4Öe Jaargang No 803 Woensdag 8 Juni I9SI Buitenland. liMgiilaml. KWATTA"5J jAWSEEP Siaten-Beneraal. In een RIG LF POND tAR res voor &LE COINTRE, sfelijke Woning, ishoudster 3. f 1 b. subs. de Begra- er te Leiden m in de zaak >rdwijkerhout, doen bouwen aafplaats bin- et bepaalden tot f3 boete met last tot e perceel. Er worden inge- e zullen wor- vas niet 'aan- acte bedoeling worden/maar ter plaatse ■den geplaatst, had zelf aan- td vonnis gra- )ordeeling on- tot opruiming BERICHT. len morgen i door het Le De Bilt. 766,4 te Biar- es. d van 2 Juni: zuidwestelijke later tijdelijk en regen, iets E S. ik naar Breda |angebodeni Voorstad en be en, kamer en suite met marmeren Iels, groote keuken, pt met tegels. overloop met 5 J van gas- en water- |ank, mooi aange- et kippenhok en fen afgesloten met laanvaarden 1 Juli. jij F. C. A. HOOR- Goes. OOP: 4 portieren, model eller, schokbrekers, ree reserve banden |te prijs £925. [rabbendrjke. OOP: lierszaak op dorp Ldres brieven letter jÏAURDOUX, Middelburg. OOP: sk Maaamachine, H. D. Motor teel electrisch met D. Zijspan. Alles Idres C. DE JAGER, OOP: bij A. FELEUS» OOP: iachine( een Zi0* liane, ook water* iden enz. bij lUURE, Zeilmaker, lanten te koop( per 100. tENDSE, Putwijk, vos Merriepaard n tuig en geschikt bij P. DE KROO, gezin. 1, Smid, Biezelinge' Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeeuw THORBECKE. Over dezen grooten staatsman- bevat „De Nederlander" een artikel van mr Ver kouteren. Wij nemen het artikel over. Diat 'top sommige punten niet volledig is, zal den lezer blijken ui„ enkele noten, die wij aan het artikel toevoegen. Op 18 Mei was het juist 50 jaar gelei den, dat het standbeeld voor Thorbecke .te Amsterdam werd onthuld. Vrij algemeen wordt aangenomen, voor al in de gelederen der liberale partij, dat de grondwet van 1848, een geheel nieuw tijdvak van bloei en vooruitgang heeft ingeluid, maar er zijn er ook velen, die er anders over denken. In 1848 is veel ellende eerst recht begonnen. Thorbecke had het koninklijk gezag veel te veel besnoeid en het budgetrecht veel te veel op de spits gedreven. Hij had vergeten, dat de vertegenwoordiging, in hoofdzaak, slechts de negatieve rol heeft om het kwade tegen te houden en dat de positieve rol, om het goede tot stand te brengen, aan de regeering toekomt. Hij heeft het zwaartepunt verlegd en de rollen omge keerd. Hij maakte het parlement sterk en de regeering veel te zwak. Hij schiep het eigenlijke parlementarisme, dat de par lementen steeds meer in discrediet brengt en het gevolg was een lang tijdvak van onstabiele ministers, ministeriele crises, kamerontbindingen ;en onvruchtbaarheid op wetgevend gebied. D|e vooruitgang is daardoor niet altijd gediend. Thorbecke is niet altijd liberaal geweest. Als conservatief is hij begonnen. In en kort na 1830 was hij bijna een geestver want van zijn vriend Groen vair Prinsterer, al kon hij ook diens godsdienstige gevoe lens niet geheel deelen.1) „Al de ellende" schreef hij na de Bel gische omwenteling aan Groen, „is voort gekomen uit het feit, dat men hier libe raal heeft willen reigeeren". Naderhand evenwel is hij tot andere inzichten ge komen. Hij zag, dat de liberale partij de partij was van de naaste toekomst en toen is hij, bijtijds, op het liberale schip over gesprongen. Het langzaam zinkende, con servatieve schip verliet hij en ten slotte heeft hij het, met behulp van de Room- schen, geheel te gronde* doen gaan.2) Wij verwijten aan Thorbecke zijn be gunstiging van de Roomschen. Zijn naam is verbonden aan de Aprilbeweging van 1853, nadat de bisschoppelijke hiërarchie hier was hersteld. Grondwettig kon Thor becke zijn standpunt zeer goed verdedigen. De grondwet van 1848 had, zoogenaamd, de scheiding van kerk en staat ingevoerd. Elk