195 Zaterdag £2 Mei 1929 40e Jaargang ITSCIOHSTER Bank voor Zeeland Alle Bank- en Effectenzaken. Nerveus en Overspannen Onrustig en Slapeloos Mijnhardt's Zenuwtabletten Buitenland. HET ADRES A. WILKING Binnenland. Staten-Generaal. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Uitgevers-Mij Bosch te Baarn. GOES. lerseke, Kapelle, 's-Heerenhoek uur eenvoudig Vilt U aan Uwe ten te wecken, |orschriften, die brochurevorm ben, maar dan |ware mijn me- 1 geweest, want i, dit is mijn I alleen dan be keken niet met Ivkeurigheid ge ler goed aan te laten, omdat fetelt: „hoe gaat |ken?", dat de orschriften vol- |i overlaat, dat dat de ziekte- In zijn. |gezegd worden op ingemaakte pil gevallen van aeeste beschre- brgiftigingen, en st of ham. Bij foetreden in de Jat is door zijn licum voor deze buitenste lagen gesloten, bleken, dat het Begeleider is, en pen groot stuk bn nog niet de I noodig 'is om pn te dooden. daardoor een burzaamde pro- |r spr. zelf ge- dat na één I flora nog niet |et gevaar voor groenten veel [nndat groente nkt is met zout Imettingsmiddel Van voedsel nu 1 het van goede vonnen op on- Idaar zijn met len, zijn niet Ve voor rotting (jn, maar vooral btanddeelen be- luurzaming on- |wil verduurza- eigen tuin of pen de aseptie, te zijn. Mei? |et te denken: alles vernietigd kiemdoodende bterie verschil- boven de kook- buiten de bacte- vervaardigdc |in de voeding vernietiging len meebrengt. Il der behande- laan met anti- faanwezige mi- |het zelf doen, Jde toevertrou- |n van hygiëne eerwachten. Ie grondstoffen moet er in dat ontsmet- gldig moet ge- ce handen, en leen het kokey loonmaken van |ierbij ineenige voorbehande- er deksels van let overbrengen de sterilisatie len is, en de evenveel aan gevaren ervan tens den tijd, Igegeven. Deze Vt. let; hot nauw- liting goed ge- den rand van een toegangs- st is, en het Jr gecontami- flesschen, is l' J f verduurzaam- ïog even dat wezige bacte- toxine, niet m is geboden postelein be- jd noodig is, loodende en atuur bereikt I 'i i r spijzen aan ikt, kan even- Dacteriën ook iet wenschen, lke voedings- lingsstof, met rrees geboren I het voldoen- en van voed er zeldzaam zulke sterke let zoutzuur groote vijand amde spijzen ede merken; eer streng in en der anti- t de minste Drukkers-Exploitanten: lOOSTERBAAN LE C01NTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No, 36000. Bijkantoor te Middelburg: firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ci. Bij abonnement belangrijke korting. Maandag a.s., tweede Pinksterdag, zal „de Zeeuw" niet verschijnen. OTTO VON BISMARCK. III. Het was betrekkelijk een slechte ruil. Von Caprivi brak veel af van hetgeen Von Bismarck tot stand gebracht had. Zijn eerste werk was de opheffing van het neu traliteitsverdrag, het zoogenaamde „Rück- versicherungsvertrag", het verdrag met Rusland, dat Bismarck steeds noodig had geoordeeld. Die opheffing werd door Rus land zeer pijnlijk ondervonden; zij leidde tevens tot de grootere toenadering tus- schen Rusland en Frankrijk. Zoowel Bismarck als keizer Wilhelm I hadden in de goede verstandhouding tot Rusland den sleutel der Duitsehe staat kunde gezien, en deze werd nu door v. Ca privi en keizer Wilhelm II zoo smadelijk weggeworpen, en dat enkel en alleen maar om te doen zien, dat' het niet noodig was, op den door Bismarck aangewezen weg voort te gaan. In zijn „Gedenkschriften" heeft Bis marck op tal van gevaren gewezen die van de zijde van den buitenlander Duitschland