Oit de ProilKf». rssi Miettws. Uit de Pers. gen hield, en dea ongelukkige op vreeSeljjke wijze den hals afsneed. Als de gesnelde koppen geprepareerd wa ren, trok de heele troep terug met medene ming van de kinderen der slachtoffers, voor wie de wreedaards en dat is voorzeker merkwaardig, zorgden als voor hun eigen kleintjes. Zoo'n sneltocht duurde soms twee maanden. Een tweede nog slechtere gewoonte der Kaja-Kaja's was de bloedwraak. Zij is hel gevolg van hun meening over too ver ij. De Kaja-Kaja zegt: een zieke geneest, een wonde droogt op. Gebeurt dat niet, dan ziet hij daarin het bewijs, dat een toovenaar zijn hand in het spel heeft gehad. De broer of de neef moet den gestorvene wreken. Maar hoe geweten wie den bloed verwant heeft doen sterven? Om daarachter te geraken zal de broer of neef in het geheel afgesloten graf bij den doode slapen en nog veel erger dingen doen. Den volgenden dag deelt de bloedverwant mede, dat de ziel van den doode hem gedurende den nacht in ken nis stelde, dat meneer X. of Z. toovenaar is geweest, waarop natuurlijk meneer X of Z er aan gelooven moet. Die moordenarijen zijn verschrikkelijk. Maar nog vreeselijker was hun gewoonte om oude menschen levend te begraven. „Die zijn toch niets meer waard", zeiden ze, „stop ze maar in den grond". Doch niettegenstaande al dit verschrikke lijke zijn de Kaja-Kajas toch nog menschen. Zij waren zoo- geworden door het anarchisme en het bijgeloof. In het gewone leven zijn ze goedig en goedmoedig. Bij het terugzien wee néii zij' van blijdschap en hun liefde voor de kinderen is buitengewoon groot. De Kaja-Kaja's zijn buitengewoon levens lustig en groote bewonderaars van de natuur, vooral van de maan. Van verduistering moe ten zij niet veel hebben. Eens had ik hun aan gekondigd, dat we binnen vier dagen een maansverduistering zouden beleven en toen deze waarlijk begon kwamen zij naar mij toegeloopen: roepende: „mijnheer, hou nu maar op, het is al goed genoeg". En nog weken en weken wees men mij' na: „dieje lange daar- heeft eens de maan omgedraaid!" Wat het eerste opvalt, dat zijn de groote gaten in zijn ooren. Op het voorhoofd heeft hij een soort tatoueering in den vorm van een vraagteeken. De Kaja-Kaja doorboort zijn neus, zoodat hij gewoonlijk vijf soms zeven neus gaten heeft, waarin hij varkenstanden- steekt. Aan zijn haren maakt hij allerlei vlechtsel en rond zijn hals draagt hij lange kralen snoeren, een sikkelvormige figuur, tanden van dieren, roodgeschilderde platgeklopte varkens staarten, strepen van pruimensap op zijn wan gen en lange pluimen in het haai-, Zoo'n honderdtal Kaja-Kaja's bij fakkellicht geeft oir getwijfeld een fantastisch, schilderachtig ge zicht. Dan vertelde pastoor Vertenten van de wijze., waarop de missionarissen te midden van de grootste moeilijkheden door arbeiden, vooral de verschrikkelijkste zedeloosheid, waardoor in 10 jaar tijds de helft der bevolking was uitgestorven. Hoe moesten wij overwinnen? De Spaansche griep en de vreeselijke ziekte heerscliten er op rampzalige wijze. Toen heb ben wij: een noodkreet de wereld ingezon; den. En deze bleef niet onbeantwoord. De Nederlandsche regeering greep krachtig in. Wij kregen een dokter en alle hulp. Het weg stervende volk werd lichamelijk gered, maar ook naar de ziel. Nu hebben wü er scholen