Als volgbriefjes kunnen slecbts die stuk ken worden aangemerkt die naar hun in houd inderdaad een volgbriefje zijn. Gassabons voor bedragen boven f 10 zijn slecbts dan vrij van recht, wanneer de bons niet in handen van den kooper ko men, doch b.v. door den kassier worden gegeven aan het personeel met bet inpak ken belast, die na ontvangst van dien bon, de gekochte goederen, zonder den bon, aan de koopers afgeven. Het recht ad 10 cent op deze bons ver schuldigd kan door den verkooper aan de koopers in rekening worden gebracht. Voor den verkooper is voor elke ten on rechte ongezegeld afgegeven bon een boete van f 100 verbeurd. De kooper die een ten onrechte ongeze- gelden cassabon in ontvangst neemt en die niet binnen één maand na ontvangst aan den ontvanger van bet zegel ter constatee ring van de overtreding aanbiedt is voor deze boete aansprakelijk. Geen abattoir. De raad van Bussum heeft een motie •waarbij B. en W. zouden worden uitgenoo- digd plannen in te dienen voor den bouw van een abattoir, verworpen met 97 stemmen. Patrimonium en de verkiezingen. Het verbondsbestuur van Patrimonium herinnert de afdeelingsbesturen er aan, dat in 1927 in alle gemeenten van ons land weder de samenstelling van de Gemeenteraden moet plaats hebben, en wijst er op, dat het dus een bij uitstek gunstige tijd is, om de wenschen, die in den kring van Patrimonium leven ten opzichte van de sociale gemeentepolitiek naar voren te brengen. Het Bondsbestuur meent, dat dit het best kan geschieden, door in den ko menden winter in de afdeelingsvergade- ringen aan de orde te' stellen Patrimo- niums Gemeenteprogram. Evangelisatie-nummer. Het Bondsbestuur van „Patrimonium" wenscht thans wederom een Evangelisatie- nummer uit te geven en wel bij den aanvang der wintercampagne. Reeds 2 maal werd door het Verbond een Evan gelisatie-nummer uitgegeven. Met Pink steren 1925 een oplage van 29.000 en met Kerstmis van dit jaar met 23.000 nummers. Het verbod van invoer van ge slacht vee in Engeland. De Londensche kleinhandelaars in vleesch hebben in een vergadering be sloten, zich met een afvaardiging tot den eerste minister te wenden, teneinde hem over het invoerverbod te spreken. De kleinhandelaars zijn van meening, dat het verbieden van den invoer van alle ge slachte dieren noodeloos kras is voor het doel om den Britsclien veestapel tegen besmetting met mond- en klauwzeer te beschermen. De afsnijding van den in voer van Hollandsch varkens- en kalfs- vleesch zal, volgens hen, een algemeene verhooging van den vleeschprijs ten ge volge hebben. In de afgeloopen vijf maanden zijn alleen in Smithfield 14.487 ton varkensvleesch uit Holland aangekomen. Dit vleesch was, zoo werd op de vergadering verklaard, prima. De prijzen van varkensvleesch zijn sedert het verbod plotseling gestegen. Een firma, die uitsluitend bij den handel met Holland betrokken is, liet uitkomen dat zij in de 60 jaren, waarin zij geves tigd was, nooit over het Hollandsche var kens- en kalfsvleesch te klagen had ge had. De Hollandsche verordeningen waren zeer strikt en voldeden geheel aan wat de Engelsche autoriteiten eischten. De landbouwkundigen staan op het standpunt dat, nu een bepaalde besmet tingsbron ontdekt is, de maatregelen tot bescherming van den Engelschen vee stapel niet herroepen mogen worden, voor de minister van Landbouw overtuigd is, dat alle mogelijkheid van verdere schade te zijde gesteld is. De Times verklaart dat de vrees voor duurder worden van het vleesch, naar men zegt, sterk overdreven wordt. Versch varkens- en kalfsvleésch zullen duurder zijn, zoo lang het verbod gehandhaafd wordt, maar de gestaakte aanvoer vormt maar een klein gedeelte van den totalen normalen vleeschaanvoer. 'A.