bedreigden, en zijn waarschuwing besloten met den raad om teneinde den vrede te behouden, (terwijl onze continentale buren steeds wenschen hebben, geheime of offi-, cieel bekende, die slechts door oorlog te vervullen zijn) onze politiek zoo in te rich ten, dat de oorlog naar mogelijkheid wordt belemmerd of beperkt, dat wij in het poli tieke kaartspel de achter hand houden, ons door geen ongeduld, geen meegaandheid ten koste van het land, geen ijdelheid of bevriende provocatie vóór den tijd uit het afwachtende stadium in het handelende laten dringen. Dezen raad heeft men in Duitschland in den wind geslagen. Met de bekende ge volgen. Nog eenige jaren beeft de ijzeren man in de eenzaamheid van zijn buiten in bet Saksenwald zijn leed gedragen, een leed dat eenigszins opgewogen werd door de liefde van miljoenen Duitschers, die in hem zijn blijven eeren een zichtbare be lichaming van de nationale gedachte, die onder zijn leiding tot werkelijkheid was geworden. Duizenden trokken als pelgrims naar het Saksenwald, om daar den groo- ten ouden man toe te juichen. En nog leeft zijn nagedachtenis voort als van een held die de grootsche dingen volbracht heeft naar welke het Duitsehe volk sedert eeuwen met zoo onbluschbaar verlangen had uitgezien. De schrijver in „Het Handelsblad" be antwoordde indertijd de vraag: Waaraan dankt Bismarck dien roep van grootheid, dien wereldberoemden naam, en is hij tevens de meest populaire en de meest gehate, de meest beminde en de meest verafschuwde man van zijn tijd ge weest? aldus: „Omdat hij zoo geheel anders was dan andere menschen, omdat hij in zijn geni ale grootheid voor het te bereiken doel de middelen niet achtte, omdat hij als mensch en als staatsman steeds vol raadselen was. De man, die de politieke zaken van den aanvang af doorzag en volbracht met de bekwaamheid en de kalmte van een Riche lieu of een Metternieh, had een rustelooze, van ontroeringen levende ziel; deze gewel dige, dien men den „ijzeren kanselier" noemde, ontroerde in kleinen kring door de teederheid van zijn gevoel, en ontwa pende allen door zijn goedheid. In de al les ontzettende wereld van actie, van strijd en verandering, waarin hij leefde, wensch- te hij met zijn geheele ziel naast rüst, naar het platte land, naar zijn boerderijen, naar de blauwe luchten van de Noordduitsche vlakten. Maar in zijn strijd voor zijn idealen was hij tegenover den vreemdeling en den te genstander geweldig en gevaarlijk. Voor den reus was de strijd natuurlijk en een noodzakelijkheid van zijn hartstochtelijke natuur. Hij ontzag niemand en niets, wierp alle hinderpalen omver, ging onver schrokken op zijn doel af, zonder op- of omzien. Hij kon ruw en onrechtvaardig zijn; en als hij schimpte en haatte deed hij dat met alle kracht die in hem was. Hij vernietigde dengene, die hem weerstond met alle middelen, ook met nijd en laster. „Het leven van zulk een man heeft een onberekenbaren invloed op den geest en de begrippen van een volk. „Hij heeft den geest van eenheid, van saamhoorigheid gewekt, die sedert eeuwen in diepe rust lag; het is zijn werk geweest, dat de staten en staatjes van het Duitsehe rijk, die voor 1866 met elkander in voort- durenden strijd waren, in een tijdsverloop van vier jaren geworden zijn tot een bondsstaat. Hij heeft daardoor voor de geschiedenis een schitterend voorbeeld gegeven, van wat met schranderheid, goeden wil en staats mansgaven kan worden tot stand ge bracht." Wat Bismarck voor Duitschland