Dinsdag 1 Juni 411 e Jaargang rto Ue lotgevallen van John Fox. Baitsalasi. MIJNHARDT'S Biunlanl. FEUILLETON. KWALITEIT WINT. Pruimtabak moet stevig wezen, (Sappig, taai en edel 't blad) Wil ze, wat men noemt, ,,lang houden". Waarde lezer, wist ge dat? B. Z. K. wordt uit DEEZ' grondstof Zóó door Dobbelmann bereid, Dat de kenners grif verklaren „B. Z. KJE kwaliteit Hoofdpijntabletten werken terstond. Drukkers-Exploitanten: 30STERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 <DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—1 Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. RECHT EN RECHTSBEGINSELEN. III. (Slot.) Hoe kan dan de Overheid te weten komen, welke die eeuwige beginselen zijn, die God ons voorlegt? Men kan op deze vraag antwoorden: d,oor de Kerk, gelijk Rome doet. Dit willen wij echter niet. Niet dat de Kerk geen gevoelen mag hebben; o ja, maar zij mag dat gevoelen niet aan de overheid opleggen. Niet dat zij niet altijd haar verzoek voor een bepaalde zaak tot de Overheid zou mogen richten. O zeker; maar zij mag de Overheid niets opdringen. Het Roomsche Staatsrecht verwerpen wij, ook om de vruchten, die er elders van gezien zijn. En ook een Gereformeerd Staatsrecht verlangen wij niet, namelijk in dezen zin ■dat eenige plaatselijke gereformeerde kerk of een genootschap van gereformeerde kerken, ten behoeve van de Overheid ten onzent zou uitmaken, welke óp politiek terrein de goddelijke ordinantiën naar luid van- Gods Woord zijn-. Men zou ook kunnen antwoorden: dan door de Overheid, zelf als Kerk optre dend. Gelijk in Rusland, tot op den dood van den laatsten Czaar de keizers van dat land opperpriester waren. Maar dat is caesaropapie, en die willen wij niet. Zij breekt wel het conflict en houdt de Kerk souverein op eigen terrein, doch zij is dit slechts in schijn. Zij toch kan zich niet uiten dan door een Landsvorst. De Kerk in Rusland sanctionneerde slechts wat door den Czaar als recht gedecreteerd werd. In Buitschland hetzelfde; en in 1816 is ten onzent in principe, zelfs door rechtzinnige predikanten, hetzelfde aanbe volen/ Maar dit leidt tot geestelijk versterf der Kerk en doet ook bij' de Overheid de geestelijke kennis en het rechtsbesef, te loor gaan. De Kerk van Christus wordt ■onvrij van beweging en verliest een van hare meest onmisbare levens-conditiën. Grieksche kerk en Luthersche en Epis- oopaalsche kerk hebben onder de tee- ■dere omhelzing der overheid niet sterk gestaan. Nu in Pruisen de Staatskerk vrije kerk werd, ontplooit zij haar krachten De derde weg is: dan door de cons ciëntie der Overheid. Wij verhelen onszelf volstrekt niet de mogelijkheid, dat de consciëntie der over heidspersonen geheel voor de invloeden van Gods Woord ontoegankelijk zijn, dat zij zeiven tegen de chr. belijdenis gekeerd zijn, of onder Chr. masker een nog vin niger en gevaarlijker strijd tegen ons .openen. Maar deze mogelijkheid bestaat ook bij de twee vorige oplossingen. Dit bezwaar wortelt dan ook niet in het stelsel; maar in de toestanden; en is van 'tweeën één: óf een straf voor de lakschheid der geloovigen; óf een prikkel voor dezen om naar uitbreiding van in vloed te ijveren. Er zijn echter ook geestelijke motieven. Dr Kuyper schrijft in „Ons Program": „Wie rekent met het feit der zonde en die dit niet doet, die gaan ook op staat kundig terrein onverbiddelijk uiteen. Ziet gij in den mensch een zondaar, dan maakt gij uit zijn zondig besef ook geen eeuwige rechtsbeginselen op. Ziet gij in hem een onontwikkelde, Idan kan op zichzelf dit rechtsbesef eens menschen betrouwbaar zijn en hebt ge Gods Woord niet noodig. Roomsche, Grieksche en Luthersche iiiii..in— 28) o_ „Grap, welke grap?" „Luister", antwoordde i\(r Pepper, nu en dan door lachen in zijn verhaal ge stoord; „wijl hebben den schuldenaar doen dagvaarden, de rechtvaardigheid der zaak bewezen en vonnis tegen hem ver kregen, en toen ontdekt, dat' hij nu onge veer zes maanden geleden gestorven is. Ha! ha! ha! „En gij vindt dat grappig?" „Allergrappigst! Een doode dagvaarden en een vonnis