-R. Burgemeesters, Secreta- ta 1'is s en en Wethoude rs. Op Maandag 12 Juli 1926, des namid dags 2 uur, zal Di.V. te Middelburg in het gebouw van de sociëteit St. Joris een vergadering worden gehouden van Burgemeesters, Secretarissen en Wethou ders van Calvinistische levens- en we reldbeschouwing „Groen van Prinsterer". In die vergadering zal o.a. een voor dracht worden gehouden door Mr J. L. Bouma, Burgemeester van Hoogeveen, over „Gemeentelijke autonomie en ethische voorschriften." Voorts zal plaats hebben een bespre king van de Congres-agenda der Vereeni- ging van Xederlandsche gemeenten, welk congres des avonds van denzelfden dag te Middelburg aanvangt. Het getal leden der eerste vereeniging neemt gestadig toe. Onder de nieuwe leden bevindt zich o.a. ook de heer De Vlugt, Burgemeester van Amsterdam. Wat een fanatisme! De vorige week heeft „de oudste vak bond van Nederland" zijn 60-jarig be staan gevierd. Deze oudste vakbond is de Alg. Ned. Typografenbond, in den loop der jaren, naar den gewonen gang van zaken, van neutralen tot socialistischen. vakbond omgegroeid. Men zou van zoo'n oudsten vakhond natuurlijk heel veel venvachten. Maar helaas! Het openingswoord van den voorzitter den heer F. van der Wal, stelde al te leur. Dat bevatte allereerst een betuiging van haat tegen de Christelijk georgani- seerden. Hij zei o.m.„Wij moeten de ander s-georganiseerden beschouwen als ongeorganiseerden". En „wij mogen niet vergeten, dat deze menschen fanatieke tegenstanders zijn. Spr. wilden, dat de bondsleden ook wat meer fanatisme toonden". In het verslag in „Het Volk" staat hierbij: „Applaus en geroep „zeer juist!" Maar hierin kunnen wij de verklaring vinden, dat er bijstaat een betuiging van onmacht. „In 1923 hebben wij geleerd dat wij al te veel rekening moeten hou den met de andere, kleine organisaties" lezen wij toch tusschen de boven vermelde citaten in. En in dezen Bond zitten nog steeds menschen van Christelijken huizei Onbe grijpelijk! Allerlei. Uit de provincie Groningen zullen in het laatst van deze maand vele jonge ar beiders naar Canada vertrekken. Minister Kan heeft de directie der Ne- derlandsche Spoorwegen gewezen op het groote belang, dat voor de spoorwegen gelegen kan zijn in het vervoer van vuil voor landbouwdoeleinden. Die „Ierseke 9". Het motorvaar tuig „Ierseke 9", dat op 2 Juni bij Enk huizen is vergaan, is Zaterdagavond met behulp van drie vaartuigen gelicht en daar binnengebracht. Het schip is vrij ernstig beschadigd. E,en hot©lrat- Elan persoon, die zich uitgaf voor Vermeer, bestelde dezer dagen bij ©en hotelhouder te Terneuzen kamers voor zich zelf, zijn vrouw ein doch ter, welke laatsten zooals hij daarbij voor gaf te Middelburglogeerden in het hotel „Die Doelen", en die den volgenden dag naar Terneuzen zouden komen. Na een nacht in het hotel tei hebben verbleven, welk verblijf gepaard ging met het ma ken van verschillende verteringen, vertrok deze logeergast den volgenden morgen, zeggende zijne familie van de provinciale boot te willen gaan halen. Hij moet even wel nog in het hotel terugkeeren en de hotelhouder is nog steeds wachtende op de betaling van dei hotelrekening. Gebleken is voorts dat dit individu zich bovendien heeft schuldig gemaakt aan insluiping in verschillende kamers van andere logeer gasten in het bewuste hotel en aldaar verschillende voorwerpen heeft ont vreemd. Bovendien heeft hij zich na het hotel te hebben verlaten per auto naar Antwerpen doen vervoeren, voorgevende aldaar Amerikaansche toeristen te moeten gaan afhalen voor een touring door Zeeuwsch-Vlaanderen. Te Antwerpen is hij er evenwel in geslaagd weer op een slinksche wijze te verdwijnen en den chauffeur te verschalken, die, na eenige 