DE ZEEUW fWE£PE BLAD. Bollenland. inula»! Staten-Generaal. Hit Sb ProïiBBiB, TAN VRIJDAG 14 MEI 1926. No. 198. i Revolutie in Poien? I Van do Poolse!ie grens wordt gemeld, dat liet Woensdag te Warschau tot ern stige onlusten is gekomen. Het kabinet Witofs, was den geheelen dag achter ge- baricadeerde deuren bijeen. De toestand van de regeering schijnt zeer moeilijk, aangezien een gedeelte der troepen uit hel" Rebcrlowkamp de gehoorzaamheid weigert. Naar verluidt zijn de regimenten, die te Kielce en te Siedlice in garnizoen lig gen, tegen Warschau opgerukt, en heb ben' zij Pra'ga reeds bereikt. De bruggen tusschen Praga en Warschau zijn echter door troepen, die aan de rogeering trouw bloven, bezet. Een bende heeft een aanval gedaan op de villa van maarschalk Pilsoedski te Soeljoewek. Er werden militairen ont boden, wien liet na een schietpartij gelukte de bende terug te drijven. Uit Danzig wordt gemeld, dat alle verbindingen met Warschau onderbroken zijn. liet Poolsche telegraafagentschap meldt Sinds eenigen tijd is door revolution- naire elementen en verstoorders van vrede on openbare orde onder de militairen een misdadige agitatie gevoerd, welke nu tot bot treurige gevolg geleid heeft, dat enkele afdeelingen troepen in do streek van Rebertow verleid zijn om, ten ge volge van valsclie bevelen, de discipline te verbreken en gehoorzaamheid te wei geren. De regeering heelt tot handhaving der openbare orde maatregelen getroffen om de hoofdstad tegen een aanval der mui- lende troepen te beschermen. Dc regeering deelt mede, dat zij: den toestand meester is. In het land heerschen orde en rust. De ministercrisis in Beigië. Do socialist Brunei heelt zijn pogingen voor het samenstellen van een nieuwe regeering opgegeven. Dit echec is toe te schrijven aan do houding der liberalen, die alleen van een combinatie met twee Katholieke, Uvec socialistische en twee liberale politici willen weten, waaraan dan nog vier extra-parlementaire ministers, na tuurlijk van liberaal kaliber, zouden wor den toegediend. De liberalen wisten boel goed, dat dozo formule geen ingang kon vinden en men mag veilig aannemen, dat zij, terwijl zij den schijn trachtten te wekken, te willen medewerken aan het herstel des lands, eigenlijk terugdeinsden voor de verant woordelijk daarvan. Het is niet onmogelijk, dat Jasper zou kunnen geroepen worden voor het even tueel samenstellen van een katholiek-so cialistische regeering. De ministercrisis in Duitschiand. De Duiische rijksdag hoeft de molie van wantrouwen der Völkischen en so ciaal-democraten verworpen. Daarentegen de motie der democraten, waarin ver klaard wordt, dat in den persoon van den rijkskanselier geen vertrouwen meer kan worden gesteld, met 176 togen 146 stemmen en 103 onthoudingen aangeno men. De Duitsch-nalionalen en Völkischen onthielden zich. De rijkspresident heeft het ontslag van het kabinet aanvaard, doch den rijkskan selier en den rijksministers verzocht zich voorloopig met de leiding der'zaken ie blijven belasten. In verband met het feit, dat het besluit van den rijksdag, op grond waarvan het geheele kabinet is afgetre den, zich nadrukkelijk tegen den rijkskan selier richt, heeft hij echter den rijks president verzocht hem zoo spoedig mo gelijk van zijn ambt als rijkskanselier te ontheffen. De opheffing der aigemeene staking in Engeiand. Het bericht, dat de aigemeene staking was opgeheven heelt merkbare ontspan ning en aigemeene verlichting gebracht, ofschoon het geenszins onverwacht kwam. Sinds Maandag was