No 804 Donderdag 3 Juni 1986 46e Jaargang SiiiMiani Buitenland. EEN VRAAG. WAT is in 't gebruik 't goedkoopste P Iets, dat lager is geprijsd? OP dat door hoedanigheden Zich als superieur bewijst Zij, die B. Z. K. gebruiken, Zeggen ZONDER ONDERSCHEID „DEEZ' is in 't gebruik 't goedkoopste Door BIJZONDERE KWALITEIT." Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 Aanvulling. In de noten on 'tartikel uit „De Neder lander" over Thorbecke in ons vorig nom- meiy zijn door een nalatigheid onzerzijds een tweetal herinneringen achterwege ge bleven. lo. In zake Thorbecke's verhouding tot de Kroon, dient nog herinnerd dat de heer K. ter Laan in een verkiezingsdebat te Brouwershaven eenmaal het volgende ge zegd heeft: „Gaarne erken ik het goede door de liberalen verricht. In 1848 beperkten zij de koninklijke macht zeer en de sociaal democratische arbeiderspartij is hun daar voor nog dankbaar." 2o. In zake Thorbecke's kijk op de Afgescheidenen leze men zijne artikelen, in 1837, in het Haagsche Dagblad, Fran- sclie uitgave (Journal de la Haye) waarin hij van de afgescheidenen zegt dat zij een zoo gevaarlijke partij waren, dat de Re geering hen -niet mocht toelaten, maar hen streng moest vervolgen. Een indruk. Nu de begrootingsbesprekingen in de beide Kamers (op Marine na) zijn afgeloo- pen, geeft dit den heer Elout aanleiding om een algemeenen indruk van het op treden van het kabinet. De Geer vast te leggen. Die indruk is, voor wat de per sonen betreft, zegt hij, gunstig, hier en daar zelfs zeer gunstig. „Wat men aan den heer Limbooy heeft, zal, nu diens begroeiing nog niet is besproken,natuurlijk nog moeten blij ken, maar overigens schijnt ons de heer De Geer, behoudens den min fortuinlijken greep met den heer Van Roy en (een ver gissing die inmiddels is hersteld) een gelukkige hand te hebben gehad bij het samenstellen van zijn kabinet. Elk der ministers schijnt volkomen voor zijn taak berekend, al zullen er voor den heer Slotemaker de Bruine wel een? moeilijke oogenblikken komen. Twee van hen, de heerdh Koningsberger en Van der Vegte zijn in hun optreden zelfs min of meer verrassingen geweest, eerstgenoemde door de kordaatheid waar mede zijn vriendelijkheid gepaard ging, laatstgenoemde doordien hij waarlijk een geboren regentenfiguur schijnt, zooals men er slechts zelden meer vindt. Een moder ne regentenfiguur, die het fortiter in re (onverzettelijk in de hoofdzaak) met het suaviter in modo (handelbaar in de bij zaken) weet 'te verbinden. En in den' premier zelf heeft het kabinet een kracht van den eersten rang, niet alleen wegens de fijne en voorname formuleering van zijn steeds door eenwarme overtui ging doorgloeide denkbeelden, maar ook wegens zijn erkende bekwaamheid en niet het minst om zijn prestige in het parle ment, dat voor een groot deel berust op eerbied' voor zijn karakter. Voorts beeft het ons aangenaam ge troffen dat alle ministers in hun optreden die_ bescheidenheid, die afwezigheid van politieke pretentie hebben getoond, die vooral past aan leden van een kabinet dat niet verzekerd is van den steun eener parlementaire meerderheid. Groen van Prinsterer en Thorbecke. Toen Groen van P-rinsterer zoo goed als alleen stond in den politieleen strijd tegen Thorbecke en zijn breede schaar van vol gelingen in de Tweede Kamer, spotte men van liberale zijde: een veldheer zon der leger Toen Thorbecke stierf (1872) waren zijne volgelingen nog vele, doch het was een tweedrachtig gezelschap van onder één hoed gevangen anti-clericalen. Toen Groen van Prinsterer stierf (1876) stond het volk achter de kiezers in den geest bij zijn graf, en danktel in stilte God voor hetgeen Hij in hem aan ons volk geschonken had. En een kleine, doch aaneengesloten A.