DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Uit Ie Pers. De lotygfalien van John Fox. Dit Ie PitmBtffi. FEUILLETON. TAN VRIJDAG 21 MEI 1926, No. 194. gIJ-L"» 1 "a—"—1 JJL'-gJ.SP Erger dan Colijnsche politiek. Wij lezen in „De Volkskrant": België verkeert, evenals Frankrijk, in een financiëele crisis. De frank is aan zienlijk in Waarde gedaald en deze daling gaat nog voort. Welke noodlottige gevolgen dat heeft voor een volk, hebben wij vroeger in andere landen gezien. In ons land werd zulke ramp afgewend. Dit heeft moeite gekost en offers gevraagd. Bezuinigings maatregelen werden genomen, die alle niet evengoed overwogen waren, en belastin gen ingevoerd, die het volk liever niet had gezien. Er was groote ontevredenheid, bij de ééne groep, omdat zij te veel moest ver liezen en hij de andere, omdat men haar te veel liet betalen. De inflatie nog niet aan eigen lijf gevoeld hebbende, zag men alleen de hardheid van maatregelen, die ze moest voorkomen. En de socialisten, die geen verantwoordelijkheid droegen, vischten in troebel water en stookten het vuurtje der ontevredenheid. Zulke politiek duurt echter niet langer dan tot aan het tijdstip, waarop de op positie de plaats moet innemen van de regeoring, die zij bestreed. Wij hebben dit in andere landen gezien en nog zien we het thans in België. De Brusselsche correspondent van hel „Volk" weet erover te vertellen. Om den guldenpardon, om den frank veilig te stellen wil de sociaal democratische minister Van der Velde alles doen wijken. Volgens den correspondent heeft hij dit gezegd: „De frank moet gered worden, omdat de frank ook de frank is van de arbeiders, van de vakbonden, van alle partij-instellingen, van de pensioen- en ziekenkassen, waarin de armsten hun wei nige centen hebben gestort. Alles moet gedaan worden, om te beletten, dat dit zonder meer vernietigd wordt, Daarom hebben wij erin toegestemd, de belang rijkste hervormingen uit te stellen". 'tls precies dezelfde redeneering als ook van onze vorige regeering werd ge hoord en die hier door de socialisten zoo bitter bestreden werd. Maar hierbij moet men weten, dat de salarissen van- het overheidspersoneel in België enorm veel slechter zijn dan hier dat door dit land meer dan dubbel zoo veel als in ons land wordt uitgegeven aan de landsverdediging, en dat thans de nieuw ingevoerde belastingen voor twee derde (van 70 milliocn gulden) indi recte belastingen zijn. Dat is erger dan „Colijnsche politiekl" Nieuwe ieusjesdag.... Criticaster van „De Residentiebode" neemt als volgt een loopje met de roode blaaskakerij: Heeft men gelet op de velerlei beschou wingen die de Pers, en met name de socia listische bladen, reeds te voren aan de staking- in Engeland gewijd hebben, dan kan men er zich op voorbereid houden, dat er ook hier heel wat gebeuren zal. Reeds tijdens de staking hebben „Tribune" en „Volk" zich dan ook geducht geweerd, zoodat het met do vereischte stemming wel in orde moet zijn. En nu lees ik in het „Volk" een artikel niet het suggestieve opschrift: „Nu wij". We kennen die zich den volke opdrongen met het min of meer onbescheidene „"Wij nu". Omgekeerd klinkt dat nog- wel zoo mooi. Neen, dan de S D. A. P., die zal eens anders voor den dag komen. Al dat gedoe is niets waard, zelf de Engelschen leggen het af, wij zullen 'm dat anders flikken, nu is het onze beurt: „nu wij". Met belangstelling spitste ik mijn ooren en ik zette mijn beste oogen op. Er is „groot werk" te doen, zegt het „Volk". Nu de Engelsche arbeidersklasse „tot het beeld van den