Zaterdag: 39 Mei 1.930 40e Jaargang HET ÜCHOUmSTEH Meslast STPiÜOHOEö! Uitgevers-Mij Bosch te hm. 111»' HET ADRES A. WI L K I N G Staten-Generaal. m soo Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ''rnmiWrni.^mr AU BOM ARCHÉ BEESTENMARKT 3. GOES. Dir. J. LAPORT. Verzilvert COUPONS. Koopt en verkoopt EFFECTEN, VREEMDE geiden tegen voordeelige koersen. SPAARBANK a 4 pCt. GOES HULST A. C. VAN DER REST, Ass-Apotheker, Groote Markt 9. Telefoon 168. Brukkers-Expioiianien: •gOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorstsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bïikantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 *DeZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummersf O.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf« Bij abonnement belangrijke korting. i sassanmanusa RECHT EN RECHTSBEGINSELEN. I. Een der artikelen van ons A.-R. pro gram van beginselen vraagt van den Sou- verein, die over ons regeert, dat hij het Recht liandhave. Dat hij dat doe dooh een rechtspraak, die geschiedt volgens wetten, die op de eeuwige rechtsbeginselen rusten. De handhaving der gerechtigheid is voor hem de hoogste en heiligste werkzaam heid. Een arbeid, waarhij hij optreedt in de plaats van God. Want al zet God zelf de handhaving der gerechtigheid door, rechtstreeks door, zon der tusschenkomst van menschen, in de consciëntie, in de bezoeking en in het oor deel; middellijk doet Hij dit ook weer in één enkel opzicht door menschen, namelijk door den vader in 't gezin (betrekkelijk), den kapitein op 't schip (tijdelijk) en den Vorst des lands (volstrektelijk). En wat dezen laatste aangaat door hem het recht te doen vinden en handhaven, naar zekere rechtsbeginselen. Die beginselen te kennen is derhalve voor den Souverein uitgangspunt van allen goeden wetgevenden arbeid. Kennis dier beginselen is noch zuiver noch in vollen omvang te verkrijgen dan door de studie van Gods Woord en het onderzoek naar Gods ordinantiën; Het Recht heeft Gods Woord tot grondslag en tot maatstaf. Geen enkele maatstaf, door anderen aan de hand gedaan bevredigt: historie, rechts wetenschap, stelsels der philosophen zijn onvoldoende gebleken. Het recht wortelt in Gods Woord, en moet niet gekend worden uit de natuurlijke Godskennis. v Dit moet wel ter dege worden vastge houden. Dr Kuyper wees er reeds op hij de toelichting in 1878 van art. 3 van „Ons Program", en handhaaft deze stelling in al zijn volgende geschriften. Met herinnering onder meer aan deze woorden uit zijn toelichting van 1878: „Ook zoo blijft er dan onder de volken en vorsten nog wel een natuurlijke Gods kennis werken, en een zedewet in de 'con- sciëntiën spreken, en een algemeen besef van wat schandelijk is de deugd beveiligen, maar hoe hoog ook deze steunsels der ge rechtigheid te waardeeren zijn, tot de'juis- te kennis van Gods lioogere ordinantiën voeren ze niet. Dit blijkt genoegzaam uit de geschiede nis der uitnemendste onder de volken der oudheid en nóg uit den diep ellendigen toestand van het menschelijk leven b.v. in China, iri Siam of Beludchistan." Schuilt dan het Recht, gelijk de Over heid dat in haar wetten vaststelt, in de historie, in de rechtswetenschap, of in de philosophie? Evenmin. „Niet in de historie! Want al stem men we voetstoots toe, dat in de zeden, ge woonten en usantiën van een v.olk zich het nationale rechtsbesef uitspreekt, en elke wetgeving zonder basis zou zijn, die met dit historisch verleden niet rekende, zoo kan toch daarom reeds de historie nooit toetssteen voor de beginselen zijn, wijl ze wel een gestadige toepassing gaf, maar nooit die beginselen zeiven formu leerde; en, ook al leverde dit geen bezwaar op, niets ons bij die toepassing zekerheid biedt tegen