ft> ï90 Maandag if Mei ISl^ö 4'rte -?a rgang foLLE-MELK-REÉP Beter dan Goed: DE BESTE Rsitenlasd. Mijnhardt's Sit te ProraciB. Laxeerta bietten Drukkers-Exploitanten: OQSTERBAAN LE CÖ1NTRE GOES Bureaux: Langs Vorstsiraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firnia F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 18 MEI 1926. Twee feiten hebben in het afgeloopen jaar de Volkenbondswereld in beroering gebracht: de verdragen van Locarno en het échec van 17 Maart. Locarno: in wezen eein terugval verge leken bij het Protocol van Geneva met zijn verplichte arbitrage, zijn algeheel ver- bod van iederen aanvalsoorlog, en zijn gelukkige poging om met bijna mathemati sche zekerheid den aanvaller aan te wij zen; desondanks, door den verzoenenden geest waarvan het getuigde, begroet als een Bethlehemster aan den duisteren win terhemel. En kort daarop de oneindig diepere val, „het Schandaal van Genève", de geheime besprekingen, de onvruchtbare theepartijtjes; tenslotte het onverrichter- zake huiswaarts keéren van de Algemeene Vergadering, bijeengeroepen in buitenge wone zitting om de plechtige intrede van Eiuitschland in den Volkenbond te sanc- tionneeren een intrede die onmogelijk werd zoodra vaststond, dat de- in uitzicht gestelde vaste raadszetel niet kon worden aangeboden. Voorwaar geen hoopvol perspectief en wel geschikt de Volkenbondsvrienden tot nadenken te stemmen, de twijfelaars te ontmoedigen. Wie dieper kijkt, vindt voor vertwijfeling geen grond. Ee Volkenbond is een probleem, waar aan nog vele jaren lang dei besten onder ons bun beste krachten zullen hebben te wijden. De Volkenbond is een symbool: de be lichaming van den wil tot vrede onder de volken. Biaarom is Genèvei ons „een lichtende stad der hope", maar tevens een zware taak, een onafwijsbare verplichting. Een werk, dat moet worden volbrapht: een vorm, die voortdurend loutering behoeft om de gedachte zuiver te kunnen weer geven. En tegenover dit louteringsproces staan wij, de kleine Staten, wij, de leeken en de buitenstaanders, het groote publiek, niet volslagen vreemd en machteloos. Het vol trekt zich niet huiten ons om en onze houding: afbrekend, opbouwend of onver schillig, is niet zonder invloed. Wij kunnen den groei der gedachten verhaasten of vertragèn, vertragen óók door onze on verschilligheid. In den laatsten tijd valt in Nederland een verblijdende vermeerdering van be langstelling in Volkenbondsaangelegenhe- den te constateeren. Die strijd om de na tionale ontwapening heeft velen wakker geschud en de oogen geopend voor wat de enkeling vermag ten goede of ten kwade in de aangelegenheden van den Staat en het kleine land in die van de groote Staten-organisatie*. Die geest.es- strooming, die in Amerika onder aan voering van Senator Borah strijdt onder da leus; The outlawing of war, en die' in het Protocol van Genève reeds een gedeelte lijk succes kon behalen, wint ook in En- ropa meer en meier veld. Prof. van Vollen hoven heeft onlangs in da Gids aangege ven, hoe de strijd tusschen Hoekschen en Kabeljauwschen de linker- en de rechtervleugel in den Volkenbond kan worden beslist zonder ©enerzijds het reeds veroverd terrein prijs te geven, of ander zijds terug te zinken in da vóór-oorlogsche Stafcenanarchie. Die Union van Volkenhondsvereenigin- gen, die op de bros blijft bij het netelige probleem der bescherming van nationale minderheden, heeft nu ook het vraagstuk van de samenstelling van den Raad en het economisch- herstel van Enropa, onder de auspiciën van den Volkenbond, met kracht aangevat. Die