Dit ie Provincie. Gemengd Nieuws. Leestafel. maal uit de vergadering aangemaand niet zoo lang te „zwammen", uiteen, dat de oude afdeeling Rotterdam zich boven de Executieve heeft gesteld, en dus automa tisch zich huiten de Derde Internationale heeft geplaatst. Dan volgt hevige ruzie of het congres dan wel de Derde Inter nationale moet beslissen over de toelating van Rotterdam. Er is geschreeuw en hef tig getrappel, waarbij de „internationa listen" in de meerderheid schijnen boven de „congressisten". Het congres wordt dan voor een uur geschorst om te „confereereu", en rustig gaan de leden der „conferentie", van iedere afdeeling één, naar boven. (Maasbode.) Alle r 1 e i. Zaterdag heeft de overdracht van de bezittingen en rechten van het Kon. Nat. Steuncomité aan den Staat plaats gehad. Nederland zou in zooverre gevolg willen geven aan de wonschen der Tweede Pas, senconferentie van den Volkenbond, dat de passen lager in prijs en langer van geldigheidsduur worden. Do oud-minister-president, Jhr. Mr. Oh. Ruys de Beerenbrouck, zal zich vesti gen ten kasteele Wolfratli, van wijlen zijn vader, te Holtum-Born, Reeds heeft hij zch als inwoner van Bom doen inschrij- -ven. Verschenen is het voorloopig verslag betreffende het wetsontwerp tot voortzet- ting van de betaling der uit de middelen van het Kon. Nat. Steuncomité gekwetsten bijslagen op renten der Rijksverzekerings bank. Het 9de Muziekconcours van den Bond van Harmonie, en Fanfarovereenigingen in Zee, Zeeland. Maandag had te Middelburg de 9de jaarlijksche muziekwedstrijd van den Bond van Harmonie en Fanfarever- eenigingen plaats in den daarvoor zoo bij uitstek geschikten tuin van het Schutters- hof. Die wedstrijd, waaraan 20 vereenigin- gen deelnamen, werd des morgens te half twaalf geopend bij monde van den eere voorzitter, den heer II. Blok uit Kapelle, die de toen aanwezige directeuren en bestuursleden welkom heette en het be treurde, dat de voorzitter, do heer Th. Wolse uit Kortgene door ziekte verhin. derd waa aanwezig te zijn. Gelukkig kon spr. mededeelen, dat de heer Wolse in beterschap toeneemt. Verder betreurde spr. het dat geen officieele ontvangst door het gemeentebestuur plaats vond, wat ca. ohet geeft aan den wedstrijd en te Goes, Vlissingen en Hulst zoo op prijs werd gesteld. Spr. hoopt dat desniettemin de wedstrjjd goed zou slagen en zoo mogelijk alle korpsen met eien eersten prijs huis» waarts zullen- keeren. Spr. heet dan ook de juryleden welkom, de heeren Di. Speets, hoogleeraar, Conservatorium te Amsterdam, J. J. Hermans, uit 'sHerto'. genbosch en A. J. Roeien uit Breda. Ten slotte doet spr. voorlezing van een telegram van den voorzitter, waarin deze zijn beste groeten en de hoop voor welsla- gen van bet concours toezendt. Onder applaus wordt het voorstel aangenomen een antvvoord-telegram te zenden. Spr. doet nog mededeeling van de toestemming om van 6 tot 7 uur een optocht door de stad te maken, en concludeert daaruit, flat voor 6 uur geen muziek op straat mag worden gemaakt. Aan den secretaris, den heer M. v. d. Griendt, het bestuursL lid, den heer F. X. Manhardt, en den beer A. F. J. den Boer, uit Middelburg brengt, spr. dank voor alles wat zij voor de voorbereiding van den wedstrijd hebben gedaan. Alvorens het verdere verloop van den wedstrijd te menioreeren zij hier opge. merkt, dat door een misverstand aanvan kelijk het maken van muziek op straat, ook na kerktijd, verboden werd, maar dat later dit verbod werd opgeheven. In den tuin werd onmiddellijk mtet den wedstrijd aangevangen en deze duurde van 12 tot 8 uur bijna onafgebroken aan. Ieder der 20 korpsen had een verplicht stuk en een stuk naai' keuze te spelen. Voor liet behalen van een "derden prijs