verbastering en ontaarding. Evenmin kunnen we afgaan op de rechtswetenschap! Want wel ge ven we toe, dat er in het rechtsbewustzijn der natiën een gestadige ontwikkeling plaats grijpt, en de rechtswetenschap door het nasporen dezer ontwikkeling ten deel. de lijnen kan ontdekken, waarlangs het recht zich uit zijn beginselen beweegt. Maar toetssteen voor die beginselen zeiven kan evenwel het aldus gewonnen resultaat daarom nooit wezen, wijl bij den zondigen tnensch ook de ontwikkeling van zijn rechtsbesef gestoord is, en de uitkomst bij de niet-Christelijke volken van ons wereld deel (het oude Rome niet uitgezonderd) dan ook volstrekt onbevredigend is geble ven, b.v. voor de rechten der menschelijke persoonlijkheid. En om eindelijk hij de philosophie neul te zoeken, is zoo juist de gronddwa- ng der revolutionairen, dat we slechts op de willekeurige stelsels van Rousseau en de Encyclopaedisten, later van de de mocraten, toen van de fatsoenlijke consti- u ïoneelen, en nu weer van de radicale socialisten en doctrinairen van alle gading 'e ïoeven te wijzen, om te herinneren waar men aanlandt, indien de mensch zich ver- vn°,i ,i°m beginselen te decreteeren", in stee sla™ 10-?P te sporen' 611 Gods schepping mpnv^rr ?erfua in bet keurslijf van een menschelijke theorie." der^nn.^f11 fei)06?> 200 de Overheid, zon- woffeti m f beginselen te vragen, haar wetten opportunistisch geeft? KOOPT NU EEN GROOTSTE KEUZE. VOORDEELIGSTE PRIJZEN. Kortemeesfraat 17-19, Bergen-op-Zoom Al evenmin: „De overheid heeft de bevoegdheid, om te bepalen wat recht in den lande zijn zal, en den plicht om dat recht, desnoods met geweld, te handhaven. Hieruit ontstaat de vraag, naar welken maatstaf de overheid bij dit vaststellen van het recht behoort te werk te gaan. Aan willekeur denkt hierbij niemand. Een gouvernement dat grillige verorde ningen in het leven riep, zijn luimen tot wet stempelde en van invallen rechtsbepa lingen maakte, oordeelde zich zelf en hield geen stand. Wat recht is, mag en moet de overheid bepalen, maar ze kan dat alleen doen door uit te gaan van de onderstelling, dat dat recht op zich zelf, huiten haar toedoen, eer zij nog gesproken heeft, reeds bestaat, en dat haar werkzaamheid zich uitslui tend bepaalt tot het juist weergeven in 's lands wet van wat objectief recht is naar den eisch der beginselen." Bij wijze van conclusie heeft dan ook de schrijver deze vijf stellingeh geponeerd die aan duidelijkheid niets- te wenschen overlaten: le. Alle recht dat op aarde gelden zal, moet getoetst aan'het recht; 2. Het recht bepaalt God alleen naar den aard van zijn heilig Wezen; 3. Voor zooveel het „men schelijke leven".betreft, is de zuivere ken nis en vastheid van deze ordinantiën door de zonde te loor gegaan; 4. De natuurlijke godskennis en het natuurlijk rechtsbesef, hoe hoog ook te waardeeren, zijn dienten gevolge onvoldoende om ons de eeuwige beginselen te doen kennen; 5. Door de bij zondere, bovennatuurlijke openharing van Gods Woord is op belangrijke wijze licht over die beginselen verspreid, óók wat het burgerlijk leven aangaat; en deswege is het onze roeping, om ook op staatkundig terrein de eeuwige beginselen van dat woord Gods te belijden. DE GROOTSTE DE ACTUEELSTE DE GOEDKOOPSTE CHR. WEEKILLUSTRATIE Abonnementsprijs slechts f 1.25 per kwartaal. Abonneert U 'thans of vraagt gratis proefnummer aan bij de Niet te vermarren met de firma Bosch en Keuning) De staking der mijnwerkers in Engeland. Volgens de „Westm. Gazette" wordt er achter de coulissen met groote in spanning aan gewerkt, om de kolencrisis zoo spoedig mogelijk te doen eindigen. Het gebrek aan kolen doet zich in het geheele land steeds ernstiger gevoelen. Dé verliezen van spoorwegen bedragen reeds 61/2 