Kerknieuws. fMerwjjs. Gemsagi Hiaaws. Telegram®». Laatste Berichte!. Marktberichten. Allerlei. f 10 per jaar. Op de aanbevelingslijst voor Gezworene wegens periodieke aftreding van den heer C. Dingemanse werden ge plaatst als no. 1 de aftredende; als no. 2 de heer S. Wisse; en als no. 3 de heer L. T. Vogelaar. Óp de aanbevelingslijst voor de benoeming van een gezworene in de vacature van den heer H. Crueq, die Dijkgraaf is geworden, werden geplaatst als no. 1 de heer Vogelaar voornoemd ,- als no. 2 de heer Ch. Janse en als no. 3 de heer M. P. Hage. Aan het bestuur werd overgelaten de aanwijzing van een afgevaardigde naar de algeineenc vergade ring van den Z. P. en W. Bond. 2o. Vergadering van den polder Oud St. Joosland. Alle acht Stembevoegde inge landen waren tegenwoordig of vertegen woordigd. De rekening over 19251926 werd goedgekeurd op een bedrag aan •ontvangsten van f 2407.88, en aan uitgaven van f 2420.88 alzoo met een nadeelig saldo van f 13. De begrooting van 19261927 werd vastgesteld op f8336.52 in ontvang; en in uitgaaf. Het dijkgeschot bleef be paald op f8.50 per H.A. Als bijdrage in de kosten van de verharding van den weg op den Binnendijk werd f 1500 in uitgaaf gevoteerd. Voor de kosten van het verharden van den weg op den Boom- dijk werd f2200 geraamd. Voor de ver harding der genoemde wegen en ter oon- verteering eener bestaande geldleening zal een nieuwe leening worden aangegaan van f4950. Als bijdrage van den Middelburg - schen Polder in de kosten der wegsver- liarding op den Boomdijk werd onder de ontvangsten een post geraamd van f1100. Als dijkgraaf werd met op een na alge- meene stemmen herbenoemd dhr M. I. Verhulst en als Gezworene met dezelfde stemmen verhouding de heer J. Dinge manse. Van een viertal personen, die veel belang hadden bij de in 1923 verharde weg op den Boomdijk, en toen om die verharding to t stand te doen komen, op verzoek, samen een bijdrage in de kosten dier verharding hebben verleend van f500 was thans een. verzoek ingekomen om dat bedrag terug te mógen ontvangen. Zij beschouwden toen reeds die verharding in het algemeen belang en achten het niet billijk, om van hen een bijdrage te vragen, doch hebben toen hun bijdrage verleend in de meening, dat een dergelijke bijdrage nog wel eens meer aan andere belanghebbenden zou worden gevraagd en dan ook zou worden verleend. Nu bet gebleken is, dat hun voorbeeld geen na volging heeft gevonden bij andere wegs- verharding, meenen zij dat het billijk is dat zij hun verleende bijdrage terugkrij gen. Na zeer lange bespreking over het voor en tegen van de inwilliging van het verzoek, werd er over gestemd, en staak ten de stemmen. De voorzitter moest toen beslissen of de zaak een jaar uitstellen tot een andere vergadering. Hij besliste ten gunste der verzoekers, doch met deze bepaling, dat zij een jaar zouden moeten wachten eer uitbetaling plaats heeft, om-' dat anders de reeds vastgestelde begroo ting voor 19261927 nog bezwaard zou moeten worden met dat bedrag. Daarna had nog een bespreking plaats, over het gratis vervoer van grint voor de' wegen waarbij bleek dat het Bestuur daar nog al eens last mede heeft om altijd vol doende wagens te kunnen krijgen. Het bleek moeilijk een andere regeling te treffen die billijk was, zoodat op den ouden voet zal worden doorgegaan. Aan het Bestuur wordt overgelaten een afge vaardigde aan te wijzen voor de vergade ring van den Z. P. en W. Bond. Biggekerke. Vrijdagmiddag vergaderde de gemeenteraad. Ingekomen was o.a. een schrijven van Ged. Staten, betreffende de jaarwedden van Burgemeester, wethou