184 Zaterdag 8 Mei BESSBISSË 8 Go's Mm- es iecienkaiilosF HET SEIMTER Bank voor Zeeland 40e Jaargang Uitgevers-Mij Bosch te Baarn. Buitenland. Dit nammer bestaat uit 2 bladen. ""ËE'kstïTBLAD^- GOES Aan- en Verkoop Belgische en Fransche francs, Ponden, Marken, enz. BuitenlaMsche Ghepes. lerseke, Kapelle, 's-Heerenhoek HET ADRES A. WILKING ■>tr drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw De minderheden maar onderdrukt. Wij hebben indertijd Kappeyne's gevleu geld woord in de Eerste Kamer tot minis ter Do Savornin Lobman: „verknoei met uw Bijbelteksten ons Staatrecht niet" uit onze parlementaire annalen voor onze le zers opgediept en toegelicht. Thans brengt prof. Diepenhorst in „De Rotterdammer" een ander gevleugeld woord van dezen zelfden staatsman in her innering, n.l. het bekende: „Dan moeten de minderheden maar onderdrukt". De herinnering was noodig tegenover de be wering van liberale zijde, dat aan Kap- peyne onrecht werd aangedaan, door hem voor te stellen als de man, die het recht tot onderdrukking der minderheid in be scherming nam. Hiertegen stelt prof. D. het volgende feit vast: Op 8 December 1874 hield Mr Kappeyne v. d. Coppello (in de Tweede Kamer. Red. Z.) zijn groote redevoering, die hij besloot met de woorden: „Nu vraag ik: kan eenig vader beweren, dat het zijn plicht is om zijn kind het eerste onderwijs te onthou den, wanneer de school, waarin dat on derwijs genoten wordt, voor het kind door den Staat kosteloos opengesteld is? Zegt men: „Indien gij dat wilt, onderdrukt gij de minderheid", zou ik bijna zeggen: „Welnn, dan moet die minderheid maar worden onderdrukt, want dan is zij de vlieg, die de gansche zelf bederft, en lïeeft zij in onze maatschappij geen recht van bestaan". Hierop vatte Dr Kuyper vuur en zijn meesterlijke oratie op dienzelfden dag ge houden eindigde met de betuiging: „Kwam dan ook ooit de dag, Mijnheer de Voorzit ter en hiermede zal ik eindigen waarop aan deze ministerieele tafel eene Regeering plaats nam, die sprekers pro gram als Regeeringsprogram aankondig de, zeggende dat ze desnoods de minder heden onderdrukken en de vlieg dooden .zou, die de bereide zalf bederven kon, ik zou haar toeroepen: neem dan ook uit het wapenschild der Nederlanden weg den Leeuw, het beeld der fierste vrijheid, en stel er voor in stede den Adelaar met het lam in de klauw, beeld der tirannie!" Tot zóóver prof. D. Mogen wij er aan toevoegen dat mr Kappeyne herhaaldelijk in de Tweede Ka mer zijn Bijbelkennis uitstalde, ook tijdens zijn ministerschap, onder anderen bij de behandeling van zijn ontwerp Lager- Onderwijswet, zoodat zijn verwijt aan Mi nister Lohman al bijzonder ongepast, en trouwens ook onverdiend was. Maar is er één Bijbeltekst, waarmede minister Kap peyne we gelooven gaarne, onbewust getracht heeft ons Staatsrecht te verknoei en, dan is het stellig bovenstaande tekst uit Prediker 10:1 geweest, welke tekst hij trouwens nog door weglating van het woord „doode" voor „vlieg" verknoeide; doch die weglating had hij noodig, zou de aanhaling ter verklaring van zijn stelling, die hierboven staat, zin hebben. „Immers", zoo merkte dr Kuyper in „De Standaard" van 11 Dec. 1874 d.a.v. op, „bij de doode vlieg ware de vingerkneep overbodig die het „verdrukken der minderheden" sym- boliseeren moest". Bolsjewisme en kwakzalverij. Dat het bolsjewisme één groote kwak zalverij is, zullen de Russen nu stilletjes aan wel gaan begrijpen. Maar dat hetgeen ide Russische pers 'orakelt over wondere ontdeklangen op geneeskundig gebied, leugen is en alleen dient om de zakken der persmenschen en deT gewetenlooze re clamemakers te spekken, dat moest eerst nop tot hen doordringen. Feiten als door Semasjko, den volkscommissaris van ge zondheid van de Sovjet-republiek zeiven worden meegedeeld in „Prawda" het cen traal orgaan der Russische communis tische partij, omtrent „ontdekkingen", die slechts het product waren van