Msjraawe. Openbare tetapp ea ferpaebttegen Burgerlijke Stan! iarbtberMtea. VALET Aanbestedingen. V eiligheidsscheer mes Een wedloop met den hon ger. Een onzer lezers stelt ons in staat een ouden brief van kapitein Paris af te drukken, welke brief bet Nederland - isclie volk een kijkje kan geven op het werk, dat de, thans zoo in discredief zijnde, militairen verrichten. Deze brief heeft ook nog de merkwaardigheid, dat hij door de Engelsche censuur teruggehouden werd tot na afloop van den wereld-oorlog. Lam Meulo, .6 April 1918. Beste Gedurende 22 dagen ben ik op patrouil le geweest en heb in dien tijd dus niet kunnen schrijven. Van dien tocht zal ik u een uitgebreid verslag doen. Om te beginnen ga ik eenige jaren terug, tot 1911, toen een onderluitenant opdracht kreeg met twee brigades van het 14e Bat. Inf. te Meureudoe een 'tocht te maken over de Peuët Sagoë (een berg bijna 3000 M. hoog) naar Pameuë, een kleine bewoonde vallei, in het midden van Atjeh's binnenland gelegen. Hij had gid sen en was ruim voorzien van levens middelen. Tot bovengenoemden berg ging alles naar wensch, doch ten Zuiden daarvan begon hij te dwalen. Een combinatie van tegenspoed (het sterven van zijn gids en bandjirs) en on ervarenheid deden hem, op een kwartier afstand van zijn doel, de samenvloeiing van twee rivieren en de vallei Pameuë misloopen en hoe langer hoe verder af dwalen. Hij liep de samenvloeiing van Kroeëng (rivier) Tingkeuëm en Kroeëng Pameuë voorbij, hij verdwaalde steeds verder in de wildernis, en ten slotte, ng reeds eenige menschen door den hon gerdood verloren te hebben, bleef hij liggen zonder in de verste verte te weten waar hij zich bevond. Een inl. korporaal en eenige fuseliers gingen op eigen houtje in Zuidelijke rich ting en ontmoetten, na dagen van name- looze ellende, eenige Atjehers, die hen op weg brachten naar het naaste bivak aan de Westkust, n.l. Kroeëng Beukah. De luitenant, bivak-commandant, rukte on middellijk uit met zijn marechaussees en koelies met melk, havermout enz., om de ongelukkigen te zoeken. De korporaal was inmiddels krankzinnig geworden en kon dus geen aanwijzingen meer geven, evenmin als de hem vergezellende fuseliers, die geheel versuft waren. Het duurde nog 6 dagen, aleer de marechaus sees op het spoor kwamen der uitgehon- gerden. Toen zij eindelijk ontdekt werden, waren zij 28 dagen zonder eten en waren ook 28 menschen bezweken. Met de klewang in de vuist moest de marechaussee den medegenomen leeftocht verdedigen. Ondanks zorgvuldige verple ging, zijn toch nog eenige manschappen: in de hospitalen overleden, andere voor den dienst afgekeurd. Tot zoover het voorspel. Al lang was het mijn wensch, dien tocht, na het beschreven ongeluk niet meer herhaald, ook eens te maken. De vorige kapitein had er geen ooren naar, maar de tegenwoordige stond het toe. Den 13en Maart vertrok ik van Lam Meulo met een brigade, trok dwars door het terrein (dus niet langs den colonne-weg) naar Geumpag en kwam daar den 18den aan. Vandaar vertrok ik in O.