Staten-GeneraaL Uit de Premie. Kirkifeiirs. PreHkkeirtML Uit de Pers. Onderwijs. alle koopjes nu ook werkelijk „koopjes" zullen zijn, staat zeer te bezien. Het conflict in Engeland. Op de eierenveilingen te Roermond, Barneveld en op andere markten was vol gens de „Tel." de staking in Engeland op de prijzen der eieren nog niet merkbaar. De verzending van eieren naar de Engel- sche markt was de laatste weken reeds ge ring. Men verwacht, dat de eierprijzen de volgende week zullen dalen, daar de Duit- sche markt veel eieren uit Denemarken krijgt nu het vervoer naar Engeland stop staat en dat dit de prijzen zal drukken. De boterprijs in Denemarken was gisteren reeds tien kronen per 10 K.G. lager en men verwacht, dat de terugslag hiervan komende week zich ook op de Nederland- sche boterprijzen zal doen gevoelen en den export naar Duitschland doen verminde ren. Allerlei. In de vergadering der Tweede Kamer van gisteren is rapport uitgebracht na mens de commissie tot onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuw benoem de lid, mr J. Schokking. Tót zijn toe lating werd besloten. Tweede Kamer. Belastingplannen van minis ter de Geer. Aan de rede van minister de Geer ont- leenen wij: Aangaande de afschaffing van de fo rensenbelasting voor arbeiders, wijst spr. op de moeilijkheden eener herziening. Er is evenwel reden om het denkbeeld te over wegen. Den heer Zandt antwoordt spr., dat in dertijd, met het oog op het nieuwe regle ment op de predikantstractementen, de kerkeraad van Hagestein verzocht had of een kerkeraad niet, met voorbijgaan van het classicaal bestuur, aan den minister rechtstreeks handopening kan vragen. Dit geschiedde omdat het klassikaal bestuur doorzending van een aanvrage weigerde, indien de kerkeraad niet aan het nieuwe reglement voldeed. Het verzoek is later in getrokken. Wanneer er een aanvrage in komt, zal spr. de zaak nog eens over wegen. Wat aangaat den gedistilleerd accijns, merkt spr. op, dat die niet door de fraude, maar door de drankbestrijding achteruit gaat. Er zijn aanwijzingen dat de fraude afneemt. Sprekers vaste indruk is, dat tegen woordig het staatsbudget sluit op een veel te hoog peil, waarom het verlaagd moet worden. Spr. denkt aan den uittocht uit ons land, die tegengegaan moet worden. Onze productie- en exportcapaciteit moe ten bovendien onherstelbaar lijden door de hooge belastingen. De heer Van den Tempel heeft gespro ken over het wegenfonds, groote produc tieve werken en de bespoediging van de droogmaking van de Zuiderzee. Spr. merkt op, dat het verzwaren van den schulden last door het aangaan van groote leenin gen bedenkelijk is. Wanneer het betreft werken, die onmiddellijk productief zijn, is er tegen leenen geen bezwaar. Tenslotte doet spr. enkele mededeelingen omtrent de belastingen. Alle plan nen zijn verzonden naar den Raad van State. De verdedigingsbelasting was aan vankelijk voor slechts drie jaren bestemd tot rechtstreeksche delging van oorlogs uitgaven. Na die drie jaren, in 1918, heeft men de belasting bestendigd en haar be doeld als bestemd voor rente en aflossing van oorlogsleeningen. Er worden nu zes ontwerpen ingediend: ten eerste tot hal veering van de verdedigingsbelasting II, ten tweede tot herziening van de wet op het leeningsfonds tot schrapping van de opcenten op den suikeraccijns en de per- soneele belasting. Wil men dit laatste ver vangen door afschaffing van de opcenten op de inkomstenbelasting, dan moet daar voor een amendement worden ingediend. Spr. zal de portefeuillekwestie niet stellen. Voorts, wat de gewone inkomsten betreft is te verwachten de h a n d h aj i n g van