ET" Abonneert U op dit Blad. sleÉp, Christelijke Kweekschool Maatschappij voor Hypothecair Credief in Nederland. IZAAK BOASSON ZONEN's BANK middelburg. oostburg. W. TM BBTSEN. Hoorilweg, IHiddelborg. Een glad zicht is Uw' te introductie, ïeer U daar- elken morgen. EEN HOOFD. rentekaart, Gevestigd] te 's-GRAVENHAGE. Opgericht in 1889. Deze Maatschappij geeft thans uit: 4 7* pCt. Pandbrieven tegen den koers van 98 pCt. in coupures van flOOO.—f500.en fl00.—welke ver krijgbaar zijn ten kantore van Handelsonderwijs te Middelburg. en mes gebruikt, dat rp is, scheert U zich r met plezier. Koop et-V eiligheidsscheer- sjes aanzet. jheermes ERSMA - DEN HAAG. Iimeren aanvoer; id el, vrijwel On- rs aanvoer kort, ;ge handel, zoo- ed werden. En- oven noteering. junstig. Zouters ideld. zaad f 70—f 72, lijnzaad (blauw) flS—f 19. w f 0.75—f 1.20, f0.60—fl, 3300 L.30, 3000 K.G- 500 K.G. Dauw ie Eigenheimers igenheimers f2 re f 4.75f 5.25, Star f 3—£3.40, ta winter .68, E ie ren 5> anbesteding voor ais eiï landbouw- m Gorsel, alhier, tibrouwer te Ber- alsteen)'f 26855 155 (Belg. steen); om, resp. f28944, le Sande te Ril- 100, f27950; Joh. om resp. f 29000, ijk, te Halsteren, foensdrecht resp. de Nijs te Ber de Kok, Heerle 00, f27800; Mar. f25975, f 25825, rabbendjjfce resp. RBERIDH«. den morgen ;ld door het te De Bilt. 770.3 te Var- stmanoer; d van 11 Mei: tot Westelijke' 'trokken. Later zachter. hem. teijn schrijft; in. volgenden „in- ichem: ste in.dr.uk ten! havenhoofden seps, den, man ij. Daar komen rol met donker- rachten elkaar er, dat door de jftige beweging er twee tegen held, hevig ge- emenGin- aiim naast ons Dat is iets alles goed af! troomd met die i. Ze vullen de agen lang zoo met die stille dierbaar Insu- iwe verzorgers uit op de goede ze ons daar, ig voelden. Ze willen ze ver- ze kleven ons als de eenige is den trein te oei van de reis een aanvoer- aet meest naar an boven door door blinkend Met kostelijk ons, arme lee- i goedgunstige r hem van ons nen! Maar met a zijn we vol- goedkoop uit: sal hij ons met >ot brengen, en louane en door wat willen :e midden van uiten: we moe- vertrouwd aan sn vriend! Een vliegen ze op aeet, sleepen ze de gangen ichter aan, om gzaam gepakt, l. Daar is alles t zich over de reeling; wij kijken; beneden ligt een roei- booÉ te dobberen naast ons schip. Daar schitl één toe, pakt een koffer, slaat er een touw om heen wip! daar gaat hjj, naar omlaag de zee in?! Gelukkig, hij is in de boot. Daar gaat een handkoffer. Nog eenvoudiger: een touw met een haak; de haak om het handvat, rutsj, naar om laag! Zoo de een na den ander, totdat heel dat kleine bootje gevuld is met koffers van alle formaat en alle kleur. N* wij zelf! De dikke wijst ons hoffelijk den weg hij heeft intusschen, met het oog op de bagage, den prijs heel eenvoudig verdubbeld, maar wat zullen wij, arme stakkers, in dat milieu, als de trein ons ontgaat?! Daar is een trap neergelaten, de dikke gaat voor, dat geeft vastigheid, ten minste daar ligt een motorboot, waar we in moeten. We zitten. Een woord, een wenk de motor zet aan, we vliegen het water door. Weer geschreeuw! De boot met de ba gage! De dikke beveelt een touw wordt uitgeworpen onze bagage vliegt nu mee, hobbelend over het water; hoe komt er een stuk van terecht! We moeten eruit: aan land, naar de douane. Een vieze loods. Een beleefde be ambte. „Que est-ce que vous-etes?" „Pas teur!" „Ouvrez-cela!" Met een gebaar naar mijn grootsten koffer; hij dénkt zeker: wat moet jij daarmee! Ik gehoorzaam. Hij