dagelijkschen klassenstrijd terugzinkt", nu komt „weer de volle beurt 20) -o- Deze dame, genoegzaam van zijn jaren, was een bekoorlijke, jonge vrouw, die geen ander voorwerp van bewondering en eerzucht kende dan haar echtgenoot. Zij was schoon, had blauwe pogen, waaruit rein geluk straalde; zij verspreidde opge ruimdheid door het huis en weldra door het gnnsclie dorp. Menigeen zeide, dat Mr Henry, die een vrouw had kunnen kiezen uit de voor naamste familiën van den omtrek, juist niet veel verstand had aan den dag gelegtl door zijn nicht te kiezen, die geen fortuin bezat; maar zij die Mrs Flamstead beter leerden kennen, bemerkten wel dat zij een dier kostbare parels was, waarvan Salomo spreekt. Mogelijk had zij' wel wat al te veel van het karakter en de denk wijze baars echtgenoots; mogelijk was zij te toegevend en te zachtaardig; moge lijk ware meer wilskracht verkieslijk ge weest, maar zeker is het, dat zulk een verandering, niet meer zegen zou hebben aangebracht. Henry had met zijn vrouw ware blij moedigheid, blijmoedigheid van hart en ziel, in zijn huis gebracht, blijmoedigheid, aan onze eigen plichten en nooden: nu wij" Wat dat groote werk is? „De roode vlag op een hoogen toren zet ten, noemen zij (die niet in staat zijn tot doen) groot werk", maar dit is slechts kinderspel, vervolgt het blad, het groote werk zit 'm in de fundamenten. „Indien voor Engeland een groote steunbeweging had moeten worden in gang gezet, wij zou den voor dat gebeuren over de grenzen onze eigen begeerten hebben ingetoomd." Maar nu men in Engeland „terugzinkt", nu is er de tijd voor 't eigen „groot werk". Kortom, de dag des heils is aangebro ken. Wat dan toch wel dat „groot werk" hier is. Dat groote werk, dat graven van de fundeering, dat reuzewerk, isnu ik zal het maar verklappen.dat nooit ge ziene kolossale, alles enorm slaande werk isiseengrootebetoo ging. in September. Plof, het is er uit. Er zijn toch geen lezers flauw gevallen? Van den schrik over de kolossaligheid van dit plan, of vande zouteloosheid van die eeuwige onbeduidende betoogingen? Enfin, we zullen weer gelukkig zijn mei een reuzeoptocht, waar de zware tred der arbeiders dreuntje weet wel, die keu rig op der Zondags gekleede hetoogers met een sigaret in 't gezicht, die vroolijk bab belend door de stad kuieren Do leuzen voor dit grootsch gebeuren worden ditmaal nog niet bekend gemaa.Kt. Daar maakt het blad zijn lezers nog oen keer gelukkig mee. Alleen laat het alvast doorschemeren, wat de bedoeling is: Geen massale actie immers zal in Ne derland ooit mogelijk zijn, voor wij, van buiten af, de stuwkracht hebben geoefend op de arbeiders uit kerkelijken kring, de katholieke allereerst, waarop zij wachten om in dien kring hun verlangens hoorbaar en voelbaar te durven maken." Alzoo, de katholieke arbeiders moeten door dit „groot werk" gevangen worden. Wat zullen die in massa naar de S. D. A. P. overhollen, bij deze spiksplinternieu we vinding van Ieusjesdag. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden. Aan het jaarverslag van bovengenoemde kamer van koophandel en fabrieken, ont- leenen wij, dat het aantal ingeschreven zaken in het handelsregister op 31 Dec. 1924 bedroeg 2060, dat er in 1925 72 werden ingeschreven en 48 opgeheven, zoodat er op 31 D|ee .1925 nog 2084 waren. Verder hadden 377 wijzigingen in do inschrijvingen plaats gedurende 1925. Onder de ingeschreven zaken zijn er 1549 van handeldrijvende personen, 161 van vennootschappen onder firma, 21 van commanditaire vennootschappen, 242 van naaml. vennootschappen, 