Stoom tabaksfabriek „De OUbriaan9' A.r.d-$j59claar cR^seftdaal Dit ti Frormsie. Onderwijs. Leestafel. Ingezonden Slakken. Kerknieuws. Hit de Pers. NEEMT PROEF. met bijzondere nauwkeurigheid vervaar digde rooktabak. Onze veeljarige ervaring komt de kwaliteit ten goede. MORIAAN BAY munt uit in geurig heid en zachten smaak. 40 cent per half pond. bier moet erger gebeurd zijn. Hier moei op de eene of andere wijze gemaakt zijn, dat die voordrachten den Minister ter teekening zijn aangeboden zonder dat ze eerst door onzen conscientieuzen direc teur-generaal van de Volksgezondheid, mr L. Litafert Peerbolte onder de oogen zijn gezien, en hoe men dit kunststuk heeft klaargespeeld is onzen briefschrijver een raadsel, reden waarom ook hij een streng onderzoek noodig acht." De Engelsche maatregelen te gen mond- en klauwzeer. De Ned. Staatscourant van gisteravond bevat ©en Kon. besluit betreffende den doorvoer van vleesch en klauwen, waarbij het volgende is bepaald: Artikel 1. De doorvoer van buitenlands van vleesch en klauwen is verboden. Artikel 2. Wanneer bijzondere redenen feene afwijking van dit verbod noodzakelijk maken kan onze Minister van Binnenland- sche Zaken en landbouw zoodanige afwij king toestaan onder dei noodige voor zorgen tegen overbrenging van besmetting. Suppl. marine-begrooting 1928. Thans is ingediend de reeds eerder door den minister van Oorlog en van Marine a.i. aangekondigde suppletoire marinebegroo- ting, hoofdzakelijk ter verkrijging van de fondsen om ook in 1926 weder twee torpedobootjagers voor Oost-Indië óp sta pel te kunnen zetten. In den aanvang van zijn memorie van toelichting op dit ontwerp zegt de mi nister, dat bij nadere overweging het ge- wenscht gebleken is, voor den arbeid oorspronkelijk toegedacht aan een direc teur-generaal, de beschikking te krijgen over een ambtenaar in de positie van raadsadviseur in algemeenen dienst. Aldus kunnen de gezags- en ambtelijke verhou dingen ongewijzigd blijven. Het ligt in liet voornemen, nadat dit ontwerp tot wet zal zijn verheven, de in wendige reorganisatie van het departe ment van Marine, alsmede de voorberei dende werkzaamheden verbonden aan de samenvoeging van de Departementen van Oorlog en Marine, ter band te nemen. Voor de samenvoeging zelf zal te zijner tijd een wetsontwerp worden ingediend waarbij aan de Kamer volledige inlich tingen zullen worden verstrekt. Een opzienbarende grafrede. Bij de teraardebestelling te Groningen van het stoffelijk overschot van fr. Dl. W. Oh'. J. Meyners, in leven adjunct-direc teur van gemeentewerken, die vorige week op 43-jarigen leeftijd plotseling is overle den, sprak o.a. de oud-directeur van ge meentewerken, de heer J. A. Mulock Hou wer, buiten medeweten der familie, met wie vvaS overeengekomen, dat alleen de burgemeester het woord zou voeren. Men heeft zeide spr., indertijd geen aandacht willen schenken aan de sollicitatie van Meyners om in mijn plaats benoemd te worden; men heeft toen blijkbaar als eer ste voorwaarde gesteld een zekere ro- bustheid in postuur, en zoo moet hij wel terstond afvallen. Met gelatenheid beeft hij er in berust maar spr. kon niet ont kennen dat hij zich toentertijd reeds om hem bezorgd heeft gemaakt. En nu nog geen drie jaar later, moet spr. hem mede grafwaarts geleiden. Het is wel bedroe vend. Bezweken is Meyners in zoo korten tijd onder het wel haast krankzinnige drij ven om de stad in het snelst mogelijke