de fan tasie der bolsjewiki ,zijn waarlijk ten hemel schreiend. Zij zijn vele, doch een paar van die voorbeelden zullen wij hier opsommen, aan „Het Handelsblad" ont leend. Twee jaar geleden werd uit Petersburg een telegram verzonden, dat een in die stad gevestigd instituut een middel had uitgevonden, om zelfs de ergste gevallen van blindheid te genezen. De bolsjewis tische bladen verspreidden dit bericht, dat hen door het officiëele telegraaf-agent- schap werd bezorgd, met het gevolg, dat weldra alle ontvangkamers van de regee- ringsartsen barstensvol waren van blin den, die door vrienden en kennissen wer den gebracht. Deze ongelukkigen smeek ten de autoriteiten hen naar den „her rezen Christus" (zoo noemde het volk den oitvinder van het middel) te brengen. üüeesleninarkt 8 Dir. J. LAPORT Verzilvert COUPONS en LOSSINGEN. Koopt en verkoopt VREEMDE GELDEN tegen voorrïeelige koersen, EFFECTEN - DEPOSITO'S - WISSELS - ASSURANTIËN. SPAARtiAHS a 4 °/0 rentevergoeding. Brand- en Inbraakvrije ItLUiSINRICHTING. De regeering stelde een nauwkeurig onder zoek in en het bleek daarbij, dat het ge- heele geval een onbeschaafde bedriegerij, was. Een kwakzalver heeft op deze wijze met behulp van de bolsjewistische bla den heel wat geld uit de zakken van onge lukkige blinden geklopt. Het „instituut" werd geslotne en de artsen hadden nog maanden lang moeite de ongelukkigen te overtuigen, dat het gerucht, helaas, on waar was. Een jaar geleden kwam uit Petersburg' een nieuwe sensatie: dr Maloljetkow, van wien niemand voordien had gehoord, zou een heel eenvoudig middel hebben ont dekt om kanker te genezen. Opnieuw werd het bericht door de bolsjewistische bladen wereldkundig gemaakt, opnieuw verdron gen de zieken zich in de ontvangkamers van de artsen en smeekten hen naar den wonderdokter te brengen. Bij onderzoek bleek, dat het geheele geval een verzinsel van de Petersburgsche bolsjewistische pers was. De autoriteiten moesten dus de zieken teleurstellen. De ongelukkigen wilden echter hun laatste hoop niet op geven en duizenden strompelden langs de spoorwegen naar Petersburg. Zes maanden geleden verspreidden de bolsjewistische bladen een nieuwe sen satie: in het laboratorium van den wereld- beroemden geleerde Pawlow zou een mid del ?ijn uitgevonden epilepsie (vallende ziekte) te genezen. Opnieuw dus een her haling van de bovenomschreven taferee- len. Duizenden epileptici (lijders aan ge noemde ziekte) verdrongen zich in de wachtkamers van de autoriteiten en smeekten hen „naar Pawlow" te brengen. Er werd .een onderzoek ingestled en het bleek, dat op het laboratorium van Paw low proeven zijn genomen, waarhij het gelukt is door bevriezing van zekere ge deelten van de hersenen van honden bij deze dieren verschijnselen te wekken, die op epileptische toevallen geleken. Dat was alles, wat de bolsjewistische bladen van een der medewerkers van Pawlow heb ben vernomen en zjj hebben uit zucht naar sensatie deze mededeeling zoo opge blazen ,met het bekende gevolg. Kort geleden werd in de bolsjewistische pers medegedeeld, dat dr Tichomirow een middel zou hebben uitgevonden syphilis (een vieze geslachtsziekte) te genezen en bovendien zou hij een serum hebben ge vonden, dat de menschen voor syphilis immuun (onvatbaar) zou maken. Dit alles was een schaamtelooze leugen, verklaart Semasjko. Dr Tichomirow heeft eenige proeven genomen met het besmetten van konijnen met syphilis, dat was alles, maar het was voor de bolsjewistische jour nalisten vgldoende om er sensationeele berichten van te maken en bij millioeneU menschen hoop te wekken. Werd het arme volk alleen maar licha melijk hekwakzalverd, het zou niet zoo heel erg zijn. Maar de geestelijke en ze delijke verwoestingen, die het bolsjewisme daar én elders op zijn geweten heeft, zijn heel wat erger. DE GROOTSTE DE ACTUEELSTE DE GOEDKOOPSTE CHR. WEEKILLUSTRATIE Abonnementsprijs slechts f 1.25 per kwartaal. Abonneert