70 van coöp. ve-reenigingen en 21 van andere vercenigingen. Van de ingeschrevenen he. talen 1391 f2.50; 276 f5; 113 f 10;; 63 f20; 48 f30; 8 f50; 8 f 100; en 1 £400. In 1925 werden 1252 mondelinge en 182 schriftelijke inlichtingen verstrekt, tegen 1244 en 109 in 1924; 1103 en 107 in 1923 en 489 en 28 in 1922. Aan het verslag ontleeneai wij verder, dat de graan, handel, een der belangrijkste takken van handel in het gebied dor kamer, dooi de weersgesteldheid geledon heeft. Die oogst 1925 kan niet tot de gunstige ge. rokend worden en de handel evenmin. Betreffende den oesterhandel wordt ge zegd dat deze „normaal" bleef, voor zoo- ver men van „normaal" kan spreken in de sedert 1914 totaal veranderde omstan digheden. Wat betreft mosselen, de prijzen daarvan waren te faag, om de exploitatie der bedrijven loonend te maken. Omtrent de garnalenvisscherij te Vlissin gen wordt medegedeeld, dat in het eerste kwartaal de vangst tamelijk goed en ook de prijs niet slecht was. D|a zomermaan? den waren echter in alle opzichten slecht en door de reeds in November ingevallen winter kon het najaar dezen slechten tijd niet goed maken, zooals anders vaak! het geval is .Tengevolge van de lage Fran- kenkoers werd door de Belgische op- koopers minder gekocht dan andere jaren. De opbrengst moest derhalve grootendeels naar Engeland worden gezonden. D|o markt werd daar overvoerd, met als ge volg lage prijzen. Het financieel resultaat was dan ook slecht. D|e overige visscherij was van weinig beteekenis. Dioor drie motorboiters werd op platvisch gevischt. D|e vangst was echter gering. Die scheepvaart in het gebied der kamer is in hoofdzaak beperkt tot vaste lijnen -van vrachtstoombooten en beurtschippers. Van een zijde wordt bericht, dat ook het afgeloopen jaar voor de schipperij niet gunstig was. Die tollen, die het bedrijf drukken bleven onverminderd gehandhaafd, zoowel de particuliere als de beurtvaart ondervindt hiervan de nadeelen. Die vrachten waren door de groote concurrentie laag, waarbij dan nog komt, dat de zeilschepen voor verschillende reizen op den achtergrond worden gedrongen door de motorschepen. Op Schouwen bijv. werd in den loop van 1925 het laatste zeiljacht in de beurt van Brouwershaven vervangen door een motorboot. Ten slotte wordt in het versing als een verheugend feit aangeteekend, dat thans alles er op wijst, dat de zooveel en zoou lang bestreden verbetering der Vlissing- sche haven met de mieest mogelijke spoed zal worden afgewez-kt. Vóórtreinen. In verband met de te verwachten Pinksterdrukte zijn a.s. Zaterdag twee voortreinen ingelegd, een voor den middagsneltrein in de richting Roosendaal en vertrekkende te 1.12 van Middelburg loopendo over Rotterdam, Den Haag; Leiden naar Amsterdam cn een in tegenovergestelde richting van den mid dag sneltrein, aankomende te 5.03 te Mid delburg. De gemeenteraad van Oosterland benoemde tot gemeente-ontvanger dhr J. M. de Waal te Bruinisse. Vlissingen. De leden van den gemeente raad hebben eergisterenavond een bijeen komst gehad, waarin de ziekenhuis plan nen zijn besproken en waarin dr Wortman uit Amsterdam zijn denkbeelden nader heeft toegelicht. De bijeenkomst heeft zeer lang geduurd. Naar gemeld wordt, zijn de bouwkosten voor het ziekenhuis te Vlissingen hij een nadere raming met f80.000 verminderd en teruggebracht van f 500.000 op f 420.000. iVliddeiburg. Gisteravond vergaderde de afd. Middelburg on omstreken van de vore-en. tot bevordering van de belangen van slechthoorenden op dei bovenzaal van „Die Eendracht" onder