A M AURI A. Pieten RUTOL No 308 Dinsdag 8 Juni 40e Jaargang IWER per heele flest! CERSEN ROTOR. reuiZgrSw! De lotijwallen van John Fox. en Witte onze Wijnzaak uit ma waar verknopen ïcurreerend zijn, is ar thans kan ik JS, GOED en GOEDJ iveren, namelijk Srieksche Wijn, geïmporteerd) K 150 - Middelburg bij inschrijving NDERHOUDEN, BÜ# BOVENHUIS, LOUIS DOBBELMANM) Kinderen ii p Badzeep choentjes GOES van Colgate e bouquet nderzeep e Badzeep e Sadzeep n tegen billijke prijzen (AM-MASSEE GOES. Telef. |g| i GOEDKOOP, en spoedig dooreen pot j ij Alle Drogisten Eakennsan, leeftijd en met goede vooruif kt langs dezen weg ii komen met een ni e, leeftijd 2025 jaai j G. Brieven in te zi etter A aan het Bi [ad te Goes. Geheii rzekerd. RGERLIJK ARMBESTUIf ende Boomgaarden of y tzab, aan de Schoorsctt j uitzondering van de j >men). i Smokkelhoek. voor eiken boomgaa: in te leveren ten ka otaris PILAAR, Zater ni a s. voor 's middaf TE KOOP: er 10000 Koolraat TH. VOGELAAR, N. en St. Jooslaw TE KOOP: .iplanten (Lecerf) en a rten. Mooi gewas. Laj v. KEULEN,. AbeeM Middelburg. ;en Indian Scout ictrisch, in prima sta egestaan.bij J.DE NO eerscheweg, MiddeM IE HAND TE KOOP' «toren, Pakhui»11 SOES, aan de (komende aan de Ag ■eet op gebruik. agen bij Notaris PIL^j TEKOOP: mahoniehoutenChifian^ Te bevragen bij SANDEE, 's-Heere oedig mogelijk ke Dienstbode d voor dag en nacht, vasch. Loon f24 t 60, Vlissingen. Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 IN DE CONSCIËNTIE DER OVERHEIDS PERSONEN. Het Staatsgezag zij in de consciëntie beide van Overheid en onderdaan aan de ordinantiën Gods gebonden. Overhèid is hi-er de souverein met al zijn landsdienaren, zoocjat de mogelijkheid niet is uitgesloten dat een naar de cons ciëntie verstompt vorst door déze hiërar chie van landsdienaren in zijn landswetten een recht deed boeken, dat hij zelf nooit zou gevonden hebben. Mogelijkheid ook dat een stel ambtenaren de keuze van een lange toekomst van gelijkgezinde landsdie naren bepalen kan; dat een recht door dezen aangebracht worden, dat voor vele volgende geslachten gelden blijft. Natuurlijk is hier geen sprake van iden Bijbel altijd naslaan; maar wel van uit het Woord leven. Hel Barebone-p'arlément zij ten waarschuwend voorbeeld. Maar 't geldt ook voor ambtenaren en bureelisten, opdat uit bet staatsorganisme de geest dezer hoogere beginselen niet wegga. i Hoe is deze werking op de consciëntie der overheidspersonen? Rechtstreeks of zijdelings. Rechtstreeks voorzoover de hoogste overheidspersonen hunne wijsheid putten uit Gods .Woord. Zijdelings, waar de Kerk, de Pers, üe Volksgeest en de geest van Europa hun invloed ook op hen oefenen, door 'thoog houden van het ideaal. De kerk heeft de geestelijke zorg over de overheidspersonen ,die er lid van zijn; en deze liooger ontwikkelde geesten met te grooter zorg te omringen, met te krasser tuchtoefening en vermaan, omdat van hen meer gevraagd wordt. De Pers is de middelpersoon, de offi- ■cieuse tolk tusschen Natie en Overheid. Geeft zij een zeker geluid ook in haar spreken tot de consciëntie en in 't terug roepen tot oude paden, dan luistert de Overheid willig pf onwillig, te' eer, naar mate hare taal te aanhoudender, te be slister is. De volksgeest is een onbetaalbare fac tor. Is die zuiver, verzet hij zich, reageert hij tegen overheidsmaatregelen, die uit den Booze zijn, dan zal de Overhgid wel oppassen, dat zij dien volksgeest niet weerstaat.. Die volksgeest komt uit in bid dagen, nationale feestvieringen, bij de stembus, bij schoolstichting, bij formeeren van kringen en bonden tot heil des volks; bij den bloei der kerken, enz. De