kerkgenootschap was vrij zich te orga- niseeren, zooals het verkoos, mits blijven de binnen de perken der wet. Thoi'becke's daad had ook een schijn van verdraag zaamheid en ruimdenkendheid, waarmede druk is geparadeerd, maar als wij nagaan, dat Thorbecke, bij dat alles, politieke be doelingen had en dat hij de Roomschen noodig had om zijn politiek do-ar te zet ten, verschijnt het gebeurde toch wel in een ander daglicht.3) Thorbecke had ook veel kwaad kunnen vermijden, wanneer hij de openbare meening eerst een wei nig had voorbereid. Thans moesten de Ne derlanders eerst uit Italië hooren wat er eigenlijk gebeurd was. En toen kwam het oude geuzenbloed aan het koken. Met meer tact en handigheid had Thorbecke misschien de heele beweging kunnen voor komen, die hem zelf, als minister weg vaagde. Met ons Vorstenhuis stond Thorbecke niet op een goeden voet. Hij cijferde onze Oranjevorsten veel te veel weg, al staat dan ook op het voetstuk van zijn standbeeld gebeiteld, dat hij een trouw dienaar was van de kroon. O Vergetende, wat hij vroeger zelf had geschreven, torn- do hij st&ods aan d.8 sotivexeiniteit van den koning. Volgens hem was eigenlijk de Staat souverein en zelfs het denkbeeld der volkssouvereiniteit schijnt hem niet geheel onwelgevallig te zijn geweest. Van republikeinsche gezindheid is hij diwijls verdacht en men heeft hem ook wel eens een Jacobijn genoemd. Koning Wil lem II achtte hem gevaarlijk voor de mo narchie en Koning Willem III desavou eerde hem openlijk in 1853. Hij trachtte' ook steeds, zooveel mogelijk aan een mi- nisterie-Thorbecke le ontkomen. Als hoogleeraar in de rechten heeft Thorbecke groote verdiensten gehad, maar met zijn collega's lag hij geregeld over hoop. Zijn pedant en autoritair optreden had daaraan schuld en later is hij met het Nederlandsche volk omgegaan als een hoogleeraar met zijn studenten. Hij bleef professor en wilde altijd docee- ren. Logica was voor hem alles en daar door heeft hij onze rechtswetenschap dik wijls op 'n verkeerd spoor geleid. Een goed jurist moet niet altijd redeneeren, maar ook waarnemen. In de wet van 1863 sprak Thorbecke ook nog van het grond wettig verbond tusschen Nederland en Oranje. Hij geloofde dus nog aan het Contrat Social van Rousseau en heeft ook in de grondwet van 1848 de geheel onjuiste en nu volkomen verouderde leer doorgevoerd van de drie staatsmachten5) (Wetgevende macht, uitvoerende macht en rechtelijke macht). Eigenlijk was hij, van huis uit, letterkundige, historicus en phi- losoof en eerst later is hj ook op het recht zich gaan toeleggen. Als wetgever kunnen wij Thorbecke dan ook niet onvoorwaardelijk prijzen. Zijne wetten waren gewoonlijk stroef, dogma tisch en doctrinair. Zijn gemeentewet nam hij grootendeels van België over en de burgemeester eener groote stad zeide ons eens: wat in die wet goed is komt uit België en wat van Thorbecke zelf is, is niet goed.6) Hij heeft de autonomie der gemeenten veel te veel besnoeid en alle gemeenten veel te veel over één kam geschoren. Het onderscheid tusschen ste den en platteland, tusschen groote en klei ne gemeenten, heeft hij ook veel te veel uitgewischt. Wat ook te zeggen van zijn provinciale wet, die onze vroeger zoo krachtige pro vinciën veel te veel tot zuiver admini stratieve lichamen verlaagde. Het woord „provinciale wet" deugt ook in het geheel niet. Wij spreken ook niet van de ge meentelijke wet. Die wet is eene rijkswet, wij kennen geen provinciale wetten, wel verordeningen en Thorbecke, die zoo prat ging op zijn kennis van de Nederlandsche taal, had van provincie- of provinciën- wet moeten spreken. Het karakter van Thorbecke kan niet in elk opzicht worden geroemd. Hij was werkzaam en energiek, maar eerzuchtig en heerschzuchtig en in de hoogste mate ijdel. Van Lennep