-R. partij' zette Groens strijd beleidvol en zegenrijk voort. Er is een strijd geweest tusschen Thor becke en Groen, schoon twee oude vrien den. Dat kon en mocht Sok niet anders, want het is zooals dr Beynen, vriend van Groen, bij diens graf herinnerde: „Het diepgaand verschil tusschen Thor becke en Groen 'lag in hetgeen, de eerste zelf in een brief aan 'zijn ouden vriend heeft uitgedrukt: „Ik ben niet van uw geloof". Nog leeft het beginsel des ge- loofs en ontwikkelt zich niet minder krachtig dan cjat van Thorbecke. Ja, groote diepzinnigheid wordt er niet voor ver- eischt, om te voorspellen dat 't beginsel der revolutie en dat des geloofs de menschbeid hoe langer hoe meer in twee machten gaat verdoelen, die met elkander een wereldstrijd zullen leveren, waarvan het liberalisme nimmer gedroomd had, en waarvan toch op de eenvoudigste en v erhevenste wijs in de Heilige Schriften staat geprofeteerd". Nu, vijftig jaar later, zeggen wij: de voorspelling is juist geweest. Ten slotte nog dit, hetwelk wij in „De Amsterdammer" lazen: Wonderlijk toch voor Thorbecke ver rees 7 Mei. 1.876 een standbeeld en verder vergeten. Wie kent hem buiten een enkele wetgeleerde Voor onzen Groen van Prinsterer geen standbeeld .van ijzer of steen, maar tal van scholen, die zijn naam dragen, en in onze harten een beeld, het beeld van. den Christen, klein voor God, en daarom groot. Van een man, geroepen tot een krachts ontplooiing als weinigen, en wiens invloed nu nog werkt en als wij de erfenis niet moedwillig loslaten tot in verre toekomst werken zal. Na Clynes Mc Donald. Een na een komen de Engelsche vak- vereenigingsleiders zich tegen de alge meene werkstaking verklaren. Jammer dat zij niet een maand eerder gesproken hebben. Hoeveel leed, hoeveel geldverlies zou voorkomen zijn. Mac Donald, de leider van de Labour- partij, schrijft nu: „Het is niet waarschijnlijk dat wij ver der zullen hooren beweren, dat de alge meene sinking een bruikbaar wapen is in nijverheidsconflicten. Een staking is altijd een wreed, zij het ook noodzakelijk wapen geweest. Maar het denkbeeld was ont staan dat door staking te voegen bij sta king, en door strijdverbonden te sluiten van de vakbonden onderling, spoedige; en met grooter zekerheid recht zou wor den gedaan. Op die manier meenden wij een groote, succesvolle poging te kun nen doen. Maar het land heeft het niet gedoogd. Do vakbonden moeten rekening houden met de feiten." Toch merke men ook bij het lezen van deze uitspraak gp dat 'tin Engeland al net zoo is als in Duitschland en in ons land. Al voor jaren heeft Bebel algemeene staking afgekeurd, omdat het niet helpt; thans zijn ook ten onzent de kopstukken in de S. D. A. P. van meening dat alge meene werkstaking alleen goed is wan neer zij slaagt. „Het Volk" is van meening, dat de geoorloofdheid van een werkstaking moet blijken uit haar resultaat. En nu ook Mac^ Donald weer: werkstaking is een onbruik baar wapen, niet in zichzelf, maar omdat de gemeenschap er niet aan wil. Volstrekte verwerping van de algemeene werkstaking als strijdmiddel geschiedde zoover wij weten alleen 'door den heer Polak, die 'teen droombeeld noemt. Laxeeriabletten werken bij onregel- maligen stoelgang zonder kramp Doos 60gsnt Bij Apoth. en Drogisten Hl De militaire opstand in Portugal. Dé revolutionnaire beweging, die 27 Mei in de Portugeesche republiek losbrak, lieeft in weinige dagen de regeering van da Silva te Lissabon tot aftreden ge dwongen en een verrassend snelle zege praal behaald., De nederlaag van da Silva's regeering is geworden tot een nederlaag van liet parlementaire regiem in Portugal Ternauwernood een half jaar geleden heeft de democratische partij bij de algemeene verkiezingen een absolute meerderheid in het Portugeesche parlement veroverd. Als gevolg daarvan kregen we een regeering onder leiding van den sterksten man on der democraten Antonio da Silva, en de politieke toestand scheen voor langen tijd bevestigd. Doch zes maanden later moet Antonio met al zijn democratische aanhangers ev zijn niet-democratische tegenstanders, al les dus wat men gewoonlijk samenvat onder den haam „parlement", wijken voor een revolutionair comité van oproerige officieren, onder aanvoering van Cabeca- das en Gomas Costa. En dat zonder dat iemand zich warm gemaakt heeft, om de democratische