JVo 194 EERSTE BLAD. iVOLLE^M ELK-REEP V PUDDING Steles-Generaal. -Vrijdag SI Mei 192 49e Jaargang Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Beter dan Goed; DE BESTE .^AlpT" kAmandeities ^9* Drukkers-Exploitanfen: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No, 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F, P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELJjjEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf 0.09 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cf. Bij abonnement belangrijke korting. De Rijksmiddelen. Die totale opbrengst derRijksmiddelen blijft in vergelijking met het vorige jaar nog steeds een stijgende lijn vertoonen. In de afgeloopen maand brachten de Rijksmiddelen 42 'millioen op tegen 37-3 millioen in het vorige jaar, alzoo een stijging van bijna 13 pet. Over 4 maanden gerekend, komt men in dit jaar tot een totale opbrengst van bijna 146 millioen in 1925 tegen I6OV2 millioen in het vorig jaar, wat op een stijging wijst van ongeveer 10 pet. Gaat men de verschillende posten afzon, derlijk na, dan bemerkt men, dat, op een enkele uitzondering na, op alle posten iets meer ontvangen is dan in 1925. De grondbelasting bracht in April 1925 f 1.645.590 op, nu f 1.646.025; dus nog f435 meer. Aan inkomstenbelasting werd in de af. geloopen maand ruim! 11 millioen ontvan. gen, tegen 10 millioen in April 1925 en 9 millioen in dezelfde maand1 van 1924. Ook hier dus vooruitgang te bespeu. ren, wat dubbel verblijdend mag genoemd worden, omreden deze verhoogde ont- vangst niet alleen dei schatkist ten goede komt, maar ook erop wijst, dat het na', tionaal inkomen niet achteruitgaande is. Wat den post vermogensbelasting be. treft, kunnen wij in de maand April niet van vooruitgang spreken in vergelijking met de opbrengst in dezelfde maand van het vorig jaar. Evenwel, het nadeelig ver. schil is zoo gering, dat het heusch géien bijzondere opmerking verdient. Die op brengst bedroeg in April van dit jaar f2.470.000 tegenf2.560.000 in 1925. Ro. vendien, over 4 maanden gerekend, viel zelfs stijging waar te nemen. Imlmers was de opbrengst van deze belasting in 4 maanden ruim; 46 ton, terwijl zij in 1925 45-5 ton bedroeg. Teleurstelling brengt ieder der laatste jaren de opbrengst der suikeraceijns. In de afgeloopen maand bracht deze op f3.112.000, terwijl over 4 maanden ge. rekend deze opbrengst 13.2 millioen of een halve ton minder bedroeg dan in 1925. Ook bij de opbrengst der dividend), belasting valt hetzelfde verschijnsel waar te nemen. In April bedroeg deze belasting, opbrengst f590.000 tegen f702.000 in 1924. Thans slechts f533.000. Niettemin- werd in 4 maanden van dit jaar op dezen post 20V2 ton ontvangen, terwijl over betzelfde tijdvak in 1925 de op<* brengst slechts even 20 ton bedroeg. De opbrengst der wijnaccijns blijft zoo. wel over 4 maanden gerekend, als over de afgeloopen maand alleen, beneden het vorig jaar. Over 4 maanden gerekend, be. draagt dit nadeelig verschil f70.000 en over de afgeloopen maand April alleen was dit nadeelig saldo circa f 14.000. In April 1925 bedroeg de opbrengst der wijnaccijns f 71,000.' terwijl deze in de afgeloopen maand v,an dit jaar slechts f580000 bedroeg. Accijns op gedistilleerd bracht in April van dit jaar op 4,1 millioen tegen 4 mil lioen in een vorig jaar. Over 4 maanden gerekend bleef de opbrengst van dit jaar echter ruim een ton beneden 1925. Die zoutaccijns doet al heel grillig. Zij bedroeg in April 1924 slechts f126.000; in April 1925 ruim 173 duizend; dus bijna een halve ton meer; en thans