'uren voor het hotel, waarin het heerschap was uitgestapt te hebben gewacht, zonder betaling naar Terneuzen was terugge keerd om zijn patroon aldaar van zijn minder prettige ervaringen verslag te doen. Vermoedelijk is deze geraffineerde op lichter dezelfde persoon, als die, welke zich verleden jaar op verschillende plaat sen in ons land o.a. ook te Domburg ©n te Middelburg telkens onder gefingeerde namen aan dergelijke hotelpractijken schuldig maakte. Ook te Goes moet hij dezer dagen dezelfde trucs hebben toe gepast. Men zij derhalve gewaarschuwd en op zijn hoede. Verplaatst de schrijver S- de Pagter van het post- en telegraafkantoor te Mid delburg naar het bureel van den Inspec teur der Posterijen en Telegrafie aldaar. Middelburg. Gistermiddag maakten alle oudjes (op drie na) uit het oude-mannen- en-vrouwenhuis in ruim twintig auto's een rijtoer. Ook maakten de voorzitter van de Godshuizen, de heer Herman Snijders en vrouw Snijders, de secretaris,de heer mr A. J. van der Weel, mevrouw Schlüter —de Nijs, regentes; de vader èn moeder en het overige personeel den tocht mede. liet initiatief voor dezen rijtoer was uitge gaan van den lieer A. Jeronimus, en hij heeft daarbij steun ondervonden van tal van eigenaars van auto's. Want behalve de heer Jeronimus zelt stelden de vol gende heeren een wagen, hetzij door hun zelf, hetzij namens hen bestuurd, be schikbaar: mr J. A. Fokker, A- Koop man, Dr D. Schoute, arts W. Clhr. Ver- heijden, A. Bliek, mr H. F. Lantsheer, P. Bumon Tak, jhr P. J. Boogaart, mr J. J. Heijse, C. Zwagerman, D. de Vries, Gebr. Kaan, H. A. Wieland, J. M. Hoogesteger, W. de Schrijver, A. Looten, J. de Kuiler (American Petroleum Compagny), J. M. Jansen, W. E. Coumou en P. Kievit. Ook de heeren J. Klaver en A. Klaver hadden hun auto's beschikbaar gesteld, maar deze waren niet meer noodig. Het kostte heel wat moeite om sommige der oudjes, die heel moeilijk ter been zijn in de auto's te krijgen, maar ongeveer kwart voor twee was dit moeilijke werkje volbracht en voort ging het over den Noordweg, Gapingschen weg, over dit dorp en door den Boschweg naar Zandijk en zoo naar "\ieere. Daar werd langs de Markt en over de Kade gereden om de tocht te vervolgen over Vrouwepolder, Oranjezon, Zeeduin en Oostkapelle naar den oprij weg vati Berke'nbosch, die werd ingeslagen om halt te houden op Dluin- beek. Hier wachtte de oudjes een ware verrassing, door dat de familie van Adri- cbem Boogaert de vriendelijke attentie had ieder hunner eenige fraaie bloemen en een j-eep chocolade aan te bieden. Op Dluinbeek konden zij, die een wan deling wilden maken over de buiten plaatsen, de auto's verlaten en de meeste der mannen, maar ook enkele der vrou wen deden dit gaarne en geleid door den tuinman, dhr Tavenier, hebben deze een goed half uur gedoold door de paadjes van Berkenbosch met hun heerlijk groen en hun prachtige bloemen, langs den mooien vijver van dit buiten met zijn groote collectie aardige goudvischj'es, onr ten slotte hun weg te vervolgen naar Westhove, waar intusschen ook de an deren, die op Duinbeek in de auto's waren gebleven, waren aangekomen. Aan de wandeling hadden zelfs van de oudsten, o.a. een ongeveer 90-jarige, deelgenomen zonder eenig teeken van vermoeienis te toonen. Op Westhove was ook gezorgd voor een hartelijke ontvangst. In het rechtsche bijgebouw toonden green- en bloiemversie- ring en een bord met „Welkom binnen", dat men hier de gasten verwachtte. Dit alles dank zij de goede zorgen van den heer Bommeljé mot zijn personeel. Bin nen in dit gebouw stonden de tafels gereed en waren mevrouw Jeronimus, me vrouw den Bouwmeester en mevrouw Fokker met haar dochters druk in de weer om te zorgen dat allen een lekker kopje thee