ÜE ZEEUW TWEEDE BLAD. Buitenland. Binseiilanl SM is Provtacie, De lotgevallen ven Mn Fox TAN VRIJDAG 8 MEI 1926, No. 183. ———WH—«O—Bg—p^jQi De crisis in België. 't Loopt mis in Frankrijk en Belgic. Men kan 't bijna dagelijks waarnemen, dat de franc onrustbarend daalt. Reeds twee Belgische ministers dienden lmn ontslag in. Nu is daar ook bijgekomen... de minister van financiën. En dat in dezen critièken tijd. En de frank zakt intusschen met een sneld tempo. Om van 33 te komen in 1919 tot 45 had de frank drie jaren noodig. Minister Theunis bracht den frank van 45 tot 87 in drie jaren tijd. Daarop liet, minister Janssen de frank zinken van 87 tot 160 op ongeveer een jaar! Hetzelfde hebben we inderdaad reeds in Dluitschland gezien. Om van 60 tot 14 centiem te geraken had de Mark vier jaar noodig. Om van 14 opi 4 te geraken, zeven maanden. Dirie maanden later kostte een tramritje in Keulen 18 milliard. Er bestaat geen reden tot 'wanhoop., riepen de Dmitschc ministerstoen do mark op 4 centimes stond. Minister Janssen heeft hun woorden al overgenomen. Er bestaat geen reden tot wanhoop, verklaarde hij. De minis ter-pres ident Pouillet is, on danks het vertrek van drie zijner minis ters en de angstwekkende daling van den franc, nog geen pessimist. Hij heeft giste- ren in een vergadering van buitenlandsche journalisten te Brussel het volgende ge zegd: Die economische toestand van België rechtvaardigt op geen enkele wijze den panischen storm, die op1 dit oogenblik over het land woedt. In gansch België wordt gewerkt. Er zijn haast geen werkloozen, Terwijl het aantal werkloozen in de eerste jaren na' don oorlog 616.000 man bedroeg, was dit cijfer in de laatste dagen geslonken lot slechts 8500 man totaal zonder werk, en 16-500 man, die af en toe zonder werk zijn. Onze buitenlandsche handel heeft een hoogeren bloei bereikt dan voor den oor log. i Zeker, hebben wij steeds, zooals trou wens ook Engeland en andere landen, meer ingevoerd dan wij uitgevoerd bob ben. Diocb in goud omgezet, was bet batig verschil tusschen 's lands import en export in 1913 grooter dan in 1925. De productie van onze nijverheidsb'edrij- ven, van onze steenkoolmijnen is uitste kend. Ook in onzen financieelen toestand is niets te vinden, dat de vrees wettigt, waardoor sommige kringen der bevolking aangetast zijn. Sedert den wapenstilstand zijn onze be grootingen steeds beter geworden. In 1920 bedroeg bet tekort 2.846 millioen. In 1921 bedroog liet 1.321 millioen. In 1922 1.670 millioen. D(it tekort verminderde in 1923, in 1924 en in 1925. Wanneer men rekening houdt met de regiën en de oor. logs.pensioenen, bedroeg het -tekort in 1925 nog amper 548 millioen. In de laatste dagen van Dtecember heb ben wij voor 600 millioen .nieuwe belas- tingen gestemd, zoodat de bëgrooting voor 1926 dientengevolge sluitend was gemaakt De crisis van den wisselkoers kan ge. wis in die bëgrooting eenige storing ver wekken. Sommige uilgaven zullen toene men. Maar sommige ontvangsten, zooals de opbrengst van de overdrachtstax en van de tolrechten zullen vermeerderen. Zonder eenigen twijfel zal het parlement de regcering volgen, om de maatregelen te 'treffen, waardoor een streng evenwicht zal worden gewaarborgd. Zonderling incident. In den Belgischen gehaat heeft zich Woensdagmiddag een zonderling incident voorgedaan. Tijdens de bespreking van de pensioenwet trad een onbekende, een lij. vige portefeuille onder den arm, de verga, derzaal binnen en nam plaats op een der regëeringsbanken naast minister Wauters, FEUIIAETOSS. 