het duidelijk, dat dank zij de door de regeering geleide na tio- nale organisatie het conflict een verlo ren zaak was: de aigemeene staking was gebroken. Teekenen van het verloop der aige meene staking, de ontmoediging en onte vredenheid in de rangen der stakende arbeiders begonnen merkbaar te worden. De bond van zeelieden had nog met 4726 tegen 2199 stemmen een voorstel om zich bij de staking aan te sluiten verworpen; een beslissing welke den geest, die reeds was ontstaan, kenmerkt. De toestand is ernstig geweest, ern stiger zelfs dan men, uitgezonderd de in gewijden, kon vermoeden. De slaking werd ingetrokken op voor waarde, dat de onderhandelingen worden hervat en de subsidie nog voor een re delijk tijdvak wordt verleend, en dat een nationale loonraad zal worden ingesteld, waarin vertegenwoordigers der mijnwer kers en eigenaars zitting zullen hebben onder een neutralen voorzitter. Het bericht, dat de staking opgeheven was, gaf te Londen tot tooneelen van uitbundige vreugde aanleiding. Zelfs zag men het publiek, waarbij: zich talrijke sta kers bevonden, op straat danspartijen uit voeren. De koning heeft een boodschap „aan mijn volk" gepubliceerd: De natie heeft juist een tijd van groote bezorgdheid door gemaakt. Vandaag is meegedeeld, dat de aigemeene staking geëindigd is. Op dit oogenblik acht ik het van belang mijn geheele volk op te roepen om aan den moeilijken toestand 't hoofd te bieden, die nog bestaat. Deze taak verejscht de samenwerking van alle welgezinde en bekwame mannen in het land. Zelfs met hun hulp zal dit moeilijk, hoewel niet onmogelijk zijn. Laat ons vergelen, welke elementen van bit terheid de gebeurtenissen van do jongste dagen te voorschijn mogen hebben ge roepen en slechts bedenken, hoe standvas tig en ordelijk het land gebleven is, hoe wel het op de harde proef werd gesteld, en laat ons slechts denken aan de taak om een duurzame» vrede tot stand te bren gen, door het verleden te vergeten, en slechts te denken aan de toekomst, met de hoop, een vereenigd volk te zien. De strijd in Marokko. Het Journal maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk Abd el Krim zijn geld in veiligheid heeft laten bren gen bij een hank in Oedsjda. Het Riffijnsche opperhoofd zou ver rast zijn door de promptheid en hevig heid van het Fransch-Spaansche pffen- sief en zijn vlucht voorbereiden. Gedurende de laatste vier dagen heb ben de Spanjaarden 106 lijken van sol daten der vijandelijke troepen op het slagveld gevonden; zij hebben 7 kanon nen, 12 machinegeweren, een opslag plaats van munitie, vier kazematten en een groote hoeveelheid graan en veld vruchten buitgemaakt. Een groep van tweehonderd Riffijn sche ruiters heeft een strooptocht ge houden, daarbij twee dorpen, die zich onderworpen hadden, afbrandend. Abd el Krim heeft hevel gegeven aan de Dzje- balla's, om op verschillende punten hel westelijke Spaansche front aan te vallen. De Spaansche troepen zijn bij hun op- marsch over do rivier Nelcor getrokken, zoodat zij thans de bocht van Alhecu- mas en 'tzeer belangrijke achterland be-' heerschen. De verschillende doeleinden van het plan voor het offensief, voor welker bêreilcing ongeveer twee weken was gestold, zijn thans reeds gedurende de eerste dagen van het offensief bijna geheel bereikt. De Riff-troepen verloren verscheidene kanonnen, machinegeweren en een groote hoeveelheid munitie en lovensmiddelen, terwijl zij ongeveer hon derd dooden en talrijke gevangenen ach terlieten. Verhooging van spoorwegtarieven in België. Met