DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Bttitenlanril. WAN .MAANDAG 31 MEI 1926, No. 201. Het spoorweg-ongeluk te Mundhen. Een Nederlandsch getuige verhaalt aan de Msb.: De trein was overvol, doch er heerschte een vroolijke stemming en zelfs muziek ontbrak niet. Die trein was over tijd, want, toen ik op mijn horloge keek, was het reeds tien voor half elf, .terwijl wij toch om tien uur reeds aan het hoofdsta tion hadden moeten zijn. De trein stopte, eenigen keken naar buiten en riepen: „Miinchen-OstD|och wij mochten niet binnen. Ik stond op, pakte mijn lectuur in mijn handkoffer en de trein zette zich' weef in bewe ging. Plotseling riep iemand, die op het ach- terbalcon stond: „Ès gibt einen Zusam- menstoss I" Ineens zag ik een massa men- schen van achteren naar voren rennen, doch dat was niet gemakkelijk, want nok alle staanplaatsen waren bezet. Ik dacht eerst, dat er een vechtpartij was losge broken. Ik hoorde een gekraak, trok mij aan het bagagenet, dat ik in mijn hand had, omhoog, ©en gerinkel van glasscher ven, een ontzettend gekraak- en meteen voelde ik, hoe de grond onder mijn voe ten werd weggemaaid. Ineens was het stikdonker en bemerkte ik, hoe ik weggeslingerd werd. Tijdens het naar beneden vallen heb ik blijkbaar het netwerk, dat ik vasthad, losgelaten. Ik bemerkte, dat ik tot stilstand was geko men en lag met mijn gezicht in het .gras. De kap van den wagen zag ik naast mij liggen. Eigenlijk begreep ik niet eens goed, wat er gebeurd was, maar spoedig werd mij dat duidelijk. Toen ik wilde opstaan, trapte ik met mijn rechtervoet iemand midden in het gezicht en met mijn linkervoet iemand boven op het lichaam. Overal rondom mij heen stukken hout ©n ijzer en ik wist niet, hoe ik uit de ruïne zou komen. Dis kap van den wagen, die schuin naast mij lag, kwam mij ter hulp. Ik sprong er op-, liet mij zoo schuin naar beneden glijden en ik voelde me vrij. Toen ik rechtop stond, bemerkte ik pas, dat ik verschillende kleine wonden had opgeloopen, o.a. boven het linkeroog, en eeniga kleine wonden aan handen en voeten en boven op mijn hoofd. Het bloed liep mij over liet gezicht en door mijn haren, doch met miijn zakdoek legde ik zelf het eerste verband. Ilc voelde mij sterk, niets had ik' gebro ken en wilde .helpen, want uit de ruïnen stegen angstkreten tot mij op. Ben geween, een gejammer, ©en roepen en kermien, ©en rochelen van stervenden vervolde de lucht. Men zag bijna geen hand voor oogen. Middelerwijl waren da personen uit den ongedeerdera wagen komen aansnellen, die ook direct mede begonnen te helpen, want velen hadden in den laatsten wagen, waar in ik mij ook bevond, vrienden, bekenden of famili©. Dioch mijn pogen omi mede te helpen, moest ik al spoedig opgeven. Dla'ar lag mijn buurman, niet wien ik me nog kort geleden had onderhouden, dood. Mijn overbuur vond ik beide bee- nen afgeklemd ©n de borstkas ingedrukt, ook dood. Links en rechts óm mij heen ar men en beenen, stukken kleeren, bloed, kortom het was griezelig. Inwendig -voelde ik mij dankbaar ge stemd, want mijn redding is bijna een wonder. Een jongetje, van een jaar of zes dat op de bank stond, was ook gered. Die persoon, die geroepen had, dat er een hotsing kwam, was van den trein gesprongen en wij drieën zijn de eenigen, die met lichte verwondingen uit den laat sten wagen, waarop de Roseraheimertrein .zich met ©en vaart van ongeveer 60 K.M. stortte, zijn gekomen. Dp andere reizigers 'bijna' allemaal zwaar verminkt of ver- - wond of gedood. Eén minuut heeft aan 'dertig personen het leven gekost en bijna i70 voor altijd verminkt. 