tempo aan de moderne paradeëischen fe laten voldoen en met schennis van. eigen karakter aan de der wereld beheers dien de banaliteit over te leveren. Na' deze woorden verlieten burgemees ter en wethouders, de secretaris en de tegenwoordige directeur der gemeente werken, de heer H. P. J. Schut, de be graafplaats. Ernstige fraude in Rotterdams haven. Door een toeval is de centrale recherche op het spoor gekomen van een knoeierij in de Rotterdamsche haven, die van zeer erntsigen aard is, meldt de „Telegraaf". Het betreft het in de boekjes van losse arbeiders der haven reserve afstempelen van taken, die niet verricht zijn. Daardoor zijn over een groot tijdsverloop verschillende havenarbeiders bedragen uitbetaald, die hun niet toe kwamen. Het ernstige is, dat deze knoeierijen ge schiedden door een walbaas, die dienst deed als tijdsein-ijver en dus optrad als chef van de havenarbeiders. De walbaas- tijdschrijver A. S., die in dienst der firma Burger en Zoon, de boekjes afstempelde, werd voorloopig aangehouden en zoowel uit zijn bekentenis als uit de verklaringen van verschillende havenarbeiders is geble ken, dat hij geregeld in de havenreserve- boekjes der losse arbeiders taken afstem pelde, welke niet verricht waren. Naar hij verklaarde, is hij het eerst op 7 Augustus 1925 met deze fraude begonnen. Hij had van een der havenarbeiders geld geleend en de som, vermeerderd met een aanzienlijke rente, terugbetaald door een taak in diens boekje af te stempelen, welke niet was verricht. De betrokken havenarbeider beschouwde het als een teruggave van geleend geld en praatte er verder niet over, zoodat ontdekking vrijwel was buitengesloten. Toen de wal baas A. .S zag, hoe gemakkelijk deze fraude gepleegd kon worden, ging hij er toe over van verschillende havenarbei ders geld te leenen en dat op dezelfde wijze terug te betalen. Reeds eenigen tijd was het opgevallen, dat A. S. voor zijn doen veel te groot leefde. Hij had een motorfiets en maakte groote verteringen. Ten slotte wordt S. verdacht de hand te hebben in een sluik handel van whisky voor Amerika. Goes. Het programma van het Volks concert te geven op a.s. Blonderdag 10 Juni door de harmonie „Hosanna" op de Groote Markt alhier, vermeldt de vol gende nos.: 1. „Jubelmarsch", A. J. Roeien; 2- „Lu- domatychollo", ouverture', L. Langlois; 3. „Fleurs et Sourires", valse; L. Hansenne; 4. „Fantaisi© sur l'op. „Maritana", arr. Jos. Kessels; 5. Ouverture Symphonique, Sam. Vlessing; 6. a. Koraalmeditatie: b. Psalm 99, arr. C. G. Govaarts; 7. „Cileo- patre", Divertissement, L. Montagne; 8- „Les Moulins qui Chantent", fant. sur l'op.tte, Arthur van Oost; 9. Finale. Aan vang concert 's avonds half negen. Vrijdagavond is de ledenvergadering van de Ver. voor Christelijke Winterle- zingen, alhier, gehouden, bij ontstentenis van den voorzitter onder leiding van den heer N. J. Bastmedjer. Dte rekening 1925 -1926 werd goedgekeurd. Ontvangsten f673.7672, uitggaven f499.12; batig saldo f 174.64V2 tegen f254.59 over het vorig boekjaar. Voor het nazien der volgende rekening werd een commissie benoemd, bestaande uit de heeren J. Dlonner Sr. en J. Laport. Die heieren N. J. Bastmeijer en J. A. Flink werden als bestuurslid herkozen. De voornaamste werkzaamheid bestond weier in het noemen van spre-* kers voor het volgend seizoen. Er wotrdt weer naar gestreefd een serie belangwek kende lezingen te krijgen, dus sprekers van den