milhoen pond sterling. Volgens sommige bladen is het plan geopperd, dat de regeering met een eigen wetsvoorstel zal komen, teneinde buiten de mijneigenaars en de mijnwerkers om, het conflict te regelen. In .regeeringskrin- gen heeft men echter geen lust, een der gelijk middel toe te passen. De verordening omtrent de beperking van het kolenverbruik, welke eergisteren is verschenen, wordt algemeen als zeer drastisch beschouwd. Een verblijfsbelastintj. Als middel ter bestrijding van de finan- ciëele crisis in België dringt de socialis tische Volksgazet bij de regeering aan op het invoeren van een speciale verblijfs- belasting voor vreemdelingen. Het blad schrijft o.m.„Ons land wordt bestormd 0!oor vreemdelingen, vooral Hollanders, die met hun hoogen gulden ruimschoots pro- fiteeren van onzen lagen frank. Wanneer doet de regeering een speciale verblijfs- -belasting stemmen, betreffende al degenen die hier grooten zwier komen maken, ten koste van den Belgischen verbruiker!" Hoe Krim zich ever gaf. De Fransche bladen geven uitvoerige bijzonderheden óver de wijze waarop Abd el Krim zich aan de Franschen overgaf. Hij had het antwoord van Parijs en Madrid op zijn verzoek om staking der vijandelijkheden niet afgewacht, maar daags na dit verzoek en wel op 23 Mei in een nieuwe brief aan den commandant der 8ste brigade, welke Targuist bezet houdt, zijn onderwerping aangeboden en zich ouder de bescherming van Frankrijk gesteld. Hem werd als antwoord de eisch gesteld, dat hij eerst de Fransche en Spaansche gevangenen moest vrijlaten. Hij had intusschen reeds order gegeven, dat de gevangenen moesten worden bijeen gebracht. Onder het genot, van een glas champagne deelde een kaicl hen hun be vrijding mee. Op een hoogvlakte, hij een diep ravijn, te ïze-maroeëne ten N. van Targuist, wa ren in de eerste morgenuren de Fran sche troepen verzameld voor de plech tigheid der overgave. Daar het koud was waren er groote vuren aangestoken. Om wonenden waren op het bericht der over gave komen toeloopen. Op den weg die uitkomt bij liet ravijn werden ruiters waar genomen: twee inlanders en twee Fran sche officieren, omringd door een escorte tirailleurs en spahis; de officieren en hun escorte waren Abd el Krim in Snada ten N. van IzeMaroeëne gaan aflialen.- Met behulp van een' gids kwamen zij over het ravijn en even later waren zij op de hoogvlakte. Abd el Krim .was alleen vergezeld van den sjerif Hamidpe Wedzani van den stam der Snada's, een der. bewerkers van zijn onderwerping. Hij steeg af, stapte over een hoopje steenen langs den weg, sprong over een vuur, dat juist was uitgegaan en ging naar den kolonel-commandant der brigade en generaal Ibos toe, aan wie hij door een der hem vergezellende officieren werd voorgesteld. Dadelijk begon een gesprek over de voorwaarden waaronder het ge volg en de eigendommen van Krim naar de Fransche linies zouden worden ge bracht. Bij1 dit onderhoud verloor de Rif-lioofd- man zijn kalmte van fatalistisch Muzelman niet. Bedaard keek hij uit zijn intelligente oogen en hij gaf blijk van geenerlei ont roering. Toen aldus de overgave van .Abd el Krim een voldongen feit was, trok de groep zich in een tent terug en keerden de troepen naar hun kantonnementen te rug. Oogenscbijnlijk onverschillig zochten de inlanders uit de omgeving, die enkele dagen geleden nog onderdanen van Abd el Krim waren, hun haardsteden we der op. Uit Portugal. De verbinding tusschen de hoofdstad en het binnenland is tengevolge van den militairen opstand verbroken. De com mandant der muiters heeft een oproep tot de bevolking gericht. De regeering hoopt echter den opstand te kunnen on derdrukken. Het is de achtste divisie, die in opstand is gekomen. De divisie van Porto en meerdere