groote kring van buitenstaanders schijnt zich, af te gaan op dergelijke uiter lijke teekenen een losse greepniet door het pas geledén échec te hebben laten ontmoedigen. Dp strijd der ideeën houdt aan. En binnen den Volkenbond zelf? D© verdragen van Locarno zijn, anders dan het Protocol van Genève, intact gel- bleven; nieuw© ratificatie schijnt slechts een quaesti© van tijd. In Genève zetelt de commissie, die eien oplossing van de quaesfcie van de samenstelling van den Raad heeft voor te bereiden; en heden, op den dag waarop wij de opening der eerste vredesconferentie herdenken, beging liet comité ter voorbereiding der ontwape ningsconferentie zijn werkzaamheden. Waarlijk voor ontmoediging is geen grond. Wèl voor doorzetten en niet ver sagen. Het heden bouwt voort op de mis lukte poging van gisteren; de formule die gisteren werd verworpen, opent de mogelijkheid van een nieuwe oplossing. La séance continue. Dc „zitting" duurt voort. VERSCHIJNT, ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Fer 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersfO.Q5 P r ij s der Advertent iën: 1^4 regels f1,2Q, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. WBIWraHHlllMlilii—IFHf VrfPjt L Sovjet-agenten te Antwerpen. Volgens de Parijsclie editie van de „Daily Mail" zijn in de laatste dagen volgens berichten uit Litausche bron tal rijke sovjet-agenten op valsche Litausche passen naar België vertrokken, om te Ant werpen en in andere kanaalhavcns de ha venarbeiders tot staking op te zetten, ten einde het scheepvaartverkeer met Enge land te verhinderen. Uit Engeland Acht-en-een-halven dag heeft de alge meene staking geduurd; er is in dien tijd in heel het land geen schot gevallen en geen menschenleven geofferd. 'Maar het ware onjuist hiernaar den ernst van den toestand te willen heoordeelen. Engeland heeft dagen van spanning doorgemaakt, gelijk het sinds den voorlog niet beleefd heeft. Het land, zijn constitutie, zijn. vrijheden, zijn toekomst hebben in gevaar verkeerd. Eén oogenblik van zwakheid van de zijde der wettige regeering had een we reldcrisis ten gevolge kunnen hebben. Daarvan was een ieder, die de verhoudin gen kende, van den beginne af overtuigd, en 't is niet zonder reden geweest, dat het volk in massa gemobiliseerd is gewor den, niet om den burgeroorlog te voe ren, doch om dien te vermijden. Baldwin's positie is door den afloop van de staking aanmerkelijk versterkt. De Times geeft te verstaan, dat Bald win's gezondheid onder de opwinding van de laatste weken geleden heeft. Onder de arbeiders heerscht groote ver bittering. Een splitsing van de arbeiders partij is daarom niet onmogelijk. De rech tervleugel, die uit de spoorwegbeambten bestaat, verklaart openlijk, dat de staking op contractbreuk neerkwam. De vakvereenigingen van spoorwegpér- soneel erkennen, dat zij; met het uitroe pen der staking een onwettige daad heb ben begaan tegenover de maatschappijen, en Stemmen er in toe, dat de maat schappijen door het weder in dienst stel len der stakers niet afzien van haar wet tige rechten, schadeloosstelling te eischen van de stakers en andere daarvoor verant woordelijke personen voor de vei'liezen, die door de staking zijn geleden. De maatschappijen stemmen er in toe, dat diegenen harer geëmployeerden, die in staking zijn gegaan, weder zullen wor den teruggenomen-, zoodra het verkeer hiertoe gelegenheid geeft, en werk voor hen is gevonden. De roode vakvereenigingswereld in En geland heeft wel een zeer harde les ge had, dank zij de nederlaag, xyelker omvang zij beseft zonder