Bit ie Provincie. Kerknieuws. Lanfl- en Tnintomw. leestafel. zc/e.poneercf Stoom labafesfabrtefe ,9De DTtoriaan" n A.r.d.Sjgigelaar met bijzondere nauwkeurigheid vervaar digde rooktabak. Onze veeljarige ervaring komt de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY munt uit in geurig heid en zachten smaak. 40 cent per half pond. NEEMT PROEF. Naar uit Brussel wordt gemeld, heeft zich aldaar, op de Groote Markt, na af loop van een militaire „taptoe", bij de uitvoering van de Brabanijonne, alweer een incident voorgedaan. Een groep Vlaamschgezinden jouwde en floot bij deze uitvoering met het gevolg, dat het tusschen Belgische patriotten en Vlamin gen tot een handgemeen kwam. De po litie moest op krachtige wijze ingrijpen om de orde te herstellen. In zijn rede te Chippenham heeft Baldwin ook het verbod van invoer van geslacht vee uit Nederland en België, we gens het besmettingsgevaar van den En- gelschen veestapel met mond- en klauw zeer, aangeroerd. Hij zeide het te betreu ren, dat deze beperkingen waren voorge- geschréven tegenover naties met welke Engeland zoo goed bevriend was. De re geering had echter niet anders kunnen handelen. Uit Lissabon wordt gemeld, dat er in het vereenigingsgebouw van de arbei ders in de bouwvakken, waar bommen waren gemaakt, een hevige ontploffing heeft plaats gehad. Er' is een man ge dood; verscheidene personen zijn ge kwetst; de schade is aanzienlijk. Er heeft in de Andes een hevige sneeuwstorm gewoed. De verbindingen tusschen Argentinië en Chili zijn ver broken. Het verdrag Nederlan d-Be 1 gi Zaterdagmiddag is een vergadering ge houden van de vertegenwoordigers der afdeelingen van het Nationaal Comité van actie tegen het verdrag met België. Een stemmig is men tot het besluit gekomen, dat het verdrag ook na de aangebrachte wijzigin- gen, volstrekt onaannemelijk is gebleven. Een geschrift waarin deze meening wordt toegelicht en de memorie van antwoord uitvoerig weerlegd, zal eer lang verschijnen. De beide eerste hoofdstukken, die op zichzelf een afgerond geheel vormen, zijn aan de leden der Tweede Kamer toege zonden. De slotsom daarvan is: dat noch de Schelde-regeling, noch de eenzijdige verbintenis inzake de scheep vaartkanalen voor Nederland te aanvaar den zijn dat van aanvaarding ook gee nerlei politieke, buiten den inhoud van het verdrag om gaande voordeelen te verwachten zijn en met name geen ver betering in de algemeene- gezindheid van het Belgische volk jegens het Nederland- sche en dat derhalve verwerping van het verdrag geboden is. Tandtechnici. Gemeld wordt: In de pers komt hier "en daar tot uiting een vermoeden, als zoude er bij de uitvoering van de Wet van 1925 inzake de tandtechnici aan het departement van Arbeid, op onregelmatige wijze zijn gehandeld, waar de bedoeling blijkbaar is te beweren, dat invloeden zich buiten den minister en de bij de uitvoe ring dier wet betrokken boofd-ambtenaren om hebben doen gelden, kunnen deze vermoedens op de meest stellige wijze worden tegengesproken. Geen enkel ge val is buiten de daarvoor aangewezen hoofdambtenaren om behandeld I 't Wordt steeds gekker Allerlei. Het Kon. Ned. Landbouwcomité wenscht niet mede te werken aan de instelling van een commissie van advies inzake landbouwaangelegenheden. Benoemd tot collectrice der Staats loterij te Goes mevrouw A. J. Nauta, weduwe van G. W. v. Baxnevekl, aldaar; en tot collecteur te Rotterdam C. Rosier, thans idem te Eindhoven. Bij