Kerknfeuws. Merwis. Semeagfi Mbhws. Telegrammen. Allerlei. Uit de Pers. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Mijdrecht (toez.) J. D. van Hof te Witois. Geref. Kerken. Beroepen te Woerden B. van Halsema te Erroeio. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Zeist A. Zwiep te Hillegom. Ds M. van Wijk deed Zondag intrede in de geref. kerk van Oostburg met een leerrede uit Ps. 139:23, 24 na bevestiging 'door ds Kruijswijk, van Vlissingen met een preek naar Joh. 3:29. De nieuwe ieeraar werd door ds Sietsma namens de classis en door ouderling Boidin namens kerkeraad en gemeente verwelkomd. Zondagnamiddag 18 Juli a.s. hoopt dr J. Th. Übbink afscheid te nemen van zijn gemeente te Roodeschool, en Zondag 25 Juli, des namiddags, intrede te doen in de Herv. Kerk te Souburg, na des morgens bevestigd te zijn door Ds R. ten Kate, van Koudekerke. Bij de examens ingesteld door liet Nederl. Teichnicum PBNA te Arnhem1 zijn geslaagd voor aspirant waterbouwkundig opzichter J. M. Aarnoudse te Bergen op Zoom; J. Meertens te Hoek en M. O- Polderman te Krabbendijke; voor vlieg- tuig-technicus Dl. Potters Jr. te Vlissingen; voor motor-machinist G. A. Struyken Ban dier te I.Jmuiden; voor adspirant elec- trotechnisch opzichter J. P. Bogaard ta Terneuzen; voor electrotechnisch opzich ter A. P. Leenliouts te Sluiskil; en voor machinist-electricieo W. A. den Engels man te Ond-Vossemeter. Te Leiden voor het candidaats-examen geneeskunde de heeren J. Goedbloed en G. van Wijk (met lof). Te 's Gravenhaga voor liet machi- nistenexamen diploma A de heer J. J. van Akkeren te Vlissingen; en voor het stuurliedemexamen 2e stuurman groote stoomvaart de heeren O. Groen, A. Ta- kens, A Troeleman en L. M. Schaar- man. En voor het examein krankzinnigen verpleging tweede overgangsexamen Oud Rozenburg Loosduinen de dames M. P. Bil, P- den Boer, P. A. Brandsma, L. Ja'nse, N. Meulbroek en B. Ritmeester. Op 21 Sept. beginnen te 'sHage de examens voor surnumerair der directe belastingen. Aanmelding vóór 1 Aug. bij het Departement van Financiën m'et bewijs van Nederlanderschap. Middelburg. Alhier wordt over eenige maanden in enkele gehuurde lokalen van1 een gemeenteschool geopend een Chr. school op Geref. Grondslag uitgaande van de Geref. Gemeente Segeerstraat. Als hoofd dier school is benoemd de heer A. Kasse, alhier, oud-leerling van de Chr. Kweekschool alhier. V r ij e Universiteit. Verschenen is de agenda voor de algemeene vergade ring van de Vrije Universiteit (Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Geref. Grond slag), te houden op 30 Juni en 1 Juli a.s. te Rotterdam. Mr. Th. Heemskerk zal de vergadering leiden. Die agenda vermeldt o.a. een rede van prof. dr 0. Gerritson, te Utrecht, over: Groen van Prinsterer, een rede van prof. dr G. Ch. Aalders, te Hilversum, over: Die Gereformeerde wetenschap en het Gereformeerde volk, en een rede van dr J. Waterink, te Amsterdam, over: Con servatisme ear cultuurtaak. In de inleiding van het jaarverslag leest men o.a.: Als men de geschiedenis van dit laatste vereenigingsjaar voor zijn oog voorbij doet gaan, dan is er veel, dat tot ernstig nadenken stemt en luchthartige blijdschap verre doet zijn. Zwaar werd onze hoogeschood getroffen door het verlies van den laatstovergeble- ven hoogleeraar in de medische faculteit, die ons verliet, nadat hij 17 jaar lang zjch met liefde en trouw aan de univer siteit had gewijd. Wel is de band niet geheel verbroken en blijft prof. Bouman als buitengewoon hoogleeraar aan onze stichting verbonden, maai' het is niet meer do volheid zijner kracht, die hij voortaan a'anons ka nschenken. En het is niet dat verlies alleen, wat ons ontrust. Er