voorzitterschap van clen heer Herman Snijders. Behandeld werd de agenda voor da algemeene verga dering, welke op 5 Jzzni in „Ous Landt huis" te Lunteren wordt gehouden. Voor lid van liet hoofdbestuur zal wor. den gesteund de .candidatuur van mevr. J. ter KuileGoedkoop te 's Gravenhage. Die vergadering voreenigde zich met een vooi'stel-Haarlem onzl liet lidmaatschap voor het leven toe te kennen aan hen, die minstens f50 ineens betaalt. Even- hens werd met instemming vernomen het voorstel van hot hoofdbestuur om het 12Va jarige jubileum van Ons Landhuis te her. denken door het bijeenbrengen van een feestgave, welke zal worden besteed om ■enkele hypothecaire en andere schulden af te lossen. Het hoofdbestuur zal daarvoor oen bedrag uit de kas beschikbaar stellen, maar ook zal een beroep worden gedaan op de afdeelingen, op de leden en op andere personen, die belang stellen in liet streven der vereeniging. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd mevrouw Unger en mej. g. Proos en tot plaatsver. vangers mevr. Troll en de heer H. J. Neugebauer. Medegedeeld werd, dat in het vervolg iederen eersten Maandag van de maand des avonds van 7 tot 9 uur ge tegenheid bestaat bij den secretaris, den heer Weissner, Bogardstraat 41 kennis te nemen van den inhoud van de proef kist met instrumenten en zich desge- wenscht een instrument uit te zoeken. Deze gelegenheid staat ook open voor niet-leden der vereeniging. Nu wij toch over do afdeeliug schrij ven, willen wij hier aan toevoegen, dat het batig saldo van de in Maart ge houden bazar haar in de gelegenheid ge steld heeft oen luisterapparaat met 20 telefonen aan te schaffen, waardoor 20 sle-chthoorenden te gelijk naar een toe spraak, ©en concert enz. kunnen luisteren. Eieze aankoop moet als een zeer groote aanwinst voor de afdeeling worden be schouwd. Vlissingen. Nog stellen B. on W. aan den Raad voor aan de vereen, voor bijzon der lager onderwijs op Gcref. Grondslag toe te kennen f630 voor de verharding van het schoolplein. E-e zeebaden en volksbaden worden morgen, Zaterdag 22 Mei geopend. Kloetinge. Gemeenteraadsvergadering van Donderdag. Ingekomen: Schrijven van dhr Q. Trimpe, waarbij hij ontslag vraagt als ambtenaar van den Burgerlijken Stand en als lid van het College van Schatters. Besloten wordt hem ontslag te verleenen. Eveneens om geen nieuwen ambtenaar van den burgerlijken stand te benoemen, aangezien daar geen behoefte aan is. Schrijven van den heer Q. Trimpe, waar hij hij afscheid neemt van den Raad, en waarin hij dank zegt voor den aangenamer! omgang en vriendschap op de vergaderin gen van den Raad ondervonden. Naar aanleiding van dit schrijven zegt de voorzitter het volgende: Het komt mij voor dat het vertrek van dhr Trimpe een groot verlies is voor deze gemeente. Hij diende haar 10 jaar als raadslid en 6i/2 jaar als wethouder. In beide ambten toonde hij steeds de be langen der gemeente voor te staan. Hij kwam steeds voor zijn meening uit en liet die niet los, maar verdedigde ze op vaste gronden. Hij was de man van het woord maar ook van de daad. Met hem viel niet te schipperen. Zijn adviezen werden zoowel in den Raad als in de vergaderin gen van B. en W. hoog gewaardeerd. Wij verliezen in hem een actief wethou der en degelijk raadslid en met zijn fa milie een voorbeeldig huisgezin. De hee- ren Eversdijk en Lenshoek schetsen den heer Trimpe eveneens als een actief raads lid, die de belangen der gemeente steeds behartigde. Betreffende de electrificatio wordt be sloten dit punt aan te houden tot een vol gende