koninklijk besluit van 9 dezer is toegekend de aan de Orde van Oranje- Nassau verbonden eeremedaille in zilver aan mej. J. C. v. d. Welle, dienstbode hij mevrouw de weduwe ds J. B. T. Hugen- holtzGeesink te Oegstgeest, voorheen te Axel. Middelburg. Door wijlen vrouwe W. J. de Bruijn, douairière Graaf van Lijnden, overleden op het slot „Ter Hooge" onder Koudekerke op 9 Aprü j.l., zijn o.m. de navolgende legaten gemaakt, aÜe vrij van successie: aan de Vereeniging tot het bezoeken der Armen f2500; aan de Ver eeniging tot bevordering van de belangen van den Dienstbaren stand f2500; aan de N.V. „Verpleeghuis" f2500; aan het Dia conie Armbestuur der Néderduitsche Her vormde gemeente f2500; alle alhier; aan bet Diaconie Armbestuur der Nederduit- sche Hervormde gemeente te Koudekerke f1500, aan de Vereeniging „Boddaert-Te- huizen" te Amsterdam f2500; aan de Vereen. „Kinderzorg" alhier eenige obli- gatiën in de 3 procents geldleening ten laste dier vereeniging' aan het Zeenwsch Genootschap alhier eene verzameling In dische voorwerpen en wapenen. Vrijdag a.s. geeft bet Middelburgsch Muziekkorps weder eene uitvoering op het Molenwater. Het eerste abonnements concert zal plaats hebben Woensdag 23 Juni in het Schuttershof, beide des av. te 8 uur, terwijl het tweede Zondagoch tend-concert is bepaald op Zondag 27 Juni des morgens te 8 uur in de Abdij. Sch ooiopheffing? Zooals wij verleden week in ons raadsverslag meld den, zou een schrijven van Ged. Staten in verband met de begrooting, ter visie worden gelegd. Dit is thans geschied. Ged. Staten stellen de vraag, hoe de raad denkt over de volgende opmerkingen, door den hoofdinspecteur van het L.Ó. in de derde hoofdinspectie gemaakt: „Anders staat het met de kosten van de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, welke ten laste der gemeente Middelburg komen. Van zulke scholen heeft Middelburg er vijf: scholen A, B, C., J. en K. Haar aantal leerlingen is ach teruitgaande. Terwijl ze nog in Febr. j.l. resp. 217, 83, 198, 195 en 198 leerlingen telden (totaal 891) zijn die aantallen nu 215, 76, 198, 167 en 195 (totaal 851). Wat in dien korten tijd een teruggang van 40 leerlingen beteekent. Scholen A en B hebben geen overtallige leerkracht, wier salaris ten laste van de gemeente komt; scholen C, J en K. heb ben er elk één, wier salarissen in totaal aan de gemeente f 6384 kosten. (Ik laat de Centrale School voor het 7e leerjaar, die nu 16 leerlingen telt, onder een steeds nog tijdelijk hoofd als eenige leerkracht buiten beschouwing). Van de omstandig heid, dat de gemeente Middelburg voor haar eigen openbare scholen die drie over tallige leerkrachten heeft, profiteeren 5 bijzondere lagere scholen, die elk één overtallige door de gemeente bezoldigde leerkracht hebben, wat gunstig is, daar zij iop 7 recht zouden hebbendeze 5 leerkrach ten genieten in totaal aan salaris f 11.080 Zoodat de gemeente aan overtallig perso neel der lagere scholen voor gewoon L. O. f 17.464 betaalt. Nu is echter het gevaar groot, dat, indien geen maatregelen genomen worden, deze kosten zullen stijgen. Reeds is ge zegd, dat het aantal leerlingen der open bare scholen daalt; school A, die nu 215 leerlingen telt, zal, als dit aantal tot 211 daalt, een overtallige leerkracht krijgen, als men de gewone klasse-indeeling be houden wil; schoob B, die nu 76 leer lingen heeft, komt in hetzelfde geval te verkeeren, als het aantal tot beneden 