Kirtiinws. itoneiijd Nisaws. Mfeata. Wetenschap en Kaast. waarin opgenomen een bijdrage voor bet mobilisatiekruis van f25. Besloten wordt tot het aangaan eener geldleening ad f 1300 voor de verbouwing van de dokterswo ning. Het vermenigvuldigingscijfcr wordt met algemeene stemmen vastgesteld op hetzelfde cijfer als verleden jaar, n.l. 0.8 Een voorstel van B. èn W. om bepaalde perceelen grond aan te wijzen, als be stemd voor den aanleg van een weg van den Bonzijweg naar den Breeden weg, geeft tot een langdurige gedachtenwisse- ling aanleiding. De door B. en W. aange geven richting strookt niet met den wensch van de overige raadsleden. Be sloten wordt dezen raadsleden uit te noo- digen bun plan nader uit te werken en dit B. en W. voor te leggen. Aangaande de provinciale electriciteitsvoorziening wondt besloten Ged. Staten te berichten, dat met de voorgestelde garantie-regeling geen genoegen kan worden genomen voor eea regeling is getroffen terzake van de Ge meente-gasfabriek. Bij het punt Voorko mende Zaken vraagt dhr Karelse inlich tingen omtrent de in uitzicht gestelde ta riefregeling voor industrie-gas en aan gaande den loop van zaken aan de Gas fabriek. Omtrent het eerste punt deelt de voor zitter mede, dat deze regeling door de Gascommissie nog niet nader werd aan geboden. Wat het tweede punt betreft stelt Spr. voor ter behandeling daarvan over te gaan in geheime zitting. Hiertoe wordt overgegaan. Na de heropening der openbare zitting wordt de vergadering gesloten. Kerk en Evangelisatie in Londen. Ds A. G. H. van Hoogenhuyze, Ned. Herv. predikant te Amsterdam, schrijft in zijn „Wijkbode" bet volgende: Zondag 10 Januari was ik in Londen. Des morgens heb ik den dienst bijge woond in de Hollandsche Kerk in Austin Friars, waar ik 26 April en 2 Mei zelf hoopte te preeken. Deze schoone kerk is bij charter van Koning Edward VI den 24 Juli 1550 aan de Hollandsche réfugiés ge schonken. Driehonderd vijf en zeventig jaar wordt in deze Kerk dus reeds ge preekt voor de in Londen wonende Neder landers. Daar met die Kerk ook een groot aantal omliggende huizen door Koning Edward VI geschonken zijn, huizen die nu in de kantorenwijk staande en tot kanto ren ingericht, enorm veel huur opbrengen, is de Hollandsche Gemeente in Londen zeer rijk. Als men in de City (de kantoren- en magazijnenwijk) komt des Zondags, dan is de stad daar zoo goed als uitgestorven. Waar op werkdagen men haast de straat niet oversteken kan vanwege de volte, daar loopt des Zondags zoo goed als niemand op straat. Vroeger was dat anders. Toen was de City nog bewoond. En waar menschen wo nen, moeten kerken zijn. Toen de men schen zijn weggetrokken, bleven de kerken staan. Zoodat nu in de reuzen-stad Lon den het feit zicli voordoet, dat in de mid- denstad 56 kerken óf leeg staan óf slechts van 10 tot 20 bezoekers tellen. De Holland sche Kerk in Austin Friars, ook in de City staande, zou als het een Engelsche kerk was, hetzelfde lot deelen. Maar daar het de eonige Hollandsche Kerk is in Londen, komen de in Londen wonende Hollanders ook van verwijderde deelen der stad daar samen. Des Zondagsavonds ben ik nog eens ge weest naar de Great Assembly Hall, waar ik vroeger zoo menigmaal geweest ben. Deze enorme zaal ligt in het Oosteinde van Londen, in de Mile End Road, het vervolg van de Whitechapel Road, de Joden- huui t. Deze zaal is gebouwd door den heer Charington, een dertig a veertig jaar ge leden. Hij, de zoon van den schatrijken bierbrouwer Charington, is als jong inensch bekeerd. Hij was toen de compag non van zijn vader en ging in.zijn vrijen tijd evangeliseeren. Eens op straat loopen- de, zag hij een dronken man die zijn vrouw sloeg. Hij trachtte de twistenden met