lerMssws. Onderwijs. gemengd Nieuws. Uil se Pers. werd in de meeste reisgidsen weinig of geen aandacht aan ons eiland geschonken. Hierin begint nu verandering te komen. In verschillende gidsen van de A.N.V.V. werd een bescheiden plaats afgestaan voor Zuid-Beveland. Medewerking werd toegezegd en ver leend bij de uitgave van het tijdschrift „Ons Zeeland", terwijl straks bij duizen den in het buitenland de nieuwe folders van Zeeland zullen worden verspreid. De voorzitter dankt den secretaris voor het zeer vele werk, door hem voor de vereeniging verricht. De vereeniging is zeer veel verplicht aan den heer Houte kamer. De penningmeester, de heer van Balle- goyen de Jong, bracht daarna financieel verslag uit. Spr. merkt op, dat er veel in het afgeloopen jaar verricht is, maar dat dit zich afspiegelt in de financiën. De ontvangsten bedroegen f2154.19, de uitgaven f 2554.01, zoodat er een nadeelig saldo is van f 399.82 (vorig jaar f 136.775) De rekening is nagezien en wordt goed gekeurd. Den penningmeester wordt dank gebracht voor zijn beheer. De voorzitter acht het begrijpelijk, dat er een tekort is, gezien het vele werk Maar het Bestuur heeft besloten zich voor dit jaar stipt aan de begrooting te zullen houden. De subsidie voor de muziekkorp sen te Goes zal in 1927 niet meer worden uitbetaald. Op een vraag van den heer de Roo, deelt de secretaris mede, dat er dit jaar schriftelijk en persoonlijk reclame voor Zuid-Beveland zal gemaakt worden, zonder dat dit de vereen, iets kost. Dhr de Roo bepleit een geringe contributie- verhooging, om uit de schuld te komen, wat de voorz. gevaarlijk acht. Dhr L. Venver oppert het idee, om van wege de vereeniging in enkele bladen te adverteeren. Gewezen wordt op de finan- ciëele bezwaren. De secretaris deelt mede, dat vanwege de vereen, een schrijven is uitgegaan over de oprichting eener pro vinciale vereen, tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer. Daaraan is van verschillende zijden adhaesie betuigd, zoo dat zulk een organisatie wellicht dit jaar er komt. Dan kan er nog meer aan propaganda gedaan worden. De penningmeester merkt betreffende de feest-avonden op, dat het orga- niseeren daarvan eigenlijk niet op den weg der vereen, ligt. Verder meent spr., dat er meer gestreefd moet worden naar vermeerdering van ledental dan naar con tributie-verhooging. Dhr de Roo oppert het idee, het fonds voor het Zuid-Bevel, costuum van Prinses Juliana in de kas der vereeniging te storten, als de gevers daartegen geen bezwaar hebben. Er is nog een restant van plm. f 160. De vereen, neemt dan de verplichting op zich, het costuum in goeden toestand te houden en zoo noodig aan te vullen. Aldus wordt be sloten. De aftredende bestuursleden de lieeren J. van Ballegoijen de Jong, dr L. G. Gelderman, G. Geysen en G. Houtekamer worden herkozen. De secretaris deelt mede, dat dit jaar de ringrijderij: zal gehouden worden in overleg met het tentoonstellingsbestuur Nijtengo. Dit laatste neemt de kosten voor zijn rekening. Dhr L. Venver had liever de alg. ver gadering gehouden gezien in Maart. Dan had hij voorgesteld aan de Spoonveg-Mij te verzoeken in de Meimand extra-treinen op Zondag naar Zuid-Beveland te laten loopen. De voorz. acht dit laatste niet gewenscht met het oog op de Zondags opvatting in deze omgeving. Ook dhr T. Faberij de Jonge meent, dat dit niet op den weg ligt van een vereeniging, waarin iedere gezindte vertegenwoordigd is. Dhr Verwer concludeert, dat de vereeniging dus niets voor week-ends voelt. De voorz. wekt de leden op, zulks naar aanleiding van een vraag van den heer de Roo, eens een kijkje in bet bureau der vereeniging te nemen, dat er schitte rend uitziet en goed wordt beheerd. Hierna sluiting. Hoedekenskerlce, In de Raadsvergade ring van Vrijdagnamiddag waren afwezig de heeren De Regt en Steenbakker met kennisgeving. De voorzitter deelt mede, dat deze vergadering is belegd ter be spreking van de vacature met 1 Juli a.s. ontstaande aan de openbare lagere school wegens het aan de onderwijzeres in de vorige vergadering op haar verzoek ver leend eervol ontslag. Door B. en W. is dienaangaande met het schooltoezicht ge confereerd en is men tot de conclusie gekomen, dat nu geen nieuwe onderwij zeres op grond der L.O.