4©e Jaargang Zaterdag 5 Juut Ufo 30© M 8 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD» HET ADRES A. Liane GOES HULST ltoitsilm BinneniaM. J. DONNES-MEULER - GOES Kleeding naar Maat, Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES t Bureaux: Lange Vorsistraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUiJ, L. Burg. Tel. no. 259 Afdeeling Zeeland van den Chr. Boeren- en Tuindersbond in Nederland. De Chr. Boeren- en Tuindersbond heeft onder onze Christen- lajid- en tuinbouwers reeds vrij wat bekendheid en belangstel ling verkregen. Toch kan de steun, die haar geboden wordt, nog wel wat groo- ter worden. Nog steeds moet deze Bond ijverig de propaganda ter hand nemen, Opdat het eindelijk eens zóó ver kome, dat ieder land- en tuinbouwer van Chris telijke beginselen, lid worde. De vraag stukken waarvoor onze land-en tuinbou wers geplaatst worden, moeten toch be zien worden bij het licht van onze be ginselen. Ook hier, gelijk op elk stuk van het sociaal en economisch leven kan het beginsel toch niet uitgeschakeld wor den. Dat moeten ook onze Chr. land- en tuinbouwers wel gevoelen, zoo dikwijls zij de vergaderingen van den Chr. Boeren- en Tuindersbond hijwonen. Telkens weer worden zij daar geplaatst voor den eisch onzer beginselen. Omdat wij, zooals vanzelf spreekt, het streven van dezen Bond, die staat onder de degelijke leiding van prof. mr P. A. Diepenhorst, willen steunen voldeden \ygj gaarne aan de uitnoodiging van de afdee ling Zeeland, om haar algemeene verga dering bij te wonen. Deze vergadering werd ditmaal te Oost- burg gehouden. Vorig jaar is daar een afdeeling voor West-Zeeuwsch Vlaande ren opgericht, die nu reeds, zoo deelde men ons mede, 48 leden telt. Ook in 0.- Zeeuwsch-Vlaanderen heeft de Bond een, en wel een sterke, afdeeling, wier mede werking de Z.L.M. heeft gevraagd voor de groote landbouwtentoonstelling van dezen zomer. Een bewijs, dat er met den Bond gerekend wordt! Het Bestuur wilde ditmaal eens te Oost burg vergaderen, teneinde voor den Bond die daar no,g zoo pas vasten voet heeft gekregen, tevens propaganda te maken. Al vroeg moesten wij op weg, teneinde met de Zuid-Bev.elandsche en Walchersche vrienden met de eerste boot van Vlissin- gen naar Breskens over te varen. Per auto maakten wij vóór de vergadering nog een ritje over. Scboondijke IJzendijke, en Waterlandkerkje naar Oostburg. Wij kon den ons daar overtuigen van den stand der gewassen in dit deel van Zeeuwsch- Vlaanderen. Wij hoorden o.a. verschil lende Zuid-Bevelandsche landbouwers hun verbazing uiten over het vele onkruid dat in vele gewassen, vooral in de bie ten, werd opgemerkt. De akkers op Wal cheren en Zuid-Beveland zien er beter onderhouden uit! De vergadering, die te 10 uur aanving, en in café „Stadsherberg" werd gehouden werd gepresideerd door den heer C. P. Vogelaar van Krabhendijke, die voorging in gebed en daarna den aanwezigen een hartelijk welkom toeriep. Spr. wees er op, dat hier in Zeeuwsch-Vlaanderen nog een breed veld open ligt voor den arbeid van' den Bond en wekte op tot intensieve propaganda. Spr. verwelkomt in het bijzonder den Bondsvoorzitter, prof. mr P. A. Diepenhorst, die straks een rede zal uitspreken. De secretaris, dhr J. A. Dominicus, te Wemeldmge, las de notulen der vorige jaarvergadering, die werden .goedgekeurd. Daarna volgden ingekomen stukken en mededeelingen. Het Bestuur besloot een gouden medaille beschikbaar te stellen voor de landbouwtentoonstelling te Axel en wel voor de afd. paarden. De afd. Walcheren, zag haar secretaris, den heer