U thans of vraagt gratis proefnummer aan bij de Oedsjda misgeloopen zijn, is een tegenslag voor de Fransche regeering, maar vooral voor Steeg, den resident-gen. in Marokko, welke dit overleg doorzette. Ten slotte blijkt Abd-el-Krim daarmee slechts tijd te heb ben willen winnen. Kostbare tijd ging er door voor de a.s. campagne verloren, want spoedig treedt de zomerhitte in, die strijd onmogelijk maakt. Er tegenover staat, dat in de afgeloopen dagen het weer toch elke troepen-beweging zou hebben be let. Wel vonden de Marokkanen gedurende de besprekingen gelegenheid zich te provi-' andeeren. In dit opzicht kunnen Fran- schcn en Spanjaarden zich erdoor ge schaad hebben. pinnen enkele dagen kan het nieuwe of fensief loskomen. GOES. DirectieMr. ANT. VAH BERCKEl, I0S VEITHUIJSE. Kantoor Brooto Markt 21. Tolefoon 14 (2 lijnen). Correspondentschappen De mislukte onderhandelingen te Oedsjda. Dat de vredesonderhandelingen te De staking in Engeland. Een bericht uit Londen meldt: De be trekkingen tusschen de regeering en de vakbeweging worden meer gespahnen. Ve le stakers laten hun lijdelijke houding va ren en trachten tot werken gezinde men schen met geweld hun werk te beletten, zoodat de politie telkens genoodzaakt is op te treden. Tot dusver heeft de politie zon der hulp van troepen de ongeregeldheden kunnen onderdrukken. Hierbij zijn tal van menschen gekwetst. Te Londen zijn tachtig door vrijwilligers bestuurde omnibussen vernield of door de stakers in beslag genomen. Te Southamp ton hebben de stakers alle levensmiddelen konvooien in beslag genomen en de straat en de spoorlijn opgebroken. In Croydon is het tot een bloedig handgemeen met de politie gekomen. Er werden verscheidene menschen zwaar gewond. Ook te Birming ham zijn dergelijke gebeurtenissen voor gekomen. Zeer heftige botsingen hebben voorts in het Londensche Oosteinde, de ar beiderswijk, plaats gehad. Tegen vandaag zijn talrijke vergaderin gen van stakers belegd. De leiders der vak beweging zullen in veertig bijeenkomsten spreken. Men vreest voor onlusten. Men dringt er bij de regeering op aan, tanks en gepantserde auto's tegen de on ruststokers te gebruiken. De sympathie van het publiek keert zich geleidelijk van de stakers af, omdat extremistische ele menten hoe langer hoe meer de overhand krijgen. Uit Moskou is een groote som gelds voor de stakers aangekomen, waar door de staking een politiek karakter krijgt. Een verslaggever in de Daily Mail heeft op een rondrit door Stepney, Poplar en Canning Town Woensdag ettelijke verniel de auto's en vrachtauto's gezien. De politie is ingelicht omtrent het verbranden van ten minste vier auto's door baldadige kna pen, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag die voertuigen aangehouden hadden en de personen, die er in zaten, er hardhandig uit hadden verwijderd. Twee vrachtauto's, de eene geladen met juwelierswaren, de andere met wijn, wer den door een bende gepeupel aangehou den en geplunderd. Vier vrachtauto's met benzine-tanks werden aangehouden. De kranen werden opengezet en de benzine liep weg; de tanks zijn vernield. Ook in Hammersmith was het onrustig; de menigte nam er een dreigende houding aan tegen de plaatselijke fascistische af- deeling. Er liepen in die wijk enkele omni bussen, maarzonder passagiers. De menschen waren hang voor steenen. De stemming van de menigte was trouwens verbitterd. Een omnibus werd omverge gooid en in brand gestoken. De poging om in Stoke-on-Trent het bussenverkeer aan den gang te houden, leidde Woensdag tot relletjes in de hoofd straat dier plaats. Met klinkers werden ruiten van omnibussen verbrijzeld. Er hadden arrestaties plaats. Zes van de rad draaiers werden opgebracht, maar de houding van het publiek was zeer drei gend. Uit Leeds komt tijding van gevech ten tusschen politie en menigte. Te Sunderland hield een woedende me nigte een steenkool-bombardement op om nibussen