hangt zooveel mee saam. Hoe zal het nu ver der gaan met de vierde faculteit? liet tijd stip, waarop door de wet een vierde faculteit gevorderd wordt, nadert snel, en hoe zal dan aan den wetseisch kunnen worden voldaan op een wijze, die onze universiteit inderdaad verrijkt en haar, ook op dat bepaald gebied, in dienst stelt, zoowel van de wetenschap als van de practijk? Reeds alleen deze onzekerheid legt zekeren druk op den kroniekschrijver. _En daarnaast zijn er andere invloeden, die op hem inwerken als hij zich tot zijn tsiak zet. Die beroering in de Gereformeer de kerken ging niet onopgemerkt aan onze universiteit voorbij, en de bewe ging daardoor veroorzaakt, was voior haaï met gunstig. Voor een hoogeschdol als de onze, die gedragen wordt door de liefde en door het gebed van hen, die clen beginselplicht erkennen om op weten schappelijk terrein de kracht van onze geloofsovertuiging en het licht dat daar van uitstraalt, te doen uitkomen, is aller eerste voorwaarde, dat zij het ongeschokt vertrouwen bezit en behoudt van ons volk, van het volk dat haar liefheeft en dat voor haar bidt. En nu is het vertrouwen een zeer krachtige steun, maaï ls een zeer Jeedere zaïak. Dlaarom werkte de beroering op kerkelijk terrein hier en daar in ongunsligen zin op de liefde en de offervaardigheid van onze hoogeschool. Niet zóó, dat onder finan cieel opzicht zorgen rezen, maar wel zóó, dat hij die meer nog dan aan geld aan de onzichtbare zaken hecht, zich als in een nevel gevoelde. Wie met onze hoogeschool medeleeft, zal dat verstaan; en die zal allicht zelf ook nog wel andere: factoren kennen, die tot nadenken stemmen. In het jaarverslag leest men over de medische faculteit: Aan de colleges, die over deze zaak hebben te oordeelen, drong zich met kracht op de vraag, of het niet juister was de pogingen inzake de medische faculteit stop te1 zetten en over de inrichting van een wis- en natuur kundig© faculteit ernstig te denken. Over dit onderwerp zijn reeds vele beraad slagingen gevoerd en vele besprokingen gehouden. Het is directeuren nog niet mogelijk definitieve mededeelingen te doen. Met nadruk wenschen zij te verklaren, dat de gedachten, ontwikkeld in de rede door prof. Bouman als aftredend rector gehouden, uitsluitend diens persoonlijke meening weiergeve. Bij directeuren werden door belangsl el lenden plannen aanhangig gemaakt tot het vormen van een fonds voor exacte facul teiten. Men meerde dit punt niet van het geheel te moeten los maken. Uit de statistiek van leden en begunsti gers blijkt vooreerst een zeer belangrijke vooruitgang, vergeleken bij het vorig jaar. Wanneer men echter verder terug gaat en nagaat het verslag van 1924, komt men tot de conclusie, dat liet cijfer per April 1923 (het maximum dat aan leden en be gunstigers ooit werd beireikt) per 1 April 1926 was overschreden. Op 1 April 1923 waren er 1145 leg den en 31.178 begunstigers; op 1 April 1926 resp. 1208 en 31.658. Over de financien lezen wij: Een jaar van veel zegen mag 1925 ten opzichte van de financiën worden genoemd. Moest volgens de begrooting voer het afgeloopen jaar een belangrijk tekort worden ver- walcht, de uitkomst is geweest, dat aan bet einde van. het jaar een bedrag van bijna f'20-000 kon worden afgeschreven op do oude schuld van de verbouwings rekening. Die contributiën brachten in 1924 on geveer f 96.000 in de kas der vereeniging. In 1925 nu is uit dien hoofde ontvangen iets meer dan f 100.000. Bi© contributiën zijn in de vijf en veiertig jaren van het bestaan der vereeniging niet zoo hoog geweest als over het afgeloopen jaar. Ongelukken. Te Kerkrade werd de 70-jarige E. door een auto aangereden en zoo ernstig gewond, dat