A. Scheele, vertrekken. In zijn plaats werd gekozen dhr T. A. Winter te Middelburg. Dhr Oele, de penningmeester, deed de rekening en verantwoording. De ontvang sten bedroegen f 304.921/2, de uitgaven f 205.29, alzoo 'n batig saldo van f 99.631/» (vorig jaar f53.67). Er is een kassaldo van f 514.45. De afd. gaat langzaam maar zeker vooruit, ook financieel, Toch moe ten er nog meer leden toetreden. De voor zitter sluit zich hierbij aan en wekt tot propaganda op. De rekening wordt na onderzoek door de heeren Wisse en de Putter, goedge-* keurd. Tot afgevaardigde naar de a.s. jaarver gadering van den Bond, op 17 en 18 Juni te Enkhuizen te houden, wordt be noemd dhr W. J. de Hullu, de ijverige secretaris der afdeeling Oostburg. Bij de rondvraag werd uit Axel geïn- ronneerd naar de mogelijkheid om in Z. Beveland meer leden te winnen. De voorz. wijst op de eigenaardige moeilijkheden, waarvoor men daar geplaatst wordt, maar het Bestuur zal ze trachten te overwinnen. Enkele leden uit Axel meenden, dat er an het Prov. Bestuur nog meer kracht De Zeeuw KaacwmBtem naasn»s jc>r> -7 voor Manufacturen Eatüte®- en Ki^diereisnfecïïe TapijSen - Gordijnen Bedden Ledikanten en aanverwante ariikeien is moet uitgaan. Er moet ook meer gedaan worden in het materieel belang der leden. Mag de .afdeeling Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren niet ten voorbeeld gesteld worden aan Walcheren en Zuid-Beveland? De voorz. erkent, -dat er meer kan gebeuren. Maar nogeens, er zijn moeilijk heden, doch er is ernstig getracht 'die te overwinnen. Kerkelijke factoren doen zich helaas op Z.-Beveland gelden,- vele hoe ren vragen ook direct naar materiëele voor deden en er is te weinig band tusschen de Christelijke hoeren. De lust tot het vereenigingsleven zit er in Zuid-Bevelanel niet diep in. Werkliedenvereenigingen in eigenlijken zin zijn er ook niet talrijk. Spr. wijst er echter op, dat er te Nieuw- dorp een flinke afdeeling is, en dat ei door middel van Se bedrijfsvereeniging voor de ongevallen-verzekering, misschien nog wel wat te winnen is. Vanuit Zeeuwsch-Vlaanderen werd er nog op gewezen, dat de leden er daai zelf op uit gegaan zijn, om leden te winnen, dat plaatselijke lezingen zijn ge houden, dat direct de gewassenkeuring ter hand is genomen en dat het toch droe vig is, dat er in het orthodoxe Zuid-Beve land zoo weinig leden zijn. De secretaris, dhr Dominicus, meent, dat er in Schiouwen-Duiveland wel kans bestaat op een afdeeling en dat van ge wassenkeuring vanwege den Bond op Z.- Beveland wel geen sprake kan zijn. ge zien de Z.L.M. en de K.I.Z. De heer P. Ie Feber doet daarna eenige mededeelingen- over de Chr. landbouw school te Axel, waarvan hij directeur is. Vier jaar geleden is de school geopend, zoodat een leergang van vier jaren is afgewerkt. De school is van groote be- teekenis gebleken voor den landbouw. Ook de leerlingen voelen veel voor de school. De toevloed van nieuwe leerlin gen is echter niet zoo heel groot. Elk jaar zijn 9 a 10 leerlingen te boeken, wat te weinig is voor deze streek. De landbouwers moesten toch beseffen, dat studie voor de jongelui noodig is. Anders komen ze in ontwikkeling achter hij andere groepen der bevolking. Men bedenke, dat de landbouw een wetenschap geworden is. Spr. meent in alle 'bescheidenheid, dat de resultaten van het onderwijs be moedigend zijn. Ook de verhouding van de leerlingen tot spr. was zooals het maar wezen kon. Op een vraag over onze houding tegen over neutraal landbouw-onderwijs, zegt dhr P. Ie Feber, dat men daarmede alleen genoegen