Vrijdag 7 1936 40e Jaargang Buitenland. hn a8s eeustë blad. Amandeltjes pudding Stelen-Generaal. VOLLE;M ELK-REEP Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Beter dan Goed: DE BESTE wzxAMnKRaNnoiman Drukksrs-Expioitanten: OOSTERBAAN LE COiNTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraai 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—i Losse nummersf 0.05 De fieer Wiöaut en de Bioscoop. Het liberaal-vrijzinnig democratisch- sociaal democratisch verzet in de Eerste Kamer tegen het in behandeling nemen van het door de Tweede Kamer reeds aan genomen ontwerp Bioscoopwet komt in een eigenaardig licht te staan, wanneer men let op het door den heer Wibaut in den Amsterdamschen gemeenteraad gewe zen vonnis tegen de hedendaagsche bios copen. De Amsterdamsche wethouder sprak zich hoogst voorzichtig uit; daar is hij trouwens lid van de S. D. A. P. voor. Niettemin was het een afkeurend, een ver- oordeelend vonnis. Het ging tegen de belasting op de volks vermakelijkheden. Men meende dat deze de bioscopen, dit volksvermaak bij uitne mendheid, te zeer drukte, en drong aan op vermindering, natuurlijk in naam van de Cultuur. Men prees deze vinding der twintigste eeuw een te belangrijk „cultuur-orgaan", een te uitnemend werktuig in den dienst der „cultuur-ontwikkeling" om het te be lasten, zoo zwaar als de wethouder deed. Maar de heer Wibaut liet zich niet van zijn stoel praten, en gaf zijn opponenten het volgende bescheid: „De bioscoop", zeide hij, „zou een goed cultuurorgaan kunnen z ij n, maar zij i s het thans niet. De toestand is thans zoo dat films, waaraan men cultureele waarde niet ontzeggen kan, het in de waardeering der massa moeten afleg gen tegen films, die elke cultureele waar de missen. Zoonieterger". Nog eens, het is voorzichtig uitgedrukt. Haast al te voorzichtig. Doch in ieder ge val voor den goeden verstaander duidelijk genoeg. De Eerste Kamer besloot in haar zitting van 29 April het ontwerp Bioscoopwet te behandelen. Het besluit werd genomen met de stemmen van alle aanwezige leden van Links tegen. De heer Wibaut was niet aanwezig. Maar de twintig voorstemmers, allen van Rechts, kunnen zich verheugen dat al thans deze eerlijke sociaal-democraat, wa re hij aanwezig geweest, allicht hun bond genoot zou zijn geweest. Hef conflict in Engeland. Dat werkstaking een wapen is, dat ook hem wondt, die het hanteert, blijkt weer duidelijk. En ook dat het een uiterst strijd middel is, waartoe men niet moet over gaan, zonder de gevolgen vooruit te heb ben berekend. Er heerschen in het mijnwerkersvak in Engeland nog ouderwetsche toestanden. Zeer zeker hebben de arbeiders recht naar verbetering te streven, en opheffing van wantoestanden te eischen. Maar is de tijd daarvoor wel juist ge kozen? 1 -éjj Engeland maakt, gelijk alle landen van Europa, meer dan één crisis door, onder anderen een geldcrisis. Was het nu verstandig om in dezen zwaren tijd opheffing van wantoestanden te eischen, terwijl men weet dat zulks veel geld zal kosten en het geld er niet is? Het is toch zoo: als de mijnen stil lig gen, staan de machines stil, en het spoor en de industrie; gas, electriciteit, voedsel voorziening houden op; zieken en armen, ook de arbeiders worden slachtoffer. Voor een staking waarbij 2% miljoen arbeiders betrokken zijn en bij wie zich welddra vele miljoenen werkloozen aansluiten, baten geen weerstandskassen; zij zijn in een oogenblik uitgeput. Waar dan nog bijkomt dat het uitroepen van een algemeene werkstaking, dus niet alleen van de