BOEKEN OKKIMGA'S UIERZALF Laatste Berichten. re Allerlei. FiBaneieële Berichten. MarktboritMen. Bnrgerlflke Stand. Advertentiën. Maandag 17 Mei e.k„ Abonneert 0 op dit blad. Aanbestedingen. DE OPENBARE VER GADERING der COMMIS SIE tot vaststelling van het Jaarverslag zal gehouden worden op des avonds te 7 uur, ten Stadhuize. VERGADERING op Woensdag 12 Mei 1926, JACHTRECHT. 's-Heer Arendskerke, 's-Heerenhoek EEN HOOFD. tege* het amendement-Kersten zou hebben gesfeead? 3». dat in Juli nog niet te voorzien was, dat de Vrijzinnig- en Sociaal-democraten thans van houding zouden veranderen; 4o. dat het nu eenmaal gewoonte is bij samenwerking van groepen, als er mee- ningsjverschil is, geen wijziging in den sta tus te brengen; 5q. dat speciaal ook do Chr.-Histori- sche* vroeger reeds verklaard hadden, dat zij op deze zaak, indien er geen novum was, op de zaak-zelf betrekking hebbende, niet bü iedere gelegenheid daarop zouden terugkomen. Dit was zelfs door een fel anti-papist als de heer v. d. Laar indertijd openlijk uitgesproken; 60. dat ook Dr de Visser, die ook na 1920 Minister was gebleven, blijkbaar geen bezwaar tegen een blijvend gezant schap had; 7o. dat in het Kabinet-Golijn ook de hee- ren De Geer en Schqkking zitting wilden nemen, hoewel ze met het voornemen van hun vier Katholieke collega's bekend wa ren. Wie deze zeven argumenten nog eens rustig overweegt zal moeten erkennen, dat in Juli toch werkelijk niet zoo licHtvaardig werd gehandeld, als men het nu wil voor stellen. En wat de bewering betreft, dat als er maar langer en beter onderhandeld ware, de Ghr.-Historischen in Juli wel zouden toegegeven hebben, dit kan alleen beweerd worden door iemand, die van die onder handelingen niet voldoende op de hoogte is, en onbekend is met de mentaliteit en drijfveeren van de politici Snoeck Henke- inans e. s. Rotterdammer. Arrondissementsrechtbank t» Middelbars Aangaande de zaak tegen L. de L., 46 j., landbouwer, wonende te Waarde, melden wij nog het volgende ter aan vulling van ons verslag van gisteren: Getuige Schrier door den President on dervraagd zegt, dat op last van de geiten- fokvereeniging de geitjes bij verdachte in de schuur moeten worden gebracht. Ver dachte is evenwel niet opgedragen de geitjes voedsel te verstrekken zegt getuige. Dp een Woensdagmorgen heeft getuige twee geitjes gebracht. Een paar dagen later was er een dood. Verdachte door den President onder vraagd erkent de dieren niet van voed sel te hebben voorzien. Hij beweert de dupe te zijn geworden van de geitenfok- vereeniging, aangezien deze hem geen op dracht heeft gegeven de dieren van voed sel te voorzien. De President brengt verdachte onder 'toog, dat de menschelijkheid meebrengt dat zulke dieren gevoerd moeten wor den. De beestjes zijn nu van honger om gekomen. J. v. Houte, als getuige gehoord, ver klaarde, dat hij op 18 "Maart j.l. een paard stalde in de schuur van verdachte en toen de geitjes gezien had. Den volgen den morgen bemerkte getuige, dat een dier geitjes dood lag. Getuige heeft nog aan de vrouw van verdachte gezegd;1 „Moeten die arme beestjes geen drinken hebben?" Getuige v. d. Vliet, dierenarts te ICrui- ningeB, als deskundige gehoord, verklaar de, dat hij op 19 Maart j.l. de geitjes onderzocht had, en na onderzoek geble ken is, dat de maag geheel ledig was. Positief kon deze getuige echter niet ver klaren wat de doodsoorzaak geweest is. De officier van justitie requisitoir ne mende, acht het feit in verband met de getuigenverklaringen wettig en overtui gend bewezen en eischte een geldboete van f25 of 25 dagen hechtenis. Uitspraak over 14 dagen. A. H., 22 j., werkman, en J. v. H., 22 j., werkman, beiden te Goes, verdacht van mishandeling in vereeniging te Goes in den nacht van 20/21 Febr. 1926. No. 1 f25 b. s. 25 d. h. No. 2 14 d. gev.straf. L i Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 7 Mei 1926.