-richting naar Pameuë, passeerde iets ten N. van Üe plaats, waar mijn voorganger in 1911 bleef liggen, en kwam den 25sten te Pa meuë aan. Den volgenden dag vertrok ik vandaar, met officiëel slechts vijf dagen levensmiddelen bij mij, doch daar de mili tairen, die normaal 'drie dagen eten bij zich hebben, ditmaal hun ransels met rijst hadden volgepropt, kon ik er op rekenen zeven nachten (acht dagen) te kunnen uitblijven. Aanvankelijk ging alles goed; alleen werkte het weer niet mede; dagelijks re gende het. Den derden dag echter raakte ik het goede pad kwijt, doordien het in den loop der jaren in de rimboe was ver dwenen en door olifanten was vernield. Dien nacht bivakkeerde ik op een hoogte van ongeveer 2500 M.; niemand kon van wege de koude slapen. Den volgenden (4den) dag bleven alle pogingen bet spoor terug te vinden vergeefs. Een onmogelijk woest bergterrein, met steile pieken, bracht, ons van de wijs. Het was niet mogelijk vast te stellen op welken berg rug wij ons bevonden. Na schier eindeloozen klim tot den top van een hoogen berg, kwam ik tot de ontmoedigende ontdekking, dat ik den verkeerden had beklommen en mij bevond ten O. van de Peuët Sagoë op een iets lageren top, van den eersten gescheiden door een diep ravijn. In N. richting af dalende, werd het terrein steeds moeilijker en hoe langer hoe meer gingen wij in de wildernis verloren. v Te 11 uur v.m. legde ik den Europee- :schen sergeant, brigade-commandant den toestand) bloot en adviseerde, langs ons eigen spoor naar Pameuë, terug te keeren, waartoe onze resteerende levens middelen juist toereikend waren. De ser geant had ei" niet veel lust in; zeide zich te schamen, den tocht te moeten opgeven. Ik zeide, dat het beter was met beschaam de kaken, naar Lam Meulo terug te keeren, via Geunnpang dan met achterlating van eenige dooden te Meureudoe aan te komen Omdat de sergeant en ik het niet eens konden worden en de eerste mij vroeg om nog dienzelfden dag een laatste poging -te wagen in de goede richting te komen, liet ik het aan de manschappen over te flecideeren. Zij vefklaarden: „Wij marechaussees schamen ons terug te gaan. Wij zullen zuinig zijn met onze rijst. Laten wij maar recht Noord naar de kust kappen". Toen aldus besloten was, begon de race met den honger. Tot 4 uur n.m. kapten wij zoo goed mogelijk Noord, moesten her haaldelijk uitwijken voor loodrechte rots wanden, schoten door de onuitwarbare wildernis haast niet op, doch bereikten ten slotte water, dat in N. richting stroom de, waaruit, ik de gevolgtrekking maakte, dat wij de waterscheiding gepasseerd wa ren en ons vermoedelijk in het stroom gebied van de Kroeëng Meureudoe be vonden. Den vijfden dag volgden wij dat water zoo goed mogelijk en kwamen aan de Kroeëng Meureudoe, waar wij het pa trouillepad eener brigade van Meureudoe vonden. Hoewel wij nog voor slechts drie dagen levensmiddelen hadden en ons nog op grooten afstand van ons einddoel be vonden, zoo betrokken wij toch in opge wekte stemming bivak, wetende dat wij tenminste op den goeden weg waren. De volgende dag zou de ontgoocheling brengen. Het spoor konden wij maar niet vinden, hoe wij ook zochten. Het bosch was hier onderbroken door een terreinstrook begroeid met alang-alang (lang en ruw gras) waarin het spoor ver dween. Den geheelen dag matten wij ons af, met het vruchteloos zoeken in alle rich tingen. Dien avond betrokken wij het zelfde bivak als den dag tevoren, met de weinig opwekkende wetenschap, geen duim te zijn opgeschoten, maar wel een dag levensmiddelen minder te hebben. Nog dienzelfden namiddag, mij niet ge rust gevoelende, ging ik er met één mare chaussee op uit, om nog eens naar het pad "te zoeken. Wij vonden hetdadelijk! Het lag voor de hand en toch hadden wij het dien ochtend niet kunnen vinden. Nu kon ik weer gerust slapen, hoewel wij, nog slechts één nacht levensmiddelèn bezit tende, door hard loopen de schade moes ten zien in te halen. Een dwangarbeider, beschikkende