tege nhem krijgen. De aanklager, die begon in te zien dat voor hem geen grap zou zijn wat Mr Screw Pepper zoo vroolijk maakte, beschuldigde hem dat hij niet beter onderzocht had of de persoon met wien hij te doen had, leef de of dood was. „Wel, ik verzeker u dat alles in behoor lijken vorm is geschied. Wij 'hebben onze bewijzen aan den zaakgelastigde des be klaagden getoond, die altijd antwoordde: „In orde! in orde!" „Maar welke middelen heeft de man?" „Dat is juist het mooiste van de grap. Wij hebben beslag op zijn goederen gelegd, de weduwe afgekocht en u in rekening Christenen gaan, schoon met de Gere formeerden Gods Woord erkennend, toch ook op dit punt van hen af, dat zij de zonde straks meer uit liet oog verliezen. De theocraat acht den zondaar wel degelijk in staat om tot die vast belijnde kennis te geraken van wat over het bur gerlijk leven in Gods Woord is geopen baard en draagt dit dan op aan de kerk, of een geestelijke kaste van hoftheologen. De Calvinist daarentegen zegt: op dien troon zit een zondares; in die rechtszaal zitten zondaren om recht te oefenen, in dit studeervertrek zit een zondaar, die de rechtsbeginselen af te leiden heeft of te leeren; om dien huishaard zit een zondig huisgezin dat naar de eeuwige rechtsbeginselen moet worden bestuurd. Doch' daardoor ook, of hij wil of niet, moet hij juist wel tof de volmondige bekentenis komen, dat Gods Woord, hoe volkomen ook in zichzelf, nooit in zijn diepte kan worden verstaan, en dat het stelliglijk, en met zekerheid, en eens voor goed, voor, alle eeuwen en voor alle lan den muurvast opmaken en formulecren en decreteeren van de rechtsbeginselen of ordinantiën, ons in dit Woord geopen baard, kortweg tot de onmogelijkheden behoort." Wij laten ons dan ook door geen schijn zekerheid blinddoeken en met beschei dener resultaat tevreden dan Paus of Vorst, die hoofd is der Kerk, beoogt, leggen wij ons neer hij de werking die op de consciëntie d er over heidspersonen door het Woord wordt geoefend. Socialisme en Christendom. Ouderen onder ons herinneren zich allicht, dat het socialisme, toen het ruim een halve eeuw geleden in ons land zijn intrede deed, onder Domela Nieuwenhuis en zijn adepten, Croll, For- tuyn, Hermans, v. d. Goes, en anderen, liet terstond optrad met de pretentie, de arbeiders te zullen verlossen uit de klau wen van het Kapitalisme niet alleen, maar ■ook van de Kerk. Dit optreden tegen de Kerk, ondanks de waarschuwingen van mannen als v. Gheel Gildemeester, Talma, 'Rudolph, en anderen, heeft aan het socialisme groote schade berokkend. Niet minder door het onnoodig ver' binden van het socialisme aan het mar xistisch materialisme. En allereerst door de ongeloovige, on nadenkende, onontwikkelde massa te lee ren het Christendom te beschouwen als een gezworen vijand der sociale hervor ming. Want, hoe groot de zonde der kerk op sociaal terrein ook moge geweest zijn, door haar het stempel van vijandig tegen over sociale hervorming te staan in te drukken, beging het socialisme een leu gen en een dwaasheid. De woorden door ons in ons vorig nommer'aan geschriften van twee voor name leidslieden van het socialisme ont leend, zijn voor ons een begin van weer spreking. Vooral wat Naumann in zijn „Socialis- mus und Religion in Deutschland, Bericht und Kritik" schreef, is teekenend, en een bemoediging voor de aan die zijde zoo veelszins gesmade Kerk en Christen dom. Het schijnt dat men aan dien kant gaat inzien, dat het socialisme niet door de materialistische wereldbeschouwing word! gedekt, noch ook het Christendom met voor het saldo gecrediteerd tot een bedrag van één pond vijf schellingen." Iir 't kort, de aanklager vond dat het voor hem volstrekt niet grappig was, Mr Screw Pepper's rekening' te moeten vol doen, die juist zooveel pond bedroeg als de schuld waarom de vervolging was inge steld, schellingen beliep, dertig namelijk. Maar wij veronderstellen niet dat al de zaken, die Mr Pepper in handen kreeg, zoo kostbaar uitvielen voor zijn cliënten; kostbaar waren zij alleszins, maar meestal voor