eeni- ge zachte, vriendelijke woorden te schei den, waarop de vrouw, zich plotseling tot hem keerende, zei: „Houd u uw mond maar, uw vader is het die de menschen dronken maakt". Dat zette hem aan het denken. Hij gaat naar zijn vader en zegt: „Vader, ik kan niet in uw zaak zijn en tegelijkertijd evangeliseeren, ik kies het laatste, geef mij mijn geld". Van dat geld heeft hij gebouwd in die volkswijk, dicht bij Whitechapel, waar de misdadigers van de wereld samenscholen, de Great Assembly Hall. Vijfduizend men schen kan die zaal bevatten. Twee groote galerijen boven elkaar. Als alles vol is, wordt vanaf het bovenste platform gespro ken. Wanneer het alleen beneden vol is, dan van het onderste. In vroegere jaren ben ik meermalen des Zondagsavonds daar geweest en zag dan een geheel gevulde zaal, 5000 menschen, een prachtig gezicht, als bij het zingen gansch die schare opstond. Ik ging er nu weer heen, verwachtende hetzelfde te zien. Maar ik wist niet wat ik zag, toen ik een slechts zeer matig bezoch te zaal binnenkwam, beneden en op de eerste galerij samen zeker niet meer dan 500 menschen. De bovenste galerij was geheel vol. In de verte kon ik wel zien, dat dat zeer een voudige menschen waren. Ik begreep dat niet en vroeg na afloop aan een der be stuursleden, wat dat beteekende. Deze ver telde mij dat dat 700 Londensche zwervers waren, die voor de samenkomst een gratis thee hadden gekregen en na de samen komst een kaartje, waarop zij den volgen den Zondagavond weer thee en brood kon den ontvangen. Het Evangelisatiewerk daar blijft dus doorgaan op dezelfde wijze als dat vele ja ren geschiedt. Maar de weinige opkomst in de zaal bewees wel, dat evenals hier, ook in Engeland het geestelijk en gods dienstig leven niet vooruit, maar achteruit gaat. Dat de tegenstand en de oppositie tegen het Evangelie groot is, bewees wel het volgende feit, dat men mij meedeelde. Een paar jaar geleden was er kwestie of de bioscopen Zondagsmiddags geopend zouden zijn. De heer Charington had daar tegen geprotesteerd. Dat had men niet ver geten, daarop wilde men zich wreken. Toen de heer Charington in die dagen in dat gedeelte van Londen liep, werd er plot seling een aanslag op zijn leven gedaan op hem, den ouden man van 70 jaar, die heel zijn leven niets dan goed aan Lon- den's achterbuurten had gedaan. Zwaar gewond werd hij opgenomen. Gelukkig is hij hersteld. Maar dat feit bewijst wel èn de kracht en de liefde van zijn persoon lijkheid, èn de oppositie en tegenwerking van do massa tegen het Evangelie. In de vestibule van de Great Assembly Hall hangt een teekening, die den aanslag laat zien. Moge God zegenen het werk in Londen's achterbuurten, nog zooveel moeilijker dan in de achterbuurten van Amsterdam. Als de commandant geen meisje heeft. Men schrijft aan het „Volk": Het is gebruikelijk bij de Luchtvaartaf- deeling, dat 's avonds een trommel met stukken gebracht wordt naar de woning van den commandant der Luchtvaartaf- deeling. Die trommel wordt dan 's morgens weder door een dienstplichtige aan die wo ning afgehaald. Nu is dezer dagen de dienstbode van den commandant vertrokken, zonder dat een vervangster aanwezig was. De dienst plichtige soldaat, belast met het afhalen van den trommel, kreeg opdracht om, zonder te be 11 en, dien trommel uit de bijkeuken van den commandant weg te nemen, dit om te voorkomen, dat de com- mandantswoning al te vroeg zou worden gewekt. Nu wil het geval, dat bedoelde dienst plichtige door omstandigheden zijn dienst moest overgeven aan een ander. En hij vergat de opdracht oin niet te bellen, aan zijn plaatsvervanger mee te deelen. Zoodat deze zich 's morgens aan de woning van den commandant meldt en van zijn aan wezigheid