Dit Se Provincie. Kerknieuws. oppervlakkige beschouwing blijkbaar zulk een verrassenden indruk, dat de hoofd redacteur van de „Nieuwe Rotterdanische Courant" er van omgevallen is. Ook andere persorganen verkeeren oogenschijnlijk onder gelijke suggestie; dat echter de „Telegraaf", het vanuit Parijs geleide orgaan, bovenmate juicht, mag toch wel tot eenig nadenken stemmen. Niet minder de ruiterlijke verklaring van het „Handelsblad van Antwerpen", dat over de Memorie van Antwoord van den Belgischen minister van Buitenland- sche Zaken, getuigt, dat de heer Vander- velde zoo handig is geweest om de groote voordeelen, die het verdrag aan België biedt, in de schaduw te houden om het be staande verzet in Nederland niet nieuw voedsel te geven. Dit alles geeft te denken. Het is dan ook te verwachten, dat bin nenkort, zoodra hier de champagne-stem ming ietwat zal zijn bekoeld, de nuchtere erkenning algemeen zal doordringen van een niet te miskennen feit. Het feit namelijk, dat i e t s is bereikt en de weg gebaand tot uiteindelijke overeen stemming door overleg, maar dat het verdrag in zijn geheel nog im mer niet kan en'mag aanvaard worden. Immers, wanneer men het gewijzigd ont werp van wet rustig overdenkt, los van de Memorie van Antwoord met hare talrijke rhetorische handigheidjes en nog talrijker sophismen, dan bevindt men, dat slechts op één voornaam punt een gunstige wij ziging is verkregen, namelijk met betrek king tot de bestreden onbeperktheid der kosten van het nieuwe Schelderegiem. De ten laste van Nederland komende kosten van het gevorderde baggerwerk zul len, gemeten in de middelen van vervoer en telkens berekend over een tijdperk van twintig jaren, te beginnen met het in wer king treden van het verdrag, een hoeveel heid van vijftien millioen kubieken meter niet behoeven te boven te gaan. De meer dere kosten zullen behoudens andere over eenkomst komen ten laste van België. Maar ongewijzigd en onopgelost zijn o.m. gebleven de navolgende feilen en bezwa ren, die aan het Nedei'landsch-Belgisch verdrag kleven: 1. Het tusschen beide natiën bestaande geschilpunt betreffende de Wielingen blijft zwevend en onopgelost tot blijvend gevaar voor de goede verstandhouding tusschen de beide natiën; 2. De Belgische neutraliteit wordt er kend te zijn vervallen, zonder dat hierte genover compensaties en waarborgen te onzen behoeve staan; 3. De onevenwichtige samenstelling der Commissie van Beheer is gebleven, als mede de arbitrage-regeling met de eind- instanties: De Koningen van Spanje en Denemarken; 4. Het bezwaar ten opzichte van de re geling der loodsgelden is niet weggeno men; 5. Het kanaal Antwerpen-Moerdijk blijft gehandhaafd, alsmede het Rijn-Maas- Scheldekanaal met de verplichting tot het betalen van een deel der kosteii van aan leg en onderhoud. Hiervan zij en blijve men zich wél be wust. Aan deze onomstootelijke waarheid kan geen rhetorische welsprekendheid noch sophistische redeneerkunst iets ver anderen. Het verdrag van 1839 verplichtte ons, bij het in ongereede raken van bestaande waterwegen andere gelijkwaardige water wegen aan te wijzen. Nimmer kan hieruit een verplichting worden geformuleerd om naast de bestaande goed onderhouden wa terwegen, als het kanaal van Wemeldinge, waarvoor millioenen zijn ten offer ge bracht en waarvan de Minister zelf ge tuigt, dat de Nederlandsche regeering hieraan steeds haar aandacht heeft ge schonken, „waarop zij ook in de toekomst bedacht zou zijn", een geheel nieuw ka naal te graven van de afmetingen als het Antwerpen-Moerdijk kanaal. Niemand wenscht het niet-totstandko- men van een verdrag; integendeel. Wat echter geëischt wordt en geëischt moet worden is, dat een verdrag reëel zij en niet een der