heeft ons daarover een heel aardig versje nagelaten. Bekwame menschen kon hij eigenlijk niet naast zich velen en in de politiek was hij niet altijd eerlijk. Zijn bewonde raars, die hem altijd roemen, hebben hem door een vergrootglas bekeken. Zijn ta lenten waren vele, al waren zijn denkbeel den ook niet altijd praktisch en dikwijls verouderd, zijn karakter toonde vele zwakke zijden, maar zijne zeden waren goed en hij was ook een ernstig, gods dienstig man. Zijn christendom bov.en ge loofsverdeeldheid is ons te wazig en te onbestemd. D|e vervolging ook der afge scheidenen heeft hij goedgekeurd7) maai voor zichzelf meende hij het oprecht en hij was geen materialist. Bij het debat ook over de onderwijswet van 1857 deed hij duidelijk uitkomen, dat het Christendom de grondslag was van onze beschaving en daarvoor kunnen wij hem nu nog dankbaar zijn al kunnen wij ons, in het algemeen, niet met zijn denk beelden en zijn optreden vereenigen. R Bekend is het woord van Thorbecke tot Groen: „ik ben niet van uw geloof". Red. Zeeuw. 2) Niet geheel: die eer was voor dr Kuy- per weggelegd, die tusschen 1871 en 1883 bij herstemming meermalen liberalen tegen over aftredende conservatieven aanbeval. Be kend is ook het manifest van Groen, die. in 1871 omdat zij: te zeer in het conservatieve vaarwater' bleven, al zijn aftredende antire volutionaire vrienden, zelfs zijn neef baron v. Wassenaer van Catwijck losliet, en de kiezers over het geheele land uitnoodigde bij de stembus uit te komen met het hem, bui ten de Kamer, trouw gebleven drietal: Keu- chenius, Kuyper, Van Otterloo. Red. Z. 3) Hij werd zelfs te Maastricht door de Roomschen yoor de Kamer candidaat gesteld en gekozen. Red. Z. 4) Van hem is de bekende uitdrukking: „het individu, dat de kroon draagt". Red. Z. 5) Het bekende Trias Politica". Red. Z. 6) Meerdere wetten van Thorbecke waren niet anders dan copyen van de Belgische; o.a. zjjn „provinciale wet". Red. Z. Men leze de belangrijke polemiek tus schen mr Levy en Prof. Wielenga in „de N. Rott .Courant" van 25 Juni, 2, 9 en 12 Juli 1901: „Thorbecke en de Afgescheidenen" (een scherp debat waarin „de man van het dreigement" het tegen den Kamper docent finaal heeft afgelegd), en het hoofdartikel „Niets geleerd" in „De Nederlander" van 15 Juli 1901, vermoedelijkvan de hand van Jhr mr A. F. de Savornin Loliman; en het geschrift van Groen van Prinsterer (tegen Thorbecke): „De vervolging der Afgescheide nen aan het Staatsrecht getoetst". Red'. Z. Gevaarlijk Rusland. Tomasi, de leider der Fransche com* vmunisten, die ongeveer zes maanden ge leden naar Rusland ging om daar een onderzoek in te stellen, is te Moskou op mysterieuse wijze overleden. Twee an dere Fransche vakvereenigingsleiders Le Petit en Vergas, die eveneens naar Rus land gingen, zijn ook nimmer teruggekeerd. Er bestaat te Parijs groote bezorgdheid over het lot dezer mannen. Men neemt aan. dat deze leiders zooveel geheimen ontdekt hebben der sovjets, dat zij voor Rusland gevaarlijk gevonden worden. De Fransche communisten verklaren, dat zij een natuurlijken dood gestorven zijn. Een groot werk. De werken voor het houwen van een stuwdam nabij Malmedy in België, in hei dal van de Warche, schieten flink op. Men heeft de bedding van de rivier tijdelijk verlegd en op sommige plaatsen gecemen teerd. De machines zijn reeds ter plaatse en binnenkort zal met het bouwen van den dam zelf een begin worden gemaakt. Het deel van het Warchedal, dat in een reservoir wondt herschapen, zal niet min der dan 25 millioen kub. M. water kun nen bevatten. Door middel van een water val van 156 meter zal de heele streek tot Verviers en misschien ook in het Luiksche toe, van electriciteit kunnen wor den voorzien. De nieuwe Poolsche president. De beëediging van den