hij bewusteloos naar het hospitaal werd gebracht. De 15-jarige K. te Kerkrade werd door een auto aangereden en brak beide beenen. Bovendien bekwam hij een groote bloeden de wonde aan het hoofd en werd bewus teloos naar het ziekenhuis gebracht. De 19-jarige N. te Midlaren is bij het baden verdronken. Te Harmeien is het 2-jarig dochtertje van V. in een onbewaakt oogen- blik in den Rijn gevallen en verdronken. Noodlottige vechtpartij. Dinsdagavond kwam het den burgemees ter ter oore, dat Maandagavond te Amby (Limb.) iemand ernstig was gewond. Van de mishandeling, waarvan die verwonding een gevolg was, was geen aangifte gedaan. Onmiddellijk werd toen een onderzoek in gesteld door de gemeentepolitie, later ge assisteerd door de marechaussee. Er bleek toen, dat de 37-jarige K., wo nende te Maastricht ten huize van zijn vader te Amby lag met een ernstige wonde aan liet achterhoofd. De dokter oordeelde overbrenging naar Calvariënberg noodza kelijk. De man had hersenschudding en verbloeding. Hij was aan het achterhoofd getroffen door een scherp voorwerp. Onmiddellijk werd een nader onderzoek ingesteld. Toen bleek, dat K., in café V. te Amby uit was geweest met twee meis jes, waarbij een 18-jarig dienstmeisje N. geheeten. In den avond kwam de broer van dit meisje in het café en wilde zijn zusje meenemen. Er was toen al eenige wrijving ontstaan. En toen N. met de bei de meisjes wegging, werden ze door K. gevolgd. Getuigen verklaren nu, dat K., die eenigszins dronken geweest moest zijn, N. plotseling een trap in den rug gegeven heeft. Beiden vlogen elkaar aan en lagen in een oogenblik op den grond. Wat er toen gebeurd is zal nader moeten worden uitgemaakt. N. ontkent geslagen te heb ben, maar er is een getuige, die zegt, ge zien te hebben, dat N. den getroffene meerdere malen op het hoofd sloeg. Men heeft evenwel niets in zijn hand gezien. N. en zijn zusters beweren, dat er nog meerdere personen omheen stonden, toen de vechtenden op den grond lagen. Dit wordt' door anderen ontkend. Na de worsteling krabbelde K. overeind en waggelde naar het huis van zijn vader. De verdachte N. is naar Maastricht over gebracht en voorgeleid voor den officier van justitie. De getroffene is stervende. In de duinen verdwaald. Een 13-jarig meisje uit Amsterdam lo geerde bij familie te Zandvoort. Dinsdag middag 3 uur was 't meisje alleen thuis met de order niet uit te gaan voordat haar oom en tante waren thuis gekomen. Het meisje ging wandelen en schijnt in de dui nen den weg niet meer te hebben kunnen vinden; toen de bewoners van het huis thuis kwamen, vonden zij het kind niet. De politie werd onmiddellijk met de ver dwijning in kennis gesteld en met zes po litiemannen en enkele burgers is men tot 12 uur des nachts met lantaarns in de duinen blijven zoeken. Zonder resultaat. Gistermorgen ongeveer half zes vond een burger toevallig het kind slapende in de duinen. Het meisje leek inderdaad te zijn verdwaald: na heel lang rondloopen was ze eindelijk van vermoeienis in slaap ge vallen. Kersen. In Bemmel en Kerkdriel, waar een ruime oogst wordt verwacht, de den de kersen 812 cent per K.G. op het hout; in Huissen en andere plaatsen in de Betuwe, waar de kersenoogst ook ruim belooft te worden, waren de prijzen daar entegen 1520 cent per K.G. op het hout. Groote brand xe St Peters- b xx r g. In den nacht van 28 Mei heeft te St. Petersburg een zware brand ge woed, waarbij een geheel blok arbeiders woningen is afgebrand. De brand duurde volle acht uren. De bewoners van de bovenverdiepingen trachtten ziéh te red den door uit de vensters te springen, waarbij 12 personen om het leven kwa men. Een arbeidersvrouw is in de vlam men