kan nemen, wanneer men niet anders 'heeft en ook niets anders bereiken kan en men de zekerheid heeft, dat het onderwijs rtiet tegen onze beginselen in gaat Tegen de aanwijzing van een lid der commissie van toezicht van zulk'n neutrale school bestaat in dat geval geen bezwaar; omdat men dan ook meer in vloed krijgt op het onderwijs, zich beter op de hoogte kan stellen en verkeerde invloeden kan tegengaan. De voorz. meende, dat deze kwpstie aan ieders geweten moet worden overge laten. Er moet ook met de omstandigheden gerekend worden. Het ideaal moet zijn een eigen Chr. landbouwschool. En dat ideaal moet men steeds voor oogen houden en trachten te verwezenlijken. Dat ideaal móet men nooit, terwille van een neu trale organisatie, op zij zetten, maar het verwezenlijken, zoodra dit financiëel en practisch mogelijk is. Rede prof. Diepenhorst. Hierna voerde de Bondsvoorzitter, prof. Diepenhorst, het woord. Naar een uithoek, vlak aan de grens zijn we uitgetrokken. Die grensbewoners vormen een apart type. Soms is het moei lijk voor hen, hun nationaliteit trouw te bewaren. Ze staan bloot aan allerlei verleiding, die men in het centrum niet kent. Vandaar, dat in de crimineele sta tistiek de grensbewoners veelal een on gunstige plaats innemen. Een zekere losheid van zeden wordt waargenomen die hen ver doet blijven van de puritein- sche zede. Ze zijn dus het voorwerp van veel zorg. En ware de belastingtheorie juist, dat het betalen van belasting een ver goeding is voor bewezen diensten, dan zou men in de grensstreek veel belasting moeten betalen. Maar die theorie is onjuist. En al ware ze juist, dan wil Spr. gaarne erkennen, dat Zeeuwsch-Vlaanderen in de rij dei- grensgebieden een gunstige' plaats in neemt. 4 Het nationaliteitsgevoel is hier sterk ontwikkeld. De Koningin heeft hier haar ridders. Voorzitter, vice-voorz. en secre taris der prov.-afd. zijn geridderd en een Zeeuwsch-Vlaamsche boer is begiftigd met het lint der huisorde van Koningin Wil- hehnina. In Zeeuwsch-Vlaanderen dus geen, ver slapping van nationaliteitsgevoel, geen ver doezeling der Chr. levensovertuiging en geen inzinking der moraliteit. Hier vin den we een Chr. lagere landbouwschool en wat een unicum is een tentoon stelling wordt mede georganiseerd door onzen Chr. Bond. Tóch heeft Zeéuwsch-Vlaanderen iets aparts. Het lieeft een eigen levensstijl. Er is de losse, blijde jolijt van de Belgen. De Zeeuwsch-Vlamingen zijn een opge wekt zangerig geslacht. Daarom wil Spr voor'dit zangerige volk wat zeggen over de poëzie, die zich met liet boerenleven bezig lioudt, over het lied, dat het land leven bezingt en wel eerst over het lied ter verheerlijking van den landbouw. Spr. draagt hierna een keur van gedichten svoor, o.a. van Poot, die 'tnaieve akker leven teekent, het statige oogstlied van Staring, de weeïg brave poëzie van Tol lens, de teer-brooze verzen van Guido Gezelle en het lied van blijde levenslust van René de Clercq. In die eenzijdige verheerlijking van het landleven zit echter een zeer gevaarlijk element. Daar is een onwaarachtige, on natuurlijke verheerlijking van de natuur in, vooral in de poëzie aan 't eind der 18e en 't begin der 19e eeuw. Toen werd op alle mogelijke wijze het „terug naar de natuur" aangeheven. We vinden die leuze terug in de poëzie, zelfs in de kleeding. De heeren staken zich in grove pakken, en liepen met knoestige stokken. We vinden haar terug in de houwkunst (Maria Antoinette bouwde haar herders- dorp.) Zelfs kwam in de prediking die eenzijdige verheerlijking van de natuur uit. Zelfs een