eersten rang, over gevarieerde on derwerpen. De „Ama'teur-Fotografen-Cilub" heeft een wedstrijd georganiseerd, waaraan alle Amateur-Fotografen, ook niet-!eden, kun. nen deelnemen. Belangstellenden kunnen kennis nemen van de verdere bijzonder heden bij de H.H. Verschoore en de Soo- mer. Hansweert. Die uitgaande Duitsche tank boot „Nort Atlantic" is op de Schelde nabij Iloedekenskerke omhoog gevaren en blijven zitten. Later tegen hoog water is de boot met behulp van 5 sleepb'ooten vlol- gesleept en heeft de reis naar zee voort gezet. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Zegveld door W. L'. Mul der te Enter. Geref. Kerken. - Beroepen te Zevenbergen J. Smelik, cand. te Hillegom; te Bunschoten A Spakenburg A. Wijngaarden te Baarland. Tweetal te Ede D. van Dijk te Gronin gen en G. Laarman te Klundert. Aangenomen naar Leksmond door J. Dekker te Ambt Vollenhove A; naar Helder door H. Steen te Zoutkamp. Bedankt voor Hilversum door C. v. d. Woude te Gorredijk. Chr. Geref. Kerk. Bedankt voor Broek onder Akkerwoude, door D. Driessen te 's-Gravenzande. Het album, inhoudende de sym pathiebetuigingen van een aantal niet-gere- formeerden, is dezer dagen gereed geko men en zal nu aan dr Geelkerken met een toespraak overhandigd worden. De plechtigheid vindt plaats Zaterdag a.s. in de Engelsche kerk te Amsterdam. De bij eenkomst zal worden opgeluisterd door zang en orgelspel. De heer D. J. B. Allaart te Oegstgeest zal thans gaarne een eventueel beroep in overweging overnemen. De heer Al laart is een zoon van wijlen ds H. J. Allaart en een neef van wijlen ds D. J. B. Wijers. Doctoraat. Deze quaestie is 12 jaar geleden ook aan de orde geweest. Dr A. Kuyper schreef in „De Heraut" van 13 Nov. 1914: „Er kan geen sprake van zijn dat een Calvinistisch Kerkgelieel zich de beschik king over het Doctoraat zou toe-eigenen. Dit ware verzaking van het geloof der vaderen en 'terugkeer tot het standpunt' der middeleeuwen geweest. De kerk heeft over de Wetenschap geen zeggenschap. Inspireeren mag ze de wetenschap Domineeren mag ze op haar erve niet." Wemeldinge. Men schrijft ons: 'tWas Zondag j.l. voor de Chr. Evang. gemeente alhier een ware feestdag. Na een negen - maandsche vacature, door het vertrek van Ds van Vliet naar Amsterdam, mocht de gemeente in Ds Waardenburg, overgeko men van Oude Pekela, haar nieuwen her der en leeraar welkom heeten. In de mor gengodsdienstoefening had de bevestiging plaats. Als bevestiger trad de consulent Ds v. d. Vis van Goes op, die als tekst had 1 Cor. 2:16b „Maar wij hebben den zin van Christus". Zou de arbeid van Ds W. te Wemeldinge gezegend zijn, dan moe ten èn Gemeente èn Voorganger voortdu rend dit woord van Paulus kunnen over nemen, dat ons spreekt van het hoogste beginsel, de hoogste wijsheid en kracht. Met aandacht werd naar deze prediking geluisterd en onder ademlooze stilte be antwoordde de nieuwe voorganger de "ge bruikelijke vragen. 's Avonds half zeven deed Ds Waarden burg zijn intrede, sprekende naar aanlei ding van Ex. 1716. Z.Eerw. sprak over het wondervolk Israël, dat vreemd aan de wereld rtn vreemd voor de wereld was. Zoo is het ook met het volk des Heeren in den tegenwoordigen lijd. 