I)E /EEUW TWEEDE SLAPT De lotgevallen van John Fox. MsnlaiuL Imtenlani ïïlt tie ProvM. TAN DONDERDAG 6 MEI 1926. No. 182. icsaasfa»'«Mu.'»ii>' j,is3%av&-z Niet voor de Jongeren. In op zichzelf billijke critiek over een bepaalde zaak kan. heel gemakkelijk iets onbillijks insluipen, als men het verleden vergeet en niet waardeert hetgeen nog als vrucht van toen, u als vanzelf in den schoot valt. Er is geen algemeencr klacht bijna, dan over onze jeugd en over het niet vol doende meedoen aan het werk van de ouderen. Die jeugd wordt veelszins ge vormd voor het volle leven, maar wat zien we weinig van hen i n dat volle leven, zoo wordt geklaagd. Op kerkelijk terrein gaat het dan nog zoo wat, op politiek terfein is het echter maar zóó, zóó, doch op het gebied der vakorganisaties is hol droevig en op het alg. chr. soc. is het dan ten slotte héél dun, zegt men. „Waar zitten onze jonge menschen toch?" zoo vragen velen. Weet u waar ze zitten? Ze zitten.... bij de ouderen! Dat schijnt mij het nuch tere feit toe. En de klachten over de jeugd, organisaties, speciaal over de jongelings. vereenigingen, zijn voor het grootste deel niet gegrond. Neen, de kwestie is heel gewoon: zoo do ouden zongen, piepen (le jongen. Ja, zeker, we hebben véél zegeningen te hoeken, (ik mocht er reeds op wijzen), maar wc moeten toch niet al te hoog van den toren blazen. Een buitenlandsch lioogleeraar schreef eens dat in Nederland, naast den bijbel, de groote werken van Dir A. Kuyper overal in onze gezinnen werden gevonden; hebt u toen niet geglimlacht en gezegd: was dat maar waar! We hebben in het politieke leven veel verbeurde zegen, o ja, maar wat een traagheid en valsch conservatisme ook. Tot don winter van '1923 blijft hel op de meeste plaatsen wel ruslig, hé? Prijzens waardige uitzonderingen, die zijn er na- tuurlijk. Maar bijzonder op het sociale levens terrein is er hij velen een geest des diepen slaaps in gevaren. Behalve dat er „ge mengd nieuws" en „varia" en „burgerlij ke stand." en „advertentie"-„„speeialis- ten" zijn, die de politieke hoofdartikelen en driestarren nooit lezen is er in onze dagbladpers een rubriek die nog veel er ger lijdt onder de traagheid der abonné's. Dat zijn de sociale berichten, de sociale aankondigingen en verslagen. Neem de proef eens op de som en plaats een zelfde bericht met een sociaal opschrift of met een anderen titel en ge zult eens zien liocvelen in het eerste geval er niets van lazen. Als ge eens totaalcijfers ziet van hen die voor Gods Woord willen buigen, en ge plaatst die naast de totaalcijfers der di verse chr. soc. organisaties van palroon, middenstander, werkman en boer, slaat ge de handen ineen! lO.OOOden verzuimen zonder blikken of blozen hun sociale roe ping, in verband met patroonsbond, alg. soc. borfd of vakorganisatie, Velen zeggen even gemakkelijk; ik bedank of ik sluit mij niet aan; als dat zij tot een garen- en bandkoopman zeggen: „niet noodig man! Vraagt ge. dan nog: waar blijft het op groeiend geslacht? Terwijl een andere D'- bora nu ook en niet enkel van de oude veteranen uit Ruben's stam, zou kunnen zeggen; „de inbeeldingen des harten waren groot. Zo hadden groote onderzoekingen des harten. Waarom bleeft gij zitten tns« schen de stallingen?" (Richteren 5:15 en 16). Hoe het komt? Een afschuwelijk misver stand is hier de oorzaak, denk ik. Men onderschat den ernst van den strijd op het sociale gebied en verstaat onder so ciaal minder dan er door omvat wordt. We mogen niet onderstelen dat men hier wel- bewust zondigt. Tot velen drong hot nog niet door, dat de strijd des geestes nu het heftigst op het soc. terrein wordt gestreden, gelijk ze vroeger op 'tstaatkun. FEUILLETON li) o— Ik zeg het je, Mick, iemand die gedu rende zijn geheele leven werkzaam ge weest is en daarmede ophoudt, verkwijnt Zijn bloed wordt dik en zwaar en hij gaat er