sprong zij weer terug op f 146.000! In de afgeloopen vier maanden was de opbrengst 689 duf. zend, tegen 752 duizend in 't gelijknamige tijdperk van 1925, ©cliter toch nog ruim twee ton hooger dan in do eerste vier maanden van 1924 Ook de opbrengst van de bieraccijns in April van dit jaar is ongeveer gelijk aan die van April in 't vorige: ruim een mil. joen. Een mooi bedrag, dat echter niet op meer biergebruik wijst. Het is slechts vrucht van de in Juli 1924 plaats gehad hebbende veriiooging. De accijns op geslacht bracht in de af geloopen maand f736.000 op, of bijna een ton minder dan een vorig jaar; de vergelijking van vier maanden schijnt ech ter niet zoo ongunstig. Het was dit jaar nog iets meer dan het vorig©.1 D|0 tabaksbelasting, die in April ruiib 19 ton opbracht, toont in vergelijking met dezelfde maand van 1924, wel een stijging van f416.000; over 4 maanden gerekend bracht zij f 223.030.000 meier op dan verleden jaar. De zegelrechten brachten in April 1925 fl.559.000 op of f 263.000 meer dan een vorig jaar; en thans 1.870.000, dat is weeï 311 duizend meer. Evenwel geen bewjjs van opbloei, maar alleen vrucht van de Beursbelasting, gelegd op nota's van ma kelaars en commissionairs in effecten. Een goede aanteekening verdienen: Re gistratie, Successie, en Invoerrechten. Gin gen eerstgenoemde de laatste jaren terug, thans valt weer een vooruitgang van ruim een ton te constateeren, waardoor de ach- teruitgang van 8V2 ton over de eerste vier maanden van 1925 gebleken, thans in een kleinei verhooging der opbrengst over de vier eerste maanden van 1926 is omgezet. Dp Successierechten, die in de afgeloo- pen maand circa 48 ton opbrachten, kwa men daardoor 7 ton boven' het accres van April 1925 uit, en 4 ton in do verloopen vier maanden boven het gelijk namig tijdperk van 1925. En wat de In- voerrechteri betreft, deze bedroegen in de afgeloopen maand aanmerkelijk meer dan een vorig jaar: 4,8 miljoen tegen 2,8'mil. joen in 1925; dat. is ruim 2 'miljoen meer, vrucht, helaas niet van vermeerderden in. voer, maar van de verhoogde rechten. Dp eerste vier maanden van 1925 en de vier nu afgeloopen maanden verschillen daarom ook in opbrengst circa 8 miljoen. De opbrengst, circa 20 miljoen, is circa 2 miljoen boven de raming van, het vier. twaalfden. Het Statistiekrecht blijft zich in de da lende lijn bewegen. Vorig jaar bedroeg de vermindering f21.000; thans bedraagt zij1 nog altijd f80001. De opbrengst der domeinen welke in April 1925 f 174.000 'bedroeg, en f 36.000 minder was dan 't daaraan voorafgande jaar, is ook nu weer f22.000 lager, wat echter geen ongerustheid behoeft te baren, want de opbrengst over vier maanden js nog twee ton liooger dan in 1925. De Loodsgelden bevredigen ook nog niet veel. In April 1925 klom hun opbrengst van 289- op 301 duizend, thans ging die weer op 295 duizend terug.- Over 4 maanden van 1925- was het voordeelig verschil 196-000, hetwelk nu is omgezet in -een nadeelig verschil van 83 duizend! Dp opbrengst van April 1925 was 37 miljoen; van April 1926 42 miiljoen dus een surplus van 5 miljoen. Dp opbrengst der 4 eerste maanden van 1925 was 146 miljoen, en van 1926 I6OV2 miljoen; derhalve Weer circa 15 miljoen of circa 8 miiljoen boven het vier. twaalfden der raming. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN Churchill over de financieele gevolgen der staking. Churchill, de Kanselier der Schatkist, deed in het Lagerhuis weder mededeelin- gen aangaande de kosten der. algemeene staking in den loop van het debat over het financieel wetsontwerp. Hij zeide, dat het cijfer van millioen pond, hetwelk hij onlangs had genoemd, als het bedrag van de regeeringsuitgaven in verband met de staking, natuurlijk alleen de rechtstreek- sche uitgaven betrof. Deze uitgaven ech ter zouden, naar hij geloofde, aanmerke lijk minder ,zijn dan millioen. De ra ming aannemende, dat 't verlies voor den handel 30 millioen pond moest bedragen, betoogde Churchill, dat dit ten naastenbij een verlies beduidde van 10 millioen aan inkomsten, hetwelk weder een verlies van 2 millioen aan inkomstenbelasting verte genwoordigde. Indien dit inderdaad mocht blijken zoo te zijn, zou dit geen invloed hebben op de begrooting van dit jaar, maar wel op de berekeningen van het vol gende jaar. Indien de staking in de kolen- industrie voor het einde dezer maand af liep, zou bet niet noodig zijn, in het loo- pende jaar een aanvullingsbegrooting in te dienen, of een extrabelasting te beffen Zoo deze arbeidsongeregeldheden niet plaats hadden gehad, zouden wij voor bet volgende jaar verlichting van den finan- cieelén toestand in bet vooruitzicht heb ben gehad, voegde Churchill er bij. Kort* berichte*, De 17-jarige jongen, die in den be renkuil te Bern door een beer is toege takeld, is gisteren aan zijn wonden be zweken. Het Belgische kabinet is er: 6 man nen van linksde sociaal-democraten: Wauters (nijverheid en arbeid), Vande- velde (buitenl. zaken), Anseele (spoorwe gen), en Huijsmans (kunsten en weten schappen); de liberalen Hijmans (justitie) en Franqui (schatkist) en 4 van rechts: de conservatieve katholieken Jaspar (mi nister-president en minister van binnen], zaken), de Broqueville (landsverdedi ging), Houtart (financiën en koloniën), en Heels (dem. kath.). Gisteravond hebben de ministers den eed in handen des Ko- nings afgelegd. In den staat Minnesota (Ver. Sta ten) woeden op het oogenblik niet minder clan 75 boschbranden, die door feilen wind worden aangewakkerd. Vele alleenstaande woningen zijn vernield. Een Handley Page Napier passagiers- vluchtdienst zal vandaag geopend wor den door de Imperial Airways tusschen Londen en- Zwitserland. Door aansluiting op den trein in Zwitserland zal liet dan mogelijk worden uit Londen Italië in nog geen 15 uur te bereiken. De passa giers voor Italië zullen via Parijs naar Bazel vliegen en vandaar met den trein naar Milaan gaan. De conferentie van de gedelegeerden der mijnwerkers in Engeland heeft de door de regeering voorgestelde oplossing der kolencrisis verworpen. met Gaar/s pahje GQENADMESAU5. G^0»>tn «.jPOLA* Zelfwerkend blokstelsel bij de Ned. Spoorwegen. Door de directie der Ned. spoorwegen zal eerstdaags een proef worden genomen met een zelfwerkend blokstelsel. De be diening geschiedt geheel automatisch; de seinpalen worden op „veilig" of „onvei lig" gezet .door een electrische geleiding langs de Tails. De proef zal het eerst genomen worden op de baanvakken Den Haag-Voorschoten en Rotterdarn-Gouda. Gelukt de proef dan gaat men er mee door. Bijl algemeene invoering verwacht men daarvan een aanzienlijke besparing op liet wegperso- neel. Geschorst.' De Raad der gemeente Grave besloot tot schorsing der wethouders Jacob en Ruurhorst en de leden Genevace en Wol ter wegens levering aan het burgerlijk armbestuur. De bedoeling van het schorsingsbesluit is een definitieve uitspraak te krijgen over liet al of niet geoorloofd zijn van leverin gen van raadsleden aan het burgerlijk armbestuur. Eerste Kamer. Interessant was wel het debat, dat in het begin der zitting werd gevoerd over de droogmaking der Zuiderzee. Vooral dhr Verkouteren (C.