nieuwen presi dent zal Vrijdag a.s. plaats hebben. Over den nieuwen president valt nog het volgende mede te deelen: Prof. Mosciecki, leeraar in de chemie aan de hoogeschool te hemberg, is een scheikundige van groot talent, die vele uitvindingen heeft gedaan. Met de poli tiek heeft hij zich slechts zijdelings inge laten. Prof. Mosciecki is 59 jaar oud. Hij is de zoon van een deelnemer van den opstand van 1863. Kart* SMflcbteK. De correspondent van de „Matin" te Fez meldt, dat Abel el Krim te Taza streng wordt bewaakt. Niemand wordt tot hem toegelaten. In Spaansche kringen dringt men aan op het houden van een conferentie, waarin over het lot van Abd el Kfim zal worden beslist. Het telefoonverkeer te Warschau is blijkbaar onder censuur igesteld. De cor respondenten der Duitsche bladen die tele foongesprekken met hun redacties voer den, werden herhaaldelijk onderbroken, waarbij hun last werd gegeven de^ Pool sche taal te gebruiken. Verscheidene ge sprekken werden eenvoudig afgebroken. Naar uit Damascus gemeld wordt, heeft de krijgsraad aldaar den Drasen- leider sultan El Atrasch, benevens een aantal andere Drusen-opperhoofclen, bij verstek ter dood veroordeeld. De Britsche regeering heeft gisteren besprekingen gevoerd met de bij het mijn- conflict betrokken partijen; echter zonder definitief resultaat. Men hoopt echter, dat de onderhandelingen zullen worden voort gezet. De Riffs hebben een nieuwen aan val ondernomen op Tetoean. Ze zouden zich van de voorsteden hebben meester gemaakt. De Britsche minister van oorlog deelde in het lagerhuis mee, dat zich in het leger, tijdens de staking, geen enkel' geval Van insubordinatie had voorgedaan. Het Neder 1.-Belgisch verdrag. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer deelde de heer van Vuuren namens de Commissie van Rap porteurs over het wetsontwerp Goedkeu ring van het op 3 April 1925 te 's-Gra- venhage tusschen Nederland en België ge sloten Verdrag mede, dat de Commissie een nieuw afdeelings-onderzoek noodig acht van het wetsontwerp na het ver schijnen van de Memorie van Antwoord, waardoor tal van nieuwe vragen worden gesteld. Bovendien heeft een kwart van de tegenwoordige leden aan het eerste afdee- lingsonderzoek niet deelgenomen, terwijl aan het verdrag thans een protocol is toegevoegd, dat eveneens de parlementaire goedkeuring behoeft, en waarvan de Re geering zelf zegt, dat het niet onbelang rijk is. Bovendien is een nieuw ontwerp verdrag bij de Memorie van Antwoord gevoegd. De commissie van rapporteurs ontveinst zich niet, dat dit uitstel voor de Regeering teleurstellend is. Het is ech ter noodzakelijk. Spr. meent, dat het on derzoek zoo spoedig mogelijk zal moeten plaats hebben. De Kamer besloot over eenkomstig dit voorstel. Een raar geval. Een rare raad of een raar geval. Men late dit in het midden. Het gemeentebestuur van Den Haag had eenstemmig besloten den Raad voor. te stellen een bedrag te voteeren om daar voor te onderzoeken welk plan voor den bouw van een nieuw Stadhuis het beste was. De Raad kwam daar echter tegen op en twee wethouders verzetten zich even eens, zoodat het voorstel werd verworpen. De tegenstanders wilden zich liever hou den aan het. reeds aangenomen plan': het Stadhuis op het Spui te bouwen. Een motie-Joëls strekte om dit plan te hand haven en op vlotte uitvoering aan te dringen-. Doch zie ook die motie werd verworpen met 22 tegen 21 stemmen. Twee kluchten in één slag! Maar nog meer kluchten zouden open baar worden. De verslaggever van „De Rotterdam mer" geeft de volgende physionomie -van het moment dat hierop volgde: Ongewoon nijdig liep de heer Albarda (soc.