contracteerende partijen in een van haar bestaansvoorwaarden den hals omdraaie. Als een dier noodzakelijke bestaansvoor waarden voor de Nederlandsche zeeha vens, en in die havens voor geheel Neder land, beschouwen wij het niet-tot-stand- komen van het Antwerpen-Moerdijk ka naal, dat in zijn vérstrekkende gevolgen in de naaste en veelmeer nog in de ver wijderde toekomst van funeste gevolgen voor ons land zal zijn. Blijft deze bepaling in het verdrag ge handhaafd, dan zal ons nageslacht dit tractaat als een zwakheid onzerzijds brandmerken. Het vergaan van de Brui- nisse 24. Vrijdagmorgen is het lijk van den 56-jarigen schipper van Gilst, die Woensdagavond met zijn 18-jarigen zoon zoo jammerlijk om 't leven kwam; te Wer- vershoof aangespoeld en direct naar Enk- huizen getransporteerd. Dlaar bevond zich nog het lijk van den zoon, waarna beide beide lijken in drenkélingenkisten zijn ge legd Inmiddels hadden de stoomvisscliers, welke het wrak van de BRU. 24 hadden gelicht, hun vaartuigen met mosselen ge- vischt en legden te Enkhuizen aan. Daar werd het verongelukte vaartuig met zijn droeven last aan de sleep vastgemaakt. Het was een zeer aandoenlijk gezicht, toen onder groote belangstelling van het talrijke publiek de sleep vertrok. Uit alle vaartuigen woei ten teeken van rouw de Nederlandsche driekleur halfstok. Het wrak van do YB. 9 liceft men nog niet kunnen lichten. Wel heeft de beton- ningsboot hiertoe reeds een poging ge daan, maar deze is mislukt. Een stuk werd van de voorsteven afgebroken en het zeil werd geborgen. Voor het overige wordt gevreesd, dat er aan dit vaartuig en zijn motor door dit incident belangrijke schade zal zijn veroorzaakt. Het werkt zich ge durig dieper in den grond. Met bijzondere vergunning van de Engelsche regeering zijn Zaterdag nog 336 geslachte varkens met de mailboot van Vlissingen naar Engeland verzonden. Diuitsche toeristen in Bel gië en Z.-V laan der en. Men schrijft uit Sluis aan de Tel.: Het voorseizoen begint er op te wij zen, dat er dit jaar een hoog percentage toeristen van Duitsche nationaliteit in de Belgische kustplaatsen te verwachten is. Reeds nu worden door Dluitsche gezel schappen „trips" door Z.-Vlaanderen on dernomen. Dia "hoteliers, zoowel van Bel gische a's van Z.-Vlanmsche zijde hopen weer een voor-oorlcgsch seizoen te bele ven. i R i n g rij d e r ij. Zoo'als in dit nr wordt geannonceerd, zal op 25 dezer de gewone jaarlijksche ringrijderij worden gehouden van paren in Zuidbevelandsch costuum. Tevens is er ditmaal gelegenheid voor ringrijden te paard en stoeltjes rij den. Mooie prijzen zullen beschikbaar wor den gesteld. De liefhebbers moeten zich vóór 15 dezer opgeven hij een der in de advertentie genoemde adressen. Raco. Verwijzende naar de adver tentie in ons nr van Zaterdag, wijzen wij onze lezers, die last hebben van zwam in de huizen, op het reukeloos middel Raco. Die r i vier do W es t er s ch el d e. D|e Dielftsche Ingenieurs, die Vrijdag te Vlissingen hun jaarvergadering hadden ge houden, vervolgden dien dag met een' autotocht rond Walcheren ein een diner in hotel Brittannia. Zaterdagmorgen werd een bezoek gebracht aan de fabriek de Schelde, die met groote belangstelling in oogenschouw werd genomen. Te half 12 ving een boottocht aan met „de Wester schelde" van den Prov. Stoombootdienst. Dte tocht ging naar Terneuzen, waar een deel der stad werd door gewandeld en de sluiswerkeu in oogenschouw werden genomen, om weder per boot naar Hoe- dekenskerbe verder te reizen, waar de aannemersfirma, diö de locaal-spoorwog aanlegt, een tocht langs de reeds gereed zijnde baan naar Goes aanbood. Aan boord van de Provinciale boot wa ren door de zorg van den hoofdingenieur van den Provincialen