regeering te verdedigen tegen de opstandelingen. De arbeidsfederatie heeft nu in beginsel de algemeene staking over het geheele land afgekondigd om zich tegen de even tualiteit van een militaire dictatuur te verzetten. Abdi ei Krim. Naar de correspondent van de „Daily Tel." te Tanger meldt heeft de Spaansche regeering de uitlevering van Abd el Krim verzocht op grond van het feit, dat Abd el Krim vroeger in Spaanschen dienst is geweest en dus als opstandeling moet worden behandeld. Spanje wenscht zijn uitlevering ook in verband met de zeer slechte behandeling, welke Abd el Krim de Spaansche gevangenen heeft doen on dergaan. Uit de verklaringen van Spaan sche krijgsgevangenen blijkt, dat talrijke Senegaleezen op bevel van Abd el Krim gefusileerd zijn om levensmiddelen uit t? sparen. Abd el Krim zal vermoedelijk dezer dagen naar Fez worden overge bracht. Ook zou hij schuldig zijn aan den dood van 22 Spaansche officieren. Naar beweerd wordt, zouden deze offi cieren met de bajonet zijn afgemaakt. Ook andere Riffleiders zullen voor den krijgs raad worden gebracht. Naar verluidt zal Spanje niet de doodstraf toepassen, doch wel een langdurige gevangenisstraf welke in een Spaansche militaire gevangenis moet worden doorgebracht. Turkscbe vrouwen als Taxi-chauffeurs. Constantinopel zal weldra Turkscbe vrouwen als taxi-chauffeurs in zijn straten zien. Afgevaardigden van de vrouwen be gaven zich eenigen tijd geleden tot de stedelijke autoriteiten en vroegen voor haar het recht den kost te verdienen als .taxi-chauffeur. Een aantal vrouwen leert thans het vak op een automobiel-school en zoodra zij de kunst verstaan zullen zij de noodige papieren krijgen om aan het autostuur te gaan zitten. Nieuwe belastingen in België. Hoewel een paar jaren geleden Theunis en niet lang geleden, na hem ook minis ter Janssen had verklaard, dat de Belgi sche belastingen reeds zóó hoog waren opgevoerd, dat men niet verder mocht gaan, stelt thans de nieuwe regeering maar liefst voor ld/al a 2 milliard francs nieuwe belastingen te ontwerpen! Men zou o.m. de belastingen op de luxe artikelen verhoogen en jeen buiten gewone belasting vaststellen van 20 pCt op bet cadastraal inkomen van huizen en terreinen. Deze belasting zou over een tijdperk van 4 jaar mogen betaald wor den. Men verwacht hiervan een opbrengst van 450 millioen francs. Men zou verder nog voor 1 milliard fr. nieuwe belastingen willen vaststellen op de accijnzen en douanes en op de trans- missietaxe. Korte berichten. -In parlementaire kringen in Polen wordt verwacht dat het Presidentschap van Moszicki slechts een voorloopig ka rakter zal hebben. Zoodra de grondwet zoodanig geamendeerd is, dat aan den President meer bevoegdheden worden toe gekend zal Moszicki waarschijnlijk plaats maken voor Pilsoedski. De Koning van Zweden heeft aan C. G. Ekman, den leider der drankver bodspartij, die officieel vrijzinnige partij heet, de vorming van een nieuw kabinet opgedragen. Een telegram uit Rangoon stelt het aantal slachtoffers van den jongsten wer velstorm op 2800. De meeste menschen zijn omgekomen in het dorp Maungdow, waar zij verdronken door de plotselinge overstrooming. De stoffelijke schade is ontzaglijk. De patroons van de industrie der mechanische constructie in België heb ben besloten onmiddellijk een loonsver- hooging van 5 procent aan de arbeiders toe te kennen. Het ITof te Tilsit beeft uitspraak ge daan in het spirituszwendel-proces. De hoofdschuldigen werden tot tuchthuisstraf fen van 4 jaar en geldboeten van 400.000 mark veroordeeld. Vijf der verdachten wer den vrijgesproken. Te Lubeck zijn groote festiviteiten aangevangen in verband met het 700- jarig bestaan van deze plaats als rijks stad. Verkeer s ver betering West- Noordbrabant. In de dezer dagen gehouden vergade ring van Stemgerechtigde Ingelanden van het uitgestrekte Waterschap „de Oude Prinslandsche Polder" (gemeente Dintel- oord c. a.) werd, gelijk elders, evenzeer met groote meerderheid van stemmen, fi- nantiëele steun in uitzicht