soi Maandag 31 Mei 19S0 40e Jaargang bt%sltzr** He's KWATTA^t Buitenland. EERSTE BLAD. Be lotgevallen van Mn Fox. SAOUE-MELK-REEP Mnnlani Dit nummer bestaat uit 2 bladen. FEÜITXETOn" BEESTENMARKT 8. GOES. Dir. J. LAPORT. Verzilvert COUPONS. Koopt en verkoopt EFFECTEN, VREEMDE gelden tegen voordeelige koersen. SPAARBANK a 4 pCt MIJNHARDT's Hoofdpijn-Tabletten 60 ct Laxeer-Tabletten60 ct Zenuw-Tabletten75 ct Staal-TabSetten 90 ct Maag-Tabletten75 ct Beter dan Goed: DE BESTE Drukkers-Exploitanten: OOSTEFSBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 7)eZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertent iën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. RECHT EN RECHTSBEGINSELEN. II. Het staat er dus zoo stellig mogelijk: De natuurlijke godskennis en het natuur lijk rechtsbesef, hoe hoog ook te waar- Üeeren, zijn onvoldoende om ons de eeuwi ge beginselen van Gods Woord, waarvaq in art. 3 van „Ons Program" sprake is, te doen kennen. Dit recht kan niet gekend worden dan uit Gods Woord, en het onderzoek naar Gods ordinantiën. Het komt liierbiji aan op partij kiezen voor of tegen den levenden God. Want leeft die God, 'dan komt de vaststelling van wat recht of onrecht is, ook aan Hem alleen toe. Men kan niet voor de eene helft zijn God belijden en in de wederhelft voor een recht huigen dat buiten dien God omgaat. Is God werkelijk God, dan hebbe men Hem in alles den weg te vragen, die ons in de meest zuivere kennis leiden kan van wat Hij krachtens den aard van •Zijn wegen tot recht voor alle schepsel gestempeld 'heeft. Dit noemen wij ordinantiën Gods. Er zijn ordinantiën voor land en bodem en klimaat en dieren, en menschelijk leven voor de verhouding van bloedverwanten enz. En in alles waar twee meeningen zicli tegelijk als mogelijk voordoen, komt die ordinantie de een verwerpen, de ander goedkeuren. Die ordinantiën zijn niet letterlijk uit de Schrift te halen, maar moeten worden opgespoord. En daar de zonde bij de waarneming der zichtbare feiten, niet sto rend werkt, gelukt dit ook bijna altijd volkomen. Doch waar nu die mensclielijke wil wel meespreekt en de zonde er bij komt, I is verkeerd waarnemen het gevolg. Ooi: zoo blijft er nog wel natuurlijke Gods kennis werken en een zedewet in de cons- centiën spreken, maar tot de juiste ken nis van Gods hoogere ordinantiën voe ren zij niet. Heidensche landen, en de achterlijke toestand in de Mongoolsche bewijzen het. De zonde heeft vooral op het gebied van het recht een verstorende macht; maar dien toestand behoeven wij niet te aan vaarden, wij hebben de openbaring. God heeft zich geopenbaard op velerlei wijze en ten laatste door Z ij n Zoo n. Hij heeft derhalve de verdeelde en af- gedooïde volken niet aan zich zelf over gelaten; zoodat zij uit dat Woord de eeuwige beginselen kunnen putten, waar naar het Recht onder hen gelden zal. Langs welken weg komt nu de over heid er achter welke die eeuwige be ginselen zijn? Ware de zonde er niet, dan was 't ge makkelijk, Zij zou ze zien, uit den gang van 't leven en uit den eigen loop der dingen. Evenals de scheikundige en de werk tuigkundige, eerstgenoemde de samenstel ling van een voorwerp, ook zonder bij gevoegde verklaring, door ontleding leert kennen, en laatstgenoemde de beginselen, waarnaar een uurwerk is saamgesteld, wan zelf te weten komt, wanneer hij dit uurwerk uit elkander neemt, geheel op dezelfde wijze zou dan de souverein door eenvoudige waarneming van het leven derf rechten gang van dit leven, dat wil zeggen •m _0_ Hij bracht de vereisclitei jaren in, die betrekking door tot groote voldoening van zich zeiven en van zijn meester, die er trotsch op was, den aanleg van zulk een geschikten en onvermoeiden geest te heb ben ontdekt en ontwikkeld, en na een kort verblijf te Londen, waartoe hem het noo- dige geld was voorgeschoten, keerde Mr Screw Pepper tot zijn