- De volgende zaken werden behandeld: P. S. van L., 23 j., koopman te Goes, werd ten laste gelegd, dat hij op 13 Maart 1926 te of nabij 'sHeer Abtskerke heeft weggenomen een geldsbedrag van twee gulden, toebehoorende aan Jacob de Pun- der. Eisch en uitspr. 14 d. gev.straf. [W. Y., 44 j., herbergier en timmerman te Temeuzen, werd beklaagd, dat hij op 10 Maart j.l. te Terneuzen Iman de Zwarte met qen flesch op zijn hoofd heeft ge slagen. Èisch en uitspr. f 20 b. s. 20 d. h. H. T., 44 j., visscher te-Veere, werd beklaagd, dat hij op 10 Maart 1926 te Veere Naatje Verlinde gewelddadig heeft geslagen. Eisch en uitspr. f 15 b. s. 15 d. h. C. W. S., 34 j., werkman te Middelburg, werd ten laste gelegd, dat hij op 2 Maart j.l. te Middelburg den agent van politie J. Zuijdweg, die daar surveilleerde, beleedi- gend heeft toegevoegd: „Je bent een laf aard", terwijl hij zich daarna tegen dien ambtenaar, die hem beetpakte om hem voor te geleiden, heeft verzet. Eisch en uitspr. f 20 b. s. 20 d. h. Malversaties te Bergen op Zoom. Men zal zich herinneren, dat de beer A. J. de G-, directeur der Gemeente Muziekschool te Bergen op Zoom, eenigen Rjd geleden is ontslagen, omdat hij zich provisie zou hebben doen uitbetalen van floor hem besteld© instrumenten. Een Scheidsgerecht, gevormd door den kan tonrechter van Bergen op Zoom, den de. kfin en 'n arbeidersafgevaardigde, oordeel de de straf niet in verhouding tot het gepleegde feit; een schorsing van 14 da gen of een berisping achtte het voldoende, daar de directeur provisie had genoten en geen diefstal had gepleegd. Mede door het advies van het scheidsgerecht besloot de gemeenteraad van Bergen op Zoom in haar vergadering van 25 Februari j.l. den heer G. als directeur en leeraar dei Muziekschool te handhaven. Van dit be sluit ging de burgemeester evenwel in be roep hij de Kroon, waarna op! 30 Maart j.l. de uitvoering van het raadsbesluit werd geschorst. Thans stond de G- voor de rechtbank te Breda naar aanleiding van dit geval terecht. Allereerst werd als getuige geboord de pianohandelaar B. uit Bergen opi Zoom. De lieer de G. had bij hem drie piano's gehuurd voor de muziekschool. Van een bepaalde provisie wist get. niets af, wel dat er een kwitantie van f90 werd afge geven hoewel er slechts f 63 betaald werd. Verdachte had dit als provisie doen voor. komen n.l. f3 per maand pier piano. De officier van justitie vestigde er de aandacht op, dat deze get. bij den rechter, commissaris alles haarfijn verteld heeft en nu niets meer zeker weet. Get. A. v. d. L., onderwijzer aan da openbare lagere school te Bergen op Zoom, secretaris der commissie van toezicht op de Muziekschool, zeide dat hij een reke ning doorgegeven had di© hij bij toeval niet voor gezien geteekend had. Geen der volgende onderteekenaars was dit op gevallen. Zelfs kreeg de vorige directeur 15 pet. provisie van de opbrengst der leerlingen, dit was reglementair door B. en W. vastgesteld. Heit bestuur der com missie had aan B. en W. geadviseerd tot ontslag van de directeur. Die burge meester had als plaatsvervanger-voorzit ter der commissie toen de vergadering