vergadering, totdat met den Dir, der P. Z. E. M. zal zijn geconfereerd. De geloofsbrief van C. Zweedijk, door den voorzitter van het Hoofdstembureau benoemd verklaard tot lid van den ge meenteraad 'in de vacature-Trimpe, met bijbehoorende stukken wordt in orde be vonden, en wordt tot zijn toelating be sloten. Aan de orde is een verzoek van J. Q. C. Lenshoek en anderen, allen be woners van het Marktveld, om de be staande grondweg in 'n klinkerbestrating te veranderen. Op verzoek van J. Q. C. Lenshoek deelt de voorzitter mede dat dit verzoek niet van hem is uitgegaan. Hij heeft wel eerst geteekend, doch onder beding, dat de heer K, M. Straub eerst zou teekenen, hetgeen echter niet is ge schied. De voorzitter zegt, dat de kosten van die bestrating geraamd zijn op onge veer f 1596, hetgeen hem niet is meege vallen. Hoewel allen overtuigd zijn dat het aanleggen van een klinkerbestrating tot verfraaiing van het Marktveld zal zijn, wordt besloten om thans niet tot bestra ting over j;e gaan, maar deze zaak een volgend jaar te zullen overwegen. Aan den heer A. P. Bosdijk, onderwijzer aan de openbare lagere school wordt op zijn verzoek eervol ontslag verleend, we gens benoeming in een andere gemeente. Vervolgens komt in behandeling de con cept-regeling der jaarwedden van Bunge- De Methodisten, die hoe langer hoe talrijker en werkzamer weiden en allengs meer invloed kregen, zagen spoedig het veld vrij en begonnen het te bewerken Eerst preekten zij in de openlucht; nie mand bood hun een vertrek daartoe aan, en slechts eenige armen woonden die bij eenkomsten bij. Maar spoedig nam het aantal dier armen toe. Zij prijzen de nieu we leeraars en vergeleken hen met hun eigen geestelijke. Het verschil lokte aan merkingen bij de pachters uit; het mis noegen nam toe, en eerst één, vervolgens meer van hen gingen ook eens luisteren. Plotseling gebeurde er iets, dat een groote beweging in het gansche dorp ver wekte. Pachter Westbrook had den Metho disten zijn schuur aangeboden, en de predikers uitgenoodigd zijn huis te gebrui ken als plaats van samenkomst. Nu ont stond er tweedracht, onrust, in 'tkort, een geheele omwenteling, gelijk reeds in bijna elk kerspel van Engeland had plaats gehad. 'tWas werkelijk een geregelde oorlog tusschen Kerk en afgescheidenen; tus- schen oude en nieuwe leerstellingen en meeningen. De armen schaarden zich ge noegzaam als één man onder de nieuwe banier en daar tegenover stonden de pach ters en landbezitters. Sommigen, die het hevigst tegen den geestelijke waren uit gevaren, zwegen nu gedurende eenigen tijd, en kozen later even ijverig zijn partij; meester, Secretaris, Ontvangers en wet houders van Ged. Staten. Allen kunneii zich met die regeling vereenigen, behalve met de jaarwedde van den ontvanger, die in afwijking met die regeling is bepaald op f850. De begrooting 1925 en 1926 worden gewijzigd. Bij de rondvraag vestigt de heer van Liere de aandacht op de brandkraan in den oprit in den Molenweg Deze is heelemaal niet te vinden. B. en W. zullen hier aandacht aan schenken De heer Straub vraagt of B. en W. al een betere plaats hebben gevonden om den grond van de wegen te hergen. Op een vraag van den voorzitter of de grond misschien geborgen mag worden op een weide van Gebr. Straub aan het Noord- einde antwoordt dhr Straub, dat hij daar tegen geen bezwaar heeft, mits hij toe stemming krijgt van zijn eigenares. Ook vestigt spreker de aandacht op de leeg staande barak achter het armhuis. Hij stelt voor den barak te verkoopen. Met algemeene stemmen worden B. en