gesticht en modeldorpen, en met Gods hulp zal ons werk daar tot grooten bloei geraken. Bij' koninklijk besluit is met ingang van 19 Juni, a.s. benoemd tot reserve- eerste luitenant bij het 14e regiment de reserve-tweede-luitenant N. A. M. J. Ge- men, van liet korps. Benoemd tot substituut-griffier bij de arrondissements-reclHbank te Middelburg mr C. J. Heemskerk, advocaat en procu reur te 's-Gravenliage. Middelburg. Gistermiddag werd in de Sociëteit St. Joris de algemeene vergade ring gehouden van de Geschied- en Letter kundige vereeniging, onder voorzitterschap van den heer dr L. A. J. Burgersdijk. Door de secretaresse, mej. M. M'. Jungius, werd het jaarverslag uitgebracht, waaruit blijkt, dat 4 lezingen werden gehouden, die echter slechts matig bezocht waren. Er is* te Middelburg steeds meer te doen en het is daarom zeer moeilijk geschikte avonden te vinden. Het ledental onderging weinig verandering. De penningmeester, de heer dr W. S. Unger, bood de rekening aan welke aan wijst f420.96 in ontvang en f384.50 in uitgaaf, alzoo een goed slot van f 36.48 tegen f66.46 eind 1924. Dit jaar zullen dan ook maar 3 lezingen worden gehou den, want het aantal leden is achter uitgaande. Het verslag en de rekening werden goedgekeurd en alle bestuursle den herkozen. Toen dezer dagen bleek, dat tijdens de school gesloten wais, ongewenschte gas ten een bezoek hadden gebracht aan de Rijksleerschool alhier, stelde de politie een onderzoek in, hetwelk leidde tot de aanhouding van -een 13-jarigen en een 11-jarigen jongen, die zich in die school een aantal potlooden, stukken gomelastiek enz. hadden toegeëigend en bleek, dat zij reeds eerder een poging hadden gedaan in de school in de Ververijstraat. De beide jeugdige deugnieten werkten in den avond en gebruikten stukken kaars om naar den buit te zoeken. Toen de politie hen had verhoord, werden zij heen gezonden met de vermaning direct naar school te gaan. Maar aan dit bevel werd niet ge hoorzaamd en de jongens gingen op den wandel Zuid-Beveland in. De politie in de gemeenten van dat eiland werd ge waarschuwd en te Schore werd het twee tal weer aangehouden en pei' trein naar Middelburg terug gezonden. Vlissingen. De gevolgen van het En- gelsche invoerverbod van geslacht vleesch doen zich vooral te Vlissingen gelden. In de laatste jaren werd door de St. Mij. „Zeeland" gemiddeld 37.000 ton vleesch naai' Engeland vervoerd. Daar het geheele vervoer van deze maatschappij ongeveer 40 a 50 duizend ton per jaar bedraagt, ziet men, dat bet vleeschvervoer hiervan het grootste deel uitmaakt. Te Vlissingen vinden behalve een aan tal vaste, ook vele losse arbeiders werk in het eigen abattoir van de „Zeeland", en dagelijks worden een groot aantal losse havenarbeiders aangenomen voor het la den van de vleeschkratten. Tot vóór en kele maanden mochten de geslachte die ren nog in open kratten vervoerd wor den, en de maatschappij heeft nog kort geleden groote uitgaven moeten doen, toen bepaald werd, dat het vleesch alleen in geheel gesloten kratten in Engeland in gevoerd mocht worden. De keuring te Vlissingen is heel streng en het gebeurt bijna nooit, dat uit Vlissin gen verzonden vleesch, in Engeland afge keurd of teruggezonden wordt. Zoutelande. Dinsdagnamiddag vergader de de raad. Die voorzitter opent met gebed. Naar