blijk geeft door aan de bel te trekken en dit nog eens en nog eens te herhalen, als hij geen gehoor krijgt. Eindelijk vliegt de deur open en ver toont zich de commandant der Luchtvaart- afdeeling, die den niets vermoedenden dienstplichtige onder het bezigen van de gebruikelijke toevoegingen vraagt naar zijn verstandelijke vermogens. Nadat een onderzoek aan het licht had gebracht, dat de man doodonschuldig was, werd zijn voorganger gestraft. Nog nimmer zijn de dienstplichtigen bij de Luchtvaartafdeeling zoo verlangend geweest naar de komst van het nieuwe dienstmeisje bij den commandant als dit keer. Groote bi-and te Oostzaan. Te Oostzaan heeft gistermiddag een groote uitslaande brand gewoed, waardoor het grootste winkelpand van Oostzaan en het postkantoor een prooi van de vlammen zijn geworden. De brand is ontstaan in de achterkamer van den manufacturier Mooy, waarschijnlijk tengevolge van een gaslekkage. De brand greep buitengewoon snel om zich heen. Toen de Oostzaansche brandweer aankwam, viel aan redden niet meer te denken en zij mocht er ook niet in slagen, het postkantoor voor brand te vrijwaren. De directeur van het postkan toor heeft nog getracht, eenige boeken en andere bescheiden uit het kantoor te red den, doch door de vlammen kon hij dit plan niet volvoeren. De geldwaardige stuk ken waren juist om 1 uur naar het post kantoor te Zaandam gegaan. De instorting aan den Mui zenberg te Ganne. Het werk om de twee in den berg ingesloten menschen te bereiken, wordt met kracht voortgezet. Acht stutters van de mijn Maurits werken in vier dagploegen, dus twee tegelijk, die door drie helpers worden bijgestaan. De situatie van den berg is in kaart gebracht en op het oogenblik vordert men goed. Tot nog toe werkt men nog steeds op Neder- landsch grondgebied. Op de vraag, of men niet van boven naar beneden een put had kunnen boren, daar men wist, waar de menschen zich bevonden, werd geant woord, dat dit te gevaarlijk zou zijn, daar de bodem losgerukt was, en dat verder de diepte 40 meter was, en een put boren van die diepte weken zou duren. Kersenverp achting. Volgen, gende week, 10 dagen eerder dan gewoon, beginnen in de Betuwe de verpachtingen van het veel belovende kersengewas. Een oud gebruik. Men meldt uit Hengelo (G.): In tegenwoordigheid van de burgemeesters van Hengelo en Zelhem en de verschillende armbesturen uit die gemeenten had op O. H. Hemelvaart de jaarlijksche levering van roggebrood op de Muldersfluite plaats voor de algemeene afmen en belanghebbenden uit de plaat, sen. De 94 tiendplichtiga boeren uit de Hattemer en Dlunsborgermarke hebben al. len weder trouw aan hun verplichting voldaan. Uit Hengelo werd gebracht 994 pond uit Zelhem 1089 pond, te zamen 2083 pond. Het zwaarste brood van Groot- Wassink had een gewicht van 72 pond, het daarop volgende woog 53 pond. Do brengers hiervan kregen naai' oud gebruik resp. twee en een flesch wijn. Het rooken uit de lange Goudsche pijpen bleef ook dit jaar in eere. Doodelijk vliegongeluk te Duffel. Dinsdagmorgen is boven Duffel een ernstig vliegongeluk gebeurd. De 22. jarige vliegenier Delen, sergeant bij het le. ger, was om 10 uur van het militaire vlieg, terrein te Nyvel vertrokken. Boven Duffel gekomen, alwaar een zuster van den on gelukkige woont, stortte liet vliegtuig om. laag en werd geheel vernield. Zwaar ver. minkt iverd de vliegenier van onder het vliegtuig gehaald en naar het ziekenhuis overgebracht. Na een uur is de jonge man aan de bekomen verwondingen over. leden. De geschiedenis van Jean Val jean. De gendarmen te Vergt, een dorp in Dordogne, hebben dezer dagen een man gevangen genomen, die in 1899 tot dwangarbeid was veroordeeld. In 1914, na twee mislukte