met werkwilligen. Verscheiden lieden in de bussen werden gekwetst en moesten naar den dokter. De bussen reden zonder te stoppen door de menigte; er wer den enkele lieden omvergereden en ge kwetst. Er loopen treinen tusschen Brighton en Londen; maar de machinisten, die Dins dag op die lijn hadden gereden, zijn Woensdag niet te werk gekomen; zoo wa ren zij en hun huisgenooten geïntimideerd. De rijwielfabrieken werken dag en nacht door om nog zooveel mogelijk te kunnen voldoen aan de vraag naar fietsen. Vele rijwielverkoopers waren reeds enkele uren na het afkondigen van de staking hun hee- len voorraad kwijt. De verkoop van motor fietsen is met sprongen de hoogte in ge gaan. Ook tal van oud-model fietsen zijn weer eens voor het voetlicht gebracht. De British Gazette, het orgaan van de regeering, legt er nog eens nadruk óp, dat iedereen moet begrijpen dat or, voor zoo ver het de algemeene staking betreft, geen sprake kan zijn van een compromis, van welken aard ook; óf het land zal de alge meene staking fnuiken öf de algemeene staking zal het land fnuiken.. Niet alleen wordt ernstige schade aan de welvaart des lands berokkend, maar de grondsla gen van de wettige constitutioneele instel lingen van Engeland worden aangerand. De regeering zal niet toegeven in de kar dinale kwestie en zal van alle hulpmidde len waarover zij beschikt, gebruik maken en alle maatregelen nemen die noodig zijn, om op vastberaden wijze het gezag van de parlementaire regeering te verzekeren. Bij de ongeregeldheden te Middlesbo- rough gisteravond werden zware vracht auto's met kettingen aan de rails vastge maakt ten einde een passagierstrein te doen verongelukken. Het grauw vernielde het goederenstation. Manschappen van de marine hebben na verscheidene uren ge werkt te hebben, de lijn vrij gemaakt. De deken van Westminster heeft be paald dat alle dagen te 1 u. 30 en 3 u. 40 in de Westminster abdij-kerk bidstonden zullen worden gehouden. Politie te paard en te voet voerde te Londen charges uit onder een troep van 4000 stakers, die tegen de inlijving van vrijwilligers manifesteerden. Verscheidene personen werden gewond. Een aantal sta kers werd gearresteerd. Het London Hospital, Whitechapel In- fismary en Whitechapel Consumption Dispensary zitten zonder electriciteit we gens het afsnijden van den stroomtoevoer van het krachtstation Stepney. De beperkte omnibusdiensten te Londen functioneeren bevredigend. Verscheidene bussen zijn beschadigd. Zij rijden alle on der politiebescherming en sommige wa gens zijn gepantserd. In de winkels zag men bijna geen koo- pers meer. Het stakingsorgaan, de „British Wor ker", wordt bij de „Daily Herald" gedrukt, terwijl ook de „Britsh Gazette", het blad der regeering, dat bij de „Morning Post" in elkaar wordt gezet, in een zeer groote oplaag verschijnt. Beide leggen een eenigs- zins overdreven optimisme aan den dag, dat sterk herinnert aan de journalistiek der oorlogsjaren. In verschillende plaatsen poogt men de arbeiders in de gas- en electriciteitsfabrie- ken tot staking over te halen. Wanneer dit gelukt, beschikken de autoriteiten over geen hulpkrachten om de stakers te ver vangen. De minister van binnenlandsche zaken deelt mede, dat er thans 20.000 speciale politiebeambten in dienst zijn. Hij wenscht het aantal vóór Maandagochtend te heb ben opgevoerd tot 50.000 voor het bescher men der transporten in en buiten Londen. De oproep draagt een dringend karakter. Paniek in Beigië. Het „Ilbld. van Antw." schrijft: Het is onbetwistbaar dat een wind van paniek over het land waait en dat de onbestendigheid van den wisselkoers het zelfde uitwerksel heeft als de oorlogs verklaring begin Augustus 1914. fMen heeft maar na te gaan wat er gebeurt in sommige bazars. Het was een ware storihlóop voor den aankoop van eetwaren van allen aard, dewelke men kwam aahkoopen met partijen van 40, 50, 100 kilo's. Men wilde direct bediend worden