met daarbij behoorende ver snapering kregen. Die kopjes enz. waren welwillend beschikbaar gesteld door de firma Wed. A,brahamse en de firma D. J. Dronkers en Zoon. De mannen kregen op den tocht een paar maal een sigaar, waar voor mevrouw Schlüter had gezorgd. Het is hier een uurtje van groot ge not geworden voor de oudjes. Op West hove was ook de geneesheer van het gesticht, dr J. O. Kinderman, zich met een pleegzuster bij het gezelschap komen voe gen, terwijl de zuster uit het gesticht steeds mede reed. Hun hulp is gelukkig alleen noodig geweest'voor een der vrou wen, die tijdelijk onwel was, maar later weer monter als voorheen. D|r Kinderman had nog een der oude mannen meege bracht, die tijdelijk in het gasthuis wordt verpleegd, daardoor steeg het aantal oud jes tot 51. Het was reeds later geworden dan was vastgesteld, toen allen weerhun plaats in de wagens innamen en men met dank aan den heer Bommeljé het gastvrije oord verliet door het hoofdhek om rechts te zwenken naar Diomburg, waar een kleine omweg werd gemaakt en voort ging het toen over Westkapelle, Zoutelande, Bigge- kerke, Koudekerke, naar Vlissingen, waai den Boulevard werd opgereden en waai de auto's in een rij voor Britannia werden opgesteld, om dei oudjes een blik te doen slaan over den mond van de Westerschel- de. Het late uur was oorzaak, dat hier korter vertoefd werd dan het plan was. en in flink tempo ging het nu „huistoe'' en te half zeven ongeveer stopte de eerste auto weer voor het gesticht. In zeer opgewekte stemming begaven zich allen daar naar de mannenzaal, en daar was 'tdat dhr Herman Snijders, voorzitter van het bestuur der Godshuizen in de eerste plaats den heer Jeronimus dankte voor de vriendelijke, menschlievende ge lachte om de oudjes deze aangename uren te ver schaffen. Maar ook allen die hun auto zoo welwillend beschikbaar stelden. Hartelijk dank brengt spr. ook aan de familie van Adrichem Boogaert voor hun vriendelijke attentie. Rog brengt spr. dank aan mevrouw Jeronimus en de andere dames, die voor de thé met toebehooren hadden gezorgd. Voor de verpleegden zelf bleef het nog feest. Het was namelijk gisteren de her denking van het 40-jarig huwelijksfeest, van den heer en mevrouw Peek en de heer Peek, die regent is van het gast huis, had dien dag zijn vriendinnen en vrienden op de Heerengracht niet verge ten, dit bewees ons de stapel groote tulbanden, die in dei keuken stonden te wachten om te verdwijnen in de door den rit zeker hongerige magen der ouden van dagen. Goes. Op 18 dezer wordt in onze omge ving de bekende jaarlijksche collecte voor „den gewapenden dipnst" gehouden. Dlit fonds behoeft een goede opbrengst dier collecte. De opbrengst der jaarlijksche collecte bedroeg in 1924 f 17.757.19. Aan gratifi catiën en toelagen aan 701 deelgerechtig- den werd in 1924 uitgekeerd een som van f41.019.97. Al deze gelden kwamen ten bate van: 189 vèrminkten uit Oost-Indië, 512 infirmen. In het Kon. Militair Inva lidenhuis te Leiden, een stichting van het -Fonds, werden in 1924 verpleegd 75 gepensionneerde militairen, waaronder 5 deelgerechtigden van het Fonds. Dieze cijfers toonen aan, dat het Fonds steeds voortgaat den behoeftigen oud-sol daat of verminkten krijgsman te onder steunen, hetzij door een jaarlijksche grati ficatie, hetzij door opneming in het Kon. Militair Invalidenhuis. Wij meen en goed te doen, van genoemd fonds het vorenstaande eens te melden, Er zijn er zoovelem, die eigenlijk nauwe lijks weten, waarvoor gecollecteerd wordt. Dankbaarheid. Dinsdag verloor Mevr- H. alhier haar gouden armband horloge met armband Het horloge werd door een meisje gevonden en op het poli tiebureau aangegeven, waar mevr. H. het later kwam halen. Als belooning