verbaasde kennis sen terug als procureur en werd opgeno men als deelgenoot in de firma Lookout, nook en Pepper. Maar nu toonde zich Mr Screw Pepper •al te bedreven en al te werkzaam. Hij was oei te slim voor de vereenigde opmerk zaamheid der heeren Lookout en Hook, en e geslepenheid van deze heiden was toch fff^1SZms miskennen. Hij drong niet al- i spoedig door in al de geheimen van d™ nPmCl5? en betrekkingen, maar wel- schap verweVt86 ontbillding der vennoot- scnap verwekte groote verbazing en leven dige meuwgierigheid. Lookouf en Hook beteekenis van het Christendom rekening te gaan houden. Bij Apoth. en Drogisten de beginselen, waarnaar het recht loopt, leeren kennen. Zoo oordeelen zij, die de zonde ont kennen. Maar zij verstaan niet, indien eï geen zonde bestaat, en alles wèl loopt, er eigenlijk geen Overheid is of behoeft te zijn. Immers werkte alles van zelf, dan zou 't niet behoeven te worden recht gezet. Daarom belijden wij dan ook, die met de zonde wel rekenen dat de overheid er is, en dat zij' er alleen is om der zonde wil. En zoo gaat de natie, ook bij dit vraagstuk in twee partijen uiteen. En de eene partij, noem ze zoo ruim mogelijk de Christelijke partij, is dan ook verplicht voor de overheid een anderen weg te openen, die haar tot kennis van de or dinantiën Gods leiden kan. Voor het stoffelijke leven is van die ordinantiën nog wel een en ander ken baar uit de natuur; voor het zedelijke leven is de Bijbel de kenbron. Doch met deze algemeene vaststelling is meh er nog niet. Immers de Bijbel is geen Wetboek of Woordenboek, dat men maar heeft op te slaan en men heeft het gevonden. Neen!, die gezochte beginselen liggen niet op bladzij zus of zóóveel voor 't grijpen, in tegendeel, zij liggen er diep in verscholen, men moet ze zoeken, in 't zweet zijns aan- schijns er voor werken om ze op te deL ven uit de diepten, waarin zij verborgen liggen. Dit nu doet een andere vraag rijzen, namelijk: op welke wijze dan de overheid 'zal weten, welke die eeuwige beginselen van Gods Woord zijn. Het antwoord volge morgen. (Slot volgt.) De staking afgekeurd. Buitenlandsche socialisten zijn de Ne- derlandsclie vóór geweest in hun afkeu ring van de algemeene werkstaking. Thans lieeft ook de heer Glynes, lid van het Engelsche Lagerhuis, van de Arbei derspartij en voorzitter van het werklie dencongres sterk tegen de dwaasheid van dit politieke spel geprotesteerd. Er zijn teekenen naar „Het Centrum'1 meedeelt dat nu ook „Het Volk" haar lezers op een veroordeelend vonnis harer zijds gaat voorbereiden. Goed zoo. Beter laat dan nooit. antwoordden met deftige en geheimzinnige blikken, als dit onderwerp besproken werd en vreemde geruchten ten nadeele van Mr Screw Pepper geraakten in omloop. Maar deze scheen alles behalve ver slagen of terneergedrukt te zijn over deze verandering. Hij was bij elke gelegenheid voorkomend en vriendelijk, en betoonde zich geheel en al verstaald tegen het dwaze gevoel van schaamte of moedeloosheid. Hij antwoordde ook, als er over de ont binding der compagnieschap gesproken werd, met geheime, maar steeds opgeruim de hlikken; en wat de geruchten betreft die ten zijnen nadeele geloopen hadden, zij hielden even plotseling' op als zij ontstaan waren, of werden niet dan fluisterend me degedeeld, want Mr Screw Pepper was geen man om mede te spotten. De goede burgerij van Derby zag hem spoedig een huis betrekken, een kantoor openen, klein, wel is waar, maar van vroo- lijk en luchtig voorkomen gelijk hij zelf was. Hij en een eenig klerk maakten het ge- heele personeel uit; er was een rijke voor raad van bordpapieren doozen, van boe kenplanken en perkamenten ten toon ge steld en er heerschte schijnbaar veel druk te; daarenboven was Mr Screw Pepper zóó onophoudelijk in beweging, dan eens met papieren door een rood bandje bijeenge bonden, onder den arm de stad op en neer Christendom