geest van Europa beheerseht ook de overheid van een land. Als Parijs ver kouden is niest .geheel Europa, zoo luidt nog heden ten dage het als regel geldende spreekwoord. De geest van Ro me in de Middeleeuwen; van Parijs in de laatstvorige; van Berlijn in zijn staats- absolutisme in 't laatst der vorige en het begin dezer eeuw. De machtige invloed door deze beide genoemde hoofdsteden op het volksleven ook elders in Europa ten kwade geoefend, is ontegensprekelijk' gebleken. Maar ook het Chr. volksleven tegen dezen stroom gekeerd, heeft zich ten goede doen gelden. Waarom? Omdat een betere geest de worsteling aanvaard heeft, die van Berlijn, over de kleinere Duitsche hoofdsteden ook Den Haag heeft aangedaan; en zie hoe zelfs in liberale kringen 't religie-leven al meer betracht wordt. Cremer, Pierson, Borgesius, v. d. Vlagt, Gort v. d. Linden zijn namen, die onder ons, anti-revolutionairen, met eer- 32.) Waarheen zouden zij zich wenden? Wat zouden zij beginnen? Niemand in het dorp aan wien zij een schuilplaats of tijdelijken onderstand konden vragen! Hun eigen betrekkingen hadden hen over laden met verwijten over buitensporig heid, verkwisting en dwaze eerzucht, ge lijk zij het noemden, zonder hun eenige troost of hulp te bieden. Alle rampen, die een ongeluk als het hunne gewoonlijk vergezellen en die er de zwaarte van .verdubbelden, werden hun deel; maar wij kunnen die alle niet opsommen. Mr Flamstead was zoowel naar ziel als naar lichaam geschokt; een diepe neer slachtigheid had hem overmeesterd, en meermalen hoorde men hem zeggen: „Leefde mijn oom de klokkenmaker, ik zou zoo rampzalig niet zijn en ten minste een vriend bezitten." Zijn vrouw was nog meer terneerge drukt. Die dienstboden waren achtereen volgens weggezonden, en de beide doch ters hadden genoeg te doen met haar moeder op te passen en voor de jongere kinderen ta zorgen. Maar één huis en éen hart stonden open voorde ongelukkige familie: die van de weduwe Westbrook. Pachter Westbrook, gelijk wij gezien VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, Losse nummers f3.— f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korting. bied genoemd blijven omdat zij, schoon zij niet, of slechts gedeeltelijk door Gods Woord, doch grootendeels slechts door humanitaire overwegingen zich lieten lei den, uit de beginselen leefden, die uit -het Humanisme, dat het Recht niet uit Gods Woord, maar uit den Mensch zeiven laat kennen, toch tot dezelfde slotsom kwamen als de Anti-Revolutionairen, dat namelijk niet de mensch het recht, maar, omgekeerd, het Recht den mensch moet beheerschen. Voorts de Zending, de Vrije School, Philantropie, zij vinden in steeds breedere kringen bescherming. Een nieu we stroom breekt zich baan, door de be ginselen van het Humanisme voortgeleid. Maar indien die stroom eens langs de' bedding van Gods Woord loopen mocht, hoe maclitigen invloed op de overheids personen dat oefenen zou. Nu „heeft de bestaande maatschappij zich ontwikkeld overeenkomstig de door God geschapen maar door de zonde mis vormde menschelijke natuur: de gang dier I ontwikkeling mag derhalve niét naar wil lekeur verwrongen doch moet bij het licht van Gods Woord yerder geleid worden, -opdat èn de maatschappelijke toestanden èn de daarop passende rechtsregelen vol doen aan hetgeen God gebiedt" - d.w.z. aan de ordinantiën Gods. Daarmee rekenen niet allen in onzen' tijd. Zij maken hunne staatsrechtelijke begrippen los van de historie, en den- ken dan allerlei willekeurige systemen of .staatsinrichtingen uit, waarnaar de Slaat huns inziens moet worden gefatsoeneerd. Dat dit op niets uitloopt heeft Crom