pogingen, wist de man van Guyana te ontsnappen en New-York te bereiken. Hij trouwde er met een Franscli meisje en keerde met haar naar Frankrijk terug, waar hij zich echter niet veilig voelde en naar Amerika terugkeer de. Na twee jaar, nu kort geleden, was de aantrekkingskracht van den geboorte grond hem toch weer te sterk geworden. Hij keerde naar Dordogne terug, kocht er een boerderijtje en leefde er oppassend met zijn gezin. Toen hij een keer te Pe- ï'igueux moest overnachten, beging hij de onvoorzichtigheid zich onder zijn waren naam in het liotel-register in te schrijven. Dat was zijn ondergang. De man is ge pakt. Na zijn vlucht uit de galeien'had hij een leven van fatsoenlijken arbeid geleid. Zoo'n knoeier! De keurings- raad te Zutphen heeft een hoeveelheid z.g.n. nieuwe haring onderzocht en toen bleek, dat het oude haring was, die met kunstmiddeltjes was opgekalefaterd, om den schijn te wekken, dat het nieuwe was. Tegen den venter, een man uit Deventer, werd proces-verbaal opgemaakt. 'n Taai e. Te Purmerend werd een 18-jarig jongmensch door een auto over reden over buik en beenen. Geneeskundig onderzoek maakte uit dat beide onbescha digd waren, doch de broek des overredene was er slecht afgekomen, waarom de eige naar van de auto een nieuw pak deed aan rukken, dat den taaien jongeman werd aangeboden. Do spiritussmokkel. Naar de Tel. in zake de te Bergen ontdekte spi- ritussmokkelarij nader verneemt, hadden de inspecteurs van de belastingen aanwij zingen ontvangen, waardoor het vermoe den werd gewekt, dat een smokkelparlij op de kust zou worden ondernomen. Reeds verscheidene nachten hadden in specteurs, vergezeld van rijksveldwachters, tevergeefs op de loer gelegen. Woensdag nacht waren zij wederom, ten getale van negen, aanwezig. Zij werden gewaar, dat een vijftal posten op de wegen was uitge zet, om de smokkelaars eventueel te waar schuwen. In weerwil van groote moeilijk heden gelukte het hun om zich, door een 400-tal meters op den buik kruipende af te leggen, door het cordon heen te breken. Zij konden toen waarnemen, dat vier smokkelaars met eenige helpers zich door middel van-een lijn spiritus van het schip, dat op korten afstand van de kust lag, lie ten toevieren, en zich elk met een 25-tal vaten landwaarts in begaven. Op een gegeven moment werd echter een der inspecteurs, tot zijn grooten schrik door een hond van een der posten in de broekspijpen gebeten, hetgeen het sein voor de hem begeleidende rijksveldwacht was, om een fluitsignaal te geven. Hierop werd een der smokkelaars gearresteerd; de anderen ontkwamen. Het schip verdween met den meesten spoed in de richting Helder, achtervolgd door een politievaartuig. Het Duitsclie smokkelschip kon niet worden aangehouden, daar aan het re cherche-vaartuig onvoldoende was geble ken, dat inderdaad lossing had plaats ge vonden. Het recht voor een recherche vaartuig tot aanhouding strekt zich niet verder uit dan het gebied der zeegaten, waar de eerste kantoren van aangifte zijn gevestigd, zoodal ook van latere aanhou ding op de Noordzee geen sprake kon zijn. Op zoek naar kinderen, die er al waren. Gisteravond is op het politie bureau aan de van der Vennestruat te Den Haag een merkwaardige geschiedenis ge hemd. Even voor zeven uur bracht een agent drie jongens van omstreeks twaalf jaar aan, die op de (spoorbaan geloopen hadden. Do wachtcommandant schreef de jongens in zijn kladboek, maar stelde het indragen op de officiëele lijst even uit, omdat hy juist met een andere zaak bozig was. Enkele minuten later stapte zijn collega binnen om hem ai te lossen, want het was de beurt van den eersten wachtcommandant om op ronde te gaan. En terwijl de twee inspecteurs elkaar de zaken