en Socialisme. Diezelfde Troclstra, die in zijn Kerstrede, in 1912, de tegenstanders van God, eigen dom en familie, opriep omi zich te' ver eenigen, ten einde de kerk te bevol ken en haar te spannen voor de revolu tionaire beweging, verklaarde reeds eenige jaren later in zijn -brochure „Dia wereld oorlog en de Sociaal-democratie": „Het historisch materialisme kan op den duur den rehgieusen aanleg der menschen niet bevredigen. Het geeft den arbeider niet een krachtige, den persoon verheffende, ideologie." Aan deze ondubbelzinnige erkentenis herinnerde gisteren op het eerste Qongres van het R. K. Werkliedenverbond ide machtige volksredenaar pat'er Rorroméus de Greeve in zijn keurige aan de radio ook door niet-geestverwanten over 't ge heel met grootèi instemming beluisterde toespraak tot de Congressisten. herinnering aan deze bekentenis van den toenmaligen leider der S. D. A. P. is ook voor ons, antirevolutionairen, van beteekenis. Dioch nog merkwaardiger om zijn diep doordringen in den geest en de humani taire beteekenis van het Christendom, is het volgend getuigenis van den Duitschen sociaal-democraat Dr Gottfried Naumann in zijn '©enige jaren geleden verschenen hoek: „Socialismus und Religion 'in Deutschland, Bericht und Krit.ik": „De socialisten moeten niet voorbijzien, dat in het Christendom onvervangbare krachten tot zelfverloochening liggen, welke juist het socialisme niet ontberen kan. Ook schuilt er in het Chris tendom een bron van zielekracht, die, in tijden van teleurstelling en mislukking den mensch staande houdt door het geloof, dat er redelijkheid is in de geschiedenis en dat de wil tot het goede eindelijk zal zege vieren. En zeer zeker zou voor de socialis ten tot het welslagen van hun plannen van groote nuttigheid kunnen zijn het vermo gen zich zonder bitterheid der ziele te huigen onder moeilijkheden en onmogelijk heden, waarop ook de allersterkste mensch stuit. In het Christendom zou de socialist karaktervorming en karakter- sterking kunnen vinden. In ieder ge val moest het socialisme tegenover het Christendom niet stellen het alternatiefóf gijl óf ik, maar het zon verstandig doen' het Christendom als een waardevolle, zijl het ook andersoortige, macht naast zich te erkennen." Nu reeds sedert eenige jaren, ook ten onzent, uit het socialisme op bedenke lijke wijze het communisme zich begint te ontwikkelen, moge in dergelijke uitspra ken ook door de Nederlandsche sociaal democraten aanleiding gevonden worden om meer dan tot nu toe met de hooge dravende, dan eens wegrijdende met den postwagen, zijn grooten tabbaard onder den arm dragende, terwijl een jongen zijn nachtzak droeg, dat men eindelijk begon te gelooven, dat de man toch iets te doen moest hebben. Er waren, wel is waar, eenige kantoor bedienden van Lookout en Hook, die 's avonds onder 'n pijp zich vroolijk maak ten met te vertellen, dat hun meesters, de heeren Lookout en Hook, jongens hadden uitgezonden met last om Mr Screw Pep per na te gaan, en dat deze hadden bevon den dat hij geregeld dagelijks die met rood band voorziene papieren vier uren lang door de stad op en neer droeg, en dat zij hadden waargenomen, dat hij, na de voornaamste straten te hebben doorge wandeld, door allerlei stegen en gangen liep, om weer in andere hoofdstraten uit te komen, zonder ergens te hebben aange scheld. Zij verklaarden verder, dat zijn tochtjes met koetsen, of zijn heen en weer rijden in sjees of in wagen, van hetzelfde gewicht waren. Zij hadden zijn spoor gevolgd tot aan een herberg op den weg naar Burton, waar hij afgestapt was, te kennen gevende, dat hij op een ander rijtuig wachtte, dat een zijweg insloeg naar Hinskley; bij een andere gelegenheid hadden zij hem nauw keurig onderzoek hooren doen naar de woning van den een of anderen rijken Duizend Chineesche handelaars in blanke slavinnen fe Boedapest? Naar uit Weenen