speurt; vindt niets, natuurlijk. Verder. Dan Prof. Böhl. „Et vous" „Professeur, Holland!" Een buiging, een gebaar de reeds geopende koffer mag zóó maar dicht. Of Holland ook beroemd is! Klaar. Naar buiten. Ander moment. Een klein rijtuig, met twee broodmagere paar den ervoor, rijdt aan. Wij daarin? Inder daad! En voort gaat het, in vaart, naar het station Wij moeten betalen, veel te veel, maar wij halen den trein! Een keurige trein, waar we te Port-Said instapten! Hij kon de vergelijking met on ze Westersche D-treinen best doorstaan. Rechts zagen we in de schemering het Menzale-meer, een gladde, wijde water spiegel, vanwaar een koude wind door het open raam ons tegenwoei. Links het Suez- kanaal, dat vreemd klein leek voor een reusachtigen stoomer, die juist voorbij voer Hoog stak hij uit tegen het invallend donker, met zijn vele lichtjes verrassend als een wonderfijne illuminatie. Te El-Kantara (West) moesten we over stappen voor den trein naar Palestina. Een pont bracht ons over het Suez-kanaal. Maar daar hadden we een tooneel, onver getelijk voor een oog, aan het Westersch leven gewend. Daar zaten arbeiders, moe van het werk, op weg naar huis. Hoofd doeken en gewaden van alle kleur. Een boot moest eerst passeeren, voordat we konden overvaren. Langzaam naderde die; het groote zoeklicht, aan den boeg, wierp zijn schijnsel over het zacht rimpelend water. Dichtbij ging een roeiboot; de rie men stil op en neer, 't scheen in dat licht een reuzeninsect, dat met zilverachtige poolen over het watervlak zich bewoog. En boven: de verre, wijde hemel, donker, zonder maan, met twinkelende sterren in den Oosterschen nacht. Zoo naderden we de woestijn El-Kantara Qost. Op het perron een ki osk, waar we een Hebreeuwsche courant kochten en in kennis werden gesteld met het Joodsch informatie-bureau te Jeruza lem, dat ons welwillend den weg zou wij zen naar de nieuwe kolonies van het oude volk in het oude land. Plotseling kabaal. Daar staat een have loos gekleed man letterlijk te huilen en te klagen. Hoe leefde toen voor mij dat woord „huilen", dat in het Oude Testament zoo vaak ons ontmoet! En daar, naast het station, tegen den muur, daar zaten bedelaars, zoo op den grond, gehuld in een wijden, vuilen man tel. Zat zóó Lazarus niet aan de poort van den rijken man? Dien nacht reisden we door de woestijn. En onze gedachten gingen naar die reuze figuur uit het begin van Irsaëls volksle ven, naar Mozes. In dienst van zijn God leidde hij de stammen naar een nieuw be gin. Wat een geloofskracht moet hij gehad hebben, om aan te vangen, om door te zet ten in die eindeloos lijkende vlakten! Welk een mysterie van leven in'dien Heer, Je hovah, „Ik zal zijn, die Ik zijn zal", die zijn ziel gegrepen had! Daar ineens, bij het schijnsel van het licht, dat uit den trein schijnt, zien we een palmbosch aan weerszijden van de lijn. Rechte stammen, een silhouet van een bladerkroon, op de vlakte. Dat is water en schaduw, dat is leven, als de dood al drei gen ging. Hoe juichte Israël bij Elim, met zijn zeventig palmboomen en twaalf bron nen! In den morgen gaan we door het oude land der Filistijnen. Die wisten wel, wat ze deden, toen ze daar zich vestigden,'na de verre vaart van Kreta! Heerlijke, vruchtbare strook, vlak achter de „Groote Zee", de Middel- landsche. Hier wuift de gerst op den ak ker. Daarginder is het alles van het sap pigst groen, dat rijken, blijden oogst voor spelt Dat namen de Filistijnen voor zich. En de Israëlieten moesten zich maar red den in de vlakte, de