-H.) trok met zijn speech wel 'de aandacht. Hij is bevreesd voor blunders bij werken door de overheid uitgevoerd. Hij herinnert aan het Acade misch Ziekenhuis te Leiden en aan de verlegging der Maas tusschen Grave en Andel. Men heeft daar nooit zooveel las/ van bet water gehad als juist na de ver legging. 'Met adviezen van deskundigen moeten we zeer voorzichtig zijn. Overigens gaat de demping der Zuiderzee spr. aan 'thart. Om die zee heeft het leven van Nederland zich afgespeeld, zij is van his torische beteekenis. Als het. werk niet lukt, wordt het de grootste zotheid, die wij hebben uitgehaald. Men zegt: Er wor den veel werkloozen aan bet werk ge steld, Maar willen die heeren werk? Spr. gelooft, dat Nederland dit werk finaneiëel niet aan kan. Het is beter ten halve ge keerd, dan ten heele gedwaald. Als het werk mislukt, hoopt de heer Verkouteren dat men zich zijn woorden zal herinneren. Men zal dan weten, dat er tenminste één Nederlander is geweest; die gewaar schuwd heeft. Nederland zal met dit werk zijn financiëelen ondergang tegemoet gaan. De heer Wibaut (S.-D.) daarentegen zei, dat 's lands belang gediend wordt door uitvoering van dit werk in een zoo snel mogelijk tempo. Wij gaan veeleer onzen financiëelen ondergang tegemoet, als wij niet den moed hebben, groote werken aan te vatten, waarvan de productiviteit vast staat. De heer Smeenge (V.-B.) bestreed ook den heer Verkouteren. Alle begrootingen, tot nog toe van dit werk gemaakt, zijn juist gebleken. Wanneer men nu zou te- ruggaan, zou men alles in den oorspron- kelijken toestand moeten terugbrengen. Friesland, Overijssel, Drenthe, hebben zeer veel belang bij deze aangelegenheid en voorts ons heele land. Jammer, dat het debat, moest worden afgebroken, omdat minister v. d. Vegte naar de Tweede Kamer moest. Toen wercl wat gepraat over de begrooting van fi nanciën. Prof. v. Embden kwaïnI terug op het bei faamde artikel 40 van het Bozoldigingsbe. sluit en diende ten slotte de volgende motie in: „Die Kamer, overwegende, dat de mo- reele aanspraken der rijksambtenaren ex- art. 40 van het Bezoldigingsbesluit, zoo als dit in 1920 en 1922 werd vastgei- steld, door hetgeen tot dusver geschied is niet zijn te niet gedaan. overwegende, dat minister Die Geer in 1922 de onbetwistbaarheid dezer moreele aanspraken reeds met kracht verdedigd heeft; noodigt den minister van financiën uit de medewerking te zoeken van de besturen der ambtenaarsvereenigingen, opdat de Staat van zijn verplichting om aan die aan spraken te voldoen, ontslagen worde en betgeen jegens de ambtenaren verricht is, nog zooveel mogelijk .wordd goedge maakt. Die heer De Gijselaar (G.H.) toonde groote bewondering te hebben voor den heer Colijn als minister van financiën en wenschte minister dei Geer evenveel rug- gegraat toe als zijn voorganger, bezat. In dit opzicht was de heer de Gijselaar van zijn partijgenoot-minister nog niet zoo heel zeker, wapt met diens voornemens omtrent verlaging van den suikeraceijns en gladstrijken van plooien in het bezol- digingsbesluit, was de minister volgens zijn meening al aardig aan het toegeven aan „democratische wenschen", wat voor hem synoniem was met „riemen snijden van andermans leer". In plaats van veria, ging van den suikeraccijns wilde hij her- .ziening van de successiebelasting. Dhr Wibaut (s.d.) drong bij den minister aan, om nu toch spoedig te korden mei een betere regeling van de financieele ver. houding tusschen Rijk en gemeenten. Hier in kreeg hij steun van den heer Jansen (R.K.) Ook deze afgevaardigde deed een beroep