predikatie over de geboorte van den Heere Jezus, over Zijn opstan ding, over Zijn wandelen op de zee, werd er door ontheiligd. Het was een goddelooze, onnatuurlijke verheerlijking van de natuur, een zeer eenzijdige verheffing van den landbouw, die moet leiden tot agrarische hoovaardij, J tot boerentrots. Toch valt te waardeeren de poëtische sfeer, waarin het boerenleven geplaatst is. De ernstigste wondeplek van ons maat schappelijk leven is toch gemis aan ar beidsvreugde. Het is de sociale krankheid onzer dagen. De somberheid is in de plaats van de arbeidsvreugde gekomen. Heillooze leeringen vergiftigden en ver giftigen de ziel van den arbeider. En ook leidden uitwendige omstandigheden daar toe. Er kwam arbeidsverdeeling tot in de kleinste bijzonderheden. Veel - geest; doodende arbeid moet worden verricht. En nu neemt juist de boer temidden daarvan zulk een gunstige positie in. Daar om wordt de vroolijke arbeidszang nog veel in den landbouw gehoord. Gelukkig het volk, waarin dat arbeids lied hoog opklinkt. Het geluk vermeerdert nog als dat lied tevens een gebed is. Er is echter in de boeren-poëzie ook de zang van strijd en opstandigheid, van neerlaag en overwinning. Tegenwoordig vooral is sterk het pogen om de arbei ders en kleine landbouwers te winnen voor het socialisme. Ook in het lied. Spr. geeft daarvan tal van voorbeelden, o-.a. van René de Clercq, van Adama van Scheltema en ook uit de Socialisti sche Gids van Maart j.l. Die poëzie vertolkt wel sterk de nood zakelijkheid voor de Christenboeren om zich te organiseeren. Niet om in bruten harden strijd te kampen met de arbeiders organisaties. Niet een organisatie, die het verwacht van harde onverzoenlijke bot sing met andere belangengroepen, maar gegrond op dit beginselGerechtigheid verhoogt een volk, maar de zonde is een schandvlek der natiën. Met een aanha ling van dr Schaepmah uit de Aja Sophia eindigt Spr. zijn belangwekkende, boeiende lezing. f De voorz. brengt prof. Diepenhorst har telijk dank voor deze sshoone rede, waar na de spreker in dankgebed voorgaat. De vele aanwezigen (de vergadering was aanmerkelijk drukker bezocht dan vorige algemeene vergaderingen) vereenig- den zich daarna aan een gemeenschappe lijke, welverzorgde koffietafel. Te één uur ving de autotocht aan naar Knocke (België). Een reisje daarheen kan zeker aanbevolen worden. Knocke is een moderne, flinke badplaats met tal van (vooral nieuwe) villa's en hotels, die mee- rendeels getuigenis afleggen van een artis tieke» smaak der ontwerpers. Een wande ling op de breede, lange boulevard, een bezoek aan de „Batterie Wilhelm II" (een overblijfsel uit den oorlogstijd toen de Duitschers langs de gelieele Belgische kust geweldige versterkingen hadden aange legd), waarin de reuzen-kanonnen nog staan in de stellingen, zooals ze door de Duitschers werden verlaten, het drin ken van. thee en eten van wafels in café Siska, waren de punten, die op het pro gramma stonden. Dit programma, werd, dank zij het goede geleide van notaris Van Mazijk, stipt uitgevoerd. Het pas- seeren der grens gaf ook geen moeilijk heden, behalve voor de autobestuurders, die niet in 't bezit van een triptiek waren, maardaarvan verder niets. We ver klappen geen pech. Te 6 u. werd weer van Breskens afge varen en keerden wegweer naar de plaats onzer bestemming terug. Een woord van hartelijken dank aan het Bestuur, dat ons zoo vriendelijk heeft ontvangen en een hoogst aangenamen dag heeft bezorgd. Het Bestuur verzocht ons zijn dank over te brengen aan hen, die hun auto welwillend beschikbaar