'Met mijn bebloed hoofd liep ik naar het station. Mijn koffer, hoed en regenjas wa ren weg en ik heb' er verder ook niet meer naar omgezien. Ik was hl blij genoeg, dat alles met mij zoo verloopen was. Aan het station Munchen-Ost heb ik mij gewassch-en en in ©en spiegel zag ik, dat mijn gezicht deerlijk gehavend was Ik bestelde een auto en Het mij direct naar het dichtstbijzijnde ziekenhuis brengen om mijn wonden te laten des- infecteeren. Daar waren reeds tal van doc toren en vele liefdezusters. De wonden werden gedesinfecteerd en mijn hoofd werd he-ele-maal in een verband gewikkeld. Zoo leek het heel wat erger dan het in werkelijkheid was. Ook wilde men mij -daar liouden, doch ik voelde er niets voor en 'ten slotte liet men mij dan ook gaan. Nog werd gezegd, dat ik mij daags daarna direct onder behandeling van een dokter moest stellen, wat ik dan ook gedaan heb. Daarop liet ik mij dadelijk per auto naar het station brengen. Middelerwijl was echter de wachtkamer in een soort hulplazaret herschapen. Wat ik daar toen weer zag, was hartverscheu rend en onbeschrijflijk. Woorden zijn niet in staat, die gevoelens te vertolken, die zich daar van iemand meester maken. Overal ongeluk en ellende. Dlaar zag men iemand met den dood worstelen, weer (elders riep ©en man als een krankzinnige. Smart en droefenis allerwegen, de bodem Bedekt mef bloed, de aanblik van alles was zoo ontzettend, dat Roode Kruis- menschen, die gedurende de vier oor logsjaren niets dan ellende hadden gezien, toch nog in zwijm vielen. Daar lagen tallooze menschen uit den wagen, waarin ik mij bevond. Bij dit ongeluk, dat ©en 'der zwaarste rampen is, die Beieren heeft getroffen, zijn geheele families ten gronde gegaan, vonden ver loofden sataen den dood. Zoo brachten de Pinksterdagen, die op zichzelf reeds trenrig waren, door den onophoudelijken regen, een allertreurigst slot voor Munchen; Voor velen, die reeds weken tevoren allerlei plannen en uit stapjes voor Pinksteren hadden besproken, en naar deze reis verlangd hadden, was de tocht ©en tocht des doods. De financieele crisis in België. In een Vrijdag gehouden ministerraad hebben de Belgische ministers van finan ciën en van de schatkist een exposé ge geven van hun financieele projecten, die zij in den loop dezer week aim het par lement zullen voorleggen. Zoo werd beslo ten: lo. dat geen nieuwe subsidies zullen worden verleend; 2o. dat de- verschillende ministerieele departementen binnen de 8 dagen verslag moeten uitbrengen over het ontslaan van hun tijdelijk personeel, zoowél in de cen trale administratie als in de diensten in de provincie; 3o. 'dat in de diensten der marine hervormingen moeiten aangebracht worden voor het uitsparen van sommige uitgaven; 4o. dat de diensten voor het ministerie van landsverdediging moeten ingekrompen worden; 5o. dat binnen een maand 100 staatscommissarissen bij de rechtbanken van oorlogsschade moeten ontslagen worden; 6o. dat het aantal leden van de civiele en de militaire jurisdicties moet verminderd worden en enkele ge vangenissen worden afgeschaft; 7e dat. geen openbare werken mogen uitgevoerd worden, waarmede op het oog-enblik geen begin is gemaakt; 8o. dat het getal gebou wen der centrale administratie- moet ver minderd worden en het personeel daarvan ondergebracht in ministerieele „hotels", die niet bewoond worden; 9o. tenslotte, dat de ministers van arbeid en van land bouw maatregelen zullen treffen voor het controleeren van den export van levens middelen. De staking der mijnwerkers in Engeland. Volgens de „Diaily Telegraph"- doet zich het gebrek aan kolen tengevolge van het niet werken van de- mijnen