Dinsdag 11 Mei 19S6 41#e Jaargang LOUIS DOBBELMAN N, feuilleton. De lotgevallen van Jobn Fox. Wéé r nieuwe tegenspoed,weernieuwe plagen, jnd' ijle aan land gespoeld, maar wel Is een scliri tl )aar staan te wacliten mef" knagende magen Twee kannitalen mei* liong'rigen tlk ff» 186 ROTTERDAM. Drukkers-Exploitanten: 0OSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f 0.05 Prijs der Advertentiën: regels f 1.20, elke regel meer B9 ct. Bij abonnement belangrijke korting. A. ts. Donderdag (Hemelvaartsdag) zal „De Zeeuw" niet verschijnen. CULTUUR. (Vervolg.) Eia cultuur moet, naar uit het Schrift, woord in Genisis I mag worden lafgei- leid, beschouwd worden in het licht der Schepping en in dat van den Val. Aan den mensch, en in hem aan de gansehe menschheid, was in het Paradijs de heerschappij over al het gedierte en over het aardrijk geschonken. In de gedachtensfeer van onzen tijd uitgedrukt beteekent dit dat Adam en in hem de heele menschheid geroepen werd tot de groote taak de cultuur te be- oefenen. Die aarde werd aan hem en aan de menschheid „onderworpen", zcioals! het in het Bijbelsch geschiedverhaal luidt. Aan Adam in den staat der rechtheid was daartoe een koninklijke macht gegeven. Een koninklijke, want hij was koning. Hij was een heerScher, want hij zou „heer- schappij" over alles hebben. En dat deze macht ook aan al zijne nakomelingen zou toekomen, blijkt uit de volgorde waarin de Heere God hem "deze opdracht en dien zegen medeg'af. Eierst toch, zoo staat er in het ScheppingsVer. haal, spreekt de Heere God: „zijt vrucht baar en vermenigvuldigt"; en daarna „ver. vult de mud© en onderwerpt haar". Die macht, hem van Godswege toege komen, zou evenwel niet voortvloeien uit lichaamskracht. Immers hij stond daar naakt op deze machtige aarde, en door sterke, zeer groote dieren, sommige ont- izaglijfcer van lichaamsbouw da,n hij! zelf! omringd, zonder eenig wapen tot zijn dienst; zelfs een stok bezat hij! niet. Niet door de kracht van zijn lichaam', maar door het overwicht van zijn geest zou hij die allen beheerschen. Bouwen en bewaren whs de taak, hem opgelegd. In het bebouwen zou hot goddelijk beroep bestaan dat hij zou hebben uit te oefenenin het „be waren" (bewerken, verdedigen) spreekt zich do aanwezigheid' uit van den .groot, ten vijand Gods ©n des1 menschen, den uit den hemel geworpen machtigen en- gei Sa,tan is zijn naamdie met be hulp zijner heirscharen den mensch naar het leven stond en Gods schoone aarde bedreigde. Djoch tegelijk zou hij deze aarde en hetgeen er op was b e h e erschen. Daartoe bezat hij1 lOtok wijsheid en ver. stand; wat ook hieruit bleek, dat hij aan allo dieren namen gaf naar hun abrd. Ja ook aan dei planten, daarl mee toonde dat hij „wist, wat in die plantenwereld, met haar boom en, bloeimien en struiken, hem van God geschonken was, hoe hij elke plant en elk gewas naar eigen aard moest behandelen, en hoedanig gebruik er van gemaakt moest worden. Hij was koning, en het stond hem hlles ten dienste".1) Dlez© ialarde nu te onderwerpen en te beheerschen, is hetgeen wij' twintigste-e©u- wers noemen de cultuur. Zij' is, gelijk wij reeds .zeiden, niet iaan Adam alleen ge- feeven, maar aa.n de gansehe menschheid. Niet dat Adam in het Paradijls reeds het volle levensgeluk bezat. Hij' stond nog maar aan het begin van den weg. Maar was hij in den staat der rechtheid gebleven., danzou er in de nfajesteit en heerlijkheid, hem van Godswege toege komen, een toeneming geweest zijn, en 'de ongevallen menschheid, indien hij! haar gewonnen had, zou steeds 'meer de harde 15) o— Nicolaas waagde het in langen tijd niet de ouderlijke woning te bezoeken, waar hem zeker geen aangename ontvangst van vader en broeder verbeidde, maar dit woog tienvoudig op tegen de zekerheid van de liefde zijner