het ontwerp tot wijziging van de suc cessiebelasting. Ingetrokken wordt het ontwerp tot verlaging van de inkomstenbelasting, omdat het niet in het belang der gemeenten is. In plaats daarvan komt een herziening van de personeele belasting, om ont lasting te brengen in groote gezinnen. Tenslotte zal de herziening van de z e- g e 1 w e t (weeldebelasting) worden inge trokken éh in de plaats daarvan zullen twee ontwerpen komen, die hetzelfe be oogen, het eerste een wijziging in de zegel wet, het tweede een ontwerp weeldeverte- ringsbelasting. De vier ontwerpen voor den gewonen dienst hangen samen. Spr. hoopt dat de ontwerpen vóór Pinksteren zullen zijn in gediend, en dat ze voor het zomerreces in de sectiën kunnen zijn behandeld, zoo dat zij op 1 Januari 1927 in wer king kunnen treden, uitgezonderd de weeldeverteringsbelasting, die op 1 Mei 1927 in werking moet treden. Hierna was aan de orde de interpellatie van den heer Diropi, naar aanleiding van het groot aantal bedrijfsongevallen in de Limburgsche mijnen. Bijna anderhalf uur heeft de interpellant gesproken, om daar. na te eindigen met de mededeeling dat hij zich bewust was geen nieiuwe zaken j,e hebben medegedeeld. f Zijn doel was alleen gedaan te krijgen, dat er meer arbeiders-controleurs zouden worden aangesteld en dat deze grootere 'bevoegdheid zouden krijgen. De minister, die niet te veel spreekt len dit op origineele wijze doet, begon met te zeggen, dat hij geen vaststaande meening had. Hij had gisteren lang over leg gepleegd met de organisaties en dat •was heel levendig geweest, tenminste voegde hij eraan toe van één kant, waar. mede hij de organisaties bedoelde,, want hij is uitermate kalm. Met de interpellatie was hij het niet eens. Als hij in de ■Kamer wat te zeggen had, liet hij in het reglement van orde opnemen, dat een minister de eerste 5 maanden van zijn optreden niet geïnterpelleerd mag wor. den. Bezwaar tegen meer arbeiders-contro leurs heeft hij niet, maar voor uitbrei ding van de bevoegdheden is hij bang. Garnalenvangst stopge zet. Daar thans invoer van garnalen in Engeland niet wordt toegelaten, hebben de visschers wonende te Vlissingen en te Arnemuiden hun vaartuigen te Vlis singen opgelegd, wat voor hen een groote schadepost beteekent. Bevorderd met 1 Juni bij de directe belastingen tol adjunct-commies te Oss do rijksklerk J. L. van Fraeijenhove te Rotterdam; en met 1 Juli tot adjunct commies te Helder P. A. Maljaars, rijks- klerk te Breda. Verplaatst met 1 Mei de kommiezen 2e klasse A. II. Iloltkamp en J. C. Hille, van Roosendaal naar Hans- weert; met 16 Mei de kommies le kl. J. Hoogesteger van Gorinch'em naar Dordrecht. Met 1 Juni de kommiezen le klasse I. de Keuning, van Middelburg, en M. v. d. Wiel, van Tholen, beiden naar Rotterdam. Middelburg. Gisterenavond werd op ini tiatief van den heer G. Goorhuis, com missaris van politie te Middelburg, in een der zalen van de sociëteit St. Joris dooi den substituut-officier van justitie, mr ba ron van der Fëltz, een lezing voor po litiemannen van Walcheren gehouden over het nieuwe wetboek van strafvordering. Een 50-tal politiemannen, o.w. werden op gemerkt de commissaris van politie te Vlissingen en de inspecteur van de Rijks- veldwacht te Middelburg volgden aandach tig de uiteenzetting, en door enkele wer den na afloop vragen gesteld, die door den spreker werden beantwoord. Onder applaus der aanwezigen bracht dhr Goor huis den substituur-officier dank voor zijn duidelijke uiteenzetting en met instem ming werd vernomen, dat de inleider zich bereid verklaarde, gezien de uitgebreid heid van het behandelde onderwerp, in den loop