't Is een eenvoudig volk; 't brengt niets aan en ontvangt alles. Moest Israël tegen Ama- lek strijden, ook de Gemeente van Jezus Christus heeft den strijd aan te binden, tegen den vorst der duisternis, die alp Antichrist zal verschijnen. Om te over winnen moet aan drie voorwaarden wor den voldaan. Er moet een „Generale staf" zijn, even wonderlijk als het volk zelf. De Generale Staf (Kerkeraad) moet bid den, zooals Mozes, Aaron en Hur dit deden. Voorts moeten er in de Gemeente „Jozua's" zijn, die de Gemeente in den strijd aanvoeren en de Gemeente moet een „strijdende Gemeente'1 zijn. Tenslotte wekte spr. zijn gehoor op, de handen in elkander te leggen en de samengestrengelde handen neer te leggen op Gods altaar. Hierna volgden de gebruikelijke toespra ken tot kerkeraad, Burgemeester, ver tegenwoordigers van andere kerkgenoot schappen en Zeeuwsche zu stergemeenten. Nadat op verzoek van den consulent Ds Waardenburg Ps. 134:3 was toegezongen, werd het woord gevfferd door de ouder lingen Burger en Vermaire van Wemel dinge, Duvekot van Goes en Grevelink van Ierseke. De heer Burgemeester sloot de rij van sprekers met een hartelijk woord van welkom, waarin hij den wensch uit sprak, dat Ds W. door zijn prediking en invloed gezegend mocht werken in zijn nieuwe gemeente. Enkele zusters zongen aan het begin van deze plechtige samenkomst Ds W. een welkomstlied toe, door enkelen hunner onder de inspiratie van de morgenpredi- king vervaardigd. Een en ander was een gezegend begin voor den arbeid van Ds Waardenburg. Moge het hem gegeven zijn, onder de leiding des Heiligen Geestes en in de kracht des Heeren te werken tot ■heil der gemeente en tot redding van zondaren. Dr Geelkerken in de Kal ver straat. In de week, waarin de Ko ningin de hoofdstad met haar jaarlijksch bezoek heeft vereerd, had Amsterdam dit maal nog een andere bezienswaardigheid. In de bevlagde Kalverstraat prijkte in de uitstalkast van den kunsthandel Buffa, geflankeerd door een bloemstuk en eenige daemonische beeldjes, het levensgroot por tret van dr Geelkerken, geschilderd doör G. van Hove. En het is een merkwaardig bewijs, welk een theologische natie wij zijn, hoe de Kalverstraat op deze beziens waardigheid reageerde. Trouwens het geruchtmakend proces van de slang blijkt Geelkerkens roem tot ver over de grenzen te hebben verbreid. Wij hebben ons aan de voeten van het roemruchte conterfeitsel een tijdje ver dekt opgesteld tusschen het kijkgrage pu bliek en hebben bemerkt, hoe de predi kant van Amsterdam-Zuid (buiten het Ge reformeerd kerkverband) een internatio nale merkwaardigheid is. Het portret trof het, dat er juist veel buitenlanders in de hoofdstad aanwezig waren. Lissone liet de liefhebbers van de sighl-seeing-car een omweggetje ma ken, om hen tusschen het Koninklijk Pa leis en de Munt ook dr Geelkerken nog gauw eventjes te laten waarnemen. De matrozen van de Zweedsche oorlogssche pen, die door de stad klungelden, en die zich overigens om dén kunsthandel wei nig bekommeren, bleven voor Geelkerken staan en de Japannertjes, die met een vernuftig nieuw speelgoed ventten, tracht ten op hun wijze den beroemden naam te spellen. Naar vanzelf spreekt was de belangstel ling van de buitenlandsche deelnemers aan het Continentale Congres voor Inwen dige Zending bestendiger. We zagen een troepje gebaarde godge leerden in gewichtig gesprek voor het aller aandacht trekkende winkelraam. Wij: we ten niet, of het prof. Seeberg of prof. Rendtoeff dan wel director Von Paschen geweest is, maar in de Duitsche taal, voor dergelijke vertoogen aangewezen, trachtte een der godgeleerden zijn metge zellen het verband uit te leggen tusschen