aanleiding van een in de vorige vergadering genomen besluit tot het bestraten van een gedeelte van den Molenweg, deelt de voorzitter mede, dat hij een onderhoud heeft gehad met de meest belanghebbende personen, en dat deze liever met de verharding zouden willen wachten tot na den winter, dus tot volgend jaar, dat liet hun dan gemak kelijker zou vallen daaraan te helpen. Omtrent ©en geldleening af te lossen in 14 of 20 jaar, waarover do stemmen staakten in de vorige vergadering (abusief werd gemeld, dat werd besloten omi in 14 jaar af te lossen) wordt thans met meer derheid van stemmen besloten dit in 20 jam' te doen. B. en W. stellen voor accoord te gaan met de dooi' Ged Staten ingezonden j aarwedd ereg el in g van burge meester, secretaris, ontvanger en wethou ders. behalve met den aftrek van ver- eenigde betrekkingen, daar bun inziens daar een onbillijkheid in voorkomt, om dat enkel van de laagstbezoldigde betrek king wordt afgetrokken. Het advies van B. en W. wordt aangenomen. Een schrijven van het bestuur Rijwiel pad VlissingenZoutelande', dat het de subsidie onder do gestelde voorwaarden niet kan aannemen. Een voorstel van B. en W. om zonder eenige voorwaarde de voorgestelde subsidie te verleenen wordt aangenomen mlet 4 tegen 3 stemmen; voor dhrn. Jansen, de Witte, Strooi en Adriaans©, tegen de heeren Koppejan, de Visser en Maljaars. De sclioolgeldaanslag van Wijkhuis wordt gehandhaafd, omdat hij is aangeslagen overeenkomstig het ko hier der Inkomstenbelasting. Een verzoek van J. P. Rn tink en L. Gabriels© om van af heden tot eind Sep tember aan hen ontheffing te verleenen van alinea 1 van art. 16 der Alg- Politic verordening dezer gemeente en vergunning te verleenen op de dagen dat hun her bergen open zijn, deze open te mogen houden tot 's avonds 11 uur, is, naar de voorzitter zegt, te laat ontvangen, zcio- dat B. en W. geen behoorlijk advies kun nen geven. Hij merkt op dat geen onthef fing kan worden verleend, maar dat in bijzondere omstandigheden de burge meester bevoegd is om) het sluitingsuur later te stellen. Dihr de Visser zegt, dat de verordening is gemaakt toen het geen Zomertijd was, hij vindt geien bezwaar het verzoek in te willigen. Dihr Koppejan zegt, dat het wel in liet belang van het reizend publiek is, maar vreest voor meer herbergbezoek. Die voorz. is van meening, dat 't aanleiding kan geven tot meer herbergbezoek door de jongelui, vooral des Zaterdagavonds; neemt de raad ©en besluit om den burgemeester te mach tigen dat als een buitengewoon geval te beschouwen, ben ik er niet tegen om het verzoek op proef in te willigen. Dit wordt aangenomen. Vervolgens deelt de voorz. mede, dat offerte is gemaakt «i aan de gemeente een schrijfmachine „Remmington" te leveren, die volgens zijn meening aan alle eischen voldoet. Dhr de Visser zegt: ik vind het gek, en zou, daar er al meer breedvoerig over is ge sproken, maar wachteji tot dat er meer behoefte aan gevoeld wordt. Djhr J. Stroo zegt het is nu de derde keer dat dit aan de orde komt; het gaat je de keel uithangen; ik zou maar voorstellen liet voor kennisgeving aan te nemen. Alzoo besloten. De voorzitter stelt vervolgens aan de orde een wijziging der verordening op het brandwezen. omdat volgens zijn oordeel, met het oog op dei brandspuit, minder personeel noodig is; bij