omgekomen. Tengevolge van den brand zijn 200 personen dakloos gewor den. Geheime distilleerder ij. Gis termiddag hebben twee Kommiezen, ge assisteerd door twee rechercheurs der politie, een inval gedaan in de woning van den bankwerker de G. te Eindhoven, waar een geheime distilleerderij is ontdekt. Men vond op een zolderkamertje een volledig ingericht apparaat, dat in volle werking bleek te zijn. Na afkoeling heeft men het apparaat, alsmede de overige ingre diënten, in beslag genomen. De vrouw deshuizes werd in verhoor genomen, .waarna de man, die op een fabriek werkte werd aangehouden. Medeplichtigen in deze zaak zouden zijn J. van U. te Strijp, en L. A., die momenteel in Frankrijk ver toeft. Van U. zou de jenever aan den man gebracht hebben voor een zeer matig prijsje, waardoor het geval dan ook schijnt uitgelekt te zijn. Naar men meedeelde ,is het apparaat op een buitengewoon ingenieuze wijze vervaardigd. Het alcoholgehalte werd geschat op niet minder dan 90 pCt. Hoog water. Langs den IJssel hij Deventer dreigt veel gras verloren te gaan door den voor dit seizoen abnormaal hoo- gen waterstand. Eenige uiterwaarden loo- pen reeds onder, waarbij vee! gras, dat dezer dagen is verpacht. Gevaar voor gasbedwel- m i n g. Gisteravond bij hot naar bed gaan bemerkten de bewoners van een perceel aan den Oostersingel te Groningen, erge gaslucht in huis. De 81-jarige vrouw A. voelde zich onwel, haar man ont bood een dokter, die de vrouw naar de tegenover gelegen woning liet brengen. De politie-, de1 politie-dokter en de gas- beambten, die inmiddels gewaarschuwd' waren, namen dei noodige maatregelen. Een zieke juffrouw W. werd naar het zieken huis overgebracht. Werklieden werden aan den arbeid gezet, om het euvel te ver helpen; vermoedelijk was de gaslucht het gevolg van een defect aan de leiding, hij graafwerk ontstaan. De toestand van mej. A. is goed, evenals die van haar man die ook onpasselijk was geworden. De bewoners der naastgelegen huizen durf den niet naar bed, omdat overal een sterke gaslucht hing. Zij waren door de politie gewaarschuwd en gewekt. Het ongeval moet worden gexveten aan het feit, dat de gasbuizen ter plaatse door roest zijn ingevreten, zoodat bij graaf- wei'k lekkage ontstond. De oude buizen worden nu met den meesten spoed door nieuwe vervangen. Toen de grond bloot lag, kon het gas de vrije lucht ingaan, zonder dat daarvan de nadeelige gevol gen werden ondervonden, maar toen de gegraven sleuf weer werd dichtgemaakt, zocht het gas doorgang in de rioleerings- huizen, die via de gootsteenen met de woning in verbinding staan. Do politie heeft een stuk gasbuis, welke 1 dM. was ingevreten, in beslag genomen. Paniek en spannende red ding. In een vier etages hoog gebouw te Londen, waarvan de bovenverdiepingen als kantoren gebruikt worden, heeft een ernstige brand gewoed. Er ontstond een paniek onder de tal' rijke personen, die zich in die verdie ping bevonden. Een man wist zich in veiligheid te stellen door langs een smal- len rand van metselwerk, die langs de derde verdieping loopt, te kruipen. Hij werd later met brandladders gered. Io een kamer xmn het gebouw, een wacht kamer, waarin zich oflgeveèr een 40-tal personen bevonden, werd plotseling de kreet „brand" gehoord. Eenige vrouwen begonnen te gillen, doch, ondanks de ont stane paniek, konden alle aanwezigen vei lig op straat belanden. Een spannend oogenblik was het, toen een twaalftal mannelijke en vrouwelijke employe's, door het vuur in hun vlucht belemmerd werden. Zij klommen naar net dak en werden daar met behulp van brandladders gered. Een meisje, dat zich in een kantoorlo kaal op de derde verdieping bevond, maakte bijzonder angstige