Ufo 807 Maandag Juni e rgang De lotgevallen van John Fox. Biiieaiaifl. Hoofdhuid PUROL VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Drukkers-Exploitanten: GOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Adverientiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. TswasawMvsB Nog een goede aanteekening. Ook „Het Vaderland" (lib.) schrijft met waardeering over de meerderheid onzer ministers. Natuurlijk vallen de ministers de Geer en Slotemaker er buiten; eerst genoemde omdat iedereen, zelfs ,,Het Volk" hem beschouwt als van de boven ste plank; en laatstgenoemde omdat hij in een tweetal zaken niet zoo gelukkig gedebuteerd heeft. Ook minister Lambooij wordt begrijpelijkerwijs niet genoemd, nu diens begrooting nog niet is afgehandeld. Doch omtrent de overige ministers oor deelt het liberale blad: De beste nummers van de nieuw aan- gekomenen in het 9-tal zijn zeker KaD en Van der Vegte. De eerste, reeds lang bekend door zijn groote bekwaamheid en rustigheid, behandelt de zaken met een degelijkheid, die verdrietig doet afvragen, waarom, men deze eerste kracht niet eer der achter de groene tafel geroepen heeft. Het zal hem wel hieraan liggen, dat hij bij geen© enkele politieke partij is aange sloten; voor de politiek, waartegenover minister de Marees van Swinderen zich indertijd gematigd onverschillig noemde heeft hij zoo mogelijk nog minder belang stelling dan deze. En waar anderen en wij' verbaasd zijn, daf Kan niet eerder mi nister weid, vindt hij het zelf zeer ge woon, dat hij het wel geworden is. Van der Vegte is, wat behandeling van, zaken betreft, uit hetzelfde hout ge sneden en brengt door zijne wijze van debatteeren vroolijkheid in de Kamer. Het is geen creditpost voor de anti-revolution- naire partij, dat er eene crisis van vier maanden en een extra-parlementair Kabi net noodig was om zoo gewaardeerde kracht achter de ministerstafel te krijgen. De H.H. Koningsberger, Waszink en Dommer mogen er oo kzijn, Natuurlijk is voor den eerste 'de positie moeilijk, waar sociaal-democraten en vrijzinnig-democra- craten van den opvolger van den heer de Graaff, naar wiens aanblijven op het laatst niemand meer verlangde zich al te groo- ten ommekeer van zaken gedacht hadden. Maar dat we in hem te doen hebben met een zaakkundig man, die de atmosfeer in Indië zeer zal ontladen, staat wel vast. En de H.H. Waszink en Donner hebben] zeker nu reeds getoond mannen van goe den wil en bekwaamheid te zijn, het prin cipieel verschil tusschen hen en ons belet' ons niet dat te zien. Korte »erlc'stes. - Zaterdag is de algemeene staking in de bouwnijverheid te Brussel en voorste den losgekomen. De stakers eischen in verband met de stijging van het indexcijfer 15 pet. loonsverhooging. -Zaterdagavond ontstond te Berlijn een vechtpartij tusschen zes personen, die van een turnoefening terugkwamen en een twintigtal politieke tegenstanders. Veri- scheiden personen werden gewond, zeven werden er gearresteerd. üit den Qoesclien Raad. Alweer een salarisdebat, zij het op be perkte schaal, in den Goeschen Raad. En alweer een, dat evenals alle vooraf gaande, op niets uitgeloopen is. Ditmaal ging het niet over de ambtenaren en werklieden (waaruit hét misschien tever- FEUILLETOfti. 