deed, moet thans beproefd worden voor Europa. Men is hiermee reeds bezig. De Volken bond is er een antwoord op. Al bracht Ge neve voorloopig teleurstelling, den moed niet opgegeven. Wat niet is, kan komen. Ook al verliezen wij nimmer uit het oog, dat ook de Volken bond den oorlog niet zal uitroeien, en niet alle oorlogen zal kunnen tegenhouden, evenmin als hij het vraagstuk der Zonde ooit zal kunnen oplossen. DE GROOTSTE DE ACTUEELSTE DE GOEDKOOPSTE CHR WEEKILLUSTRATIE Abonnementsprijs slechts f 1.25 per kwartaal. Abonneert U thans of vraagt gratis proefnummer aan bij de (Niet te verwarren met de firma Bosch en Keuning) Pinksteren, De Meimaand is ten slotte nog een echte lentemaand geworden. De twee 'eerste weken brachten niets dan najaar- storm en winterkou. Doch zie na de felle koude van j.l. Zondag brak de lente zicli baan, en sinds enkele dagen verheugen zich mensch en vee in liefelijk zomer weder. 't Ontwaakte vooglenkoor zingt luid zijn blijdschap uit over zooveel verande ring. Het concert is in vollen gang. In „het orkest" is de nachtegaal de dwars fluit, de kwartel de hobo, de koekoek de klarinet, de raaf de baspijp. En allen bezingen des Scheppers lof. Dit jaar valt jook het Pinksterfeest in Mei, en dankt de Gemeente voor den zegen van de uitstorting des Heiligen Geestes. Heerlijke gedachte, dat, na de Hei land naar zijn menschelijke natuur niet meer op de aarde is, de Heilige Geest, van Hem en den Vader is uitgegaan, met zijn nieuw leven wekkende, van zonde over tuigende, tot Zendingsijver bezielende kracht. Dat alwie God vreezen, Hem prijzen voor "liet werk der Schepping en der Herschepping beide. Dat wie ingesluimerd waren, mogen ont waken en zich tot nieuwe geestdrift laten bezielen, om op elk levensterrein Zijne eere en het heil van Land en Volk te zoeken. I Dat allen, wien in den strijd, aan de volbrenging dezer taak verbonden, een vooraanstaande plaats is aangewezen, van het hun geschonken Pinkstervuur aan anderen mogen mededeelen, opdat er kracht van steeds meerderen uitga, 'ge loofskracht op alle terrein, ook voor het politieke leven. Een jubilé. Een letterkundig schrijver is niet al leen een voorwerp van reclame voor zijn uitgever, doch in zekeren zin ook een nationaal bezit; en wanneer hij een Chris- ten-literatoir is, kan iedere liefhebber van Christelijke lectuur in de eerste plaats op hem beslag leggen. En dat geldt nu onder meer van den heer G. G. van As, onder den schuilnaam G. Schrijver onder ons meest bekend, die dezer dagen zijn 50en verjaardag vierde. De uitgever Daamen te Den Haag heeft van die gelegenheid gebruik gemaakt om beslag op hem te leggen voor het schrijven v.an een hoek voor de jeugd, ofschoon ook de ouderdom er gaarne zich in vermeien zal. Het boek heet „Jobje's avontuurlijke jeugd". De uitgaaf is voorzien van Schrij* vers jongst genomen portret. Wij hebben dit hoek eens ingezien en stuitten telkens op_ gebeurtenissen waarvan wij tot onszell zeiden: dat is hij 'zelf geweest. Daarna lazen wij een schrijven van de uitgevers maatschappij' met dé mededeeling: het bevat verschillende autobiografische ele menten, voor een groot deel herinnerin gen aan zijn jeugd. Dit, gevoegd bij het feit dat wij hier met een jubileum-uitgave te doen hebben, noopt ons van deze plaats op dit merk waardig mooie verhaal de aandacht te vestigen. Wij behoeven Schrijver niet voor te stellen of aan te prijzen. Maar omdat 'tlvier iemand geldt, die een welbesteed leven achter den rug