tkken. 'V gemengd Nieuw. Telegram» Allerlei. Bechtszakes 'S. J. G-. Zwarte- ier Hervormde er BI. I. van choot te Ame- j e, orgaan van andaciubs, ApriL- ■el (medezeggen- r H. Dooijeweerd en 0. VIII te menwerking met uit een.' tweetal Groen van Prin- crisis November ver Rome, door e cursussen, be- >1 met den Gods een door den at van Dr Kuy- Schouwen. sten) S(tudentem opgevat onder seeren voor jon- B. Scholen en tingen. Dit is onze Zeeuwsche de N. C. S. V. ige ervaring op leden en oud- de leiding, en «kende opgeven, elnemen. iter een gedeelte n dan vlak aan het vrije bui jongens van ge- g en dat onder wil laten zien n het leven met ng ken den ge- C. S. V.-kampen, alle ouders op- n te zenden en zij niet teleur- k gaarne nadere ilan is het kamp fustus. in voor 1 Juli. is afgewezen te ,N KATE, ST ed. Herv. Pred'. dit kamp gaarne Callenfels, Mid- rsdijk, Conrector M. van Empel, g, Goes; Ds W. A. Petermeijer, Middelburg; Dr h. Gymn., Mid- Lid der Eerste J. Waardenburg, arts, Breskens; Da' G. B. Wurth, iraa'l. oei aal-democraten nd natuurlijk erg .gemeene staking ;elde zijn lezers, communistische n strijd zouden! ring zou buigen, 'recies het omge- ,Het Volk" gaat en lezers duide- igenlijk wel een rs was. in de partij1, de elijk maken, dat is. „Het Volk" draaien en te Polak gelijk t de meer revo- doen. ts zoo'n staking iring geen touw gevaarlijke mo- aten er op na ultaat is daarom belangrijken in- n op ons alge- groote stakings- Engeland' beleefd uitsluitend be- van goed resul- voor-ingenomen als er iets nut- sn en de voor gezien, tegen dff hebbeni ook geen elen, ómdat ze „revolutionair" liet óm1 het mid- als ze in het jken te zijn. Dan' as oog werkelijk oben. Want het de middelen', Itaten. Komt de t? Dat, en dat be moraal, af. Het resultaat, neer het slechts Als het belang het belang van wordt, is alles tan, welk middel men aangrijpt. Wel dat is precies de leer van de bolsjewisten. Eris in dezen weg geen gruwel, geen gemeenheid, geen slechtheid, geen misdaad denkbaar, die afgekeurd behoeft te worden als men maar het resultaat heeft, wat men bedoelt. Er is meer dan eens op zulke uitspraken gewezen. Zelfs leugen en bedrog, dus zegt de revolutionaire leer, is goed als men er elechts succes mee bereikt. Als nu zulke uitspraken worden aangewezen, dan protesteert de sociaal-democraat. Hij zegtdat is niet onze leer. Wij willen eerlijke middelen. Maar wat is de genoemde rédeneering van' „Het .Volk" nu anders? Alle moraal is weg. Er is geen zedelijke maatstaf «leer. Het doel beslist, of eigenlijk nog ergerhet resultaat. En de politici, die zoo spreken, durven te zeggen, dat er in hun partij plaats is voor een ieder, welke' levensopvatting hij' ook is toegedaan. Men zou zoo zeggendaar was geen plaats zelfs voor een eerlijk mensph. Wij betwij felen het dan ook zeer of alle sociaal-demo craten de consequentie van deze a-moreele beschouwing zullen aanvaarden. Voor hun gewone leven wis niet. Maar ook niet voor de politiek hunner partij. Wij zien hier echter niets anders dan het vast houden aan de Marxistische beschouwing, die er toe dwingt, de S.D.A.P. steeds met. een ander oog aan te zien dan andere politieke partijen. Wij begrijpen niet, hoe een partij', die op zulk standpunt staat, een bondgenootschap met andere, partijen kan aangaan en dat an dere partijen zulks kunnen begeeren. Op het woord van zulk een partij is immers nimmer te rekenen. Men weet