moeder. Zijn vader schreef wel is waar, aan zijn meester en dreigde dezen te beschuldigen van z'n zoon tot het verlaten der ouderlijke woning te hebben verleid; maar Nicolaas maakte een einde daaraan, door te verklaren dat, zoo men hem verhinderde horlogemaker te worden, hij predikant zou worden bij de Methodis ten, een toen" ter tijde nieuwe en bij het volk over het algemeen gehate secte. Dit had een goede uitwerking. Kort daarna gaf zijn moeder hem te verstaan, dat hij eens over moest komen om den Zondag met hen door te brengen. Hij deed dit, maar die dag leverde weinig genoegen op. Vader en broeder deden alsof zij hem niet zagen en vroegen elkander elk oogenblik hoe laat het was, en of iemand ook een goeden horlogemaker kende, dien zij een pendule voor de spreekkamer konden be stellen. hebben leeren „onderwerpen", dat wil zeggen al hare schatten hebben leeren gebruiken. En naar mate zij haar heer schappij steeds krachtiger gelden deed, naar di© mate zou steedis meer, even. als in Adam, den zomi der Aarde, want dit beteekent zijn naam, in gansch de menschheid hebben uitgeschitterd „d© ma. jesteit van het Beeld Gods; want Gad Al machtig regeert over alle dingen in den hemel en op de aarde met absolute souvet reiniteit" R Toch nu is de Val daar tusschen gekoL men. Dis mensch verloor Gods Beeld, ook hierin dat hij1 niet meer met koninklijke miacht over de 'aarde en de dieren der aard© beerschen kon; maar voortaan iom di© heerschappij1 te behouden .af te ge winnen met haar of met hen zon hebben te worstelen. In het zweet zijns aanschijns. „In het zweet uws aanzijns zult gij brood eten". Dit woond v.an God tot Adam, gold voior da gansehe menschheid, zooiiat heiel het cultuurleven sinds dien Val tot oip "heden er door gedrukt wordt. „Daar komt bij, dat de natuur zelve deerlijk ontredderd werd- Het was voor Adam nog zoo heel iets anders, Jreer- schappij te voeren over de dieren, die toen nog niet wild en verscheurend wa ren. Ook zoo heel iets anders de aarde te onderwerpen, die toen nog niet ver vloekt was, en geen doornen en distels en geen giftige planten voortbracht- Hier staan we voor het vraagstuk van den cul tuurstrijd om de aarde te onderwerpen. In plaats van koninklijk heerschen thans een hang worstelen, te midden van doods gevaren om het doel te bereiken en niet in den strijd onder te gaan. De slacht offers van den cultuurstrijd worden bij duizenden geteld. Hoe velen zijn niet om gekomen in hun beroep of bedrijf. De macht over de natuur werd gaandeweg verkregen, maar menig graf werd gedol ven- 1) Wie zal ze tellen, de miljoenen omge komenen ter zee en te land; onder mijn werkers en schepelingen; fabrieksarbei ders en visschers; bergbeklimmers en zeevaarders; en zoovele koene durvers, hetzij ze hun brood verdien(d)en in de hooge luchten of op den bodem der wa teren? En toch gaat de menschheid voort, of schoon het haar bloed en haar leven kost, haar hoogheid over de natuur tot gelding te brengen. Zij groef in den schoot der aarde en delfde er haar schatten uit: haar goud en zilver, en haar zwarte diamanten, en bewerkte het- Op de aarde zelve maakte zij de dieren zich ondergeschikt, drong ze binnen haar bereik, of wierp ze buiten haar erve; vernietigde ze of voedde zich met hen, en dekte zich met hun kleed. Zij wendde stoom en stroom aan tot verlichting en verwarming, tot verlichting van den arbeid en vermeerdering der productie- Zij dwong bet water in enge ruimten om voor huiselijk gebruik te dienen, of de drijf- en stuwkracht te leveren voor het bedrijf. Telegraaf, telefoon, radio; bril, verre kijker, microscoop, telescoop; vervoermid del, door wind, stoom en electriciteit, door benzine gedreven; banen onder den grond voör de wegen in de lucht, lucht schip; de gangen op en onder zee en' rivieren; kortom, alwat