zou den leeftijds grens willen brengen van het personeel van 20 tot 40 jaar, inplaats van 18 tot 55 jaar. Dhr Koppejan zegt, groot bezwaar te maken tegen het afschaffen der water dragers, dit zou wel eens moeilijkheden kunnen opleveren bij brand in de kom der gemeente als men liet water moet ha len uit welputten en regenbakken. Ook de heeren Stroo en Maljaars zijn van die meening. Dhr. Maljaars zou ook willen dat de predikant en de onderwijzers wer den vrijgesteld, om bij de brandweer dienst te doen. Die voorzitter zegt, wat betreft het afschaffen der waterdragers geen bezwaar is, want dat het aanvoeren van water veel eenvoudiger is als men den zuiger in do putten brengt, dan schep pen; en wat betreft het vrijstellen van per sonen niet toelaatbaar is volgens de Ge meentewet. Dihr de Witte merkt op dat toch plaatsvervangers kunnen worden ge steld of de diensten worden afgekocht. Op voorstel van de Visser wordt besloten om in de verordening op te nemen, dat 6 personen worden aangewezen, die bij geval van brand speciaal toezicht zullen houden, dat de goederen goed zullen war den geborgen, en ook dat de leeftijdsgrens wordt bepaald van 20 tot 50 jaar. Hierna sluiting met dankzegging door den voor zitter. Koudekerke. De uitslag van den alhier gehouden nationalen schietwedstrijd is: Afd. A 1. Korpswedstrijd, Gew. M- 95, Afstand 150 M. Deelgenomen werd door 13 vereenigingen. 1. Dlomburg, to Domburg, 215 p., 2. 14e Reg. Inf. te Middelburg, 212 p.;3. Nut en Genoegen, te Biggekerke, 211 p.; 4. Kust- Artillerie, te Vlissingen, 206 p. Hoogste Korpsschutters: J Dommisse te Bigge kerke, 47 p.; serg.-maj. Die Keizer, te Middelburg 47 p.; en L. Korteweg te Vlissingen, 47 P- Afd. A 2. Eerehaan, Gew. M 95. Afstand 150 M. Max 50 p. 1. J. M. Bok, te Vlis singen, 48 p„ 2. J. v. d. Hage, te Diom- burg, 47 p.; Afd. B 1, Korpswedstrijd Buks. Max. 500 p. Deelgenomen door 15 vereen.l go ranus te Oostkapel'e, 473 p.; 2. Domburg te Domburg, 467 p.;3. Marnix van St. Aldegonde, te O. en W. Souburg 461 p. 4. Burgerwacht te Vrouwepolder, 457 p. Hoogste korpsschuit rs: M. Kleinnepier te Biggekerke, en II. Louws te Oostka- pelle, ieder 98 p. Afd. B 2. Eerehaan Biuks. Max. 100 p. 1. Dl. Trielier la Domburg, 99 p., 2- A- Ti'ieller tei Domburg, 98 p. Afd. 0 1. Korpswedstrijd Rijks Clylm- dergew. M 300 punten. Deelgenomen door 14 vereen. 1. Wilhelmina te Koudekerke, 284 p. '2. K. S. S. te Vlissingen, 281 p.; 3. Burgerwacht te Vrouweipolder, 280; 4. Soranus te Oostkapelle, 278 p. Hoogste Korpsschutters. F. G. dei Roo te Oostkapelle, 60 p.; F. Flipso te Koude kerke 60 p., en F. Kerkhove te Vrou wepolder 60 p. Afd. 0 2. Eerebaan Rijks Cylinder Gew. Max. 60 p. Di. Trielier, Domburg, A. Trieller, Domburg, en A. de Buc, Ga ping©, allen 58 p. Afd. A 3. Personeel© wedstrijd. Gew. M 95. 150 M. Max. 50 p.:l. Kapt- van Niel, Middelburg, 49 p.; 2. J. de Loof, Kortgene, 47 p.; 3. L. v. Willigen, Ierseke, 46 p.; 4. Jt. Vos, Koudekerk©, 45 p.; 5- M. Kleinepier, Biggekerke, 45 p. 8, 8; 6. H. J. Muhren, Bergen op Zoom en 7. serg.