in alle deelen van het land in de fabrieken reeds zeer -ernstig gevoelen. Vooral is dit te Sheffield het geval, waar het aantal fabrieken, die haar bedrijf moeten stopzetten, voortdu rend toeneemt. Het aantal werkeloozen in Zuid-Wales neemt eveneens voortdurend toe. De regeering heeft de uitzonderings bepalingen, welke zij- 30 April in verband met het conflict, in de mijn-industrie heeft uitgevaardigd, voor een maand ver lengd. Wie Abd el Krim gesteund hebben. Abd ©1 Krim heeft de Fransche over heid het grootste gedeelte van zijn corres pondentie uitgeleverd. Hoewel het onder zoek daarvan nog niet geëindigd is, me-ent de „Quotidien" reeds te kunnen meedee- len, dat enkele brieven het bewijs leve ren, dat Abd el Krim in zijn tegenstand vooral gesterkt is door enkele- personen van Italiaansche nationaliteit, die zich als Vertegenwoordigers d-er regeering te Rome voordeden. Volgens een ander bericht moeten in de papieren ook de namen van Amerikanen, Engelsche-n en talrijke Franschen voorkomen, die Abd el Krim hebben geste-und. De militaire npsianid in Portugal. De leiders van dein opstand in Por tugal hebben tot den president der repu bliek het verzoek gericht een republi- keinsche regeering in te stellen buiten het parlement, en d-e politieke leiders tot dat doel bijeen te roepen. De regeering heeft het volgende com- municfué openbaar gemaakt: Ei' heerscht volkomen ord-ei in het heele land, Die opstand bleef beperkt tot eenige elementera van de afdeeling-Braga, welke onder het bevel staan van generaal Gomes Oosta. Twee colonnes worden te Porto georganiseerd, om de opstandelingen van Braga tot onderwerping te dwingen. Ei komen moeilijk berichten over de opstandige- beweging binnen, wegens de strenge censuur. D|e bladen hebben beslo ten, bij wijze van protest niet te verschij nen. In de hoofdstaid, waar alles kalm is en het werk overal normaal, patvouilleeren dag -en nacht eskadrons cavalerie. Twee regimenten, een uit Braga en een uit Evora, rakken aan op Lissabon. Er konden geen regeeringstroepen tegen de muiters worden gezonden, aangezien de spoorwegmaatschappijen die niet wenscli- ten te vervoeren. Nog een 'bankbiijettenzaak. Voor de rechtbank te Debreczin (Ilong.) is het proces tegen de zonen van den wonderrabijn van Olaszliska Salomon en Friedrich Friedlander en hun neef Hein- rich Friedlander begonnen. De beklaag den hebben indertijd valsche Hongaarsche bankbiljetten van 1 millioen kronen in omloop gebracht. De beklaagden bekenden hun schuld, doch gaven geen voldoende inlichtingen over den. oorsprong en de vervaardiging der valsche bankbiljetten. Zij deelden mede, dat zij de biljetten hadden ontvangen van een zekeren Wein- garten, die te Weenen in hechtenis is genomen. Het Duitsche krantenwezen in 1926. In het jaar1922 bedroeg het aantal in Duitschland verschijnende bladen 3454. De stabiliseering van de mark deed die kranten, die op geen gezonde financieele basis waren opgericht, wederom te gron de gaan, zoodat in 1925 haar aantal tot 3152 was teruggeloopen. Volgens den cata loog van Mosse verschijnen er op het oogenblik 3257 bladen, in vergelijking met het vorige jaar een toename derhalve van 105. Voornamelijk Mecklenburg en Slees- wijk-Holstein blijken een aanmerkelijken vooruitgang te boeken te hebben. Van de 3257 in Duitschland verschij nende kranten komen er 1967 zes maal per week uit, 118 zeven maal, 1 acht maal, 3 elf maal, 43 twaalf maal, 7 der tien maal, 2 achttien maal, 2 negentien maal, 205 een maal, 255 twee maal, 568 drie maal, 73 vier maal en 7 vijf maal. Kort» fctrlebteN. De Engelsche Middellandsche Zee- vloot