nimmer wat van haar te verwach ten is. Geldt haar theorie, dan kan zij' elk oogen blik onverwachte dingen doen, zoo gauw zij resultaat verwacht. En er is geen gevaarlijker ding dan aan zulk een partij de leiding van 's lands zaken in handen te geven. Dan is niemand één oogenblik zeker. Ook is het wel wonderlijk, dat deze partij, die natuurlijk zulke leer ook aanvaardt in zake het geweld, op ontwapening kan aan sturen. Ook geweld is goed en onverschillig welk geweld, als men er resultaat van kan hopen. Is het dan niet onwaarachtig zich aan te stellen, alsof men het geweld schuwt Hoe dit alles ook zij, „Het Volk'" heeft weer eens een kijk gegeven op de politieke moraal van de S. D. A. P. Het is goed daarmee rekening te houden. Wij vragen: aanvaardt de heer Polak deze moraal En als hij! zwijgt, wat moet dan de conclusie ndaeelen opwegen. Maar wij hebben ook geen Ongelukken. Zaterdagavond is de heer P. te Bussum met zijn motorfiets tegen een lantaarn gereden. In bewusteloozen toe stand' werd hij naar de Majellastichting ge bracht, waar hersenschudding en een 'hoofd wonde vastgesteld werden. Mevrouw C- te Rotterdam heeft aangifte gedaan, dat haar dienstbode Zaterdag onwel is geworden en eenige poeders heeft gebruikt, die zij1 in soort gelijke gevallen steeds placht aan te wenden. .Eenige uren later vond mevrouw C. de dienst bode dood op bed liggen. De politie stelt een onderzoek in of er van nalatigheid bij de'bereiding der poeders of van andere doods oorzaken sprake kan zijn. De heer H. Piersma, firmant der Eerste Credietbank te Leeuwarden, die onlangs bij een auto-ongeluk te water geraakte, is nu aan de gevolgen overleden. De 25-jarige loodgieter v. d. L. uit 's-Gravenhage reed Zondag in groote vaart met zijn motorfiets te Leiden. Hij' raakte zijn stuur kwijt, waardoor hij' met een been bekneld raaide tusschen de motorfiets en een boom. In bewusteloozen toestand is hij; naar het academisch ziekenhuis vervoerd. Men vreest, dat het been afgezet zal moeten worden. De getroffene maakte met zijn verloofde een tochtje. Deze laatste 'kreeg slechts een lichte, verwonding. Te Rotterdam is de 5-jarig? D. door een auto overreden. Het ventje be kwam een hersenschudding. Steekpartij in een fabriek. Te Amsterdam had gistermorgen in de foierbottelarij en limonadefabriek van Gebroeders Blaauw een ernstig voorval plaats. D|e patroons hadden «enigen tijd geledein een 23-jarige knecht ontslagen met de mededeeling, dat hij wegens oneer lijkheid niet langer in de betrekking te handhaven was. Gistermorgen verscheen de knecht echter opnieuw en vroeg weer Aan htet werk tei mogen gaan. Dlit werd door de firmanten geweigerd, waarop de ontslagene een getuigschrift vroeg. Een der patroons begaf 'zich naar het kantoor tje om dit te schrijven en toen' hij klaar was liet hij den knecht het papiergeven. Bleke bleef, zoo verklaren getuigen, in de fabriek en toen eep der gebroeders het kantoortje verliet, trok de man een dolk en .stiet' dezen met kracht in de rugstreek van den heer Blaauw. D|e dader nam tijdens de consternatie welke volgde de vlucht. Twee personen waren hem echter gevolgd en weizen hem aan een ver keersagent aan. Deze arresteerde hem. In bezit werd een vlijmscherpe dolk aange troffen. s Die gewonde werd naar het gasthuis ver voerd. Er bestaat geen levensgevaar en reeds des middags kon hij door een re chercheur gehoord worden. (Tel.) f175 salaris en een. leven als een prins. In 1920 werd de politie mede gedeeld', dat het 20-jarige jongmensch J. v. 