31) -o- Bij de herhaalde en strenge verhooren, waaraan Mr Flamstead werd onderwor pen, gedurende den tijd dien hij als het ware op de pijnbank doorbracht en die strekte om de schuldeischers geheel en al bekend te maken met de waarde zijner goederen en de overgifte daarvan, bleef bet aan de gevolmachtigden niet verbor gen dat de ontzettende rijkdom van den klokkenmaker, bij niet-wederverschijning van dezen, aan Mr Henry Flamstead moest vervallen. Dit voerde de hebzucht van Mr Pepper tot den koogsten trap. Juist alsof de landerijen, zoo er eerlijk me de gehandeld werd, niet meer- dan vol doende geweest zouden zijn om al de schuldeischers te bevredigen, hield hij hun voor, hoe wenschelijk en rechtvaardig het zijn zou, dat zij dit geld ontvingen. Ge lukte het, dan werden allen tegelijk be taald en Mr Henry Flamstead kon al zijn landerijen behouden. Hij ried hun daarom aan, geen verkoop te doen plaats hebben, voor dat er een poging gedaan was om zich van dit geld te verzekeren, maar dat de renten er van moesten worden ingevor derd om de interesten der schuld te be talen. Nadat dit plan was goedgekeurd spoed- Haren is, dat de S.D.A.P.-ers zwegen, ter wijl ze toch anders zich zoo gaarne men gen in 'n salarisstrijd), maar over burge-' meester, secretaris en wethouders. Nu werd het salaris, dat Burgemeester en secretaris genieten, niet te hoog geoor deeld. Alleen werd door de fin. comm. opgekomen tegen het vervullen van bij betrekkingen in diensttijd, waarvoor toch extra betaald wordt. Inderdaad is dit op zichzelf een ongewenschte salaris- politiek. Maar door den voorzitter werd aangevoerd, dat niet de Burgemeester, doch de heer Hajenius ambtenaar van den Burgerlijken Stand is, dat dus ook een ander dan de Burgemeester benoem baar is en dat in zulk een geval dan toch ook salariëering 'billijk zou zijn. En ten aanzien van den gemeente-secretaris ver zekerde de burgemeester, dat deze zijn bijbetrekkingen niet in diensttijd waar neemt. Het debat hierover was dan ook spoedig beëindigd. Langer duurde dit over de wethouders salarissen. De fin. commissie wilde deze van f 1000 op f 600 brengen en wees op Terneuzen en Zierikzee, plaatsen met ongeveer gelijk zielental als Goes, waar bedoeld salaris f 500 a f 600 bedraagt. Nu wordt steeds vanwege B. en W. be weerd ,dat deze plaatsen niet met Goes te vergelijken zij.n. Wij kunnen dat niet beoordeelen. Vergelijken is altijd een moeilijk werk. Nu laten we Zierikzee min of meer een ville morte buiten beschouwing, maar Terneuzen is, althans onder normale omstandigheden, een leven dige plaats met veel verkeer en oen liaven- drukte van belang. Waarom Terneuzen niet met Goes zou. zijn te vergelijken is ons niet duidelijk, en is ons nog nim mer duidelijk gemaakt. Wel is men, naar men ons verzekerde gedrongen door de benarde financiëele omstandigheden in Terneuzen in 't groot en in 't klein zeer zuinig. Misschien verklaart dit het zoo veel lagere wethouderssalaris. Maar is hieruit dan voor Goes misschien niet wat te leeren? Nu willen we heusch niet over deze zaak gaan napleiten, maar toch veroor loven wij ons de opmerking, dat het eigenaardig aandeed, een der wethou ders zóó het tegenwoordige salaris te hooren verdedigen en dat hij, zoowel als de andere wethouder, over het voorstel meestemde. Tijdens salarisdebatten gebeu ren in den Goeschen 'Raad wel meermalen dingen, die niet tot het gewone genre behooren, maar verdediging van hun op vatting door een ander en onthouding van stemming zou toch naar onze meenktg van meerdere kieschheid der wethouders hebben blijk gegeven. Het zal de fin. commissie wel onaan genaam hebben gestemd, dat zij, waar haar tot taak is gesteld te waken voor de financiën der gemeente voor dit baar voorstel geen steun in den Raad vond. Maar bij de tegenwoordige samenstelling van den Raad is voor haar plannen nu eenmaal weinig kans van slagen. Ook over de ëlectrificatie werd een