Uw kleine is lastig Land- en Tuinbouw. WK* Coöperatieve Veilingsvereeniginp „Walcheren" Fa HEIJKAM-MASSEE Persoon of Firma, Eerte Hofstede, RIBANA /H Kapitaal en Reserven f 12.300.000 Coupons, Effecten, Vreemd Geld, Deposito's Handelscredieten, Incasso's Spaarbank 3 60 pCt., Reiscredietbrieven, In- en verkoop van Wissels, Administratie van Ver mogens, Cheques op Binnen- en Buitenland, Safe-Deposit, Giro Kmaermeet MOLENAAR'S KINDERMEEL geeft Baby juist zooveel MIDDELBURG. eenigen Inboedel, Woensdag 16 Juni 1926, verkoopen: Rose en Wit Ondergoed voor Dames, 3 PAARDEN, 14 MELKKOEIEN, een flinke Dienstbode, eene Meid-Huishoudster. •ward, waaruit slechts ecu kloeke daad kan bevrijden. Tijdens de eerste volkenbonds-vergadering had de Argentijnsche gedelegeerde, dr Iri- goyen als voornaamste instructie medegekre- 'gen: „in al deze kwesties moet radicaal op getreden worden". Het is jammer, dat geen enkele gedelegeerde dit woord nu uitgespro ken heeft. Het doel dat de volkenbond na streeft, zou daardoor beter gediend zijn dan door het voortdurend concessies doen aan al te eenzijdig-nationale belangen. Ware er met kracht opgetreden, dan zou wellicht een nieuwe acute crisis zijn uitge broken. Maar is deze tenslotte niet te ver kiezen boven de latente crisis, welke de krachten van den bond langzaam, maar zeker ondermijnt, en ten slotte het organisme zoo verzwakt, dat als bet noodzakelijke oogenblik der acuutheid aanbreekt, geen weerstand meer bestaat en de ineenstorting des te noodlot- tiger zal zijn Wisselkoersen. Amsterdam^, 10 Juni, 1 u. Berlijn 59.2359.25 Brussel 7.427.47'V-> Parijs 7-357.40 Londen 12.103/4—12.11 New York 2.483/i—2.487/'s WB— Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek Zeeland te Bergen op Zoom. Heden (Donderdag) middag werd in „de Prins van Oranje" te Goes de alge- meene ledenvergadering gehouden van de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek te Bergen op Zoom. De voorzitter, de heer Jac. Welleman uit Krabbendijke, heette alle aanwezigen wel kom en meende, dat velen der leden nog niet voldoende beseffen, dat bet resultaat van het bedrijf voornamelijk afhangt van de handelsprijs van de suiker. En toch heeft men dit geweten en gewild, toen men tot de oprichting van coöperatieve suiker fabrieken in het algemeen is overgegaan. Tevoren was dit niet zoo. Toen kreeg men van den Bond van suikerfabrikanten voor de bieten een prijs, die niet altijd nauw verband hield met den suikerprijs. Nu is dat anders geworden. Dank zij de coöpe raties moet nu ook de Bond, de Centrale, rekening houden met den prijs van de sui ker. Evenmin als de coöperaties kent hij die weken of maanden tevoren. Hij moet gissen en kan zich daarbij vergissen, zoo als het vorige jaar het geval is geweest. Dit voorjaar is hij bij het contracteeren voorzichtiger geweest. Spr. hoopt, dat de Bond zich weer vergist heeft, dan heeft men een goed jaar te wachten. Spr. zegt dit alles om er nog eens aan te herinneren, dat men den bietenprijs niet in de hand heeft. Men kan er alleen naar streven om de fabricagekosten zoo min mogelijk te doen zijn. De directeur probeert het langs technischen weg, het bestuur tracht dit te doen door voor volle campagnes te zorgen. Met het oog daarop constateert spr. op nieuw met genoegen, dat in de Haarlem mermeer ruim 500 aandeelen werden'ge plaatst. Het streven van het bestuur gaat nog steeds in die richting, omdat het over tuigd is, dat het daardoor de zaak op steeds vaster grondslag plaatst. In dit verband deelt spr. mede, dat het bestuur dit voorjaar een vrij groot kwantum bie ten kocht van den Gelderschen bietenbond. Het hoopt ook uit dien kring eenige leden te