waren noodig ten minste 180 p., voor een tweeden prijs ten minste 252; voor een eersten 288, voor een eersten met lof 324 en. voor een eersten met onderscheiding 360 p. De uitslag was als volgt: Vierde afdeeling fanfare „Ons Genoe gen" Kamperland eerste prijs met 297 p., „Rillandia" te Rilland, tweede met 258 p. Derde afdeeling Fanfare; „Oefening en Uitspanning" te Kattendijke 2e met 253 p.; „Oon Affeszione" te Kwadendamme 3de met 233; „Oefening kweekt Kunst", Borsselen 2de met 266 p. Derde afdeeling Harmonie: „Wilhel- caina", Colijnsplaat, 3de pr. met 187 p.; Tweede afdeeling Fanfare: „St. Caecilia" Stoppeldijk, 2de pr. met 260 p.; „Oefening na den Arbeid" te Nieuw- en St. Joosland lste pr. met 291 p.; „Houthandel Wal cheren" Middelburg, 2de pr. met 263 p.; „Concordia", Krabbendijke 3de pr. met 226 p.; „Arnes Genoegen", 2de pr. met 282 p.; „Voorwaarts", Koudekerke, lste pr. met 291 p. Eerste afdeeling Harmonie: „Excelsior" Ter Hole lste pr. met 302 p.; „Oefening na Arbeid", Ritthem lste pr. met 302 p.; „Euterpe" Heinkenszand 2de pr. met 264 p. Afd. uitmuntendheid Fanfare: „Oefening Kweekt Kunst" Westkapelle 2de pr. met 257 p.; „Excelsior" Middelburg, lste pr. met 290 p.; „Vooruit", Waarde, 3de pr. met 201 p.; „Apollo" Domburg, 3de pr. met 230 punten. Hoogste eere-afd. Harmonie: „Apollo" Wisse nkerke, lste pr. net 294 punten. Voor den wisselbeker, welke thans in liet bezit was van „Oefening na Arbeid" te Nieuw en St. Joosland, kwam in aan merking 'de vereeniging, die het hoogst aantal punten bad behaald. Nu waren er twee vereenigingen, die van Ter Hole en van Ritthem, beide met 302 punten en werd tusschen deze beide vereenigin gen geloot. Ter Hole was de gelukkige terwijl de eere-voorzitter voor Ritthem een extra-medaille beschikbaar stelde. Thans restte nog volgens liet programma voor 't eerst een Eere-wcdstrijd, waaraan zouden kunnen deelnemen alle vereeni gingen, die een eersten prijs hadden be haald. Met het oog op het late uur werd in overleg met de nog aanwezige geluk kigen besloten dezen wedstrijd te doen vervallen. Spoedig verplaatste zich de groote drukte er waren honderden en nog eens honderden bezoekers in het Schut tershof geweest, van wie echter zeer wei nig uit Middelburg zelf naar de straat waar verschillende korpsen al spelende rond trokken, want ook de voorgestelde algemeeno optocht had door het langer duren van den wedstrijd dan men had gedacht, geen plaats gehad. Op de Markt gaf de Houthandel Walcheren van half negen tot lialf elf een door duizenden bij gewoonde uitvoering. Middelburg had dus wel in het teeken van de muziek gestaan en bet bestuur van den Bond kan met jury en deelnemende gezcelschappen op een zeer goed geslaagden wedstrijd terug zien. Naar de Tern. Grt. meldt is Woens dag van het motorschip van I). de Jong van Terneuzen op weg naar Middelburg, op de Wester Schelde bij Borsele, de knecht J. v. d. Velde door een duizeling bevangen en overboord gevallen zonder dat liet bemerkt werd. Alleen hoorde de zoon van de J., die de lnachine bediende, een plons. Hij kwam boven kijken en zag den knecht reeds op een afstand van 100 M. drijven. Met een roeiboot voer de J. naar hem toe, wat door de sterke eb zeer lastig was. Juist 0^1 het nippertje kon hij hem pakken en in de boot halen. lerseke. In de vergadering van ingelan den van den „Olzendepolder" werden op de voordracht geplaatst voor gezworene de heeren: 1. A. de Putter (aftredend); 2. Jac. Koster; 3. N. van Kruissen. De rekening over 1925/1926 werd goedgekeurd en vast gesteld op een ontvang van f5413,86J4 en een uitgaaf van f5072,4514, goed slot f341,41, en de begrooting 1926/1927 in ontvang en uitgaaf op f5557,10, met een post van onvoorzien