momenten door. Op een gegeven oogenblik hoorde zij gerinkel van glasscherven, maar schonk er niet veel aandacht aan. Plotseling ech ter merkten zij1 en haar assistent, dat het in de kamer, waar zij zich bevonden, zeer heet begon te worden. Op hetzelfde moment boorden zij „brand" roepen. Zij renden het kantoor uit, met de bedoeling, langs de trappen buiten te ge raken, dóch konden door de gloeiende hitte ©n den rook niet verder. Toen zij in haar kantoorvertrek terugkeerden, stond dit vol rook. Het meisje schoof een raam! open en riep om hulp. D|e hitte en rook werden ondraaglijk. Zij besloot dus langs den gemetselden gevelrand naar het naast gelegen kantoor te kruipen. Haar assistent oordeelde het voor zich beter, naar het dak te gaan. Toen zij langs den gevelrand kroop, zag zij een jong meisje met een angstig gezicht uit een venster van de vierde verdieping kijken. Zij riep haar toe, ook over den gevelrand te kruipen, doch het meisje durfde Zulks niet doen. Een paar seconden later hoorde haar assistent, die het dak bereikt had, het hulpgeroep van het meisje op de vierde etage en xvist haar naar het dak te bren gen. Later werden beiden door de brand weer langs een ladder omlaag gebracht. Met een nxassa brandweermateriaal werd het vuur intusschen bestreden en in een goed ixur waren de vlammen ge doofd. Er xvas echter groote schade aan gericht. Waarschuwing. De commissa- ris van politie te Rotterdam raadt een ieder aan, alvorens koeien, paarden of andere dieren op de veemarkt te koopen van of te verkoopen aan Gijsbert Willem Oskam, veehandelaar, wonende aan de IJssehnondsche laan 39 te Capelle aan den IJssel, of van of aan een zijner hand langers, zich tot hem om inlichtingen te wenden. - Ontsporing. Gisteravond zijn na bij het station Voorburg-Leidschendanx 2 wagens van een ledigen personentrein uit Rotterdam ontspoord, naast de hoofdlijn zoodat de treinenloop er geen vertraging van heeft ondervonden. Na een paar uur arbeid waren de wagons weer in de rails gebracht. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voorgekomen, en de materiëele schade heeft zoo goed als niet te be- teekenen. Onbewaakte overwegen. In de buurt van het dorp Lonneker is bij een niet afgesloten overweg van de spoor lijn OldenzaalEnschede de voerman van den aannemer M. door een trein aangereden, waarbij de wagen werd ver brijzeld, en de bestuurder een schouder bij den val ontwrichtte. Het paarcl bleef ongedeerd. Na den watersnood. De bes- senoogst in het land van Maas en Waal welke er aanvankelijk schitterend voor stond, blijkt thans voor een deel te zul len mislukken. De kruisbessen sterven haast af, terwijl de zwarte bessen zoo danig door ongedierte worden afgevreten dat men zelfs voor de struiken vreest. Algemeen klaagt men over ongedierte, dat in geheel Maas en Waal alle veld- en tuin vruchten afvreet. Deskundigen meenen dit te moeten toeschrijven aan het verdwij nen der mollen na den watersnood. Ongelukkige vergi ssing.Het raadslid K. te Bodegraven bezocht te Nieuwkoop een in- aanbouw zijnd -huis, toen een metselaar hem bij ongeluk eeif ijzeren hoekbak op het hoofd wierp. Ern stig gewond en bewusteloos werd de heer K. per auto naar huis vervoerd. Zijn toestand is redelijk. L e e 1 ij k e vergissing. De heer G. te Alphen aan den Rijn wilde tegen maagpijn een weinig zuiveringzout inne men, doch greep per ongeluk een fleschje zuringzout. Hij bemerkte spoedig de ver gissing en fietste naar den dokter, waar hij. ineenzakte. Na behandeling is het slacht offer per brancard naar huis vervoerd, De vergeten conducteur. Zaterdagmiddag stond te Schoonhoven de trein tot vertrekken gereed. Die locomo-' tief pufte en de