en schoon van het orgel: Bitten en Die Ehre Gottes aus der Natur, beide van Beethoven. Daarna trad vice-admiraal Welles het hek voor de tombe binnen om aan den voet daarvan de lauweren neer te leggen en daarna diep te buigen. Vervolgens speelde de kapel van de Pittsburgh eerst: The star spangled banner en daarna het Wien Neerlandsch Bloed, terwijl officieren en bemanning van de Pittsburgh het militaire saluut brachten. Kolonel Prillevitz dankte uit naam van de Nederlandsche marine met een kort woord voor de eer, aan de nagedachtenis van de Ruyter gebracht. Tot slot zong mej. Di Moorlag: Kommt Seelen, dieser Tag, van Bach. Na afloop van de eenvoudige maar in drukwekkende plechtigheid maakten de Amerikanen een rondgang door de kerk. Toen zij voor het groote gedenkraam wa- u ren aangekomen, speelde de organist het Wilhelmus. Hiermede was het huldebetoon geëindigd. Allerlei. De Vereeniging van Ned. Tapijtfabri kanten uit in een adres aan de Tweede Kamer haar bezwaren tegen het ont werp -Weeldeverteringsbelasting. D'e directeur der Lijm- en Gelaiine-fa- b-riek te Delft, heeft geconfereerd met de bestuurders der vakbonden. Hij stelt nu voor de loonsverlaging terug te brengen van 10 procent op 71/2 procent, de premie voor extra-Zondagsdienst van 100 op 60 procent, voor den vasten Zondagsdienst van 50 op 30 procent. De hoofdbesturen zullen met hun organisaties nader over- deze nieuwe voorstellen beraadslagen. Op het gisteren te Utrecht gehouden congres van den Centralen Bond van Post- Tel. en Tel.-personeel werd het voorstel tot aansluiting bij het N. V. V. verwor pen met 124 tegen 85 stemmen. De federatie van Werkgeversorganisa ties in het boelulrukkersbedrijf besloot in haar vergadering te Maastricht de collec tieve arbeidsovereenkomst met de werk nemersorganisaties te verlengen. In de strafgevangenis te Groningen; is op verzoek van de regenten en met toe stemming van den minister van Justitie, begonnen de gevangenen te onderrichten in lichaamsoefeningen. Twee middagen per week zal men voorloopig als proefneming de gevangenen hiermede bezighouden. - Opgepast. Dinsdag vervoegde zich bij de politie te Vlissingen een Ëngelsch sprekende man, type zeeman, verzoe kende voortgeholpen te worden naar Breskens. Hij -deed een zeer aandoenlijk- klinkend verhaal om de politie te doen gelooven, dat hij te Ter Neuzen zijn schip was misgeloopen en nu naar Ostende wilde, alwaar zijn schip zou liggen. Hij vertelde o.a. als Amerikaansch soldaat in den oorlog te zijn geweest en daarbij een oog te hebben verloren. Het verhaal kwam der politie evenwel ongeloofwaardig voor. Het bleek dan ook al heel spoedig dat reeds in 1922 de hoofdcommissaris van politie te Rotter dam tegen bedoelden persoon had gewaar schuwd in „Het Algemeen Politieblad" omdat hij door allerlei naar oplichting; riekende practijken bij verschillende auto riteiten om reisgeld had gevraagd. De man, een rasechte- Hollander, viel dan ook door de mand en werd zonden te worden voortgeholpen,, weer op vrije voeten gesteld. Men zij gewaarschuwd, als hij elders zijn truc wil uithalen. Bij beschikking van den Minister van Financiën is de ontvanger der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen L. F. J. la Rose verplaatst van het kantoor der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Simpelveld naar het kantoor der directe belastingen en accijnzen te Goes. Een merkwaardig j u b i 1 Een merkwaardig jubilé heeft dezer dagen de familie Maertens te Hulst gevierd. Het was namelijk honderd jaar geleden dat deze familie