men om zich 1) Dr A. Kuyper Jr in „De Heraut" van 18 April. j.l. Toen Nicolaas aan tafel zijn broeder een lepel aangaf, berook hij dien, en zijn vader vragende of deze niet vond dat hij naar Florence-olie rook, gaf hij hem aan den bediende. De arme moeder, nu geheel en al verontwaardigd, riep uit: „Olie! als dat zoo is, is het kostbare olie. waarvan in den Bijbel gesproken wordt als zegen aan brengende, en die in onzen tijd meerma len Lord Mayors maakt. „Een Lord Mayor? Wat, maakt men Lord Mayors van horlogemakers?" „Ja", zeide de moeder, „en van lieden van nog geringer afkomst. Werd Dick Whittington, een eenvoudig kattenverkoo- per, niet drie malen Lord Mayor van Lon den? Waren niet alle Lord Mayors lieden die van het land naar Londen waren ge trokken en door koophandel schatten ver wierven, en die niet alleen in een vergulde koets reden, even groot als die des ko- nings, maar ook zelfs door leden van het Parlement, en met de grootste eerbewijzen ontvangen werden aan het hof? Hef uw hoofd omhoog, mijn Nicolaas", zeide zij met moederlijken trots, „en ik voorspel het u, eens zie ik u nog Lord Mayor van Lon den." Indien Mrs Elamstead gebeden had om de wijsheid van Salomo, zouden haar geen woorden ingegeven kunnen zijn, die haren man en Simon meer konden treffen. Dan zou Nick, zoo dacht' de oude man, grooter henen ziet, 't getuigt allegaar van de over winningen door den modernen cultuur- mensch op de krachten en bewegingen der natuur behaald. Wie 't ziet die moet bekennen, dat eï een algemeene genade is, die de ge vallen menschheid tot dit alles in staat stelt. En nog is men er niet. De cultuur .schrijdt steeds voorwaarts; en zij zal blijven voortschrijden, zoolang onze God het gehengt, en al hare werken zullen In 't eind dienstbaar blijken aan de komst van Zijn Koninkrijk. Maar is het dan niet waar, dat de Cultuur 't meest beoefend wordt door wie van God en Godsdienst gansch ontaard zijn; en veeltijds in dienst gesteld wordt van den Vorst der Duisternis, en het cultuurleven in zijn buitengewone ont wikkeling den mensch innerlijk verarmt, ook waar zij hem voor het uiterlijke verrijkt? Helaas, dat is zoo- De kinderen der duisternis zijn voorzichtiger in hun ge slacht dan de kinderen des lichts. Het waren niet de kinderen van Seth, maar die van Kain die uitblonken in uitvindin gen als van tentenbomv en veeteelt, or- gelhandel en smederij. En ook in onze dagen verliest .de gevallen mensch al meer zijn afhankelijkheidsgevoel van God, ten wordt hij door steeds meerdere dui zenden bewierookt, verheerlijkt en aange beden vanwege bet werk zijner handen of de vindingen van 'zijn geest. Doch, hoe ook de moderne cultuur- mensch in de cultuur zou opgaan, het welk in de hoogste mate verfoeielijk is, het streven zelf om de macht der na tuur te overwinnen is uit God, krachtens zijn uitspraak bij de schepping van den mensch: „opdat zij heerschappij hebben". En van de vruchten van de cultuur ge bruik te maken, wanneer dit om goede redenen noodzakelijk is, is ganschelijk niet af te keuren- Voor elke uilvinding, dis aan de komst van het Godsrijk bevorder lijk is, kan men God danken. Waarom zou een gereformeerd zendeling of een oud-gereformeerde dominé niet van zijn auto gebruik mogen maken, wanneer zijn arbeid dit noodig maakt? Waarom zou een Chr. onderwijzer op zijn school of een predikant voor zijn catechisanten tot be tere voorlichting in de Schrift of de Bij- belsche Aardrijkskunde geen gebruik mo- ken van een tooverlantaarn in 't groot? Waarom zou een geref. kerk zich niet mogen voorzien van een toestel en an tenne, teneinde in de avonduren, wanneer er geen dienst is, radio-verbinding te heb ben met een zuivere prediking elders? (Slot volgt-) De staking in Engeiand. Ondanks dé geruchten, die hebben