ders, Secretaris en Ontvanger. Dit schrij ven ontmoet geen bezwaar daar het voor deze gemeente maar heel weinig verande ring brengt. Verder goedkeuring van hef Raadsbesluit dato 26 Febr. inzake weg aanleg naar Klein-Valkenisse. In verband met het verharden van deff reeds genoemden weg stellen B. en W. voor een geldleening aan te gaan groot f 1650, voor den duur van 14 jaar voor S1/2 procent. Alle cijfers bedoeld als een maximum. Voordeeliger conditie wat b.v. <de rente betreft is dus niet buitengesloten. Tevens wordt geadviseerd de f 52 welke Üie weg meer dan f2000 zal kosten, niet, zooals uit het vorige Raadsbesluit voort vloeit, ten laste te brengen van de aan vragers, maar het bedrag als gedekt te beschouwen door de vanwege de gemeente minder te betalen rente over f 250 a f 300 waarmede de geldleening kon gereduceerd worden, aangezien deze f 250 a f 300 voor den weg toegezegd, wel vroeger zullen kunnen geïnd worden dan aanvankelijk is overeengekomen. Na eenige bespreking aldus besloten. De rekening van het Bur-' gerlijk Armbestuur wijst aan in ontvangst f 2616.96, in uitgaaf f 1695.571/2, zoodat het batige saldo f921.38i/2 bedraagt. Het vermenigvuldigingscijfer voor de plaatselijke inkomstenbelasting 1926 wordt met alg. st. bepaald op 2.5 (vorig jaar 2). De voorzitter stelt voor aan Art. 34 der politieverordening een slot-alinea toe te voegen luidende: „eveneens is het ver boden op de vroonen te voetballen of dergelijke spelen te beoefenen". Uit de toelichtingblijkt, dat er in den laatsten tijd, en blijkbaar niet zonder reden, klach ten hieromtrent worden gehoord. In het midden wordt echter gelaten, of het hier geen particulier terrein geldt. Na lang durige bespreking aangenomen. Thans wordt goedgevonden om een regenbak met Pomp aan te brengen ten behoeve van ae bewoners van het gemeentehuis. Bij de rondvraag verzoekt o.a. dhr ,P. Janse om meer toezicht op de begraafplaats, daar hier schade wordt aangericht; gewezen wordt op het inzakken van een sloot. Dit wordt toegezegd. Ook wijst Spr. er nog op, dat het verkeer op het dorp nog ge vaarlijker wordt, doordat de auto's van één k'ant komend niet eenzelfde richting rijden. De voorzitter zegt, tegen een bin dend verbod te zijn uit practisch oogpunt, hij zou twee borden willen plaatsen met bedoeld verzoek er op. Niemand tegen. Hierna sluiting met dankzegging. Ned. Herv. Kerk. Bedankt voor Ouderkerk aan den IJsel, door J. H. F. Remme te Amsterdam. lerseke. Benoemd tot ouderling der Geref. Kerk alhier dhr A. Janse. Veere. Dr G. J. Weijland, alhier, her denkt D.V. 20 Juni a.s.. zijn 40-jarigen ambtelijken arbeid in de Ned. Herv. Kerk. Hij werd 20 Juni 1886 te Austerlitz beves tigd, was daarop van 1 Jan. 1894 tot Sept. 1986 buiten de bediening wegens zijn directoraat van het Ned. Zendelinggenoot schap te Rotterdam, en dient sedert 27 Sopt. van laatstgenoemd jaar de N. H. Kerk alhier. Ds N. N. Gijsman te Oostkapelle hoopt 16 Juni a.s. zijn 25-jarig ambtsfeest te vieren. Z.Eerw. begon zijn herderlijke loopbaan te Wateringen en dient sedert 16 Oct, 1921 de N. H. Kerk van Oost kapelle. Vlissingen. Tot hoofd der openbare U.L.Ö.