op de ervaring door "den heer de Geer vroeger als burgemeester van Arn hem opgedaan, omtrent de dringende noodzakelijkheid van verbetering ten deze. Dhr Wibaut moet weinig hebben- van indirecte belastingen. Hij is daarom niet voor de „Weeldebelasting" en wil lievei de Verdedigingsbelasting II op 'tonde be drag houden. Br is volgens hem kapitaal genoeg in ons land. Men gaat het zelfs in 't buitenland beleggen. Alsof dhr .Wibanl zelf ook niet weet, dat bij bevolkingstoe name als de zaak gezond is ook het kapitaal moet toenemen. Dat rekende trouwens dhr v. Lanschot (R.K.) hem wel voor. En streeft dhr Wibaut er als wet- houder van Amsterdam ook niet naai winst uit de gemeentebedrijven (gas, tram; water, electriciteit,- enz.) te halen? Is dal geen indirecte belasting? Dhr De Veer (A.R.) acht den financiee- len toestand van het land nog niet gunstig. Een aantal belastingen is veel te hoog, ,doch hoe stelt de minister zich voor, verlaging te bewerkstelligen? Er moet nog 85 millioen gevonden worden. Hoe wil de minister dit geld vinden door versobering van den Staatsdienst? Spr. geeft in over weging het accres der middelen vast te houden voor belastingverlaging. 'Heit lijkt hein het eenige middel omi tot die verlat ging te komen. In 't algemeen voelt spr. weinig voor verandering van belastingen, nadat men zich aan de oude belastingen heeft aangepast. Dlei nieuwe belastingen, die aangekondigd zijn, zijn spr. niet sym pathiek, speciaal de verteringsbelasting, die een tweesnijdend zwaard kan zijn. Er mag wel nauwkeurig overwogen wor den, wie deze belasting betaalt. Hoopge vend voor deze belasting is niet, dat in andere landen, Vaar zulk een belasting is ingevoerd, ze is verminderd of afge schaft. De heer De Vos vaA Steenwijk (Ö-H.) vroeg of -er niets te doen is tegen degenen, die aan onze belastingen willen ontkomen door zich te vestigen in het buitenland. Spr. zou deze lieden voor da keus willen stellen of te blijven bijdragen aan onze belastingen, of het Nederlanderschap te verliezen. Tweede Kalmer. Minister v. d. Vegte beantwoordde gis terenmiddag de 15 sprekers, die over zqn begrooting het woord hadden gevoerd. Hij is er in geslaagd, wat bij Waterstaatsza ken maar zelden gebeurt, de aandacht van de geheele Kamer te boeien. Z.Ex. blijkt een geestig spreker te zijn en een geestige rede blijkt de Kamer te waardeeren, en in het bijzonder als de gevatheid en geestig heid zoo natuurlijk is als bij dezen be windsman, die bovendien als de Kamer het uitschatert, nog een gezicht trekt, als of hij zeggen wil: waar wordt eigenlijk om gelachen. Oud-minister Heemskerk heeft een ster ke concurrent gekregen, merkt de Msb. op. We gelooven het direct als men zegt dat deze minister een bekwaam man is, maar het is ook een minister die zijn praatje klaar heeft. Trouwens, hij verklaarde' het zelf, dat men met een praatje heel wat kan doen en als hij daarmede wat bereiken kan, dan zal hij gaarne meehelpen. De onbewaakte overwegen hadden weel de volle aandacht. De heer Kortenhorst ontdekte een nieuw middel ter waarschu wing. Aan allé onbewaakte spoorwegover gangen staan de spionvormige waarschu wingsborden, die men voorbijrijdt. Hij wenscht nu op 10 of 20 meter voor den spoorwegovergang de rechter helft van den weg af te sluiten door een hek. De auto-bestuurder wordt nu gedwongen aan dacht te schenken aan den spoorwegover gang, want hij moet links uithalen om door te kunnen rijden en schenkt dus van zelf aandacht. De minister zal hier zijn volle aandacht aan schenken en eerst daags zullen we hier wel een proef mee zien nemen. Op aandrang van den heer Leenstra (A.