van dit jaar nogmaals voor de politiemannen op te treden. Vlissingne. De afdeeling Vlissingen van den Chr. Metaalbewerkersbond heeft op 6 en 7 dezer haar 25-j. bestaan herdacht. Donderdag 6 Mei werd in de Nieuwe Kerk een lier-denkingssamenkomst gehouden, waar als sprekers voorgingen ds W. A. B. ten Kate, Ned. Herv. pred. en ds A. Gruppen, Chr. Geref. Kerk, die spraken over „Waarom Chr. vakorganisatie" en de heer H. Wetselaar, hoofdbestuurder, die tot onderwerp had „Wij strijden voor het recht". Gisterenavond werd het 25- jarig bestaan feestelijk herdacht, in de keurig versierde zaal van de Oude Vriend schap". De voorzitter, de lieer II. Sorel, igaf na opening op de gebruikelijke wijze een breedvoerig en zeer interessant over zicht van de geschiedenis der afgeloopen 25 jaar. De feestrede werd gehouden door den heer F. Eikerbout, voorzitter van den Ned. Chr. Metaalbewerkersbond, terwijl verder nog het woord voerden de heeren J. H. B. Grotenhuis en II. Wetselaar, hoofd bestuurders van den Chr. Metaalbewer kersbond en de heer J. Marijs als voor zitter van den Chr. Besturenbond. De avond werd verder afgewisseld met mu ziek, zang en enkele samenspraken, terwijl verschillende liederen gezamenlijk wer den gezongen. Wemeldinge. Deze week werd alhier opgericht de N.V. Wemeldingsche auto- busdienslonderneming, ten doel hebbende het exploiteeren van een autobusdienst tussclien Wemeldinge, Ivapelle, Kloelinge en Goes v.v. Als directeur zal optreden de heer P. de Bourgraaf Jacz. alhier. Besloten werd een beperkte hoeveelheid aandeelen beschikbaar te stellen bij den directeur. (Kruin. Crt.) Ovezand. Donderdagavond werd alhier de jaarvergadering van de coöperatieve Boerenleenbank gehouden en het achtste boekjaar behandeld. Het aantal leden be draagt 91. Op 31 December 1925 be droegen de spaargelden f 88450.001/2 en het tegoed in loopende rekening f 15484.80 Het bedrag der uitgegeven voorschotten was einde 1925 f33398.50 en in loopende rekening f 29057.04. De gemaakte winst (over 1925 beloopt f519.24. Tot bestuurslid werd herkozen dhr L. W. B. A. Mulder en tot lid van den Raad van Toezicht dhr P. Koeman. Tot plaatsvervangende bestuurs leden werden herkozen de heeren M. Som- meijer en P. J. van der Slikke. De rente is voor dit jaar spaargeld 3.60, tegoed L. R. 3 procent, schuld L. R. 5 procent en voor schotten 41/2 procent. lerseke. Do oesterhandel, die toch niet druk meer was naar Engeland, is nu tengevolge van de staking geheel opge houden. Verleden week zijn er van Ier- seke nog 4)0 a 50.000 (meest naar Londen) weggegaan. Dleze week geen enkele meer. Een groot geluk voor dezen handel is dat het seizoen reeds was afgeloopen. De handel is dit jaar buitengewoon slecht geweest en heeft niet aan de verwachtin. gen beantwoord. Verschillende oester, kweekers hebben aanmerkelijke partijen groote oesters terug moeten zaaien. Ruim 10 a 11 millioen oesters zijn dit seizoen minder verzonden dan 't vorig seizoen. jEn zooals 'tmeer gaat, ook de prijs was bij minder vraag zakkend. Rit scheelt wel in doorsnee f 12 a, f 18 pier 1000. De imosselhandel evenmin als de kreeften, of andere handel heeft van de staking in Engeland te lijden. Wissenkerke. Gisteren hield de afdeeling Wissenkerke van den Ned. Chr. Land- arbeidersbond een openbare vergadering. Als spreker trad op dhr G. Drevel met het onderwerp „Doel van Organisatie". Spr. begon aan te toonen, dat de Grond wet van 1848 ons het organisatie-recht gaf. De Chr. Vakbeweging staat op het standpunt van recht en gerechtigheid, maar vele Chr. arbeiders zien dit niet, en staan er laksch tegenover. Spr. toont met voorbeelden