de andere partij. Langzamerhand nam zijn practijk zeer toe, en namen lie den van aanzienlijker stand en wier zaken belangrijker waren, hun toevlucht tot hem. Weldra zag men hem met een eigen rijtuig en met een jongen, die een gelen band of, gelijk zijn buren het noemden, n schelkoord ojn den hoed had, terwijl een groote blauwe zak gewoonlijk aan de eene of andere zijde uit het rijtuig stak. Hij was e^n (Werig bezoeker van alle markten, als of hij menigvuldige zaken met boeren en pachters had. Hier was hij altijd vol aar digheden en grappen en zeer spraakzaam, en kreeg spoedig onder het boerenvolkje den naam van een uiterst geslepen gast te zijn, en zoo scherp als een naald. Een voorbeeld van zijn geslepenheid kunnen wij niet nuluten bij te brengen, daar het bewijzen kan hoe spoedig hij zich bij de eenvoudige boeren aangenaam wist te maken. onvruchtbare ascese mag worden vereen zelvigd. In evengefioemd vlugschrift van Nau mann geeft daarenboven deze Duitsche socialist onomwonden toe, „dat reeds vooi de soc.-democratische partij de haat tegen kerk en godsdienst in de onderste rarLgen 'van het Duitsche volk diep gewvortelJ waren en dat de grondfout van het socialisme geweest is, met menschen, die allesbehalve edel en goed zijn, een maat- schappijvorm te hebben willen scheppen, welke meer voor goede en edele men schen berekend is." Nu in Duitschland liet communisme, uit het socialisme voortgekomen, steeds driester den kop begint op te steken, mag de Duitsche sociaal-democratie hei wel betreuren, destijds niet naar dezen haren leider te hebben geluisterd. Maar ook de Nederlandsche sociaal democratie, dié een evcngclijk gevaar tegen zich ziet opkomen, mag wel op passen. Men moge. de Visser schelden en Sten- huis wegschuifelen en met rechtmatige scheldwoorden de Tribunisten overladen, op den duur worden zij toch de S.D.A.P.- de baas. Doch hiertegenover worde ook onzer zijds aandacht geschonken aan dit an dere woord vah evengenoemden Dnitscher „Aan de andere zijde hebben ook de aanhangers van het Christendom tot taak uit de geschiedenis te leeren. De strijd tegen het socialisme als zoodanig moet worden gestaakt. Slechts daar mag tegen het socialisme worden front- ge maakt, waar het zich met onchristelijke elementen verbonden heeft, namelijk met het theoretische materialisme en met het atheïsme. Men bedenke, dat deze heide wereldbeschouwingen in geenen deele met het socialisme verbonden behoeven te zijn." Jammer evenwel voor de sociaal-demo cratie, dat zij nog zóó ver niet is om met de hand op het hart te kunnen zeg: 'gen: ik sta verre van het marxisme en van het atheïsme. Nog niet zoolang geledeii sprak in de Kamer een sociaal-democraat het on bewimpeld uit: ik ben een heiden en een groote. En verdedigen vooraanstaande socialis ten de vrije liefde en de vrije echtschei ding, gelijk ook zelfs in een democratisch blad werd bepleit het recht van den man om naast zijn wettige vrouw met nog eene andere in huwelijksgemeenschap televen Waaruit voor ons blijft volgen: dat hef waarachtig socialisme ondenkbaar is zon der het waarachtig Christendom. Opstootjes" te Sjanghai. Er zijn twee telegrammen uit Sjang hai over troebelen, die daar waren uitge broken in verband met bet "feit, dat het Zondag precies een jaar geleden was, dat de befaamde schietpartij in Sanghai had plaats gevonden. Er was trouwens ver wacht dat het tot opstootjes zou komen. Ofschoon enkele buitenlanders door het Chineesche gepeupel werden gemolesteerd en met stokken geslagen, terwijl ook met steenen werd gegooid naar de trams gaf de politie blijk van zeer groote zelfbeheer- sching. Zij had de toestand goed in haar macht en er vonden enkele arrestaties plaats. Een oude boer stond eens met Mr Screw Pepper op de korenmarkt te praten en wierp van tijd tot tijd een grimmigen blik op een ander, die niet ver daar vandaan was. „Die vent", zeide hij, „lieeft een gezicht alsof bij zoo eerlijk als goud ware, en ik verzeker je, dat er geen grooter fielt leeft tusschen hier en Londen. De schurk is mij veertig pond