overgeven, komt er een man drin gend hulp verzoeken, omdat hij vreesde, dat er iets met een bloedverwant gebeurd was. Do inspecteur, die op ronde moest gaan, heeft zich toen wat gehaast, omdat hij zelf de nieuw aangebrachte zaak wilde behande len en zoo is het gebeurd, dat hij ver geten heeft zijn opvolger mede te deelen, dat er drie jongens in de agentenwacht zaten. En doordat er geen arrestanten waren en de opvolger het ook al weer druk kreeg is do inspecteur geen enkele maal de wacht ingeloopen, anders had hij de jongens na tuurlijk op de bank zien zitten. Om acht uur kwam een vader vertellen, dat zijn zoon nog niet huis was. Later kwa men er nog twee vader3. De inspecteur nam alle maatregelen, die in zulke gevallen voor geschreven zijn. Hjj waarschuwde het hoofd bureau, de hondenbrigade, enz. Om tien uur kwam de eerste inspecteur van zijn ronde terug. Zijn collega was nog over de jongens aan het telefoneeren. Hij hoorde liekende namen noemen. Toen schoot hem zijn fout te binnen. Natuurlijk waren de jon gens toen gauw thuis. De overstroomingen in Noord- Italië. In Noord-Italië zakt het water ge leidelijk met den lageren stand der rivieren. Intussehen is het opnieuw hevig beginnen te regenen. Men vreest nieuwe overstroomin gen. Een groot aantal vluchtelingen uit do overstroomde gebieden overnacht in kampen. Groote bedragen worden beschikbaar gesteld voor steun. Kruitfabriek in de lucht ge vlogen. Uit Bentheiin an Rhein wordt ge meld: Gistermorgen heeft in de kruitfabriek Ilassloch een hevige ontploffing plaats gehad. De geheele fabriek is in de luclit gevlogen. Het aantal dooden bedraagt meer dan twintig, terwijl tot dusver 80 gewonden naar het ziekenhuis zijn gebracht. Hot reddingswerk is zeer moeilijk, daar men meer ontploffingen vreest. Op de plaats der ontploffing bevindt zich een reusachtige trechter. In de fabriek waren 90 arbeiders werkzaam. De reddingswerk zaamheden zijn zeer gevaarlijk, daar verdere ontploffingen gevreesd worden. De door do ontploffing veroorzaakte bodemtiilling heeft niet alleen in de plaats, waar bet ongeluk geschiedde, maar ook in de omliggende plant- sen, de vensterruiten doen springen. Do kwesties te Bergen op Zoo m. De ontslagen directeur der ge meente-muziekschool te Borgen op Zoom A. J. do G., is door de rechtbank te Breda van de hem ten laste gelegde mal versaties vrijgesproken. Do cisch was f 100 boete, subs, twee maanden hechtenis. Doktor gestraft. De 60-jarigo II. O. K. B., ontslagen gemeente-arts Oisterwijk, die 29 April 1.1. voor de recht bank te Breda voor een ernstig zedenmis drijf terecht stond, is veroordeeld tol 6 jaar gevangenisstraf. De eiseli luidde 8 jaar gevangenisstraf. Weer een. De chauffeur T. van II., die op de Wouwscheweg bij Bergen op Zoom met een aido een wielrijder had aangereden, tengevolge waarvan deze ernstig werd verwond en binnen eenige minuten oveileed, werd gisteren door-do Bredaseho Rechtbank vrijgesproken. Do eisch luidde 1 maand hechtenis. Nog één. De 4de Kamer der Am stordamsche rechtbank deed gisteren uit spraak in de zaak tegen den koopman, die terecht had gestaan ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. Hij had in den avond van 5 Nov. j 1. met een door hom bestuurde Ford-aulo op de Nas- saukade oen daar wandelendon man aan gereden, met het gevolg, dat dezo zwaar lichamelijk letsel bekwam en twee dagen later aan do gevolgen overleed. De recht bank, vonnis doende, sprak veroordeelde vrij. Onoplettende w i s s e 1 vv a c li - t e r. Voor den Kantonrechter te Leiden heeft terecht gestaan een 50-jarige wissel- wachter, wicn was ton laste gelegd, dat hij de afsluitboomen aan den overweg op den Rijnsburgerweg te* Leiden niet zou hebben gesloten toen