uit dezen tijd aan, dat de arbeiders, die buitën de organisatie staan zooveel mogelijk de taak der orga nisatie belemmeren. Spr. wijst er verder op, dat de.arbeiders op politiek gebied mondig zijn verklaard en dat dus de arbeiders ook op sociaal gebied van hun rechten gebruik mogen maken. Spreker toont verder aan, dat de loonen niet zijn naar verhouding van de bedrijfsresultaten en wijst op de werkloozenkas. Dit is wel een instelling om in werkloosheid ver lichting te brengen, maar is niet het hoofd doel van de organisatie. De Chr. organi satie streeft naar het arbeidscontract en de verbindendverklaring daarvan. In het bedrijf'wil men vrede houden, maar niet ten koste van den arbeider en ten koste van het recht. Een volmaakte toestand zullen wij in deze bedeeling wel niet krij gen, maar de Chr. arbeider is volgens zijn beginsel verplicht voor recht en ge rechtigheid te strijden. Spr. schetst de tegenstelling tusschen de sociaal-democra tische en dc Chr. Vakbeweging. Laat ar beider en werkgever trachten de moeilijk heden die er zijn door overleg op te los sen. De vrees houdt de arbeiders van de organisatie terug waardoor zij zelf hun rechten met voeten treden. Spr. bestreed de 'plaatselijke organisatie en wijst op de beteekenis van centrale organisatie. Ned. Ilerv. Kerk. Beroepen te Franeker en te Harkstede D. Klein Wassink te Rottevalle; te Alkmaar II. J. Hak te Domburg (N. R. C.); te Bleiswijk A. Dekker te Opheusden. Bedankt voor Vlaardingen door W. J. van Lokhorst te Delfshaven. Geref. Kerken. Bedankt voor Koog-Zaandijk door II. Steen te Zoutkamp. voor Rozenburg en Oud- Vossemeer door A. Wijngaarden te Baarland. Geref. Gemeenten. Beroepen te Leiden H. Kieviet te Vee- nendaal. Ds A. W. F. Waardenburg te Oude Pekela, hoopt Zondag den 23sten Mei a.s. afscheid te nemen van de Vrije Evangelische gemeente te Oud© Pèkela en Zondag den 6den Juni d.a.v. zijn intrede te doen te Wemel dinge, na bevestigd te zijn door Ds M. v. d. Vis van Goes. Ds F. de Gidts te Goedereede, hoopt Zondag den 20sten Juni a.s. afscheid te nemen van de Hervormde gemeente te Goe dereede en Zondag den 27sten Juni d.a.v. zijn intrede te doen te Oud-Vossemeer, na- bevestigd te zijn door Ds K. P. Datema van Tholen. Ned. Herv. Kerk. Goes, vm. ds Homburg, rim. ds de Vries, av. ds Steinz. Donderdagvm. ds Steinz, mn. ds Homburg. - Wilhelminadorp, vm. ds de Vries, nm. ds Homburg. Donderdagav. 6 u. ds Steinz. N.^_ en St.-Joosland, vm. ds v. Garderen, nm. geen dienst. Wolfaartsdijk, Donderdagvm. ds de Voogd, nm, ds Mantz. Geslaagd te Amsterdam voor het docto raal examen wis- en natuurkunde (hoofdvak pharmacie) mej. A. H. C. Sinke. MIDDELBURG. De besturen en het onder wijzend personeel in Zeeland van den bij den Schoolraad aangesloten scholen met den bijbel, hielden gisterenvoormiddag in St.-Joris een distriotsvergadering, welke ook door be langstellenden toegankelijk was. D© opkomst was zeer groot. De ruime bovenzaal was geheel vol. De voorzitter Ds A. C. Heij, wees in zijn openingswoord op het nuttige werk dat de Schoolraad verricht. Na ©enige huis houdelijke mededeelingen van de bestuursta fel, deed dhr Litthooü als penningmeester rekening en verantwoording. Als nieuwe leden van het districtsbestuur werden bij acclamatie benoemd de heeren Den Boer te Zierikzee en Jansen te Ter- neuzen, terwijl in de plaats van dhr Van Oosten, die uit Goes is vertrokken, benoemd werd dhr Van Donk te Goes. Daarna hield dhr S. Brandsma, inspecteur van 't lager onderwijs in de inspectie Mid delburg, een rede over: „De moeilijkheden in de wet op 't Lager Onderwijs. Hierbij besprak hij verschillende