waterstaat, den heer Van Leeuwen, enkele kaarten opgehangen betreffende de rivier D|e Westerschelde. Een tweetal der kaarten toonen het groote verschil tusschen den toestand in Zeeland ongeveer 1300 en thans. Die kaard van 1300 is naar de historische gegevens samengesteld door dr Beekman en be wijst, dat Zeeland toen uit tal va,n eiland jes bestond, die later door inpoldering en door verzanding van stroomen tot grootere eilanden samen werden gevoegd. Zoo was toen o.a. het Zwin nog een breed stroom en lag daaraan Lamnnervliet, thans Sluis geheefen. Het tegenwoordige Schoon- dijke heette nog Veulendijke. Maar ook de andere doelen van Zeeland gaven pen heel anderen aanblik, alleen Walcheren heeft in groote trekken zijn vorm van toen behouden. D|e kaart van 1926 geeft zelfs de jongste inpolderingen in Oostelijk Z.-Vlaanderen aan. Op de overige kaarten, waarvan de eerste dagteekent uit 1878 wordt het stroomgebied der rivier duidelijk aange geven en wel door geel de zandbanken', groen de schorren en verschillende tinten blauw. Die donkerste geeft het water aan van minstens 8 M. diepte bij laag water, lichter meer den 25 d.M. en heel licht minder dan die diepte. Wat betreft de monding der Schelde blijkt, dat de Spleet en do Dieurlo niet meer bestaan, en dat de scheepvaart is aangewezen op de bree- de Wielingen looperide langs de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen Westelijk deel en de Belgische kust en het Oostgat. loopende langs Walcheren. Dia toegang tot het Oostgat aan de zijde van Vlissingen is de Sardijngeul, die, zooals de kaarten aantoonen, steeds nauwer wordt en het is niet onmogelijk, dat er eenmaal een tijd zal komen, dat de schepen hier geen doorgang meer zullen vinden en alleen de Wielingen toegang tot de rivier geeft'. Wij schrijven over een rivier, maar de Westerschelde op het Nederlandsch gebied heeft toch in werkelijkheid veel meer van een zeearm, dat blijkt uit den groo- ten stroom die er staat en de steeds veranderende bedding van dien stroom. Die dijken langs de oevers worden dan ook verdedigd volgens de eischen, die aan zeedijken worden gesteld. D|at de stroom bedding telkens verandert blijkt duide lijk uit de verschillende kaarten, o.a. wij zen wij op den toestand bij den Zimmer- manpolder, die aanvankelijk van stroorrt om zoo te zeggen niet te lijden had, maar na enkele jaren krachtig moest wor den versterkt om te maken, dat de toen hevige stroom geen schade van betee- kenis aan den dijk kan toebrengen. De scheepvaart ondervindt moeilijkheden, om dat ede diepere deelen van de rivier niet steeds aan elkaar aansluiten en daardoor de z.g. drempels ontstaan, dat zijn min der diepe deelen, die ook gepasseerd moe ten worden, wat dan gewoonlijk alleen bij hoog water mogelijk is. De plaatsen waar deze drempels zich bevinden zijn op ieder der kaarten weer anders, wel een bewijs van de moeilijke navigatie op dit gebied. Alleen op de kaart van 1900 was de Schelde, voor zoover zij op Neder landsch gebied loopt geheel vrij van die hindernissen, en ontmoetten de schepen den eersten drempel op Belgisch gebied. Maar op de kaart van 1905 is die gun stige toestand reeds weer verdwenen en moeten ook op liet gebied van 'Neder land weer van die moeilijke plaatsen wor den gepasseerd. D|e tochtgenooten heb ben dus behalve van do zeelucht en verschillende ververschingen op de reis ook kunnen genieten vandeze zoo bij uit stek leerzame kaarten van de in dc laatste jaren, in verband met het contract met België zooveel besproken Westerschelde. Boottocht. Zooals in dit nr wordt, geannonceerd, wordt op Vrijdag 2 Juli (Kruiningsche kermis) een boottocht onT dernomen naar Antwerpen met de prach tige salonboot „Schelde". Voor