heeft, willen wij wel even een en ander uit Schrijvers schrijverleven in herinnering brengen. Op zijn 12e jaar verscheen van hem een Koninginneversje in een Utrechtse!) blad. Op zijn zestiende schreef hij al in een ander Utrechtsch blad; en begon hij zachtjesaan ook zijn schrijverswerk. Nog vóór zijn 20ste jaar verscheen zijn „Stormgetij". Daarop werd hij medewerker in „Ons Tijdschrift" en verschenen van hem achtereenvolgens Het Eenzame Pad, Ontwapend, De lichte last, zijn veel ge prezen en gewaardeerd standaardwerk, schreef (en schrijft) hij critieken in „De Nederlander", in de redactie van welk dagblad hij een vooraanstaande plaats had. Ook gaf hij eenige Schetsenbundels in het licht, en in 1919 liet hij zich een benoeming in het Rijksschooltoezicht wel gevallen. Als inspecteur van het Lager Onderwijs legde hij onder zijn eigen naam (zijn schuilnaam Schrijver is de familienaam zijner moeder) in 1925 het bekende boek „Zilver op Oranje" ter perse, alsmede een hoek over de mis lukte Revolutie van 1918, enkele dezer boeken hebben letterkundige, laatstge noemd ook nog bijzondere historische waarde. Zijn jongensboeken, o.a. „De jongens van de club" hebben ook opvoedkundige waarde, omdat hij zijn karakters niet .idealiseert, maar hen als uit de werkelijk heid voor ons plaatst. Moge deze Schrijver nog veel voor de Chr. opvoeding en de Chr. literatuur doem Wie dat wèlgedane- gezicht voorin zijn „Jobje" bekijkt, zal niet beweren dat hij aftanidseh is. Men mag derhalve nog veel van hem vernachten. „Welkom!" Ook „Welkom" jubileert. Wie is „Welkom". „Welkom" is het Doorgangshuis, enz., in nu een kwarteeuw geleden te Arnhem gesticht door een zestal wakkere mannen, van welke een drietal, de directeur Van Munster en de oud-Kamerleden Van Vliet en Van Hoogstraten nog in leven zijn, en laatstgenoemde met den directeur nog in het tegenwoordige bestuur zitting hebben. In een keurig uitgevoerd tot een boekdeel uitgedijd 'vlugschrift, op welks titelblad een drietal ongelukkige misdeelde kinde ren uitgebeeld zijn, die indertijd in „Wel kom" genoten hebben, of nog genieten, en wier beeltenis de geschiedenis dezer zegenrijke en in den loop der jaren ge zegende stichting voldoende uitbeeldt. Het vlugschrift is getiteld „Van een kwart eeuw" werken", en de schrijver, natuur lijk de wakkere Van'Munster, de alom hekende Middernachtzendeling beschrijft in den van hem bekenden uitbeeldenden stijl den strijd in de nu afgesloten eerste kwart eeuw van het bestaan der stichting door hem en zijne vrienden gevoerd tot leniging van den nood van honderden mannen, vrouwen en kinderen, en van tientallen gezinnen, die in „Welkom" zijn gehuis vest, gevoed en opgevoed geworden, van welke vele voor haar gansche leven en voor de maatschappij, tot zelfs in Indië, zijn behouden gebleven. Wie er meer van weten wil, vrage_dit boekske aan en beloone den schrijver met een feestgave voor de stichting, die nog maar al te zeer met jaarlijksclie te korten te worstelen heeft. Een photo van het oude bestuur, waar bij ook oud-minister Talma, een der op richters, tijdens hij nog predikant te Arn hem was; en een photo van het nieuwe bestuur sieren dit boek, hetwelk op 'iedere bladzijde gewaagt van den zegen Gods, en, schoon zonder woorden, vraagt om dringend noodigen geldelijken en zede lijken steun. Gij die gewoon 'zijt, allen Chr. philantro- pischen arbeid te steunen, vergeet „Wel kom" niet. i if; DirectieMr. ANT. VAN BEREKEL, JOS VELTHUIJSE. Kantoor