72 daalt. Scholen C, J. en K„ welker aan tallen leerlingen nu zijn: 198, 167 en 195 zullen, als deze dalen tot beneden 192, 160 en 192, elk twee overtallige leer krachten moeten hebben in plaats van elk één, gelijk nu het geval is. Dit perspectief is niet zeer troostrijk: want of men moet die meerdere leer krachten behouden en betalen om de schoolorganisatie, maar dan moet men ze ook geven aan de bijzondere scholen, die er om vragen óf men moet leer krachten ontslaan en de organisatie dei- scholen afzonderlijk aantasten. Het ligt voor de hand, dat dan eerder een school moet worden opgeofferd; om haar aan tal leerlingen komt school B daarvoor het eerst in aanmerking. Worden haar 76 leerlingen verdeeld over de andere, dan verwijderen deze zich daardoor van de fatale grens, beneden welke óf een over tallige leerkracht meer moest worden aan gesteld, óf de organisatie der scholen af zonderlijk moest worden aangetast. School B heeft 3 leerkrachten; bij op heffing dier school zou het totale aantal leerkrachten dalen van' 27 tot 24; het gemiddelde aantal leerlingen per leer kracht zou stijgen van 851: 27 is 32 tot 851:24 is 351/2- Deze stijging van den deeler voor de berekening der overtallige onderwijzers aan bijzondere scholen van 32 tot 351/2 zou tengevolge hebben, dat voor deze scholen, die nu aan salarissen aan de gemeenten f 11.080 kosten, dit bedrag zou worden teruggebracht tot f 5824.—. Aangenomen, dat de overblijvende open bare scholen in totaal 3 overtallige leer krachten zouden behouden (wat in ver band met het nu bestaande redelijk zou zijn) waarvoor f6384.zou blijven be rekend, zou men toch tot een totaal komen van f 12.208 in plaats van het straks ge noemde tegenwoordige totaal van f 17.464 Hierin ligt dus, wat de uitgaven voor personeel aangaat, 'n besparing van f 5256 Het is wel zeer jammer, dat de raad het vorige jaar niet inging op het denk- beeld van den inspecteur, om het open baar gewoon lager onderwijs zoo te or- ganiseeren, dat als type de driemans- school werd aangenomen. Maar daarvoor is het nu te laat, en het eenige middel om tot redelijke en verdedigbare toestan den te komen, is: opheffing van school B. Goes. In de gisteren gehouden vergade ring van ingelanden van den Goeschen polder werd de rekening over het dienst jaar 1925'26 vastgesteld in ontvang op f 7210.631/2 en in uitgaaf op f5345.01. De begrooting voor het dienstjaar 1926 '27 werd in ontvang en in uitgaaf vast gesteld op f 7719.55. De uitkeering aan de eigenaren der scbotbare gronden in den polder werd bepaald op f 2 per H.A. De heer J. Vermeule werd tot gezworene herbenoemd. De bouw van het nieuwe R. K. Ziekenhuis is gegund aan den laagsten in schrijver, den heer H. Seegers te Nijmegen. Vüssingen. In het jaarverslag der Oud heidkundige commissie alhier betreffende het Stedelijk Museum over de jaren 1924 en 1925 wordt voornamelijk gewezen op de groote reorganisatie, welke in het laatst van 1924 en de eerste 3 maanden van 1925 tot stand is gekomen. Er wordt op gewezen, dat het aan het harde wer ken van den voorzitter, burgemeester van Woelderen, te danken is, dat, waar tot nu toe de oudheidkundige verzameling 'n ietwat pakhuisachtigen indruk maakte thans werkelijk een museum is tot stand gekomen. Dit was mogelijk, omdat de heer Peppelman van Kampen uit Middel burg bereid werd gevonden zijn tijd,-ken nis en smaak gedurende een viertal maan den ten dienste van het museum te