Sjeféla, naa rhet Oos ten. Daar ligt Gaza, zoo wel bekend uit het bijbelsch verhaal over Simson. Vóór den oorlog een bloeiende stad, toen verwoest door een bombardement uit zee. Nu nog zien we een ruïne van een stad In Lydda is het overstappen voor Jeru zalem. Daar, op een heuvel, een groote kudde schapen, zwarte en witte; nu zien we de geschiedenis van Labans hebzucht en Jakobs list. Wij naderen het bergland van Juda. Telkens een uitgedroogde wadi (berg stroom). Overal steenen op de akkers ver spreid. Daar gaan we het gebergte in. We naderen Jeruzalem, de stad van zoo velen, die daar als pelgrims juichend binnen trokken; Jeruzalem, dat ons, Christenen, zoo bijzonder I ontroert. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van het Kantongerecht van 5 Mei Door het Kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens DronkenschapJ. B., St. Laurens, f25 b. s. 25 d. h.; J. P- A., Middelburg, f15 b. of 15 d. h.; J. van S. F. f 15 b. of 15 d.h.; B. C- B. F., f5 b. of 5 d.h.,, beiden Vlissingen; W. ,W].- 'sHeer Arendskerke, f 3 b. of 3 d.h.; voor waardelijk met een proeftijd van 2 jaar; Een kind beneden den leeftijd van 16 jaar sterken drank verkoopen: .P L., Middelburg, f25 b. s. 25 d.h.; Met een rijwiel niet behoorlijk uitwijken naar rechts: A. d. P., Middelburg, f 15 b. of 15 d.h.; Als bestuurder van een motor rijtuig op zoodanige? wijze rijden, dat de veiligheid van het verkeer wordt in ge vaar gebracht; 2e niet op de eerste vor dering van een ambtenaar nummer en rijbewijs vertoonen en te Middelburg op de straat een motorrijwiel berijden zonder met ten minste een hand de stuurstang vast te houden: J. L. Vlissingen, f 15 b. of 15 d.h., f 3 b. of 3 d.h., en f3 b- of 3 d.h.; Niet op de eerste vordering van een ambtenaar zijn rijwiel doen stil hou den: J. L. Middelburg, f 15 b. of 15 d.; Verwekken van nachtrumoer: P. J. A. H., Middelburg f10 b. s. 10 d.h.; Eieren van wilde eenden zoekenJ. K. Aagtekerke en A. Z. Middelburg, ieder f5 b. of 5 d.h.; Zonder gerechtigd loopen overeen anders grond: M. J. v. P., Vlissingen, f5 b. of 5 d.h.; Fietsen zonder licht: D. G., Arnemuiden, f5 b. of 5 d.h.; Een trekdier onbeheerd laten staan: D. W., Vlissingen f3 b. of 3 d.h.; Op verboden tijd in een winkel publiek aanwezig heb ben: L. S., Vlissingen, f3 b. of 3 d.h.; Wateren buiten de bakken: C. D., Vlis singen f3 b. of 3 d.h.; Met een rijwiel rijden over klinkerpaden: P. A. Wi, Utrecht f 3 b. of 3 d.h.; Te Vlissingen op een weg gelegen binnen de bebouwde kom, op een vervoermiddel door een hond getrok ken zitten: P. M., Koudekerke f3 b. of 3 dh.; Een voorwerp op verboden /lijd uit kloppen: J. E. van E)., Vlissingen f3 b. of 3 d.h.; Te Middelburg zich in het plantsoen buiten de paden bevinden: D. J. S. F., f3 b. of 3 id.h. en A- S. f 2 b. of ;2 d.h., beiden Middelburg; Als bestuur der van een rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. L'., Gapinge; Tj. van N. en L. K., Vlissingen, allen f3 b. of 3 d.h., C. P. B., Middel burg f 2 b. of 2 d.h. en J. L. A., Souburg, f0.50 b. of 1 d.h.; Een rijwiel berijden zonder met ten minste een hand de stuur stang vast te houden: P. T., Middelburg, Ï3 b. of 3 d. h.; Met een rijwiel in ver boden richting rijden: A. B. F. f3 of 3 d.h., F. J. P., en H. P., Middelburg, ieder f2 b'. of 2 d. h„ P. d. B., Koudekerke f3 b- (of 3 d.h.; J. W. Meliskerke, P. J. d- A. C. H., beiden Souburg, allen f2 of 2 dagen hechtenis. Kantongerecht te Goes. Boor den Kantonrechter to Goes zijn veroordeeld wegens overtreding Leer