ge- loopen, dat de vakvereenigingsraad een opheffing der staking zou overwegen, is de toestand op het oogenblik nog vrijwel ongewijzigd. De positie der regeering wordt sterker tengevolge vooral van de consolidatie der nooddiensten. Ook het aantal stakers, dat naar het werk terugkeert, wordt grooter. Niettemin kan de staking nog ten volle algemeen genoemd worden, meent de ,,'Msb." Tot sommige groepen arbeiders schijnt het door te dringen, dat het neerleggen van den arbeid een schenden was van hun arbeidsovereenkomst en dat hun sta- en aanzienlijker zijn dan de squire van Dainsby; en zoo dacht ook de oudste zoon. Sedert dien dag spraken zij niet meer van het bestellen van pendules, en niets rook meer naar Florence-olie. Nicolaas kwam en ging gedurende zijn leertijd, en werd door zijn vader en broe der met meer dan schijnbare vriendelijk heid ontvangen door z'n moeder met toenemende liefde. Het eerste gouden hor loge dat hij zelf maakte en hem voldeed, bood hij haar aan op haar verjaardag en zij droeg het met het meeste genoegen; eene week later ontving Nicolaas uit Lon den een kistje met een stel horlogemakers werktuigen, zoo keurig en deugdzaam als men maar bekomen kon, benevens een fraaien microscoop en het leven van Flam- stead, den sterrekundige, een afstamzne- lin| van het geslacht; in het boek waren deze woorden geschreven: „Ga voort, Ni colaas Elamstead, en verschaf uwe fa milie een even duurzame eer; zoo al niet door kunde, dan door deugd." Het moet omtrent dezen tijd zijn ge weest, dat onze vriend John Fox in kennis geraakte en hem ook vergezelde bij zijne menigvuldige bezoeken op Dainsby, welke een onuitwischbaren en aangenamen in druk bij hem schenen achtergelaten te hebben; maar van waar John Fox kwam of wie hij eigenlijk was, bleef een ondoor grondelijk geheim. Was hij ook leerling Wordt Vrijdagavond a.s. vervolgd. ken onwettig is. Dit is vooral het geval bij de employe's der drukpers en dag bladbedrijven. In het bijzonder bij de pro vinciale pers komen zich groote groepen aanmelder). Bij de spoorwegen is de toestand zeer verbeterd. Over het algemeen kan het verkeer heter genoemd worden dan de vorige week. Het aantal vrijwilligers groeit nog snel aan. De „British Gazette", het regeerings- blad" verschijnt nu in een oplaag van meer dan een millioen. Gedurende de laatste 48 uur zijn in ge-' .heel Brittannië slechts een dozijn perso nen gearresteerd. In verscheidene havens worden de schepen gelost door vrijwilli gers en de dokken worden open gehouden door de autoriteiten. De voedselvoorzie ning wijkt niet veel van het. normale af en in de hotels en restaurants worden de gewone menu's tegen de gewone prij zen opgediend. De winkels bedienen hun klanten normaal. De handelsvereenigingen besloten haar prijzen te handhaven en hoewel de kosten van het vervoer iets liooger zijn, worden geen pogingen gedaan hiervan te profi leeren. i I In vele districten nadert de toestand het normale, wat het laden en vervoer van levensmiddelen betreft. In het bijzonder is men den toestand in de Londensche dokken en in andere voorname havens goed meester. Een beschrijving van den toe stand. De ster-correspondent van de „N. R. Ct." beschrijft den toestand te Londen als volgt: In de havenbuurt ziet men overal het volgende tafereel. Alles ligt stil en de straten zijn hoofdzakelijk bevolkt door de tallooze stakingsposten. Iedere post wordt geweest? Was hij soms klerk geweest bij den een of anderen rechtsgeleerde in de kleine stad Alfreton of was hijmaar wij hebben nooit iemand ontmoet, die een voldoend antwoord op deze vragen geven kon; en John, Fox was op dit punt nog meer geheimhoudend dan iemand anders. Het scheen hem altijd bijzonder aan te doen en, gelijk een vriend hem eens hoor de zeggen, „het deed hem in zich zeiven