Groote Markt 21. Telefooo 74 (2 lijnen]. Gebruik hiertegen de Zenuwstillende en Zenuwsterkende Glazen Buisje 75 cent. Bij Apoth. en Drogisten Het valsche munters-proces te Boedapest. Het bewijsmateriaal in het proces te gen de francsvervalschers is nu bijeenge bracht, zoodat de procureur-generaal zijn requisitoir kon houden. Hij wees er op, dat het verdrag van Trianon Hongarije in werkelijkheid „kreupel" heeft gemaakt, doch dat desalniettemin een actie als door Prins Windischgraetz en zijn helpers op touw gezet, het land van alle sympathie in het buitenland berooven moet, wes halve de misdadigers streng dienen te worden gestraft. Vervolgens wees de pro cureur-generaal er op, hoe de beweringen van de tot de oppositie behoorende po litici, als zou de regeering aan de licht zinnige actie van Windischgraetz hebben meegedaan, tijdens de behandeling als een kaartenhuis zijn ineengestort. De pTocureur-generaal laakte het voorts ten zeerste, dat Prins Windisch graetz en zijn helpers bij het plan om de fransche francsbiljetten in het buiten land te plaatsen, Nederland niet uitzon derden, een land, hetwelk het arme Hon- gaarsche kind en zijn ouders en daar mede de gansche Hongaarsche natie tot eeuwige dankbaarheid heeft verplicht. Kort» berichte*, Volgens een Reuterbericht zou Abd1- el-Krim, na liet tot stand komen van de verbinding tusschen het Fransche front, verlaten door zijn eigen stam met zijn fa milie naar het Noordwesten, naar den stam der Beni Stef, zijn gevlucht. Bij de manschappen uit het Rif moet dat ontmoediging verwekt hebben. De Poolsche gezant te Parijs heeft in structie ontvangen onmiddellijk naar War schau te komen. De ontploffing in de kruitfabriek te Hassloch (bij Wertheim a/d M.) is ontstaan door zelfontbranding van rooldoos kruit in een der afdeelingen. De geheele fabriek is vernield; op de plaats waar ze gestaan heeft is een geweldige ontploffingstrechter ontstaan. Het aantal dooden wordt nader als 9 opgegeven, dat der gewonden is ruim 60. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST Vriendelijke polemiek! De Tribune, het orgaan der communis ten, beschuldigde het Volk, dat het wel verslag had opgenomen van de installatie van den soc.-dem. burgemeester v. d. Sluis te Goor, maar opzettelijk had weggelaten dat deel van de rede van den soc.-dem. wethouder Lobstein, waarin hij bedenkin gen uit tegen de verbinding van het bur gemeesterschap met het lidmaatschap der Tweede Kamer door den nieuwen funktio- naris. Dat was natuurlijk, om geen slapende honden wakker te maken! „Het Volk" toont in zijn nr. van giste ren aan, dat hier van een opzettelijk weglaten geen sprake is en besluit zijn ar tikeltje met den volgenden vriendelijken zin: „Blijkbaar hebben de rioolterriers, die door chronische geestelijke ondervoeding er toe komen dagelijks de vuilnisbakken aan den publieken weg te doorwoelen, geen al te waakzamen dag gehad". Landarbeidersstaking. Gisteren had te Zevenbergen weder een conferentie ten stadhuize plaats van den Rijksbemiddelaar, Prof. Mr Aalberse, met werkgevers en werknemers in het land bouwbedrijf. Deze conferentie had geener lei resultaten. De pogingen tot bemidde ling stuitten af op de weigering van de zijde der werkgevers. Allerlei. De Koningin heeft de Bioscoopwet be krachtigd. De wet is gecontrasigneerd door den minister van binnenlandsche za ken en landbouw, mr Kan, en door den minister van justitie, mr Donner. Bij de Tweede Kamer is gisteren in gekomen een ontwerp