W;. gemachtigd den barak te verkoopen. Hierna sluiting. Wemeldinge. In de op Woensdag gehou den raadsvergadering was dhr J. A. l)o- minicus met kennisgeving afwezig. Be sloten wordt aan het Bestuur der Bij/., school een voorschot te verleenen van f 1075, voor het bestrijden der gewone onderwijsuitgaven over 1926. De voorzitter deelt mede, dat het ter vorige vergadering aangeroerde punt betreffende de vergoe ding aan de Bijz. school over 1925, waar omtrent door dhr J. A. Dominicus werd gemeend, dat de daartoe strekkende aan vrage eerst bij de drie-jaarlijksche afreke ning dient te worden behandeld, aan de orde komt na de vaststelling der ge meente-rekening 1924. Voorts deelt spr. mede, dat B. en W. het noodig achten, eenige wijziging aan te brengen in hun plan tot straatverbetering, waardoor het herstellen van een gedeelte der dorpsstraat tusschen de perceelen van A. de Broekert en J. Dekker Pzn, dit jaar zal achterwege blijven. Bij de behandeling van de nieuwe salarisregeling van den burgemeester, den secretaris, den ontvanger en de wethou ders, word' door dhr Kareise voorgesteld te advisee n do jaarwedde der wethou ders te verhoogen tot f250. Spr. meent, dat de werkzaamheden der wethouders niet voldoende gehonoreerd worden, voor al nu een der titularissen als deskundige het aanstellen van een gemeente-opzichter, onnoodig maakt, en het toezicht op de gemeentewerken voor zijn rekening neemt. Spr. acht hier een uitzonderingsgeval aan wezig. De voorzitter zegt het hier mede eens te zijn, zonder evenwel de werkzaam heden van den anderen wethouder hier door te willen gering achten. Dhr Hooge- steger geeft in overweging met de concept regeling van Ged. Staten accoord te gaan en zoo noodig een opzichter te benoemen. Dhr Ivarelse trekt na discussie zijn voorstel in, waarna met alg. stemmen besloten wordt G. S. te berichten, dat met de conceptregeling wordt accoord gegaan. Aan de orde komt, een besluit tot af- en over schrijving in de Begrooting van het Bur gerlijk Armbestuur, dienst 1925. B. en W. stellen voor dit besluit goed te keuren. Dhr Kareise acht het zijn plicht als raads lid te wijzen op de eigenaardige wijze van handelen van het Burgerlijk Armbestuur ten opzichte van het geven van opdrach ten tot leveranties aan gemeld Armbestuur waartoe niet alle daartoe in aanmerking komende personen worden uitgenoodigd in te schrijven. De voorzitter deelt mede, eene dergelijke opmerking van andere zijde te hebben vernomen, doch meent, dat het Armbestuur rechtens vrijheid van handelen gegeven is. Dhr P. Lindenbergh Azn zegt, dat deze opmerking beter ware te behandelen hij de rekening of bij de begrooting van het armbestuur. Overigens is spr. niet in staat zich hierover uit te spreken, omdat deze zaak niet nader onderzocht is. Wellicht krijgt men dooï dit punt van de zijde van het Armbestuur toegelicht te zien een heel andere kijk op de zaak. De af- en overschrijving wordt daarna goedgekeurd. Aangeboden wordt de rekening van het Burgerlijk Armbestuur over den dienst 1925. Voor het onderzoek dezer rekening wijst de voorzitter een commissie aan, bestaande uit de lieeren A. Dominicus, P. A. Lindenbergh Ezn en Joh. Kareise Azn. Eveneens worden vast gesteld begrootingswijzigingen 1925 en '20 of liever, zij waren gebeten op den gees telijke, maar bleven aanhangers der oude Kerk. Onder dezen bevond zich Henrv Flam stead. Hoewel hoogst ontevreden over den geestelijke, had hij echter zoodanige ver andering uitgelokt noch voorzien. Zijne vrienden, door opvoeding en overgeërfde vooroordeelen