ingang van 1 Juni zullen, de spoor wegtarieven in België opnieuw worden verhoogd. Voor de gewone spoorkaart jes bedraagt deze verhooging 6 pCt, voor de abonnementen 3de en 2de klasse 20 pCt, voor de abonnementen 1ste klasse 25 pCt, voor de schoolabonnementen 10 pet en voor de arbeidersabonnemenlcn 15 pCt. De korting met 75 pCt toegestaan aan militairen in actieven dienst wordt op 50 pCt teruggebracht en voor do reserve- officieren van 50 pCt tot 25 pCt. vermin derd. Voor het goederenvervoer bedraagt dc verbooging volgens de verschillende categorieën van 5 tot 15 pCt. Kort» karicSiteiu Uit Amiens komt het bericht dat er tusschen Marioourt en Suzanne een vliegtuig is neergestort, men denkt door liet breken van de schroef. De bestuur der is omgekomen. Het vliegtuig was diep in den grond ingedrongen. In zijn woning is op den afgevaar digde Platthy te Boedapest een aanslag gepleegd. Een 54 jaar oude kleermaker schoot op hem. De kogel bleef echter in de dikke lederen portefeuille van den afgevaardigde steken, zoodat hij onge deerd bleef. De dader van den aanslag is gearresteerd. Bij het verhoor verklaarde hij uit wraak gehandeld te hebben. De Weeldebelasting. Gelijk men zich herinneren zal, werden destijds, met name uit middonstandskrin, gen, zeer ernstige bezwaren ingebracht tc-gcn het door Minister Colijn ingediend ontwerp van wet tot heffing ecner zoo. genaamde Weeldebelasting. Er werd daarom oen onderhoud aan den Minister verzocht, hetgeen werd toege staan. Het gesprek leidde tot het resultaat, dat de Minister zich bereid verklaarde na te gaan of hij ook met eene belasting aan de bron het door hem gestelde doel kon bereiken, terwijl hij de toezegging deed, indien hem dat zou blijken het geval te zijn oen „belasting aan da bron" te zullen voorstellen. Tot welk een hoogst bevredigende op lossing dit onderhoud heeft geleid, leert het volgende, (ontleend aan het Verslag van den Middenstandsraad): Het is een uiterst aangename taak hier te mogen constateeren, dat de Mi nister Colijn deze belofte in den vol. sten en ruimsten zin van het woord ook heeft vervuld. Immers sindsdien is aan onderscheidene: organisaties, waaronder ook den Raad, om advies toegezonden een Ontwerp van Wet tol hefiing eener Weeldevei't'ring-belasting. Deze toezending geschiedde vertrouw®, lijk, hetgeen niet belet heeft, dat een deel van den inhoud van het Ontwerp in de dagbladen is gepubliceerd, zoodal op deze wijze openbaar is geworden, dat het nieuwe Ontwerp uitgaat van het beginsel: „belasting aan de bron". Zoo stond dus de zaak, toen Ministei Colijn aftrad. B|at speciaal in de krint gen van den Middenstand, dei vraag op kwam, of de toezeggingen, na zooveel moeite verkregen, ook onder het nieuwe Kabinet zouden worden gestand gedaan, ligt voor de hand. Welnu, wij meenen, schrijft baron van Wijnbergen in de Msb., dat men te dien opzichte volkomen gerust kan zijn. Vol doenden grond toch meenen wij te heb ben om aan to nemen, dat, behoudens enkele wijzigingen, het door Minister de Geer aangekondigd ontwerp, g e 1 ij k 1 u i- dond zal zijn aan bovengenoemd Voor. ontwerp-Weeldeverteringsbe'asting van Mi nister Colijn. Gemeentel ij ke radio- dist r i b u t i e. Naar wij vernemen, is de aanvraag van de directie der Gemeentetelefoon te 's Gravenhage om eventueel tegen vergoe ding dc programma's der Omroopstations, die bij de Union internationale de radios, phonio zijn aangesloten, aan de abonné's der gemeentelijke radio-distributie te mo gen doorzenden, nog steeds bij de