-wet kan worden aangesteld, welker jaarwedde het Rijk ver goedt, met het oog op het groote aantal kinderen (84) thans in de school aan wezig de taak voor het hoofd en den aanwezigen onderwijzer te zwaar wordt en het derhalve in het belang van het onderwijs gewenscht is een derde kracht bjj te benoemen. B. en W. stellen daarom voor een vrouwelijke assistente aan te stellen op een jaanvedde van f500 be voegd voor onderricht in de handwer ken, die dan onder de gemeentelijke pen sioenverordening zal vallen en derhalve daarover 8 pCt. zal moeten betalen. De R.K. school te Kwadendamme heeft dan ook recht op dit bedrag uit de gemeente kas. Na eenige discussie vereenigt de Raad zich met algemeene stemmen met het voorstel van B. en W. en worden deze gemachtigd een oproeping te doen. Nadat nog besloten is aan de drie solli citanten voor de vacante betrekking van secretaris-ontvanger van het Burgerlijk Armbestuur uit te noodigen te willen op geven welk perceel zij voor hun dooi den Raad bepaalden zakelijken borgtocht Van f2000 wenschen te verbinden, opdat de Raad over de genoegzaamheid daar van zou kuDnen oordeelen, wordt, bij de rondvraag niemand het woord verlangen de, de vergadering gesloten. lerseke. Zaterdag j.l. had alhier een wedstrijd plaats tusschen de korfbalclubs „Volharding" alhier en „Elto" uit Kloe- tinge, welke door „Elto" met 21 werd gewonnen. Stand voor de rust 10 voor „Volharding". Westkapelle. In het raadsverslag van deze gemeente, opgenomen in no. 182, 6 Mei, is abusievelijk gemeld, dat A. Lou- werse, straatmaker, verzocht bad om ook voor 1926 een extra-loon van f0.80 per dag voor kantwerk bij. bestrating te mogen ontvangen. Hij heeft f0.50 gevraagd, welk verzoek door den Raad met alg. st. is ingewilligd. Middelburg. Zooals Zaterdag in ons blad werd geannonceerd, zal Woensdag al- bier een vergadering worden gehouden van leden en doopleden der Geref. kerken op Walcheren, die zicli bezwaard gevoelen over de besluiten der Generale Synode van Assen. Zooals ook werd bekend gemaakt, zou ds J. H. Telkamp, lid der Generale Synode, worden uitgenoodigd die bezwa ren te willen weerleggen. Z.Eerw. zond echter Zaterdag bet volgend schrijven aan den heer mr L. v. Andel en verzocht ons dit op te willen nemen. Het luidt als volgt: WelEdelgestrenge Heer en Broeder, Naar aanleiding van Uw verzoek, om op een vergadering van bezwaarde leden en doopleden der Geref. kerken op Wal cheren, te houden 12 Mei a.s., te trachten, de bezwaren weg te nemen, welke U daar tegen de besluiten der Generale Synode van Assen denkt te ontwikkelen (en mis schien nog anderen met U), heb ik het ge noegen, U bet volgende mede te deelen: lo. dat bet mij in hooge mate bevreemdt, dat de broeders G. van Westen (Vlissin gen), Dr E. Scheps (Middelburg) en U bij de vaststelling van een vergadering, waar op de broeders mij zulk een belangrijke rol hebben toegedacht, geen overleg met mij hebben gepleegd, wat den tijd betreft. Op den door-U-zonder-mij-vastgestelden avond heb ik tot taak, om van 710 uur catechetisch onderwijs te geven; 2o. dat het mij, wanneer de waarachtige bedoeling voorop zit, om te trachten elkan der in deze belangrijke zaak te verstaan, gewenscht voorkomt, dat mij tevoren al thans eenige