12.) —O; Geien m'usschen op het dak, maar men sehen? Bedriegen mijn oagen mij niet? Ja, 'tzij'n menschen, boven ap het dak! Zij hebben ladders on klimmen zelfs tot in dan koepel, ja tqt naar den windt wijzen'! Zie, anderen wandelen langs de breiedo borstwering! gopiimigen slaan reeds op het balc;0|n hoven den ingang! Wat beteekent dat? 1 „In koortsachtige drift ©n met kloppend hart verhaastte ik mijn schreden. 'tWa.L ren werklieden en dergelijke. Recht dui delijk kon ik hen niet zien. Beneden op het plein waren er neig meer. Wat is hun dool? Is de plaats verkqcht? Wil de nieuwe eigenaar haar herstellen? Maar zoo dat hot geval is, waarom!dan al die menschen, die overal rondzwerven als bijen over een bloemperk. En zulke menschen; want er schijnen evenveel knechts als bazen te zijn. En ginds, waf is dat nu? Voor da poort staan rijtui! gen, karren en wagens op een riji. Wat kan dat boteekenen? Zouden het schatters zijn, gezonden door degenen clie wens'chen te koopen? Ik kwam nader. Ja, er is een ver. zeggende: „Ik heb hel dossier medege bracht; ge moogt spreken, ik zal antwoor den". Toen eerst bemerkte men met ie mand te doen te hebben die geen lid is van den Senaat Die socialistische sena tor Van Roosbroeck greep hem vast, bracht, door eenige zaalwachters geholpen, den indringer, die eenigszins tegenspar telde, naar buiten en leverde hem aan de militaire wacht over. Uit de verklaringen van den man zou blijken dat men met een krankzinnige te doen had. Kort» berichte*. Tc Londen is bericht ontvangen, dat drie sovjet-ambtenaren van het com missariaat voor nijverheid geëxecuteerd zijn, daar gebleken is, dat zij aan hel hoofd stonden van een bende, die zich aan straf bare speculatie schuldig maakte. Een groot aantal personen, die zich schuldig gemaakt hebben aan prijsopdrijving, zijn in con. centratickampen oplgesloten. Bij de tussóhentijdsche verkiezing in Buckrose (Yorkshire) behaalde de con servatieve candidaat de meerderheid. De rijksdag beraadslaagde gisteren over de regeling met de vorstenhuizen. Alle partijvoorstellen en amendementen werden verworpen; daarmede werd het wetsontwerp naar de regeering terug ver wezen, opdat deze het aan een volksrefe rendum zal onderwerpen. Het conflict in Engeland. Op Schiphol, de vlieghaven van Am sterdam heft de stopzetting van het stoom- bootverkeer met Engeland een buitenge, wone drukte veroorzaakt. Gistermorgen is er in den dienst AmsterdamRotterdam Londen een extra-vliegtuig ingelegd, het welk vol passagiers en lading en vooral veel post is vertrokken. Ook het toestel voor de normale vlucht naar Londen was propvol, evenals 'tEngelsche dat gister middag naar Croydon vertrok. Het lag in bedoeling het Deutsche toestel, dat gister middag uit Berlijn zou aankomen, even eens onmiddellijk met passagiers en la ding naar Londen door te zenden. Aan het losvaste personeel van de Hollandsche Stoomboot-Mij. te Amsterdam is tegen a.s. Zaterdag ontslag aangezegd. Het vaste personeel is ontslagen tegen Za- terdag over een week, tenzij vóór de bedoelde data de dienst op Engeland kan worden hervat. Het personeel telt ongeveer 160 man. Algemeen hoopt men te Grootebroek dat de staking in Engeland spoedig tot. het verleden moge bchooren, daar binnen en. kele weken de vroege aardappelencam pagne begint, waarvan steeds groote quan ta door Engeland worden gekocht. Bij voortduring der staking zal de export alleen op Dluitschland zijn