well ondervonden. In zijn tijd hebben de Independenten met verkrachting van En- gelands eeuwenoude staatsinstellingen 'n nieuwe constitutie willen invoeren, die beter voldeed aan hun inzichten, welke zij meenden uit Gods Woord te mogen afleiden. Zij die aan het onfeilbaar Woord van God gelooven houden vaak ook zich zelf voor onfeilbaar. Maar hoeveel goeds Cromwell ook bebbe gedaan, zijn tel kens vernieuwde constituties hebben het niet langer kunnen uithouden dan de telkens hernieuwde uitgaven der Fran- sclie constitutie geschoeid op de begin selen van 1789. Een goed christen streeft niet naar een fraai ideaal, maar gaat uit van een goed beginsel. Zichzelf niet plaatsende op de plaats van don Schepper en Regeerder der wereld, speurt hij Gods gangen met de menschheid na, erkent hij zijn on macht om de wereld te beheerschen en tracht hij slechts op staatsgebied de be ginselen van het Evangelie te doen zege vieren, opdat de historische instellingen door een nieuwen geest worden bezield. Want hij weet, dat als Jezus Christus in waarheid regeert het ware .ideaal zal zijn bereikt, al weet hij niet hoe de wereld er dan uit zal zien. Maar hij behoeft dat ook niet te weten, want het zijn niet idealen die hij najaagt, maar het is de liefde voor het recht en de waarheid die .hem beweegt. Nieuwe daling van den franc. Pas nog had minister Péret zijn volle vertrouwen in Frankiijks credietwaardig- heid uitgesproken, of daar krijgt de franc weer een gevoelige duw. Die plotselinge nieuwe sterke daling van den franc wordt hebben, had het eerst aan de Methodisten een vergaderplaats ingeruimd. Hij was reeds sedert eenige jaren overleden, maai de weduwe had de pacht vernieuwd met den eigenaar der hoeve, een koopman te Londen, en haar zaken met zeer veel schranderheid en met een goed gevolg bestuurd. Zij was een fiksche vrouw, groot, ge zet, frisch, en ijverig in haar bedrijf. Zij was slechts vijf en dertig jaar oud, had bevallige trékken, een schoone blo zende kleur en een stem die u terstond overtuigde dat zij gevoel bezat, en dat zij evenzeer een afkeer had van een laag hartige daad, als zij den man verachten zou, die een zoodanige bedrijven kon. Na het overlijden haars mans, zeide men in het dorp, dat het haar moeilijk zou vallen de pachthoevè aan te hou den. Diezei was zeer uitgebreid en vor derde ©en krachtig beheer en veel werk zaamheid. ,,'tZou een vrouw weinig voe gen,' 'zeide, men, „naar de markt te gaan en daar onder allerhande ruwe menschcn, koren en vee fe koopen." Ja er waren sommigen zelfs die hun bezorgdheid zóó ver dreven dat zij den landheer om de pachthoeve verzochten, ingeval, gelijk men verwachtte, de weduwe haar verliet. Maar de weduwe Westbrook verklaarde dat zij er met Gods hulp op blijven wilde. Haar man had een huur aangegaan, waarvan nog achttien jaren moesten ver- loopen, en als zij; zoo lang leefde, hoopte zij over achttien jaren nog op dezelfde in verband gebracht met den jóngsten weekstaat van de Banque de France, waaruit blijkt, dat de Staat nog slechts over fres 1600 millioen crediet hij die bank beschikt. De voorschotten van de Banque de France aan den Staat zijn nog opgeloopen tot frcs. 36.900 millioen, terwijl de wettelijke limiet frcs. 38.500 millioen bedraagt. Alzoo sie 'hts een speel ruimte van 1600 millioen. Die aangekondigde rege'eringsmaatrege- len tot steun van den franc hadden anders toch wel oen goéden indruk gemaakt. Maar in financieel© kringen ontbreekt het vertrouwen. In den minister: aad van Za terdag heeft Péret den financieelen toe stand uiteengezet en verklaard, dat de nieuwe daling van den franc volkomen onbegrijpelijk