mijnwerkers, maar van alle werkers, in bedrijven die aan het mijnwer- kersbedrijf annex zijn, een revolutionaire daad is, waarbij de regeering zich niet mag neerleggen. Nu gaat het niet alleen maar om ophef fing van druk, maar ook om nederhaling van het gezag. En hiertegen moet de re geering zich schrap zetten. Vandaar dat minister Baldwin, alvorens met de vakvereengingsleiders te onderhan delen, den tegeneisch deed dat eerst de staking moet worden opgeheven. Er zijn in de Engelsche arbeidersvakbe weging elementen, die dezen weg willen inslaan. Een der leiders, Thomas, gaf reeds toe dat een staking feitelijk aan ver andering der economische toestanden niets kan veranderen. Moge zijn woord spoedig ingang vinden bij de stakenden. Recht moet hier geschieden, doch dit kan alleen in den weg van orde. Wie spreekt hier het ontspanning bren gende woord? Is dat juist? De classis Amsterdam der Christelijk Gereformeerde Kerk heeft, naar een cou rantenbericht vermeldt, een synodale uit spraak verzocht, waarbij het sluiten van een verzekering niet in overeenstemming wordt geoordeeld met Schrift en belij denis. Is dat juist? Het is bijna niet te gelooven. En in elk geval kunnen wij niet aan nemen, dat de Synode zich in dezen geest ooit zal uitspreken. Geoordeeld zou dan zijn de indiensttre ding bij Rijk, Provincie, Gemeente, Spoor wegen, etc., waarbij men tot het sluiten van een „verzekering" wordt verplicht. Immers is er principieel geen verschil tus- schen het werk van een Pensioenfonds en van een particuliere verzekerings-maat- schappij. Geen Christelijk Gereformeerde zou lid der Tweede Kamer mogen worden. Im mers een Kamerlid moet premie betalen voor weduwenpensioen. De heeren Ker sten en Zandt doen dit natuurlijk ook! Geoordeeld zou eveneens zijn de toetre ding tot een Vakvereeniging, die er een zieken- of werkloozenkas op na houdt. De Synode zal natuurlijk al deze con sequenties wel onder de oogen zien. Maar blijkt uit dit bericht, indien het juist is, niet heel duidelijk, dat aan velen onder ons Christelijk volk het groote werk van Kuyper is voorbijgegaan, zonder in druk te maken? (Patrimoniu m.) De staking in Engeland. Het officieele communiqué van gisteren verklaart: Een belangrijk deel van de bedrijvigheid des lands staat stil en toenemende verlie zen en ongemakken treffen alle standen. Er zijn ruimschoots krachten beschikbaar om de orde te handhaven. De diensten voor levering van energie en licht worden voldoende in stand gehouden. De voorraden van brandstoffen en le vensmiddelen zijn voldoende om het leven zij het ook niet de welvaart des lands vele weken-achtereen in stand te houden. De distributie van melk en voedsel gaat gere geld voort. De spoorwegdiensten worden geleidelijk hervat en zijn reeds talrijker dan op den tweeden dag van de spoorweg staking van 1919. De vrijwilligers voor de nationale dien sten stroomen toe. De verwachtingen, die de verzoenings gezinde redevoeringen in het Lagerhuis gewekt hadden, zijn tot dusver niet beves tigd. De New Yorksche bladen maken groo- ten ophef van de staking. Vooral de kalm te en hoffelijkheid die algemeen worden betracht, worden gesignaleerd. Er komen in het geheel geen misbruiken voor in den levensmiddelenhandel. Niet alleen is er geen tekort aan- levensmidde len, maar de prijzen zijn ook niet gestegen. Toch komen er hier en daar wel relletjes voor. Een menigte van eenige duizenden men- schen is te Edinburg in botsing met de politie gekomen. Zij bestookte de politie met flesschen en steenen. Winkelruiten