plichtwet A. E., 's Gravenpolder f5 of 5 d.; zoeken naar eieren van wilde een den: W. H., Baarsdorp, terug aan ouders. Niet beletten dat de hond die hij bij zich had wild opspoort: M. O., Goes f5 of 5 d.; zonder vergunning loopten over bezaaiden grond: C. S„ Kaptelle f5 of 5 d.; trekdier onbeheerd laten staan: J. H., Kwaden- damme f5 of 5 d.; fietsen over het plein der Groote Markt: J. de K., Goes f2 of 2 d.; in verboden richting in straat rij den: W. M., Borssele, f3 of 3 d.; met auto niet behoorlijk uitwijken: J. A. v: S., Ier- seke f 10 of 10 d.; met rijwieFniet behoor lijk uitwijken: A. de K., 'sH. Arendskeirke f15 of 15 d.; met auto te hard rijden, waardoor de veiligheid van het verkeer kan in gevaar gebracht worden: W- G. S,, 'sH. Arendskerke f40 of 40 d.; met mo torrijwiel niet voldoende uitwijken: W- v. B-, Ovezande, vrijgesproken; zonder ver gunning rijden over spoorlijn; M'. Z., Schore f5 of 5 d.; z.v. zich bevinden op een anders perceel in Schelde: E. M., Ierseke f3 of 3 d., J. v. S., aldaar f2 of 2 d., A. L. M. aldaar f3 of 3 d.; naam van den schipiper niet op zijn vaartuig hebben: J. C., Gent, f3 of 3 d.; Fietsen zonder rem: M. K., Ierseke f3 of 3 d.; 's avonds fietsen zonder licht: P. P., Wis- senkerke; W. v. d. S„ Golijnsplaat, M- Wi-j Oudelande f5 of 5 d.; zich met een gedeelte van een schietgeweer in het veld bevinden; M. N., Borssele vrijgesproken; J. N., aldaar f 10 of 10 d., uitleveren van van het geweer of f10 of 10 d.; van voi- rengenoemd vonnis is door J. N. te Bors sele hooger beroep( aangeteekend. Boor J. H. E- tó 's H. Abtskerke is hoogerberoep aangeteekend tegen een von nis van het Kantongerecht Goes, waarbij hij is veroordeeld wegens het vervoeren van mollenhuiden tot f 25 of 25 d. en door G. J-, Iloedekenskerke wegens het opt den opienbaren weg zonder vergunning leggen van boomen tot f 25 of 25 d. Op Woensdag 12 Mei hoopt onze geliefde Moeder, Be- |jf huwd-, Groot en Overgroot- j| moeder, ADRIANA NIEUWENHUIJZE, i Wed. van Jacob Poelman, 1 haar 90sten Geboortedag te herdenken. Namens de Familie J. HOOGESTEGER. K. HOOGESTEGER— Poelman. Krabbendijke. Zoo de Heere wil, hopen onze geliefde Ouders, Be huwd- en Grootouders, PAULUS L0UWERSE en SUZANNA JANSE, op Woensdag 12 Mei as. hun 40-jarige Echtvereeniging te herdenken. Dat de Heere hen nog lang moge sparen is de wensch van Hun dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Vrouwepolder, 10 Mei 1926. Heden ontsliep in de hope des eeuwigen levens zacht en kalm, na een langdurig, maargeduldiggedragen lijden, onze geliefde Man en zeer zorgzame Vader, Behuwd- en Grootvader, de Heer ARIJ JAN LE C0INTRE, in den ouderdom van 73 jaar. Namens de diepbedroefde Familie, P. A. LE COINTRE—Kok. Middelburg, 10 Mei 1926. Wal B 58. Bezoeken kunnen nietworden afgewacht. Den 23 Mei hopen D V. onze lieve Oom en Tante A. WABEKE en J. L0KERSE te Wemeldinge, hun 25-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun dankbare Nichtjes: LEVIN A N. TAZELAAR. NEELTJE L. TAZELAAR. Colijnsplaat, Mei 1926. Voor de vele blijken van deel neming ons betoond bij de ziekte en het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd-, Groot- en Over grootmoeder, CHRISTINA ABRAHAMSE, Wed. H. Sturm, betuigen wij onzen hartelijken dank. DE FAMILIE. Grijpskerke, Mei 1926. Hartelijk dank aan allen die blijken van belangstelling hebben betoond bij onze vijf en-twintig jarige Echtvereeniging. P. REIJNIERSE. C- REIJNIERSE—Vos. Koudekerke, Mei 1926. Hartelijk dank voor de vele blij ken van