particulie ren, zoowel als vereenigingen (deze laat ste tegen verminderden prijs) een mooie gelegenheid om een gezellig dagje te hebben. Middelburg. Aan don Raad dor Ge meente is onderstaand adres verzonden; Ik, ondergeteekende, B. Kruse,. heb de eer u mede te deelen, dat op 28 April 1926 in Uw vergadering het woord is ge voerd door Weth. Onderdijk, waarvan ik op heden, 29 Mei, dus ruim een maand later, nog geen bericht heb ontvangen, mij aldus Moet houden aan het verslag in de Courant. Ik moet tot mijn leedwezen constateeren dat de wethouder niet schroomt om te jokken, als bewijs waarvoor ik u verwijs ad. Ie. naar het schrijven van den zelfden weth. d.d. Dlec. 1911, waarin Z-Ed. verklaart, dat ik een goed ambtenaar ben, nu zeide de wethouder ik was het nimmer, wat wel ©enigszins tegenstrijdig lijkt; ad. 2. naar he t verslag der vergadering met correspondenten, gehouden in Juni en Juli 1921, waar de vertegenwoordiger der Rijksdienst mij verzocht propaganda- reizen te maken, op deze vergadering te Middelburg was o.m. tegenvoordig Dis W. Reus en de burgemeester van Weslkapelle; ad 3. naar mijne afrekening over 1921, waaraan niets ontbrak en dag voor dag mijn reiskosten gespecifiseerd slaan. ad. 4. naar den brief van B. en W. van M'burg, dd. Mei 1922, waarbij mij opdracht werd gegeven hoe in 't vervolg te handelen met telefoon-kosten. Die pu blieke lezing van de officieele voorlichting van B. en W. aan den Rijksdienst zouden ©en aardig beeld vertoonen en wil ik gaar ne bewijzen, waar er sprake is van mis leiding, dat niet ik, maar genoemd col lege of do wethouder den Rijksdienst heeft misleid. ad. 5. verzoek ik u eten onderzoek in te stellen naar de klachten van het be stuur der aibeidsbeiurs en de voorgeschie denis van de benoeming van Staal. Ben eigenaardig licht zal dan daarop vallen en aantoonen dat mij nimmer kennis is gegeven van klachten en Staal reeds voor mijn ontslag zeker was benoemd te wor den. ad. 6. verwijs ik U naar den brief van Staal dd. Aug. of Sopt. 1924. Die zo heer(?) zit naast mij, leer ik zoo goed mogelijk, daar hij van arbeidsbemiddeling en statistiek niets afweet (zie maandstaat Jan. 1923, door hem vol fouten samen gesteld) etn uit dankbaarheid schrijft hij stiekum aan B. en W., mij valsch beschul digende. Bijgaande verklaring van den heer A. A. J. Brandes, oud-onderwijzer1) zal U voldoende overtuigen dat alle gel den afgedragen zijn. ad. 7. leg ik een bewijs over van vroe gere chefs, waaruit blijkt, dat ik 16 jaar mijn werk uitstekend heb gedaan. Ik verzoek U den Wethouder te dwin gen tot volledige rehabilitatie Van mij. Hetwelk doende den 29 Mei 1926, B'am S. 38 r *j De heer Brandes schrijft te weten, dat de gelden afgedragen zijn. Goes. Tot secretaris-ontvanger der ge meente Noordwelle (Schouwen) is heden benoemd onze stadgenoot, dhr J. J. de Bruijne. Damkampioenschap voor Goes. Vijfde Ronde 4 Juni. Dhrn A. Corstanje—B. Magielse 20. I. van Houte L. de Kramer 20. J. J. SnoodijkJ. van Calmthout 20. Heinkenszand. Zaterdagmiddag zou mej. J. L. een fietstochtje maken, doch was nog niet ver gereden, of zij kwam, door dat de fiets slipte, te vallen, met het ongelukkig gevolg, dat zij een barer armen brak. Bij ontstentenis van Dr Griep ver leende Dr Folmer van Driewegen heel kundige hulp. Kloetinge. Vrijdagavond vergaderde de Raad dezer gemeente. Afwezig met ken nisgeving de heer W. F. K. Lenshoek. Hierna legt de heer C. Zweedijk de ver- eischte eeden af en neemt zitting. De voor zitter hoopt dat de heer Zweedijk vele jaren de belangen van de gemeente zat behartigen. De heer Zweedijk antwoordt hierop, "dat hij dat met al zijn krachten hoopt te doen. Ingekomen is een circulaire van den schoolopziener in de inspectie