-school is benoemd de heer J. Wa verijn te Tholen. De voordracht ter benoeming van een onderwijzer a.1*1 school C te Mid delburg (vacature De Bree) luidt: 1. J. A. de Klerck te Wilhelrniriadorp2. I. M. Hoste te Aardenburg; 3. F. C. Jansen Ver plante te Heinkenszand. (M. C.) Geslaagd te 's-Gravenhage voor het stuurliedenexamen 3e stuurman de heeren C. v. Leeuwen, N. J. Bijl, H. H. van Dierendonck, W. G. Pommerel, A. M. de Boer, J. Westerduin, H. Dijkstra, D. M. N. Bakker en P. van Willigen. W.eer een vreemde taal. Wij lezen in „Be Katholieke School": Naar gemeld wordt, zal minister Was zink binnenkort de Tweede Kamer een ontwerp voorleggen tot wijziging der L. Önderwijswet, waarbij aan de gemeente besturen de bevoegdheid zal worden ver leend, het onderwijs in een der moderne talen in het leerplan der lagere scholen op te nemen. Wat de minister daaromtrent in de Kamer heeft losgelaten, gold reeds als een niet al te vage aankondiging van dit plan, dat de meerderheid der onderwijzers niet welkom zal zijn. Het leerplan der lagere school is toch reeds overladen. Het onderwijs in een vreemde taal kan slechts gegeven worden ten koste van de andere vakken, tenzij men de leer lingen met nog meer huiswerk wil op knappen. Bovendien is dit onderwijs voor de meerderheid der Magere schoolbevolking volkomen nutteloos en ondoelmatig, wijl die meerderheid geen voortgezet onder wijs ontvangt en de lagere school-kennis van Fransch, Duitsch, of Engelsch op zichzelf van te geringe beteekenis is, om voor iemand eenige waarde te hebben. De belangen dezer meerderheid, die haai tijd veel nuttiger kan besteden, worden ondergeschikt gemaakt aan de eischen der betrekkelijk kleine minderheid, die voort gezet onderwijs zal ontvangen. Deze en andere bezwaren tegen hel wederinvoeren van een vreemde taal zijn uit den treure te berde gebracht en nooil afdoende weerlegd. Of de belangen der minderheid, die wel behoefte heeft aan dit onderwijs, dan maai verwaarloosd moeten worden? Geenszins! Men geve dit onderwijs in aparte cursussen buiten de schooluren. Daarmee worden op eenvoudige wijze alle bezwaren ondervangen. Ieder, die hel wil, kan dan van dat onderwijs profitee- ren, en niemand wordt het tegen zijn wil en wensch in opgedrongen. Het program der lagere school wordt niet nog meer overbelast. In het persbericht, waarin het ontwerp wordt aangekondigd, wordt enkel gespro ken van een bevoegdheid te verleenen aan de gemeentebesturen. En de schoolbesturen? Het zal toch zeker hier niet gaan als bij de regeling van het vervolgonderwijs, dat het bijzonder onderwijs zich heeft te regelen naar en te wachten op het geen er bij het openbaar onderwijs ge schiedt? Dat zou tot de meest ongewenschte en de meest onrechtvaardige toestanden kunnen leiden. De heer J. Tazelaar, arts te St. Maar tensdijk is aan de universiteit te Amster dam gepromoveerd tot doctor in de ge neeskunde op eene dissertatie: Erfelijk heid en besmettelijkheid bij tuberculose. Het zeer belangwekkend proefschrift verdient voornamelijk belangstelling om dat het hier geldt een stuk werk uit de praktijk en voor de praktijk geschreven dopr een arts van het platteland na een 20-jarigen arbeid in ..eenzelfde plaats, waarvan het wel en wee in een bepaalde richting geschetst wordt op een wijze, die alleszins navolging verdient. In de tweede plaats is het gewijd aan de besmettelijk heid der tuberculose. Th. Crt. Geslaagd voor het theoretisch exa men tandheelkunde (tweede gedeelte) mej. C. H. Blaauw te Middelburg. Ongelukken. In de Haarlemmer meer is een aannemer met zijn motorfiets tegen e£n melkwagen gereden. Hij kwam te vallen en werd met verbrijzeld been opge nomen. Te Renkum werd uit den Rijn opgehaald het in staat van ontbinding ver- keerende lijk van een sinds 16 dezer te Arnhem vermiste 67-jarige vrouw. Het lijk is door de familie herkend. Zaterdag morgen is een 29-jarige arbeider te Amster dam, toen hij op eèa der dokwanden liep, gestruikeld en op den dokvloer terecht ge komen. Hij was dadelijk dood. Per ambu lanceboot is naar