en slechts op bedreiging van geen levering te krijgen, stemde men er in VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersfO.OS Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korfing. voor Manufacturen Dames-en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST toe mot die levering eenige dagen jte wachten. Sommige menschen steken hun liggend geld in aankoopen van meubelen of an dere onroerende voorwerpen, die ziji beter denken hunne waarde te behouden. Korts berichten. Een groote grief tegen de Engel- scheti van alle Syriërs, zoowel Christe nen als Mohammedanen, als wat er ver der allemaal aan godsdiensten in dit, nog maar steeds nieuwe godsdiensten in om loop brengende, land te vinden is, is, dat deze een groot en rijk stuk van hun mandaatgebied, een stuk historisch en eth- nografisch Syrië n.l. Cicilië; waar Tarsen in ligt, de geboorteplaats van den Apos tel Paulus, zonder toestemming of op dracht van wie dan ook, aan de Turken hebben afgestaan. De belangstelling voor het bankbil- jettenproces te Boedapest, dat gisteren be gon, is geweldig groot. Men weet niet hoe men de vele belangstellenden in de kleine rechtszaal moet bergen. Alleen al met het plaatsen van de vele journalisten stuit men op de grootste moeilijkheden. Voor de vreemde gezanten is de loge van het O. M gereserveerd. Dreigende staking in den landbouw? Gister had ten gemeentehuize te Zeven bergen een conferentie plaats van den Rijksbemiddelaar prof. mr Aalberse met de werkgevers en werknemers in het land bouwbedrijf. Het resultaat dezer conferen tie was, dat de voorgenomen staking op 10 Mei a.s. twee dagen wordt uitgesteld. Be sloten werd dat Maandag a.s. de werkge vers onder elkander zouden confereeren, waarop na afloop een bespreking zal plaats hebben van werkgevers en werkne- mers.D aarbij zal alsnog getracht worden het tot een overeenkomst te brengen in den vorm van een collectief contract. De das om. „De heer Dr J. C. H. de Pater te Den Haag schrijft ons, dat het stukje „De das om", voorkomende in de „Houten Pomp" en hetwelk is overgenomen in ons blad van 28 April j.l., ten eenenmale in strijd is met de waarheid. De goede naam van den heer J. R. Snoeck Henkemans is hierin beklad. De heer De Pater heeft het be doelde familiefeestje bijgewoond en hij stelt er prijs op mede te deelen, dat van alles wat ïn het bericht vermeld werd, geen woord waar is, of, in goed Hol- landsch gezegd, dat het van a tot z gelo gen is. Wij haasten ons deze mededeeling van den heer De Pater op te nemen, en ons leedwezen uit te spreken over de op name van het stukje uit de „Houten Pomp". Voorzoover de heer Snoeck Hen kemans door onze overname zich gekrenkt gevoelt, bieden wij gaarne onze veront schuldigingen aan." Zoo lezen wij in „De Rotterdammer". Ofschoon in ons Persoverzicht geen naam genoemd was, sluiten wij ons gaarne bij deze betuiging van leedwezen aan. Alleen dit: Wij hebben naar de juistheid van 't verhaal geïnformeerd bij een hoogstaand man, en op diens bevestigend antwoord aan de verbreiding mee gedaan. Wij blij ven 't een vreemde „geschiedenis" vinden. De goedkoope Belgische frank Uit Roosendaal wordt aan het „Hbld." gemeld: De drukte op het station en bij de tal rijke expeditiefirma's alhier vanwege den goederenaanvoer uit België en Frankrijk is enorm. De loodsen van het station Roo sendaal zitten vol met alle mogelijke arti kelen. Uit het geheele land wordt van den lagen stand van den Franschen en Belgi schen frank geprofiteerd. Niet alleen de Antwerpsche en Brusselsche handelshui zen verzenden hun goederen, ook de Pa- rijsche dirigeëren hun artikelen tot in de verst afgelegen plaatsen in Nederland. Voor de grens is de lage stand van het Belgische geld een groote schadepost. Er wordt gekocht wat los en vast is. Toch weten de Zuiderburen wel rekening te houden met hun prijzen en hun geld. Of

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1