aanduiding gegeven wordt van de hoofdbezwaren; 3o. U zegt, bij advertentie te willen sa menroepen de „bezwaarde mannelijke of vrouwelijke leden of doopleden der Geref. kerk te Middelburg, Vlissingen, of van eenige Geref. kerk op Walcheren met de besluiten der Asser Synode, alsmede met de kerkelijke vervolgingen daarna inge steld, tegen verschillende predikanten en andere ambtsdragers der Geref. kerken". Nu zijn er in ons land enkele vergade ringen gehouden, waar de niet-bezwaar- den geen toegang hadden, of bij aanvang verzocht werden de vergadering te verla ten. Indien dit ook Uw bedoeling is, heb ik daartegen bezwaar. Het lijkt mij toch vóór alles gewenscht, dat men alle een zijdigheid vermijdt en vooral niet de moge lijkheid afsnijdt, om door uitvviseeling van gedachten zijn bezwaren te laten wegne men. Vergeef mij, dat ik deze onderstelling maak; ze is gegrond op de bovengenoemde werkwijze in enkele andere plaatsen en op Uw schrijven; 4o. in nauw verband hiermede meen ik te moeten opmerken, dat de broeders vrij wel reeds een standpunt hebben ingeno men, vooral blijkens het voetstoots spreken van „kerkelijke vervolgingen". Nog steeds kan ik de zaak, waarom het gaat, niet an ders zien, dan dat de Geref. kerken de vervolgden zijn, wier hechte grondslag van Gods Woord men onbedoeld of opzettelijk tracht te ondermijnen. Wanneer men in ernst wil samenspreken, begint men niet met zulk een ernstige beschuldiging van vervolging als feit te constateeren; 5o. aan Uw uitnoodiging zou ik alleen kunnen voldoen, en zelfs gaarne aan het welslagen van Uw vergadering willen me dewerken, indien mij tevoren gewaarborgd kon worden, dat het in geenerlei opzicht de bedoeling is, om zooals elders een comité van actie te vormen. Vergeef mij ook het stellen van deze mogelijkheid; de particuliere uitlatingen van een twee tal der bovengenoemde broeders geven mij daar vrijmoedigheid toe; 6o. zeer bevreemdt mij het feit, dat aan deze actie in dezen vorm wordt deelgeno men door Dr E. Scjjeps, die aanvankelijk met waar deering van den kerkeraad den juisten weg insloeg door zijn bezwa ren bij zijn kerkeraad in te dienen en met wien hij heeft afgesproken, een onderhoud te hebben, wanneer de nadere toelichting" van de Synode zelf zou zijn verschenen. Daarin heeft deze broeder bewilligd en de kerkeraad is dus met hem nog in onder handeling. Ik versta het niet, dat hij bui ten den kerkeraad om, thans een anderen weg inslaat, het initiatief nemend tot de bedoelde vergadering. Het doet mij veel leed, dat ik om boven genoemde redenen uw uitnoodiging, waar voor ik U dank zeg, niet kan aanvaarden; en dat te meer, omdat ik het een voorrecht acht, om ook in deze belangrijke en in grijpende zaak, die blijkbaar ook Uw volle belangstelling heeft, elkander zooveel mo gelijk van dienst te zijn. - Vriendelijk verzoek ik U, indien U op bedoelde vergadering mededeeling doet van het feit, dat U mij hebt uitgenoodigd, voorlezing te doen van mijn antwoord. Met betuiging van boogachtig, Gaarne Uw dienstwillige, (w. g.) TELKAMP. Middelburg, 8 Mei 1926. Wij plaatsten Zaterdag eenige mede- deelingen over de eindexamens aan de B-afdeelingen der R.H.B.S. Thans het vol gende over de A-afdeel ingen: Bij de eind-examens: te Vlissingen 25, 26, 28, 29 Juni, te Middelburg 30 Juni, I, 2 en 3 Juli; en te Goes 5 en 6 Juli zijn benoemd tot deskundigen: Dfc H. Blink, oud-hoogleeraar, te 's Graven- liage; mej. dr A. Posthumus, privaat-do cent aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, wonende te. 