-maj. Kórtlevei, Bergen op Zooirn, ieder 44 p. (loten); 8. J. v. d. Hage, Domburg, 9 B. Trieller, Domburg, en 10. W. Brand, Oostkapelle, ieder 44 punten (loten). Afd. B 3. Fersoneele Wedstrijd Buks. Max. 100 p. 1. S de. Fagter, Dlomburg 99 p.; 2. J. v. d. Hage, Domburg, 98 p.; 3. L. Biesta, Vlissingen en 4. Joh. Walhout, Borssete, ieder 97 p. (loten); 5. L. Kluijfhout, Koudekerke, 6- F. G. de Roo, Oostkapelle, ieder 97 p. (loten); 7- F. Flipse, Koudekerke, 8. J. Wattel, Oost kapelle, 9. S. dei Roo, Oostkapelle, ieder 96 p. (loten); 10. A- Trieller, Domburg, 96 p. Afd. A 4. Vrije baanwedstrijd, Gew. M 95. 1. J. de Loof, Kortgene, 2. S. Blok, Kortgene, 3. J. M. Bok, Vlissingen, 4. Kapt. v. Niel, Middelburg, "5. C. J- Bos, Nisse, 6. J. D|ommisse, Biggekerke,7. J. v. d. Hage, Dlomburg, 8. M. Kleine^ pier, Biggekerke, 9. II. J. Muhren, Ber gen op Zoom, 10. Marits, Beugen op'Z. Dagmedailles: '24 Med: J. de Loof, Kort gene; 25 Mei M'. Kleinepier, Biggekerke; 28 Mei J. M. Bok, Vlissingen; 29 Mei Kapt. v. Niel, Middelburg. Afd. B 4, Vrije baan Buks. 1. A. Triel ler, Domburg, 2. D'. Trieller, Domburg, 3. H. v. d. Welle, Domburg, 4. S- de Pagter, D'omburg, 5- W. Brand, Domburg, 6- P. Geldof, Oostkapelle1, 7. L. Biesta, Vlissingen, 8. H. Louws, Oostkapelle1, 9. J. Wattel, Oostkapellei, 10. A. de Pagter, Dlomburg. D'agmedailles Buks: 24 Med, S. de Pag ter, 25 Mei, Di. Trieller, 28 Mei, A. Trieller, 29 Mei, W. Brand, allen te Domburg. Afd. O 3. Vrije baan Rijks Oylindcrgew. 1. A. Trieller, Dlomburg, 2. S. de Pagter, Dlomburg, 3. L- Kluijfhout, Koudekerke, 4. A. Kluijfhout, Koudekerk©, 5- P- Flipse, Koudekerke, 6. O. J. Bos, Nisse, 7. Di- Trieller, Domburg, 8. J. Corbijn, Zoute lande, 9. F. C. de Roo, Oostkapelle; 10. H. Louws, Oostkapelle. Wisselbekerwedstrijd „Pro Patria", Gew. M 95. K. S. S., Vlissingen 189 p. Wisselbekerwedstrijd „Pro Patria" Gew. M 95. Nut en Genoegen, Biggekerke, 368 punten. Wisselbekerwedstrijd „Pro Patria", Buks Domburg, te Domburg, 434 punten. Een gevaarlij'ke luipaard gedood. De „Times" bevat een bericht over het neerschieten van een luipaard, die het Westelijke gedeelte van Gharwal zeven jaar onveilig gemaakt en in bet geheel 125 menschen verscheurd en ver slonden had. De Engelsche kapitein Cor- bett heeft hem eindelijk 's nachts verrast en doodelijk getroffen op een plaats, waar een doode geit was neergelegd. Twee maal was de luipaard al gevangen ge weest, eens in een val en eens in een hol, maar heide keeren was hiji ontkomen. Al lerlei soorten van vallen, lokaas dat ver giftigd was met strychnine, arsenicum en blauwzuur waren vrachteloos beproefd. De menschen uit de streken schreven den luipaard ten slotte bovennatuurlijke vermogens toe. De luipaard bleek een heel oud dier, nadat hij' neergeschoten was, en was bijna 21/2 M. lang. Kapitein Corbett had tien weken lang zijn spoor gezocht. Een 10 r e n k 1 i m m e r. Gisteroch- tend klauterde een jongeman langs den bliksemafleider den toren op van een in het Westen van Berlijn gelegen kerk. De anan !had natuurlijk veel bekijks. Toen agen ten hem sommeerden naar beneden te ko men, klauterde hij nog hooger. De brand weer werd nu gewaarschuwd en ver scheen met ladders, maar de waaghals was intusschen reeds zoo hoog geklom men, dat men hem niet kon bereiken. Twee brandweermannen klauterden nu den toren op tot aan den omgang, maar toen zij daar kwamen, zat de jongeman al bijna hoven op de spits. Er werd nu een tijdlang geparlementeerd en het resultaat was, dat de klauteraar naar be neden kwam en op den omgang in ont vangst werd