besluit genomen, hoewel dit punt niet op de agenda voorkwam. B. en W. hebben voldaan aan het eenstemmig verlangen van den Raad, om een crediet uit te trek ken, teneinde daaruit te betalen de kosten van een de,skundi,g onderzoek naar de mogelijkheid en de kosten van opwekking van electriciteit in verband met de gas fabriek. We zullen dit besluit zeker allen toejuichen, want dan kan straks de ver gelijking worden gemaakt met het aanbod de Mr Screw Pepper zich terstond naar Londen en stelde daar al de kunstgrepen zijner welsprekendheid en list in het werk, om de bankiers die het geld admi nistreerden, over te halen het aan de schuldeischers af te staan; maar tever geefs. Daarop begon hij een proces tegen hen, om hen er toe te dwingen, bij zijn pleidooi aanvoerende de lange afwezigheid en naar menschelijke berekening, vol maakte zekerheid van den dood des klok kenmakers, maar ook hier slaagde hij niet beter; het bankiershuis beriep zich op de duidelijke en eenvoudige woorden waar in de acte van in-bewaring-geving was ge steld, en de rechtbank vereenigde izch hiermede. Mr Screw Pepper hier schipbreuk lij dende, gaf het echter niet op, maar tracht te op een andere wijze zijn oogmerk te be reiken, om zich van den schat meester te maken. Hij poogde Mr Henry Flamstead over te halen afstand te doen van zijn recht op het geld, door hem voor te hou den, dat dit de regeling zijner zaken zeer zou vergemakkelijken en het behoud van zijn geheele bezitting ten gevolge hebben. Mr Screw Pepper toonde zich zoo ver heugd over de zekerheid die hij had, dat dit geld eenmaal het eigendom zou worden van Mr Henry Flamstead dat hij zeide er voor te durven instaan, dat alle. schuld eischers er toe zouden overgaan hunne vordering om thans voldaan te worden, te en de gevraagde prijzen door de P.Z.E.M. en zal het blijken of de P.Z.E.M. werkelijk duur is met haar prijs. x Alleen meenen wij in alle bescheiden heid te moeten laken de wijze waarop sommige heeren zich uitlieten over den heer Duetz uit Utrecht, die zich bijzonder interesseert voor het stelsel van gas electriciteit. Juist, doordat zij eigenlijk niets zeiden, is zulk een bespreking van een persoon zoo weinig gentleman-like. Vooral een uitlating: „alles kan niet in 'topenbaar gezegd worden", is o.i. bene den peil. Wij merken slechts op, dat ge noemde heer Donderdag j.l. te Axel in be sloten Raadsvergadering in debat zou treden met een electro-tecbnicus. Eigenaardig is en blijft de houding van B. en W. tegenover het autobus-vraagstuk. De Directie der Staatsspoorwegen geeft hier wel een beschamend voorbeeld. Zij heft staangeld van de autobussen, maar zorgt ook voor een goede regeling, geeft ieder ondernemer een vaste plaats en zorgt, dat de passagiers behoorlijk kun nen in- en uitstappen. Ons dunkt zoo, daar is toch niets tegen en alles voor. Maar zoo denken B. en W. er niet over. Misschien dat een initiatief voorstel uit den Raad hier succes zou. hebben Met blijdschap is zeker kennis genomen van de aangekondigde belastingverlaging. De factor der gemeentelijke inkomsten belasting is n.l. van 1.05 op 0.95 gebracht. Dl ei m o e i 1 ij k li e d e n met den v 1 e e s c h u i t v o ei r naar Engeland. Het stoomschip „Sehoklapd" dat een week geleden met ruim 809 geslachte varkens naar Engeland vertrek, is Vrijdag namiddag met zijn lading te Rotterdam1, de haven van afvaart, teruggekomen, om dat de varkens in Engeland niet gelost mochten worden Naar het Hbld. verneemt had de' „Schok land" bijna uitsluitend Belgischei varkens aan boord. Er waren slechts een tiental onder die