aangewezen. Aan de Ruhr wordt op> het oogenblik druk geladen voor verscheping van kolen naar Rotterdam. Ook 't Rijn-Hernekanaal vraagt veel scheepsruimte. Onder den in vloed van de vergroote vraag is de huur voor scheepsruimte belangrijk opgeloopen. In het Westtand ondervindt men groote schade dooi' de werkstaking in Engeland. Diinsdag is de heele zending groenten door het niet-varen der Harwich- booten van Hoek van Holland teruggeko men. Het gevolg hiervan is natuurlijk, dat de exporteurs naar Engeland hui verig zijn, te koopen. Waarschijnlijk zal daardoor do groentcprijs in Holland ge drukt worden. Intusschen doet men moeite, door middel van particuliere stoombootdiensfen, de groenten naar En geland overgebracht te krijgen. Een k r a n t e n-c oneer n? Naar het Volk van wei-ingelichte zijdo verneemt, betroffen de besprekingen, die tusschen de directies van „Handelsblad" en „Telegraaf" zijn gevoerd, onderhande gen over den verkoop van „De Tele graaf' aan het „Handelsblad". Het voorstel daartoe is uitgegaan van den eigenaar van „Die Telegraafden heer 'H. M. G. Koldert, te Parijs, die al reeds geruimen tijd geleden te kennén heeft gegeven, dat hij van zijn bezit wel af wil, en thans als koopsom ongeveer 8 a 10 millioen gulden heeft bedongen. koioping aanstaande. Ik zie de aanplak biljetten aan de deurstijlen en aan de ven sters. Maar wat is dat? Ik treed nog nader'Een vreemde huivering overt valt mijIk ontdek aan den voiorgevel van hot gebouw, pip het dak, tot zelfs op den koepel, met krijt geschreven letters: 14e perceel, 20ste perceel, 25e pérceel, ■enz. Eensklaps wordt mij' de gansehc zaak duidelijk. Men wil het oude schoon© ge bouw vqor afbraak verkoopen; men wil het sloepen en reeds zijn de roofvogels vezarmekl ooi hunne prqoi! Met onzekere schreden nader ik do hoofdpoort, en word nu volkomen bevestigd in hetgeen ik reeds gevreesd had, door hetgeen gij hier lezen kunt." Mr Fox haalde weder het biljet voor den dag en wierp het op tafel. Toen Mick en Tom beide hunne nieuws gierigheid bevredigd hadden, zaten ze als stom van verbazing; John Fox vervolgde den loop zijner gedachten: „Nooit tot op den huidigen dag", dus ging hij voort, „heb ik gevoeld wat vreem de gewaarwording het is, een hecht, ste vig gebouw te zien, dat gij gewoon waart te beschouwen als een deel van den grond zeiven waarop het staat, en hetwelk gij thans ducht dat binnen weinige dagen ge heel verdwijnen zal, alsof het slechts in uwe verbeelding bestaan had. Dainsby's kasteel! Het is in mijne verbeelding even nauw verbonden aan deze streek als de kerk aan het dorp. Even goed zou men De onderhandelingen, die niet in het „Handelsblad"-gehouw te Amsterdam, maar ten huize van den heer Holdert te Parijs werden gevoerd, zijn op1 het oogen. blik nog gaande. In de kringen van commissarissen van het „Handelsblad" is men niet ongeneigd „Die Telegraaf" te koopen, echter voor een bedrag, dat belangrijk lager is dan wat door den tegenwoordigen eigenaar is gevraagd. Thans worden pogingen aangewend om het daarvoor benoodigde bedrag, dat stel. lig vijf a zes millioen zal bedragen, bij een te krijgen, waartoe ook wordt gedacht aan de vorming van een zoogenaamd kranten-concem. Te dier zake is van „Handelsblad".zijde reeds overleg gepleegd o.a. met den heer Nijgh, den directeur van de „Nieuwe Rotterdamsche Courant". Geen loonsverlaging. In West-Brabant wordt het collectief landarbeiderscontract dat voor het jaar 1925 gegolden heeft, thans ook weer van kracht. Een door de werkgevers te Fijnaait voorgestelde loonsverlaging werd door de arbeiders afgewezen. Een arbitragecom missie, met onpartijdige adviseurs, o.m. mi' P. Djieleman te Middelburg, besliste, dat er geen grond voor loonsverlaging bestond. Tot laag peil gedaald. Onder dit kopje bevat „Dp Nederl." een tegenspraak van een bericht in „De Houten Pomp" hetwelk hierop neerkomt dat op een feestje, waarhij o.a. een Chr.