het gasthuis te Amster dam vervoerd het lijk van een 32-jarigen man, die op den betonnen bodem was gevallen, vermoedelijk door het struikelen over een bout. Een auto van de Philips' Gloeilampenfa brieken is tusschen Leuven en Diest tegen een boom gereden. In de auto zaten de heeren P. Staal, onderdirecteur, ir Fürstner, A. de Broekert, Hofkamp en ir. Bouten, al len verbonden aan de Philipsfabrieken. Do chauffeur was K. Haman. Deze en de heer De Broekert schijnen nog al 'ernstige ver wondingen gekregen te hebben; zij zijn naar het ziekenhuis te Leuven overgebracht. Een paar andere inzittenden zijn lichgewond. Te Rotterdam is de 15-jarige B. door een auto aangereden, toen hij op zijn fiets, rij dende tusschen de tramrails, onverwacht voor een autobus uitreed. De jongen sloeg met het hoofd door de voorruit van de auto, kwam vervolgens op straat terecht en werd ernstig aan het hoofd verwond, terwijl' hij tevens den linkerpols brak. Men heeft hem in bewusteloozen toestand naar het zieken huis vervoerd. In een fabriek te En schedé waren Zaterdagochtend twee jeugdige werklieden met elkaar aan 't stoeien. Na het ontvangen van een lichten stoot zakte de 20-jarige W. v. d. B. ineen en stierf. Ver moedelijk is een hartgebrek of iets derge lijks oorzaak van den dood geweest, aan gezien de stoeipartij zeer onschuldig was. Autobus in een afgrond. In een plaatsje in Transsylvanië is een autobus in een^öO M. diepen afgrond gestort. Er zijn 4 dooden en 16 gewonden. Griezelige vondst. Een grieze lige- vondst werd gisteren tusschen Biebricn en Schierstein gedaan. Des morgens om 6 uur zag men dicht bij den ingang van de haven van Schierstein een groot pak in het water drijven. Toen dit aan den oever van den Rjjn was gehaald, bleken het de samen gebonden lijken van een vrouw, een jongen en een meisje te zijn. Goederenwagen uitgebrand. Zaterdag is tusschen 's Heerenberg en Zed- dam van een goederentrein tusschen Zut- phenEmmerik een lading1 poetskatoen in brand gevlogen. Het bleek alleen nog moge lijk den brandenden wagen uit te schake len. De geheele lading tot een belangrijke waarde ging verloren. Mooie vondst. Aan de Voorstraat te Sommelsdijk staat een heel oud voornaam patriciërshuis, dat eertijds bewoond werd door het bekende geslacht van Aerssen, heer van Sommelsdijk. De huidige bewoner van dit huis T. de G., vond bij1 het wegnemen van een antieke tegel in den schoorsteen1 een drietal schilderstukken, die daar opgerold ver borgen lagen in een opening. Zij bleken nog in goeden staat te zijn. Twee ervan zijn por tretten en één stelt een genre tafereeltje voor. De eigenaar der woning is aan het onderzoeken, welke waarde deze stukken be zitten. Valsch bankpapier. Donderdag middag kwam een Italiaan op een wissel kantoor te R'dam, om Twee 5 pondsbiljetten te wisselen. De bediende trok de echtheid van de biljetten in twijfel en verzocht den Italiaan, even te wachten. Terwijl dte be diende de recherche opbelde, liep de_ Ita liaan het kantoor uit. De bediend© volgde hem en wees hem even later aan een agent. Deze hield' den Italiaan, die de 46-jarige G. uit Catania bleek te zijn, aan. Op hem wer den de twee biljetten gevonden, die inder daad valsch bleken te zijn. De man vertelde, d© biljetten van een hem onbekend man gekregen te hebben. Vermoed wordt, dat de biljetten nog afkomstig zjjn van vervaardigers van valsche bankbiljetten, die eenige jaren geleden in het buitenland gewerkt hebben*. In 1924 zijn enkelen van hen gearresteerd en veroordeeld. -Een b o sch wachter aangeval len. Toen de boschwachter Vermonden uit Princenhage zich