's Gravenhage; P. Werkman, oud-leeraar bij het middelbaar onderwijs, te Leiden; C. Kamermans, ac- countant, te Vlissingen. Examens. Wij herinneren er aan dat het schriftelijk examen voor onder- wijzer(es) zal plaats hebben 8 Juni en de mondelinge zullen aanvangen 17 Juni. Ee commissie o.a. voor de inspjec. Middel burg, Goes en Terneuzen houdt zitting te Rotterdam; voorz. de heer A. Smit Jzn. insp. van het L.O. in de insp. Ter Neuzen te Terneuzen. Aanmelding vóór 20 Mei. Geslaagd voor het ptrop. examen The ologische School te Kampten de heer P. II. Wolfert te Terneuzen. Te Utrecht voor het 2e gedeelte van het theoretisch tand heelkundig examen de heer M. J. Okker. Ongelukken. De veehouder M., wonende te Oldeboorn, viel bij 't schoon maken van een schuur van een der bal ken omlaag en kwam met het hoofd op een kraan terecht. Met een gespleten sche del werd hij opgenomen. Zijn toestand is zorgwekkend. Te Enkhuizen werd Vrij dag de bejaarde heer B. door een luxe auto aangereden. In bedenkelijken toe stand werd hij naar het ziekenhuis ver- voerd. Te Sliedrecht is de 20-jarige v. a. G. door een autobus overreden en ernstig gewond. Zijn toestand is zorgelijk. Zaterdagmiddag is de 18-jarige H. te Maastricht van hel dak van een huis ge vallen. Door den Gemeentel. Geneesk. Dienst werd hij bewusteloos opgenomen en met een schedelbreuk naar Galvarie-berg gebracht. De uitbrekers van J o 1 i e t. Wij hebben Zaterdag het een en ander meegedeeld over de dramatische ontsnap ping van zeven boeven uit de moderne stalen strafgevangenis te Joliet (Illinois). Vier van de zeven bandieten zijn al weer gegrepen, n.l. tusschen de plaatsjes Strea- torw en Leonore, beide in den slaat Illi nois gelegen, door een groep bereden po litiemannen uit het district La Salle, die de vluchtenden ontdekte en aanviel. De desperado's verdedigden zich manmoedig en schoten een van de politiemannen dood; doch ten slotte legden zij het af te gen de talrijker en beter bewapende man nen van de politie. Men vermoedt dat een vijfde vluchteling zich in diezelfde buurt verscholen houdt. Nrs. zes en zeven worden gezocht in Chi cago of verder naar het Westen. Men neemt aan, dat zij er in geslaagd zijn in een trein te komen die van Leonore naar Chicago reed. Er is in de buurt van Leo nore een steile hoogte, die de trein moet overwinnen en waar met zoo geringe snel heid wordt gereden, dat onversaagde man nen er met eenige kans op succes op de treeplank kunnen springen. Een van de vier gepakten is doodelijk, althans ernstig gewond; een tweede was eveneens ge kwetst, doch zag nog kans een van de po litiemannen doodelijk te verwonden. De vijfde schijnt nog niet te zijn gepakt; maar- deze kan niet ver af zijn. (N. R. G.) Een vader. Voor de gezworenen van Sein-en-Oise staat een man terecht, een gewezen officier uit het koloniale le ger, die zich tijdens den oorlog zeer dap per heeft gedragen. Hij wordt beschuldigd zijn zoontje van negen jaar, dat een lastig kind moet geweest zijn, doodgeranseld te hebben. Hoewel er geen twijfel omtrent 's mans schuld bestaat, zoekt hij die ach ter allerlei uitvluchten te verbergen. Fraude b ij werkloosheids- u i tk e e r i n g. De rechtercommissaris te Haarlem onderzoekt weer twee gevallen van fraude bij werkloosheidsuitkeering. Een auto van een Haarlemschen winke lier had den ongehuwden lossen arbeider S. aangereden. S. werd ernstig verwond en moest geruimen tijd in een ziekeninrich- ting verpleegd worden. De verzekerings maatschappij, waarbij cle winkelier verze kerd was, keerde aan S. een bedrag van f 1000 ineens uit, waarvan S., die zich in middels tot het burgerlijk armbestuur om ondersteuning had gewend en ondersteu ning van f 7 per week ontving, geen mede deeling deed. Voorts is <nog gebleken, dat S. 2 jaar lang bij den winkelier L. elke maand f 100 ontving, waarvan ook geen mededeeling is gedaan aan het burgerlijk armbestuur. Een ander geval is het volgende: Een arbeider werd ziek en moest in