schuldig, en geen advocaat is knap genoeg om ze van hem te krijgen. „Waarom niet?" vroeg Mr Pepper, den man van ter zijde aanziende. „Waarom niet?" herhaalde de boer. „Omdat ik geen getuige heb: daarom niet! Ik verkocht hém voor die som een paard. Hij zei: „Laten wij op den koop een kruik bier drinken." We gingen en toen zeide hij: „Ik betaal u vandaag niet, maar van daag over acht dagen, als het weer markt is." „Goed," zei ik. Maar de volgende week is het weer marktdag, en ons heertje spreekt volstrekt van geen betalen. Daar om ging ik naar hem toe, stootte hem eens aaii den arm en zeide: „Vandaag! je weet, wel!" „Vandaag! wat vandaag?" zeide hij, zoo onnoozel als een pasgeboren kind. „Hoe? je hebt beloofd vandaag het paard te zullen betalen." „Het paard betalen!" zei hij, en keek of hij het te Keulen hoorde donderen; „wat? en ik heb daar en toen betaald! Was je dronken, dat je het hebt vergeten? Ik keek of ik een klap op het gezicht kreeg. Ik voer hevig tegen den Later wordt gemeld: Het is weer geheel kalm. Overal in de stad loopen de trams en da autobussen weer als gewoonlijk. In da straten loopen enkel de gewone politieagenten en niets wijst er op dat ernstige onlusten had den plaats gehad. De politie was er in ge slaagd alle menschenmenigten te versprei den zonder van. do wapenen gebruik te maken. Het conflict in de Engelsche mijnnijverheid Volgens de bladen, zouden de mijnwer kers minder onverzoenlijk en than,s meei geneigd zijn, als oplossing een verlenging van den werktijd te aanvaarden. Een klein aantal stakers heeft het werk hervat. De prins van Wales, die zelf mijneige naar is, heeft voor het fonds tot hulp- verleening aan noodlijdende mijnwerkers- vrouwen en -kinderen in dat graafschap een cheque van 10 guinjes gezonden. Hij liet er het volgende door zijn secretaris bij schrijven; „Z. K. II. kan natuurlijk in geen geschil partij kiezen, maar wij hebben in het verleden een schuld aan de mijnwerkers, iedereen voelt sympathie voor hun vrou wen en kinderen in hun uur van nood. Voorts zou het een ongewenscht eind van welk geschil ook zijn, dat een partij toe zou moeten geven wegens het lijden van degenen die van haar afhangen. Z. K. H. Vertrouwt, dat met goeden wil aan weerszijden er een gelukkig eind aan de tegenwoordige moeilijkheden zal komen." Die raad van gedelegeerden van de mijn werkers in Northumberland heeft met ,36 tegen 33 stemmen, dus een sterke minder heid, een voorstel van het bestuur ten gunste van een heropening van de onder handelingen verworpen. De beambten van den mijnwerkershond in Lancashire en Cheshire verklaren, dat het fonds uitgeput is, en zij nog maar een halve week onderstand kunnen uitkeeren. Er is dringend hulp noodig om Se mijn werkers en hun gezinnen voor 'gebrek te behoeden. In bet „Zwarte Land" zijn Zaterdag weer een dozijn groote fabrieken stilgezet, wegens gebrek aan steenkool, en andere patroons maken bekend, dat zij denzelfden maatregel zullen nemen, indien er deze week geen regeling tot stand jcomt. Ruim 50.000 werklieden loepen er al leeg. Korte berichten. Het verbond van Antwerpsche bak kersbazen heeft tot een verlaging van den broodprijs besloten. Elf zei wórdt van fr. 2-60 op .2.45 teruggebracht. Zaterdag zijn 3000 Amerikanen ta Southampton aangekomen. Zij zijn de voorhoede van de grootste missie van Amerikaansche toeristen in Engeland se dert den oorlog. Die Amerikaansche bezoe kers zullen, naar schatting 25 a 30 pet. tal rijker zijn dan verleden jaar. schobbejak uit, omdat ik zag dat hij het ernstig meende. Kort en goed; hij bleef er bij, en niemand was in staat iets anders uit hem te krijgen." „'tls wat moois! Ik zal 'twel voor je krijgen." „Za'l ik je eens' wat zeggen, vriendje?" zeide de pachter verheugd; „als je 't krijgt, geef ik je een bankje van tien pond; meer zeg ik niet: maar ik denk, dat je je mees ter in hem vinden zult. Menig knappe borst heeft er de proef reeds bij hem van genomen." Mr Screw Pepper verdween, en vóór de markt afgeloopen was, zocht hij den ouden boer weer op, legde een pakje pa^ pier op tafel en zeide: „Ziedaar, daar is je geld al! hoe vindt je 't?" De oude boei", de banknoten grijpende, zeide: „hoe is dat mogelijk? Hoe heb je dat gedaan gekregen?" Pepper verzekerde dat niets gemakke lijker geweest was. „Ik noodigde den kerel uit," zeide hij, „een glas wijn met mij te gaan drinken. In den loop van ons gesprek werden we vroolijk, en hem ter zijde ne mende, zeide ik tot hem: „Als je eens een goeden slag weet te doen, denk dan eens aan mij. Ik heb er van gehoord hoe aardig je pachter die en die hebt beet gehad. Ha! ha! die vind ik mooi. Ik dacht niet, dat hij zoo.'n sukkel was." „O!" zeide hij, „hij is gek genoeg en je kunt hem nog wel er ger bij den neus krijgen. Ik zou er, zie dat! Volgens bericht uit Lissabon is de revolutionaire beweging geëindigd met een: volledige overwinning van de opstande lingen, die zonder bloedvergieten Lissabon binnendrongen, nadat het garnizoen van de stad zich bij hen had' aangesloten'. Die staat van beleg is in dei stad afgekon digd. Bij P(uisburg is een roeiboot met 15 inzittenden door een sleepboot aangevaren en gekapsijsd. Zes menschen, o.w. twee vrouwen, zijn verdronken. -Ongeveer een maand geleden werd te Boedapest in verband met de fraiikenaf- faire het radicale blad Vilag verboden. Tot dusverre is het den directie niet gelukt, dit verbod op te doen heffen. .Daar de financieele toestand hierdoor on houdbaar is geworden wordt overwogen het geheele personeel, 300 man, 'te ont slaan. i I Prinses Elizabeth, de dochter van den hertog en de hertogin van York, is Zondagmiddag in de particuliere kapel van het Buckingham Palace gedoopt. De plechtigheid ,die een uiterst eenvoudig karakter droeg, stond onder leiding van den aartsbisschop van York en geschiedde in tegenwoordigheid van een gezelschap van ongeveer 30 personen. Te Berlijn is in den ouderdom van 75 jaar overleden generaal Von Zwehl, die in het begin van den wereldoorlog Maubeuge veroverde en later Duitsch mi litair gouverneur van Antwerpen was. Glazen Buisje 60ct Bij Apoth.en Drogisten E|e m ar in e-opl e i d i n g t'0 Gorinchem. D|e heer gnoeck Henkemans had tot den minister van Marine a.i. de volgende vra gen gericht: le. Zijn de geruchten juist, dat de Mi nister een ingrijpende verandering over weegt ten opzichte der thatis te Gorin chem gevestigde opleiding van matrozen? 2e. Bij bevestigende beantwoording van de eerste vraag is de Minister dan be reid, de voorbereiding van zoodanig plan ojp te schorten tot na de behandeling der aangekondigde suppletoire begrooting van hoofdstuk VI? De heer Lambooy heieft hierop het vol gende geantwoord: Wat betreft vraag I: Dioor mij wordt in derdaad overwogen, de te Gorinchem ge niet om geven met de vingers knippen de om het hem nog eens te bakken." „Is het dan waar?" zei ik verwonderd. „Ik heb het altijd voor een opgeraapt vertel seltje gehouden." „Het is waar", zeide de kerel, alle voorzichtigheid vergetende, „en„En ge moet betalen," zei ik ern stig, „want ik ben zijn getuige; en als je 'tniet terstond dóet laat ik je oppakken!" Ziedaar alles wat er gebeurd is; niets ter wereld was eenvoudiger." Deze anecdote maakte wijd en zijn op gang en deed de practijk van Mr Pepper toenemen door de gansche streek; hij be hoefde niet langer in de stad met papie ren onder den arm rond te loopen, noch naar een konijnenveld te rijden en den tijd te verdrijven met het eten van boterham metjes en daarna liedjes te neuriën onder een haagdoorn. Hij was een vroolijke en welkome gast bij de pachters, en zijn 'vlug ge manier om zaken ten einde te brengen, werd van jaar tot jaar meer bekend. Se dert lang was hij zaakgelastigde van Ned Stocks en Peter Snape geweest, en tot hem namen deze ook nu weder hun toevlucht. Mr Screw Pepper wreef in zijn handen, bij het vooruitzicht op deze zaak. Mr Hen ry Flamstead en het landgoed te Dainsby! Nog nooit was zulk een rijke vangst in zijn net geraakt, nooit had hij gedacht dat Ned Stocks en Peter Snape er hem zulk een zouden doen vangen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1