in rechte lijn was verbonden aan den polder Beoosten en BewestenMij te Axel, de grootste van Oost. Zeeuwsch- Vlaanderen. In 1826 nL werd de heer H. M. Maertens tot ontvanger van den pol der gekozen. In 1830 opgevolgd door zijn zoon, den heer Ph. J. Maertens, werd deze in 1889 op zijn beurt weder door diens zoon, den heer Henri L. J. Maertens, op gevolgd. Deze neemt tot op den huicügen dag met groote nauwgezetheid zijn ambt waar. Hij is thans 78 jaar oud. Door den Commissaris der Koningin zijn in de gezondheidscommissiën ts Mid delburg, Veere, Vlissingen, Zierikzee, Tho- len, Goes, Kruiningen, Hulst en, Neuzen herbenoemd tot lid respectievelijk de hee ren J. A. Vertregt te Middelburg,, Jhr. W. Z. v. Teijlingen te Oostkapelle, M. G. Braat te Vlissingen, W. H. Ittmann te Brouwers haven, M. de Jong te Tholen, H. R. Fol- mer te Driewegen, J. Lindenhergh Gz. te Wemeldinge, P. F. Voet te Hontenisse en J. C. Bom te Axel en is benoemd tot lid in de gezondheidscommissie te Oostburg de heer J. de Hu21u, arts te Aardenburg. Installatie. In- de vergadering van den Gemeenteraad van Noordwelle van Dinsdag jl. is de heer J. J. de Bruijne, gekomen uit Goes, beëedigd als, secretaris ontvanger dier gemeente. De burgemeester merkte op, dat de naam De Bruijiie in deze gemeente geen vreemde klank is, en hij kan niet ontkennen, dat dit feit bij de benoeming van groot belang is geweest. „Het is levendig te begrijpen, mijnheer de Bruijne, aldus spr., dat gij op Uw leeftijd en niet Uw kennis, niet naar Noordwelle zijt gekomen, om hier uw ge- heele leven te slijten. Gij wilt hoogerop. Maar, alhoewel met dat feit voor oogen, zoo willen wij toch hopen dat de jaren, die ge te midden van ons zult doorbrengen, aangename voor U zullen zijn. En wanneer gij beseft, dat Uw werkkring is, in een kleine gemeente, met een landelijke en ge moedelijke bevolking en wanneer gij tracht naar een serieus opvatten van Uw taak, dan twijfel ik niet of gij zult hier de ach ting en vriendschap der ingezetenen ver werven." De heer De Bruijne dankte den voorzitter voor z'n vriendelijke woorden. „Noordwelle ligt mij nader aan het hart dan welke gemeente ook, zegt spr. Het was de bakermat van vele van mijn voorvade ren. Omstreeks 1600 toch was het Guil- laume de Bruijne, die hier zich als ge vlucht Hugenoot vestigde. Ik hoop zoo krachtig mogelijk werkzaam te zijn in 't belang der gemeente". V reem d e 1 i ng,en verk ee rDe Vereenigingen voor Vreemdelingenverkeer te Zierikzee, Haamstede en Burgii zullen hare leden dezer dagen een opera avond aanbieden, welke met een bal be sloten za! worden. Men vraagt zich af, wat zulk een avond nu toch eigenlijk met het doel der vereeniging heeft te maken. Moet ook hier al ontaarding geconstateerd worden Niet 1 Aug. is benoemd tot adjunct- commies bij de Insp. Bel. te Zierikzee de rijksklerk W. de Kam, te Vlissingen. Tot binnenvader en -moeder van het Ilerv. Diaconie-Verplegingshuis te Zierik zee zijn benoemd dhr en mevrouw P. MÜ- tliijssev. Popering te Brouwershaven. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te De Lier (toez.) II. W. J- C- Hanselaar te Zevenbergen; te Leeuwar den -0. Norel, emeritus-pred. te Heemstede; to Sint Anna ter Muiden (toez.l J. p. Scholte te Schoondrjke; te Bergschen- lioek D'. J. v. d. Graaf te Ridderkerk. Bedankt voor Gouderak door A. F. D. Pop te Vaass-en. Geref. K-erken. Beroepen te Ede G- Laarman te Klun- d-ert. Volgende maand hoopt te Utrecht te promoveeren tot doctor in de lel teren en wijsbegeerte mej. P. van de Wijnpersse, reiigieuse in de congregatie der zusters Franciscanessen van Ileythuysen, thans leerares aan de R. K. H. B. S. voor Meisjes te Amsterdam. Voorzoover bekend is het de eerste maal, dat hier te lande een kloosterlinge aan een onzer universiteiten den doctorsgraad zal behalen. Alleen rijst de vraag: waarom zou deze reiigieuse Nij megen voorbijgaan? G roede. Indertijd werd door me juffrouw M. W. Maclaine Pont eene hoogst eigenaardige historische herinnering mede gedeeld over de immigratie van Duitschers in Zeeuwsch-Vlaanderen. Het volgende is er aan ontleend: In 1732 trokken dè Staten Generaal zich het lot aan van- de door den aarts bisschop van Salzburg zeer zwaar ver volgde Lutheranen. Onzen gezant Gallières werd gelast een 800 van die ongelukkigen (hun geheel aantal bedroeg 20.000 dis- door een oud-testamentisch „zoutver bond" trouw verbonden waren) te be schermen en zich hun lot aan te trek ken. Ze konden in Zeeland plaatsing vin den nevens de vroegere Hugenoten. In de kerkarchieven van Groede wordt de ellende van dien emigrantentocht plas tisch beschreven. „De heeren van hel Vrije van Sluis" vermaanden den inge zetenen om de Salzburgers als broeders te ontvangen en dé predikanten drukten dit den Zeeuwen eveneens goed op het hart. De Zeeuwsche boeren hoopten in hen flinke veWarbeiders te vinden, en zoo- doende zouden zij ontslagen zijn van VlaamsChe werklieden, „wild en vigeranl volk". Ds Fischer kreeg f 600 om de Salz- burgsche Luthera-nSh te vergezellen. De reis van Regensburg naar Groede duurde van 9 December 1731 tot Maart 1732. Ziekte, gebrek en kommer dimde hun aantal onderweg. In zijn Herman und Dorothea geeft ons Goethc een aan schouwelijk beeld van zulk een tocht die veel geleek op hetgeen de Fransche vluch telingen van November 1918 in Zuid-Lim burg te zien gaven. Amsterdam, stond milde giften toe aan de nieuwe ingezetenen. In eene kerkbeurt werd f20.000 gecollecteerd voor de „Salz- burgsche mensen". „Herberget gerne" was onzen vaderen meer dan een phrase. Door bemiddeling van ds van Garel kregen de emigranten van G roede later een eigen Luthersch Kerkje. Aan dien predikant werd uit Amsterdam' een „touwtje voor de maat der cossijnen" toegezonden, en de Salzburgers kregen tot op 1795 ieder jaar 1000 pond stokvisch ten geschenke uit Amsterdam. Nog heden ten dage heet dan ook te Cadzand en Groede stokvisch: „Luthersch eten". De eerste jaren waren voor de nieuwe burgers vol rampen. Voor den veldarbeid waren zij als berg- en mijnarbeiders wei nig geschikt: de meesten waren er te oud voor of door lijden en ontbering te zeer verzwakt. Zij klaagden over het ver velende van altijd en altijd kousen breien en wieden. Ook de Zeeuwen klaagden over de Luthersché broeders: vooral als een boer een man van 85 jaar „bij loting" werd toe-gezonden als hulp' bij 'den veld arbeid. Dan nog liever het wild, vigerant volk uit Vlaanderen! Aandoenlijk noemt de auteur de klach ten der oudjes, die terug verlangden naar hunne bergstreken. In de moerassen, kre ken, scheuren der Calamiteuze polders van Zeeland konden zij niet aarden. Ds Fischer bleef trouw op zijn post, maar kon bijna niet meer toen in 1733 de Zeeuwsche koortsen de emigranten bij tientallen tege lijk wegrukten. Het volk liep als razend en versuft van plaats tot plaats om de ziekte te ontvluchten. Eindeloos zijn de opgaven van sterfte onder de Salzburgers in het „Doodenboek" van Groede. In 1733 stier ven er 344 vergeten en vaak zonder hulp. De' overgeblevenen hunkerden naar hun

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2