't H. in groote restaurants te Rotterdam' enor me verteringen maakte. Hij',gaf dikwijls' voor f 150.a f 200.per avond' uit. Ook bleek hij in het bezit te - zijn van kostbare auto's. Eerst'had! 'hij: een „Buick", daarna een '„Stude- baker." en ten slotte een „Rolls Royoe". Bij' het onderzoek bleek, dat het jongmensch een bediende was van een Rotterdamsch fili aal van een Amsterdamsche Suikermaatschap pij. Hij verdiende f 175 per maand. De po litie stelde den chef van 'het filiaal in kennis van het gedrag van den jeugdigen employé, doch de chef was niet verbaasd over het geen men hem mededeelde. Het was hem bekend, dat v. 't H. met suikerspeculaties veel geld had verdiend, zoodat zijn grove ver teringen volkomen verklaarbaar waren. De po litie heeft zich daarop niet verder met de zaak bemoeid. Eerst thans is men tot de ontdekking ge komen, dat in den loop van 1920 en 1921 ten nadeele van bedoelde Amsterdamsche sui- kermaatschappij duizenden zakken suiker ver duisterd zijn. Onmiddellijk viel de verdenking op v. 't H. ,die dan ook door de politie is verhoord. Bij het onderzoek bleek, dat valsche opgaven aan het hoofdkantoor te Amsterdam werden verstrekt. Het uitgebreid onderzoek, dat op het oogenblik gaande is, wordt zeer bemoeilijkt door het feit, dat. de gepleegde verduisteringen vijf en zes jaren geleden hebben plaats gevonden, (Tel.) De roofmoord te Spekholzerheide. Wij meldden gisteren reeds, dat de verdachte van den moord te Speckholzerheide, Arie Wak ker Zondagavond te Valburg bij Eist (O.-B.) is gearresteerd en heeft bekend den moord gepleegd te hebben. Dien avond meldde zich bij den gemeente veldwachter te Valburg iemand aan, die om nachtverblijf verzocht. De veldwachter, die het signalement van den vermoedelijken moorde naar van vrouw B. te Spekholzerheide ken de, meende den bewusten man tegenover zich te hebben. Hij stelde daarom den burgemees ter van zijn bevinding in kennis. Deze heeft toen den man een verhoor afgenomen, waar bij de onbekende mededeelde Arie Wakker te heeten en te Spekholzerheide als boe renknecht werkzaam te zijn geweest. Toen de burgemeester het gesprek op den moord bracht .bekende de man de vrouw ge slagen te hebben. Daarop is de burgemeester met twee veldwachters en den verdachte in een auto naar Kerkrade gereden. Daar bekende hij den moord te hebben gepleegd. Hij zeide echter niet de bedoeling te hebben gehad de vrouw te dooden, maar dat het hem slechts om geld te doen was geweest. Gebleken is, dat IV. de vrouw in den varkensstal heeft gelokt, en haar daar de doodelijke slagen heeft toegebracht, waardoor aan het achterhoofd twee groote gaten ont stonden. Uit alles blijkt, dat diefstal de drijfveer is geweest van deze onmenschelijke daad. De buit bedraagt een goede 20 gulden. Op de bovenkamers heeft Wakker alles door zocht; wat hij zocht heeft hij' niet gevonden. Een flinke som gelds, verscheidene honder den guldens groot, viel niet in zijn handen. Uit Antwerpen. Sedert twee dagen wordt hier een handelaar in geslepen dia mant vermist. Daar hij vertrokken is zonder orde op zijn zaken te stellen en hij ongeveer 200 duizend gulden schuld heeft,- vermoeden zijn schuldeisehers, dat hij naar het buiten land is gevlucht. Eenigen van- hen hebben inmiddels een 'klacht wegens oplichterij' bij het parket van justitie