-Hist. Ka merlid tegenwoordig was, dezen werd toe gezongen: Hij heeft Colijn de das omge- daan". Dit bericht is dezer dagen ook door ons in ons Persoverzicht overgeno men, doch niet voordat een onderzoek onzerzijds ons had geleid tot de overtui ging dat 't bericht juist was. De hoofd- red. van „De Nederlander", een hoog staand man, noemt 't bericht van A tot Z „fantasie", laster, één groote lengen; onze zegsman, ook een hoogstaand man, staat voor de juistheid van 'tverhaal in. Vandaar opneming onzerzijds in het Pers overzicht. Volgens „Dje Ned." heeft men hier te doen gehad met een „grap van een bruiloftsgast", die echter niet zong van „de das om gedaan". Het sop is de kool niet waard; anders zouden wij willen ge vraagd hebben: wat heeft die „gast" dan wel gezongen, en wat hebben de overige „gasten" daarbij gedaan? Diocli wij herhalen: de kool is hot sop niet waard. Allerlei. De minister van Arbeid heeft voor het tijdvak van 10 tot en met 29 Mei een everwerkvergunning verleend voor slage rijen. De Gemeenteraad van Winterswijk ver wierp met 9 tegen 8 .stemmen een voorstel om een gemeentelijk slachthuis te bou wen. Bij koninklijk besluit is benoemd tot rechter in de arrondissementsrecht bank te Middelburg, mr Th. Portheine, substituut-griffier bij genoemde rechtbank. -Vereeniging tot bevorde ring van het Vreemdelingen verkeer op Walcheren. In de gis terenavond in het gebouw der vereeniging onder voorzitterschap van den heer II. J. G. Hartman gehouden vergadering van de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenverkeer werd het jaarver slag over 1925 uitgebracht door den se cretaris, den lieer mr P. G. Adriaanse. In dit verslag wordt gemeld, dat het Informatiebureau werd bezocht door 2735 vreemdelingen uit allo landen der wereld tegen 2597 in 1929. Hieruit blijkt, dat de trek naar onze stad en provincie over 1925 nog veel grooter is geweest. Prettig noemt de secretaris het, dat het bezoek van eigen landgenooten aan stad en provincie zoo groot is geweest. Onder de bezoekers wa ren 1800 Nederlanders, of 100 moer dan in 1924-. Het rvordt een bedroevend ver schijnsel genoemd de vermindering, hoe gering dan ook, van het ledental. Het daalde van 362 tot 360. Veel werd in de laatste jaren gedaan op het gebied van reclame en propaganda om do vreemdelingen te trekken en hun ver- zich kunnen voorstellen, dat de omliggen de heuvels geëffend werden, dat de beek, die sinds onheuglijke tijden naar het dal vloeit, verdween, zonder dat er een spoor overbleef van de oevers, waarlangs zij kla tert. Daar stond het oude kasteel voor mij, even stevig, statig en eerwaardig als ooit, en nuZoo binnen veertien dagen niets bijzonders tusschenbeide komt, zal het neergeworpen worden en verdwijnen, alsof het slechts een kaartenhuisje ware. Is dat mogelijk? zeide ik bij mij zeiven; kan de woning der Flamsteads weggetoo- verd worden, even gemakkelijk als een ei onder een hoed? Hoe! het heeft er nu reeds drie eeuwen gestaan. Daar ziet men nog al de muren, ramen, torentjes, kroon lijsten 't is geen verbeelding! Daar