er een sneltrein uit de lichting Haarlem moest passeeron. De machinist had bemerkt, dat de hoornen niet gesloten waren en was er door krach- lig remmen in geslaagd, den trein halver wege den overweg tot stilstand te bren gen. Verdachte bekende bel hem ten laste gelegde. Do ambtenaar van het O. M. eischte een geldboete van f 25 subs. 10 dagen hechtenis. «mwwwrmiwBiiiBui .nt^onnnvi in— Vergiftigingsverschijnselen bij steriliseeren. Vele huisvrouwen hebben zich in de laatste jaren voorzien van eeii sterilisa- lietoosiel met flessclien en maken daar mede in tijden van groente overvloed al lerlei groenten en fruit in voor den win ter. Nu komt een hoogst enkele maal, zooals laatst te Kortgene, een vorgifti- gingsgeval voor, dat natuurlijk in breeden kring ongerustheid wekt. Wij meenen daar om goed te doen, uit de rede, die dr Marlens te Middelburg voor de Ned. Vereen, van Huisvrouwen over dit onder werp hield, het volgende uit de „Midd. Crt." over te nemen: Spr. herinnerde aan hot geval van voedsel-infectie, een paar maanden gele den op Noord-Beveland waargenomen. Na het gebruiken van geweckte pos telein, door vader en moeder uit een familie van 5 personen, waarbij alleen de ouders, en niet de kinderen van de ingemaakte groenten hadden genoten, werden beiden na enkele uren ernstig ziek, met zware maag-darmverschijnse len, spoedig gevolg door dubbelzien, spraakstoornissen, in den vorm van moei lijk uitbrengen der klinkers, sterke droogte der keel en slikbezwaren. Voor den ernst dezer verschijnselen, werd ik, zei spr. dooi' den huisarts om ad vies gevraagd, en kon ik de zeldzame diag nose van „botulisme" bevestigen. Na 11/2 dag overleed de vrouw, enkele uren na haar intrede in het gasthuis, de man genas na enkele weken ernstig ziek zijn. Dit geval heeft door zijn tragisch verloop en door het bekend zijn van zijn oorsprong in weck-groenlen, bijna een paniek onder de huisvrouwen ver wekte, die zich niet alleen geuit heeft in het weggooien van duizenden inmaak- flesschen, maar die zelfs de angst voor den komenden inmaak heeft doen ont staan. Moest ik niet gevreesd hebben, van onverschilligheid belicht te worden, dan had ik aan uw bestuur eenvoudig geschreven, zeggende: „Wilt U aan Uwe leden, die erover denken te wecken, den raad geven, de vqorschriften, die elke weck-sterilisalor in brochurevorm vergezellen, stipt te volgen, maar dan ook zéér stipt", en dan ware mijn me disch geweten voldaan geweest, want het gevaar van wecken, dit is mijn stellige overtuiging, kan alleen dan be staan, wanneer het wecken niet met de noodige zorg en nauwkeurigheid ge beurt. Toch heb ik gemeend, er goed aan te doen, het daarbij niet te laten, omdat aan wio men de vraag stelt: „hoe gaat U te werk bij het wecken?", dat de wijze, waarop ze de voorschriften vol gen, zooveel te wenschen overlaat, dat men zich verbazen moet, dat de ziekte gevallen nog zoo zeldzaam zijn. Ter geruststelling kan gezegd worden dat er in heel de litteratuur op ingemaakte groenten slechts een drietal gevallen van botulisme bekend zijn. De meeste beschre ven gevallen zijn vleeschvergifligingen, en dan het meest door worst of ham. Bij worst kan de lucht niet toetreden in de centrale gedeelten en lucht is door zijn zuurstof het beste antisepticum voor deze bacil. En hij ham zijn in de buitenste lagen de poriën door het rooken gesloten. Bij proefnemingen is gebleken, dat het vleesch een slechte warmtegeleider is, en dat het inwendige van een groot stuk vleesch ook bij uren koken nog niet de temperatuur bereikt, die noodig is om schadelijke voedingsbacillen te dooden. Geconserveerd vleesch is Jaardoor een van de gevaarlijkste verduurzaamde pro ducten. Door proeven door spr. zelf ge