van f 120,69/4. Het dijkgeschot werd gehandhaafd op f31 per H.A. Voorts werd nog besloten den weg door den Olzendepolder, bekend onder de „dreef van Vermue", te verharden. In de vergadering van ingelanden van den Molenpolder werden op de voor dracht geplaatst voor dijkgraaf de heeren: I. G. Daane (aftr.); 2. D. Poelman; 3. J. Vette; voor gezworene: 1. J. G. v. d. Burght (aftr.); 2. A. Wabeke; 3. Simon Paauwe. De rekening 1925/1926 werd goedgekeurd in ontvang op f 2321,04, in uitgaaf op f2013,86, goed slot f307,18; idem de be grooting 1926/1927 in ontvangst en uitgaaf op f2291,01 met een post van onvoorzien van f 187,06. Het dijkgeschot bleef ge handhaafd op f 38 per H.A. Besloten word alle waterkeerende slooten voor eigen re kening in onderhoud te nemen. Als een bijzonderheid kan gemeld worden dat hier op een stuk land midden in den Iersekschen Moer een (zee- of ri vier-?) schildpad is gevangen. Het dier is door aankoop in eigendom gekomen van den heer B. van Beusekom. Rilland. In de Zaterdag gehouden ver gadering van stemhebbende ingelanden van den Reigersbergschen polder werd de rekening over liet dienstjaar 1925/26 vastgesteld in ontvang op f22319.32y2 en in uitgaaf op fl6092.27i/2. De begrooting voor het dienstjaar 1926/27 werd vast gesteld in ontvang en in uitgaaf op f 29017.36, terwijl liet dijkgeschot even als in liet vorig dienstjaar bepaald werd op f 17 per H.A. Op den staat van aan beveling ter benoeming van een gezwo rene wegens periodieke aftreding van dhr P. Bruijnzeel op 1 Aug. 1926 werden ge plaatst de heeren P. Bruijnzeel, J. M. Krijger en Jac. Blok. Aagtekerke. In de Vrijdagavond gehou den gemeenteraadszitting werd het nieuw benoemde lid dhr A. Verliage beëedigd en geïnstalleerd door den voorzitter die hem de belangen van de gemeente aan beval. Dlir Verhage dankte den voor zitter en zegde toe in hot belang der geireente werkzaam te zullen zijn. Nadat het voor en tegen daarvan overwogen was werd besloten om aan te sluiten hij het Centraal Archief vanMaatschappelijk Hulpbetoon. Dhr Bossclaar deelde mede, dat klachten waren ingekomen over het voetpad bij den Domburgschen molen. Daarop wordt allerlei afval en speciaal oud ijzer geworpen. Ilij stelde voor daar een bord te plaatsen, dat het verboden is vuil le werpen en de politie streng op de handhaving van dat verbod te doen toezien. Besloten werd dit bord te plaat sen. Dhr De Visser vraagt inlichtingen omtrent puin dat op den Kloosterweg is gebracht en z.i. niet aan redelijke eisclien voldoet. De voorzitter zal een onderzoek instellen. Verder werd besproken de wen- schelijkheid van het doen vervoeren van schelpen door - allen die zich daarvoor aanmelden of bij aanbesteding. De heeren Kodde en Verliage bepleiten het eerste waartoe ook niet algenieene stemmen be sloten werd. Bij Kon. besluit is benoemd tol burgemeester dezer gemeente de heer J, Bosselaar. (St.cr.) Het verhaat van den s ui o k k e- 1 a a r. Zooals wü reeds berichtten, werd het sniokkelschip dat in den nacht van Dinsdag op Woensdag bij het Kamperduin 4000 liter spiritus op de kust smokkelde, welke spi ritus in beslag werd genomen door het in spectievaartuig achterna gezeten. Het schip heeft echter weten te ontkomen. De naar Alk maar- vervoerde spiritus is gebleken te zijn spiritus van 90.4 pet. sterkte. De „Alkm. Crt." vertelt over deze affaire nog de volgende bijzonderheden. De nieuwe inspecteur van de directe belas tingen, de lieer J. Koldeiihof, kende den leider van de smokkelondorneming, den 22-jarigen G. Verwey, die als smokkelaar zijn opleiding genoot van den hekendon smokkelaar Ernst Bolt uit Hamburg. Als inspecteur had hij van beiden het vorig jaar te Hoogezand reeds een partij van 10.000 