winnen. De gedachten van het bestuur gaan voornamelijk in die richting, omdat het weet, dat de bietencultuur een moei lijken tijd doormaakt. Courantenberichten hebben het al gemeld, dat de landbouw uit bepaalde streken in ons land reeds duide lijk heeft uitgesproken: de bietencultuur is niet loonend meer. Ook in Zeeland is min der uitgezaaid dan het vorige jaar. Deze feiten brengen moeilijke vragen met zich. Men schatte het voor ons land niet ge ring als de bietencultuur zou verdwijnen. Men ga globaal maar eens na, welke som men daarbij worden besteed aan arbeids loon op het landbouwbedrijf zelf, bij het vervoer per spoor, tram of schip en bij de verwerking der bieten in de fabrieken. En daarnaast welk een omwenteling dit zou geven op het bedrijf, niet alleen wat de vruchtwisseling betreft, maar ook in ver band met verschillende afvalproducten, welke 'voor andere bedrijfstakken groote waarde hebben, als pulp, bietenloof, enz. Spr. herhaalt, dat het behoud van de bie tencultuur zeker een landbouwbelang is, maar ook een gemeenschapsbelang. Op grond hiervan is het gewenscht en nood zakelijk, dat tot breede massa's van ons volk en ook tot de regeering doordringe dat de bietencultuur aan den momenteelen suikerprijs niet meer loonend is en zulks niettegenstaande dat men vrij regelmatig een groote opbrengst oogst. Ook niettegenstaande dat men een biet verbouwt met hoog suikergehalte, waaraan nog steeds de aandacht blijft gewijd; niet tegenstaande het voortdurend pogen om de productiekosten te verlagen, zoowel op het bedrijf als in de fabriek; niettegen staande de fabrieken de best geoutileerde zijn van heel de wereld. Spr. wijst ten slotte er op, dat de leden zeker reeds met genoegen vernomen hebben, dat „Zeven bergen" zich ook bij de combinatie-Dintel- oord heeft aangesloten en Roosendaal haar contract met 12 jaar heeft verlengd. Deze goede combinatie kan met goeden wil belangrijken invloed uitoefenen ten goede op den bietenprijs. Aan de vergadering werd ter goedkeu ring aangeboden de balans en de winst- en verliesrekening per 31 Maart 1926 over het boekjaar 1925-'26. Aan het verslag, uitgebracht door het Dag. bestuur, ontleenen wij, dat hulde wordt gebracht aan den directeur en de genen, die hem terzijde stonden, voor de wijze, waarop hij er in geslaagd is, in kor ten tijd een raffinageinstallatie aan het be drijf toe te voegen. Niettegenstaande en kele strubbelingen bij het in bedrijfstellen van dit gedeelte, die men echter spoedig onder de knie had, wist men van den be ginne af een suiker van uitstekende kwali teit te maken. Mede door het plaatsen van ruim 500 aandeelen in de Haarlemmer meer, steeg het aantal aandeelen tot 5625, verdeeld over 1855 leden. De coöperatie trad voor de helft toe als aandeelhoudster in de N. V. Glucose en Tafelsiropenfabriek „Union" te Oudenbosch. Het Dag. bestuur hoopt daaruit eenige directe voordeelen te halen, doch acht van nog grootere waarde de technische kennis, welke daar kan worden opgedaan en wel ke vermoedelijk in de naaste toekomst zal kunnen leiden tot eenige rentabiliteit van de zaak, ook buiten de bietencampagne. Op 3» Maart jl. was het 12'A jaar geleden, dat de vereeniging werd opgericht. Dit koperen feest is in de boeken der vereeni ging vastgelegd, door de uitreiking van een voorzittershamer aan den voorzitter. In het verslag van den directeur der „Zeeland", den heer dr P. J. H. van Gin- neken, wordt o.a. gemeld, dat de campagne begon op 6 October en eindigde op 22 De cember 1925. Er werden verwerkt volgens de berekening, 162.204.980 bieten met een gehalte der snijdsels van 16,84 pet.; op de fabriek werden ontvangen 160.004.680 K.G. met een