zaken, die in de practijk tal van bezwaren en onrecht vaardigheden geven. B.v. het aantal onder wijzers, dat aan een school werkzaam mo gen zijn. Wanneer een onderwijzer of hoofd der school ziek is, op kosten van 't rijk een plaatsvervanger mag worden benoemd. Ver der het assistentenstolscl, het benoemen van vakonderwijzerossen (nuttige handwerken). Ook wees hij op eonige onbillijkheden in de wet tegenover het bijzonder onderwijs. Z.i. zag hü de 22 verplichte men voor de gewono vakken verminderd, opdat de christelijke scho len meer tijd zouden hebben voor Bijbelsche geschiedenis, Bijbelscli aardrijkskunde en Kerkgeschiedenis. Ten laatste deed hij eenigo practische mededeelingen over de uitvoering der leerplichtwet. Een 9-tal personen deden meest naar aan leiding van 't gesprokene vragen, welke uit voerig en voldoende werden beantwoord. Het was een leerzame rede. Dhr Brandsma werd dan ook dank gebracht. In de middagvergadering sprak de heer A. Jonkman van Amsterdam, over: „De Chris telijke eenheidsdrang levensbeginsel van onze opvoeding en ons onderwijs". Op een uitnemende wijze bepleitte hij hoe die eenheidsdrang in alles moet doorwerken, in 't bijzonder in de opvoeding, zoowel in huis als op school. Het verslag zou te groot worden om den inhoud der rede goed weer te geven, daarom volstaan wij met deze korte mededeeling. Van de gelegenheid om met dhr Jonkman van gedachten te wisselen, maakten gebruik de heeren C. Weeda, Ds W. A. B. ten Kate, R. van der Welle en A. Janse. De volgende districtsvergadering zal in 1927 te Goes worden gehouden. Na 't gemeenschappelijk gezang van Psalm 253 ging Ds Ten Kate voor in dankzegging. Christel ij k e psychologische centrale voor school en beroep. Dezer dagen had te Utrecht een conferentie plaats van bestuursleden dezer Vereeniging, van den Bond van Onderwijzend personeel aan Protestantsche Christelijke Kweekscholen en van de Vereeniging: Bond van Prot. Chris telijke Kweekscholen. Op deze bijeenkomst weed door den heer J. v. d. Spek van Den Dolder een uiteenzetting gegeven van de wijze, waarop naar zijn meening de belangstelling voor het Beroepskeuzevraagstuk gewekt kan worden hij de a.s. onderwijzers der Chris telijke scholen. Uit de besprekingen bleek de ernstige wil om den bestaanden achterstand in te halen. Getracht zal worden, aan de Prót. Chr. Kweekscholen ieder jaar een cur sus door bevoegde deskundigen te doen geven aan de kweekelingen uit het derde en uit het vierde studiejaar, teneinde een groep van jonge menschen te vormen, welke geschikt zal zijn in de toekomst als geschoolde waar nemers observaties te doen, van belang voor de beroepskeuze hunner leerlingen. Verder overleg dient hiertoe nog plaats te hebben, zoowel met de personeelen als met de Be sturen dier inrichtingen. Aan een Commissie van deskundigen werd opgedragen, een pro gramma voor deze lessen te ontwerpen, dat, na goedkeuring door het Bestuur der Chris telijke Psychologische Centrale, zal gepubli ceerd worden. Bij het Bestuur der C. P. C, zijn eveneens plannen in voorbereiding om in de- leringen der Christelijk-Sociale Bewe ging meer belangstelling voor het beroeps keuzevraagstuk te wekken. Bij het te Amersfoort door het Technisch Optisch Genootschap gehouden examen is o.a. voor Opticien-Instrumentmaker geslaagd dhr. Chr. A. Holthuijzen te Middelburg. Benoemd zijn bij de eindexamens der R. H. B. S. te Middelburg 22, 23, 24, 25, 26 Juni; Vlissingen 1, 2, 3, 5, 6 Juli; te Goes 7, 8, 9 Juli; te Terneuzen 10 en 12 Juli en Oostburg 13, 14, 15, 16, 17, 19 Juli, tot deskundigen: ir C. B.. Biezeno, lioog- leeraar aan de Teclinische Hoogeschool