geleid. Die verdachte gaf hi©rop> een uitvoerige uiteenzetting van de gebeurtenissen aan de muziekschool. D|e officier van justitie me moreerde hoe van de beide betrokkenen alleen de G. gerechtelijk vervolgd wordt. Het feit achtte spr. ernstig en strafbaar daar dergelijke knoeierijen niet geduld mo gen worden. Bekl. is reeds erg gestraft, waarom d© officier wilde volstaan met het vragen van een geldboete, van f100 subs, twee maanden hechtenis. De verdediger mr. Dirven weer er op dat dit geen malversatiezaak is, al komt hij uit Bergen op Zoom. Te betreuren valt en dit bezwaar wordt in Bergen opI'Zoom sterk gevoeld, dat deze kleine dingen wor. den afgehandeld doch dat groot© zaken op afwerking laten wachten. Spr. schetste daarna het verloop van dezei zaak en wees er op1 dat zijn cljënt geen ambtenaar was, doch iemand uit de muziekwereld. Ten slotte vroeg mr. Dirven vrijspraak, uitspraak over 14 dagen. Ongelukken. Men meldt uit Har derwijk: Gistermorgen reed de 65-jarige slager L. per rijwiel door de buurtschap Hierden. Op het oogenblik dat hij een kar en paard passeerde schrok dit dier voor een auto,, waardoor het terzijde sprong. L. geraakte hierdoor met het hoofd onder een wiel van de kar en werd op slag .gedood. Te Gendt is uit de Waal het lijk op'govischt van den 28-jarigen S. uit Emmerik, een gehuwd man, die met het zeilen opl den Rijn te Emmerik te water geraakte en tevergeefs getracht heeft zich door zwemmen te redden. Te Weesperkarspel heeft de werkman van B. in de stoomwasscherij ernstige brandwonden aan gelaat, hals en handen opgeloopen, doordat hij een flesch met zwavelzuur wilde opentrekken. De kurk schoot naar beneden en het zwa velzuur spoot met kracht den arbeider in het gelaat, die het uitgilde van de pijnen. Hoewel aanvankelijk gevreesd werd dat de man blind was geworden, bleken later de oogen nagenoeg het eenige ge deelte van hePgelaat te zijn, dat gespaard was. De 46-jarige landbouwer P. was Dinsdag met een stier op de stierenmarkt geweest te Utrecht. In den namiddag werd hij op weg naax huis, tweemaal door het beest gestooten. De stooten kwamen zoo hevig aan, dat onmiddellijk geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De man is aan de gevolgen overleden. Nieu w verzetmiddel van de Boekianen. Woensdagavond hebben te Utrecht Kees Boek© en mevrouw Batty Boeke—Cadbury met ©enige volgelingen do binnenstad weer eens in rep en roer gé bracht. Omstreeks 9 uur was de heer Boeke op ihet Visschersplein bezig een redevoering te houden, waarvoor hij als gewoonlijk geen vergunning had aangevraagd. Die pio. litie verbood hem daarmede voort te gaan en verzocht hom zich te verwijderen. Boe ke zeide daaraan niet te kunnen vol. doen en toen de politie hem wilde mede- nemen naar het hoofdbureau, ging hij op den grond liggen. Die agenten vervoer, den hem daarna op een handwagen na'ar Zijn bestemming. Mevr. Boeke zette daar. 'op de redevoering voort en werd toen de politie terugkwam, eveneens, toen zij wei. gerde mee te gaan, en ook al op de grond ging liggen, per handwagen ver voerd, daarheen waar haar man haar was voorgegaan. Enkele volgelingen, blijkbaar was deze nieuwe verzetmethode een voorafberaamd plan, die evenmin wilden loopen, werden aan armen en boenen naar het bureau gedragen, terwijl twee andere Boekianen het verstandiger vonden, doodgewoon maar te loopen. Tenslotte waren ©r in de wacht twee 1 vrouwelijke en vier manlijke arrestanten, vier hunner, w.o. het echtpaar Boeke, weigerden aanvankelijk