de ketterij van Geelkerken en het openba ringsbegrip van Barth. Aardig is, hoe dergelijke gesprekken on middellijk door de omstanders worden aangegrepen, om hun op theologische pro blemen gespitst gemoed te ontlasten. En gelijk liet bij dergelijke gelegenheden steeds gaat, de godgeleerde mannen wa ren reeds weder uit het gezicht verdwe nen, toen nog steeds hun commentato ren met voortdurend opnieuw opvlammen de levendigheid hun beschouwingen voort zetten. Doch begrijpelijkerwijze lieten deze mindere goden Barth, Brunner en Gogar- ten buiten het geding, om op meer popu- air-wetenschappelijke manier van ge dachten te wisselen. „En ik zeg toch maar", beweerde een grijs oud heertje met van bewogenheid trillende stem, „dat God almachtig is, en wat in de Schrift staat is waar." „Gelijk hebt u", viel de tanige kleer maker in, die als ouderling der Aposto lische gemeente in debat was gekomen, „maar u vergeet, dat er in Genesis staat geschreven, dat Hij de dieren schiep e 1 k naar zijn aard. Nou, en zoo hebben ze ook elk hun manier van spreken. De poes mauwt, de hond blaft, het paard grinnikt, en zoo zal de slang gesproken hebben als slang, maar niet zóó, als- dat de menschen hem konden verstaan." Een paar studenten, die ademloos toe luisterden, stootten elkaar aan om dat „grinnikende" paard, maar een resoluut varensgezel verklaarde: „Juist! en al had den ze me nou ook duizendmaal willen laten beweren, dat-ie met een mensche- lijke stem had gesproken, ik had krek als Geelkerken volgehouden, dat-ie dat nooit hep kunnen doen!" De groepjes dropen weer af en wij stonden met dr Geelkerken alleen. Voors hands bleef het stil, maar treffend was, hoe niemand van de duizenden voorbijgan gers, die den eeuwigdurenden stroom van de Kalverstraat vormen, het venster van Buffa passeerde zonder een oogopslag naar het zwijgende portret. !Men behoefde geen gelaatkundige te zijn, om uit dien éénen blik af te leiden, hoe de verschil lende voorbijgangers gezind waren ten op zichte van „de slang". Daar waren spot tende blikken, ironische blikken, eerbie dige, twijfelende, vragende, bezwaarde, zich conformeerende blikken. Twee welgedane burgerjuffrouwen met wuivende veeren op hun kapotlioeden schommelden voorbij. „Daar heb-je Geelkerken!" „0! Heeft-ie zoo'n kaal hoofd?" En al maai weer blikken. Een paar winkeljuffies besteedden al hun aandacht aan het schilderij. En de eene, trotsch, dat ze persoonlijk iets met het geval had te maken, doceerde de andere „Zie je, hij; heeft een te korten vinger, maar die staat hier niet op. Maar ik weet het zeker, want ik ben biji hem op de catechisatie geweest." Kennelijk eén paar voet in de achting liarer vriendin gerezen, wandelde ze, al verder doceerend, door. Een stelletje sjappetouwers gebruikte de uitstalling tot aanleiding voor hun sociaal- economische theorieën. „Dêr klesse ze nou in Assen over die slang en dêr vlak bij is honger in de Drentsche venen Maar plotseling ook een politicus is een mensch, getroffen door het glun dere gezicht van een paar meisjes, die innig gearmd komen aanwandelen, roepen ze dezen toe „Daar hèb je hem nou!" Waarop de meisjes,- ginnegappen sta kend, ernstig gaan kijken en elkaar toe fluisteren „Je kunt wel zien, dat het een geleerd persoon is!" Er zijn er ook, die het geval van den aestliolischen kant bekijken. De één merkt op, dat het „te zoetelijk" is, een ander maakt een vergelijking met de regenten