wordt gemeld, viel het te Boedapest al sedert eenigen tijd op, dat het aantal Chineezen, die als marskramers in bier- en koffiehuizen snuisterijen ver- koopen, van dag tot -dag toenam. Daar met een dergelijke negotie uiteraard maar wei nig te verdienen is, trok het zeer de aan dacht van de rechercheurs, die met het toezicht op dat volkje zijn belast, dat tal van Chineezen over groote bedragen be schikken, weshalve de politie huiszoeking gelastte. Bij die gelegenheid werd bij tal van Chineezen een album met fotografieën van vrouwen en meisjes gevonden, waaruit de politie meent te kunnen afleiden, dat zij lid eener internationale bende zijn, die in de groote steden van Europa vrouwen en meisjes tracht te verleiden, naar China te gaan. De p'olitie heeft de politie in de Europeesche hoofdsteden van haar waar nemingen en vermoedens in kennis ge steld. Intusschen heeft zij gelast, dat alle Chi neezen, die geen ambacht uitoefenen, of geen ander vast middel van bestaan heb ben, het land. moeten verlaten, en deze menschen voorloopig in hechtenis geno men. Ongeveer duizend Chineezen zullen op die wijze over de grens worden ge bracht. Het is het plan van de politie, hen over de Roemeensche grens te brengen; het is echter de vraag, of de Roemeensche regeering daartegen geen bezwaar zal ma ken. Korte berichten. Die Fransche minister van oorlog maakt bekend, dat de Franscha verliezen, sinds den aanval van Abd el Krim, dus van April 1925 tot Mei 1926, hebben bedragen: gedood 1306, vermist 294, aan ziekten bezweken 562, tezamen 21621 Het aantal ondersteuning genietende werkloozen in Frankrijk bedraagt slechts 409. In den Kaukasus zijn buitengewoon zware slagregens gevallen, welke over stroomingen tot gevolg hebben gehad. Groote schade is aangericht, terwijl talrijke slachtoffers zijn gevallen. Öp een gedeelte vah bet spoorwegnet is het verkeer ge stoord. -Opnieuw heeft zich in hef vliegkatnp bij Lyon een vliegongeluk voorgedaan. Een 19-jarige vliegersleierling was bezig met schietoefeningen met een mitrailleur toen zijn vliegtuig van een hoogtei van twintig meter ter aarde stortte. D(e jonge aviar teur was op slag dood. E,r zou sprak© van zijn, Abd el Krim naar Corsica te verbannen; het zoü landeigenaar, ongeveer vijf mijlen van daar gelegen, werwaarts hij zich oogen- schijnlijk op weg begaf; maar hij was niet verder gegaan dan tot aan een konijnen- veld, waar hij een in papier gewikkelden boterham met een klein fleschje brande wijn uit zijn zak gekregen, en zich hier mede te goed gedaan had. Na een liedje geneuried en wat rond gekeken te hebben, was hij teruggekeerd, juist tijdig genoeg om met den middagwa gen weer te vertrekken, yaarbij hij den schijn aannam alsof hij zeer gewichtige bezigheden gehad had, en zoo lang opge houden was, dat hij maar even den tijd had om den wagen nog te treffen. Dit konden, wel is waar, nijdige uit strooisels zijn; maar ééne zaak is zeker, dat gedurende eenigen tijd slechts de ge ringste en armoedigste klasse van cliënten Mr Screw Pepper's kantoor in- en uit ging. Maar na eenigen tijd begon hij den naam te krijgen van een man te zijn van een doordringend verstand, die geheel ge wone middelen gebruikte, zonder veel werk te maken van de kunstgrepen aan zijn be trekking eigen; hij stond nergens voor, maar belastte zich met de neteligste zaken en wist ze op de een of andere wijze tot een goed einde te brengen. De rechtbank dier plaats, Peveril Court genoemd, en waarvoor de invordering van ©venwel mogelijk zijn, dat deze vérlof vroeg om zich een landgoed in het Zuiden' van Frankrijk aan te schaffen en. zich daar te vestigen. Loebe, de voorzitter van den Dluifr* schen rijksdag, is gisteravond plotseling ziek geworden. Hij lijdt aan ontsteking van de galblaas. De arrestaties van Poolsch© gene raals, welke trouw aan de regeering-Witos waren gebleven, duren voort. Vrijdag