Vrijdagavond nabij het ftuis ten Bosch op den weg PrincenhageEtten, onder de gemeente. Etten, bevond, werd hij plotseling door twaalf mannen van Het Heike" aangevallen. De kerels begonnen den bosch wachter onmiddellijk met straatkeien te gooi en. Vermonden loste eenige schoten in de lucht, maar het hielp niet. Inziende, dat hij door het groote aantal aanvallers het onder spit zou moeten delven, vluchtte hij het Huis ten Bosch binnen, van waaruit om hulp werd getelefoneerd. Ondertussohen koelden de- aan vallers hun woede op het huis, dat zij zoo danig met steenen bombardeerden, dat ver schillende ruiten werden vernield. Een rij wiel, dat tegen den muiir van het huis stond, werd totaal stukgeslagen. Vermoedelijk vree- zende, dat er hulp voor den boschwachter zou komen opdagen, zijn de aanvallers daar na afgetrokken. Bankroof. Een handiet heeft te Win nipeg (Canada) een 19-jarigen bankbediende doodgeschoten en is daarna met 2000 dollar ontsnapt. Hij werd later gevangen genomen na een schietpartij met revolvers, waarbij twee rechercheurs werden gewond. -Huisvredebreuk. Mevrouw M. te Wijkeroog beeft aangifte gedaan, dat in baar woning een man was binnengedron gen, die ondanks baar verzoek weigerde heen te gaan. Bij onderzoek door de politie bleek het een ambtenaar der arbeidsin spectie te zijn, die echter op de plaats, waar hij zich bevond, niets te verrichten had. Proces-verbaal zal worden opge maakt wegens huisvredebreuk. To 's-Gravehhage is een dertienjarige jongen door een autobus overreden. De wagen ging hem over borst en hals. Zijn toestand is zorgwekkend. Een auto te water. Te Delft is een auto, waarin de heer en mevr. G., tand artsen en de heer v. O. waren gezeten- in een langs dien weg loopende vaart gereden, doordat de bestuurster een verkeerde manoeu vre met het stuurwiel maakte. De auto sloeg over den kop en verdween nagenoeg geheel onder water. Door de stuk geslagen ruiten konden de inzittenden door voorbijgangers worden gered. (Tel.) Een cycloon. Door een cycloon, welke dezer dagen de kust van Arakan (Bur ma) heeft geteisterd, is enorme schade aan gericht. De cycloon ging vergezeld van een vloedgolf, welke een groot gebied overstroom de, eft vele dorpen verwoestte. Er zijn hon derden slachtofferssommige berichten spre ken zelfs van 1200 dooden, dooh de juiste cijfers zijn nog niet bekend. Er is slechts zeer weinig vee overgebleven, en het getroffen gebied is zoo goed als verstoken van voe dingsmiddelen. Dingen die in Rusland ge beuren. Dertig zwervende kinderen te Mos kou (er zijn er duizenden) hebben dezer dagen twee bandieten een pakje, dat 50.000 roebel bevatte, afhandig weten te maken, welk bedrag deze roovers juist aan een kassier der staats- spiritustrust hadden ontfutseld. De -kinderen waren aan het „kopeken-gooien" op het trottoir naast het gebouw van de trust, toen twee met revolvers gewapende indivi duen, van wie één een pakje droeg, do deur uitrenden. Zij werden op den voet ge volgd door den kassier, die zoo luide als hij kon riep: „Politie! Dieven 1" De leider van de bende „Bezprizorni" (ook de verwaarloosde kinderen zijn georganiseerd) gaf het sein en zette met zijn volgelingen de bandieten na. Toen de roovers merkten, dat zij op de hielen werden gezeten, keerden zjj zich om en losten een vijftal schoten op den kassier en de kinderen, van wie echter, wonder bo ven wonder, geen enkele werd getroffen. Toen zij daarop in de verte eenige politie beambten ontwaarden, sloegen de bandieten een zijstraat in, doch de agenten 'hadden hen reeds opgemerkt en gingen aan de jacht deelnemen. Dit was te