belangstelling en vriend schap ons betoond op 26 April j.l. Jb. KLEINEPIER. Zoutelande, 10 Mei 1926. Gevraagd voor de binnenkort te openen Christelijke Bewaarschool te Zaamslag Salaris nader overeen te komen. Brieven met of om inlichtingen aan den Voorzitter van 't Bestuur Ds. G. VAN DIS of aan den Secretaris C. MISSU. Vanaf heden Extra zware Cadzandsche en Woensdag op het plein Den Helm. WATTEL. Woensdag Vaarzen en Stierkalveren. J. GELOK, Schuitvlotstraat, Middelburg. l&ndp&s&t De eenige op wetenschappelijke wijse herent blauwe pasta tot het bestrijden van aan het tandvleesch Prijs per tube 65 ets» O. TlELENS, TOkurj Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Be huwd- en Grootmoeder, MARIA JANNA ALLAART, in den ouderdom van 76 jaar. Uit aller naam, P. J. VAN MARION. Goes, 8 Mei 1926. Voor de vele blijken van deel neming gedurende de ziekte en na het overigden van onzen geliefden Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, JAN RIEMENS, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, Wed. J. RIEMENS-Maljaars. Meliskerke, 10 Mei 1926. 0Vmni£r afitK/Jamdin, £cm$ei£?X\ iu CL/byduttlfwm, rhiiuïcmmuu HEERENGRACHT MIDDELBURG. Schriftelijke aanmelding voor het Toelatingeexamen, met over legging van geboorte-akte (of uit treksel) vóór 18 Mei a. s. C. WEEDA, Directeur. Zij die bericht ontvangen hebben van hun vervallen kunnen deze tot uiterlijk Donderdag 20 Mei aan mijn adres bezorgen of er mij kennis van geven. lederen Marktdag van 1—2 uur Café „De Eendracht". P. ALEWIJNSE, Kerkstr. 102, 't ZAND. Geplaatst Maatschappelijk Kapitaal Gezamelijke Reserves Uitstaande Hypotheken op 31 December 1925 Pandbrieven in omloop op 31 December 1925 f 2.750.000.- 1951.000.- 21997.000- 21.995.800.- Handelsschool met 5.jarigen cursus. (Hoogere Handelsschool.! Opleiding grootbedrijf en voortgezet handelsonderwijs. Handelsschool met 4-jarigen cursus. Opleiding kleinbedrijf. lot de 1ste klasse kunnen toegelaten worden, die de 6e klasse eener lagere school hebben doorloopen, tot de 4e klasse H. H. S. die de 3e klasse eener H. B. S. hebben doorloopen of een daarmede gelijkgesteld diploma bezitten. 8 y e In de eerste twee klassen algemeen vormend onderwijs, in de 3e klasse begint het handelsonderwijs. Handelsavondschool met 4-jarigen cursus. Onderwijs voor kantoor- en handelsbedienden en allen die overdag werkzaam zijn. Vervolgcursus H. A. S. Opleiding voor praktijk diploma boekhouden, talen, stenografie enmachineschrijven. Toegelaten leerlingen die bezitten diploma H. D. S., H. A. SH. B.S, M. U. L O. Cursus Staatspraktijkdiploma. Opleiding voor Staatsdiploma voor handel en administratie Kon Besl. 25 Juli 1925, deelnemers in bezit van praktijk diploma of daarmee gelijk gestelde ontwikkeling. Aanmelding voor de scholen en cursisten vóór 10 Juli a.s., bij den Directeur, bij wien alle inlichtingen te verkrggen zijn omtrent rechten diploma's, schoolgeldregeling enz. Spreekuur aan school Dinsdag half 9. Woensdag half 11 Donderdag kwart over 3. De Directeur, W. KOSTEN. Koopt U een Rijwiel? Vraagt dan eerst prijs bij Rijwielen in alle prijzen, allen van prima kwaliteit. Aanbevolen mer ken: Eysink, James, enz. Ook onderdeelen en electrische artikelen, tegen concurr. prijzen. Op de afbraakveilingen welke deze week, Woensdag 12 Mei a.n. gehouden worden: te 's Heerenhoek, om 10 uur, ea. te Ovezande, om 1 uur, is nog eene groote partij beste Afbraak, afkomstig van heeren huizen. DE WILDE HEIJBOER, Deurw.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3