tegen hem ingediend. De pest in Midden- Java. Uit Mi d- den-Java wordt aan de Locomotief geschre ven: Twee gebieden vragen in de laatste maan den bizondere aandacht. Het eene is Kali Oerang, het tuindorp tevens de ontspannings plaats van het Jogjasohe. Daar zijn tot heden 29pestgevallen voor gekomen, waarvan twee secundaire longpest- gevallen. Zuivere longpest kwam niet voor. In de laatste drie dagen kreeg men kennis van drie gevallen van bubonenpest, in de laatste zes dagen één. Dit is voor Midden- Java haast beneden „het normale" te noemen. Ernstig is de toestand in het Klatensche. De pest mindert. Kwamen in October en No vember van verleden jaar de topcijfers voor tot 380 gevallen per maand, voor zoover ze bekend werden iri Januari werden 130 gevallen gerapporteerd, in de afgeloopen maand 45. Het waren alle gevallen van bubonenpest. Tot men verleden week plotseling verrast werd door vier gevallen van longpest. Herkomst, besmettingshaard, zijnvoor den pestbestrijdings- dienst tot nu een raadsel. Intusschen worden krachtige maatregelen ge troffen tot opsporing van wellicht in de dessa- verborgen gehouden gevallen. Het is niet on mogelijk, gezien de verrassende explosie van vier gevallen in een klein gebied het Zuid- Oostelijk deel van Klaten binnen weinige dagen, dat familieleden of bekenden van long pestlijders de ziekten eenigen tijd verbórgen- hielden en daardoor tot de verbreiding mee werkten. Twee menschen aan den- dood ontsnapt. Zaterdagavond heeft een- onbe waakte overweg nabü Meppel bijna een slacht offer geëischt. De heer Woldman reed met zijn knecht 'huiswaarts. Nog maar nauwelijks op de spoorbaan, bemerkte de 'knecht den sneltrein uit Groningen in de onmiddellijke nabijheid. Fluks sprong hij van den wagen en trok het paard zijwaarts, waardoorde wagen zwenkte. Op 't zelfde oogenblik greep de locomotief het voertuig, dat geheel ver splinterd werd. Woldman werd van den wa gen geslingerd en bekwam, behalve enkele hoofdwonden, een hersenschudding. Knecht en paard bleven ongedeerd. (Tel.) De Moo kerhei de verkocht. De Raad van Mook heeft besloten tot verkoop van een gedeelte der Mookerheide aan de Vereeniging tot Behoud' van Natuurmonumen ten voor f26.316.85, zulks onder beding, dat den menschen uit de gemeente niet kan ver boden worden er zand te halen, de bestaande wegen niet mogen verlegd en afgesloten wor den, en de toegang tot de bosschen niet dan met goedkeuring van B. en W. mag gesloten worden. Ernstig auto-ongeluk te Gee- raardsbergen. Zaterdagavond kwam pén vrachtauto van Geeraardsbergen, den stellen „Ouden Steenweg" te Antwerpen afgereden. De chauffeur wilde vaart temperen en remde te. snel, waardoor de remmen braken en de auto in 't wilde weg den weg afrende. De helper, die naast den chauffeur zat, vermoe dende, dat ze terecht zouden komen in de huizen onder aan den weg sprong van het voertuig af en ontwrichtte in den val zjin schouder. De chauffeur, A. de Smet, zag een aantal kinderen spelen op den weg es toe terde tot de kinderen wegliepen, waarna hij het voorbeeld van zijn makker volgde. De auto sloeg een zwaxen arduinen paal omver en liep het huis binnen van A. Sch., her bergier. Geheel de voorgevel van het huis werd ingebeukt waardoor de zoldering inviel. Gelukkig zaten de twee oudjes in het achter huis koffie te drinken en waren- er op dat oogenblik geen bezoekers in het café. De chauffeur brak enkele ribben. De