werden verbrijzeld, uitstallingen geplun derd. Vijf agenten en een aantal burgers zijn naar het ziekenhuis vervoerd. Een paard van een bereden politie-agent sloeg op hol en botste tegen een hek op. Het paard werd gedood, de agent zwaar ge wond. Vijf menschen zijn in hechtenis ge nomen. Ook heeft het grauw in Zuid-Londen omnibussen aangevallen en er een in brand gestoken. Het mishandelde den vrij- willigen bestuurder en den conducteur. De bereden politie schoot toe en was den toe stand spoedig meester. Het openbare verkeer is te Londen nu zooveel verbeterd, dat de opstopping niet meer abnormaal is, behalve bij toegangen tot bruggen en op andere drukke punten, waar men het hart van Londen binnen komt. Op de spoorwegen is de toestand aan merkelijk verbeterd. Gisteren konden de reizigers bijna elk deel van Engeland be reiken. De Daily Mail zal te Parijs gedrukt worden en deze oplaag zal met vliegtuigen naar Engeland gebracht worden. Gisteren is ook het eerste nummer ver schenen van de British Worker, het blaadje van het vakvereenigingscongres. Het verzekert dat het resultaat van het stakingsbevel de verwachtingen heeft overtroffen en herhaalt dat aan de voor ziening met levensmiddelen en melk niets in den weg zal worden gelegd. Het blad brengt de stakers hulde voor de kalmte, waardigheid en ordelievendheid, welke zij tijdens de krisis hebben getoond. De verkeerstoestanden te Londen wor den bijna met het uur beter, ofschoon de taxi-chauffeurs in staking zijn gegaan. Daarentegen zijn thans alle ondergrond- sche lijnen geopend en het aantal treinen, die in verschillende richtingen loopen, is, de omstandigheden in aanmerking geno men, zeer aanzienlijk. Drieduizend vrijwil ligers zijn aangeworven voor werk aan de ondergrondsche treinen en bekend wordt gemaakt, dat de maatschappij niet meer vrijwilligers noodig heeft. De omnibus diensten zijn aanmerkelijk uitgebreid. Verzekerd wordt, dat er voldoende voor raden benzine beschikbaar zijn om het verkeer gaande te houden. De geest onder de bevolking van Londen is voortreffelijk. Alom legt men groote hulpvaardigheid aan den dag. Ook over de groote massa der stakers, wier gedrag zeer ordelijk is, mag met lof worden gesproken. Te Grimsby zijn verscheidene transport arbeiders weer aan het werk gegaan. Te Huil werd de groentenontscheping opge houden, daar de dokwerkers weigerden te lossen. De boottreinen op Folkestone en op Newhaven vertrokken op tijd. Ook de politie is aanzienlijk versterkt met speciale en vrijwillige beambten en heeft zoowel te Londen als in de provincie den toestand in haar macht, ofschoon hier en daar incidenten voorkomen. In verband met de staking zijn de recep ties ten hove, die op 13 en 14 Mei zouden plaats hebben, tot nadere aankondiging afgelast. De staking in Engeland begint zich thans ook in de haven van Hamburg te doen gevoelen. Reeds sedert Woensdag waren geen schepen naar Engeland ver trokken, in verband met het feit, dat daar niet gebunkerd kon worden. De uit Engeland aangekomen schepen werden nog gelost, doch thans weigeren de arbeiders deze schepen van bunker kolen te voorzien. Ook de zeelieden weige ren zich op Engelsche schepen te laten aanmonsteren. De strijd in Marokko wordt hervat. De onderhandelingen te Oudjda zijn af gebroken. De Riffijnen hebben de Spaan- sche voorwaarden, met inbegrip van den eisch tot vrijlaten der gevangenen, ver worpen. Aanleiding daartoe was een verklaring van Azerkane, volgens welke er slechts 50 Fransche en Spaansche krijgsgevange nen