gehalte van 17,31 pet., ter wijl de hoeveelheid betaalde, dus op de la dingsplaatsen ontvangen, bieten bedraagt 160.036.864 K.G. met een gehalte van 17,72, pet. In 't algemeen is de verwerking regel matig verloopen; de hoogste dagverwer king bedraagt ook nu weer ruim 2A mil- lioen K.G. De aanvoer verliep eenigszins ongeregeld. Nu en dan was de aankomst van schepen overstelpend druk. De pulp- drogerij heeft normaal gewerkt, met de zelfde goede resultaten als verleden jaar. De raffinage-installatie kwam 9 October in bedrijf. Op 5 Juni was tot den bouw dezer vrij omvangrijke installatie beslo ten. Het is den directeur een genoegen te constateeren, dat de werklieden der fa briek, beseffende wat er van afhing, loyaal alles hebben gedaan wat in hun vermogen was, om dit stuk werk in zoo korten tijd gereed te maken. Niettegenstaande vele moeilijkheden is de kwaliteit van de geraf fineerde suiker van het begin tot het einde uitstekend geweest. Er werden verkregen 156.786 zakken ruwe suiker van hoog ge halte, 77949 zakken geraffineerde suiker van uitstekende qualiteit en 5.100.000 K.G. melasse. De hoeveelheid droge pulp was gelijk aan die van het vorig jaar, en van dezelfde hoogstaande qualiteit. In verband met de suikerraffinage is het wenschelijk gebleken een stoomketel bij te plaatsen. Dit brengt mede, dat voor het uitnutten der rookgassen een toestel voor het pulpdrogen wordt bijgeplaatst. Verschenen is no. 1 van „De Reiskro- niek der N. R. V."; geïllustreerd maand blad der Nederl. Reisvereenjging; onder red. van P. Derjeu, S. de Leve en P. van 'tVeer. Adres Valkenboschkade 211 te Den Haag. Reeds geruimen tijd had de Nederland- sehe Reisvereeniging de behoefte gevoeld om naast, haar Vereenigings-orgaan „Rei zen en Trekken" de beschikking te heb ben over een geïllustreerd blad, dat in geïllustreerde reisverslagen of artikelen de herinnering aan gemaakte reizen zou vastleggen of den leden in woord, maar ook in beeld zou wijzen op de heerlijke streken van binnen- en buitenland. Die behoefte wordt nu bevredigd. Een visehkoopman, die van gratis vuurwerk hield. Sinds bijna anderhalf jaar hadden dei Stroomverkoop- Mij. en de gemeente Hoensbroek te kam pen met allerlei storingen in het Imog en laagspanningsnet van de gemeente. Men kwam er achter, dat kwaadwilligheid in het spel was; vooral toen men nu en dan in de draden stukken ijzerdraad, voor namelijk ijzeren veeren van matrassen, vond hangen, welke met veel moeite wer den verwijderd. Die marechaussee werd opgedragen oen oog in het zeil te hou den, vooral op een gedeelte van den weg SittardHeerlen, waar het hoogspan ningsnet den weg kruist. Eindelijk mocht het den wachtmeester Aarts gelukken op heeterdaad te betrappen den vischkoop- man K. uit Hoensbroek, terwijl deze bezig was met stukken matrasveeren naar het hoogspanningsnet te gooien. Als de ijzer- draden dan bleven hangen, werd tusschen de draden onderling contact gevormd, met liet gevolg, dat er vonken en vlammen uit de draden schoten en wel met een ge knetter of er een mitrailleur aan den gang was. Het gevolg was, dat er vrijwel overal kortsluiting ontstond, zekeringen doorbrandden, dikke draden, of verzwak ten of doorsmolten en er aldus groote schade geleden werd. 1 j Hoewel verdachte ontkende met opzet gehandeld te hebben, wees het getui genverhoor heel anders uit. Velen had den hem naar de draden zien gooien. Zijn knechtje, een 15-jarige jongen, ver telde, dat hij die matrasveeren voor zijn baas moest opzoeken. Die baas had zelf gezegd tegen den jongen „Gooi maar raak, dan hebben de boeren lekker geen licht." Het O. M. achtte het gebeurde een ernstig misdrijf, waardoor zelfs levens