Union in overweging. Ele directie der Haagsclie Gemeentetelefoon gaat intussclien voort met de inrichting der definitieve installatie en verdere, voorbereidende werkzaamhe. den om in de tweede helft van Juni met do gemeentelijke radio-distributie een aanvang te kunnen maken. Met de H. D|. O. is reeds overeenl stemming bereikt, zoodat in ieder geval met de distributie van heit Hilversumscho programma kan worden begonnen. Hét', nieuwe stadion en de stak i n g. Zooals men weet is da staking bij do Amsterdamsche Ballast-Mij. geëindigd. Maandagmorgen 1.1. is de eerste schuit met zand voor de ophooging van d.e ter reinen van het Nieuwe Stadion wcclei aangekomen, nadat het werk drie weken stilgelegen had. Naar wij vernemen zal het tijdverlies tengevolge van de staking geen vertraging brengen in de opleve ring. Be Amsterdamsche Ballast-Mij. heeft de noodige maatregelen genomen om den achterstand in te halen en op deze en dergelijke tegenvallers is bovendien eenigs- zins gerekend. „A b s e n te-i s m e." Over het, absenteïsme van vele Kamer leden wordt weer ernstig geklaagd do laat ste weken. De opkomst der leden laat vaak alles te wenschen over. W. F. merkt daaromtrent in „Die Tijd" onder meer het volgende op: „Ik hoorde dezer dagen op de publieke tribune ©en opmerking, die nog al „ad rem" was. „Die Kamerleden", sprak een meneer tegen zijn gezel, „zijn wel geen ambtenaren, maar zij verdienen toch een behoorlijk salaris en hebben nog andere benijdenswaardige revenuen, zooals bij voorbeeld liet vrije: reizen eerste klasse, zoodat zij de honderd dagen in het jaar, dat ze bij elkander komen, wel aanwezig kunnen zijn". Ilc kon met die man meevoelen. Het was Dpnderdagmiddag. De man blikte neer op heit treurige, verwaarloosde zaaltje, dat do Tweede Kamer herbergt, en hij zag een tiental leden, die met elkan der stonden te praten, terwijl er een oreerde, waar niemand naar luisterde. Ik vond het reeds een toppunt. Maar het zou nog erger worden. Vrijdagmiddag tegen vijven was do groote exodus al begonnen. Do heeren verlangen dan blijkbaar naar hun bitter tje en hebben het land aan koude aardt, appelen. Men herinnerde zich de tijden van olim, toen mr Kooien nog het presidium voerde, en di© Vrijdagsmiddags placht te zeggen: „Met liet oog op den Vrijdag sluit ik de vergadering". Maar zij konden en moesten weten, dat ook Kooien dat niet zou hebben gedaan, als er maandenlange gedwongen vacantie zou zijn geweest. En dat is nu toch liet geval. Ik kreeg bezoek van een buitenlandsch journalist, die het Hollandsche parlement eens wilde zien. Ik geneerde mij. Maar be zorgde hem toch maar een plaats voor de gereserveerde tribune. En wat zag deze vreemdeling? Eien voorzitter onder zijn armzalig baldakijntje, omgeven van een paar griffiers. Hij zag een paar zielige hekjes, tusschen dewelke een stenograaf zijn plicht deed. Hij zag leege tribunes. Hij zag een leege ministers- tafel. Die aanwezige bewindsman zat in ©oil bankje. Hij zag als de vertegenwoordi ging van het Nederlandsche Volk zegge schrijve éen, éen enkelen afgevaardigde, die zat te luisteren naar een redevoering van een lid der Kamen-, die veel werk van zijn rede had gemaakt. Dia luisteraar was de vrijzinnig-democraat Joekes, de redenaar was de heer Bulten, die ook maar niet één van' zijn partijgenooten onder zijn gehoor hebben mocht. Netjes. De vreemdeling zag ook nog volle tri. bunes der journalisten, die wel weten wat ze te doen hebben. Om half zeven werd het den voorzit- ter dan ook te bar. D|e laatste