Middelburg om lid te worden van een op te richten schoolmuseum te Middelburg. Besloten wordt als lid toe te treden. Tot lid der Schattingscommissie voor de Inkomsten belasting wordt bij herstemming benoemd de heer C. Zandee Azn met 3 stemmen, terwijl op dhr Straub 2 stemmen werden uitgebracht (Dhr Straub zelf stemde niet mee). Vervolgens komt aan de orde de verkiezing van een wethouder. Na 2 vrije stemmingen worden bij herstemming op den heer Straub 2 en op den heer van Liere 2 stemmen uitgebracht. Bij loting wordt daarna gekozen de heer van Liere De heer van Liere neemt zijne benoeming aan en hoopt die functie naar behooren te vervullen. In bespreking komt het al of niet aan stellen van een leerkracht aan de O. L. school alhier wegens vertrek van den heer A. P. Bosdijk. De voorzitter zegt, Vrijdag mórgen eene conferentie te hebben ge had met den Inspecteur van het Lager Onderwijs en het Hoofd der School. Waar assistenten niet kunnen worden toegelaten en geen goede wachtgelders beschikbaar zijn, kan men of een leerkracht benoemen voor rekening der gemeente of een ge meentelijke toelage geven voor 'één of meer kweekelingen. Spreker is voor toelating van een mannelijken en een vrouwelijke kvveekeling met akte, door de laatste zou den de handwerklessen van Mej. van de Linde kunnen worden overgenomen. Spr. is persoonlijk voor eene toelage van f500 aan ieder. Dhr Straub voelt meer voor een volledige bevoegde leerkracht; kwee kelingen mogen slechts onder toezicht on derwijs geven, spreker is voor aanstel ling eener onderwijzeres; men heeft dan weer 5 leerkrachten evenals Ihans. Boven dien meent hij, dat men met 2 kweeke lingen duurder uit zal komen wat door don voorzitter en gndere leden wordt be streden. Ten slotte wijst spreker op do kans van veelvuldige wisselingen, wat is tot schade van het onderwijs. De voor zitter en dhr Eversdijk stemmen, dit toe, doch vreezen niet te veel wisseling, waar het aantal overcomplete leerkrachten nog zoo groot is. Hierna wordt in stemming gebracht de vraag of een of meer leer krachten zullen worden aangesteld. Vóór stemmen de heeren Straub en Zweedijk, tegen de heeren Eversdijk, van Liere, Hoogstraate en Sinke, zoodat geen leer kracht zal worden benoemd. Daarna wordt zonder lioofdelijke stemming overeenkom stig het voorstel van den voorzitter be sloten 1 m. en 1 vr. kweekeling in het bezit der onderwijsakte aan te stellen en voor ieder der kweekelingen f 500 per jaar uit te trekken en zo 1 Sept. a.s. te werk te doen stellen. Bij de rondvraag vraagt de heer Zwee dijk, waarom hij niet direct na zijne toe lating is beëedigd. De voorzitter antwoordt hierop, dat eerst de termijn van beroep verstreken moest z,ijn. Dhr Straub wijst op de wenschelijkheid om een waarne mend wethouder aan te stellen, daar on langs het College van B. en W. slechts uit 1 persoon bestond. De voorzitter zegt toe dit punt op de agenda voor de vol gende vergadering zal worden geplaatst. Ook acht dhr Straub het wenschelijk, dat de vereeniging voor wijkverpleging jaarlijks een beredeneerd verslag aan den Raad zal zenden. Hierna sluiting. Vrijdagavond hield de muziek-ver- eeniging „Excelsior" alhier een algemeene vergadering onder voorzitterschap van den heer Th. Dagevos. Uit het verslag van den penningmeester" blijkt, dat is uitge geven f 543.27 en dat ontvangen is f 569.35 zoodat er een goed slot is van f26.08. Er werd besloten dezen zomer 3 concerten tc geven. Oostkapelle, Vrijdagavond is in het café Goeman een vergadering gehouden om te besproken de mogelijkheid tot het ko men van aansluiting bij do waterleiding. Die burgemeester Jhr. W. Z. van Teij- lingen zette uiteen het doel der vergade ring. Aanwezig was dhr Boelen, Hoofd-dir. der