haar te erkennen. Het is onnoodig uit te: wijden over den omvang van de nederlaag. Maar de aangerichte schade is onberekenbaar, voor ovenvin- naars en overwonnen. Daar zijn millioe- nen en millioenen aan loonen verloren gegaan; daar zijn millioenen en millioe nen uitgegeven voor de verdediging der natie; daar zijn direct en indirect mil lioenen en millioenen verloren door handel en nijverheid. En dit is gebeurd in een tijd, waarop het land zich langzaam be gon op te richten uit zijn economische moeilijkheden. In het dagbladbedrijf is nog steeds geen overeenstemming bereikt. De bladen ver schijnen nog altijd in klein formaat. Het geschil in de Londensche dokken omtrent het al of niet hervatten van het werk op Maandag had Zaterdagavond laat nog niet zijn beslag gekregen. Het is ech ter zeker, dat het werk in geen geval in vollen omvang hervat zal worden. Het groote geschilpunt vormen de vrijwilligers, die gedurende de staking booten met le vensmiddelen hebben helpen lossen en die zich nu beroepen op Baldwin's meer malen herhaalde aankondiging, dat nie mand nadeel zou ondervinden, die gedu rende de staking de wettige regeering' ge steund had. De stuwadoors en exped iteu- ren willen deze menschen niet ontslaan en er is geen werk genoeg om naast hen alle stakers weer aan den gang te zetten. Uit Polen. In Warschau woedde Zaterdag in de nabijheid van het Belvédère en de voor stad Ocbota een bloedige strijd. Men spreekt reeds van 200 dooden en dui zenden gewonden. Een officieel communi qué van Pilsoedski spreekt van 21 doo den en 200 gewonden. In de straten van Warschau zijn bar ricaden opgeworpen. De sociaal-democrati sche partij proclameerde in Warschau de algemeene staking. De regeering-Witos heeft een oproep tot de bevolking gericht, om zich achter de wettelijke regeering te scharen en mede .te helpen hij de onderdrukking van den opstand. Volgens sommige via Danzig ontvangen berichten moeten de regeeringstroepen niet geheel betrouwbaar meer zijn, en begint een ontbinding dezer afdeelingen reeds merkbaar te worden. Het aantal vrijwilli gers, dat zich bij Pilsoedski aanmeldt neemt daarentegen voortdurend toe. De meeste groepen uit den landdag hebben zich voor Pilsoedski verklaard. Het verkeer met Oost-Pruisen door den corridor is niet onderbroken. Telegrammen en postzendingen werden op risico van den afzender door de Duitsche poste rijen aangenomen. Volgens berichten uit Warschau is het kabinet Witos afgetreden en een voorloo- pige regeering onder leiding: van maar schalk Pilsoedski gevormd, waartoe ook minister Skrzynski behoort. Overigens valt van de politieke gebeur tenissen in Warschau slechts weinig te bespeuren. De bevolking neemt voorloopig een afwachtende houding aan. Volgens de laatste berichten uit War schau wordt bevestigd, dat het Belvédère paleis door de troepen van Pilsoedski is bezet, nadat de pi'esident der republiek en de leden der regeering kort te voren per vliegtuig of per auto het -kasteel en de stad in' onbekende richting hadden ver laten. De toestand schijnt zich ten gunste van maarschalk Pilsoedski te consolidee- ren. De laatste berichten uit Polen zijn nog tegenstrijdig, doch het schijnt vast te staan dat Pilsoedski Warschau en verscheidene provincies volledig beheerscht. Tevens wordt gemeld, dat de generale staf van het leger naar Pilsoedski is overgeloopen. De Poólsche legatie te Berlijn heeft.uit Warschau bericht ontvangen, dat Pilsoeds ki alle ministeries bezet heeft en volle dige controle uitoefent over de telefoon- en telegraafdiensten. Na de bezetting