zal vandaag den lOen verjaar dag van den slag bij Skagerrak, hij' Malta, bijeenkomen en daar een spiegelgevecht leveren, waarin het verloop van den slag nauwkeurig zal worden weergegeven. Dit spiegelgevecht zal juist even lang als het werkelijke gevecht -duren. Stèeg, de gouverneur-generaal van Marokko, heeft een oproep aan de Riff- stammen gepubliceerd, waarin hij hen uit- noodigt. zich aan de Franschen te onder werpen en hun verzekert, dat hun zeden en gewoonten geëerbiedigd zullen worden. Graaf Albert Apponyi, de bekende Hongaarsche staatsman, vierde gisteren zijn SOsten verjaardag. De geheele Hon gaarsche pers brengt naar aanleiding hier van hulde aan de verdiensten van den populaiijen grijzen staatsman. De spoorwegstaking op Cuba, die 44 dagen heeft geduurd, is geëindigd. 15.000 man waren bij deze staking betrokken. Het voorloopig ontderzoek tegen den Duitschen landgerichts-director dr Jürgens loopt ten einde. In de aanklacht tegen Jürgens en zijn vrouw worden hem rond zeventig gevallen van bedrog en mein eed ten laste geleed. Jürgens blijft alle schuld ontkennen. Wijziging van verschillende Belastingwetten. Ingediend zijn wetsontwerpen tot. herzie ning van verschillende belastingwetten: Ter wille van de duidelijkheid, resu meert -de minister hier nog even de voor stellen van zijn ambtsvoorganger, in cijfers uitgedrukt. Bij aanneming dier ontwerpen zou het Leeningfonds derven: wegens opcenten op de Personeele belasting f 0.2 millioenwe gens opcenten op de Rijksinkomstenbelas- ting f 2 millioen en wegens afschaffing der Verdedigingsbelasting II f26.5 millioen, totaal rond f29 millioen. Het Leening fonds heeft voor 1926 een batig saldo van f 20 millioener zou dus te kort komen f 9 millioen. Volgens het plan van de commissie- v. Vuuren krijgt het Leeningfonds in 1926 een bijdrage uit het vroegere saldo van 5 millioen, zoodat uit de aanvulling der Zegelwet te dekken zou blijven 4 mil lioen. De gewone Staatsdienst zou derven: door de vermindering der Successiebelas ting 10 millioen, door wijziging der In komstenbelasting 8 millioen en door wijs- ziging der Personeele belasting 1.5 mil lioen, totaal 19.5 millioen, welke evenzeer door de opbrengst van de aanvulling der Zegelwet zouden moeten worden gedekt, terwijl dan het meerdere, dat deze laatste zou opleveren boven f 4 en f 19.5 millioen, zou besteed worden voor buitengewone aflossing der crisisschuld. Met de bovenstaande plannen kan de minister zich voor een belangrijk gedeelte vereenigen. Ook hij is van meening, dat, nu de zware druk der belastingen een ernstige belemmering vormt voor de wederople ving der algemeene volkswelvaart, de re geering in de eerste plaats op een ver laging van de meest drukkende heffingen bedacht moet zijn. Het denkbeeld, dat aan de aanvulling, der Zegelwet ten grondslag ligt, zou hij dan ook willen handhaven. Het te- dien aanzien aanhangige ont werp wordt thans vervangen door een tweetal nieuwe ontwerpen, waarvan het eene een aanvulling der Zegelwet beoogt, en het andere het in het leven roepen van een afzonderlijke „Weeldeverterings- belasting". Aan verschillende bedenkingen, uit de belanghebbende kringen geuit, wordt bij- deze nieuwe ontwerpen tegemoet geko men. De raming van de opbrengst van de opbrengst van het nieuwe tweetal zal, in verband met de aangebrachte wijzigin gen, aanvankelijk lager gesteld worden dan van het oorspronkelijke ééne wets ontwerp. Werd de opbrengst van dit laatste op f 38 millioen geschat en na eenige gedane concessies, op ongeveer f34 millioen, op veel meer dan f20 millioen durft de minister als opbrengst van de beide