machinist hing over de leuning om uit te zien naar den chef. De waarnemende chef dacht dat alles in orde was, en gaf het signaal tot ver trek. En de locomotief trok aan en snorde in de richting Gouda. Bij Den Hem merkte de machinist wat vreemds. Hij ging de zaak na en bespeurde, dat de trein conducteurloos was. Den trein omkeeren ging niet, dus doorrijden was de bood schap. De machinist laadde fietsen in, en Verrichtte zooveel mogelijk de taak des conducteurs, maar kaartjes afgeven kon hij niet, omdat hij ze niet had. In Bergambacht werd getelefoneerd naar Schoonhoven. Daar wist men van niets, maar men adviseerde den machinist; om door te rijden naar Stolwijk, dan zou men den conducteur van den trein, die uit "Gouda kwam, xvaarschuwen, dat hij op den trein van Schoonhoven moest overstappen. Zoo werd gedaan en in Stolwijk werd de trein SchoonhovenGouda voorzien van een conducteur. Toen ging de trein uit Gouda naar Schoonhoven door zonder conducteur. En konden ook daar geen kaartjes worden afgegeven. In Schoon hoven heeft men 'den verloren gexvaan- den conducteur weer opgepikt. AMSTERDAM. V.D. De twee inbrekers die in het gebouw der American Petr. Cy te Haarlem hebben ingebroken, zijn door het Gerechtshof alhier ieder tot 4 jaar gevangenisstraf veroordeeld. HOEK VAN HOLLAND. Het Engelsche stoomschip Tynemouth is hedenmorgen door den Z. W. storm tusschen Maassluis en Vlaardingen aan den wal gevaren. HOEK VAN HOLLAND. V.D. De Zweed- sche ertsboot, die gisteren op den strek dam te Maassluis geloopen is, is heden morgen, nadat 2000 ton lading overgeladen was, met behulp van vijf sleepbooten vlot gekomen. GENEVE. V.D. Hedenvoormiddag heeft in het Volkenbondspaleis een zeer ern stig incident plaats gehad. Tijdens de zit ting van de Hongaarsche commissie van den Volkenbondsraad trad plotseling op vertoon van een perskaart van het Pa.rij- sche blad L'Ere nouvelle de Hongaarsche secretaris van de Hongaarsche repxibll- keinsche partij en leider der Hongaarsche emigranten te Parijs, Justh, de zaal binnen Hij las plotseling een verklaring tegen' graaf Bethlen voor, xvaarna hij op den Hongaarschen premier toestapte en hem' een slag in het gezicht gaf.» Justh is gearresteerd. Zijn daad heeft enorme sen satie verwekt. De zitting werd geschorst, OSLO. V. D. Dertigduizend arbeiders, werkzaam in groote Noorsche industrieën, die een maand in staking zijn, hebben een loonsverlaging van 17 procent aanvaard. Morgen wordt het werk hervat. PARIJS. V. D. Hier zal binnenkort een' internationale conferentie bijeenkomen, ons een federatie van journalisten te stichten, Daaraan zullen 18 landen deelnemen. BERLIJN. V. D. De schade, veroorzaakt dooi' d.e overstroomingen in Duitschland', wordt geschat op 10 miljoen mark. Zeeschildpadden. Dezer da gen namen wij xxit Terseke een bericht ap dat aldaar een schildpad was gevangen. Wij voegden er bij „zee- of rivierschild pad?" Die vraag was wel ïxoodig, want was 't een rivierschildpad geweest, dan xvas 't betrekkelijk niet zoo merkwaardig; die zijn zoo groot niet. Maar een zeeschild pad kan zeer zwaar zijn. In De Liefde's „Nathan de Kajuitsjongen", een mooi ver haal dat, schoon de eerste druk zestig jaar geleden verscheen, nog' xvel waard is her- dxhxkt te worden wordt verhaald dat het scheepsvolk zeeschildpadden ving, die wel 900 kilogram zwaar waren, en op 't strand door middel van hefboomen moesten om gegooid xvoi'den. Zoo vonden zij er een maal een die maar drie pooten had. Een had liij blijkbaar in een gevecht verloren. De matrozen noemden hem Lord Nelson, naar deix Engelschen admiraal van dien naam, die ook in een gevecht eeix been had verloren. Zij namen hem (den schildpad