van het Belvédère is de militaire actie geheel beëindigd. In de stad en in de provincie heerscht vol komen rust. Korte ïerlditm In geheel Oekraine staat het win terkoren er beter voor dan het vorige jaar het geval was. De landbouwwerk- zaamheden worden evenwel ernstig be lemmerd door het gqbrek aan werktuigen en trekvee. In het Oosten der Sowjet- Unie wordt de oogst bedreigd door een sprinkhanenplaag. In verband hiermede heeft de regeering té Moskou een be drag van 400,000 roebel beschikbaar ge steld tot bestrijding van dit euvel. Naar de Krasnaja Gazeta mede deelt, bedraagt het aantal tuberculoselij ders te St. Petersburg thans ongeveer 180.000, dat is ongeveer 11 pet. der be volking. Speciaal in de textielindustrie en onder de typografen is het percentage groot. Het college van B. en W. te Antwer pen heeft besloten dit jaar zelf een groot feest op touw te zetten ter herdenking van den Slag der Gulden Sporen. Het feest, door bazuingeschal aangekondigd, zal gehouden worden op de Groote Markt. Naar de „Iszwestia" meldt, is te St. Petersburg een aanvang gemaakt met de „militarisatie" van de middelbare scholen. Op 96 middelbare scholen wordt thans militair onderwijs gegeven; op de overige zal dit onderwijs tegen het a.s. najaar aanvangen. Het onderwijs wordt gegeven door officieren van het Petersburgsche garnizoen. Commissie van advies voor land- en tuinbouw- aangelegenheden. Gelijk bekend is, overweegt de minister van binnenlandsche zaken en landbouw de instelling eener commissie van advies voor land- en tuinbouwaangeleg'enheden, en heeft hij aan de organisaties hunne meening over dit plan gevraagd. In hoofd zaak komt het voorstel, dat de minister aan de organisaties heeft voorgelegd, op het volgende neer: Ingesteld wordt een commissie van ad vies voor land- en tuinbouw-aangelegen- heden, beslaande uit vijf leden. Deze leden en hunne plaatsvervangers worden op voordracht van de vijf organisa ties, n.l. het Koninklijk Nederlandsch Land- bouwcomité, den Christelijiken Boeren- en Tuindersbond, den R.-K. Boeren- en Tuin- dersbond, den Algemeenen Nederland- schen Zuivelbond en den Èederlandschen Tuinbouwraad, voor den tijd van 5 jaar wer-kert bij onre gel- matigen stoelgang zonder kramp öFpijn. Doos ööqerit Bij Apoth.en Drogisten benoemd, met dien verstande, dat telken jare een lid aftreedt volgens rooster, doch dadelijk herbenoembaar is. De voorzitter wordt voor den tijd van een jaar benoemd, op voordracht van de commissie, uit de leden gekozen; hij is dadelijk herbenoembaar. De secretaris wordt aangewezen en benoemd door den minister. De commissie geeft, in den ruim- sten zin, desgevraagd en ongevraagd ad viezen aan de regeering met betrekking tot land- en tuinbouwaangelegenheden. De commissie vergadert op initiatief der commissie zelve of op verzoek van den minister. Ter bevordering van het contact met de regeering wordt, door den minister het hoofd der afdeeling Landbouw aangewe zen om hem op de vergaderingen dei- commissie te vertegenwoordigen; daar naast wonen de inspecteurs, hoofden der onderafdeelingen, de vergadering der com missie bij, ieder voor zooveel de aan hen toevertrouwde belangen ter sprake komen. "Wanneer daartoe aanleiding bestaat, woont de minister vergaderingen der com missie bij, met hot doel bepaalde onder werpen met de commissie te bespreken. De regeering neemt geen ingrijpende maatregelen met betrekking tot den land- of tuinbouw, dan nadat de commissie van Advies is gehoord. De commissie kan naar gelang daartoe de noodzakelijkheid bij de behandeling van