-dem.). op zijn partijgenoot Van Duu- ren toe: de eenige sociaal-democraat, die tegen de motie stemde. De bengel kreeg een geduchte reprimande. Hij had im mers het Spuiplan kunnen redden. Nu is het feitelijk van de haan en niemand kan B. en W. lakschheid verwijten, als ze voortaan piano-aan spelen met de uitvoë- ring der Stadhuisplannen aan het Spui. Ware de sociaal-democraat in het gareel gebleven, dan zou de politieke speculatie door een abuis gelukt zijn. Immers de heer Peters (r.-k.) stemde tegen zijn frac tie en zijn voornemen in ook tegen de motie. Zoo zijn we dus even ver als toen de bespreking begon. De heele discussie leverde niets op en achteraf kon de Bur gemeester, die eerst spin-nijdig was, in zijn vuistje lachen. In het Spuiplan, dat. hem niet zint ,is een leelijke scheur ge komen. De Landarbeiders staking in W est-N. - Brabant. Men schrijft ons van werknemers- zijde: Ongeveer drie weken heeft deze strijd nu reeds geduurd en nog zijn de werk gevers aldaar voor geen enkele toena dering vatbaar. Met allerhande middelen wordt door hen getracht om te ontkomen aan den toch waarlijk eenvoudigen eiscli van de arbeiders, n.l. dat zij een overeenkomst krijgen omtrent het te verdienen loon en dit niet langer afhankelijk wordt ge steld van allerlei omstandigheden en van den meerderen of minderen goeden wil van eiken werkgever afzonderlijk. Zij weigeren pertinent elk overleg met de organisaties, zij weigeren om ook maar de meest eenvoudige overeenkomst aan te gaan; zij weigeren arbitrage en be middeling; zij weigeren letterlijk alles. Tot tweemaal toe hebben ziji den Rijksbemiddelaar onverrichter zake naar huis gestuurd, kortom zij willen niets dan de onvoorwaardelijke on derwerping van de arbeiders. Zij duiden geen inmenging van de arbeiders bij de vaststelling van de arbeidsvoor waarden. Welnu voor dat weinig Christelijk standpunt doen zij een beroep op boe renzoons. Het zou te betreuren zijn in dien er ook maar één Christelijk dek kend boerenzoon inliep en zijn krachten daarvoor disponibel stelde. Wat de boeren te Zevenbergen, Ze- venbergschenhoek en Langeweg doen, kan door niemand die-aan de arbeiders het recht toekent om zich te organisee- ren en hun organisatie op gewone wijze te doen functioneeren, gesteund worden. De arbeiders zijn bereid om de ar beidsvoorwaarden te laten bepalen door elke onpartijdige commissie welke men maarwil aanwijzen. Geen herstel der derde herhalingsoefening. De thans nog bij de Kamer aanhangige wijziging van de Dienstplichtwet, inge diend door minister van Dijk, ongeveer een jaar geleden, hield o.a. in herstel van de derde herhalingsoefening. Bijl de door den tegenwoordigen minister van Oorlog binnenkort in te dienen nieuwe wijziging van cfe Dienstplichtwet zal dit voorstel vervallen, zoodat voorloopig al thans in de wet maar twee herhalingsoefe ningen zullen blijven Het voornaamste be zwaar tegen de herziening der wet is daarmee vervallen. Incident b ij het Kon. b e z o eik. Bij den rijtoer die da Koninklijke familie gisteren te Amsterdam heeft gemaakt en waarbij men door een gedeelte van den Jordaan ging om de kinderbewaarplaats in de Vinkenstraat te bezoeken, deed zich een incident voor, n.l. op da brug tegen over de Binnen Oranjestraat waar ge schreeuwd en gefloten werd toen de rij tuigen passeerden. Eenige politieagenten trokken hun sabel en in samenwerking met een paar rechercheurs werden de demonstranten over da brug naar de an dere zijde gedreven. Tevoren had de po litie reeds hier en daar horden in be slag genomen, waarvan de opschriften ten doel hadden het publiek te bewegen niet te blijven staan. i Even later, op de Rotterdamsche brug over de Nassaukade kwam wederom een VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f 3.i Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. aantal mannen, die groote borden droegen in da richting van den stoet. Dis politie ruiters voorkwamen echter dat zij tot dicht bij de rijtuigen konden komen. Overigens verliep de rijtoer zondeï stoornis. Bij verschillende bijzondere scho len stonden de kinderen opgesteld. (Tel.)