te Delft; ir A. J. van Peski, hoofdassistent aan de Technische Hoogesohool te 's-Gravenhage; Dr II. E. van Gelder, directeur van den Gemeentelijken Dienst voor Kunsten en We tenschappen te 's-Gravenhage; H. Siliakus, oud-directeur eener H. B. S. te 's-Gravenhage; Dr F. J. Krop, predikant te Rotterdam; en bij het eindexamen der R. H. B. S. te Zie rikzee 14, 15 en 16 Juli J. F. Schmöle, oud kolonel der genie, te Heemstede; dr C. J. van der Horst, privaat-docent aan de gemeen telijke Universiteit te Amsterdam; mr M. C. Nijland, secretaris van den Voogdijraad 'te Rotterdamdr G. J. Thierry, hoogleeraar te Leiden; ds E. van Ruytenberg, predikant te Oostburg. Moidern Heidendom. G. B. schrijft in het „Kerkblad voor Drenthe en Overijssel': Het heidendom dringt ongemerkt in ons land steeds meer en meer door. Het zuivere, naakte heidendom, dat oude hei. densche afgoderij vereert in nieuwe vor men getooid. Reeds sinds lang geleden telden Theo, sofie en Boedhisma hun aanhangers. Heden treedt vooral de verwante „Orde van de Ster in het Oosten" op den voor. grond, die binnenkort de komst van een Wereldleeraar verwacht, een tweeden Christus. Naar de verklaring van Annie Resant, de leidster van de beweging der Theosofie, is hij reeds op aarde in de gestalte van een jonge Indiër, en zal hij zich weldra openbaren. In Ommen heeft deze beweging voor ons land haar een, trum. Daar zal naar de laatste berichten, ook haar groote Universiteit worden ge- sticht. Een andere beweging is die der z.g. Soefi-orde. Deze heeft reeds haar gods dienstoefeningen in 01 3 land. Een bezoeker van een Soefi.kerkdienst schreef aan de N. R. Ct.: Gelokt door een aankondiging „Soefi- kerkdienst, eeredienst van alle levende godsdiensten", hebben wij Zondagochtend j.l. de Scheepmakershaven 27 b alhier be zocht. Een deftig heerenhuis. Langs een bordje „Soefizaad" en over een rococo, trap komt men in een voorportaal, waar men zijn goed hangt. Dan treedt men het kerkzaaltje binnen, een gezellig ver, trek, verwarmd en versierd met planten en bloemen. Aan de wand hangen repro. ducties naar Chr. godsdienstige kunstwer ken. Boven den haard staat 00* üoeddha. beeld. Rechts daarvan 't altaar, waarop een rookende wierook-brander, 7 kaarsen in kandelaren en 7 heilige boeken. Daar boven brandt een eeuwige lamp. Op het voordoek van het altaartje is oea ge. vleugeld hart geborduurd, het symbool der Soefi-orde. De aanwezigen bewaren een bijna absoluut stilzwijgen. Om elf uur treden de voorgangers(sters) binnen, een. heer, een oudere en jongere dame; ge- kleed in lange, zwarte gewaden. Ze gaan zitten rechts van het altaar. Na eenige inleidende woorden slaat de heer op en ontsteekt in den naam ran den Eenigen God de 7 kaarsen een voor een aan het licht van de eeuwige lamp. Elke kaars is het symbool vaa een we. reldgodsdienst. Dan treedt de jonge dame op. Zij neemt achtereenvolgens elk der 7 heilige boeken der wereldgodsdiensten en leest er een stuk uit voor. Na elke lezing heft zij het boek op naar de lamp en brengt God „hulde, eerbied en dankbaar, heid" voor de geschonken voorlichting. Daarna was er een uilnoodiging tot mediteeren. Na eenige oogenblikken stilte, sprak de voorgangster een gebed uit, waarop de oude dame het woord nam en van een groot papier een brief van den meester Onayat Klian voorlas, die een propagan distisch karakter droeg en waarin de be trekking van de wereldgodsdiensten tot de Soofi-lcer vergeleken werden met die van een noot -tot een octaaf. De dienst eindigde met gebod, zegen, bede en collecte en duurde een klein uur." Dlit alles kan niet anders dan mot diep medelijden