stukken in de musea, en vindt zoo'n banaal boordje, al hangt er dan een do- mineesbef aan, toch lang niet zoo mooi als de oude kanten kragen. Maar spoedig wordt zelfs ook de aesthetica weer theo logie, wanneer zich een gesprek ontwikkelt of het eigenlijk voor een „geestelijk per soon" wel te pas komt, zich op den preekstoel, bij het ter kerk gaan, na den dienst altijd maar weer te laten fotogra feeren en nu in de Kalverstraat zich te pronk te laten zetten. (N. R. Ct..) Doopwater. De kleindochter van den Koning van Engeland is, naar gemeld wordt, gedoopt met water uit den Jordaan. We vreezen, dat wie aan het doop water zooveel aandacht schenkt, om er iets bijzon ders voor uit te zoeken, van den doop zelf weinig verstaat. Een beschrijving, welke we van deze plech tigheid lazen, maakte op ons niet den indruk dat de ernst van het sacramenteel gebeuren doorvoeld werd. Meer interesse bestond er voor de „doop-cake" van 150 pond We weten echter, dat zulke dingen niet alleen in het Christelijk Engeland maar ook in het Christelijk Nederland voorkomen. Er is ook ten onzent veelal weinig besef van het groote gewicht van den Heiligen Doop en daarentegen veel belangstelling voor allerlei bijkomende zaken. Het is nog niet zoo kwaad, dat onze vade ren voor de bediening van den Doop een breed formulier hebben opgesteld. Wij', menschen, 'hebben het noodig, telkens van de groote beteekenis van de geestelijke dingen doordrongen te worden. Niet op het doopwater, niet op de doopjurk, niet op het doopmaal, maar op den Doop komt het aan. (Amst.) Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen groote stoomvaart le stuurman de heeren W. F. II. Boelhou wer, E. Mulder, A. Knook en P. C.. de Klerk. En voor het machinistenexamen diploma A de heeren B. D. de Jager te Middelburg, J. C. Meijers en J. Mieras, beiden te Vlissingen, en J. G. Zwarte- poorte te Rotterdam. Benoemd tot hoofd der Hervormd© school te Neuzen de heer IX. I. van Wijcfc, hoofd eener Chr. schooi te Ame- rongen. Nederland en Oranje, orgaan van het Verband van A.-R. Propagandaclubs, April- Meinummer bevat: De band met het beginsel (medezeggen schap), rede gehouden door Dr H. Dooijeweerd voor de kiesvereeniging N. en O. VIII te Amsterdam; Groen en de samenwerking met de Roomschen, fragmenten uit een tweetal Kaïnerredevoeringen van Mr Groen van Prin- sterer in 1849De Kabinetscrisis November 1925 (vervolg); Groen tegenover Rome, door Mr G. M. den Hartogh; Onze cursussen, be handeling van vragen; Het spel met den Gods dienst, naar aanleiding van een door den heer Schaper aangevoerd citaat van Dr Kuy per Boekbeoordeeling. Een jongenskamp op Schouwen. De N(ederlandsch) C(hristen) S(tudentem V(ereeniging) heeft het plan opgevat onder Renesse een kamp te organiseeren voor jon gens van gymnasium en H. B. Scholen en daarmee gelijkstaande inrichtingen. Dit is een prachtgelegenheid voor onze Zeeuwsche jongens. D© reis is niet ver, de N. C. S. V. heeft reeds acht-en-twintig.jarige ervaring op het gebied van kampeeren, leden en oud leden der vereeniging hebben de leiding, en degenen die zich bij ondergeteekende opgeven, kunnen voor f 15 er aan deelnemen. Hoe kan nu een jongen beter een gedeelte van zijn vacantie doorbrengen dan vlak aan zee, volkomen genietend van het vrije bui tenleven, met een dertigtal jongens van ge lijken leeftijd en ontwikkeling en dat onder echt christelijke leiding, die wil laten zien de blijdschap en de ernst van 'het leven met Christus. Daar ik bij ervaring ken den ge- zegenden invloed van de N. C. S. V.