luisteraar maakte aanstalten om het parlement te verlaten. D|us sloot hij de vergadering maar, want hij kon den minister ten slotte niet laten spreken voor een Kamer, die geheel en al van leden was ontbloot. Mijn buitenlandsch© kennis begreep niets van de zaak. „Is dat oen parlement?" vroeg hij mij. En ik stond met beschaamde kaken." Met den schrijver zijn wij het eens, dat het hoog tijd wordt, dat hierin ver andering komt. Wij verlangen geen bc- roepskamerledein., die alleen leven van en voor de politiek. En wijkunnen hot ver staan, dat meer gewichtige bezigheden tot afwezigheid nopen. Maar zóó gaat het toch niet goed. Laat wie geen tijd heeft om in 's lands vergadering aanwezig te zijn bedanken. Maar laat men niet het parlement tot een aanfluiting, maken, door heit Kamer lidmaatschap te beschouwen als een niets- beteekenend bijbaantje. Allerlei. Enkrateia, bond van Prot. Chr. drank- bestrijdcrsverEenigingen, houdt Woensdag 25 en Donderdag 23 Augustus te Amster dam zijn vierde congres tegen het alko- holisme. Thans is bij Kon. besluit Jhr Mr O. F. A. M. v. Nispen tot Sevenaer, buitenge woon -gezant en gevolmachtigd minister hij den Pauselijken Stoel, benoemd tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister te Wecnen. Postpakketten en luchtpostpakketten voor of via Engeland kunnen weder ter verzending worden aangenomen. Die brief postverzending via Engeland is eveneens weder normaal. De gemeenteraad van Amsterdam be sloot de voordracht van B. en W. tot belnstingverhooging niet aan te nemen en den factor op 0.6 te handhaven. Al leen de soc.-dem. stemden voor verhoo- gi'ig- Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend tot voortzetting van de betaling .der uit de middelen van het Kon. Nat. Steuncomité gekweten bijsla gen op renten der Rijksverzekeringsbank. De rente van voorschotten onder ver hand van tweede hypotheek voor den bouw van arbeiderswoningen is nader vastgesteld op 5 pCt. «HBBBBBMHSS5?""'"utTji»«"i aaSWBBHHBI Eerste Kamer. Woensdag werd voortgegaan met de behandeling der Bioscoopwet. De lieer Briët (A.-R.) wees op het nut der keuring voor volwassenen, welke trouwens in de groote steden reeds be staat, onder toezicht van den burge meester. Het schijnt een merkwaardig verschijnsel, dat terwijl ons volk be hoefte toont te hebben aan maatregelen, de linkerzijde in heide Kamers spreekt van geestelijken dwang. Hoewel het ontwerp het kwaad slechts gebrekkig bestrijdt, daar het 't toezicht der burgemeesters verslapt, brengt liet ver betering in den bestaanden toestand. De heer Heerkens Thijssen (R.-K.) be toogt, dat films op gebied van natuur kunde, enz. prachtig leermateriaal zijn. Maar we moeten de uitwassen verwij deren. Ziet spr. een bioscoopvoorstelling voor volwassenen uitgaan, dan ziet spr. in hoofdzaak jongelieden van ruim 20 jaar, die gnuiven om wat ze genoten heb ben. Ieder die een bioscoop bezoekt, ziet daar voorstellingen, die men in het wer kelijke leven niet ziet; de volksgeest wordt vergiftigd; was liet geziene waarheid, de samenleving ware reeds lang te gronde gegaan. Komt de minister tot de uitvoe ring der wet, dan zorge hij, dat de keu ringen niet te gemakkelijk zijn. De heer Ilaazevoet (R.