zijn al de vertrekken en galerijen; dezelfde behangsels en schilderijen versieren nog de muren; dezelfde meubelen staan er nog, waarvan vroeger de leden der familie of hunne vrienden zich bedienden; elk plekje, elk hoekje zie ik, alsof ik mij waar lijk in het oude gebouw zelf bevond. Daar staat nog de oude Fransche bergère, waar in de laatste eigenares van het huis placht te zitten bij hare werktafel; daar het biljard, waarop wij zoo menige partij speelden; - daar de schrijftafel van den ouden heer, met den armstoel, die aan de zij-leuningen de sporen draagt van veel vuldig gebruik. Ik zie nog denzelfden hertshoorn, waar- blijf zoo aangenaam en confortahel moge lijk te maken. Aan de maatschappij Zee land werd een bijdrage gegeven voor haar nieuwen „folder" en de vereeniging zelve is doende een nieuwen van Middelburg uit te geven. Herinnerd wordt aan het in het leven geroepen „weekprogramma" voor bezoe ken aan alle deelen der provincie dat, ge zien ook de financieele moeilijkheden er aan verbonden, nog niet voldoende succes heeft gehad. Meer succes hadden de carillonbespelin gen, door de vereeniging in het leven ge roepen, waarvan vreemdelingen en stad- genooten profiteerden. Gememoreerd werden de bezoeken van de Portugeesche schrijfster Maria de Carvalko en den Portugeeschen gezant A. de Souza Santos Bondens met als gevolg waardeerendo artikelen over Walcheren in ötm Portugeesch blad, en ook de rond- ries van „de Friezen". De ringrijderij telde meer dan 100 deelnemers en het bezoek was, niettegenstaande het minder gun stige weer, groot. Er werden 295 wandelkaarten afgege ven voor Westhove, Duinbeek en Berken bosch. Er werd één maal een rijtuig en 6 maal een auto door bemiddeling van het bureau besteld. Schriftelijk werden inlichtingen aan 215 particulieren verstrekt. Het jaarverslag werd onder dankbetui ging aan den secretaris goedgekeurd; het zelfde geschiedde met de rekening' van den penningmeester, den heer mr H. Dooren hos, welke rekening aanwijst een ont vangst van f 3847,31 en een uitgaaf van f4030,97 34, alzoo een kwaad slot van f 183,46)4 tegen een goed slot van f 165,47 over 1924. De voorzitter wees er op, dat deze ach teruitgang niet to veel moet doen schrik ken. Er zijn in 1925 verschillende uitgaven gedaan, die niet telken jare terug keeren, terwijl vooral de bioscoopvoorstelling van de filmen van Nederland en de ontvangst der Friezen veel geld hebben gekost. Daar tegenover staal, dat in 1925 do laatste af lossing en rentebetaling heeft plaats ge had van de hypotheek op het bureau. Dit pand is dus nu het onbezwaard eigendom der vereeniging, wat van weinig zusterver- eenigingen kan worden gezegd. Tot bestuursleden worden hokozen de he er eu E. M. Alberts en mr II. Doorenbos, terwijl in de vacature, die nog bestond door het vertrek van den heer W. Geulen, benoemd werd de heer G. Mes. Deloodsgelden op deSchcl- d e. Men schrijft aan de Msb. Om duidelijk te maken, ook zolfs aan buitenlanders, hoe met medeweten onzer regeering, de Nederlandsche havens en vooral ook Terneuzen, maar steeds door verder worden bemoeilijkt en worden te gengewerkt, laat ik hierbij een paar spre kende voorbeelden van zeer reeënten da tum volgen: Een ledig stoomschip waarvan de kapi tein niet beter wist als bestemd zijnde voor Gent, komt binnen met een Belgischen zee- en rivierloods en de reederij betaalde daarvoor: Van zee tot Vlissingen Franken 21.80. Van Vlissingen tot Terneuzen reede Fran ken 18.50, Terneuzen