geleid, gingen allen den anderen weg; maar hij was tevens te vrij zinnig en te verlicht, om de verdere ver- waarloozing der menigte, toen te algemeen ten platten lande, de voorkeur te geven boven hare beschaving en verdere ont wikkeling. Met de meeste aandacht sloeg hij uit de verte deze beweging gade, en hoorde wat vóór en tégen gezegd werd. Maar toen hij ten laatste, vooral in de meer beschaafde kringen en door hen die zich geen de minste moeite hadden gegeven zelve iets te onderzoeken, do ongerijmdste en bespottelijkste vertelsels hoorde verhalen amtrent hetgeen de Me thodisten deden, dwong zijn edelmoedig heid dit te verklaren, dat te verbeteren, iets anders te rechtvaardigen. Terwijl hij de uitwerkselen afwachtte der nieuwe denkbeelden, zag hij orde, vlijt, matigheid en verlichting de plaats inne men avn onwetendheid en zedeloosheid. (Wordt vervolgd.) die overal liefde en vrede verspreidde, en in plaats daarvan, zoo zijn vrouw meer eigen wil had bezeten, kon dage- lijksclie onrust zijn deel geweest zijn. De tijd rolde in zijn snelle vaart voort, llenry Falmstead zag elk jaar zijn huis gezin met een kleine vermeerderd. Lachen, dansen en zingen was de lust van het lieve kroost, en zoo wij op een schoonen Meimorgen om het hoekje der deur in de ontbijtkamer hadden kunnen gluren, zouden wij een der bekoorlijkste toonee- len van huiselijk geluk hebben gezien, dat de aarde kan schenken. Daar zat aan de eene zijde der tafel de beminnelijke, opgeruimde moeder; daar, aan den anderen kant, de gelukkige, vroo- lijke vader, en in het rond aan weers zijden een schaar van blozende, juichende kleinen, die de tevredenheid der ouders rechtvaardigden en bewezen dat soms de hemel werkelijk reeds op aarde begint. Gij zoudt waarschijnlijk de ramen opge schoven gevonden en de geuren ontwaard hebben, die de bloemen uitwasemden; gij zoudt het getjilp der musschen en liet zangerig gekweel der vinken gehoord heb ben, verscholen in het jeugdig groen der olmen. Niet alleen binnen Dainsby's oud kas teel, maar ook daarbuiten heerschten vreugde en levenslust. O, hoe dikwijls zijn de ons omringende zaken de getuigen va nonzen inwendigen toestand I Kan de vogel zingen, kunnen de bloemen liefelijke geuren rondom het verblijf van zorg en kommer? Wij kunnen het moeilijk geloo- ven. Waar deze gevonden worden, daar moeten hoofd en hart beide doof zijn; waar de muziek des levens vroolijk klinkt om den huiselijken haard, wekt zij ook daarbuiten een harmonischen weerklank op; hemel en aarde, lucht en water schij nen mede te juichen. Maar er was nog veel grooter veran dering voorgevallen in de denkwijze en het leven der bewoners. Henry Flamstead had al het godsdiens tig gevoel zijner jeugd behouden, maar in zeker opzicht den godsdienst zijner voor ouders verzaakt. De geestelijke van Dains- by vervulde ook het leeraarsambt te Brex- dell, een nabijgelegen plaats. Hij was een oude vrijgezel en voorts een onbeschaafd en onaangenaam mensch. Wekelijks ver richtte hij den dienst in de kerk in Dains- by, en verder zagen zijn gemeente leden hem niet. Dit gaf aanleiding tot groote ontevredenheid. Nooit te voren had zulks plaats gehad. De bezoldiging te - Dainsby was aanzienlijk genoeg, maar 'de 'gierigheid van den geestelijke belette hem een hulpprediker aan te stellen. De dorpe lingen verzochten dringend daarom, en Mr Henry Flamstead stelde zich aan hun hoofd. 'tWas te vergeefs en, wat de zaak nog verergerde, het verbitterde den gees telijke slechts. i

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5