speciale onderwerpen blijkt, zich op hare vergaderingen door vertegenwoordigers van daarbij in het hij zonder betrokken vereenigingen doen voor lichten. De commissie geeft van elke te houden vergaderingen tijdig kennis aan den minister en aan het hoofd van de af-, deeling Landbouw. Het N ederlandsc hB e 1 g i s c h Tractaat. Naai' wij vernemen, is de Memorie van Antwoord door den Minister van Buiten- landsche Zaken opgesteld, klaar gekomen en circuleerende bij betreffende autoritei ten. Ten aanzien, van het tempo waarop •deze aangelegenheid in de parlementen der beide staten zal worden behandeld, zou verschil van inzicht bestaan tusschen de Nederlandsche en de Belgische regee ring. De Nederlandsche wil behandeling geenszins overhaasten. Het is dan ook niet zeker of deze zaak dit jaar reeds in de Kamer komt. België schijnt voorkeur te geven aan een spoedige afdoening. Begrafenis C. Sperling. Onder groote belangstelling werd Zater dagmiddag op de Algemeene begraafplaats te Dordrecht ter aarde besteld' het stoffe lijk overschot van den Woensdag j.l. te Vlissingen zoo tragisch om het leven ge komen bekenden duiker Comelis Sper ling. Een zestal bloemstukken, waaron der twee der N.V. W. A. v. d'. Tak's Bergingsbedrijf, één der Z.-H. Maatschap pij tot Redding van Schipbreukelingen en één van Smit en Co.'s Internationale Sleepdienst, bedekten de kist, die door een achttal vrienden van den overledene werd gedragen. Achter de lijkbaar bevon den zich onder de familieleden, de beide broeders van den thans ontslapene, even als deze laatste, bekend geworden door de redding der schipbreukelingen der in 1907 op de pier te Hoek van Holland gestrande „Berlin". Aan de groeve voerde het eerst ds W. Meijnen het woord, die herinnerde aan het onversaagd optreden van C. Sper ling in den nacht van 21 Februari 1907, toen hij met zijn broeders zijn leven veil had, om meerdere menschenlevens aan de woeste zee te ontrukken; vervolgens prees spr. hem als den man, die groot door daden, ook groot was in eenvoud; trouw en liefde. Spr. memoreerde ook zijn plotselingen tragischen dood, terwijl hij zich verblijdde over de groote belangstel ling, waaruit blijkt, dat ons volk een man weet te eeren, wiens naam als zeeheld met. gulden letteren zal opgeteekend blijven in onze geschiedenis. Nadat spr. tot de familieleden woor den van troost had gericht, sprak namens v. d. Tak's Bergingsbedrijf, een der firman ten, de heer Leis en herdacht den thans ontslapene als een man, die met groote nauwgezetheid zijn plicht had vervuld en wiens nagedachtenis, zoowel bijl de Maat schappij als bij zijn kameraden, in hooge eere zal worden gehouden. Tot slot dankte een zwager van den overledene voor de bewezen belangstel ling. Allerlei. Hier te lande is aangekomen de ma joor van het Noorsche leger, Klingenberg, inspecteur van het vliegwezen van het Noorsche leger, in verband met aankoopen van vliegtuigen. De nieuwbenoemde gouverneur-generaal van Ned. Oost-Indië, jhr mr de Graeff, tot dusver gezant te Washington, is Za terdag van New-York per s.s. „Veendam" naar Nederland afgereisd. Tot 15 Aug. denkt hij in Nederland te blijven, om dan naar Indië te vertrekken. Beroepskeuze. In het Schuttershof te Goes werd Zater dagmiddag een vergadering gehouden ter bespreking van het nut en de noodzake lijkheid van een vereeniging voor beroeps keuze. De voorzitter van het comité, het welk zich voor dit doel gevormd heeft, de heer J. v. d. Meulen Bosma, opende de goed bezochte bijeenkomst met een kort welkomstwoord in 't bijzonder tot den spreker en de