barometer-dief gearres teerd. De colporteur in tijdschriften, die te Delft en elders uit de vestibule van wonin gen barometers en andere voorwerpen van waarde ontvreemdde, is te Vlaardingen, op- aanwijzing van een gedupeerde, gearresteerd. Het blijkt te zijn zekere V., uit Rotterdam, Een afschuwelijk auto-onge- 1 u -k. Uit Soerabaja wordt gemeld Op Zondag 9 Mei reed een auto, bestuurd door den heer K., uit Sidoardjo, tegen een boom op, toen hij wilde uitwijken voor een fietser. De heer K. vloog door de voorruit heen, waarbij zijn hoofd vrijwel werd afge sneden. Hij' was op slag dood. Van de inzit tende familie B. werd mevr. B. alleen, maar niet ernstig, gewond. De andere inzittenden kwamen er zonder letsel af. Overstroomingen in Saksen. Door de aanhoudende regens van de laatste dagen, zoo meldt men uit Dresden zijn de Elbe en haar zijrivieren sterk gestegen. Reeds Zondag hebben overstroomingen in Saksisch Zwitserland groote schade aangericht. Zater dagavond zijn reeds afdeelingen rijksweer aan gekomen, die gesteund door de brandweer uit verschillende plaatsen, hulp verleent. Te Dresden stond de Elbe Zondagavond ongeveer 1 meter boven normaal peil. Nieuwe oplichterstruc. Te Delft heeft een tot nu toe onbekend persoon zich onder den naam van een ingezetene als werk- looze aan de Arbeidsbeurs aangemeld. Tegen afgifte van de hem verstrekte kaart wist hij een rijwielhandelaar te bewegen hem een rijwiel in huur af te staan, 'hetwelk hij tot nu toe niet heeft teruggebracht. Te Maassluis en Leiden heeft dezelfde man op dezelfde wijze succes gehad. Een kwade dronk. Te Groningen heeft de 21-jarige P. II. van M., die dronken thuis kwam, zijn 25jarigen broeder, die- reeds te bed lag, met een mes gestoken. Gelukkig waren de verwondingen aan hals en polsen niet ernstig, een gevolg van het dikke dekbed, waar de gewonde onder lag en dat de mes steken opving. Ernstig auto-ongeluk. Een ern stig auto-ongeluk heeft gisternacht te Buer (Westfalen) plaats gehad. Een auto, waarin zich 4 personen bevonden, reed tegen een boom en werd geheel vernield. De 'koopman K. uit Hagen werd op slag gedood, terwijl de chauffeur met een ernstige hersenschud ding en een dubbelen- armbreuk' naar het ziekenhuis moest worden overgebracht. De twee overige inzittenden kwamen met den schrik vrij. 1Auto-ongeluk van Churcihill. De auto van den Engelscken minister Chur chill is Zondag op den hoofdweg van Maid- stsne, waar de minister een bezoek had ge bracht, naar Londen in botsing gekomen met een vrachtauto. Beide voertuigen werden ern stig beschadigd en de chauffeur van de vrachtauto werd vrij zwaar gewond. De mi nister ontsnapte zonder een schram, ofschoon alle ruiten van zijn wagen braken. Lijken van gesneuvelden. Thans, bijna volle acht jaren na den wapen stilstand, worden in de voormalige frontstreek in West-Vlaanderen nog steeds vele lijken van gesneuvelden gevonden, Sedert de vorige maand heeft men op -de 'helling van den beruchten Heuvel 60 (Sixty Hill) te Hollebeke, ten Zui den van Ieperen, niet minder dan 134 lijken in dichtgeworpen loopgraven en- granaatput- ten teruggevonden. Daaronder waren 117 En- gelschen, 5 Franschen en- 12 Duitscbers. De identiteit van de meesten kon worden vast gesteld. Het bleken allen gesneuvelden te zijn uit de gevechten in Maart en Juni 1915. De Engelschen zijn overgebracht naar de groote militaire begraafplaats te Oosttaveerne (Wijt- sehaete), de Franschen naar St. Charles-Po- tyze, bij: Iep-eren en de Duitschers naar Hout hulst. In de schoennijverheid van de Borinage (België) is 'n conflict ontstaan tusschen werkge vers en werknemers. De vakvereeniging van de bij! deze industrie betrokken arbeiders heeft een verzoek om loonsverhooging met 5 a 10 pet. ingediend. De schoenfabrikanten blijken niet geneigd te zijn in dit verzoek te treden en zouden zelfs met sluiting van hunne fa brieken dreigen daar de huidige oeconomische toestand, naar zij verzekeren, van dien aard is, dat zij1 geen nieuwe lasten 'kunnen dragen. Te Praag hebben de vijfjaarlijfcs'che groote nationale tuinfeesten van de mannelijke en vrouwelijke leerlingen der middelbare scholen plaats. President Masaryk hield een toespraak en zeide, dat hij: zelf sinds zijn achttiende jaar geregeld iederen dag gymnastische oefe ningen deed. Er waren bij' de turnfeesten honderdduizend toeschouwers. In Noord-Bohemen heeft het twintig1 uur aan' een stuk geplasregend. Er is schade toe gebracht aan de spoorwegen; en de treinen loop is in de war gebracht. AMSTERDAM. V,0. In de heden ge houden algemeene vergadering van de vereenigde Radén van Arbeid is de voor zitten dr E. B. F. F. baron Wittert van Hoogland herkozen. Hij' bednakte echter om gezondheidsredenen. DEN HAAG. V.D. Inzake het stopzetten van den uitvoer van vleesch naar Enge land blijft Min. Kan zich voortdurend op de hoogte houden omtrent den stand van zaken. Hij heeft aan de- JEngelsche regeering verzekerd, dat de Nederlandsche regeering voldoende waarborgen biedt dat het gevaar van insluiping van het mond en klauwzeer onder Nederlandsche var kens absoluut is uitgesloten. HEERLEN. V.D! Hedennacht werd de politie gealarmeerd wijl brand op de ker mis was uitgebroken, een paar tenten verbrandden, alsmede een waarzeggers tentje van Abraham. Die aan den brand grenzende- stoomcaxoussel bleef gespaard. Alleen een woonwagen van Dlolfijn ver brandde. De hitte was zoo groot dat de winkelruiten bij Vroon en Dfreesman sprongen. RIO B(E JANEIRO. (V>D0 Brazilië is uit den Volkenbond getreden. NEW YORK. V.D! Een benzinetank dreef hier af tot Manhattan en kwam tot staan in de 125e straat. De tank heeft hierop vlam gevat, de vlammen deelden zich mede aan de buizen en veroorzaak ten ontploffingen, waardoor verscheidene personen ernstig gewond werden. Het straatverkeer werd stopgezet en de vlam men plantten zich voort tot aan Brooklijn. Verscheidene auto's werden omver ge worpen, waardoor een paniek ontstond, waarbij eveneens vele personen gewond werden. Juni. 9 Sluis, weiland, landbouwschuur, enz, en bijgebouwen, v. iMazijk. 9 Hoedekenskerke, hoefje, v. Dissel. 10 Hoedekenskerke, inspan, de Kok. GOES. Hedenmiddag werd door het Be stuur der R.K. Ziekenverpleging St. Jo anna aanbesteed het houwen van een ziekenhuis aan den Kloetingschen weg alhier. Ingeleverd waren 24 biljetten. Inschrij vers: fa J. A. Mol Mies en Co te Breda f 179.700. A. de Leij, Bergen op Zoom f 179.000, Gebrs. van Lieshout, Helmond f180.240. H. J. v. d. Velden en J- H. Rijn berg te Terneuzen f 201.628. Joh. van Kempen, Bergen op Zoom 184.000. L. J. Alewijn en J. L. Alewijn te St. Philipsland en Hoedekenskerke f190.250. J. W. van Oosterhout, Breda f187.400. Fa J. W. v. d. Schoot te Tilburg f 181.900. P. F. van Kaan te Bergen op Zoom f 183.500. W. Bunnik, Amersfoort f 185.500. II. F. Moerenburg, Oosterwijk, f 