reede tot in de ha ven Franken 10. Totaal Franken 50.30 of I 4.53 aan den huidigen koers. Te Terneuzen kreeg de kapitein order dat hij in Sas van Gent moet laden en wordt van de Nederlandsche Regeering, niettegenstaande geen harer loodsen eeni ge prestatie verrichtte, doch uitsluitend omdat het schip ten slotte naar een Neder landsche haven bestemd werd, toch het loodsgeld verlangd en betaalde hiervoor de reederij: Van zee naar Terneuzen reede f 27.90, van Terneuzen reede tot in de haven f 2.92. Naar Hollandsche haven bestemd is het loodsgeld totaal f 30.82. Naar Belgi sche haven bestemd is het loodsgeld to taal f 4.53. Verschil ten nadeele van Ter neuzen en Sas van Gent f 26.29, ofwel naar de Hollandsche haven Terneuzen is het loodsgeld pl. m. 700 pet. duurder dan naar de Belgische haven Gent. Tweede voorbeeld: Een Belgisch stoom schip kwam verleden week binnen, be stemd om in Terneuzen te laden. De ree derij gaf echter reeds in Engeland den ka pitein order dat hij eerst ledig naar Sel- zaete (eerste Belgische plaats en douane station) moest varen, daar zwaaien en te- aan zijn sporen en rijzweep hingen. Daar staan nog het ouderwetsche tochtscherm en de rijke kasten, door hun neef, den koopman, uit China gezonden; in het kort, in het geheele huis is geen voor werp, dat niet zijn eigen geschiedenis en hoogo waarde heeft, en het denkbeeld al leen, dat dit alles zal weggevoerd worden, zou zelfs de hardste menschen doen wee- nen. Weggevoerd, wat zegt dat? Neen, de vertrekken zullen uitgebroken, vernietigd en tot opene plaatsen gemaakt worden! Dat scheen mij onmogelijk. Maar dit is toch inderdaad 's werelds loop! zeide ik tol mij zeiven. Het is zoo, het moet zoo, het kan niet anders zijn! Wat! als ik na een maand er weer heen wandel, zal het oude kasteel van Dainsby niet meer be staan? Eer zal dit huis in het niet ver dwijnen „Daarop begon ik in mijn gedachten, of liever in mijn hart, al de gebeurtenissen na te gaan, welke dit gebouw belangrijk voor mij hadden gemaakt, welke, op het zelve en op hetzelve alleen betrekking had den. Ik riep de blijde bruiloftsfeesten voor mijn geest, daar gevierd bij statig klokken- gebrom en vroolijk wapperen der vlaggen. Ik zag vroolijke, bekoorlijke, lachende, weenende gezichten; ze waren als een April-morgen; dauw, zonneschijn en schoonheid. Ik zag vroolijke groepen bij de poort tsaan en trad binnen: er was feest, er was vreug'de! Haastig heen en weer rug varen naar Terneuzen, afstand heen en weer totaal pl. m. 30 K. M.). De boot kwam dus, bestemd voor Bel gië, binnen met Belgischen zee- en rivier- loods en verder met Belgischen loods van Terneuzen naar Selzaete en terug naar Terneuzen, en spaarde hierdoor pl. m. 700 pet. loodsgeld uit. Zeer zeker staan daar tegenover andere uitgaven door het heen en weer varen, doch het gaat hier uitslui tend om de onhoudbare toestanden in zake de loodsgelden. Men las in de couranten en Tweedo Ka merverslagen reeds over gelijkstelling in deze van Rotterdam tegenover Antwerpen. Van Terneuzen (tot in 1914 de derde zee haven van Nederland) natuurlijk ouder gewoonte nooit sprake, het ligt nu eenmaal ook zoo ver van Den Haag en bovendien nog wel in Zeeuwsch Vlaanderen. Doch dat men in Den Haag niet ver- gete, dat dezer dagen in Terneuzen hel vermenigvuldigingscijfer voor de belastin gen van 1 is gebracht op 1,65, in hoofd zaak omdat hier wekelijks pl. m. f 1000 f 1300 voor steun aan werkloozen wordt uitgegeven; men begrijpe hoe reikhalzend naar