stel len en de raad een kleine f3000 voor de reorganisatie toestond. Alles wat niet „museumfahig" was, werd verwijderd en het gevolg was, dat het merkwaardige uit historisch en kaartoogpunt veel heter tot zijn recht kwam en methodisch kon ge rangschikt worden. Een groote aanwinst was het te Bors- selen aankoopen van een Zeeuwsclie vier- deurskast met o.a. het wapen van Vlis- singen, gemaakt van eikenhout en belijmd met palisanderhout, de deurpaneelen met geometrische figuren, de kap is voor zien van drie gebeeldhouwde engelenkop jes, de hoekstijlen en middenstijlen zijn voorzien van gebeeldhouwde ranken; de middenregel tevens treklade, is in het midden versierd met cartouches, waarin het wapen van Vlissingen is uitgesneden, terwijl aan beide uiteinden voorkomt het gebeeldhouwde wapen der Vlissingsche familie Hurgronje, laatste kwartaal 17e eeuw. De aankoop was mogelijk, doordat uit vrijwillige bijdragen f 775 werd bijeen gebracht. Van het Zeeuwsch Genootschap der wetenschappen werden verschillende Flessingana in bruikleen ontvangen. Gisterenavond hield de Vereeniging het „Groene Kruis" haar jaarvergadering Aan het uitgebracht jaarverslag is het volgende ontleend: Het ledental der afdeeling is in den loop van het jaar 1925 verminderd met 65. In 1925 werden door zuster Algra 4542 en door zuster Oldenhave 3608 be zoeken afgelegd, tezamen 8150 bezoeken, zijnde 551 bezoeken méér dan in 1925. Verplegingsartikelen werden 3908 maal in bruikleen gegeven tegen 3317 maal in 1924. De rijwielbrancard van het Groene Kruis 'blijkt te Vlissingen niet in een behoefte te voorzien. De vergoeding voor genoten verpleging bedroeg in 1925f 1339.40. De kraamverpleging wordt nu geheel beheerd door het bestuur van de oor spronkelijke vereeniging voor Kraamver pleging en Zuigelingenzorg, nu werkzaam als zelfstandig sub-comité, van de afd. Vlissingen van het Groene Kruis. Kapelle. In openbare zitting kwam de raad der gemeente alhier bijeen om een administratieve wijziging in de begrooting te behandelen. Na bespreking volgde goed keuring. Hierna sluiting. Krahbendijke. Vrijdag werd een buiten gewone vergadering gehouden van den polder Nieuw-Krabbendijke. In behandeling kwam het voorstel van het Bestuur om den Parallelweg over een lengte van 1375 M. en den onderberm van den Noorddijk aan weerszijden over een lengte van ruim 300 M, te verharden. De kosten werden geraamd op f 6000. De subsidie van de gemeente en haven gelden benevens het goed slot 1925 '26 bedragen f2000, zoodat een leening zal worden aangegaan van f4000. Rente, aflossing en onderhoud zullen zijn f 700. Dit voorstel werd met alg. st. aangenomen. Tevens werd besloten aan de ingelan den te vergoeden 10 cent per M. voor onderhoud van een particulieren verhar den weg of te verharden weg. Elke aan vraag zal door de vergadering van inge landen afzonderlijk beoordeeld worden. Door de verbetering van den onder berm van den Noorddijk zullen de vele pachters van de Vereeniging „Klein Grond bezit" zeer gebaat zijn, aangezien in het najaar de bestaande toestand onhoudbaar was. (M. C.) Waarde. In de Vrijdag gehouden verga dering van den Raad dezer gemeente bleek geen bezwaar te bestaan tegen de nieuwe jaarvvedden-regeling van den Burgemees ter, 'Secretaris, Ontvanger en Wethouders, De circulaire van de N.V. Waterleiding- Maatschappij „Zuid-Beveland" te Goes, tot verplichte aansluiting bij de Wa terleiding van de perceelen, daarvoor