hebben gesteld, niet 't minst aan de vrienden uit Walche ren, die zulke schitterende prestaties, vooral op de terugreis, hebben 'geleverd! Moge deze dag voor den Chr. Boeren- en Tuindersbond een flinke vermeerdering van het ledental brengen! Ned. Chr. Grafische Bond. Deze Bond hield zijn jaarvergadering te Utrecht. De Bondssecretaris, dhr J. Schipper, sprak over „De taak van onzen Bond ten opzichte van de bevordering van de vaktechnische studie der leden". Op het referaat volgde een uitvoerige geanimeerde discussie. Na afloop daarvan stelde de Voorzitter vast, dat het vraag stuk van de vaktechnische ontwikkeling in den Bond groote belangstelling heeft, dat de bestaande leerlingenregeling nog niet zoo'n staat van volmaaktheid heeft bereikt, dat de Bond zich daar niet meer mee behoeft bezig te houden, dat ook aan de vaktechnische scholing der vol wassenen nog wel wat te doen is en dat het juist in de richting der Chr. Vakbeweging is, dit vraagstuk te behan delen en tot oplossing te brengen. Besloten werd ten behoeve der vak technische ontwikkeling een bedrag van tweeduizend gulden ter beschikking te stel len aan het Hoofdbestuur. Besloten werd mede te werken aan de plannen, die in de leringen van het C. N. V. en de commissie van samenwer king gekoesterd worden ter bevordering van de Chr. Soc. ontwikkeling. Verschillende besprekingen werden ge houden over de feestelijke herdenking van het 25-jarig bestaan van den Bond in het volgende jaar. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnement spr ij s: Per 3 maanden, franco per post, f3—t Losse nummersf Ö.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. eaam*ees> mnyrxrvrw.-: Frankrijk en Rusland. Volgens de Parijsche bladen schieten de onderhandelingen tusschen Frankrijk en Rusland den Iaatsten tijd niet veel op. Van Russische zijde was enkele dagen geleden een voorstel gedaan, om de schul den tot een hoogte van 15 pet. te erken nen, doch dit aanbod is plotseling weer ingetrokken en vervangen door een ander voorstel, waarin slechts 10 pet. wordt erkend. Het maakt den indruk, dat Rus land op het laatste oogenblik moeilijkhe den maakt om het compromis te sluiten. Het gedane voorstel zou neerkomen op de betaling van 60 millioen goudfrancs binnen een termijn van 62 jaar. Stort» kwrlctrtefe Het Ilongaarsche Telegraafbureau publiceert een officieele verklaring, waar in de geruchten, als zou het plan bestaan om voor de politieke misdadigers am nestie af te kondigen, met de meeste beslistheid worden tegengesproken. Naar de „Daily Mail" verneemt heeft de sovjet-regeering een uitnoodiging! ge zonden aan Lloyd George en andere leden van de liberale partij om een bezoek te brengen aan Rusland. Beveelt zich aan tot levering van BILLIJKE PRIJZEN. NETTE COUPE. Vraa«s4 Stallen. Cuuijieus* te ontbieden. TELEFOON 130. De stopzetting van de Hon- gaarsche kinderactie. Op de vragen van den heer Bomans: „Is het waar, dat de eerlang te ver wachten 'stopzetting der Hongaarsche kin deractie te wijten zou zijn aan de Neder- landsche Regeering, omdat deze den to duren eisch stelde van een Nederlandscb visum op de Hongaarsche paspoorten?" luidt het antwoord van den heer Kan, Minister van Binnenlandsche Zaken ab volgtv De Hongaarsche evenals de Oosten- rijksche kinderactie, waaronder te ver staan de georganiseerde hulpverleening aan het noodlijdende kind in de betrok ken landen, meent de ondergeteekende als sinds eenigen tijd vrijwel beëindigd te mogen beschouwen. Wel worden nog Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen, wellicht