gemeentebedrijven te Middelburg, die het woord kreeg om te spreken over een te komen voorstel aan Middelburg oM de waterleiding ook te leggen over Oost kapelle naar Dlomburg. Spr. toont aan hoo groote belangen en gemakken aan de wa terleiding zijn verbonden, wijst verder op de mogelijke droge tijden, brand en hy giëne, waarvoor dan vooral leidingwater onmisbaar en goed is. D|eelt mede hoe groot de kosten zijn hij aansluiting. Do kosten berekening geschiedt naar de huur waarde, b.v. een huur van f90 en daar beneden por jaar, voor zulk een bewoner kost het per jaar f 12 of 25 cent per week. Voorts hoven een genoemde huur waarde wordt het .verhoogd met 12 cent voor elke gulden hooger huurwaarde. Na dat nog enkele vragen zijn gesteld, en door dhr Boelen zijn beantwoord, dringt Mr Adriaanse aan op medewerking, ook van de inwoners van Oostkapelle. Van de aan wezigen gaven zich 14 personen op voor aansluiting. Een commissie we rd benoemd die de bewoners zal opwekken, bestaan de uit de heeren F. O. de Roo en II. Lous. Die vergadering was maar matig bezocht. Westkapelle. Alhier werd door het be stuur der vereeniging van de kantklosserij „Het Molenwiekje" Vrijdagavond in het gemeentehuis een openbare vergadering belegd. Deze vergadering, welke geleid werd door den voorzitter, den heer ds W. Reus, was voornamelijk belegd, om meer bekendheid te brengen met het doel en streven van deze vereeniging. Het doel van de oprichting dezer ver eeniging is geweest, te trachten in het dorp een huisindustrie in te voeren, die in de eerste plaats een bron van verdiensten kan opleveren in huisgezinnen, die deze noodig hebben. Aan de heide cursussen, die thans ge houden worden, en onder leiding staan van mevr. Engelbregt-Snel, nemen een 30- tal meisjes deel. Maar nu is het bestuur wel eenigszins teleurgesteld, daar aan deze cursussen nog door te weinig meisjes wordt deelgenomen uit huisgezinnen, voor welke het beslist noodig is. En het doel van de invoering van het kantklossen was juist deze huisgezinnen te helpen. Daar de meeste meisjes het kant klossen slechts als een liefhebberij beoefe nen, kunnen nog te kleine hoeveelheden gemaakt kantwerk afgeleverd worden. De voorzitter hoopte dan ook, dat vele ouders zullen inzien, dat hun dochters met kantklossen een steun kunnen zijn in het vermeerderen van hun inkomen. Na deze uiteenzetting werd de financi- eele regeling ter sprake gebracht. Er moeten grondstoffen gekocht worden, terwijl na de aflevering van, kantwerken, dikwijls een heele tijd op betaling gewacht wordt, zoodat de meisjes, die kantwerken voor den verkoop vervaardigd hebben, niet dadelijk betaald kunnen worden. Om aan deze financieele bezwaren te gemoet te komen, werd na breedvoerige bespreking besloten tot hot plaatsen van een maximum van 100 rentelooze aaudee- len, ieder groot f 5, voor het vormen van een bedrijfskapitaal. Later zal beslist worden, wanneer en hoe deze aandeelen zullen worden uitge loot. Burgemeestersinstallatie te Aagiekerke. (siot.) i i 1 [si i«p Dhr P. de Visser zei als oudste Raads lid: Als oudste raadslid meen ik namens den Raad dezer gemeente U ook hartelijk wel kom te mogen toeroepen. Gedachtig aan het spreekwoord „het hemd is nader dan de rok", laat het zich indenken, dat er on der ons zijn die een andere keuze begeerd hadden. Dat zegt daarom volstrekt niet, iets tegen uw persoon te hebben. Ik twijfel dan ook niet, indien U het vertrouwen, door onze geëerbiedigde Koningin aan U geschonken, niet zult beschamen, of U zult op de medewerking van uw Raadsleden kunnen rekenen. Ik heb ruim 30 jaren met verschillende Raadsleden in het bestuur der gemeente zitting gehad. Hoe verschil lend de gevoelens wel eens waren, ik her inner