in aanmerking komende wordt voor ken nisgeving aangenomen. De begrooting voor den dienst 1925 wordt vervolgens gewijzigd tot een bedrag van f 712.17. Het kohier schoolgeld voor 1926 wordt op gemaakt tot een bedrag van f 608 en wor den B. en W. gemachtigd om over te gaan tot publieke verkoop van het oude toren uurwerk. Kortgene. In de Raadsvergadering van Maandagavond kwam de Wethouders-ver kiezing aan de orde. Bij eerste stemming verkregen de lieeren Dees en Salomé ieder 2 stemmen; de tweede vrije stemming had hetzelfde resultaat. Bij derde stemming, waarbij genoemde lieeren zich onthielden van medestemmen, werd op dezelfde per sonen ieder één stem uitgebracht. Terstond daarna wees liet lot den lieer Salomé als den benoemde aan, die ver- 'klaarde het wethouderschap gaarne te aanvaarden. Souburg. De Turnkring „Walcheren" van het K. N. G. V. zal alhier Zaterdag 3 Juli een openlucht Turnuitvoering geven Op deze uitvoering zal voor het eerst door het Keurkorps worden gewerkt aan verschillende werktuigen. Dit keurkorps dat samengesteld is uit de beste turners van de verschillende bij den kring aan gesloten vereenigingen, heeft gedurende bet afgeloopen winterseizoen geregeld ge oefend onder leiding van den heer Smit, leeraar aan de Handelsschool te Middel burg. Van dit korps mag iets bijzonders worden verwacht. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Valthermond J. Honian te Nieuw-Beerta; te Amsterdam L. Boer te Vrieseveen. Bedankt voor Vreeswijk door P. Hof stede te Noordwijkerhout; voor Zaan dam door A. N. v. d. Kreeke te Zuid- Zijpe, die de benoeming tot pred. voor ganger van de afd. Beilen van den Protes tantenbond heeft aangenomen. Een beroep van ds Faber te Zutphen naar Barchem heeft niet plaats gehad. Geref. Kerken. Tweetal te Nieuwerkerk aan den IJssel D. J. B. Allaart te Oegstgeest en Joh. de Boer te Zwartsluis, candidaten. Beroepen te Sleeuwijk dr D. J. van Katwijk te Schipluiden;' te Franeker K. J. Cremer te Gees; te Brouwers haven Joh. de Boer, cand. te Zwartsluis. Aangenomen naar Varsseveld door J. Schotten te Goënga. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Zaandam door W. Vos te Dokkum. .j Geref. Gemeenten. Tweetal te Aagtekerke A. de Blois te Vlaardingen en M. Hofman te Krahben dijke. Doopsgezinde Gem. Beroepen te Helder M. Onnes te West- z cicin. Naar wij vernemen heeft ds E. L. Smelik te Tienhoven, na conform het besluit der classis Breukelen van 6 Mei een be zwaarschrift over de besluiten der Synode te Assen te hebben ingediend bij de daartoe benoemde commissie uit de classis (ds Fern- hout te Vreeland, ds Bruins te Breukelen en ouderling v. d. Lee te Baambrugge), van deze commissie bericht ontvangen, dat zij met ds S a..s. Donderdag te Breukelen zal ver gaderen. Verwacht wordt, dat de Adviescom missie der Synode eveneens tegenwoordig zal zijn, alsmede ds Kaajan uit Utrecht. Men herinnert zich, dat ds S. op 6 Mei in zijn ambt gehandhaafd is op de voorwaarden dat hij geen afwijkende exegese van Genesis 2 3 zou propageeren, en zijn reeds geuite bezwaren aan de genoemde classicale com missi e zou overbrengen. (Hand.) Op Donderdag a.s. des avonds 6.30 (O. T.) zal de herbouwde Ned. Herv. Kerk te Burgh op Schouwen worden ingewijd. Bfj1 het gisteren te 's-Gravenhage ge houden examen voor candidaat gemeente secretaris slaagde dhr K. van Boeijen, com mies ter Prov. Griffie van Zeeland, wonende te Middelburg. Geslaagd te Breda