veel voor de achter volgden. Zij lieten hun pakje vallen, waarin zich de buit van 50.000 roebel bleek te be vinden, doch slaagden er zelf in, door een wirwar van stegen te ontkomen. Ter belooning werd den kinderen aange boden gratis opneming in een opvoedings gesticht. Allen weigerden echter; zij verkozen blijkbaar de vrijheid verre boven de goede opvoeding van het gesticht. (Tel.) Autofabriek afgebrand. Vrijdag middag brak een hevige brand uit in de Fransche automobielfabrieken van Renault, die juist, na een week gesloten te zijn ge weest, weer waren geopend. De brand moet- .ontstaan zijn in de opslagplaats van benzine. De bandenwerkplaats werd dadelijk geheel ver nield, de fabriek geheel in enkel© minuten. Te 5 uur was men het vuur meester. Volgens een later bericht moet de brand aan kort sluiting en niet aan boos opzet zijn te wijten geweest. Eenige arbeiders kregen brandwonden. Wisselkoersen. Amsterdam. 31 Mei 3 uur. Berlijn 59.2059.25. Brussel 7.687.72. Parijs 8.028.05. Londen 12.1012.10t/2. New York 2.485/s2.49. DEN HAAG. V. D. De Hooge Raad heeft heden verworpen het cassatie-beroep van K. en T., die ieder tot 15 jaar gevan genisstraf zijn veroordeeld wegens moord op den spoorwegwachter de Jong te Gies- sen-Nieuwkerk. De Hooge Raad heeft afwijzend beschikt op het verzoek tot herziening van het von nis der rechtbank te Leeuwarden, waarbij J. G. te Peperga is veroordeeld tot levens lange gevangenisstraf wegens moord op zijn moeder. LEIDEN. V. D. Gisteravond heeft de.67- jarige koetsier J. J. C., die in zijn woning verpleegd werd, zich in de medicijnen ver gist. Hij nam creoline in en is aan de ge volgen overleden. ZEIST. V. D. Gistermiddag half vijf heeft hier een hevige hotsing plaats gehad tusschen de tram en een auto, waarin dr H. uit Utrecht met vrouw, 5 kinderen en 2 familieleden gezeten waren. De auto werd versplinterd. Wonder boven wonder kwamen de meesten met den schrik vrij en bekwamen alleen dr H. en een zijner zoontjes hoofdwonden. Dr H. had de tram niet opgemerkt. GRONINGEN. V. D. Vannacht is te Be- dum een auto in het Boterdiep geraakt. De 27-jarige bestuurder, die de eenige inzit tende was,, verdronk. WEENEN. V. D. Heden eindigt de fi- nancieele controle van den Volkenbond over Oostenrijk en daarmede de bevoegd- beid van mr Zimmermann als commissa ris generaal van den Volkenbond. WARSCHAU. V. D. Vanmorgen is de Poolsche nationale vergadering bijeen ge komen en heeft Pilsoedski tot president van de Poolsche republiek gekozen. Deze verklaarde die benoeming niet te kunnen aanvaarden. Zijn besluit is onherroepelijk. Waarschijnlijk zal de nat. verg. morgen weer bijeen komen, om een president te kiezen. Door de Rechtbank te Middelburg zijn heden in staat van faillissement ver klaard: L. Krijger Senior, rustend landbouwer te Biggekerke, thans verblijvende te Mid delburg, Lange Delft. H. J. van Beckum, scheepsbouwer te Hansweert. M. P. L. v. Hilst, winkelier, wonende te Middelburg, Lange Noordstraat. GOES. Heden bracht de Commissaris der Koningin een officieel bezoek aan onze stad. Ter eere van dit bezoek was van den Stadhuistoren de vlag uitgesto ken. Nadat de Commissaris op het Stad huis audiëntie had verleend, werd de luncli gebruikt in hotel Centraal. Mede zaten aan het college van Burgemeester en Wethouders en de gemeente-secretaris. VLISSINGEN. Gisteren is alhier aangekomen de Deensche kruiser „Heimdal", een schip* van 1300 ton inhoud en 70 Meter lang. De ■kruiser nam ligplaats in den binnenhaven. Morgen wordt door officieren en beman ning een autotocht rond Walcheren gemaakt. Des middags zal