ook nu hun naam enz. op te geven en hielden zich onledig met uit den bijbel te lezen. Een enorme menschenmassa was op de been, die tel kens bij iedere overbrenging meeholde. Bij het laatste convooi begon een deel van het publiek op het Visschersplein op te dringen en te schreeuwen. Eenige opge schoten jongens klommen in de lantaarn palen, vermoedelijk met de bedoeling het licht te dooven. Die politie joeg toen de menigte uit elkaar, waarbij ©en paar har. de klapjplen vielen. Tot laat in den avond heerschtei in de binnenstad een ongewone drukte. Tegen alle arrestanten is procesverbaal opge maakt. (Tel.) Vergeetachtig© treinbe stuurder. D© bestuurder van den Electr. Trein, welk© Donderdagmiddag om half 2 uit D|en Haag naar Rotterdam vertrok, vergat dat hij te Voorburg moest Stoplplen. Op 't perron stonden ©en twin tigtal reizigers te wachten, die vol onaan gename verbazing den trein zagen voor bijsporen. D|eze reed door tot de remise Leidschendam, waar de Voorburgscho rei zigers konden uitstappen om naar hunne bestemming 'terug te wandelen. Meikeverplaag. In een groot aan tal dorpen in Limburg, vooral die langs do Maas gelegen zijn, heersoht momenteel weer een groote meikeverplaag. In de takken der boomen en heggen krioelt het van die lieve diertjes. Op verschillende plaatsen trekken de onderwijzers er met de schoolkinderen op uit om die schadelijke diertjes te vangen en te verdelgen. Uitbrekers. Joliet, in den staat Chi- cgao, heeft wellicht de modernste gevange nis ter wereld. Het is een gebouw van staal, in deze gevangenis zitten alleen zware mis dadigers. Zoo ondergaan daar de beide be- ruchtgeworden jongelieden Nathan F. Leo pold en Richard Loeb (die uit baldadigheid- een kind hadden vermoord) hun zware straf. Thans zijn er voor de eerste maal sinds de ingebruikneming van die gevangenis boeven uitgebroken, en zelfs niet minder dan zeven. Net toen de gevangenen waren opgeroepen voor het avondmaal en hun cellen verlieten, wisten zeven hunner uit den langen stoet te komen en zich te verstoppen in leege cellen. Toen de kust vrij1 was kwamen zij te voorschijn, pakten een bewaker die juist een hoek om kwam beet, knevelden hem en wurgden hem toen, snel en geluidloos. Het lijk van den bewaker Klein, werd in een cel geduwd en daar pas later gevonden. De zeven ruwe gasten liepen nu op hun kousen den gang door naar een deur, die op do binnenplaats uitkomt. Zy hadden hun bewe gingen zoo nauwkeurig geregeld, dat zy nie mand vonden om hen tegen te houden; de bewakers waren in de eetzaal. Op de bin nenplaats stond de auto van den gevange nis-directeur. Vier mannen liepen er heen, zette den motor aan en gingen in den wagen zitten. Inmiddels waren de drie anderen, zon der gerucht te maken naar het portiersver- trek gesneld. Daar was slechts één bewaker. Toen deze, opgeschrikt door het geluid van den motor, keek wat er aan de hand was, werd hij onmiddellijk neergeschoten. Men ont rukte hem den sleutel, opende de poort en toen de auto, reeds in ferme vaart naar buiten reed, sprongen de drie boeven, die den toegang hadden vrijgemaakt er in. Toen ging het er met razende vaart van door. Hoewel de schildwachten buiten de gevan genis onmiddellijk het vuur openden op de vluchtelingen kwamen dezen er met hun wa gen veilig doorheen; ofschoon de wachten rneenen, twee van de boeven te hebben ge kwetst. De auto sloeg de richting in van de grens van Michigan. Verder werd niets meer van de vluchtelingen gezien of ge hoord. De ontsnapten zijn allen gevaarlijke lieden, drie hunner hebben levenslang. GOES. Dammen. Gisterenavond had de tweede ontmoeting plaats om het dam kampioenschap voor Goês en verliep nu als volgt: Dhr van Houte en dhr Jac. van Zweeden 20; dhr J. Korstanje en dhr J. van Kalmthout 11. Mei. 11 Bergen op Zoom, hofstede, polder- grond, Goderie. 