voor de acte L. O. van de St. Franciscus-kweekschool o.a. de heer J. van Hootegem te IJzendijfce. Te Nij megen (Nutskweekschool) o.a. mej. C. W. Snij ders. Te Utrecht voor het candidaats-examen eerste gedeelte veeartsenijkunde de heer K. Hofstra. Te veel onderwijzers. Bij een sollicitatie voor hoofdagent eener verzekering in een deel van de provincie Groningen ble ken dezer dagen 23 der 45 sollicitanten dezer betrekking in het bezit van de onderwijzers akte te zijn. Iloofdacte. In de commissiën be last met 't afnemen van de examens ter ver krijging van de acte art. 77b der wet L. O. zijn benoemd tot voorzitters teArnhem P. Wielenga, hoofdinspecteur van het L. O. in de tweede hoofdinspectie te Utrecht. Breda: J. J. Verbeeten, inspecteur van het L. O. in de inspectie Breda te Breda. 's-Graven hage: P. van Nes, inspecteur van het L. O. in de inspectie Gorinchem te Bodegraven; Rotterdam A. Rienks, hoofdinspecteur van het L. O. in de 3e hoofdinspectie te 's-Graven- hageHaarlemK. Brants, hoofdinspecteur van het L. O. in de 4e hoofdinspectie te Haarlem. Vice-voorzitter is o.a. te 's-Gravenhage A. Zuiderveld, directeur der Rijkskweekschool te Middelburg. En leden: J. Vorrink, gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te 's-Graven hage; S. Stemerding, directeur van eene bij zondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam; G. Kalsbeek, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te 's-Gra venhage: P. J. J. Kraakman, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor onderwij zeressen te 's-Gravenhage; .11. J. Jacobs, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te 's-Gra venhage; M. de Heer, leeraar aan eene bij zondere kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te 's-Gravenhage; A. G. van Poelje, leeraar aan eene middelbare handels school te 's-Gravenhage; H. Schilp, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen te Leiden; M. van Wamelen, leeraar aan een hoofdaktecursus te Leiden; II. J. v. d. Kraan, oud-hoofd oener openbare lagere school te 's-Gravenhage; .1. Brouwer, hoofd eener school voor buiten gewoon lager onderwijs te 's-Gravenhage; plaatsvervangend leden o.a. J. H. Pik, direc teur der Rijksdagnormaallesseu te Zierikzee. Te Rotterdam is vice-vooczitter J. J. 't Hart, insp. van 't L. O. in de inspectie Dordrecht te Dordrecht. En leden: A. Smit J211, inspecteur van het lager onderwijs in de inspectie Neuzen, te Neuzen; II. I. de Bie, schoolopziener in de inspectie Rotterdam, te Rotterdam; P. M. van Leeuwen, directeur van de gemeentelijke kweekschool voor Onderwijzers en onderwij zeressen te Dordrecht; J. H. M. Lom, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam; G. W. van Brink, leeraar aan de gemeente lijke kweekschool voor onderwijzers en on derwijzeressen te Rotterdam; W. Schippers, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor onderwijzers en onderwijzeressen te Rotter dam, te Voorburg; Dr J. F. de Vries, leeraar aan de gemeentelijke kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Rotterdam; C. Groen, leeraar aan een bijzondere kweek school voor onderwijzers en onderwijzeressen te Gorinchem; P. van Duyvendijk, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Dordrecht; M. P. Simmer, leeraar aan eene bijzondere kweekschool voor onderwijzeressen te Rot terdam; J. C. de Glopper, leeraar aan een hoofdaktocursus te RotterdamEn plaatsver vangende leden o.a. R. v. d. Welle, leeraar