aan boord van Hr. Ms. Wachtschip een thé-dansant plaats hebben. Hedenmorgen wisselden de marine autoritei ten van beide naties officiëele bezoeken, ter wijl de commandant van den kruiser ook den burgemeester een bezoek bracht. Reeds morgenavond verlaat de „Heimdal" Vlissingen weer met bestemming naax Sou- thampton. Rotterdam, 31' Mei 1926. Graanmarkt. Tarwe met klein aan bod hooger betaald, puike f 17f 18, ove rigens naar kwaliteit van f 15,75f 16,50. Rogge f 9,50f 10,25, gerst chevallier vrij wel onveranderd f 1010,75, extra blanke kwaliteit daarboven betaald. Haver onver anderd f 10,25f 11,25. Kleine groene erwten in de grove soort gezocht wegens flauw, gestemd naar kwaliteit van f 11 f 17. Bruine boonen verkocht naar kwa liteit van f913,50, alles per 100 K.G. Veemarkt. Aanvoer: 626 vette run deren, 394 vette kalveren, 387 schapen en lammeren, 811 varkens. 1 Prijzen per halve k.g.: koeien 32,5, 45, 5456, ossen 41, 45, 49, vette kalveren 45—47,5, 57,5—60, 70—72,5; schapen binnenl. 31, 36, buitenl. 40, 45, 52, lam meren f28f38 p. stuk; varkens 41', 42, 43, zouters .tot 44 ct., stieren 37, 40, 44 cent. Koeien en ossen aanvoer ruim, handel matig, prijzen voor le soort iets stijver, overige soorten prijshoudend, een enkel puik beste koe en os 3 ct. boven notee ring. Stieren aanvoer tamelijk, weinig han del, oude prijzen gehandhaafd. Vette kal veren aanvoer zeer ruim. handel zeer stug, prijzen belangrijk lager dan vorige week. Een enkel puik best kalf ging tot 85 ct. Schapen en lammeren aanvoer tamelijk, handel redelijk, prijzen onveranderd. Var kens aanvoer wederom gering, handel ta melijk, de prijzen bleven gehandhaafd. Een enkel best ex. iets boven noteering. Aanvoer over de maand Mei: Runderen 10101, paarden 1304, veulens 67, vette kalveren 2710, nuchtere kalveren 5982, schapen en lammeren 2252, biggen 753, bokken 47, ezels 4, varkens 4100. - Zaden: blauw maanzaiad f65f70, karwijzaad f2325, lijnzaad (blauw) f 15 f 17, Kanariezaad f 16f 18. Vlas. 3688 k.g. blauw f0.70fl, 600 k.g. Zeeuwsch f 0.60—f 0.85, 3688 k.g. Holl. geel f0.70— fl, 6000 k.g. Gron. f0.70f0.95, TOO k.g. Dauw root f0 60 f0.85. Aardappelen. Brielsche eigenhei mers f3.25f3.75, Red Star f4.50f5, bravo's f 5f5.50, Malta spring f 16 f18, bonte ster f5L5.50. Eieren f5-25—f6.50. GOES, 29 Mei 1926. Groote veiling: Kruis bessen f 16.10—f 16.50 per 100 K.G. Kleine veiling: Kruisbessen f 17.10, Nieuwe Aardappelen f 20, beiden per 100 K.G. Kropsla' f 1.50f 2.30, Bloemkool f 4, beide per 100 stuks. Dienstijver. „De zaak is dringend", zei een man op het politiebureau, „ik heb gisteren den diefstal van mijn horloge aan gegeven. Ik heb me vergist, ik heb het hor loge gevonden". Inspecteur: 't Spijt ons zeer, maar de dief is al gearresteerd". Bretonsche humor. Van de vele Engelsohen, die gedurende het reissei'zoen de schilderachtige Bretonsche ikerkeii als curiosa afloopen, vroeg er een den eenvoudiger! dorps pastoor naar de beteekenis van een aantal zilveren muisjes, die rondom een madonna beeld waren opgehangen. Ja, ziet u, zei de pastoor, indertijd werd de streek geteisterd door een muizenplaag. De bewoners kwamen toen in processie aan de H. Maagd hun nood klagen en later om haar te bedanken voor haar bijstand, brach ten z(j Haar dje zilveren muisjes. Yes, yes, zei de Engelschman, ik be grijp. Maar gelooft u werkelijk, dat de Ma donna een streek kan behoeden*van een plaag Nou, antwoordde de oolijke pastoor, als ik er zoo heel zeker van was, had' ik er al/ 'lang een zilver Engelschmannetje büge- hangen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3