op het Rotterdaïnsche abattoir geslacht waren. Die directeur van het Rot- i-erdamsche slachthuis en de inspecteur van het veeartsenijkundige toezicht in het ressort Rotterdam, hebben zich aan boord van het schip begeven tot het instellen van een onderzoek. Van dr Westholz, di recteur van het Rotterdamsche openbare slachthuis, vernam het blad omtrent zijn bezoek aan de „Schokland", dat dit schip 271 Varkens aan boord liad, waarvan 10 die op het Rottcirdamsche; abatoir voor export naar Engeland geslacht waren. Bij deze laatste was geen spoor van mond en klauwzeer te ontdekken. Onder de uit België afkomstige varkens waren ech ter verschillende met mond- en klauw zeer. Dlei bewering van den Ehgelschen minister van landbouw, dat essn spoor gevonden is, dat leidt naar het Rotter damsche abattoir, is dan ook bezijden de waarheid. laten varen, zoo Mr Flamstead hun een hypotheek op die som geven wilde, en dat zij dan hun tijd zouden afwachten, vol komen gerustgesteld door deze dubbele ze kerheid. Hoe groot Mr Flamstead's verlangen ook ware om zijn landerijen te redden, zoo was zijn wantrouwen tegen Mr Screw Pep per toch te sterk om hem in zulk een over eenkomst te doen treden. Hij zeide dat de landerijen meer dan voldoende waren tot zekerheid van hetgeen er ®p gevestigd was; dat niets gemakkelijker te bewijzen was, dan dat, in weerwil van de hooge ge rechtskosten welke er bij gekomen waren, de interesten nog geregeld konden worden uitbetaald; en dat de mijnen, daar gelegen en die nog niet ontgonnen waren, twintig of dertig duizend pond waard waren. Hij verlangde dat het vonnis, waarij hij failliet verklaard was, zou worden opgeheven, en beweerde dat niets dan de leugenachtigste en bedriegelijkste voorstelling dér zaak hem in den toestand gebracht had, waarin hij verkeerde. Mr Screw Pepper nam den schijn aan alsof hij dit aanmerkte als een bedekte verdenking tegen de oprechtheid van zijn raad en tegen de billijkheid van zijn ge drag, en werd er slechts meer door ver bitterd en lastiger. Maar de waarheid was, dat hij zeer teleurgesteld was in zijn hoop om beslag te kunnen leggen op des klok kenmakers schatten, en besloot een ge- Voorts vernam het blad nog, dat de uit Engeland teruggekomen Be'gische varkens op last der regeèring in verzegelde wa gons van Rotterdam naar België terugge zonden zullen worden. De Engelschei Minister Guinness heeft Donderdag een afvaardiging van de Lon don Central Markets' Association ontvan gen, die bij hem kwam klagen dat de nieuwe verordening ten gevolge zou heb ben, dat 30 zaken in S.mithfield (de Lon- densehe vleeschmdrkt) gesloten zouden worden en dei vleeschprijs in Londen zou stijgen. De minister antwoordde1, dat hij begreep dat de verordening den handel moest ontredderen, maar op het vasteland kon men het mond- era klauwzeer niet baas blijven. Verleden jaar waren er 31.000 besmette stallen alleen in Holland ge weest. Er was geen onmiddellijk vooruit zicht op, dat de ziekte op het vasteland uitgeroeid zou worden, en zoo' lang het gevaar bleef bestaan, kon de regeering de verordening niet intrekken. Hij beloofde echter als een bijzonder geval in -overweging t© willen nemen de toelating van vee, dat thans uit Argentinië levend naar Zeebrugge onderweg is, om daar geslacht en vervolgens naar Enge land vervoerd te worden. In de haVcn van Folkestone hebben de belanghebbenden de nieuwe verorde ning met grootè bezorgdheid opgenomen. Op 'tooigenblik lost de Maatschappij Zeeland daar elke week ongeveer 800 ton geslachte varkens en honderd bootwer kers vinden daar geregeld werk