regimenten hebben zich bij haar aangesloten om tegen de hoofd stad op te rukken. Het land blijft kalm. Uit Polen. De Berl. Lokalanzeiger verneemt uit Warschau, dat de Poolsche ministerraad in een zijner laatste vergaderingen beslo ten heeft, Korfanty uit zijn betrekkingen als president van de Oppersilezische Skar- boferm en van de Silezische bank te ontslaan, daar hij zijn bevoegdheden heeft overschreden en zich van rijksigeld cre- dieten heeft verschaft tot een bedrag van meer dan een millioen zloty. De minister van oorlog uit het kabinet Witos, "bevindt zich naar de bladen ver nemen, sedert gisteren in de militaire gevangenis te Warschau. Hij was sedert een 10-tal dagen verdwenen. Men wist slechts, dat hij, nadat de militaire ope raties waren gestaakt, op een autotocht van Warschau naar Willona, de plaats waar de aan het kabinet Witos trouw ge bleven generaals geïnterneerd waren, door officieren, die de zaak van Pilsoedski wa ren toegedaan, was opgelicht en naar een onbekende plaats was weggevoerd. fCnrCe Sarletea» De New York Herald verneemt uit Buenos Ayres dat er in het binnenland van Argentinië stortregens zijn gevallen die groote schade hebben toegebracht aan de te velde staande gewassen. Uit Sofia wordt gemeld, dat de Zweedsche kolonel Sivert, gedelegeerde van den Volkenbond voor de grenscon trole, met eenige onzijdige officieren naar Kardsjale vertrokken is, de plaats, waar een grensincident is voorgevallen. Men is van meening, dat het enkel een kleine hotsing geweest is .tusschen gewapende smokkelaars en Grieksche soldaten op Grieksch grondgebied en dat het geen verdere gevolgen zal hebben. Het nationale fonds, dat ten bate van de Engelsche politie wordt bijefen- gebracht, uit erkentelijkheid voor haar houding hij de algemeene staking, is al gezwollen lot ruim 200.000 pond sterling. Na den gemeenteraad van Brugge heeft thans ook het stadsbestuur van Aalst besloten de straatnamen, welke tot dusver ook in het Fransch waren ver taald gebleven, weer ééntalig Nederiandsch te maken. Verder zullen, aan verschei dene straten met namen welke geen be- teekenis-, meer hebben, de namen van Vlaamsche geleerden en letterkundigen worden gegeven. Bij Scranton, in Pennsylvanië, zijn tengevolge van een brand in een anthra- cietmijn vijftig a tachtig mijnwerkers van den uitgang afgesneden. De invoering van de christelijke ka lender en van de Europeesöhe dagindee- ling in Turkije zal 1 Januari 1927 plaats hebben. Bij het persen van dynamiet te Graengesberg bij Falun in Zweden is een ontploffing ontstaan, die zes arbeiders, een man en vijf vrouwen, het leven heeft gekost. Twaalf arbeiders werden gekwetst. Uit Moskou wordt gemeld, dat de stad Kotelnitsj in het district Viatka vrij wel geheel vernield is door een brand. 7000 personen zijn dakloos. Het aantal slachtoffers is niet bekend. Te Sao Paulo zijn een kruithuis en een tuighuis met munitie-voorraden in de lucht gevlogen. Het heet, dat twee officieren en twintig soldaten zijn omge komen. De liooge commissaris Castelli heeft een contract gesloten voor den bouw van een geheele stad van 20.000 huizen om het woningprobleem te Napels op te los sen. Met den bouw wordt onmiddellijk begonnen. De Fransche, Belgische en Italiaan- sche ministers van financiën bereiden een samenspreking voor om te komen tot stabiliseering van de frank en de lire. voor Manufacturen Oamea- en Stinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ie .Eén ontvanger voor enkele kleine gemeenten. Het bestuur der afdeeling Zuid-Holland van den Ned. Bond van gemeente-ambte naren heeft aan het hoofdbestuur van dien bond geschreven, dat het zijns in ziens gewenscht is, dat in de Gemeente wet bepalingen worden opgenomen, waar door de mogelijkheid