avond is generaal Michael Zimierski, de vroegere adjudant van generaal Haller ©n later plaatsvervangend chef bij de Pool sch© militaire administratie in hechtenis genomen, wegens misbruik, waarvan hij zich naar beweerd wordt in deze functie zou hebben schuldig gemaakt. Als gevolg van het uitbreken eener mijnwerkersstaking in Zweden wordt ver wacht, dat de regeering zal aftreden. De regeering verzet zich tegen het tewerk stellen van werkloozen in de mijnen. De crisis zal waarschijnlijk morgen uitbreken, als de rijksdag de werkloosheidskwestie zal bespreken. GOES Toiletartikalen in de grootste uit gebreidheid vindt U, benevens Geneesmiddelen, Verbandstolfen en Verplegingsartikelen, bij A. C. VAN DER REST, Ass.-Apotheker 6r. Markt 9. Telefoon 168- Patrimonium op audiëntie. Maandag 3 Mei werd een delegatie van het Bondsbestuur van Patrimonium door Zijne Excellentie den Minister van Arbeid in audiëntie ontvangen. Besproken werd: a. Uitbreiding Ar beidswet in dezen zin, dat de Wet ook voor de Kantoor- en Winkelbedienden ef fect sorteeren gaat. Speciaal werd gewe zen op de lange werktijden in het winkel bedrijf en het onnoodig overwerken in sommige kantoorbedrijven. Bepleit werd een uitbreiding of weder op sterkte brengen van de arbeidsinspectie. Niet alleen met het oog op de noodzake lijke uitbreiding van de Arbeidswet, doch ook wijl de naleving van de bestaande be palingen veel te wenschen overlaat. Besproken werd het plan van den Mi nister om te komen tot wijziging der Ar beidswet ter tegemoetkoming van de be zwaren voor de kleine bakkerijen. De vrees werd uitgesproken dat elke wijziging ons dichter brengt bij weder invoering van. den nachtarbeid, en bij den Minister aan gedrongen hiertegen toch te waken. Tenslotte werd met een enkel woord ge reageerd op de mededeeling van den Mi nister inzake den arbeidsduur in land- en tuinbouw. Al werd toegestemd, dat op aan neming thans weinig kans is, lijkt de ur gentie dezer zaak aan de deputatie groo- ter, dan door den Minister wordt gesteld. b. Ziektewet. Zooals reeds door de pers is medegedeeld, hoopt de Minister wel te komen tot invoering van een ziektewet. Hij denkt aan nauwe aansluiting bij de Talmawet. Evenwel onderzoekt hij nog welke nieuwe lasten daarvoor op het be drijf worden gelegd. Het hangt alleen hiervan af, of er iets gebeuren zal. c. Woningwet. Besproken wordt de nieuwe koers, die ten opzichte van de Wo ningwet de laatste jaren is gevolgd. Be pleit wordt een terugkeer tot de mildere opvattingen, die ook reeds voor den oor log uit de woningbouwvoorschotten ble ken. De Minister wil den bouw liever over- kleine schulden meestal behandeld werd, zag spoedig in hem een werkzaam prakti- zijn. Iedereen die van den een of anderen armen tobber, die niet genoeg had om brood voor zijn kinderen te koopen, geld hebben moest, al was het nog zoo weinig en de rechtmatigheid der vordering nog zoo twijfelachtig, of die hem uit zijn scha mele woning wilde jagen en in eene nog ellendiger werpen, in de bouwvallige, bedompte en smerige gevangenis van het hof, begaf zich naar Screw Pepper en was zeker zijn wraaklust voldaan te zien, maar ook overtuigd, dat die hem geld zou kosten. Laat ons van zulk een zaak een enkel voorbeeld noemen. Een in te vorderen schuld bedroeg der tig schellingen. Alle bewijzen van het be staan daarvan werden geleverd, niet aan den schuldenaar, maar aan diens zaak gelastigde, een man van gelijken stempel als Mr Screw Pepper. De schuldeischer kwam na verloop van acht of tien maanden, eens op het kantoor van Mr Pepper, om naar den stand zijner zaken te vernemen, en werd door dezen met alle teekenen van uitgelaten vroolijk- heid ontvangen. „Wat is er te doen?" vroeg de binnen komende. „Heerlijk, heerlijk", riep Mr Pepper; „de grap is onbetaalbaar aardig". l [til (Wffifldt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1