is, daar de regeering tal rijke bewijzen van vertrouwen ontvangt. Die daling is vermoedelijk toe (e schrij ven aan manipulaties, die uit Zwitser-, land worden geleid. Zorgwekkend is dus de toestand van den franc. Alle financieele dokters werden er bij geroepen, maar het schijnt wel, dat de ziekte van den franc in zulk een vergevorderd stadium is, dat de knap ste deskundigen er machteloos tegenover staan. D© ministerraad heeft besloten terstond een program tot beperking van den uit voer en het Verbruik in werking te stellen. Die ministers van .binnenlandsche zaken, openbare werken, handel en landbouw zullen daartoe een commissie vormen. Die beperking in het verbruik slaat op hot koren, dat voor de brood-bereiding in geval van nood met andere stoffen moet worden vermengd; op anthraciet, dat door Fransphe kolen kan worden ver vangen; op benzine1, suiker en andere artikelen. Verder schijnt men te denken aan sluiting van bakkers en vleeschwin- kels gedurende é'n dag wekelijks en zelfs zou beperking van den uitvoer overwogen worden om 't afvloeien van essentieele ar tikelen naar landen met 'n hooger wissel koers te lceeren. Over de weder invoering van brood- en dergelijke kaarten werd in den ministerraad niet gesproken, maar des noods zou het kunnen gebeuren. Niet strikt noodigo openbare werken zullen, wat hun aanleg betreft, op betere tijden wachten. Bovendien overlegt de regeering met het bestuur der Bank van Frankrijk over de mogelijkheid dat deze een leening waarborgt, door Amerikaansche banken toegestaan, waarvan de opbrengst de spe culatie tegen den franc moet fnuiken. Korte berichten. -Volgens een te Londen ontvangen bericht uit Mexico (stad) is in een der voorsteden een Engelsche koerier van het gezantschap dood gevonden. Hij had'een kogel in het hoofd. Een mijnwerkersleider in Derbyshire (Engeland) heeft verklaard, dat hij nog geen gat zag in een spoedige regeling van de crisis. Hij vreesde, dat het geschil nog verscheidene weken zou duren. Uit Brussel wordt gemeld, dat de minister van landsverdediging om bezuini gingsredenen besloten heeft van de ge wone jaarlijksche oproeping van een deel van de lichting 1921 af te zien. Alleen de militairen, deel uitmakend van het seintroepenkorps zullen weer voor eeni- gen tijd onder de wapenen moeten komen. Ook heeft de minister bepaald, dat om dezelfde reden het vliegwezen en de stormwagens dit jaar geen deel zullen plaats te wonen. Weldra bleek het, dat zij zeer goeid in staat was hare zaken alleen waar te nemen. Zij schafte zich hooge laarzen aan en stapte over haar akkers even moedig als menig pachter. Zij ging naar 'tveld als de ploegers aan 't werk waren, ging van vore tot vore en toonde haar arbeiders dat zij zeer goed wist te onderscheiden wat goed, wat niet goed was gedaan. In één woord, geen hoeve werd heter bestuurd dan de hare. Om te koopen en te verkoopen ge bruikte zij den opzichter over de ar beiders, ©en man van ondervinding en goed bij de hand, wien zij deze zaken toevertrouwde terwijl zij meer haar zorg wijdde aan het vee, en dat met het gunstigst gevolg. Wat haar graan betreft, een eerlijk molenaar bood aan het altijd tegen den marktprijs te koopen, of het voor haar op de markt te verkoopen welk aanbod zij gaarne aannam en waarbij ziji zich wel bevond. Deze molenaar was niemand anders dan Mick Shay. Br waren er genoeg die zeiden, dat Mick tot over de ooren ©p het weeiuwtje verliefd was en zoo zij zich hierin niet vergisten, was het geen wonder. Maar de weduwe Westbrook had, sedert haai- man overleden was, reeds vijf of zes huwelijksaanzoeken van de hand gewezen en verklaard dat zij