-R.) om beperking van den Zondags dienst op de treinen, antwoordde minister van der Vegte, dat het zijn wensch is om in die richting werkzaam te zijn. Bij de af deeling Posterijen, Telegrafie en Telefonie kwamen natuurlijk de tongen los. Met name de quaestie van de bedrijfs leiding (het conflict Bongaerts-Damme) en de tariefsverlaging stonden in het mid delpunt der belangstelling. De voorgeno men verlaging der tarieven werd natuur lijk toegejuicht, al drong men op verder gaan aan, vooral voor drukwerken, in het belang o.a. van de pers. De heer Krijger durfde zelfs een verlaging met 25 pet. aan, welke z. i. geen verlies zou opleveren. Minder aangenaam waren verschillende sprekers gestemd over het heleid van den destijds demissionairen minister Bon- gaerts, die de leiding der P. T. T. op de bekende wijze meende te moeten reorgani- seeren (instelling van een directorium) terwijl juist stabiliteit in de leiding zoo ge- wenscht is. In de Avondvergadering was Arbeid, Handel en Nijverheid aan de orde. De Ka mers van Koophandel moesten het ontgel den. De heeren Pleskens (B.-K.) en v. Gijn (V.-B.) moesten er weinig van hebben, de minister en dhr Krijger (G.-H.) namen het voor haar op. De minister wilde haar een kans geven om zich verder rustig te ontwikkelen. Ook werd nog een debatje gevoerd over den woningbouw. Dhr v. d. Bergh (s.-d.) pleitte vóór de bouwvereenigingen. Hij is van meening, dat de vroegere bouwkosten boven het bedrag van de thans bestaande bouwkosten moeten worden gedragen door het geheele Nederlandsche volk. Voorts zal men er toe moeten overgaan, de be staande 6,pet. voorschotten te maken tot 5 pet. voorschotten. Voorts worden er veel te weinig arbeiderswoningen met regee- ringsvoorschotten gebouwd. Mej. Katz (G.-H.) daarentegen merkte op, dat we thans toe zijn aan de normale uitvoering van de Woningwet. In tegen stelling met den heer v. d. Bergh, is spr. van meening, dat de particuliere woning bouw met groote schreden vooruitgaat. De particulieren bouwen veel goedkooper en veel vlugger dan de vereenigingen. Door geleidelijk het particulier initiatief weer te laten opkomen, komen wé ook geleidelijk tot lager bouwkosten. De Minister zei o.a.: De beslissing over de opheffing van de huurwetten is aan de Begeerihg, doch de ze is niet zoo dogmatisch om niet het oor deel van de Kamer daarover te willen kennen. Spr. kan mededeelen, dat ontwer pen tot intrekking nog niet naar den Raad van State zijn verzonden. Huurcommissies bestaan thans nog in 22 gemeenten, met 26,3 pet. van het totaal aantal woningen. Het oogenblik waarop de huurwetten moeten worden ingetrok ken, is gekomen, wanneer er voldoende wordt gebouwd. Naar de gegevens, welke spr. tot dusver had, moet spr. bevestigend antwoorden op de vraag, of dat oogenblik nu gekomen is. Gisteren heeft spr. echter een groot rap port ontvangen van het N. V. V., en de daarin vervatte gegevens, alsmede die van den heer Schaper zullen ernstig worden onderzocht. Bij Kon. besluit is verleend de eere medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in zilver, aan G. Maas, te Bergen op Zoom, magazijnmeester hij de stoomtraimwegmaatschappij Antwerpen Bergen op ZoomTholen. Staatsblad no. Ill bevat een Kon. besluit, houdende beschikking op het be roep van J. Di. Haak te Hoek tegen het besluit van Ged. Staten van Zeeland van 27 Febr. 1925 inzake benoeming van dijkgraaf en plaatsvervangend dijkgraaf van den Oud-Westenrijkp older.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1