bij. Elk jaar worden ongeveer 37.009 ton uit Vlis- singen aangevoerd. Die plotselinge afsnijding van den invoer uit Holland voor Smithfield met eien jaar- lijitschen omzet, van ten minste 60 millioen gulden, afgescheiden van scheepsvrachten, sjouwen, enz., zal ,naar men denkt, nieu we werkloosheid veroorzaken. In een „avenue" alleen op de centrale markt zijn acht firma's, die Hollandsch, Dieenseh, Belgisch, Fransch en D'uitsch geslacht vee invoeren, gommigei hebben 30 of 40 man in dienst, die rechtstreeks getroffen wor den. „Bijna al het varkensvleescbdat te Londen verkocht wordt, is Hollandsch", verklaard© -een lid van een firma aan een man van de Evening Standard. Socialistische „geest". Die „Notenkraker", het socialistisch spotblad, is heelemaal hervormd. Wat dat zoggen wil leert volgend stukje, dat het blaadje aanheft onder het op schrift „onze jolige Kalmei". „De Kamer heeft zich slap gelachen. Ik heb me slap gelachen. Mijn wang spieren doen zeer van 't lachen. Wie zou om de grapjes van een Ruys de Bee- renbrouc'k niet lachen? Zoo'n Diemosthenes van -een staatsman en een Grieksch-ken- ner! Wie zou om zijn vlerkachtigheid tegen een lid dat geen Grieksch kent, niet lachen? Ik heb me slap gelachen om die R.uys de Beierenbrouck. Hahaha! Die malle ui 1 Waar haalt die lolligé vent het vandaan! Als ik 'tvoor 'tzeggen had, maakte ik van den voorzitter van de Tweede Kamer een hansworst in een revue-. Zoo'n Grieksche pias! Om je een kriek te lachen Hahahaha! Wat is het Grieksch aan dien clown goed besteed geweest! En als je dan bedenkt, dat de studie van zoo'n August aan de natie ongeveer zoo veel kost als een behoor lijk ouderdomspensioen van een stuk of Uw Hoofdhuid wordt vrij van roos en Uw haar wordt zacht en handelbaar indien U de gewoonte aanneemt om er des morgens een weinig doorheen te wrijven duchte wraak te nemen over den tegen stand dien Mr Henry Flamstead hem bood. Daarop begon hij een stelsel van vervolging tegen Mi' Flamstead, waardoor hij hoopte ten laatste diens moed te zul len neerdrukken. Hij bewerkte dat Mr Henry telkens voor de gevolmachtigden geroepen werd, waar hij hem door de sma- delijkste en gestrengste verhooren nood zaakte alles te openbaren,, waar deze in quisiteurs goedvonden naar te vragen. Hij vorderde zelfs dat Mr Flamstead het horloge hetwelk hij droeg, dat fraaie horloge, het geschenk zijns ooms, hem wegens zoovele aangename herinne ringen dubbel dierbaar zou overgeven. Mr Flamstead, neergedrukt onder dien last van onverdiende beleedigingen en bit tere zorgen, smeekte -dringend dit te mo gen behouden, en toonde opnieuw met de onwraakbaarste bewijzen aan, dat de lan derijen meer dan genoegzaam waren om alle schulden te voldoen, en beweerde dat het onrechtvaardig was, hem van -dit kleinood te berooven. Maar Mr Screw Pepper ontkende de genoegzame waarde van de landgoederen en zeide, dat het hor loge van te groote waarde was, om het te mogen laten in de handen van een bank roetier. Met de gehoorzaamheid van een kind gaf Mr Henry Flamstead het dier- bare geschenk af, en had naderhand het bittere verdriet er Mr Pepper mede te zien pronken. tien arme stakkershahahahou op! hou op!hahaha! hahaha!..;. ik lach me de kaak uit 't lid Wat 'n humor en geest Men moet daar bij zich herinneren, dat dit schendblaadje ©en bijblad is van bet „Volk", dat steeds zoo" dierbaar kan jeremieeren, als men maar in de- verte naar een persoon in' de S. Pi. A. P. wijst! Loonsverlaging en ontslag. De Directie van de Lijm- en Gelatine"- fabriek te Delft heeft aan het personeel medegedeeld, dat zij zich wegens den zeer ziorgwekkenden toestand van het bedrijf genoodzaakt ziet de loonen van het perso neel te verlagen met 10 pet voor de vol wassenen en 15 pet, voor de jongens. Tengevolge van het terugvallen tot 73 pet der productie in de Gelatine-fabrieK zullen 40 mannen en jongens worden ontslagen. 