keeren, en maakte hem zoo klein, dat men hem wel onder een hoed kon vangen." Wij zullen daarom al deze nuttelooze vragen daarlaten en het verhaal der lotge vallen van Nicolaas Flamstead voort zetten. Na het einde van zijn korten leertijd ging hij naar Londen, om zich daar in zijn beroep verder te bekwamen. Zoo het in de hoop was eens Lord Mayor te worden, werd hij teleurgesteld, want een jaar later stierf zijn oude meester te Alfreton, en zette hij diens zaken voort. De opening van Nicolaas Flamstead's winkel baarde veel opzien in die kleine stad. Sedert vele geslachten had de handel in horloges en klokken daar voortgesukkeld op dezelfde slaperige, levenlooze wijze; er was geen vooruitgang, er was stilstand in de kunst. Eensklaps deed Nicolaas den geheelen ouden voorraad van de hand tegen een prijs, die het landvolk in groote verzoe king bracht, daar het gewoon was horló- bewaakt door een of meer politieagenten. Soms staan beide partijen elkaar vijandig te bekijken, maar in verreweg de meeste gevallen zijn ze in gemoedelijk gesprek. Het is een vriendschappelijke oorlogstoe stand op die manier. Levensmiddelenpakhuizen worden door sterke politieafdeelingen bewaakt. Die Sf- deelingen bestaan soms voor de helft uit echte vrijwilligers. De agenten pasten van daag nog op de vrijwilligers en keken glimlachend toe hoe dezen het deden. Er was echter niets te doen, zoodat de nieuwbakken agenten in burger met een armband om er wat verlegen bijstonden. Ieder moet zich nog wennen aan zijn taak. i Onaangenamer zag het er uit in' de groote verkeersaderen van de echte volks wijken. Daar staan voortdurend veel men schen op straat, die niets te doen hebben. Af en toe wordt een auto wat nageroepen, soms ook, als de politie er niet is, wat nagegooid. Een enkelen keer loopt het hooger. Er is dan spanning in de lucht. Daar ontstaan dan de berichten uit over aangehouden en omgeworpen auto's. De omnibussen en veel particuliere wa!- gens zijn er reeds op ingericht. De mo torkap zit op slot, soms nog een prikkel draad er om heen gewikkeld om te ver hinderen dat er op geslagen wordt. Want menigmaal is de onbeschermde motor met hamers en houweelen vernield. De ruiten van veel auto's zijn reeds met kippengaas beschut. Ik heb al met omni bussen gereden, die met planken geblin deerd waren. Vakvereenigingsleiders ge arresteerd. Krachtens de wet, hou dende machtiging tot het nemen van uit zonderingsmaatregelen, met het oog op. ges te dragen, zoo groot als rapen, en klok ken te hebben zoo smakeloos en lomp, als of zij het werk waren van Tubal Kaïn. Op een marktdag opende hij zijn winkel en stalde in de smaakvolle kasten zulk een voorraad van nieuwe artikelen uit, dat de menigte stom van verbazing staan bleef. Welke lieve kleine gouden en zilveren hor loges! Welke bevallige klokken en tijdme ters, in mahoniehouten kasten en onder glazen stolpen, verguld en in brons! Welk een keurige wijze van bewerking. Hoe vele wonderen had Nicolaas niet te vertoonen aan zijne bezoekers! Het gevolg was, dat bijna niemand, twintig mijlen in het rond, meer tevreden was met zijn horloge. Ieder moest er een hebben volgens het nieuwe systeem, gelijk Nicolaas het noemde. Men sprak van niets dan van hefboomen, vrij komende beweging, chronometers, cylin ders en gegraveerde kasten. Nicolaas was weldra genoodzaakt, nieu we, groote werkplaatsen aan te leggen en had daarin zulk een menigte menschen aan het werk, als nooit te voren in Alfre ton gezien was. Men kon gerust zeggen dat zij daar leefden van klokken en horloges, in plaats van er alleen maar op te zien hoe laat het was. Maar niet slechts voor Alfreton en den omtrek werkte Nicolaas, ook uit Londen ontving hij bestellingen. 1 - i L l (Wordt vervolgd.)' j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1