kreeg het meisje niets dan een dankbetuiging. Krabbendijke. De Gemeenteraad wijzigde de jaarwedden van burgemeester, secre taris, ontvanger en wethouders overeen komstig een schrijven Van Ged. Staten. Door het polderbestuur van Nieuw- Krabbendijke werd een verzoek ingediend om subsidie voor het verharden van den Paralelweg (westzijde, ongeveer 1300 M.). De raad stond een subsidie toe van f 1000, benevens de havengelden en weegloon. Wanneer de polder overgaat tot het ver harden van dezen weg zal de hoofdver keersweg in de bietencampagne aanmer kelijk ontlast worden. Kruiningen. Het Waterschap Kruiningen stelde de begrooting voor het dienstjaar 1926—'27 aldus vast: Ontvangsten f 29.840.50. Uitgaven f29.840.50 met een post voor onvoorzien groot f 1339.70. Het dijkgeschot is verminderd met f 2 per 11.A. en dus gebracht op f 13 per H.A. De aanbeveling voor Gezworene in de vaca ture ontstaan door de periodieke aftreding van den heer H. v. Iwaarden is aldus samengesteld: 1. H. van Iwaarden, 2 Jan Waverijn, 3 J. F. Geluk. Op voorstel var» het Polderbestuur werd liet pensioen der vaste arbeiders vastgesteld op f4.50, wat vermeerderd met het op dien leeftijd te trekken ouder domspensioen dus een pensioen waar borgt van -f600. In dit jaar kunnen en zullen de oudste twee polderwerkers van dit pensioen gaan profiteeren. Arnemuiden. Gisterenavond vergaderde de Gemeenteraad. De voorzitter deelde me de, dat hem door den Commissaris dei- Koningin verlof verleend was van 22 Mei tot 15 Juni; dat aan de bijz. school een bijdrage is verleend voor vervolgonderwijs van f88; dat aan het Gymnasium een bij drage is verleend van f 387,55. Verder was ingekomen een verzoek van de bewoners rondom de mestvaalt tot op ruiming dier mestvaalt. Dit wordt in han den van B. en W. gesteld om advies. Even eens een verzoek van den paditer der mestvaalt C. van de Bosse. Verder stellen B. en W. voor, het stukje grond, uitgege ven krachtens de Landarbeiderswet, over te dragen aan de vereeniging „Weder zij dsch Belang". Het vermenigvuldigingscijfer 1926-'27 der inkomstenbelasting wordt bepaald op 2 (verleden jaar 1,8). Op een verzoek van J. Wondergem om de sloot achter zijn wo ning te dempen en te rioleeren werd gun stig beschikt op de bekende voorwaarden. Verder deelde de voorzitter mede, dat de kosten van het straat- en rioleeringswerk samen bedragen f 4158. B. en W. stellen voor om hiervan uit de gewone middelen een bedyag van f 1558 te voldoen en het restant van f 2600 te dekken uit een lee ning tegen ten hoogste 5 pet., af te lossen over 1928 en 1929. Dhr Franse vraagt of ook de te bouwen steiger hier in begrepen is. De voorz. zegt, dat B. en W. nog niet wisten wat het bedrag van den steiger zijn zal, doch dat later deze leening hiermede zal worden aangevuld. Aldus besloten. De begrooting 1925 wordt gewijzigd met f 2353,05 wegens terug te betalen kwade posten. De voorzitter stelde voor. accoord te gaan met de door Ged. Staten ontworpen salarisregelingen der ambtenaren. Veran deringen hebben niet plaats. Dhr Franse vraagt of het salaris van den ontvanger ook gelijk gebleven was. De voorzitter zeide, dat B. en W. voorstellen om- hem 't geen door Ged. Staten als ont vanger op zijn salaris verminderd wordt, meer toe te kennen als bode-schrijver. Al dus besloten. B. en W. stellen voor, f 10 te heffen voor het tijdvak van 12 maanden van degenen welke in de gemeente komen venten, zulks om de bedelarij tegen te gaan. Dhr Schuit meent dat dit de bedela rij niet veel uit zal roeien. Spr. zag liever dat aan hen, welke ook wel venten doch meestal bedelen, een briefje werd gewei gerd. De voorzitter zegt, dat men ze toch niet altijd kennen kan, welke bedelen. Dhr Crucq vindt het moeilijk f 10 te heffen. Velen zijn genoodzaakt te venten, zooals ouden van dagen en gebrekkigen. Spr. zag liever, dat de oude verordening bleef, doch dat ei' naar gekeken werd, wie een bewijs tot venten in de gemeente kreeg. Dhr Puijpe zeide, dat er op aandringen van een der leden verandering in is ge bracht door B. en W. Doch spreker gelooft dat de oude manier, zijnde een heffing van 25 cent per keer, de beste is. 