heeren baron van der Feltz en Staal uit Middelburg. Spr. zet daarna in 'tkort de bedoeling dezer vergadering1 uiteen, n.l. te komen tot een advies-bu reau voor beroepskeuze voor geheel Zuid en Noord-Beveland. Voor dit doel moet belangstelling gewekt worden. Voor de reeds getoonde waardeering brengt spr. namens het Comité dank. Het ligt in de bedoeling de exploitatie van het advies bureau te doen uitgaan van een vereeni ging. De kosten zullen bestreden worden uit de contributies en donaties. Voor het geven van adviezen zal .een matief tarief worden geheven, maar on- en minver mogenden kunnen dit gratis krijgen. Ten slotte leest spr< eenige artikelen uit het concept-statuten .en huishoudelijk regle ment voor. Daarna voerde het woord dhr L. M. Kool, directeur van het Bureau voor Be roepskeuze te Rotterdam. Spr. doet uit zijn practijk eenige mededeelingen. Zoo- velen letten hij het kiezen van een beroep op verkeerde motieven. Het uiterlijk mooie van een beroep trekt velen aan. Te weinig wordt gelet op geschiktheid en neiging. Vele vaders, willen hun jongen in geen, geval laten worden, wat ze zelf zijn, een bewijs, dat die vaders niet op' de" ware plaats zijn terecht gekomen, en geen liefde voor hun beroep hebben. De kwestie van de geschiktheid is een heel moeilijke. Standsvooroordeelen moe ten uit den weg geruimd worden. Dwaas is b.v. een kind uit hoogmoed te dwingen! te studeeren. De handenarbeid wordt door velen veel te laag en de intellectueele art beid te hoog .aangeslagen. Het beroep moet in overeenstemming zijn met de li chamelijke gesteldheid, neiging en aanleg van het kind. Spr. deelt uit zijn practijk gevallen mede hoevele jongelui verkeerd zijn terecht ge komen. En dan is het moeilijk, op lateien leeftijd iemand nog te laten opleiden voor. een ander beroep. Daarom is het zoo noodig, dat de jongelui op den leeftijd.1 van 1315 jaar hij het bureau voor be roepskeuze komen. Vooral is noodig, dat zulk een bureau zich in verbinding stelt met een medicus. Zeker 40 procent der jongens en meisjes dient medisch onderzocht te worden vóór het kiezen van een beroep. Een medisch advies bij de beroepskeuze wordt ook door vele ouders zeer op prijs gesteld. De ouders, speciaal de moeder, dienen in het bureau gehoord te worden. Dan wor den allicht afwijkingen bij het kind ook bekend.. Het brengen van het kind op de rechte plaats, bevordert het geluk van het kind 'én ook Jater den arbeidslust bij den jongeling en den man. Van belang is ook het psychisch deel van 'den arbeid der beroepskeuze. In een bureau voor beroepskeuze is ook behoefte aan menschen, die met den prak- tischen kant van het leven steeds weer in aanraking komen, al wil spr. het weten schappelijk element der psycho-techniek geenszins onderschatten. Vooral in las tige, moeilijke gevallen kan deze weten schap veel nut brengen. Spr. let liever in de le plaats op de neiging en den lust van het kind ,want de be roepsliefde is een voorname factor. Die neiging houdt vaak verband met enkele karakteristieke eigenschappen van het kind. En daarom moeten deze eigen schappen met de noodige voorzichtigheid worden ontdekt. Er zijn jongens, die aan leg 'hebben voor rustig werk, anderen weer voor afwisselenden arbeid, sommi gen voor arbeid binnenshuis, anderen voor werk buitenshuis, sommigen voor leidenden, anderen voor copiëerenden ar beid. Deze gegevens kan men in den regel bij de onderwijzers 'verkrijgen. Daarom is 'ook nauw contact tusschen bureau voor beroepskeuze en de school noodig.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1