een zieken- inrichting worden opgenomen. Zijn kame raden gaven aan zijn gezin f 15 per week. Voorts ontving de vrouw van een liefda dige instelling ook een bepaald bedrag per week. Toch vroeg zij ondersleuning aan het burgerlijk armbestuur en zij verzweeg bovengenoemde ondersteuningen. Toen de man het ziekenhuis verlaten had, was hij nog niet direct in staat te werken, en de uitkeering van drie zijden ging gewoon door. Thans is gebleken, dat cle betrokken arbeider reeds 9 weken aan het werk was, en in die 9 weken de uitkeering van liet burgerlijk armbestuur heeft opgestreken. Wagon ontspoor d. De stati onschef te Dijkerhoek bemerkte Vrijdag middag bij het passeeren aldaar van dsn snelgoederentrein no. 3874- in de richting van Deventer, dat daaraan iets haperde en waarschuwde het station Bathem. Van daar liet men het signaal op onveilig, ten einde den trein te doen stoppen. Toen deze stilstond bleek, dat een waggon was ont spoord. De materieele schade, vooral aan den weg, is nogal beduidend. Pesroonlijke ongelukken kwamen niet voor. Een stofzuiger en geen stopcontact! Een bewoner van Hoog- kaspel (N.-H.) bestelde te Hoorn een elec- trischen stofzuiger. Toen de monteur bij bestelling informeerde naar de plaats van het stopcontact, werd hem de wedervraag gesteld: „Kan ik dien stofzuiger dan niet aansluiten op het brongas?" Het ongunstige weer in Frankr ij k. Het aanhoudende ongun stige weer, met dagelijksche regenbuien en felle koude, verwekt overal in Frankrijk groote schade. Tot zelfs aan de boorden van de Middellandsche Zee is het kil en regenachtig en uit de Oostelijke Pyreneëen worden zware stormen gemeld. De oogst van jonge groenten en vroege vruchten heeft veel geleden. De overstroomingen van Rusland. Omtrent de overstroomingen in Rusland wordt nu nog geseind: De Wol- ga is huiten haar oevers getreden en heeft een gebied van 30 kilometer overstroomd. Verscheidene steden staan onder water, 22 personen zijn verdronken, terwijl honder den cadavers van dieren ronddrijven. Autobus door de stoom tram g e g r e p e n. Zaterdagnamiddag heeft te Berlicum bij Den Bosch een ern stig autobusongeluk plaats gehad. Op een der bochten aldaar ontmoette een autobus een extra-stoomtram die de chauffeur niet verwacht had, daar juist een tram was gepasseerd. Hij trachtte de tram te ont wijken, doch reed tegen een paal, waarna de auto door de tram werd gegrepen en op zij geslingerd. De 14 inzittende personen werden allen, de meeste door glasscher ven, gewond. De heer Tonnaer, ontvanger der directe belastingen, was aan hoofd en hand gekwetst en werd per auto naar het ziekenhuis overgebracht. Zijn toestand schijnt niet ernstig. De heer van Tulder, die eveneens vrij ernstig aan hoofd en hand gewond was, werd per auto naar zijn woning te Eindhoven vervoerd. Een kindje van 10 maanden, dat door de moeder juist uit het ziekenhuis was gehaald, werd ern stig aan het hoofdje verwond in een café binnengedragen. Men vreest voor hersen schudding. De moedor was ook gewond, doch niet ernstig. Do meeste der andere passagiers zetten met een andere autobus de reis voort. De chauffeur had slechts eenige ontvellingen. Geheime distilleerder ij ontdekt. Dezer dagen kwam de politie ter oore, dat in een perceel aan de Nieuwe Havenstraat te Den Haag regelmatig over tredingen van de Drankwet zouden plaats hebben. Zaterdagmiddag hebben eenige re chercheurs vergezeld van eenige belasting ambtenaren een inval gedaan in bedoeld perceel. Het bleek al spoedig, dat men hier inderdaad te doen had met een geheime distilleerderij. Op het oogen- blik, dat de politie het perceel betrad, was de bewoner juist bezig het een en ander klaar te zetten voor het maken van gedistilleerd. In tegenstelling met an- deie