niet meer trouwen wilde. Of zij ook „neen" tot Mick Shay gezegd had, kon niemand verzekeren. Maar ieder kon zien dat Mick nemen aan de manoeuvres van de lichte divisie en het eerste legerkorps. Volgens een bericht uit Dantzig is over de Poolsche Oost-Galicische provincie Tarnopol de staat van beleg, over Tar- now en Lemberg de uitzonderingstoestand afgekondigd, nadat er Zaterdagavond in verschillende deelen van Oost-Galicië bloe dige botsingen hadden plaats gehad. Er zijn eenige menschen gedood, meer dan vijftig zijn er gekwetst en er zijn veel aanhoudingen gedaan. De bladen constateeren, dat de so ciaal-democraten bij de verkiezingen in Mecklenburg een belangrijke overwinning hebben behaald, daar het aantal op hen uitgebrachte stemmen bijna verdubbeld is. De Völkischen en de Duitsch-nationalen zijn belangrijk in aantal stemmen achter uitgegaan. 1 j De „Libre Belgique" meldt, dat de Belgische regeering besloten heeft van de Duitsche herstelkolen, welke haar te duur komen, af te zien. Dientengevolge zal het Belgische bureau voor de distributie der Duitsche kolen met ingang van 1 Octo ber a.s. opgeheven worden. Uit München wordt geseind, dat tengevolge van voortdurenden zwaren re genval de rivieren sterk blijven stijgen. Dnieuw© goederentarieven. Die kortelings aangekondigde verlaging van do goederentarieven voor de Neder- landsch© Spoorwegen zullen 1 Juli a.s. in werking treden. Het stukgoederentarief, thans nog ge splitst in ©en algemeene stukgoedklasse, waaronder bijna alle stukgoederen vallen en ©en uitzonderingsstukgoedklasse, lager dan de vorige, n.l. voor voerartikelen, za den en dergelijke, wordt thans met 1 Juli één stukgoedklasse', welke tot een afstand van 378 K.M. zelfs lager is dan da tegen woordige uitzonderingsstukgoedklasse. Stukgoedklaisse. Vracht per 100 K.G. in guldens Tegenwoordige Nieuwe Kilomet. algam. uitzond, stukgoedklasse stukgoedklasse 25 0.42 0.40 0.36 50 0.67 0.61 0.58 75 0.86 0.77 0.74 100 1.05 0.92 0.90 150 1.42 1.23 1.15 200 1.67 1.48 1.40 250 1.92 1.73 1.58 300 2.05 1.86 1.77 350 2.17 1.98 1.96 400 2.30 2.11 2.15 450 2.42 2.23 2.33 Daar hier evenals bij de wagenladings- vrachten andere grondslagen zijn geno men als bij het tegenwoordige tarief, kan het verschil niet in percentages worden uitgedrukt. Een stukgoedzending b.v. van 1000 s.g. van Amsterdarn-Ooslienburgeirgracht of Doklaan naar b.v. Rotterdam (74 K.M.) kost thans aan vracht f8.60 als algemeen stukgoed en f 7.60 als uitzonderingsstuk- goed. Diit wordt thans f7.30. D|© troonrede radiografisch uitgezonden? Die directie van de Avondpost heeft het verzoek tot II. M. de Koningin ge- altijd bij haar binnengeroepen werd, als hij naar de markt te Derby ging, en dat zij lang, zeer lang aan het tuinhek ston den te praten; maar iedereen kon ook hooren als hij naderbij kwam, dat zij het altijd hadden over koren en vee, kip pen, ganzen :en dergelijke. Mrs Westbrook nam niet alleen de be langen harer hoeive waar, maar trok zich ook die aan der Methodisten; zij werd aan het hoofd geplaatst eener afdeeling en was een der ijverigste, schranderste en invloedrijkste personen die aan de kapel verbonden waren. In deze betrek king kwam zij meermalen in het gezel schap van de Flamsteads, en vele weder- keerige belangen verbonden hen. Op het helder en gezond oordeel vain Mrs. West brook vertrouwden Mr en Mrs [Flamstead volkomen, en haar krachtiger geest oefen de dikwijls een sterken invloed uit op hun meer weifelenden en vreesachtigen aard. Van de andere zijde behaagde de groote voorkomendheid en rechtschapenheid van de Flamsteads Mrs Westbrook zeer. Krachtige karakters worden door