11 Goes, varkens de Wilde en Heijiboer. 12 Middelburg, land, v. d. Harst. 12 Domburg, huis, meubilair, Ittmann. 12 Middelburg, huizen, v. d. HarsU 12 Ovezand, afbraak, de Wilde en Heij- boer. 14 W.-Souburg, meubelen, Blaupot jten Cate. 14 Heinkenszand, inspan, Pilaar. 18 Oostkapelle, huis en meulitair, Struve. 18 Goes, winkelhuis, huizen, v. Dissel. 21 Meliskerke, bouw- en weiland, de Neeling. Juni. 2 Woensdrecht, landb.-inspan, Goderie. 3 Woensdrecht, meubilair, Goderie. Waarde, hofsteedje, v. Dissel. Nisse, hofstede, v. Dissel. Juli. 5 Koudckerke, bouw- en weiland, Loeff. Nisse, veldvruchten, v. Dissel. Colijnsplaat, veldvruchten, Markusse. Aug. Nisse, boereninspan, v. Dissel. Mei. Mi 12 Middelburg, het vernieuwen van pa len in de hoofden van de zeewerin gen te Vlissingen beh. zee- en oever- werken in prov. Zeeland en Wester- hoofd Marinebuitenhaven te Vlissin gen enz. Raming f2.0000, Prov. Be stuur. 22 Wemeldinge, bouw kerk. Arch. S. de Koning, Goes. Het 51ste slachtoffer. Een krantenjongen roept luide: „Het Geheim zinnige geval. Vijftig slachtoffers!" Voorbijganger: „Hier 'n blad." Maar nadat hij 't ingekeken heeft zegt de man: „Maar er staat niets in!' „Dat is juist het geval", antwoordt de jongen, „U is het 51ste slachtoffer." Zeeuwsehe Hypotheekbank. In de gisteren gehouden Algemeene Verga dering van Aandeelhouders der Zeeuwsehe Hypotheekbank werden de Balans- en "Winst en Verliesrekening over het afgeloopen boek jaar, zoomede de voorgestelde winstverdee- ling, goedgekeurd. Derhalve werd het divi dend vastgesteld op 19 pCt. en de uitkeering op de oprichtersbewijzen bepaald op f51.75. In het Reservefonds werd gestort f19.775, zoodat dit thans in totaal bedraagt f 325.886.72. Als commissaris werden herkozen de hee- ren J. Siegers en J. A. Vertregt. Cultuur-Mij „Salatri Plantations" te Middelburg. Aan de aandeelhouders van de Cultuurmaat schappij „Salatri Plantations" te Middelburg zal in de a.s. vergadering worden voorge steld over 1925 20 pet. dividend uit te keeren, waarvan reeds 10 pCt. ad interim is betaald. MIDDELBURG, 7 Mei. Op de veiling wer den de volgende prijzen besteed: Spinazie 615, Dunsel 412, Posteleih 3550, Aard appelen 4773, Moskrul 30, Snjjsla 16 ct., alles per K.G. Rabarber 84125, Pieterselie 14, Peen 219264, Rammenas 65, Prei 70 105 ct., alles per 10 bos. Sla 34, Aard beien 14, Komkommers 1525 ct., alles per stuk. "VLISSINGEN, 7 Mei 1926. Aardappelen 67, Poters 31 ct., beiden per 10 K.G. Spinazie 725, Dunsel 17, Postelein 3851, Asper ges I 6068, Asperges II öi56, Asperges III 55, Nieuwe Aardappelen 3041, 'Poters 26 ct., alles per K.G. Bloemkool 20—26, Sla 512, Komkommers 1819 ct., alles per stuk. Radijs 4—5, Selderie 57,5, Prei 6,5 10,5, Peeën 2532, Rabarber 711,5, Serin gen 610, Iris 16, Pioenen 57,5 ct., alles per bos. Pieterselie 15, Zuring 1834 ct., beiden per mand. Van 29 April6 Mei. SOUBURG. Ondertrouwd:'Adriaan Louwerse 24 j. en Adriana Sturm, 25 j. Getrouwd: Cornelis de Bruijïi ,jm. 23 j. en Adriana Pieterse, jd. 24 j.; Willem Wil- leboordse, jm. 25 j. en Cornelia Suzanna Cevaal, jd. 24 j.; Jacob Melse, jm'. 