gevaar voor anderen was ontstaan. De officier eischte zes maanden gevangenis straf. (Tel.) Middelburg, 10 Juni. Op de graanmarkt was geen aanvoer en werd geen noteering opgemaakt. Boter f0.90, part. f 1, kipeieren f4.50, part. f5.50, eendeieren f4.50, part. f5 50. Veilingsvereen. Walcheren. Groote vei ling. Kruisbessen f 12.50f 13. KAPELLEHBEEZEL1NGE. Veiling van 9 Juni. Kruisbessen f 12.80—f13 40 per 100 K.G. Kleine veiling: Kruisbessen f 11 f13.10, aardbeien f45f62, aardappels f4f4.20, alles per 100 K.G. Rabarber f 3 p. 100 bos, kropsla f 1f 1.47 p. 100 krop. VLISSiNGEN. Veiling van 9 J mi. Spi nazie 818, postelijn 1417,5, aard appelen 8—10, poters 69, aardbeien 6980, moskrul 1012 ct. p. kilo. Bloemkool 720, komkommers 1617 ct. p. stuk; radijs 12, selderie 4,57,5, Peen 9,5—16, rabarber 59,5, ramanas 34, pioenen 4456 ct. p. bos. Sla 136, kervel 79, peterselie 8 -11, zu ring 1415 cent, alles per kist of mand. Groote veiling: kruisbessen f 13.20 p. 100 k.g. KRABBENDIJKE. Veiling van 9 Juni. Kruisbessen f 13, f 13.10, f 13.20 en 13.30 per 100 K.G. OOSTBURG, 9 Juni. Tarwe f 18f 19, gerst chevallier f 10.50, rogge f 1050, haver f 10.50—f 11, kroonerwten f17, bruine boonen f 10f 13. WILLEMSTAD'. Ter Juni-paardenmarkt waren een 500-tal paarden aangevoerd. Door de zeer ongunstige omstandigheden in den paardenhandel waren den laatsten tijd nogal paarden onverkocht gebleven; thans bleek men evenwel gaarne tot ver koop bereid, wat een willige handel in de hand werkte, zoodat zeer veel van het aangevoerde voor binnen- en buitenland- sche (Fransche, D'uitsche en Belgische) rekening werd aangekochf, al bleven de prijzen dan ook aan den lagen kant en veel te laag, om de paardenfokkerij loo nend te doen zijn. Men besteedde voor: Jaarlingen f125f200, 2-jarige f225— f300, voljarige f350—f510. werkpaarden f 150—f 250- GOES. Geboren: Willem Jacobus, z.v. Leendert Routens en Pieternella Jacoba Verhangen. Overleden: Katharina Plazier, 80 j- we duwe van Adriaan Dieurloo. VLISSINGEN. Van 4—8 Juni. Over leden: J. J. de Smit, 17 jr pmgeh. z.; T. Bruin 84 jr weduwe van J. J. Wil- lemse; M. J. Lenaerts 29 jr man van C. Verkaart; J. de Witte 66 jr vrouw van P. van Peene. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den morgen van 10 Juni, medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste baro meterstand 768.1 te Vardoe. Laagste baro meterstand 741.2 te Blacksod. Verwachting tot Üen av. van 11 Juni: Matige tot, krachtige of stormachtige Zuid-Westelijke wind, zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regenbuien, zelfde temperatuur. Geseind van Dp Büd hedenmorgen 8 u. 45 aan alle posten: Weest op uw hoede. Heden overleed tot onze diepe droefheid in den ouder dom van 80 jaar, onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Overgrootmoeder, Mej. KATHARINA PLAZIER, Wed. van A. Deurloo. Uit aller naam, J. DEURLOO, Groote Kade No. 10 Goes, 9 Juni 1926. Heden overleed mijn ge liefde Schoonzuster, Wed. A. DEURLOO, geb. Plazier, in den ouderdom van ruim 80 jaren. Wed. J. PLAZIER— Rosier. Goes, 9 Juni 1926. opwekkend en verfrisschend Parfumerie I0YZELLE, Haarlem. Verkrijgbaar bij A.C. van der Rest.Goes Te koop Kalfvaarzen, aan de rekening, bij G. DE VISSER, Aagtekerke. «ÊT Directeuren: C. NI. BAL en E. J. GELDERMAN. Kantoor te Zierikzee Oude Haven 339. als het te veel en als het te weinig voedsel ontvangt. 