-K.) staat scep tisch tegenover dit wetsontwerp. Het ontwerp draagt teveel het stempel van pacificatie; voor spr. is het slechts een stap op den goeden weg. Een leemte in het ontwerp acht spr. het gemis van een bioscoopverbod yoor personen be neden 18 jaar. Spr. doet voorlezing van een bioscooprapport van de Liga van Roode Kruis vereenigingen, waarin zelfs de schoolbioscoop wordt ontraden, om dat deze leidt tot gewoon bioscoopbezoek. Minister de Geer dankt daarop de spre kers, die het onderwerp verdedigden. Een algemeen bioscoopverbod voor per sonen beneden 18 jaar ligt niet op den weg der overheid. Na beëindiging der discussies heeft de Kamer het Wetsontwerp tenslotte aange nomen met 24 tegen 15 stemmen (rechts tegen links.) Do wet zal ongetwijfeld spoedig in werking treden en dan zullen binnen een maand alle bioscoophouders een vergun ning tot het geven van voorstellingen aan Burgemeester en Wethouders moeten aanvragen, terwijl door den minister, na Uitvaardiging van eenige aigemeene maat regelen van bestuur, dan de centrale oommissie ^zal worden benoemd. Met werk overstelpt zal de commissie direct na de benoeming niet worden, want de thans in voorraad zijnde filmen bij de verhuurkantoren, mogen tot 1 Juli 1927 zonder centraal keuringsmerk ge draaid worden. Als de wet in werking is, heeft ze dus een ruim jaar 'om zich aan te passen. Die Zomertijd. Wij vestigen er de aandacht onzer lezers op, dat de zomertijd vannacht aanvangt. Die klok wordt dus vannacht één uur vooruit gezet. Zomerdienst spoorwegen. Wij vestigen er da aandacht' onzer le zers op, dat morgen (Zaterdag 15 Mei) de zomerdienstregeling op de spoorwegen ingaat. De dienst op de Zc-euwscho lijn vindt men in dit nr. Wenken voor ouders, wier kind eren de school kunnen ver laten. Ie. Wanneer nw kind de school gaat verlaten, bedenk da,n wel, dat de keuze van den weg, dien het kind inslaat, beslissend kan zijn voor geheel zijn leven en in ieder geval voor hem van het hoogste belang is. 2e. Neem geen kind van de school, alvorens de zaak wel overwogen en van alle kanten bekeken te hebben en win den raad in van bevoegde personen, zoo mogelijk van een adviesbureau voor be- roepskeuze. j 3c. Ga zoo min mogelijk te rade met uw eigen direct belang, maai' laat heit belang van uw kind den doorslag geven. Heb er iets voor over, getroost u eenige opofferingen om Uw kind een goede toekomst te verzekeren. 4e. Let bij de keuze van zijn toekomstig beroep op de lichamelijke gesteldheid, den aard en den aanleg van uw kind. Vooral hierbij kan een bureau voor beroepskeuze u belangrijke adviezen geven, ook over den aard van het voorgenomen beroep en de vooruitzichten daarin. 5e. Houd steeds voor oogen, hoeveel do geschoolde arbeider, ook in de ongun stigste omstandigheden des levens, vóór heeft boven den niet of slecht geschoolden. Tracht dus zooveel mogelijk uw kind een behoorlijke vakopleiding to verzekeren en laat het in ieder geval deelnemen aan eenigen vorm van voortgezet onderwijs. Benoemd tot Rijkszuivelvisiteur de tijdelijke rijkszuivelvisiteur G. L. Ritmees ter te Middelburg. Huurkoop contracten. Men verzoekt ons te melden, dat bij ministe- riëele Missive d.d. 8 Mei 1926 is beslist dat voortaan de z.g. huurkoopcontracten niet meer zijn te beschouwen als koop contracten onderworpen aan formaatzegel (Minimum f0.50) doch als akten van huur en verhuur, waarop, zoo de prijs, over den geheelen huurtijd berekend, meer dan f250 bedraagt evenredig huurzegel ver schuldigd Ts, en waardoor de afbeta lingen huurtermijnen zijn, zoodat de kwitanties voor de afbetalingen vrij van zegel zijn, indien elke afbetaling f10 of minder bedraagt. Eerste luitenant J. F. W. Hendriksx van het 14e regiment infanterie te Mid delburg, wordt van 17 tot en met 22 dezer gedetacheerd in de legerplaats bij Harskamp tot het volgen