gesteld voor de totstandkoming eener moderüe, recht- streeksche tramverbinding Steenbergen DinteloordHeiningen (gemeente Fij naart) Willemstad (Rotterdam) met ha ven- en veerverbetering te Willemstad, in dien verbetering van liet verkeerswezen voor West-Noordbrabant in deze richting zoude worden ter hand genomen. R a i 1 lo o z e trams. De Groningsclie gemeenteraad heeft na langdurige beraadslagingen in, beginsel besloten tot liet aangaan van een overeen komst met een Engelsche firma, in zake het op proef leveren van een tweetal rail- looze trams. Oorspronkelijk zou deze overeenkomst zijn aangegaan met de Railless Ltd te Londen, de firma, die de meeste ervaring had opgedaan. Te elfder ure is echter uit Londen een telegram ontvangen, melden de, dat zij ten gevolge van de staking in Engeland haar gedane offerte te niet moest doen. Verbranding geen begrafenis. Op 31 Mei heeft de Centrale Raad van Beroep een belangrijke beslissing geno men. Een arbeider was overleden ten gevolge van een ongeval met doodelijken afloop. Zijn lijk was niet begraven, maar ver brand. De weduwe vroeg nu aan de Rijks verzekeringsbank uitkeering van f 240 be- grafenisgeld. De Raad van Beroep had de zen eisch ingewilligd. Deze beslissing is thans door den Gentralen Raad van Be roep -vernietigd, op den eenvoudigen grond dat verbranden iets anders is dan begraven, en er dus geen kosten voor de begrafenis zijn gemaakt, en niet-gemaakte kosten niet behooren te worden vergoed. Deze beslissing is volkomen juist. Het moet toch volkomen ontoelaatbaar worden geacht, dat de recliter een recht op uitkee ring zou erkennen wegens een handeling die door de wet verboden is. De leger-organisatie. Aangaande de reorganisatie van het le ger meldt men aan het „Deventer Dag blad" dat het garnizoen te Delft zal wor den opgeheven. Bij de regimenten infan terie zullen van de drie schoolcompag- nieën er twee worden opgeheven. Bij de schoolcompagnieën wordt een dubbel stel kader ingedeeld. De opleidingscompagnie blijft bestaan. Hierdoor moet bij ieder re giment een stel kader van een compagnie verdwijnen. De functie van hoofdinstruc teur (majoor) wordt opgeheven. In diens plaats wordt met die functie belast een kapitein-instructeur, ingedeeld bij de schoolcompagnie van het regiment. Hier door komen 24 majoors overcompleet, ver der 24 kapiteins, 24 luitenants, 24 ser geant-majoors-administrateur, 24 fou- riers, 24 sergeant-majoors-instructeurs, 144 sergeants. Dit personeel met het nog overcomplete personeel bij den landstorm zal, voor zoover niet vrijwillig wachtgeld of pensioen wordt verzocht, of verplicht met pensioen of verplicht met wachtgeld moeten afvloeien. Hiervoor zal geen ge bruik worden gemaakt van de oude wachtgeldregeling voor militairen, doch zal een nieuwe regeling 1926 worden ont worpen. Allerlei Naar wij vernemen, is het rapport der door den minister van Binnenlandsche Zaken ingestelde commissie in zake het vraagstuk van vuilnisafvoer thans gereed gekomen. Het rapport zal binnenkort aan den minister worden aangeboden, waarna spoedig de publicatie er van te wachten is. Stukken voor den Gemeenteraad van Middelburg. Maandag a.s. vergadert da gemeente raad. B. en W(. stellen voor overeenkom stig zijn verzoek met ingang van 1 Aug. op de meest eervolle wijze ontslag te verleenen aan dhr W- K. Kuiler als onder wijzer aan school J en leeraar aan de Avondschool vo'Oir Nijverheidsonderwijs. Zooals bekend werd in de vergadering van 28 April aangehouden de behandeling van het voorstel van B'. en W. om af te wijzen de verzoeken van een "8-tal op wachtgeld gestelde onderwijzeressen in handwerken aan openbare lagere scholen om het haar verleende wachtgeld te ver lengen. D'e meerderheid van B. en W- neemt nog geheel hetzelfde standpunt in en blijft voorstellen da verzoeken af te wij zen. Tegen het voorstel-Weijl (een gratifi catie aan hen, diei het noodig hebben) heeft de meerderheid en minderheid ern VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. stige bezwaren. Wat