over een exceptioneelen eet lust, had in vijf dagen zijn rijst voor zes dagen opgegeten. Hij smeekte om een klein beetje: ik moest hem weigeren en liet verde de blikken rijst nauwlettend bewaken. Den zesden dag liepen wij van 5.30 v.m. tot 4 u. n.m., slechts door twee rusten onderbroken; legden twee dagmarschen eener brigade infanterie van Meureudoe ai en betrokken uitgeput bivak. Dien avond werd de laatste rijst, welke welke ook nog voldoende moest zijn voor den volgenden dag verdeeld. Wij hadden nog een goed stuk voor den boeg, doch ik bad alle hoop, het den achtsten en laatsten dag te zullen halen. Wederom werd te 5.30 u. v.m. afgemar cheerd en ziet, de afstand viel mede. Te 9 uur passeerde ik den laatsten heuvel en had de vlakte van Meureudoe aan mij nvoeten liggen. Te 10 uur rukte ik het bivak binnen met een in lompen gehulde brigade; niemand herkende mij! Mijn jas had nog maar één mouw. Mijn pantalon had meer gaten dan stof, de puttees (poeties) waren aan flarden en mijn schoenen hinderden mij meer bij het loopen dan dat zij mij tot nut waren. Wij werden schitterend ontvangen. Onze razende eetlust werd gestild (ik leek wel een kip, die den geheelen dag door pikt) en den 3den April bereikten wij per tram Lam Meulo, mager, doch kerngezond. (Vad.) Tot reclit begrip diene, dat bij! de mare- chaussée bet bevel aan den brigade-comman dant blijft, zoolang de officier nog slechts ge detacheerd is bij dat wapen. Relletjes te 's-G r a v e n z a n- d e. Naar wordt gemeld, zijn er Zaterdag middag te 's-Gravenzande relletjes ge weest in verband met de autobuskwestie. O.m. zouden van drie auto's van de West- landsche stoomtram de banden zijn door gesneden. Er zijn marechaussee uit Loos duinen naar 's-Gravenzande gezonden, die Zaterdagavond om balf-twaalf nog niet te rug waren. Spi ritussmokkelaars. De politie te Oslo heeft een spiritushandelaar uit Hamburg gearresteerd, die in het ge zelschap van een bekenden Noorschen smokkelaar was. Uit op hem gevonden pa pieren blijkt, dat zij zich aan spiritus- smokkelarij hebben schuldig gemaakt. Vrijdag merkte een douaneboot ten zuiden van Dragoer een motorboot, een bekend smokkelschip, dat in razende vaart naar de kust voer. De smokkelaars begonnen spiritus over boord te werpen, zoodra zij merkten, dat zij werden vervolgd. Na een lange achtervolging slaagde de douane boot erin, de smokkelaars in te hajen en de beide personen daarin, een Duitsche zeeman en een Deensche machinist, ge vangen te nemen. Er werden nog 41 liter spiritus opgevischt. Ernstige botsingen te Pa- r ij s. D© viering van het nationaal feest van Jeanne d'Arc, dat in het bijzonder tot een betoogingsdag van de Action Fran, caise geworden is, is door pijnlijke inci denten gekenmerkt. Optochten waren, evenals verleden jaar, verboden, maar de betoogers hebben zich minder goedschiks onderworpen aan de verplichting, zich slechts in kleine groepen naar het standbeeld te begeven; en de orders, welke de politie gekregen had, waren juist zeer streng. Op de Place de Rivoli, waarheen de toegangswegen nauwer zijn, terwijl de tui nen van de Tuilerieën een groote opeen- hooping van manifestanten mogelijk ma ken, zijn in de late morgenuren ernstige incidenten voorgevallen, die zich eigenlijk onafgebroken voortgezet hebben van half. elf tot bij twaalven. Gedurende tien minuten werd op1 de Place de Rivoli onder het standbeeld van Jeanne d'Arc een ware veldslag geleverd. De Garde Républicaine te paard voerde charges uit. In