't Voorstel van B. en W. om f 10 te heffen in een ter mijn voor den tijd van een jaar in stem ming gebracht werd met 6 tegen 1 stem aangenomen. Tegen stemde dhr Crucq. Bij de rondvraag zegt dhr Puijpe, dat dhr Franse in een vorige vergadering met gesloten deugen een punt behandeld heeft, dat spr. nu in een openbaren Raad wil be handelen. De voorzitter vroeg of dhr Fran se hier bezwaar tegen had. Deze antwoord de ontkennend. Dhr Puijpe vraagt wat het onderzoek van dhr Franse opgeleverd heeft. Deze zegt, dat hem uit het onder zoek gebleken is, dat bij M. den Hollander een bestrating van pl. m. 20 vierk. M. ligt van oude keien, die deze van den weth. Puijpe gekregen heeft. Uit de verklaringen van den Hollander bleek, dat hij ze had willen koopen, doch dhr Puijpe had ge zegd dat den Hollander deze wel kon krij gen. De voorzitter vroeg of Franse het aan B. en W. wenschte over te laten. Dhr Franse zeide dat hij er geen bedoeling me de gehad heeft hier drukte over te maken, doch liet enkel blijken, dat het hier eigen dom is van de gemeenschap en daarmee moet men voorzichtig zijn. Dhr Puijpe zegt, dat hij aan den Hollan der een hoopje steenpuin gegeven heeft. Doch den Hollander, aldus Puijpe, had ge zegd dat het hoopje medeviel en onderaan zaten er wat keien. Dit is best mogelijk, maar een waarschuwing heb ik niet noo dig, want hetgeen ik weggegeven heb is waardeloos. Dhr van Waarde zegt dat z. i. den Hol lander, toen het bleek dat onder het gruis keien zaten, deze opzij had moeten gooien. Verder wees dhr Franse nog op het werk aan de haven; daar worden de oude keien onder den grond gestopt; spr. had liever gezien, dat ze gebruikt werden voor de be- kanting of zoo iets. Dhr Puijpe zegt, dat er overvloed is van keien, welke waarde loos zijn en daar in het najaar de bieten- wagens -daar moeten draaien, heeft hij het uit laten graven, onbruikbare keien in ge daan en grond over laten' werpen. Dhr Franse zegt, dat daar wel eens met de wagens gemarteld wordt; dit geeft hij toe; doch dat de keien niet geschikt zijn voor bestrating, hiermede kan hij zich niet vereenigen. Dhr Janse zag liever, dat 't Schorretje een eind werd bestraat met zulke keien. Dhr van Waarde zegt dat het weggegooid geld zou zijn. Verder vroeg dhr Franse om de begraaf plaats eens op te laten knappen. Dhr van Waarde zeide, dat ze een proef wenschen te nemen met vergif om het onkruid te weren; vandaar dat ze het eerst eens goed vuil laten worden. Dhr Schuit vroeg of er aan de gemeentegebouwen nog schilder werk uitgevoerd moet worden, zoo ja, of dit dan niet bewaard kan worden voor eventueele werkloosheid van de schilders. Dit zal in overweging worden genomen. Dhr van Eenennaam vraagt of het vracht- rijderswerk voor de vernieuwing van stra ten, enz. niet is aanbesteed. Dhr Puijpe zegt dat het onder één post is aanbesteed, waarhij alles was inbegrepen, ook uitbre ken der straat en vervoer. Daarna sluiting. Axel. Dinsdagmiddag vergaderde de Raad.. Van het gemeentebestuur van Ter neuzen is bericht gekomen, dat de Raad heeft besloten aan Axel concessie te ver- leenen voor het leveren van gas voor verwarming en koken. B. en W. zullen in verband daarmede een conferentie hou den met de gascommissie te Axel en het gemeentebestuur van Terneuzen. Over de salarisregeling, zooals