van een schiet- cursus. Middelburg. Woensdagavond had te Middelburg de vergadering plaats van „be zwaarden" inzake de zaak-Geelkerken uit de Geref. Kerken vau Middelburg, Vlis- singen en enkele andere plaatsen op Wal cheren waaraan door een 20-tal personen werd deelgenomen, terwijl enkele schrif telijke blijken van instemming met het doel der vergadering waren ingekomen. De vergadering werd gepresideerd door den heer dr E. Scheps, lid van het Centraal comité van advies en leiding. Nadat de heer mr L. van Andel had uiteengezet, dat de besluiten van de Synode van Assen zich kenmerken door gebrek aan Chris telijke liefde, aan waarachtigheid en aan wetenschappelijken zin, had een geani meerde discussie plaats over de vraag wat den bezwaarden thans te doen staat. Besloten werd geen comité van actie te vormen, doch de leiding in dezen op te dragen aan de drie heeren, die het initi atief tot deze vergadering hadden ge nomen. Bij de verschillende kerkeraden waartoe de aanwezigen behooren, zal worden gerequestreerd. Alhier, waar tot nu zoo goed als niet aan wielrennen gedaan is. hadden op Hemelvaartsdag op het groote voetbalveld op het gemeentelijk sportterrein wieler wedstrijden plaats, tot het houden waar' van zich eene oommissie had gevormd, die eenige Noord-Brabantsche nieuweling renners had uitgenoodigd en tevens een wedstrijd er aan verbond voor Zeeuwsche nieuwelingen. Bij de sprintwedstrijden voor de Bra banders waren de uilslagen als volgt: Eerste serie: 1. C. de Kort, 2. P. Floo- ren; tweede serie 1. Jos Jansen, 2. J. Hermes, 3. Ant. van Wezel; derde serie 1. J. Roks, 2. de Dou; vierde serie: 1. Cor Schraven, 2. L. Paaijmans; finale 1. Roks, 2. Jansen, 3. Schraven, 4. de Kort. Achtervolgingswedstrijd voor de niet- geplaatsten1. Hermes, 2 Paaijmans, 3. de Dou en 4. van Wezel. Afval wedstrijd voor de Zeeuwen: 1. F. Leijnse, 2. M. Spijk, 3. van 't West einde, 4. J. Jobse, en 5 P. Verhulst. Koppelwedstrijden voor de Brabanders over 20 K.M.: 1. J. HermesJ. Roks me t25 p.; 2. J. Jansen—C. Schraven met 17 p.; 3., C. de KortL. Paaijmans mef 16 p. en T. KrookAnt. van Wezel met 9 p. Nog werd vo-or de niet prijswinners der Zeeuwen een wedstrijd over 5 K.M. gehouden met den volgenden uitslag: 1. Stoks, 2. G. v. d. Voorde, 3. F. P- Jan sen, 4. P. Castenmiller en 5. M. J. Lafeen- veld. De belangstelling voor dezen wed strijd was bijzonder groot. Gisteravond reeds een motorwiel rijder, die juist was opgestapt en blijk baar zijn rijwiel niet meester was, tegen een der palen van de veranda voor het café van den heer Groenewegen op de Markt aan. De paal werd geheel ontzet een ruit viel in honderden stukken, maar gelukkig liep alles zonder persoonlijke ongelukken af. Noch de motorrijder, noch de personen, die zich onder do veranda bevonden, bekwamen letsel. Gisterenmorgen brak van de auto van den heer P. in de Stationsstraat te Middelburg de achteras. De heer P. reed kalm en ongelukken kwamen er dan ook niet bij voor. Goes. Woensdagavond werd hier ter stede opgericht een korfbalclub, onder den naam van „Veel Oefening Leidt Tot Aan genaam Samenspel (V.O.L.T.A.S.) In het Bestuur werden gekozen de heeren Bedet Neefkes en van der Heil, waar men zich kan opgeven als lid. Kloetinge. Door-den Voorzitter van het Hoofdstembureau is in de vacature ont staan door het vertrek van den heer Q. Trimpe benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad de heer C. Zweedijk, welke zijne benoeming heeft aangenomen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5