allerijl kwamen versterkin gen van de politie aansnellen. Nadat liet plein zelf schoongeveegd was, werden de vechtpartijen tusschen de po- litie en de Oamelots du Roi in de om geving voortgezet. D|e secties van de Ac tion Francaise hierven daarbij gezang aan, en jouwden den minister van minister van Binnenlandsche Zaken uit. Omstreeks honderd gewonden werden naar ziekenhuizen of hun onderscheidene woningen vervoerd. Van de agenten wer den er 3 of 4 gewond, evenwel geen van allen ernstig. Naar het later wordt gemeld, kregen niet minder dan 118 agenten meer of minder ernstige kwetsuren. Twee hunner moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht, vier agenten konden hun dienst niet voort, zetten. Van de 221 gearresteerde perso nen werden er 31 in hechtenis gehouden. Ongeregeldheden te Glasgow. Met betrekking tot de onlusten te Glasgow wordt nog gemeld, dat in den vroegen Za terdagmorgen verscheidene winkels zijn ge plunderd en dat de botsingen tusschen sta kers en politie in het Oostelijk deel der stad zóó talrijk werden, dat een extra politiemacht daarheen moest worden gezonden. Door de menigte werd van potten, pannen, ijzeren sta ven cn houweelen gebruik gemaakt. Niette min werd geen enkele politiebeambte gewond. Meer dan 60 personen werden gearresteerd. In den avond verwachtte men een herhaling der onlusten zoodat de politie in het Oos telijk deel der stad een scherpe bewaking instelde. De rust werd hier evenwel niet meer verstoord, doch in het Zuiden en Westen der stad werd het woeliger. De ruiten van eenige winkels moesten het ontgelden, waarna de etalages geplunderd werden. Opnieuw werden 72 personen gearresteerd .waardoor het totaal sinds Donderdagavond de 200 heeft overschre den. Hevige vechtpartij te A r n- h e m. Zaterdagavond omstreeks kwart over elven ontstond te Arnhem een hevige vecht partij tusschen zes personen in' het volksloge ment van Van B., welke weldra op straat werd voortgezet. Plotseling trok een der vech tenden, zekere A., een scheermes, waarmede hij als een dolle om zich sloeg. Hij trof den logementhouder in den linkerwang, waar door een snede ontstond van den slaap tot de onderkaak. Hevig bloedend zakte de ge troffene ineen. A zelf kreeg een vrij ernstige wonde in' den schouder, terwijl een derde, H. geheeten,. aan den pink werd gewond. De beide eerstgenoemden werden naar het zie kenhuis vervoerd, terwijl H. op Tiet politie bureau kon worden verbonden. Zondagmor gen was de toestand van den logementhouder vrü gunstig. De dader, die niet in het zie kenhuis ter verpleging behoefde te worden opgenomen, is gearresteerd. (Crt.) Auto's met bruiloftsgas ten verongelukt. Bij Ragusa zijn twee auto's met bruiloftsgasten veronge lukt. Eén daarvan viel om, waarbij de bruid werd gedood, en den bruidegom bei de beenen werden verpletterd; de andere viel in de zee, en alle inzittenden verdron ken. - Huurprijs en huurcommis» sio. Nu reeds verscheidene huurcommis- sies zijn opgeheven en de opheffing van andere binnen korten tijd is te verwachten, zijn vonnissen, gegeven in verband met die opheffing, van algemeen belang. Door den kantonrechter te Wijk bij Duurstede is een vonnis gewezen, dat de vermelding waard is. v Iemand huurde een huis te Driebergen voor ©en termijn van vijf jaren voor een bepaalden huurprijs. Na ©enigen tijd bleek dat voor dezen huurprijs de goedkeuring' van de huurcommissie niet was verzocht, daar d© verhuurder te dien opzichte zijne wettelijke verplichtingen niet was