van wet betref fende liet heffen van een belasting en treffen van verdere voorzieningen ten be hoeve van openbare verkeerswegen te land. Bij de Tweede Kamer is gisteren' in gekomen een ontwerp tot gemeentelijke indeeling van Zuiderzee-gebied. De besturen der bonden in het typo grafisch bedrijf stellen voor de huidige C.A.O. met een jaar te verlengen. Eerste Kamer. Voortgezet werd de behandeling der Zuiderzeewet. Minister Van de Vegte dankt de voor standers van het ontwerp voor hun krach tige verdediging. Het is uiteraard, dat op het groote werk Gods zegen zal moe ten rusten. Do heer Verkouteren heeft zich beroepen op de ervaring met het Panamakanaal; hiji doelde echter op het niet uitgevoerde Fransche plan; het door de Amerikaansche regeering uitgevoerde werk is drie millioen dollar benéden de raming gebleven. De gevaren voor werk stakingen en malversatiën, door den heer Verkouteren besproken, ziet spreker niet in. Aan spreker is het vaandel van den Rijkswaterstaat toevertrouwd, en zoolang hij die taak heeft, zal hij het onbesmet hoog houden. Den heer Verkouteren moet spreker, ondanks diens jaren en positie, verzoeken: blijf van den Rijkswater staat af. De afsluiting van Wieringen heeft door stormen enz. eenige tegenvallers opgele verd. Niettemin moet het groote werk met moed en vertrouwen worden aan gepakt. En mochten onverhoopt rampen voorkomen, dan moge het Nederlandsche volk en zijn vertegenwoordigers die moe dig onder de oogen zien. Er is gevraagd, waarom niet in plaats van dit werk te ondernemen, woeste gron den worden ontgonnen. Dit laatste kan tevens geschieden; moeten we daarom het geschenk dat de Zuiderzee ons biedt, niet aanvaarden? De heer Verkouteren (C.H.) heeft geen blaam geworpen op de ambtenaren van den Rijkswaterstaat; dat er echter wel eens fouten en malversatiën zijn geweest, houdt spr. vol. En dan kan het wel eens plicht zijn, pessimistisch te zijn en te waarschuwen tegen mogelijke gevolgen. De wetsontwerpen worden z. h. st. aan genomen; met aanteekening, dat de heer Verkouteren geacht wordt, te hebben te gengestemd. (Vele leden wenschen den minister geluk.) Uit de manier, waarop minister v. d. Vegte den heer Verkouteren bestreed, bleek wel, dat de minister met al zijn grappen en kwinkslagen ook hoogst ern stig kan zijn. Dan is het geen poesje om zonder handschoenen aan te pakken. Zóó kras als dhr Verkouteren door een minister is beantwoord, is in geen jaren voorgekomen. Daarna werd1 voortgegaan met Finan ciën. Minister De Geer beantwoordde de spre kers van gisteren. Spr. betoogt, dat het schrappen der opcenten personeele be lasting niet kan worden vervangen door schrapping der opcenten inkomstenbelas ting, omdat do opbrengst van ieder zoo verschillend is. De heer De Gijselaar had bezwaren tegen de successiebelasting; deze zal ech ter met 10 millioen worden verminderd, terwijl o.m. de weeldebelasting zal wor den voorgesteld. Spr. is erkentelijk voor de woorden van heri, die tegen kapitaalvlucht opko men; spr. zal maatregelen overwegen, doch weet niet of er zonder internatio nale regeling iets te bereiken valt. Spr. wijst er op, dat de overschrijding der Rijksmiddelen, de eerste drie maanden, boven de raming slechts gering is. Er moet worden gestreefd naar belastingverlaging, in het belang der toekomst vain ons volk. Spr. zou het geheele a c - crès der middelen willen re serveeren ten behoeve van be lastingverlaging.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1