Regeoringsmaatregelen ten gunste van deze haven wordt uitgezien, o.a. ook inzake loodsgelden. Middelburg, Het bezoek aan de tentoon stelling was gisteren ondanks den kouden wind, grooter dan op den eersten tentoon stellingsdag 1925, wat bij goed weer nog veel meer bezoek doet verwachten. Goes. Onder niet zeer groote belang stelling werd gisteravond in het Schutters hof de uitslag van den etalagewedstrijd hekend gemaakt. Namens de commissie voor de Winkelweek verwelkomde de heer A. M. Simons do aanwezigen, speciaal de schenkers van de medailles. De commis sie stelt deze schenkingen op hoogen prijs. Dc etalages in deze stad zagen er, op enkele uitzonderingen na, keurig uit. En het is gebleken, dat het publiek het organi- soeren van een winkelweek op prijs stelt. Spr. hoopt, dat de verkoop voor do winkeliers verblijdend is geweest en dat zij zich zullen aansluiten bij een der heide Middenstandsvereenigingen. Ook deelt Spr. mede, dat door het tentoonstellingscomité Nijtengo een gouden medaille beschikbaar is gesteld. 1 Er zijn 594 stemmen uitgebracht, Dit aantal kon natuurlijk veel grooter zijn geweest, doch de commissie was blij, dat er niet meer waren, want voor het bereke nen van den uitslag waren nu reeds 7 uren noodig. Spr. doet daarna mededeeling van den volgenden uitslag: Meest smaakvolle etalage: le pr. T. Faberij de Jonge, verguld zilveren medail le; 2e pr. F. Q. C. aen Hollander, verg. zilv. medaille; 3e pr. A. M. J. Jacobs, zilv. medaille; 4e pr. J. J. P. C. Bar- tclse, verg. bronzen medaille; 5e pr. Wed. M. Meijaard, eerv. vermelding. Meest verkoopelijke etalage: le pr. A. Hollander, gouden medaille; 2e pr. C. v. d. Ileepe, verg. zilv. medaille; 3e pr. A. Wil- king, zilv. medaille; 4e pr. M. Kooien, zilv. medaille; 5e pr. C. Korstanje, eer volle vermelding. Meest typische etalage: le pr. H. Meri- son en Zonen, verg. z.lv. medaille; 2e pr. J. Torbijn Jr., zilv. medaille; 3e pr. Johs. Kloosterman, zilv. medaille; 4o pr. C. Sinke, verz. bronzen medaille; 5e pr. M. D. de Groot, eervolle vermelding. Mooiste gasverlichting (zijnde een nieu we groep, welke mogelijk werd gemaakt door een schenking van den Directeur van hot Gasbedrijf): le pr. F. Q. C. den loopende lieden verdrongen elkander in galerij en op het plein. De kerkklok liet een blij geklingel hoor en: er was een erf genaam geboren! O hoe menige vreugde volle gebeurtenis van dien aard is in dat huis niet gevierd! Hoe vele bekoorlijke, be- minlijko personen, door hart en hand ver bonden, heb ik daar gekend! Hoe menig maal heb ik daar aan het sterfbed gestaan en heb ik de lijkbaar gevolgd van oude en eerwaardige menschen, wier aandenken mij nimmer zal verlaten. Duizend gedach ten en herinneringen verdrongen zich voor mijn verbeelding, zoodat ik bijna wan hopig werd. Dreigend hief ik mijn vuist op tegen de lieden die naar buiten kwa men en naar hunne wagens gingen, in druk gesprek over hunne aanstaande koo pen, over perceelen van deze heilige mu ren; schertsende over hetgeen zij noem den „de vodden van de gepruikte en ge- tabberde ouden" en die door uitdragers weer een aanzienlijke in de hand zouden worden gestopt. Die lieden hielden mij on getwijfeld voor krankzinnig, want een van hen het verkoopbiljet ontrukkende, riep ik: „Schelmen! hebt gij uw prooi reeds ge grepen!" en in een staat van zinneloosheid ijlde ik van daar. „Dat was niet goed gehandeld. Die lie den zijn geheel en al onschuldig. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5