thans ingediende wetsontwerpen niet te reke- Herziening der Inkomsten belasting. Tegemoetkoming aan de groote gezinnen. Een an dere wijziging, welke de minister in de plannen van zijn ambtsvoorganger zou wenschen te brengen, bestaat, hierin, dat de aanhangige herziening der Inkomsten belasting, welke beoogt een ontlasting der groote gezinnen, vervangen wordt eener- zijds door 'n afschaffing van de ten be hoeve van het Leeningfonds geheven op centen op de Personeele belasting en op den suikeraccijns, anderzijds door een ver- 1 aging van de hoofdsom der Personeele belasting. Voorkeur schijnt te verdienen een ver lichting van den druk der Personeele be lasting, welke, vooral in verband met de wijziging van art. 7 (kinderaftrek) voor een groot deel zal worden ten gunste van de groote gezinnen. Naar schatting zal de mindere op brengst dier belasting tengevolge van de voorgenomen herziening ongeveer f 6.5 millioen bedragen. Daarbij komt dan een verlies van f 1.5 millioen tengevolge van de verlichting van belastingdruk, reeds door 's ministers ambtsvoorganger voorgesteld ten behoeve van koffiehuizen en dergelijke inrichtin gen als compensatie voor de aanvulling der Zegelwet. Naast de beoogde herziening van de Personeele belasting zal voorts aan de groote gezinnen en ook andere minder draagkrachtigen, ten goede komen de voorgenomen schrapping van de Leenings- opcenten, zoowel op het personeelals op den suikeraccijns. De hierboven uiteengezette wijzigingen in de door 's ministers ambtsvoorganger ingediende belastingplannen, hebben ten gevolge, dat de Verdedigimgsbelasting II slechts tot de helft zal worden vermin derd. In cijfers uitgedrukt geven de boven staande voorstellen het volgende beeld: Het Leeningfonds zal derven: de helft der Verdedigingsbelasting II f 13.2 mil lioen, de opcenten op de Personeele be lasting f5.8 millioen, fle opcenten op den suikeraccijns f8 millioen, totaal 27 mil lioen. Het Leeningfonds kan derven: batig saldo volgens begrooting 1926 f20 mil lioen, uitkeering uit vroeger saldo vol gens voorstel der commissie-Van Vuuren 5 millioen, totaal 25 millioen, zoodat. het Leeningsfonds een uitkéering ten laste van de Staatsbegrooting zal moeten krij gen van 2 millioen. Voorts bedragen: de vermindering der successiebelasting 10 millioen en de vermindering Personeele belasting 8 millioen, zoodat de totale last voor -de gewone uitgaven der Staatsbe grooting bedraagt 20 millioen, welke ge dekt wordt door de verwachte opbrengst der beide nieuwe belastingontwerpen. Het ontwerp tot heffing eener weelde- verteringbelasting onderscheidt zich van het ingetrokken ontwerp, door de aan vaarding van een ander stelsel van hef fing. Teneinde het aantal personen, dat tot het houden van aanteekeningen ten behoeve van den fiscus wordt verplicht, en derhalve ook het aantal plaatsen, waar de controle moet worden uitgeoefend, be langrijk te kunnen beperken, belast het niet meer den verkoop in het klein doch de aflevering door den vervaardiger ofwel den invoer. De heffing zal dus geschieden bij de bron. Artikel 3 bepaalt: De belasting wordt berekend naar 10 ten honderd van den gezamenlijken verkoopsprijs der in de zelfde levering begrepen goederen, nadat deze in volle getallen naar boven is afge rond. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes Keuringsdienst van Waren. Benoeming Scheikundige. Bij Raadsbe sluit van 29 April 1925 werd voor den proeftijd van een jaar, ingaande 1 Juni 1925 tot Scheikundige bij den keurings dienst van Waren benoemd de heer P. Rost. B. en W. stellen thans voor hem voor vast te benoemen. O nd er w ij s in 1 i c h a m e l.ij k e oefening. B. en W. stellen voor aan Ged. Staten ten behoeve van de O.L. School A voor één jaar (eindigende 30 Juni 1927) vrijstel ling te vragen van de verplichting tot het doen geven aan die school van onder wijs in het vak „lichamelijke oefening". Ontslagaanvrage. B. en W. stellen voor aan den heer L. Elsbach wegens vestiging elders op zijn verzoek, met ingang van 1 September 1926 eervol ontslag als onderwijzer aan de O.L. school C (Ulo-school) te ver- leenen In gebruikgeving grond. B. en W. stelten voor aan den heer' A. Govers in gebruik te geven tot weder- opzeggens toe een stuk weiland aan den Oosthavendijk, zonder het recht van scha deloosstelling, doch voor een maximum termijn van vijf jaar tegen een. vergoeding van f 10 per jaar, ingaande 1 Juni 1926. Erfpacht. De heer O. Verstrenge, wonende Voor stad 1, verzoekt te mogen bebouwen een stuk, door hem in erfpacht bezeten ge meentegrond achter zijn wagenmakerij, en gelegen aan de J. A. Blanckstraat. Bedoelde grond, groot 103 c.A. is oor spronkelijk bij akte d.d. 15 Augustus 1880 in erfpacht uitgegeven aan B. Meijers, tegen een canon van f 1 per jaar en in 1920 op naam van adressant overgegaan. In den loop der jaren is, blijkbaar we derrechtelijk, op een deel van den grond een houten schuur verrezen, die thans in tamelijk -bouwvalligen toestand ver keert: het overblijvende deel ligt nog open. Adressant is thans van plan, den grond te bebouwen met een nieuw blok gebouwen bevattende werkplaatsen, ga rages en bovenwoningen, waardoor de toestand ter plaatse aanmerkelijk zal ver beteren, zoodat er volgens B. en W. tegen opheffing1 van het bouwverb-od niet het minste bezwaar bestaat. Evenwel wil het B. en W. voorkomen dat nu adressant van den grond revenuen gaat trekken, eenige verhooging van den canon, die ver beneden peil is te achten, gewensclit is. B. en W. stellen voor den erfpachtscanon te verli-oogen tot f0.25 per c.A. per jaar, te rekenen vanaf 1 Juli 1926. G e m e e te-vi sch wa t er. Gedurende een vijftal jaren werd hel gemeentelijk vischwater niet verpacht doch werden B. en W. gemachtigd om aan hen die zich daartoe aanmelden, vergunning tot visschen te verleenen tegen betaling van f 1.50 voor het tijdvak van een jaar. De opbrengst was bij de laatste open bare verpachting (dus vóór 1921) f 103.50; de vergunningen brachten op: in 1921' f97, in 1922 f105, in 1923 f 109.50, in 1924 f 126 en in 1925 f 67.50. Zijn B. en W. wel ingelicht, dan zou aan den be langrijken teruggang in 1925 de achteruit gang van den vischstand als gevolg van het groote aantal visschers, niet vreemd zijn. Echter is de geconstateerde terug gang .over één jaar niet voldoende om een behoorlijk oordeel te vellen, reden waarom B. en W. voorstellen, hen voor hel tijdvak 1 Juli 192630Juni 1927 opnieuw bovenbedoelde machtiging te verleenen. Blijkt daarna de opbrengst wederom zoo gering, dan dient teruggang tot het stelsel van verpachting te worden overwogen. Heffing Sas- en Havengeld. B. en W. stellen voor weder aan H.M. de Koningin te verzoeken de concessie tot heffing van sas- en havengelden voor den tijd van drie jaren, zoo mogelijk voor langer, te verlengen. Reclanies Vergunningsrecht. Door Mej. Wed. J. Huige en den heer L. Rijk wordt gereclameerd tegen hun aanslagen in het vergunningsrecht. Mej. Huige was voor het vergunningsjaar 1925 1926 aangeslagen naar een geschatte huurwaarde van f 250 en over 1926 1927 naar eene van f 225. In beide gevallen bedroeg het vergunningsrecht f 62.50. De heer Rijk is voor de jaren 1925 1926 en 19261927 aangeslagen naar een geschatte huurwaarde