betreft het voorstel- Paul (gedurende 4 jaren een gratificatie aan vier dames), ook hiervan raadt da meerderheid verwerping aan, omdat zij be ducht is voor het scheppen van een prece dent en de in dat voorstel genoemde dames gedupeerd zijn door wettelijke maatregelen, op welke de gemeente gee nerlei invloed heeft kunnen uitoefenen, en waarvoor de gemeente redelijkerwijze niet kan worden aansprakelijk gesteld. De- minderheid kan zich niet ontveinzen, dat de afwijzende beschikking voor deze dames wel bijzonder hard zou zijn en een overgangstijdperk aanbeveling verdient. Voorgesteld wordt de vergoeding, welke de Vee- en Vleeschkeuringsdienst Vlissin- gen over 1925 aan den dienst Middel burg verschuldigd is wegens medegebruik van het laboratorium aan de Eiigenhaard straat enz. te heipalen op f566.50 Gesteund door de commissie van fi nanciën en fabricage stellen B. en W. voor aan de Cloöp. Landbouwvereeniging „Eiland Walcheren" tel verkoop en 72 vierkante M. gemeente-grond, gelegen op den hoek van da Ejgenhaardstr. en de Nieuw Poortstraat en haar gelegenheid t0 geven tot afkoop van den cijns van f25, gevestigd bij acte van 9 Aug. 1739 op een perceel grond aan de Nieuwe Poort straat, het eerste tegen f 3 p. vierk. M., het laatste »oor een som van f500. Na ©enige beschouwingen stellen B. en W. voor zich te vereenigen met de door Ged. Staten ontworpen regeling der jaar wedden van Burg., secretarissen en ont vangers. Ter goedkeuring wordt overgelegd de eindwijziging der begrooting van de ge meente en de gemeente-diensten over 1925. Naar aanleiding van enkele op merkingen van de commissie van finan ciën, merken B. en W. o.a:. op," dat ook zij f39240 als aandeel der gemeente in de kwade posten zeer hoog achten. Dlit geschiedt volgens de raming door den inspecteur der belastingen, terwijl de eind afrekening in den loop van het volgend kalenderjaar plaats vindt. Na langdurige besprekingen en corres pondentie stellen B'. en W. thans voor aan het Bestuur der Vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Ge- ref. grondslag te verhuren 2 lokalen van het schoolgebouw aan het Veërsche Bol werk, voor den tijd van 10 jaar tegen f400 per jaar en f110 per jaar, waar voor tot f 1100 zal besteed worden om de lokalen in orde tei brengen. Voorgesteld wordt voor de kosten van uitbreiding over 1925 voor het. gas-, liet electriciteits- en het waterleidingsbedrijf tij delijk te leienen resp. f 25318.97V2, f '21599.88 en f 34100.03, 'totaal alzoo f 8IOI8.88V2, in afwachting van het sluiten eener definitieve leening. Bij raadsbesluit van 6 Juni 1923 werd een crediet toegestaan van f80.000 ten behoeve der uitbreiding van de capaciteit van den Watertoren. Thans is gebleken, dat het werk f 103.561.75V2 heeft gekost, dus f23561.75V2 meer dan in 1923 gek raamd werd, tot dat bedrag vragen B- en W. een aanvullingserediet. Pie commissie van financiën vereonigf zich met het voorstel, maar merkt op, dat h.i. aan de begrooting van dit werk niet de vereischte zorg is besteed. B. en W. zeggen dat destijds is overge legd een rapport van den hoofddirecteur der bedrijven, waarin onder „bouwkosten'1 uitdrukkfeclijk wordt medegedeeld, dat de begrooting globaal is, terwijl aan het slot van het rapport duidelijk blijkt, dat kosten van toezicht niet onder de f 80.000 wa ren begrepen. Ten slotte wordt nog vo'orgesteld aan de N. V- Stoomtram „Walcheren" in haar exploitatietekort over 1924 een, som van f 1000 als bijdrage .te verstrekken. Daar de Nederl. Ver. van Spoor- en Tramweg personeel vroeg om er bij te bepalen, dat de vakvereeniging van bet personeel moet worden erkend, zegt de meerderheid van B. en W., dat uit een schrijven van de N.V- blijkt, dat de belangen van het per soneel worden behartigd door wederzijd- sche bespreking tusschen bedrijfsleiding en vertegenwoordigers van bet personeel. D|e minderheid wil dei uitdrukkelijke bepaling opnemen, dat de N.V. metterdaad regel matig overleg pleegt omtrent de arbeids-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1