nage komen. D© huurcommissie bepaalde den huurprijs op een lager bedrag dan tusschen partgen was overeengekomen. In hooger beroep werd deze huurprijs door den kantonrechter op een meer verlaagd he- drag vastgesteld. Daarna werd ten aanzien van de ge meente Driebergen, ingevolge het gewij zigd art. 11 der huurcommissiewet, bij Koninklijk Besluit verklaard, dat de om standigheden het voortbestaan der huur commissiewet ten aanzien van die ge meente niet noodig maakten langer dan zes maanden na de dagteekening van dat besluit en hield deze wet op te gelden; vanaf den 23en Aug. 1925. De verhuur der was van meening, dat van den 23en Aug. de oorspronkelijk tusschen hem en huurder overeengekomen huurprijs op nieuw van kracht werd. Hij dagvaarde der halve den huurder, die meende, dat de door den kantonrechter vastgestelde huur prijs van kracht bleef tot het einde van den huurtijd, voor het kantongerecht te Wijk bij Duurstede. Bij vonnis van 23 April 1.1. werd door den kantonrechter" aldaar de door den verhuurder ingestel de vordering afgewezen met zijne veroor deeling in de kosten. Een groote exportfirma op smokkelarij betrapt. Uit Soerabaja wordt geseind: ,De groote exportfirma H. te Amsterdam zit in de knel. Haar Soera- baja-kantoor is er door de fiscus op be trapt, dat zij de Indische regeering voor eenige tienduizenden guldens bena deeld heeft, door te lage aangifte bij aan voer. Bovendien is zij betrapt op opium smokkelarij. Het kantoor te Soerabaja voerde eenige' brandkasten aan. Bij het inklaren werd meegedeeld, dat de sleutels zoek waren. De douane-beambten namen daarop de brandkasten in beslag. Bij het openen bleek, daarin voor een groote waarde aan opium aanwezig te zijn. Met een enorm bedrag aan boete komt de firma er niet af, aangezien de chef te Soerabaja straf rechterlijk vervolgd wordt. Wisselkoersen. Amsterdam, 10 Mei, 1 u. Bei'lijn 59.24—59.26 Brussel 7.707.72 Parijs 7.837.85 Londen 12.081/8—12.083,3 Nevv-York 2.48/42.49 Rotterdam, 10 Mei 1926. G r a a n m a r kt. Tarwe met klein aan. bod iets vaster gesteand, puike 15,50 f 16.25, extra kwaliteit daarboven betaald, verder naar kwaliteit van f 14.75f 15.25, rogge f9.50f10, gerst chevallier f10 f 10.75, extra blanke kwaliteit daarboven betaald, haver f 10.25f 11.25. Kleine groene erwten lager en slechts gedeeltelijk te plaatsen f 11f 16, Bruine Boonen, onveranderd verhandeld. PARIJS. Y.D. Luitenant Byrd, die Zon dagmorgen 2 uur van Kingsbey is opge stegen, voor een tocht naar de Noord pool, is teruggekeerd, na de Noordpool bereikt te hebben. Hij is dus de eerste, die den tocht naar de Noordpool heeft volbracht, terwijl de expeditie van Amund sen op het punt staat te vertrekken. De tocht heeft ruim 15V2 uur geduurd. Byrd heeft gevlogen met een groot, driemotorig Fokker-vliegtuig. Amundsen nam het be richt kalm op. Hij verklaarde er nooit prijs op gesteld te hebben, de eerste te zijn. Zijn tocht zal ongeveer een week duren. ROERMOND. V.D. Op den Maastrichter weg is een vrachtauto, geladen met slaclit- varfcens, in volle vaart tegen een boom gereden. De bestuurder de Groot bekwam een ernstige schedelfractuur, zoodat men voor: zijn leven vreest. i LAAR (Duitschland). Hedenmorgen half 9 is in de mijn König een schacht in get stort,, waardoor 4 arbeiders werden gedood en 7 gewond, van wie 2 ernstig. BRUSSEL. V.D. De sociaal-democraat Brunei, president van de Kamer,' heeft ier in toegestemd te trachten een nieuw kabinet te vormen. De algemeene raad van de arbeiderspartij beeft hiertoe zijn toestemming verleend. Het kabinet zal ver moedelijk in principe samengesteld zijn uit 5 sociaal-democraten, 5 Katholieken en 2 liberalen, indien de laatsten bereid gevon den worden, tot de regeering toe te treden. Ned. Berv. Kerk. Aangenomen naar Zwolle; door D. v. Noppen aldaar. Mei. 11 Bergen op Zoom, hofstede, polder- grond, Goderie. 