't Schandaal der tandtechnici., Prof. G. van Rijnberk, hoofdredacteur van het Ned. Tijdschrift voor Geneesk, schrijft in dat tijdschrift onder bovenstaan- den titel: Drommen menschen, ten deele zonder, opleiding, de meesten zonder ervaring, hebben liet ministerie van arbeid weten te' overtuigen, dat zij reeds vóór 10 Juni 1913 als gezeten tandtechnici de volledige tand prothese uitoefenden. Hun aantal bedraagt thans reeds 170 personen (in ons land zijn in het geheel 600 tandartsen werkzaam) en daaronder zijn er, die het beroep van kellner, hor logemaker en kroegbaas hebben uitgeoe- 1 fenid. Ook zijn er bij, die in 1913 pas den aanminnigen leeftijd van 13, 14 en 15' jaren hadden bereikt. Ook deze wonder kinderen heeft de minister geslikt. Ieder die van zijn tante of van een buur vrouw een verklaring kan loskrijgen, dat hij haar eens een tand heeft ingezet, krijgt de bevoegdheid tot uitoefening der volle dige tandprothese, met het recht alle voor bereidende handelingen en behandelingen' te verrichten, die daarvoor noodig moch ten zijn. Deze zaak heeft onder de tand heelkundigen, maar zelfs ook onder de ■echte tandtechnici zeiven, die anders ook wel gaarne als tandheelkundigen willen betiteld en beschouwd worden, groote be roering gewekt en is met ernstige debat ten in de Tweede Kamer besloten. Niet ten onrechte. Opgezet als een soort' sentimenteel© daad van billijkheid, heeft het wetje van 1925 in hoofdzaak tot een ergerlijke comedie geleid, waar allerlei onbevoegden op onrechtmatige wijze een bevoegdheid hebben verkregen, die voor heli, die zich aan hun zorgen toevertrou wen, schade kan doen. Het is te hopen, dat een tweede noodwetje al het misdane weer teniet doet. Het Nederlandse h-B e 1 g i s c h verdrag. De lang en met spanning verwachte Me morie van Antwoord in zake het Neder- landsch-Belgisch verdrag is eindelijk ver schenen, schrijft de Msb. Zij geeft blijk van groote handigheid als debater en maakt bij Maar de bittere kelk was niet geledigd en werd den ongelukkige nog meermalen aan de lippen gezet. Het was tijd, zeide men, het landgoed te veilen. Dit werd in de dagbladen aangekondigd, bij verkoop biljetten bekend gemaakt en der familie bevolen het kasteel te verlaten. Vergeefs zouden wij trachten hun ongelukkig lot te schilderen. Waarheen zouden zij hun toevlucht nemen, als zij met gebroken har ten hun oude woning verlieten, het verblijf van zoo vele geslachten hunner voorouders waar zij zoo menigen vroolijken dag had den beleefd? Mr Flamstead sloeg voor te verhuizen naar een kleine boerderij, in de nabijheid van het landgoed; verzocht dat te mogen voorzien met het noodzakelijkste huisraad uit het kasteeel en dat hem een som zou worden toegelegd tot onderhoud van zijn huisgezin, totdat alles afgeloopen zou zijn, verzekerende dat er nog een niet onaanzienlijke som voor hem zou over blijven. Dit verzoek werd bepaald afgewezen. Men gaf hem te verstaan, dat alles ver kocht moest worden, boerderij zoowel als huisraad, alles, en dat men hem niets voor zijn onderhoud kon toeleggen, zoolang men niet verzekerd was dat er een overschot zou zijn. Het ontvangen van dit antwoord ver pletterde allen. Volslagen ondergang en gebrek gaapten hen aan. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1