niets meer gevleid, dan wanneer zij zien dat him plannen en voorstellen goedgekeurd en gevolgd worden door hun vrienden, en mrs. Westbrook was altijd zeker bij de Flamsteads ondersteuning te vinden, wan neer zij hen overtuigd had van het doel matige van het een of ander. De beide oudst© dochters hingen haar dan met de meest vertrouwelijke liefde. Te zien hoe; zij het toezicht hield over /ader,vraaqfelan,wie (tan mij nueenszeggen - Me B.ZK.tiier in Holland gebruikh; (Alsze die pakjes voort winWraam le^éiu. Wordt ied ere voorraadonmidd'lijk verliruitLi ROTTERDAM. r Wordt Donderdag as vervolgd. richt om de troonrede in September ai.s. radiografisch te doen uitzenden, opdat honderdduizenden Nederlanders den klank van Ilr Ms stem ook zullen kunnen höo- ren. De 13-jarig© tandtechnicus. In verband met de bekende departemen tale vrijgevigheid inzak© toekenning van bevoegdheid aan tandtechnici deelt „Het Vaderland" -het volgende mede: „Wij hebben in een artikel de stelling opgeworpen, dat vrienden van de betrok kenen een noodlottigen invloed öp ambte naren aan het Departement hebben ge oefend, met 't gevolg dat de Ministers Kooien en Slotemaker de Bruine achter eenvolgens zijn misleid. Waint wij blijven er bij, dat de onderstelling, dat de een of de ander een kind van dertien jaren voor gevestigd tandtechnicus zou houden, te zot is om los te loopen. Welnu, wij onvingten naar aanleiding van dat artikel een brief van iemand, die de Departe menten veel beter kent dan wij, en die in een daarvan ©en zeer hooge betrekking heeft bekleed. En deze schrijft ons, na! zijn instemming te hebben betuigd met onzen eiscli, dat de Kamer een onderzoek zal gelasten naar den schuldigen ambte naar in dezen, dat de zaak nog veel erger is dan wij denken. Die benoemingen toch, schrijft hij, behooren tot die1, welke zoodanig bekeken zijn, dat een minister ze ongezien kan teekenen. Dlat lijkt voor den buitenstaander wel vreemd, dat een minister teekent zonder na te gaan, wa,t hij teekent, maar als 'n minister niet zooveel vertrouwen in zijne ambtenaren kan heb ben, dat bij; sommige zaken geheel aan hen kan overlaten, dan zou hij voor niets meer tijd hebben. Maar zoo gaat onze briefschrijver voort, alles wat het karnen en kaas maken betrof; met haar voor haar huishouding de vruchten in te zamelen, boomgaard, tuin en akker tei bezoeken, en door haar te helpen of haar gade té slaan, al die vrouwelijk© bezigheden te leeren, van vruchten inmaken of bessenwijn te be reiden enz. was in die eenvoudige land streek niet beneden de waardigheid der dochters van Flamstead, zelfs in de da gen toen zij den meesten voorspoed ge noten. Mrs. Westbrook stelde een levendig be lang in de genegenheid yan Betsy voor Robert Nadell, en menigen genoegelijken zomeravond brachten deze drie te zamen door in den tuin van Mrs. Welstbrook, waar zij in het prieeltje over al de klei ne aangelegenheden hunner vrienden en bekenden, en over al wat hun verder belangstelling inboezemde: over hun plan nen, vooruitzichten en vermaken spraken. Van het eerste oogenblik af aan, dat zorg en onrust het oude kasteel binnen slopen, had Mrs. Westbrook zich een har telijke en deelnemende vriendin getoond. Had het haar mogen gelukken Mr Flam-' stead over te halen tot het nemen van dio krachtige maatregelen welke zij hem aanried, en die zij zelve in zulke omstan digheden zeker zou aangewend hebben, dan ware het zeer twijfelachtig geweest, of Mr Screw Pepper in staat zou zijn geweest zulk een macht over het land goed te verkrijgen, of de zaken tot dat 'uiterste te drijven. (Wondt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1