11 Go"es, varkens dé Wilde en Heijboer. 12 Middelburg, land, v. d. Harst. 12 Domburg, huis, meubilair, Ittmann. 12' Middelburg, huizen, v. d. Harst. 12' Ovezaud, afbraak, de Wilde en Heij boer. I 1 j 14' W.-Souburg, meubelen, Blaupot ten Cate. 14 Heinkenszand, inspan,. Pilaar. 18 Oostkapelle, huis en meulitair, Struve. 18 Goes, winkelhuis,, huizen, v. Dissel. 21 Meliskerke, bouw- en weiland, de Neeling. mm. n in 12 Middelburg, het vernieuwen van pa len in de hoofden van de zeewerin gen te Vlissingen beh. zee- en oever- werken in prov. Zeeland en Wester- hoofd Marinebuitenhaven te Vlissin gen en®. Raming f 2.0000, Prov. Be stuur. 22j WemeHinge, bouw kerk. Arch. S. de Koning, Goes. GOES. Huw.-afkon.Jan Willem van de Weert, 36 j. wednr. en Elisabeth Leuntje Joziasse, 27 j. jd. te Middelburg. Christiaan Olivier, 22 j, jm. en Sara Ja- cobusse, 18 j. jd. te Hoedekenskerke. Geboren: Jan Marinus, z. v. Jan Ge- rardus van Zaltbommel en Geertruida de Visser. Overleden: Maria Janna Allaart, 76 j., echtgenoot© van Pieter Jacobus van Ma rion; Henrietta van de Rafelaar, 85 j., weduwe van Levinus Johannes Wolfaert. MIDDELBURG. Gehuwd: J. A. Montaan, 24 j, en S. H. A. Hekelaar, 23 j.; A. J. Zutphen, 32 j. en M. Floresse, 27 j. Bevallen: J. C. M. H. Qldeman, geb. Kooman, z. Rotterdam, 10 Mei 1926. Veemarkt. Aanvoer 500 vette Run deren, 275 vette Kalveren, 175 Schapen en Lammeren, 607 Varkens. Prijzen per halve K.G. Koeien 30—32.5, 45—47.5, 53 57, Ossen 40, 45, 51, Vette Kalveren 45 47.5, 65, 77.5, Schapen binnenl. 31, 36, buitenl. 40, 46, 52, Lammeren f28f38 per stuk, Varkens 39, 41, 42.5. Koeien en Ossen aanvoer niet zoo ruim als vorige week Maandag, handel iets vlugger; alles werd ruim prijshoudend ver handeld. Een enkel puikbest ex. iets boven noteering. Stieren aanvoer zeer matig, weinig handel, geen noteering. Vette Kal veren minder ter markt, handel slepend, prijzen van de vorige week konden ge handhaafd blijven. Een extra best kalf nog tot 12.5 cent boven noteering ver- Een glad gezicht is Uw' beste introductie. Scheer U daar om eiken morgen. Wanneer U een mes gebruikt, dat altijd even scherp is, scheert U zich eiken morgen opnieuw met plezier. Koop vandaag nog een Valet-Veiligheidsscheer- mes, dat zijn eigen mesjes aanzet. f» ImporteursFa. B. MEIHDERSMA - DEN HAAG. kocht, Schapen en Lammeren aanvoer zeer weinig, 'tamelijke handel, vrijwel On veranderde prijzen. Varkens aanvoer kort, aanvankelijk tamelijk vlugge handel, zoo dat hoogere prijzen besteed werden. En kele beste ex. 1.5 cf boven noteering. Afloop van de markt ongunstig. Zouters werden tot 41 cent verhandeld. Zaden. Blauw Maanzaad f70f72, Karwijzaad f 22f 22.50, Lijnzaad (blauw) f 15f 15.50, Kanariezaad f18'f 19. Vlas. 9000 K.G. blauw f0.75—£1.20, 1000 K.G. wit Zeeuwsch f0.60—f 1, 3300 K.G. Boll, geel f 0.75—f 1.30, 3000 K.G- Groningsch f0.75f 1.15, 500 K.G. Dauw root f 0.60f 1. Aarappelen. Brielsche Eigenheimers f 2.30f 3, Zeeuwsche Eigenheimers f 2 f 2.25, Z. Bonte en Blauwe f 4.75f5.25, Poters f 0.70f 1.30. Red Star f 3—f3.40, Bravo's f3.25f3.80, Malta winter 68, Malta spring f 14.5016.50. Eieren 