176.845. M. F. G-oedemondt, J. de Kok, J. F. Baarends -en J. P. Hopmans te Goes f205.000. H. Seegers te Nijmegen (laagste inschrijver) f 164640. L. Raaymackers te Wouw voor 182.500. J. v. Boxtel te Vught f 180.900. C. Videier, Bergen op Zoom f184.200. F. Smulders te Breda f 187.000. M. Bakkeren te Princenhage f182.550. P. F. Voet en P. F. de Wael te Hontenisse f 177.700. A. Soffers te Hoogerheide f176.956. J. en C. Ho"ppenhouwers te Bergen op Zoom voor f 186.000. N.V. Int. Gewapend Beton Mij te Breda f 187.000, Gebr. Struyken Tilburg f165.000, E. J. F.' Torremans, Tilburg f 172.000. Gunning volgt later. Een Moorsch spre-e'k woord. Geef hem geen antwoord die ,uw vijand be- leedigt. - Afdoend. In 1830 was de stroom van gelukzoekers, die bij' den Franschen mi nister Louis 'kwamen bedelen om een 'be trekking zeer groot. Men schat 'het aantal zanikende liefhebbers op 70 duizend. Op ze keren dag, toen hij weer door een menigte sollicitanten werd belegerd, opende hij plot seling de deuren van zijn kabineten zeide Wat wilt gij toch van mij 'komt gij mij raad geven? Ik heb dien niet noodig. Komt gij uw beklag doen ik luister er niet naar. Wilt gij een betrekking ik heb er slechts één te vergeven; het is dé mijne, neem die als ge wilt". Een stem uit Indië. In den vreemde. Wanneer men in den vreemde is, Ver van zijn bosch en beemden- is, v Ver van zij'n zee en strand, Dan voelt men, dat iets teers ons trekt. Een 'kleur, een klank verlangen wekt Naar 't lieve Nederland. Het wordt een groot verblijenis, Dat men een 'kind van Holland is, Van wei- en duineinrand Geen taal ter wereld zoeter klinkt, Noch tot de ziele dieper dringt Dan die van Nederland. En als men in den göuden dag Ziet wappren de oude, trouwe vlag', Als troostende afgezant, Dan voelt men, waar men zwerven kan, Dat nimmer in ons sterven- 'kan Het lieve Nederland. (Hand.) G. H. Priem. De klok. In de étalage van een hor logemaker staat een -klok met een opschrift: „Loopt veertien dagen zonder opwinden". Een dame komt den winkel binnen en vraagt: „Zeg eens, hoe lang loopt die klok, als men 'm opwindt". Moeder. Onderwijzer op school: „Jan tje ,hoe heet je moeder?" - Jantje: „Moeder, meester". Onderwijzer: „Ja maar, wat zegt je vader altijd tegen je moeder?" Jantje: „Moet je weer geld hebben?" Wisselkoersen. Amsterdam, 8 Juni, 11 u. Parijs 7,371/2—7,421/2. Brussel 7,571/2—7,621/2- Londen 12,103/4—18,11 V*- New-York 2,483/42,49. Berlijn 59,23—59,25. Rechtbank te Middelbar*. Politierechter. Zitting van 8 Juni 1926. Die volgende zaken werden behandeld: J. v. M., 18 j., bankwerker te 1 Middel burg en D! P. Fr. van B., 19 j-, bankwer ker te Vlissingen, werden ten laste ge legd ,dat zij in begin Februari 1926 te Vlissingen, twee fiesschen wijn, foebehoo- rende aan mervr. Martin, hebben weggeno men. Eisch en uitspraak voor ieder f25 b. s. 25 d. h. J. Cl., 18 jaar, landbouwersknecht, fef Stoppeldijk, wegens mishandeling, Eisch en uitspraak f25 b. s. 25 d. h. J. J. A., 22 j., chauffeur te Hulst, wegens wegneming van een bankbiljet van f 10 en één van f25. Eisch en uitspr. 