clandestiene instellingen, waar het gedistilleerd vaak met behulp van een ketel wordt gemaakt en waardoor men licht aan ontdekking bloot staat, werd hier een geheel chemisch procédé gevolgd. De bewoner, B. genaamd, van beroep chemicus, vervaardigde hoofdzakelijk ge distilleerd op kleinen schaal. Toch heeft de politie een aanzienlijke partij' bij hem in beslag genomen, o.m. een 40-lal fles- sclien champagne. Ook verschillende pre paraten werden in beslag genomen. Toen B. zich ontdekt zag, heeft hij in een onbewaakt oogenhlik zelfmoord willen ple gen. Hij wilde zijn polsslagader doorsnij den, maar dit gelukte hem niet. Toch verwondde hij zich zoodanig, dat de Ge neeskundige Dienst overbrenging naar het Ziekenhuis noodzakelijk oordeelde. Zijn toestand is van dien aard, dat de politie hem nog geen verhoor heeft kunnen afnemen. Dit zal waarschijnlijk vandaag geschieden. Inbraak te Rotterdam. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is in de kleedingfabriek De Industrie der firma Gebr. Bervoets te Rotterdam een brutale inbraak gepleegd. Ze hebben de gazen hor en ijzeren spijlen weggebroken, het raam uit de scharnieren gelicht en zijn zoo binnengekomen. In het parterre hebben ze met een zuurstofapparaat een groote brandvrije kluis opengebrand. Doch deze bevatte slechts boeken en papieren. Uit een lessenaar hebben ze sleutels genomen welke bij een kluis in een aangrenzend vertrek behoorden. Uit deze hebben ze een zesduizend gulden gestolen, welke in kistjes in de vakjes stond. Bij hun af tocht hebben de dieven hun werktuigen laten liggen, een heele colllectie. Ze heb ben met handschoenen aan gewerkt, zoo dat er nergens vingerafdrukken zijn ge vonden. Met de radio in het graf. De bekende puddingfabrikant Fred. Boyer te Milwaukee, die onalngs is overleden, eischte in zijn testament op straffe van onterving, dat zijn bloedverwanten hem een voor gebruik gereedstaande radio- zendinstallatie in het graf mee moesten geven. De erfgenamen, welke zich met deze zonderlinge schikking niet konden vereenigen, verzochten den rechter deze klausule te vernietigen. Niettengetsaande zij als argument aanvoerden, dat de erf later gedurende de laatste maanden van zijn bestaan, niet meer de beschikking over zijn volle geestvermogens bezat, werd hun verzoek verworpen. Zij kozen dan ook eieren voor hun geld en Fred. Boyer werd, voorzien van een zendinstallatie, ter aar de besteld. Ongewenschte gast. Door ze keren D. te Maastricht werd een doode kat, die bij hem op zolder lag, door het dakvenster geworpen, in de meening ver- keerende, dat het reeds in ontbinding ver- keerende cadaver, op de binnenplaats zou terecht komen. Het kwam echter bij den hotelhouder S. in de eetzaal terecht; na eerst een groote ruit van het bovenlicht door den val vernield te hebben, richtte het doode beest ook nog verwoestingen aan op het servies van de tafel. De onvoorzich tige buurman zal dus aardig wat te beta len hebben. T r a m h o t s i n g te W a g e n i n- g e n. Vrijdagavond zijn te Wageningen twee trams in den Eng op elkander geloo- pen. De tram van Ede had op wissel vier moeten stoppen, maar is doorgereden. De machinist op de tram van Wageningen, van Brussel, zag het ongeluk aankomen en gaf onmiddellijk tegenstroom, tevergeefs echter, want de afstand was te kort om nog te stoppen. Een geweldige botsing die ver in den omtrek gehoord werd, had plaats. In de tram van Ede bevonden zich een aantal meisjes, werkzaam op de kunstzij defabriek te Ede, en wel in den eersten passagierswagen. Twee van haar stonden op het voorbalcon. Door den schok ver brijzelde de bagagewagen van de tram van Ede het geheele voorbalcon en nog een compartiment van den eersten passagiers- wagen. De 22-jarige Dirkje Meurs werd