w.o. verschillende "gewonden tegen 50 krijgsgevangen kabylen uitgewisseld konden worden. Generaal Simon verklaar de daarop uit naam van de Fransche en Spaansche gedelegeerden, dat het onnoo- dig was verder te onderhandelen en de besprekingen dus afgebroken werden. De Riffgedelegeerden keeren vandaag terug en de vijandelijkheden zullen waarschijn lijk reeds morgen worden hervat. met GRATIS pakje ,,v GQENADtNESA US. Tweede Kamer. In de middagvergadering werd over de begrooting van financiën gediscussieerd, zóó lang, dat minister de Geer zijn rede niet meer kon uitspreken. In 't kort zij vermeld, wat eenige der sprekers op 't hart hadden. De heer J. ter Laan (S. D. A. P.) dringt er op aan, dat de arbeiders tot een bepaald inkomen van forensenbelasting worden vrijgesteld. Hij besprak ook het perso neelsvraagstuk. Op salarissen en pensioe nen is een bedrag van 40.000.000 gekort, waarvan ongeveer 4.000.000 gerestitueerd is. Meent de regeering, dat onder deze om standigheden de bezoldigingskwestie maar moet blijven rusten? De heer Van Vuuren (R.-K.) prees de fin. politiek van minister Colijn. Spr. is er van overtuigd, dat deze financieele poli tiek haar invloed niet zal missen en con stateert dat de kreet „weg met Colijn" reeds heeft afgedaan. Intusschen is de financieele toestand nog niet hersteld. Bo vendien moeten de gevolgen van tal van crisismaatregelen worden hersteld en ein delijk is een spoedige en flinke belasting verlaging noodig. Spreker wenscht, dat naast de verlichting van den belastingdruk door vermindering van de Verdedigings belasting II nog een verlichting, die een grooter volksdeel met kleine beurzen en groote gezinnen ten goede komt, zal ko men. De heer-Van den Tempel (S. D.) heeft met instemming kennis genomen van de voornemens der regeering om productieve werken ter hand te nemen en het wegen net te verbeteren. Spr. vraagt, welke pro ductieve werken de regeering op het oog heeft en verbindt daaraan een andere vraag, n.l. deze: heeft de regeering een ge dragslijn vastgesteld aangaande, de finan ciering dier werken? De heer De Wilde (A.-R.) meent, dat er, nu de algemeene beschouwingen uitgesteld waren, aanleiding had kunnen bestaan voor de nieuwe regeering om een aanvul ling op de Millioenennota aan de Kamer te doen toekomen. Spr. hoopt, dat deze minister even krachtig zal optreden als zijn voorganger. De financiën staan nog altijd in het middelpunt. Spr. heeft het toegejuicht, dat minister de Geer belas tingverlaging wil door schrapping van de leeningopcenten op de Personeele belas ting na halveering der Verdedigingsbelas ting II. De mogelijkheid bestaat evenwel, dat er dit jaar nog niets van komt en daarom vraagt spr. wat de gedachten van den Minister zijn over het tempo der ver laging. Verder vraagt spr. hoe de minister staat tegenover de woningpolitiek. De huren zijn veel te hoog. Spr. zou willen weten hoe de minister denkt over verlaging der annuï teiten. De heer Bulten (R.-K.) betoogt, dat de reden der salariskorting thans vervallen is. De ambtenaren hebben er recht op, dat hun vooruitzichten nu ook beter worden en spr. meent, dat een herziening van het bezoldigingsbesluit gewenscht is. De heer Staalman (V.B.B.) verzoekt af schaffing van de personeele belasting op café's en restaurants. Spr. wijst er vervol gens op, dat de opbrengst van den gedis tilleerd-accijns hard achteruit gaat van jaar tot jaar en wijt dit aan de geheime distilleerderijen en de smokkelarij, die on rustbarend toenemen. De maatregelen om de fraude te