1 maand gev.straf voor waardelijk ged. 3 j. M. O., 31 j., schildersknecht te Goes, wegens het inslaan van een ruit van de woning bewoond dO'Oir L. Hibels. Eisch en uitspr. f 10 b. s. 10 d. h. A. B., 45 j., voerman, St. Jansteem, we gens mishandeling. Eisch en uitspr. f 10 b. s. 10 d. h. J. S. 22 j., werkman te ölinge-, wegens mishandeling. Eisch en uitspr. vrijspraak. F. F. de K., 40 j., schilder tei Philip pine-, wegens beleediging. Eisch en uitspr. f 10 b. s. 10 d. h. Ma. Ja. de B., huisvr. A. J. v. O-, 28 jaar te Hulst, wegens beleediging. Eisch en uitspr. f 10 b. s. 10 d. h. J. R. A. A., 25 j., chauffeur, Terneuzen, wegens niet voldoen aan de vordering van de politie om af te1 stappen van zijn mo torrijwiel. Eisch en uitspr. f 15 b. s. 15 d.. h. A. V., 30 j., arbeider te Sluis, wegens mishandeling. Eisch en uitspr. vrijspraak. L. K., 60 j., landbouwer, Borssele, werd beklaagd dat hij op 4 Mei j.l. ta B-orsselef Marinus Walhout met een schop heeft ge slagen. Eisch en uitspr. f 30 b. s. 30 d.. h. L. J. G., 27 j-, wagenmaker, Oostbhrg, werd ten laste gelegd, dat hij in den nacht van' 4 op 5 Mei 1926 te Oostburg toen hij daar een rijwiel zonder licht be reed, niet heeft voldaan aan de vordering van den rijksveldwachter om af te stappen. Eisch en uitspr. f 15 b. s. 15 d. h. Fr. M. R., 47 j., werkman Vlissingen, werd beklaagd dat hij op 9 Me-i 1926 te Vlissingen een houten balkje, toebe- hoorende aan de Mij. Die Schelde, heeft weggenomen. Eisch en uitspr. f 20 b. s. 20 d.. h. Zitting inzake J. van M. en D. P. F. B. 20 jaar, bankwerker, beiden te Vlissin gen, inzake diefstal in het beeldenhuis aldaar. Verdachten waren verschenen, en werden bijgestaan door Mr F. W. AcLrï- aanse, advocaat en procureur te Middel burg. M. de Vlieger, huisbewaarder van mevr. 'Martin als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij op den bewusten d$g, in het huis gekomen zijnde, iets bemerkte, dat niet in orde was, en bij nader onder zoek hem gebleken was, ,dat het hek waarmede de wijnkelder wfis afgesloten, openstond, benevens de achterdeur de? woning. De beide verdachten door den Politierechter ondervraagd, erkennen wijn te hebben weggenomen en het hekwerk stuk te hebben gemaakt. Getuigen J. Pol en A. de Vos als getuigen gehoord, ver klaarden, dat zij eveneens op de „Schelde" werkzaam zijn, en verdachten hen getrac- teerd hadden op wijn. De tweede getuige verklaarde bovendien, dat hij in Februari gereedschap vermiste en herkent de ter terechtzitting aanwezige vijl. De officier van Justitie requisitoir nemende acht de feiten wettig en overtuigend bewezen. Spr, vinidt het feit te erg voor baldadigheid, doch het geen ernstige diefstal achtende eischt hij f25 of 25 dh. voor ieder. De verdediger van verdachten zegt, dat ver dachten meer uit nieuwsgierigheid in hel huis zijn gekomen. Allerlei geheimzinnige verhalen doen in Vlissingen de ronde aan gaande het beeldenhuis. „het spookt er", zegt men. Door de Mij. de Schelde zijn verdachten eenige weken geschorst geweest, en aan gezien verdachten gunstig bekend staan, verzoekt pleiter hen een kleine straf op te leggen. Uitspraak ieder f25 of 25 Zaak Groeninx van Soeleti. Onder veel belangstelling had gisteren' vpor den politierechter in Den Haag de behan deling plaats van de zaak van Jhr Groeninx van Soelen, redacteur van de Telegraaf, die den redacteur dr BJankenstein van de N. R. Crt. aan het station te Den Haag1 eenige maanden .geleden mishandelde, door hem een 'klap in zijn. gezicht te geven. D-e officier eisclhi- te f 100 b. s. 20 dagen hechtenis. De po litierechter veroordeelde 'hem tot f 100 b1. s. 50 d. h. Voor den politierechter te* Amsterdam. Voor den politierechter.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3