in niet onbeduidend aantal, naar Nederland gezonden, doch die uitzending draagt meer het karakter van bezoek aan vroegere pleegouders, kan althans niet worden beschouwd als voortgezette kin deractie in den bovenbedoelden zin. Daarom meende de regeering, dat de redenen, die er eertijds toe leidden om: ten aanzien van de Oostenrijksche en Hongaarsche kindertransporten verschil lende faciliteiten toe te staan, niet meer bestonden of slechts in zeer geringe mate, zoodat ook voor kinderen uit Oostenrijk en Hongarije voortaan weder behoorden te gelden de regelen, waaraan andere on derdanen uit die landen bij, overeenkomst na-ar Nederland zijn onderworpen. GOES. HET adres voor ZIEKENVERPLE- G1NGSARTIKELEM is bij A. C. VAN DER REST, Ass.-APOTHEKER, Groote Markt 9. Goes. Telefoon 168. De Engelsche maatregelen tegen mond- en klauwzeer. In een onderhoud, dat de pers had' met dr H. C. L. E. Berger, boofdinspec- teur bij het Staatstoezicht op de Volks gezondheid, deelde deze mede, dat dé Nederlandsche regeering zoo spoedig mo gelijk stappen zal doen om voor Nederland opheffing te krijgen van het invoerver bod van vleesch in Engeland. Men zal trachten de Engelsche regeé- ring te overtuigen, dat Nederland steeds afdoende maatregelen neemt om te voor komen, dat vleesch van aan mond- en klauwzeer lijdend vee wordt ingevoerd» Reeds geruimen tijd, aldus dr. Berger, wordt bij de keuring van exportvleesch! extra aandacht besteed aan mond- en klauwzeer. Ruim een "half jaar gelëden is een missive gezonden aan alle Rijkskeur meesters, die voor den export keuren, waarin hun uitdrukkelijk een nauwkeurige inspectie gelast wordt van alle slacht dieren, levend en geslacht, speciaal wat betreft het mond- en klauwzeer, en waar bij is voorgeschreven, dat na slachting alle klauwen moeten worden onderzocht en dat geen dier, dat eenig klauwlijden vertoont, voor uitvoer mag worden goed gekeurd. Deze strenge keuring betreft niet alleen de z.g.n. haar varkens maar ook schapenkoppen en schapenpooten. Eenige maanden later is deze aanwijzing nogmaals onder de aandacht, der Rijks keurmeesters gebracht. Engeland is er van overtuigd, dat hieji scherpe maatregelen worden genomen- te gen uitvoer van besmet vee en vleesch» En de heer Berger twijfelde er niet aan, of ook de maatregel om doorvoer dooi Nederland van vleesch en klauwen té verbieden, welke maatregel thans door dé Nederlandsche Regeering ernstig wordt overwogen, zal op de Engelsche regee ring een goeden indruk maken om tot opheffing van het invoerverbod over te gaan. Om aan te toonen, hoe streng het Hol- landsche toezicht op het uitgevoerdé vleesch is, deelde dr Berger mede, dat in één kwartaal ongeveer 450.000 ge slachte dieren naar Engeland zijn .ge zonden. In slechts 45 van deze gevallen is door Engeland aanmerking gemaakt op de keuring en die aanmerkingen haddeü niets uitstaande met besmettelijke ziek ten of ongeschiktheid voor de consump tie, maar betroffen alleen geringe locale afwijkingen. Eén aanmerking op de 10.000 geslachte dieren wijst wel op een strenge keuring hier te lande, vooral als men bedenkty 'dat Engeland het standpunt inneemt, dal geen enkele ziekteafwijking, hoé gering ook ,aan het vleesch mag voorkomen» Reuter seint uit Londen: Lord Bledisloe de parlementaire secretaris van het mi nisterie van landbouw, verklaarde in ant woord op een vraag in het Hoogerhuis, dat hem geen enkel systeem van inspectie werkelijk voldoende leek om infectie door den invoer van geslachte dieren te voor-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1