keeren, hebben geen succes, de fraudeurs vinden er altijd wel wat op. Spr. meent, dat verlaging van den accijns het drankgebruik niet zal doen toenemen, doch wel den malafide-handel zal doen verminderen. Spr. dringt vervolgens aan op afschaffing van het banderollesysteem der tabaksbelasting, dat tot allerlei moei lijkheden aanleiding geeft. De heer Zandt (Staatk. ger. partij) wenscht, dat de Hervormde kerk van on der het synodale juk wordt gebracht en vraagt of, indien in een vacature hand opening wordt gevraagd, de regeering toe stemming' tot die handopening wil verlee- nen. Ten slotte betoogt spr., dat het regle ment op de predikantstractementen in strijd is met de rechten der kerk. Avondvergadering. Nadat nog een restant je van de onder- wijsbegrooting was afgedaan, volgde de discussie over de Arbeidsbegrooting. Dhr Smeenk bepleitte toepassing van de Arbeidswet op het winkelpersoneel. Spr. hoopt, dat de minister met deze uitbrei ding der wet den noodigen spoed zal be trachten. Wat betreft het restaurantperso- neel vraagt spr. hoe de minister denkt over toepassing van de wet ook voor dit personeel. Spr. herinnert aan de mededeeling in de Memorie van Antwoord dat de Minister overweegt, om tegemoet te komen aan den wensch der kleine bakkerijen. Het eerlang te verschijnen rapport inzake overleg tus- schen werkgevers en werknemers in dit bedrijf dient echter naar sprekers oordeel te worden afgewacht, opdat onder goed keuring van den minister een regeling tot stand kan komen, welke voortkomt uit het bedrijf zelf. Wat betreft de bedrijfsorganisatie, is spr. van meening, dat hier geen regeling van bovenaf moet worden opgelegd. Deze materie is nog niet rijp voor een wettelijke regeling. De weg er naar toe is de collec tieve arbeidsovereenkomst. De heer Bakker (C.-H.) merkt op, dat de uitvoering van de Arbeidswet op het platteland nog al te wenschen overlaat. Daarna bespreekt de heer Bakker de me- dedeelingen over de verdere toepassing van de Arbeidswet. Spr. vraagt over welke categorieën de minister denkt deze uitbrei ding te doen strekken. Wat betreft het col lectief arbeidscontract, vraagt spr., wat de minister bedoelt met een nadere wettelijke regeling van deze materie. Bedoelt de mi nister daarmede de verbindendverklaring of wil hij aan het' collectieve contract meerdere rechtszekerheid geven? In tegen stelling met den heer Smeenk is spr. van meening, dat het thans niet het juiste oogenblik is, om de verbindendverklaring wettelijk te regelen. De heer Kuiper (R.-K.) bespreekt even eens de mededeeling inzake nadere wette lijke regeling van de collectieve arbeids overeenkomsten. De minister kan bij een voorstel voor verbindendverklaring op sprekers steun en naar hij meent v a n a 1 zijn partijgenooten rekenen. Wat betreft de uitbreiding van de toe passing der Arbeidswet, is spr. van oor- Prijs der Advertentiën: 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 cl. Bij abonnement belangrijke korfing. Meer voedingswaarde dan 2 EIEREN deel, dat de tijd gekomen is, om thans de geheele Arbeidswet in werking te doen treden. Spr. dringt bij den minister dan ook aan op spoed bij de verdere uitvoe ring, niet alleen voor winkel- en kantoor personeel, maar ook voor andere catego rieën buiten de fabrieken, als chauffeurs, enz. Voorts dringt spr. aan op richtige toepassing der Arbeidswet in de fabrieken. De heer Loerakker (r.