van f 150; aanslag in beide gevallen f37.50. Hoewel de schat ter der Dranklokalen tot handhaving van heide aanslagen adviseert ,meenen B. en W. niettemin te moeten voorstellen dan aanslag van Mej. Huige terug te brengen tot een geschatte huurwaarde van f 200 en die van den heer Rijk tot eene van f 100 waardoor het te betalen vergunningsrecht wordt teruggebracht tot resp. f 50 en f 25. Geldleening. Rij' beschikking van de Ministers van Arbeid en van Financiën, van 20 April 1923 werden aan de gemeente ten be hoeve van de Woningbouw-vereen. „Ons Streven", bouw en gr-ondvoorschotten ver leend resp. tot een bedrag van ten hoog ste f 83000 en ten h-oogste van f 17.757 rentende beide 6 pCt 's jaars. Aangezien .op de -open geldmarkt tegen woordig geldleeningen kunnen worden ge sloten tegen lageren rente-standaard, heb ben B. en W. bij den Minister van Arbeid geïnformeerd, naar de mogelijkheid om beide voorschotten verder geheel af te lossen, en voor deze aflossing op de open geldmarkt een geldleening aan te gaan tegen een geringer percentage. Dit brengt het voordeel met zich, dat de ver- eeniging in quaestie voortaan met geringer jaarhjksch tekort zal kunnen exploiteeren. Op deze vraag mochten B. en W. een bevestigend antwoord ontvangen. Voorts zal dienen te worden geleend voor den houw van 20 kleine woningen 45.000, uitbreiding gebouw der Rijkslandbouw- winterschool f 5.914.55, bouw derde gas houder f 70.000, hierbij gevoegd wegens aflossing bouwvoorscbot „Ons Streven" f82.411.83 en aflossing groudvoorschot f 16.395.20. Maakt te zamen f219.721.58. Van de ontvangen aanbiedingen is het voordeeligst die van den Pensioenraad, welke bereid is, de benoodiigde gelden te verstrekken a pari tegen een rente van' 43/4 p-Ct. 's-jaars, hetgeen B. en W. zeer aannemelijk voorkomt. Jaarwedde-regeliug Burge meester, Wethouders, Secre ta- risen Ontvanger. Ged. Staten verzoeken den Raad te hooren aangaande een ontworpen nieuwe regeling, der jaarwedden van de burge meesters, wethouders, secretarissen en ontvangers in deze provincie. Deze regeling brengt voor deze gemeente slechts verandering in zooverre, dat de tegenwoordige secretaris en de tegenwoor dige ontvanger hun maximum-saiaris wat vroeger zullen bereiken. Evenwel meenen B. en W. er die aandacht op te moeten vestigen ,dat de salarisgrenzen, aan het ambt van ontvanger verbonden, va.n f 2500 tot f3250, worden teruggebracht tot f 1900 f 2650. Zij achten dit ongemotiveerd, gezien de werkzaamheden aan het ambt verbonden en de financieele verantwoor delijkheid. Gebouw R ij k s d a g n 0 r m a a 11 e s - sen. Gelijk den Raad bekend is (hoewel daarvan nimmer officiëel mededeelingwerd ontvangen) zijn de Rijksdagnormaallessen alhier met ingang van 1 September 1925 opgeheven. Door den Minister van Financiën is verzocht, om in verband hiermede het contract wegens huur van het gebouw hetwelk eigendom der gemeente is, te ontbinden. Werd aanvankelijk aangeboden een schad-evergadering van f5000, met be paling, dat de huur zou geacht worden te zijn beëindigd op 1 September 1925, overeenkomstig het verzoek van B. en W. werd nader genoegen genomen met ont binding van liet huurcontract op den da tum van onderteekening der ontbindings- overeenkomst. Daar gemelde schadevergoeding wordt uitgekeerd wegens het derven van een jaarlijks terugkeerende huuropbrengst, zal bovenaangehaald bedrag van f5000 rente- gevend dienen te worden belegd. B. en W. -stellen mitsdien voor, dit bedrag aan te wenden tot het nemen van 5 aandeelen in de Bank voor Neder land sche Gemeenten.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5