genomen door de brandweer mannen die hem aan de politie uitlever den. Het publiek meende eerst met een filmacteur te doen te hebben. Dit bleek echter onjuist. Het schijnt, dat de jonge man naar boven was geklauterd om een weddenschap te winnen. Een brandstapel. Uit Florence wordt gemeld, dat na de preeken door Pater Leonardo Dalprato gehouden tegen de onzedelijkheid de menigte voor het portaal eener kerk een grooten brandstapel oprichtte ter verbranding van onzedelijke boeken en geschriften. Vervolgens werd Mussolini een telegram gezonden om hem te vragen door politiemaatregelen de zede loosheid te helpen bestrijden, gelijk zulks geschiedde door het wettelijk verbod tegen vloeken. Het 1 ij k van kapitein Slot gevonden? Men zal zich herinneren, hoe vorig jaar tijdens een hevigen storm „de Nijverheid I" op de Zuiderzee ver ging. Vier menschenlevens waren daarbij te betieuren. De lijken van de drie Rotter dammers werden kort na de ramp drijven de in zee gevonden; het lijk van kapitein Slot uit Zwolle bleek onvindbaar. Thans vermoedt men het lijk te hebben gevon den. Tenminste schipper Veldkamp van de „Johanna II" uit Zwolle heeft een in verregaander) staat van ontbinding verkee- rend lijk van een. manspersoon in de Zui derzee gevonden en vervolgens naar Zwartsluis overgebracht. Het is niet zeker, al bestaat eenig vermoeden daartoe, dat het de onherkenbare stoffelijke overblijf selen zijn van kapitein Slot van de „Nij verheid I". Botsing tussclien auto en tram. Woensdagmiddag geraakte te Los ser een auto, waarin twee personen zaten en komende van de richting Overdinkel, in botsing met de locomotief van de tram op den overweg OverdinkelGlane. De auto werd een tiental meters weg geslingerd en was zwaar beschadigd. Won der boven wonder brachten de beide per sonen het er betrekkelijk goed af. De een kwam met den schrik vrij, terwijl de ander zijn voet ernstig gekneusd had. Inbraken. Door middel van op schuiving van een raam is ingebroken bij den Rijksontvanger te Mijdrecht. Eenig geld wordt vermist. Van de(n) dader(s) tot heden geen spoor. Gisternacht' is ingebroken bijl den bloemkweeker J. G. B. aan den Witten Singel te Leiden. Door een raampen uit te boren zijn de dieven binnengekomen. Groot is de buit niet ge weest. Uit een schrijfbureau wordt f25 vermist. Eenhollendpaard. Een aantal kinderen die van school naar huis gingen ontmoetten gistermiddag op een ijzeren brug in de buurt van Londen een hollend paard, dat een gebroken lamoen achter zich sleepte. Eenige kinderen hadden de tegenwoordigheid van geest zich tegen de brugleuning in veiligheid te stellen, ver schillende echter, juist de kleinste, wer- den door liet hollende paard tegen den grond geworpen, of liepen van den dissel boom een gevoeli;g.en slag; op. Zeven kinde ren moesten wegens min of meer érn stige verwondingen in het ziekenhuis wor den onderzocht, en een hunner, een meisje, was na verscheidene uren nog niet tot bewustzijn teruggekeerd. Opgesloten in het ijs. Een plotselinge overgang van een Juni-tempera- tuur, al kan moeilijk van zomerhitte ge sproken worden, tot enkele graden onder nul overkwam dezer dagen een slager in Weymouth (Engeland). Toen hij' zicli in dé koelkamer begaf horde hij de deur achter zich in het vlot vallen, en daar de sleutel aan den buitenkant zat, was