42 gegeven volgens de aanwijzingen op het pakje te verteren als het in normale gevallen hebben kan. Niet te veel en'niet te weinig. Vraag gratis brochure aan P. MOLENAAR Co., Westzaan. Vanaf Zaterdag a.s. en vervolgens iederen Dinsdag, Donderdag en Zaterdag Exportveiling van vroege Aardappelen. Zakken verkrijgbaar aan de Veiling. Aanvoer vóór 10 uur. Veiling lO1^ uur. Dinsdag a.s. bij voldoenden aanvoer Exportveiling van Sla. Hoeveelheid vooraf opgeven, Donderdag a.a. laatste veiling van Kruisbessen. HOOGENDIJK, Directeur. De Notaris W. HIOOLEN te Middelburg, is voornemens in het openbaar te verkoopen, op Zaterdag 12 iuni 1926, des middags 2 uur, aan liet huis aan de Smoorsgang te Middelburg, S 148a: waaronder: Mahoniehouten- en ge schilderde Linnenkast, Tafels, Stoe len, Spiegels, Lampen, Theekast, Schildergen, Klok, Naaimachine tafel, Ledikanten, Bedden, Kachels, Petroleumstellen, Vloerkleed, Plu- cliettafelkleed, Vloerzeil, Kapstok met Kleed, Looper, Schoorsteen- stel, Fiets, Emmers, Waschkuipen, Trap, Kruiwagen, Ladder, Glas en Aardewerk, 7 Kippen, (broed 1925), Kolen, Kachelhout en wat verder te voorschijn zal worden gebracht, alles in den morgen van den ver koopdag te bezichtigen. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, zal op des namiddags te half twee uur, in het café van den heer A.West- dorp te Serooskerke, in het openbaar bestaande in Woonhuis, wijk B nos. 140 en 140a, met Schuur, Wagenhuis, steenen Varkenshek, steenen Kippen hok, Erf, Boomgaard, Bouw- en Wei land te SEROOSKERKE, aan den Vrouwepolderschen Straatweg, be woond door den heer P. Kodde Sz., ter grootte van 8 Hectaren 73 Aren of 9 Gemeten 151 Roeden. Te veilen in 6 perceelen en ver schillende combinaties. Te aanvaarden: Gebouwen 1 October 1926, bouw- en weiland rooven oogst en 25 November 1926. Bezichtiging der gebouwen Dins dag 15 Juni van 1012 en van 2—4 uur, en Woendag 16 Juni van 1012 uur, de landen iederen werkdag. Notities dezer veiling verkrijg baar ten kantore van genoemden Notaris aan de Lange Delft te Middelburg. De Inspan en de Vruchten te Velde zullen publiek worden ver kocht op Dinsdag 22 Juni 1926. Van stonden aan of met October een Meid en een Knecht gevraagd, of aankomenden, die melken kun- nen, bij J. VAN SLUIS, Koudekerke bij den Breeweg. Met October een Meid of aankomende Meid gevraagd, bij C. DEKKER,'t Zand, Mid 1 ii lur. Soepel in dracht en toch sterk wan kwaliteit. Giro 6880. DOES. Telef. 181. ~De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE zal op Dinsdag 15 Juni 1926, des namiddags te één uur, op de hofstede bewoond door Mej. Wed. L. VAN SLUiJS te Koudekerke, nabij den Breeweg in het openbaar verkoopen alsbruine Merrie, oud 18 jaar, zwarte Merrie oud 6 jaar, bruine Merrie oud 3 jaar. 6 Varkens, 40 Kippen, 10 Eenden. 3 Menwagens, Lemoenkar, Drie- wielskar, Ploegen, Eggen in soort, Cultivator, Veldslede, Sleepdeur, Voorsleper, Handblok,Maaimachine (Massey Harris), Hooischudder (Deering), Hooihark (Howard) als nieuw, Kortmolen, Mangelmolens, Windmolen, Meelkisten, Tonnen, Slijpsteen, Kruiwagens, Afstekers, Kort- en Langtouwen, Reepen en Blokken, Geeselstoel met Steen, Watervaten, Wagenborden, korte en lange Galghouten, Menladders. Handgereedschappen, Zakken, Dek- kleeden, Graanzeeften, Spekstan- daard, Ladders, Trap, Staken, Mestputplanken, Stallantaarns, Paardewant. Mest in den mestput. MELKGEREEDSCHAP, als: Karn, Roomton, Melkbussen, Emmers, Jukken, en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Geen stalling. Bergplaats voor fietsen- Geen muziek. Kleine Fabriek van Mineraal Water, Limonades en Champ. Pils, vraagt die Zuid-Beveland bereist, om haar te vertegenwoordigen. Brieven let ter V Bureau van dit blad te Goes. Tegen 1 Augustus gevraagd te Goes niet bene den 25 jaar, kunnende koken en zelfstandig werken, Of Goed salaris. Brieven onder letter B Boek handel P. A. H. PIETERMAN, Goes.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 4