Ged. St. in de jongste circulaire voorstelden ten aanzien van burgemeester en secretaris, ontvanger en wethouders werd druk ge debatteerd. Het gevoelen der meerder heid was, dat in principe de burge meester niet minder salaris mocht ont vangen dan do secretaris. B. en W. stel den voor om de oude regeling te handha ven, daar de tijdsomstandigheden er niet naar zijn om traktementen te verhoogen. Bij 't debat stelde dhr Weijns voor 't bur gemeesterssalaris te bepalen op 'n maxi mum van f 4000 en dit in 1927 te doen in gaan. Met 6 tegen 5 st. wordt het voor- stel-Weijns aangenomen. Ten opzichte van den gemeente-ont vanger wordt besloten het salaris van f 1000 te handhaven. Vroeger was dit mi nimum f 700 en wilde de raad dit op f 900 bepalen, wat Ged. Staten niet goedkeur den en thans komen ze met f 1300f 1900. Gezien het minder werk van den ont vanger, •acht men f 1000 voldoende, waar tegen slechts 1 stem zich verzette. Het vermenigvuldigingscijfer voor de gem. inkomstenbelasting wordt in ver band met gegevens van den inspecteur der dir. belastingen vastgesteld op 1. Tenslotte kwam aan de orde de electri- citeitsvoorziening. B. en W. brachten hieromtrent het vol gende. prae-advies uit: Nadat de conferentie van de heeren Duetz en van Vliet heeft plaats gehad, is het hun duidelijk geworden, dat de ver wachtingen van een gas-electrobedrijf voor deze gemeente niet voldoende zijn, om een dergelijk bedrijf rendabel te doen zijn, zoodat zij kunnen advisee- ren in een andere richting een oplossing te zoeken. Teneinde den wensch van alle leden uitgevoerd te zien, zonder dat de ge- meentebegrooting bezwaard wordt door talrijke financieele bijdragen voor elec- trificeeren van buitenwijken, lijkt de meest goedkoope oplossing voor de ge meente om Ged. Staten een garantie aan te bieden van f230.000 over 10 jaren, niet een stroomprijs voor de geheele gemeente van 45 cent voor licht en 20 cent voor kracht. De heer 't Gilde protesteerde tegen dat voorstel, en meende, dat er achter de schermen meer influenceerend was gewerkt op B. en W. Ondanks het feit, dat de P.Z.E.M. ons gemeentebestuur totaal negeert en kalm stroom in de ge meente brengt en palen plant naar ver kiezing, doen B. en W. hier meer een voetval als de Mohammedanen, die lig gend hun grooten Meester een gunst af smeken. Ondanks het feit, dat de belasting ver hoogd wordt en honderden ingezetenen zich verzetten tegen een garantie van f 170.000, leggen B. en W. er maar weer f60.000 boven op, die moeten komen uit de zakken der belastingbetalers en val len in den bodemloozen put. Verschillende heeren noemen de voor stelling van den heer 't Gilde overdreven en vergelijken die met de cijfers der deskundigen, die toch alle zonder on derscheid op minstens 50.000 K.W.U. verbruik rekenen. De heer 't Gilde stelt daar tegenover, dat de P.Z.E.M. slechts 30 aansluitingen in de kom kon krijgen met persoonlijke bezoeken en ook in de buitenwijken roept men meer om gas dan om electriciteit, tenminste van arbeiderszijde. Tenslotte yordt het voorstel van B. en W. in stemming gebracht en aangenomen met 7 tegen 4 st. Vóór de heeren van Dixhoorn, Weijns, P. en J. de Feijtcr, Oggel, Kruijsse en Koster; tegen de hee ren Dieleman, v. d. Casteel, 't Gilde en Baert. (M. Ct.) Bruinisse. Alhier heeft zich een comité gevormd met het doel gelden in te zame len tot leniging van den nood der weduwe van den omgekomen visscher A- v. Gilst bij de ramp der BR.U 24 op da Zuiderzee. Moge dit goede voorbeeld in meerdere plaatsen worden nagevolgd. D'hr P. J- Okkerse, B 22, Bruinisse, penningmeester van het comité, belast zich gaarne met het in ontvangst nemen van gelden voor dit doel.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2