in het leven wordt geroepen, dat door de Kroon of wel door Gedeputeerde gemeenten worden aange wezen, die gezamenlijk één ontvanger heb ben. Het hoofdbestuur heeft over deze aangelegenheid de bestuurscommissie B gehoord en is in aansluiting aan het gevoelen van een meerderheid in die com missie van meening, dat zoolang de gedachten, neergelegd in het rapport der staatscommissie tot herziening van de Gemeentewet, niet worden verwezenlijkt, er voor den bond alle aanleiding bestaat te ijveren in de dooi' de afd. Zuid-Holland ge- wenschte richting. Daartoe stelt het hoofdbestuur aan de dit jaar te Arnhem te houden algemeene vergadering voor: aan art. 3 der in de bondsvergaderingen van 26 Augustus 1907 en 28 Juni 1908 vastgestelde proeve tot wijziging van de Gemeentewet het vol gende lid 'toe te voegen: Voor gemeenten van 5000 inwoners en daar beneden, die aan elkander grenzen en welker gezamen lijk bevolkingscijfer 10.000 niet overtreft, kan door Gedeputeerde Staten worden be paald, dat het ontvangersambt door den- zelfden persoon vervuld zal worden. Kun nen de raden van die gemeenten omtrent de benoeming van den ontvanger niet tot overeenstemming komen, dan geschiedt de benoeming door Gedeputeerde Staten. GOES. Het adres voor Uwe Genees middelen is hij Verdrag met België. Verschenen is de zeer uitvoerige me morie van antwoord van minister Van Karnebeek op het Voorloopig verslag der Tweede Kamer ten aanzien van het ver drag met België. Het voornaamste hiervan hopen wij Maandag op te nemen. Een uitstapje voor de gebrek kige en zieke jeugd. De Redactie van „De Gids voor School reizen" te Den Haag deed aan de firma Ant. Jurgens' Margarine-fabrieken te Oss het volgende voorstel: De firma Anton Jurgens' Margarine- fabrieken te Oss schenlce aan het Neder- landsche kind, dat door lichaamsgebreken ziekte of zwakte het gebruikelijke school reisje met een onderwijzer of leeraar niet of bezwaarlijk kan meemaken, een bedrag van 5000 gulden, welke gelden door de Redactie van „De Gids voor Schoolrei zen", Acaciastraat 174 te Den Haag, ge bruikt zullen worden om 't levensgeluk dier gebrekkige, zieke en zwakke Nederland- sche kinderen in dezen zomer te ver- hoogen. De firma heeft aan dit voorstel gaarne voldaan en aan bovengenoemde Redactie het bedrag van 5000 gulden ter hand gesteld. Allen, H.H. Onderwijzers, Leeraren, Dok ters, Geestelijken en Verpleegsters in Ne derland, die kinderen kennen welke vol gens hunne meening voor zoo'n uitstapje in aanmerking komen, wordt verzocht zich! om inlichtingen te wenden uiterlijk tot den' 20 Juni 1926 aan het adres der Redactie van „De Gids voor Schoolreizen" ,Aca- ciastraat 174 Den Haag. Eerste Kamer. Bij de voortzetting van de behandeling dei' waterstaatsbegrooting verzocht de heer Moltmaker den minister, zoo spoe dig mogelijk de rechtspositie van het ge heele tramwegpersoneel wettig te regelen. De heer Arnz vraagt rijkssteun voor sommige slachtoffers van den wa tersnood en financieelen steun aa"n de polderbesturen voor restauratie van de dijken. De heer Van Embden vraagt, waarom de regeering niet optreedt in het conflict bij de stoomtram-maatschappij' Zutphen- Emmerik. De minister van waterstaat meent, dat het onderzoek naar het vergaan van den loodsschoener uit Terschelling moet blij ven bij de thans ingestelde commissie, daar de scheepvaartinspectie zich niet be voegd oordeelde. Het beheer der spoorwe gen acht de minister goed. De tarieven waren reeds goedgekeurd door de vorige regeering. De directie was echter bereid opnieuw te onderhandelen. De regeering acht zich niet verantwoord de tariefs verlaging van 15 pet. over de geheele linie, wat oorspronkelijk in de bedoeling

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1