25 j. en Cornelia Johanna van Sorge, jd. 21 j. Geboren: Marcus, z. v. Geerard Wondergem en Johanna Puijpe; Comelis, z. v. Andries Bleijenherg en Jozina de Voogd. Magdalena, d. v. Willem de Bree en Jannetje Westveer. (Vliss. Crt.) KORTGENE. Ondertrouwd28, Marinus Post 28 j. jm. en Maria Pieternella Rooze, 22 jaar jd. Gehuwd: 29, Cornelis Kramer, 21 j. jm. en Hendrina Catharina Augustijn, 22 j. jd. Geboren: 29, Izaak Louis, z. v. Gillis Ja cobus van de Linde en Maria Antoinetta de Vos. Onzen hartelijken dank voor de zeer vele blijken van belangstelling op ons 25 jarig huwelijksfeest, zoo wel van hier als van elders ont vangen. M. PROVOOST. A. PROVOOSTde Back. Colijnsplaat, 5 Mei 1926. Voor de vele blijken van belang stelling welke wij op onze gouden bruiloft mochten ondervinden bren gen wij onzen hartelijken dank. JOH. PROOST en Echtgenoote. 's-H. Hendrikskinderen, 8 Mei 1926. Voor de vele en hartelijke blijken van deelneming, ondervonden bij het overlijden van onze geliefde Echtgenoote, Moeder, Behuwd- en Grootmoeder KLAZINA ADRIANA STOFFELS, betuigen wij onzen oprechten dank. Namens Kinderen en Kleinkinderen, J. P. VAN WEL. Wolphaartsdijk, Mei 1926. ie koop gevraagd van Bavinck, Comrie, v d. Groe, Gunning, Kuyper, Groen van Prinsterer enz enz. Adres: H. VERHOOG, Nijkerk. De Gezondheidscommissie, Zetel Goes D. MULDER, Voorzitter. Mr J. H. M. STIEGER, Secretaris. van bezwaarde mannelijke of vrouwe lijke leden of doopleden der Geref. Kerk te MIDDELBURG, VLISSINGEN of van eenige Geref. Kerk op Walcheren met de beslniten der Asser Synode, alsmede met de kerkelijke vervolgingen daarna ingesteld, tegen verschillende predikanten en andere ambtsdragers der Geref. Kerken, des avonds 8 ure, in het Militairen Tehuis, Nieuwstraat te Middelburg, De heer Os. J. H. TELKAMP te Middelburg, lid van de Generale Synode, is beleefdelijk uitgenoodigd tot het houden eener samenspre- king over bovenbedoelde onder werpen. G. VAN WESTEN, Vlissingen. L. VAN ANDEL, Middelburg. E. SCHEPS, Middelburg. De JACHTCOMMISSIE brengt ter algemeene kennis, dat van 25 Mei i tot 25 Juni 1926 op de secretarie der gemeenten: v voor een ieder kosteloos ter inzage zullen liggen en tegen betaling van de kosten in afschrift of in uit treksel verkrijgbaar zullen zijn de afschriften of uittreksels van de aangiften van jachtrechten, welke tot het in werking treden der Jachtwet 1923 hebben gerust op gronden in die gemeenten gelegen, en door het in werking treden dezer wet zijn ondergegaan Vóór 25 September 1926 kan ieder belanghebbende bij gemotiveerd be zwaarschrift, in dubbel bij den secretaris der Jacbt-Commissie Mr Dr K. J. Frederiks, Departe ment van Binnenlandsche Zaken en Landbouw te 's Gravenhage in te leveren, tegen de aangiften opkomen. Bij de bezwaarschriften moeten zooveel mogelijk beschei den en kaarten worden overgelegd. Formulieren van de bezwaar schriften zijn verkrijgbaar ter secre tarie van genoemde gemeenten. De Jacht commissie Mr P. M. J. E. BLOEMARTS, Voorzitter. Mr Dr K. J. FREDERIKS, Secretaris. Gevraagd voor de binnenkort te openen Christelijke Bewaarschool te Zaamslag Salaris nader overeen te komen. Brieven met of om inlichtingen aan den Voorzitter van 't Bestuur Ds. G. VAN DIS of aan den Secretaris C. MISSU. voor de beesten ben gaan gebruiken. Nu melk ik zuiver voor mijn plelzier en melk dat ze geven, je staat er verstomd van. In busjes van f 0.50 en f L» Bij Drogisten en Winkeliers. 3 B Te Middelburg bijPAUL VAN SLUYS Co.te Goes bij W. F. DEN HERDER.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3