en 1000 liter spiritus iu beslag genomen en toen hij in Alkmaar komende, ontdekte, dat V. zich in zijn inspectie had gevestigd, be greep hij alras, 'dat een smokkelondememing op onze kust ondernomen zou worden. Hij liet de gangen van den smokkelaar nagaan en toon hij vernam, dat deze de vorige week naar Duitschlaud was vertrokken, begreep hij, dat binnen enkele dagen een smokkelaffaire voltrokken zou worden. Zondagavond ging hij daarom met zj'n man nen een zestal en drie veldwachters in nachtdienst. Wetende, dat ook de smokke laars met posten werken, vermeed hij zorg vuldig de wegen en werd er in allo stilte uren door de duinen gewandeld en de laatste gedeelten ter lengte van 400 M. voortkruipen- do afgelegd. Wanneer het dag werd, onder nam men op dezelfde wijze wederom den terugtocht. De adjunct-inspecteur de heer V. F. A. Meij, die ook pas sinds kort in Alk maar gestationneerd is en hij de smokke laars nog niet bekend, had een deel van het werk onder zijn leiding genomen. Don derden nacht, het was juist lichte maan, werd waargenomen, dat een Duilsche kotter de kust verkende. Van dat schip af ging een bootje naar het strand en spoedig daarop keerde dit bootje naar het schip terug om weer te keeren met een aantal kisten spiritus door een lijn achter aan het bootje bevestigd. Do kisten werden door de branding gebracht en daarna losgelaten om door de golven op het strand te worden geworpen. Helpers brach ten do kisten op het erf van het in deze om geving alleen staande café. Waargenomen werd, dat hel roeibootje waarin, één man gezeten was, de tweede maal in de branding bijna omsloeg. De derde en vierde maal ging het bootje niet door de branding en bepaalde de man er zicli toe om dc kisten spiritus in de branding te duwen. Deze kisten werden des morgens door de kofftmiezen op 20 minuten afstand van dc'plck waar het gebeurde, op het strand gevonden. De inspectie was voornemens geweest niet eerder in te grijpen voor de auto's, die den spiritus naar Amsterdam moesten vervoeren, ter plaatse waren. Het oogenblik van ingrij pen werd echter verhaast, doordat een smok- kelpost. in het duin onwetend in gezelschap van zijn hond op een post van de inspectie liep. Het oogenblik van ingrijpen is steeds ge vaarlijk, omdat smokkelaars, wanneer zij kans zien te ontkomen door het gebruik van vuur wapenen, er niet voor terugdeinzen zich daar van te bedienen. Direct werden dan ook een paar revolver schoten in de lucht gelost. De man liet zich echter direct arresteeren evenals V., die om liet café heen trachtte te ontkomen, doch zich tegenover de revolver van commies Bos zag geplaatst. De andere helpers wisten echter le ontkomen. Het eerste werk was nu den caféhouder uit zijn bed te halen en in het café werd V., na dat hem gelegenheid was gegeven om zich van droge kloeren te voorzien (de man wasv ill., tot zjjn middel door het water gegaan) een verhoor afgenomen. Na do spanning gebruikten de belasting ambtenaren gemoedelijk met de smokkelaars de warme koffie die de caféhouder schonk en V,. inziende, dat de affaire mislukt was, was dadelijk zoo sportief om den heer Kot- denhof met zijn succes geluk te vvenschen. Zijn eerste woorden waren„ik dacht mijn heer ,dat u in Den Haag zat, aangezien ik dat in de krant had gelezen". Hij had n.l. in de rubriek vertrokken personen als naai- Den Haag verhuisd den naam Koldeii hof gelezendit was echter de dochter van den inspecteur geweest, die zich in Den Haag vestigde. De smokkelaar was hierdoor tot de meening gekomen, dat de man, die reeds eerder bewezen had hem te glad af te zijn, verre van de plaats was waar hij zijn slag weer eens hoopte te slaan. De inspecteur was ten sterkste overtuigd, dat achter