aan een bijzondere kweekschool voor onder wijzers en onderwijzeressen, en K. Dekker, leeraar aan de Rijkskweekschool voor on derwijzers en onderwijzeressen te Middelburg. Twee belangrijke Koninklijke beslissingen voor onze Schoolbe sturen. De secretaris van den Schoolraad, Mr J. Terpstra, schrijft ons: Bij Koninklijk besluit van 27 Mei 1926, Stbl. no. 154 is beslist, dat de salarissen van vak-onderwijzers aan openbare scholen in het jaar 1922 deel uitmaakten van de exploitatie-kosten dier scholen (art. 55o der L. O.-wet) en alzoo den kostprijs per leer ling in 1922 verhoogden. Voorts is beslist, dat de administratie-kosten van het open baar lager onderwijs, indien deze uit de ge meente-rekening niet nauwkeurig af te leiden zijn, geraamd moeten worden; voor de ge meente Dordrecht werden deze kosten vast gesteld op f 0.50 per leerling. Ten aanzien van deze beide puntensalarissen der vak onderwijzers in 1922 en administratie-kosten van het openbaar onderwijs, is de jurispru dentie der Kroon dus omgegaan en is thans ten voordeele der Schoolbesturen beslist. In de tweede plaats is thans bij Konink lijk besluit van 25 Mei 1926, Stbl. no. 151 beslist, dat voor de berekening der gemeente lijke vergoeding voor exploitatie-kosten (art. 101, 2e lid, der L. O.-wet) rekening gehou den moet worden met het gemiddeld aan tal leerlingen over het jaar, waarover de ver goeding gevraagd is, dus niet (zooals ook wel verdedigd is) met het gemiddeld aantal leerlingen van het voorafgaand jaar. Deze beide Koninklijke besluiten zijn op advies van Minister Waszink genomen in af wijking van de adviezen van den Raad van State. De Inspecteur, Hoofd van den Plantsnziek- tenkundigen Dienst, vestigt er hierbij de aan dacht van telers en handelaren op, dat het vervoor van kruisbessen, die aangetast zijn door den Amerikaanschen kruisbessenmeel- dauw, volstrekt verboden is. De besturen van veilingsvereenigingen worden verzocht mede te werken bij de handhaving van dit verbod, en ingeval door meeldamy aangetaste kruis bessen op tuinbouwveilingen worden aange voerd, daarvan mededeeling te doen aan. den dichtstbij gestationeerden ambtenaar van den Plantenziektenkundigen Dienst, of aan het hoofdbureau van den Dienst te Wageningen. Aan telers en handelaren wordt in herin nering gebracht, dat partijen kruisbessen, die met meeldauw zijn besmet, in beslag geno men en vernietigd worden (artikel 10 en 11 van den Plantenziektenwet) en dat van de overtreding proces-verbaal wordt opge maakt. Het vervoer van aangetaste kruisbessen is toegestaan van den tuin naar fabrieken, die daartoe zijn of worden aangewezen door den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw. De Dokter in Huis, red. dr Voorhoeve, uitg. La Rivière en Voorhoeve, Zwolle, is een onmisbaar tijdschrift geworden, dank zij zijn populaire beschrijvingen, zijn gemoedelijke adviezen, zijn vertrouwelij- ken omgang met lezers en abonnenten, en dank ook de goede resultaten door menigeen van zijn adviezen gezien; zijn practische wenken voor behandeling van zieken; zijn korte mededeelingen, zijn op stelion en illustraties. Het no. van Juni bevat weer veel waarvan menige lezer zal zeggen: blij dat ik dat ook weer weet. De ouderen zullen wel niet nalaten te lezen wat er over de Bloeddruk wordt gezegd; de jongeren o.a. wat in de „Aan- bevelingswaarde Huismiddelen" vermeld

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2