-k.) is van mee ning, dat de land- en tuinbouwarbeiders achtergesteld worden bij alle andere ar beiders. Spr. hoopt dat de minister ten aanzien va,n een wettelijke regeling van den arbeidsduur voor de land- en tuin bouwarbeiders een stap verder zal gaan, dan in de Memorie van Antwoord wordt aangegeven. Tentoonstelling Middelburg. Bij de wandeling, die we over de 4e Tentoonstelling voor Handel en Nijverheid maakten, vielen ons twee dingen op. Voor eerst, dat het aantal stands niet zoo groot is als vorige jaren, en ten tweede, dat ditmaal de stands bijzonder goed verzorgd zijn: er is veel werk aan de uitvoering! en aankleeding besteed. Op enkele stands willen we bijzonder de aandacht vestigen. Die van de FIRMA SLUIS, BISCUIT FABRIEK te DEVENTER, trekt de aan dacht èn door de grootte èn door de keurige wijze, waarop de biscuits in de blikverpakkingen zijn gearrangeerd, 't Is een verkoopelijke stand, die ongetwijfeld de aandacht der dames zal trekken. De verschillende merken biscuits, die deze firma in den handel brengt, treft men hier alle aan, zooals de Gemengde Bis cuits, Demi Lüne, Carré en speciaal ook de „knijpertjes" en het „Gemengde Gebak". De firma P. 'C. HAGENAARS-NELIS te BERGEN OP ZOOM, exposeert haar speci ale artikelen, vooral in Zeeland niet on bekend, zooals sierkuipen, boterkuipen, plantenkuipen, e.d. Ook de fraaie zuilen, schemerlampen, houten vazen en kan nen, die deze firma fabriceert, zijn hier. uitgestald. Onze aandacht werd er opi gevestigd, dat dit alles eigen fabrikaat en handwerk is. Bijzonder noemen we ook de wasch- machines „Helena", die door deze firma in den handel worden gebracht en in Zeeland reeds een goede reputatie ver wierven. De stand van de Firma WIJNAND- FOCKING, van AMSTERDAM, wordt,, evenals vorige jaren, ook weer in den tuin aangetroffen. Deze firma met haar. speciale merken Fladderak „Voorburg" en Oude Genever is voor de Zeeuwsche Han delaars geen onbekende meer. De stand van de ZEEUWSCHE PIANO- EN ORGELHANDEL, te MIDDELBURG, die in de groote zaal is geplaatst, verdient zeker de aandacht van de bezoekers. Be halve een fijn kunstspelorgel uit de fa'- briek van Kröger, worden geëxposeerd verschillende merken orgels, zooals Packardt en Lindholm en piano's uit de fabrieken van Bogs en Voigt en Ring. De HELDERS BISCUITFABRIEK te' ZWOLLE, de oudste firma op dit gebied gebied, heeft in de groote zaal een fraaien stand in Oosterschen stijl, waar op prac- tische en voor dames leerzame wijze de' verschillende Biscuitsoorten van deze Fa geëxposeerd worden. Als speciaalmerken noemen we de bekende kaasstokjes en de luxe verpakkingen, ook voor den export naar de tropen. Een fraaie, interessante en verkoopelijke stand is die van de bekende Middelburg- sche zaak in Optische artikelen „FOCUS" van de Firma A. R. DE MUIJNCK. Hier ziet men het nieuwste geëtaleerd, o.a. op 't gebied van brillen. We werden ge wezen op het nieuwe Fransche materiaal „Infus", dat schildpad het meest nabij komt en onbrandbaar is. Ook de bekende „Gilette" scheerapparaten en mesjes zijn vertegenwoordigd. De bekende jpianofabriek van de Firma ANTOINE MES te MIDDELBURG heeft in 'n keurigen stand geëxposeerd piano's uit de fabrieken van Smidt, te Berlijn en Caveau, te Parijs en een Metzner-orgeL Zooals men ziet, levert deze firma dus niet alleen piano's uit eigen fabriek, maar brengt zij ook meerdere merken van be kende buitenlandsche fabrieken. De be kende musicus Rubinstein, die vorig jaar een tournee door ons land maakte, deed dit met een Caveau-piano uit bovenge noemde fabriek en bleek toen, hoe dit merk buitengewoon voldeed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1