mij geen enkele vergadering, waar niet in goede harmonie werd samenge werkt. Wij hopen dan ook, dat die goede verhouding onder uwe leiding niet zal ver broken worden; dat U de gevoelens van anderen zult weten te respecteeren en wars van alle partijdigheid alleen de stof felijke en zedelijke belangen van de ge meente zult beoogen: dat U een lange reeks van jaren in 's Heeren gunst tot bloei en welvaart van de gemeente moogt werk zaam zijn en de gunst, eerbied en achting van de ingezetenen moogt genieten. De concurrentie, die U met uw secretaris ge voerd hebt, zal naar wij vertrouwen geen hinderpaal zijn voor aangename samen werking en zijn trouwe plichtsbetrachting durven wij U wel verzekeren, hetgeen ook van uw andere ambtenaren gezegd mag worden. Hoe rooskleurig wij het ambt U ook gaarne voorstellen en voor U begeeren, het is niet alleen een eereambt, maar zeker een gewichtvolle betrekking. God heeft U be- ldeed met gezag. De uitvoering daarvan zal U een groote verantwoordelijkheid ge ven; het is in eigen kracht onuitvoerbaar; verwacht daarom uw hulpe van Hem, die U kracht en wijsheid kan geven om het te volbrengen tot Zijn eer, tot uw heil en tot nut van de gemeente. Hierna sprak de secretaris: Mede namens de ambtenaren in dienst dezer gemeente zij het mij vergund U har telijk welkom te heeten als burgemeester van Aagtekerke. Wij hopen, dat de goede verstandhou ding die tusschen uwen voorganger en ons bestond, ook onder uw bestuur bestendigd zal mogen blijven. Wij zullen daartoe zeer zeker allen gaarne medewerken. Wat mij zeiven betreft, de plicht dien de wet mij oplegt om U in alles wat het U opgedragen bestuur aangaat behulpzaam te zijn hoop ik niet alleen te beschouwen als een wettelijke verplichting, maar ik zal er een eer in stellen, dat voorschrift van ganscher harte en zoo goed mogelijk na te leven. Ik hoop dat wij nog menig jaar aan genaam zullen samenwerken in het belang dezer gemeente. Ten laatste sprak de heer J. H. Blum een hartelijk woord. Bij deze plechtigheid waren o.a. tegenwoordig: de heer P. J. Elout, wethouder te Domburg; L. Simonse, burgemeester van Biggekerke; W. Cevaal, wethouder van Bitthem; Ds Visser, Geref. predikant van Domburg; Ds Notenboom, Herv. pred. van Aagtekerke; de heer Ber, technisch ambtenaar telefonie te Vlissin gen. Na afloop van de installatie werd een wandeling door het dorp gedaan en hierbij beide scholen bezocht. Gedurende de mid daguren werden op het versierde dorp volksspelen gehouden, muziek en zang ge geven, terwijl des avonds de gemeente met brandende lampions verlicht was. Toelaat in den avond waren vele menschen, ook van de omliggende gemeenten, bijeen om het burgemeestersfeest mede te vieren. Nog wordt gemeld, dat dien dag door den burgemeester de ruiters van de eere- wacht, leden van de muziek- en zangveree- nigingen, de feestcommissie, de schoolkin deren, alsmede de behoeftigen der ge meente, rijkelijk zijn onthaald. Bij het uit elkaar gaan van den stoet kreeg de ruiter A. P., die deel uitmaakte van de eereewacht, van een paard een slag tegen zijn voet, met gevolg dat hij zich onder geneeskundige behandeling moest stellen. Des avonds om 7 uur is door ds Ver- hage van Middelburg in de kerk der Geref. Gemeente een godsdienstoefening gehou den en is door Z.Eerw. gesproken over 1 Tim. 2:1 en 2. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Voorthuizen door W. L. Mulder te Enter. Geref. Kerken. Aangenomen naar Roden door A. D. R. Polman, cand. te Groningen. Bedankt voor Emmen door A. Wijn gaarden te Baarland; voor Bedum en Meppel door S. W. Bos te Dokkum. Ghr. Geref. Kerk. Bedankt voor Gouda door H. Hoogen- doorn te Bunschoten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2