vervullen. Maar het loont te gelijk liet groote verlangen naar verlos sing, dat er leeft in het hart der mensch. heid. Een tijdlang moge heit platvloesche materialisme de zinnen al boeien en be. tooveren op den duur kan da stof de ziel niet bevredigen en schreeuwt ze bo. ven den klank van het goud en het woest vermaak der zonde weer naar God. Zooals in de tijden van do geboorte van onzen Zaligmaker klinkt luid do roep naar verlossing uit de zoekende mensckenziel. En dan wendt ze zich tot heidensche droomerij, die haar 'de hijgend begeerde Verlossing belooft en haar nooit schenkt. Dó rust is alleen bij Jeizus. Op merkwaardige wijze werd dat on. langs bij een begrafenis openbaar. Dje man die gestorven was en begraven werd, was heel zijn leven een zoeker geweest. Onrustig was zijn hart. Alle religieuze .stelsels doorzocht hij. In alle Christelijke kerken werd hij gezien. Alles onderzocht hij. Eindelijk kwam hij bij de Theosofie te, recht. Maar ook in de kerk zag men hem nog. Aan zijn graf werd door vele sprekers het woord gevoerd. Ook en vooral van theosofische zijde. Met groote welsprekend, heid werd geschilderd het leven en het zoeken van dezen man. In al do toe spraken werd er nadruk op gelogd dat hij nu de rust gevonden had als theosoof, de eeuwige, rust. Heel de schare op het kerkhof was onder den indruk van do rust, die do Theosofie: biedt aan eea roe. konde, zwervende ziel. Ten slotte kwam de laatste! spreker. Naar voren trad een broeder ran den overledene, een Hervormd predikant. Na. mens de familie bedankte hij voor de betoonde belangstelling. Die verschillende sprekers beantwoordde hij met dit korte woord; „En aan de heeren, die spraken van de rust, die mijn broer zocht eat vond wil ik antwoorden; die rust vond hij in Jezus". Ietwat verlegen gingen de theosofische heeren weg. Zulk een heerlijk geloofsge tuigenis had niemand verwacht. Die rust vond hij in Jezus. Na al zijn omzwerven was hij eindelijk teruggekeerd naar den God van zijn jeugd en had aan het heidendom geen behoefte meer. Heerlijk lezer, als men op uw graf ge. tuigen mag: „De rust vond hij in fezus". De fout van Juli? Nog altijd scheppen zekere kringen er behagen in de voorstelling te verbreiden alsof in Juli 1925 een fout begaan werd door zonder genoegzaam gefundeerd over leg op een rechtsch Kabinet aan te sturen. De waarheid is dat het overleg gepleegd is met een vastheid en preciesheid, die moeilijk kan worden-overtroffen. Dat men in weerwil van één dubieus punt, waaromtrent geen eenheid van op treden kon worden verkregen, toch in zee ging, was geen fout. Waarom het geen fout was wordt, met de redevoering van Mgr Nolens in de Tweede Kamer, nog eens duidelijk aldus uiteengezet door „Het Centrum" van Dins dag 1.1. Die redenen komen hierop neer: lo. dat verschillende vooraanstaande Christelijk-historische politici het niet eens waren met de houding van de chr- hist. Kamerfractie ten deze; 2o. dat men mocht hopen, dat na enkele maanden de Christ.Hist. Kamerleden zou den inzien, dat men ergens naar kan „streven" zonder het te bereiken, dat zij wel zich ten deze hun „vrijheid hadden voorbehouden", doch dat zij van die voor behouden vrijheid tenslotte een verstandig gebruik zouden maken, vooral als zij zou den bemerken, dat de Linkerzijde van deze quaestie een politiek wapen tegen de Coa litie zoude maken. Verklaarde thans ook Dr de Visser niet, dat naar zijn overtui ging De Savornin Lohman, ware hig nog aanwezig geweest, niettegenstaande zijn afkeer van een blijvend Gezantschap bij het Vatikaan, in de gegeven situatie toch

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 2