namelijk) mee naar Engeland. Daar begon hij te kwijnen, daarom xvierpen zij hem in het Kanaal over boord, nadat zij hem op de schaal het merk van het schip hadden ingebrand. Een jaar later werd de drie- pootige met zijn ingebrande merk weer ge vangen hij het eiland Ascension (een En- gelsch eilandje in den Atlantischen Oce aan, in 1501 door Jan de Nova ontdekt op Hemelvaartsdag (Ascension) die 't daarom den naam van dien Feestdag schonk). De schildpad was derhalve van het Kanaal daarheen „gekropen". Het Ontwiapeningsvraagstuk. Zich te willen voorspiegelen, dat het ont- wapeningsvraagstuk met de eerste zitting van de voorbereidende ontwapeningsconferentie veel vorderingen heeft gemaakt, zou zelfmisleiding zijn, meent „De Maasb." Paul Boncour heeft in zijn ontelbare rede voeringen, interrupties, opmerkingen tijdens de acht dagen ontwapeningsbesprekingen innerlijk maar één gedachte gehad: bewapening. Wat hij onder ontwapening verstond, komt eigen lijk hierop neer: dat, als een resultaat bereikt wordt, Frankrijk door eigen uitrusting en die van zijn bondgenooten sterker is dan welke mogelijke tegenstander ook. Aldus wordt het centrale punt der wereld veiligheid uit het centrum der gemeenschaps gedachte, den volkenbond, naar Parijs verlegd. Het zuiver Fransch-nationale standpunt heeft over de volkenbonds-idee gezegevierd. Velerlei pogingen zijn gedaan; om het be grip der potentiëele bewapening, waaraan de Franschen zoo hardnekkig vasthouden, wijl zij wel gevoelen, dat alleen aldus hun po sitie als vaste-lands-eerste.rangs-mogendheid', ten minste in de eerste decennia, gewaar borgd blijft huil positie danken zij vooral aan hun militaire overmacht in Europa door beperkingen tot een eenigszins bruikbaren norm te maken. Eén der resoluutste pogingen was wel die van den Nederlandsche gedelegeerde, gene raal Van Tuinen, die reeds bij1 den aanvang der besprekingen voorstelde om alleen met de direct mobiliseerbare militaire en econo mische elementen rekening te houden. Om het oorlogspotentieel niet onbeperkt te maken, zou de tijd ,noodig voor de mobilisatie, binnen een zeer korte periode scherp worden af gebakend. Dit Nederlandsche begrip van het oorlogs potentieel week echter te sterk van de Fran- sche opvatting daaromtrent af, om genade te kunnen vinden; en al zullen wij niet ont kennen, dat in enkele uitdrukkingen van het rapport der redactie-commissie de idee van generaal Van Tuinen een zekeren weerklank schijnt gevonden te hebben, de overheer- schende indruk blijft, dat alleen de onmoge lijke Fransche lezing kans heeft de bespre kingen te beïnvloeden, helaas uitsluitend om de werkelijke bewapening in het oneindige te verschuiven. Veel te weinig is ook de aandacht gevestigd op de aansporing van den Argentijnschen af gevaardigde Perez, om, in plaats van het oorlogspotentieel, het xrredespotentiëel, n.l. de mogelijkheden, welke bestaan om den vrede te grondvesten, vooral als grondslag der ont- wapenings-besprekingen te nemen. Eigenlijk verwondert het, dat Engeland niet dadelijk Perez bijgevallen is. Frankrijk had aanhang gewonnen door 'n tooverwoord, het vredes- potentiëel had eveneens een leuze kunnen worden, vooral wijl het zoo volkomen met den Engelschen wensch overeenkwam, dat men op de eerste plaats practisch werk zouj doen en derhalve, zjj: het ook in bescheiden mate wellicht, onmiddellijk met ontwapening zou beginnen, al ware het slechts om uit den vicieusen cirkel van veiligheid-omtwap'e- ning-ontwapening-veiligheid te geraken. Practisch echter is tot dusverre niets be reikt integendeel, men heeft zich in theo retische beschouwingen verwikkeld' en ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3