-kampen, durf ik met een gerust hart alle ouders op wekken hunne zonen er heen te zenden en den jongens Verzekeren, dat zij niet teleur gesteld zullen zijn. Aan wie het wenscht zal ik gaarne nadere inlichtingen verschaffen. Het plan is het kamp te houden van 1220 Augustus. Opgaven wacht ik gaarne in voor 1 Juli. Wie daarna komt loopt kans afgewezen te worden. A. G. B. TEN KATE, Hansweert. Ned1. Herv. Pred. De volgende heeren bevelen dit kamp gaarne aan: Mr H. van de Beke Callenfels, Mid delburg; Dr L. J. A. Burgersdijk, Conrector v. h. Gymn., Middelburg; Ds M. van Empel, Middelburg; Ds J. J. Homburg, Goes; Ds W. A. B. ten Kate, Vlissingen; A. Petermeijer, Leeraar a. h. Gymnasium, Middelburg; Dr W. F. Stutterheim, Rector v. h. Gymn., Mid delburg; Mr A. A. de Veer, Lid der Eerste Kamer, Middelburg; Ds G. J. Waardenburg, Zierikzee; Dr J. J. Wallien, arts, Breskens; G. Wessel, jur.-cand., Goes; Ds G. B. Wurth, Geref. Pred., Souburg. Sociaiistische moraal. Het hoofdorgaan van de sociaal-democrater. zit met de staking in Engeland natuurlijk erg in de war. Het heeft de algemeen© staking dadelijk toegejuicht. Het vertelde zijn lezers, dat de „arbeiders", d.w.z. de communistische geesten onder de leiders, den strijd zouden winnen. M.a.w. dat de regeering zou buigen. Nu gebeurde dit juist niet. Precies het omge keerde gebeurde. Hoe nu? „Het Volk" gaat bezig als een draaitol om den lezers duide lijk te maken, dat er toch eigenlijk wel een overwinning voor de arbeiders was. Nu komt de voorzitter van de partij, de heer Henri Polak, even duidelijk maken, dat zoo'n algemeene staking onzin is. „Het Volk" weet niet meer hoe zich te draaien, en te wenden. Geeft het den heer Polak gelijk dan 'krijgt het blad het met de meer revo lutionair gezinde geesten te doen'. Nu komen de „lessen". Is zoo'n staking goed? Is zij' verkeerd? Men kan aan de redeneering geen touw vastknoopen. Wel wordt duidelijk welke gevaarlijke mo raal deze sociaal-democraten er op na 'houden. Wij lezen nu: „het eindresultaat is daarom vooral gewichtig, omdat het belangrijken in vloed zal moeten uitoefenen op ons alge meens oordeel over zulke groote stakings bewegingen als wij nu in Engeland' beleefd hebben. Dat oordeel wordt uitsluitend be paald door de mogelijkheden van goed resul taat. Wij zijn volstrekt niet voor-ingenomen tegen zulke sterke middelen, als er iets nut tigs mee bereikt kan worden en de voor deden, zoo ruim mogelijk gezien, tegen d«f nadeden opwegen. Maar wij hebben' ook geen voorkeur voor zulke middelen, ómdat ze „huiten-parlementair" zijn of „revolutionair" zouden zijn. Wij willen ze niet óm het mid del, maar willen ze alleen als ze in het belang der arbeidersklasse blijken te zijn. Dan' ook alleen kunnen ze in ons oog werkelijk revolutionaire beteekenis hebben. Want het revolutionaire steekt niet in de middelen, maar in de behaalde resultaten. Komt de arbeidersklasse ermee vooruit Dat, en dat alleen, is de vraag". Ziedaar nu de socialistische moraal. Zij erkent maar één maatstaf. Het resultaat. Alle middel is goed, wanneer het slechts tot het beoogde doel voert. Als het belang der arbeidende klasse, d.w.z. het belang van de partij, er door gediend wordt, is alles goed. Het komt er niet op aan, welk middel

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2