! Di e tandprothese. Naar wij vernemen, heeft naar aanlei ding van de besprekingen in de Tweede Kamer betreffende de uitvoering van da wet van 29 Juni 1925, inzake de be voegdheid van de vóór 10 Juni 1913 gevestigde tandtechnici, een wetsontwerp het Département van Arbeid, Handel en Nijverheid verlaten. Men zal zich herin neren, dat met zoo groot mogelijke meer derheid een motie van afkeuring van hèt beleid van dit departement werd aange nomen. L u i t.-g eneraal J. B. van Heutsz. Naar wij vernemen, is de voorbereiden de arbeid van het comité tot huldiging van de nagedachtenis van den luit.-gene-* raai J. B. van Heutsz thans zoover gevor derd, dat de overbrenging van het stoffelijk overschot uit Zwitserland naar Amsterdam in het begin van het najaar zal kunnen! geschieden. Het ligt in de bedoeling der regeering de overbrenging, van het stof felijk overschot van het Centraal Station te Amsterdam naar de Oosterbeigraafplaats, waar het in ©en grafmonument zal worden' bijgezet, met militaire eer en op 's Rijks kosten te doen geschieden-. Allerlei. Naar wij vernemen wacht de invoering van de Bioscoopwet nog op een tweetal vast te stellen Algemeene Maatregelen van Bestuur, waaromtrent Minister Kan, in overleg is getreden met de nog niet ont bonden Staatscommissie betreffende het Bioscoopgevaar. Tusschen Nederland en Groot-Brittan- nië is een overeenkomst geteekend tot wederzijdsche vrijstelling van inkomsten belasting in zekere gevallen, waarbij win sten voortvloeien uit het scheepvaart bedrijf. Het Nederlandsche geschenk aan New York bij gelegenheid van de stichting dezer stad 300 jaar geleden door Hollanders', zal bestaan uit een stalen vlaggemast opj granieten voetstuk. Tweede Kamer. Zooals elders in dit nr wordt mede gedeeld, besloot de Kamer" het verdrag met België weer in de afdeelingen te onderzoeken. Tot 15 Juni heeft de Kamer tijd voor dit hoogst belangrijke onderwerp, want vóór dien datum wordt geen open bare zitting gehouden. De commissie van. rapporteurs hierover bestaat uit de hee- ren v. Vuuren (R.K.), Heemskerk (A.R.), Albarda (S.D.AP..), v. Rijckevorsel (R.K.) en Deckers (R.K.). De reeds uitvoerig in ons blad ver melde belastingvoorstellen van minister de Geer zullen naar een commissie van - voorbereiding worden verzonden, bestaan de uit de heeren v. Vuuren, Snoeck Hen- kemans, J. ter Laan, Oud, J. B. v. Dijk, De Wilde en v. Gijn. De zaak van de vergoeding aan de Naardensche boomkweekers, waarover dhr Duys zulke krasse beschuldigingen uitte aan 't adres van commissies en Departe ment van Oorlog, werd opnieuw uitge steld, want minister Lambooy is nog niet klaar met zijn nader onderzoek. Aangenomen werd het autobus-ontwerp, waarna behandeling volgde van het ont werp tot nadere bestemming van de be zittingen van het Kon. Nat'. Steuncomité. De bedoeling is hiervan een fonds te vor men en uit dat fonds vanaf 1 Juni aan enkele rentetrekkers een bijslag van 25 pCt. te geven. Tot heden geschiedde dit door het Na'- tionaal Steuncomité. Nu dit comité werd opgeheven, heeft het de middelen waar over het nog beschikte, aan den Staat overgedragen. In de stukken staat ver meld, dat dit een bedrag is van ongeveer f800.000, maar de Minister deelde gister mede, dat het wel bijna een millioen bedraagt. De bijslag op de rente van de Rijksverzekeringsbank betreft hoofdzake lijk ouden van dagen, zoodat het daarvoor benoodigde bedrag steeds afneemt. Thans bedraagt de bijslag ongeveer f 15.000 per maand tegen het vorige jaar nog f20.000 p. maand. Op zichzelf zou de Kamer tegen

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1