deze affaire wat do wet „intellec- tueele" daders noemt, te zoeken, waren. Het verhoor van den strandjutter versterkte hem in deze meening en na des middags den smok kelaar V. nog eens te hebben gehoord, meent hij thans dezen iiitellectueelen dader, den man die alleen zijn geld waagt en die, als de onderneming slaagt, het grootste gedeelte van de winst inpikt, te hebben gevonden in den heer S. te Bergen, tegen wien een ver volging zal worden ingesteld. Het blad heeft ook een onderhoud met den smokkelaar V. gehad. Die vertelde, dat hij in den nacht vim Donderdag op Vrijdag met den kotter „De Stormvogel" uit Bremerhaven üi Duitschlancl was vertrokken. De kotter had 4000 liter spiritus in, die in Duitschland 65 pfennig per liter kost en bij slagen een winstje kon opleveren van f20.000, waarvan hij f 6000 zou ontvangen. Voor den kooper bleef er boven dn f20.000 winst vooi de ondernemers aan de smokkelaffaire nog een winstje van f 4000. Kapitein van den kotter was de bekendo smokkelaar Max Cordes. Met V. waren voorts aan boord een stuurman en een matroos. Bij het uitvaren was het weer tamelijk gun stig, doch des Zondags kwajn er- een tamelijke storm op, waarom de motor mpest worden afgezet en vollo zee moest worden gehouden. Na veel oponthoud en moeilijkheden kon de onderneming Dinsdagavond doorgaan, en bracht lijj de kistjes veilig door de branding, naar een café tegenover den golfbreker. Hoe wel hij geen helpers meer zag, veronderstelde hij, dat reeds een auto met een lading was vertrokken. Bij het cafélje hoorde hij echter plotseling twee schoten en vond hij het raad zaam af te wachten, wat er gaande was. Om den hoek van liet huis kwam een commies te voorschijn, die een geladen revolver op hem gericht hield en hem beval rustig te blijven staan, waaraan hij voldeed. Met voldoening vertelde hij ons, dat „Do Stormvogel" aan de vervolging van hot in spectievaartuig was weten te ontkomen. Max Cordes was daar juist dc schipper voor. Niet altijd leveren de smokkelaffaires een dergelijk ongunstig resultaat op. Onze avontuurlijkste tocht was die echter van het vorig jaar, toen wij met z'n beiden Bremcrhaven uitvoeren met een uitneembare tank voor 1000 liter aan boord. Buitengaats worden wij gesleept door een grooten kotter, die den spiritus aan boord had. Wij namen den spiritus aan boord en deden dien op een van de Duitsche wadden in de tank, die wij daar in elkander hadden gezet. De tank ver zwaarden wij en verbonden wij met kettingen door een gasbuis aan het schip. Door het slechte weer zwalkten wij 14 dagen op zee rond en waren uit gebrek aan levensmiddelen genoodzaakt de (ank, verbonden door een boei in zee achter te laten om op het eiland „Juist" levensmiddelen en brandstof op te doen Na ee.n paar dagen wenl het weer gunstiger en Bolt wist al spoedig de tank weer te vinden. De tank werd weder met veel moeite onder het schip bevestigd, doch wederom werd hot slecht weer, zoodat een der kettingen brak. Wij waren genoodzaakt om het stukslaan van de boot te voorkomen, de anderen te laten vieren. Wij waren ge noodzaakt om het stukslaan van de boot te voorkomen, de anderen te laten vieren. Wij zwalkten weer 14 dagen. De levensmid delen waren weer uitgeput en eindelijk lie pen wij na een maand l)jj Nieuw-Statenzijl binnen. Na een nacht voor de sluis te heb ben gelegen werden wij binnen gelaten en gaven wij het bootje den naam van onzen grootsten vijand, het recherche-vaartuig „Ito Zeehond". Ons werd medegedeeld, dat wij ons waarschijnlijk te Winschoten moeslen laten inklaren. Omdat wij onder de brug door kon den, voeren wij door zinder de douane-for maliteiten te vervullen en juist dit werd ons noodlottig. In Zuidbroek poogden vv'ij nog