nomen bij groenten bleek, dat na één uur koken de bacteriëele flora nog niet vernietigd was. Toch is het gevaar voor bacteriëele besmetting bij groenten veel geringer, voornamelijk omdat groente meestal volkomen doordrenkt is met zout dat een krachtdadig ontsmettingsmiddel is. Bij de verduurzaming van voedsel nu dient voorop te staan, dat het van goede kwaliteit is. Groenten, gewonnen op 011- gunstigen bodem, zooals daar zijn met straatmest bemeste gronden, zijn niet alleen gevaarlijk, doordat ze voor rotting en infectie meer vatbaar zijn, maar vooral omdat ze scheikundige beslanddeelen be vatten, die ze voor verduurzaming on geschikt maken. Wie zelf wil verduurza men, gebruike groenten uit eigen tuin of van bekende afkomst. Bij de voorbereiding dienen do aseptie, of kiemvrijheid hoofdregel te zijn. Mei? stelle zich niet gerust met te denken: „och, door koken zal wel alles vernietig! worden", want le is de kiemdoodende temperatuur voor elke bacterie verschil lend en voor sommige ver boven de lcoolc- temperatuur en 2e kunnen huiten de brete llen zelf, massa's door hen vervaardigde giftstoffen of toxine zich in de voeding ontwikkelen waarvan de vernietiging soms heel wat moeilijkheden meebrengt. Do aseplie of kiemvrijheid der behande ling moet hand in hand gaan met anti- septie of kiemdooding der aanwezige mi cro-organismen. Wie wecken wil, moet het zelf doen, en het aan geen dienstbode toevertrou wen, Dij wie men begrippen van hygiëne niet in strenge mate mag verwachten. Zij kieze bij het wecken de grondstoffen nauwkeurig en streng; zij moet er in hoofdzaak op bedacht zijn, dat ontsmet ting van materiaal zorgvuldig moet ge beuren, met uiterst zindelijke handen, en zindelijk linnen, dat niet alleen het kokcy van een groente en van schoonmaken van liet vat, waar ze inkomt, hierbij in eenige mate voldoende is; dat het voorbehande- len der gummi-ringen en der deksels van evenveel belang is, en dat het overbrengen van deze, het uitnemen na de sterilisatie voor de afsluiting volkomen is, en de luchtafsluiting verzekerd, evenveel aan dacht verlangt. Wie wecken wil, en de gevaren ervan ontkomen, die koke minstens den tijd, die hij de brochure is aangegeven. Deze tijd is meestal nog te kort. Doch daarbij blijft hel niet; het nauw keurig nagaan, of de afsluiting goed ge bleven is, onevenheden op den rand van de flesch of den deksel geen toegangs weg voor bacteriën geweest is, en het onmiddellijk verwijderen der gecontami neerde onvolledig afgesloten flesschen, is vereischte. Voor het nuttigen der verduurzaam de spijzen, bedenke men nog even dat opwarmen de eventueel aanwezige bacte riën ,en hoofdzakelijk hun toxine, niet doodt, en dat lang doorkoken is geboden vermits onze proeven met postelein be wezen hebben, dat lange tijd noodig is, eer Jiet centrum de kiemdoodende en toxine vernietigende temperatuur bereikt heeft. Het tijdelijk blootstellen der spijzen aan de lucht, voor men ze gebruikt, kan even tueel aanwezige anaerobe bacteriën ook nog vernietigen. Uit deze lezing, zou ik niet wenschen, dat een schrikbeeld voor elke voedings stof, of verduurzaamde voedingsstof, met als achtergrond een micro-vrees geboren werd. i 'I I 1 Om dit te voorkomen, is het voldoen de te zeggen, dat de gevallen van voed selvergiftiging tenslotte zeer zeldzaam zijn. En waarom? Omdat we in 011s zelf zulke sterke verweermiddelen bezitten, liet zoutzuur ia de maag, is de eerste groote vijand der bacteriën. Wie industrieel verduurzaamde spijzen gebruikt, kieze bekende, goede merken; en wio zelf bereidt, weze zeer streng in liet nastreven der aseptie en der anti- septie, en hebbe verder niet de minste angst.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6