hij opgesloten. Het bevriezingsapparaat was in werking, buiten zijn controle, zoo dat hij het van minuut tot minuut kouder voelde worden. Niemand had het ongeval opgemerkt. Nadat hij 25 minuten in den kelder had doorgebracht, begon zijn hondje., die hem was gevolgd, maar voor de deur was achtergebleven, to janken. Dit trok de aandacht van de slagersgezellen, die de ijskamer openden, en den slager, die er reeds ernstig aan toe was en eerst na geruimen tijd weer op verhaal was gekomen, verlosten. Autobandieten. Twee mannen die te Maagdenburg een auto gehuurd hadden om hen naar Wolmirstedt te rij den, dwongen onderweg den chauffeurs zich van zijn jas te ontdoen en de zaken van waarde die hij bij zich had, over to geven. Toen hij op hun bevel het nummer van de auto ging verwijderen, gelukte het hem met den nijptang een der bandieten tegen den grond te slaan en ondanks de schoten van den ander te ontvluchten. De gewaarschuwde politie vond de beide roovers in de nabijheid van Centhin. Een schietpartij volgde, waarbij een der bandie ten werd gedood en een agent zwaar ge wond. Goed af ge loop en. Dinsdagavond had onder Kerkrade in den Bril-aan de wer ken van den nieuwen spoorweg een ongeluk plaats, waarbij wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken plaats hadden. Twee machines waren bezig een groote wa gen zand de islteile helling op te duwen, waarbij een machine achter den wagen duwde terwijl de andere aan een dikken zwaren kabel trok. Beneden midden in den berg ston den nog een viertal wagens met zand op den dijk, waarop eenige arbeiders aan het werken waren, terwijl een groot aantal kin deren aan den voet daarvan in een weide aan het spelen waren. Plotseling brak de draad waarmee zooals gezegd de machines aan elkander bevestigd waren af, en schoot de locomotief met den zwaren met zand beladen wagen naar be neden, recht op de vier wagens aan. De machinist, die zeer koelbloedig met den sto ker op de machine bleef wist door het geven, van noodsignalen de werklieden op die vier wagens te waarschuwen, die dan ook van de wagens sprongen en ook de kinderen vlucht ten weg. De botsing die daarop plaats had was geweldig. De locomotief drong halver wege in den eersten wagen. De tweede wagen schoot eveneens een stuk in den eersten wagen, die dan ook totaal verbrijzeld was. De twee laatste wagens vielen van den dijk af. De materiëele schade is zeer groot. De machine is eveneens onbruikbaar. Zware ijze ren platen van circa 20 c.M. dikte warein totaal verbogen of gebroken. De buffers van den eersten wagen staken bijna boven de machine uit. Het mag een wonder heeten dat hie rgeen persoonlijke ongelukken zijn te be treuren. Gevechten tusschen mijnwer- kers. In het Duitsche grensdorpje Ubacb, dicht bij' Ubach-over-Worms, heeft tusschen dronken mijnwerkers een ware veldslag plaats gehad. Het was loondag geweest en veel was er gedronken. Straatkeien, palen en latten dienden als wapens. Met heel veel moeite gelukte het de politie de straat schoon te vegen en de belhamels te arresteeren. Op hetzelfde oogenblik werd er geducht gevochten in het verblijf voor ongehuwde mijnwerkers. Hier werden de messen getrokken. Verschil lende mijnwerkers werden levensgevaarlijk ge wond' en moesten naar het hospitaal worden overgebracht. De mishandeling te