benzine op de pof te krijgen, omdat wij gi-en geld meer l)ij ons hadden, docii dit gelukte niet en toen wij terug kwamen, vonden wij commiezen aan boord en uit gemis aan papieren moesten wij doorvaren naar Hoogezand. Hier was dezelfde inspecteur gestation neerd, die ons ook thans te pakken lieett. Wij moesten daar links aanleggen en tengevolge van den lagen, waterstand, bleek dit mogelijk, wat zeer verdacht geoordeeld werd, omdat liet een kleine motorboot was. Een commies vond den ketting in de kajuit en wij verzekerden, dat dit noodig was omdat er een middenwand onder het schip was, die scheef onder liet schip lag. Dit werd niet aangenomen en wij kregen de mededeeling, dat de boot den volgenden mor gen op den ketting zou worden gebracht. Beiden lileven wij onder bewaking en er bleef ons niets anders over dan de zaak maar te bekennen met liet gevolg, dat ik er drie maanden voor moest opknappen. Hoeveel het nu zou worden, zou hij maar gelaten afwachten De telefoon. Verleden week was er blijkbaar iels niet in orde niet de telefoon te Den Haag. Wat liet precies was, weten we niet, maar 'tleek ons een defect, dat alleen aan liet automatisch systeem eigen is. In den tijd, dat de telefoonjuffrouwen nog de spil waren, waarom lieel het te lefoonverkeer draaide, kwam het wel eens voor, dat men een verkeerde aansluiting kreeg, maar dat was dan natuurlijk de schuld van den abonné zelf, die niet hel goede nummer had aangevraagd 1 Maai de grap, die we een dezer dagen beleef den, hebben de telefoondames bij ons weten nooit uitgehaald. Toen we namelijk den liaak van lief toestel namen, bleken ive met de halve stad tegelijk verbonden. Ring! ging de bel. Hallo? Mijnheer, waar blijft de soep? De soep? (We hadden dien dag juist vroeg gegeten.) 'Mijnbeer, die is al op! Al op, mijnheer? En ik heb ze toch al een uur geleden bij u besteld! Besteld? Maar dan is u verkeerd aan gesloten; hier is niets besteld. Pardon. Pang, af. Ring. Een slem: 1048, 1632, 482, 396. Een andere stem: Kien! Een damesstem: Spreek ik met „Storin gen". Och mijnheer, zoudt u me even willen verbinden met mijn electricien. Ik krijg maai- geen gehoor. De stop van do oledriciteit is doorgeslagen en nu zit ik zonder licht. Moet u een electricien hebben, me vrouw, ik ben van Leeuwen, kan ik u soms helpen? Aldus profiteerde een han dig zakenman van de situatie. Neen, ik moet mijn eigen electricien hebben. Mijnheer, verbind me toch met mijn electricien, ik zit anders den heelen avond zonder licht. Geroezemoes van verschillende slem- men door elkaar; in de verte pianomuziek en een draaiorgel. Is dat nou de radiodistribulie, wordt er gevraagd. Neen, dat is een serenade voor den Raad, omdat ze de belasting verhoogd hebben, antwoordt iemand. Zeg, schat, kom je al gauw thuis om te eten, roept een hoog damêsstemmelje er tusschen door. Met „Storingen"? Ik ben al twee uur bezig met de telefoon en ik kan maar geen aansluiting krijgen, zucht er een, blijkbaar in een uithoek van de stad. Hebt u nu dan nog geen aansluitingen genoeg, vraagt, een grappenmaker. Hallo, met den schouwburg? Tweeplaal- sen voor de voorstelling van „Dolle Hans" hedenavond. Houd je geld maar in je zak; 'I is hier al een dolle komedie, hoorden we den grappenmaker zeggen. Toen hingen we den haak maar op. Er was blijkbaar iets niet in orde met de telefoon. (Msb.) De Boeken der Koningen, opnieuw uit den grondtekst vertaald en verklaard door dr O. van Gel deren, hoogleeraar aan de Vrije Universiteit. Die uitgever Kok te Kampen gaat onver moeid voort met zijn uitgaven van da nieuwe vertaling en verklaring der vel schillende Boeken dos Ouden en Nieuwen Testaments. Wij hebben respect voor zijn energieke initiatief; en nog