onmiddellijk gedood, terwijl het 22-jarige meisje, genaamd Mol, vrij ernstig gewond werd. Zes meisjes in den wagen bekwa men lichte kwetsuren. Het duurde geruimen tijd voor men den wagen zoover had opgevijzeld, dat men de beide meisjes op 't voorbalcon kon vrijma ken. De machinist Kooien, van de tram van Ede, bleef vrijwel ongedeerd. De ma chinist van Brussel liep een niet ernstige hoofdwond op, terwijl ook de conducteur van de tram uit Wageningen licht aan het hoofd gewond werd. De heide trams ble ven op do baan. Uit Wageningen was onmiddellijk de politie ter plaatse, terwijl drie doktoren geneeskundige hulp verleenden. Dadelijk werd begonnen met den weg vrij te ma- kon. Te 2 uur kwam het parket uit Arn hem op het terrein. Socialistische tactiek. Do R.-Katholieke leidslieden leggen vooral in den laatsten tijd den nadruk op de noodzaak van de eenheid hunner partij en zij tonnen zich over den bestaan- den toestand zeer tevreden. Geen wonder ook. Een van de kwaad ste aanvallen tegen die eenheid was het aanbod van mr Merchant, met zijn poli- tieken koehandel omtrent hei gezantschap. Een in den grond boleedigend aanbod. Wij wezen er meer dan eens op, dat de z.g.n. democratische samenwerking voor de sociaal-democraten juist het mid del is 0111 de Christelijke partijen, die zich daartoe laten leenen, te verdeelen en te vernietigen. De Belgische corr. van „Het Volk" ver telt nu het volgende Tijdens de maandenlange onderhande lingen en besprekingen, die de vorming der huidige regeering-Poullet-Vandervelde vooraf gingen, is er in den schoot der partij dikwijls geredetwist over de vraag, of het mogelijk was voor de socialisten met de vertegenwoordigers van geheel de rechterzijde te onderhandelen en of er niet als voorwaarde moest worden gesteld, dat de besprekingen alleen zouden worden gevoerd met de katholieke demokraten. Het doel van de verdedigers dezer laat ste richting was duidelijk: vóór het zelf? mogelijk was te onderhandelen, moest de scheuring in de katholieke partij een vol dongen feit zijn. De tegenstanders, waaronder Vander- vede, hielden, alsdan, de volgende rede- noering: „De katholieke demokraten dur ven zich nog niet van hun partij afscheu ren en de konservatieven, die tot nu too door de demokraten gehoorzaamd wer den, zien de noodzakelijkheid niet in, tol. een scheuring te drijven. Met de demo kraten te willen verplichten brutaal den rug toe te koeren aan de konservatieven bereiken wij geen ander resultaat dan een demokratische ïegeering onmogelijk te ma ken, met als gevolg een liberaal-katho lieke koalitie, waarin de katholieke de mokraten gevangen zitten. Beter is het, voor alles, een demokratische regeering samen te stellen, waarna, door de aktio zelve dezer regeering, het proces van ontbinding in de katholieke partij zich verder zal uitbreiden. De gebeurtenissen geven aan deze re- deneering gelijk. Niet, dat men nu reeds zeggen kan: binnen zooveel weken of zoo veel maanden valt de katholieke partij, die, in haar sterkte en haar macht on aangetast vijf-en-dertig jaar lang België heeft geregeerd, uiteen, maar de krisis wordt er steeds scherper en men kan, in elk geval, voorspellen, dat er, vóór de komende gemeenteraadsverkiezingen, die in September of October gehouden worden, plaatselijke scheuringen zullen zijn voltrokken. Men ziet het nu weer: een z.g.n. de mocratische regeering samenstellen, waar na door de actie dezer regeering het, proces van ontbinding in de katholieke partij zich verder zal uitbreiden. Wal in Duitschland geschiedde gebeurt thans in België. De R.-Katholieke Staatspartij, die zulk een bond met de sociaal-democraten en vrijz.-democraten aanvaardt, legt zichzelf op de slachtbank.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6