56 RILLAND-BATH. Uitslag aanbesteding voor het bouwen van een woonhuis en. lapdbouvr- schuur voor den heer J. van Gorsel, alhier, gehouden op Zaterdag j.l. Inschrijvers: Marijn Iioppenbrouwor te Ber gen op Zoom f27155 (Waalsteen); "f26855 (Brab. steen Waalvorm); f28155 (Belg. steen); Adr. de Kok te Bergen op Zoom, resp. 28944, f28408, f29450; Jac. van de Sande te Ril- land-Rath resp. f27640, f27500, f27950; Joh. van Kempen te Bergen op Zoom resp. f 29000, f27400, f27900; J. van Wijk, te Halsteren f29000; Corn. Tlieuns te Woensdrecht resp. f26764, f26284, f26364; P. de Nijs te Ber gen op Zoom f27000; Gebr. de Kok, Heerle bij Wouw resp. f27990, f28200, f27800; Mar. Allewijn te Waarde resp. f25975, f25825, f26150; Th. van Doorn, Krabbendyke resp. f26386, f25996, f26206. TELEGRAFISCH WEERBERICHT Naar waarnemingen in den morgen vian 10 Mei, medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.3 te Var- doe, laagste 740.7 te Vestmanoei'; Verwachting tot den avond van 11 Mei: Meest matige Zuidelijke tot Westelijke wind. Zwaarbewolkt of betrokken. Later weer regen. Aanvankelijk zachter. Op weg naar Sichem. Dr Th. L. W. van Ravesteijn schrijft in. het Alg Handelsblad den volgenden „in druk" van een reis naar Sichem: Port-Said de eerste indruk van het Oosten! Langzaam varen we door havenhoofden het standbeeld van de Lesseps, den. man van het Suez-kanaal, voorbij. Daar komen kleine roeibootjes, alle overvol met donker kleurige arbeiders, die trachten elkaar voorbij te komen in het water, dat door de schroef van onze boot in heftige beweging wordt gebracht. Daar gaan er twee tegen elkaar in-geschreeuw, gescheld, hevig ge baar met vuisten en roeiriemenGin der komt er een in het schuim naast ons schip, met tierende mannenDat is iets van het Oosten, het loopt alles goed af! Ineens is onze boot overstroomd mot die vreemd aandoende mannen. Ze vullen de nauwe gangen, waar we dagen lang zoo heerlijk rustig konden gaan,, met die stille „jongens" van ons eigen dierbaar Insu- linde om ons heen als trouwe verzorgers van onze kleine, kostelijke hut op de goede oude Rindjani! Wreed storen ze ons daar, waar wij ons thuis en veilig voelden. Ze loopen ons in den weg, we willen ze ver mijden; het is onmogelijk, ze kleven ons aan. En ze doen zich voor als de eenige helpers in den nood om ons den trein te doen halen, die naar het doel van de reis voert Eent blijkens zijn kleeding, een aanvoer der onder de bent, dringt het meest naar voren. Zijn dikke lijf is van boven door een rooden fez, van onder door blinkend bruine schoenen versierd. Met kostelijk air van gewicht neemt hij ons, arme lee- ken op zijn terrein, in zijn goedgunstige bescherming; er kan zonder hem van ons eenvoudig niets terecht komen! Maar met hem en zijn onderhoorigen zijn we vol komen safe en daarbij goedkoop uit: voor vier shilling de man zal liij ons met de bagage en al, van de boot brengen, en door de haven en naar de douane en door de stad en naar het station wat willen we meer?! We houden krijgsraad te midden van het opdringerig gedoe. Besluiten; we moe ten verder dus ons toevertrouwd aan de zorgen van onzen dikken vriend! Een roep, één gebaardaar vliegen ze op de koffers aan, pakken ze beet, sleepen ze uit de hut, sleuren ze door de gangen wij zoo dicht mogelijk er achter aan, om ons kostelijk goed, zoo zorgzaam gepakt, niet uit het oog te verliezen. Daar is alles aan dek. De dikkerd b igt zich over de

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2