meer eerbied hebben wij voor de prestaties der hoog- leeraron, die deze moeilijke onderneming hebben aangedurfd en zijn begonnen. Vooral voegt een woord van laf aan prof. v. Gelderen, die do vertaling van do bei. de Boeken der Koningen op zich nam. Een reuzenarbeid, wanneer men nagaat dat in dit boek van 250 bladzijden de hoog. lecraar 'tnog niet verder bracht dan 1 Kon. 11. Wel een bewijs van nauwgezette breede, vergelijkende studie, die aan dit werk is voorafgegaan. Salomo's paleis- en tempelbouw, dat is geen kleinigheid. Er zijn hoofdstukken bij, die geheel van bouwkundigen aard zijn. Wat vervelen onze jongens zich toch, wanneer van dien tempelbouw gelezen wordt, en de vaders slaan er op 'l laatst wel eens wat van over. Maar wie nu deze hoofdstukken aan do liand dezer verklaring leest, krijgt op een en ander een beteren kijlc;en zSvl niet licht meer dat gedeelte der Schrift, hetwelk trouwens de heerlijkheid van een hoogoven tempel en een meerderen Vorst dan Sa. lomo symboliseert, overslaan. Lukas de Medicijnmeester, door dr A. van Veldhuizen. Kampen, J. H. Kok. liet is haast onbegrijpelijk dat over den evangelist Lucas zulk een uitgebreide pliy. sionomio kan geschreven worden als liiei door den geleerden Groningschen hoog leeraar geschied is. Prof. v. Veldhuizen is een natuurkenner, een bespieder van de dieren, en plantenwereld als weinige, en een alzijclig geschiedvorschei'. Die daarbij de gave van populaire uitdeeling bezit, zoodat zijne geschriften zich aange naam laten lezen. Wij hopen dit boek nog eens lieelemaal te lezen, gelijk wij ons slechts tot enkele gedeelten moesten bepalen. Een „leek" kan een dergelijke breede verhandeling met schier ontelbare, waaronder zoet* tref fende, teekeningen en opmerkingen, niet achter elkaar uit lezen. Maar wij kunnen ons levendig voorstellen dat predikanten en studenten deze uitgaaf met ingenomen heid in eene>n uitlezen en hunne preekstof- fen met tal van opmerkingen er aan ont leend, zullen verrijken; dat in onze man nen. en jongelingsvereenigingcn veel ei' uit tot belangrijke besprekingen aanleiding zal geven. Wij hopen dat prof. v. V- nog meerdere van dergelijke karakteristie ken zal kunnen schrijven. Wij kunnen de juistheid van al zijne aanwijzingen niet beoordeclen, dat is de laak van theo logen. Doch vele er van zullen ook onze theologen gaarne onderstrepen. Hooggeaclite lloo fdred acteur, Mag ik nog eenmaal een verantwoording doen van da stoelen. D|it bedrag' is ei' nu. Hartelijk dank aan alle gevers en geefsters voor de groote en kleine bijdra- Gaarne wenschtc ik nog dat ons tekort nu ook gedekt werd, opdat ons tehuis kan voortgaan om met zegen te werken; doch ook alleen zijn bewarend karakter doet haar récht op bestaan hebben; of den ken de lezers en lezeressen dat er in onze kazerne niet gepoogd wordt om onze jange mannen te vergiftigen met revolutionaire ideeën? Is het te veel wat er gevraagd wordt voor onze Militairen die als er soms straks weer eens een beroep op hen wordt gedaan? Heusch lezers Iaat u niet iu slaap wie gen door leuzen als ontwapening of vol kenbond, vraag eens op het D|ep. van Oor log hoe die over alles denken. Vertrouwende dat gij ons niet teleur zult stollen, doch dat vele giften mogen binnenkomen. KANON. P.S. Verantwoording van ingekomen gif ten voor de stoelen: Kerkvoogdij Ritthem 2.50, Kerkvoogdij 's II. Arendskerka f 10, A- Koets, Grijpskerke fl, F. dei Vreugde, Wolfaartsdijk f2, letter O., Djomburg fl, A. ie Ritthem f 1, L. Verpoorte, Zaamslag f5, N. N. fl, N. N. fl, vorige opgaaf f201.34, samen f225.84. Hartelijk dank aan alle gevers en geef sters voor hun bijdragen zoo groot als klein.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6