Am by. Het slachtoffer van de vermelde vechtpartij te Amby de 37-jarige G. IC. uit Maastricht, is aan de bekomen verwondingen overleden. Aangehouden. Aan de grens te Nispen is door de politie aangehouden zekere P. L. uit Leiden, die te Rijswijk (Z. H.j ruim een maand geleden een portefeuille had ge stolen, waarin een bedrag van f 180, waar mede hij naar Antwerpen was uitgeweken. De man is heden naar Rijswijk overgebracht en ter beschikking van den burgemeester al daar gesteld, die zijn aanhouding had verzocht. Heetgebakerde automobilis ten. Te Schwyz in Zwitserland wilde Maan dagmiddag een Italiaansche luxe auto een Schwyzervrachtauto passeeren. De Schwyzer- wagen, die een heel behoorlijke vaart had, maakte evenwel geen plaats. Daarop schoten de Italianen met een revolver drie- of vier maal op de voor hen uitrijdende auto; een kogel doorboorde het benzinereservoir, zoodat de vrachtauto moest stoppen. Toch wel een beetje van hun stuk gebracht, namen hierop de Italianen de vlucht door achteruit te rij den, daar de weg te smal was om te keeren. Toen daartoe eindelijk gelegenheid was, ge raakten ze op een doorweekte weide, waarin ze bleven steken. Door een woedende volks menigte werden zij overmand, waarbij hun de revolver, waarvan zij' wederom gebruik wil den maken, werd ontrukt. Aan de energieke tusschenkomst der politie hebben zij het te danken, dat ze niet werden gelyncht. Niet steeds is de vriendschap bestendig van duur. Polen streeft er blijkbaar naar zijn oude traditie van burgertwisten en kibbelende land dagen te handhaven. De geallieerde mogend heden hadden gedacht, dat de tientallen van jaren, waarin geroepen werd om vrijheid, dezen karaktertrek hadden doen uitslijten. Wat een misrekening bleek te zijn. De regimenten van de twee om den voor rang dingende richtingen hebben heusche veld slagen geleverd, en de generaals waren eenige dagen de spillen, waarom alles draaide. Merkwaardig, de twee mannen, tusschen wie de strijd liep, Pilsoedski de maarschalk en president Wojczechowski, waren eenmaal boezemvrienden. De eerste, jong edelman uit Noord-Polen, en de tweede, vurig socialis tisch arbeider, zetter van beroep, werkten in 1894 en volgende jaren samen aan hetzelfde revolutionaire blad. Met het doel zich los te maken van Rusland. En nauwelijks is dat doel bereikt, of de vriendschap verandert in twist en ongenoegen, waarbij de wapenen der barbaren te hulp wer den geroepen. Gelijk zoo vaak in de wereld gezien wordt, dat de vriendschap, welke men schen verbindt op politiek, kerkelijk of maat schappelijk gebied, waarop anderen huizen zouden bouwen, op den keper beschouwd, o zoo zwak is. Het allerjongste voorbeeld van den door^zijn vroegeren vriend De Visser uitgeworpen heer Wijnkoop zal morgen en overmorgen door andere gevolgd worden. Axistoteles krijgt alle eeuwen door steeds weer gelijk, als hij' zijn verklaring over vriend schap geeft. Er is in de vriendschap minder en meer. Er is vriendschap wegens genot of wegens nut, maar de echte vriendschap is om den persoon. De laatste soort vindt men bij de goeden, aldus de oude wijsgeer. Dezen zijn vrienden om en op zichzelf. Dé geschiedenis van den dag toont wel, dat de laatste soort vriendschap niet het veelvuldigst voorkomt. (Rott.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6