mee heen. Leid een bron in 'n moeras en haar water wordt troebel en onbruik baar. Wanneer is zij helder en nuttig? Zoolang er stroom in is- Houd haar op. en zij deu.gt nergens meer toe- Ik heb gedurende mijn geheelo leven geloopcn, en houd ik daarmede op, dan houd ik geheel en al op. Neen, neen; noch Smiler noch ik behoeven ons terug te trekken zooals men dat noemt- Eerst trekken, en dan terugtrekken- Met g-ecn van beiden is het nog ver gekomen, dat daarvoor reden zou bestaan- Ik blijf ^voerman, al was het maar alleen om de minnebrieven voor het jonge goedje over te brengen en de nieuwsbladen voor de pachters te halen. Zoo koutten de drie vrienden eiken avond of bij Tom Fletcher, of in den tuin van Gabriël, onder het genot van een pijpje cn een kruik bier uit „de Kat en de Viool" even 'kalm en tevreden, als de ondergaande zon, die hare schuïn- sche stralen op hen wierp, toen er iets bijzonders gebeurde, dat, als ware het dig en nóg vroeger op theologisch gebied werd uitgevochten. En „sociale'1' vragen, daar verstaan velen niet anders onder dan die vragen welke, met inkomsten en uitgaven, arbeidsduur en loon, bedrijfsbe heer en winst rechtstreeks verhand hou den. Maar de strijd des geestes in het dage- lijkscli leven, op fabriek en kantoor, op het land en in den, winkel stoort zich weinig aan onze omschrijvingen, en „hier is een volk dat zijn ziel versmaadt ten doof! op de hoogten; Zebulon insgelijks Naftati (Richteren 5:18). Van de stammen, welker oudéren iri dien overouden lijd mee streden, zijn de jongeren niet thuis gebleven!" Zoo de ouden zongen, piepten de jongen, niet waar? Speciaal de jongelingsvoreenigingen moeten het ontgelden in veler critiek; doch hebt ge al eens nagegaan hoevelen, die nu op het sociale terrein vooraan staan, op de J.V. zijn geschoold? Hier namen noe men, zou ongepast zijn, gij doet dat zelf wel, hé? Doch, het zal u frappeeren als ge eens rondom u ziet. Tevreden zijn kunnen we daarom wel niet, maar als wij in onze gezinnen mot orize zonen en dochteren deze zaken eer- lijk kunnen bespreken en onze kinderen niet kunnen zeggen van ons: doe naar mijii woorden en niet naar mijn daden, dan zullen de resultaten der jeugd-organi- saties ook wel mee gaan vallen! 1 Op die vereenigingen is een afgevaar digde van Patrimonium bij de sociale on derwerpen een mooi ding, maarals ge afgevaardigde zijt, moet ge „bij"' zijn, want de jongens hebben je zoo „door", als je er een punt aan draait. Maar vooral moet uit héél uw doen daar, den vrienden blijken, dat het u heilige ernst is met uw sociale actie, en dat ge die voert uit plichtsbesef om Christus wil! (ook al moet ge helaas: natuurlijk met schaamte belijden over zonde die u, in zelf, onwaardig maakt ook tot dit werk), want dan verdragen ze uw gebreken wel, en kweekt ge zelfs, des ondanks, opvol gers. W. hetjns. „Tijd is geld." Hoe b.v. de Amerikaansche autokoning Ford in zijn fabrieken deze waarheid in practijk brengt, vertelt hij zelf, als hij meedeelt, hoe er hij hein een motor voor zijn „Ford" wordt gemaakt: „Nu de gewone procedure. Laat ons aannemen, dat een ertsboot Maandag om 8 uur voormiddags voor de River Rouge fabriek aankomt. Zij heeft dan 48 uur gereisd van de mijnen te Maccjuette. Tien minuten, nadat de boot heeft aangelegd, is een deel van,zijn lading naar de High Line gebracht en maakt deel uit van de vulling voor een hoogoven. Dinsdagmid dag is liet erts ijzer, met ander ijzer ge mengd in de gieterij-oven, en gegoten. Dan volgen 58 bewerkingen, die 55 minuten vorderen. Drie uur 's middags is de motor af en geprobeerd, en vertrekt in een vrachtwagen naar een der stetplaatsen om in een auto te worden gezet. Nemen wij aan, dat de motor de stelplaats zoo tijdig bereikt, dat die Woensdagochtend plm. 8 uur op den transportband komt, dan kan om 9 uur de nieuwe eigenaar in de .auto op den weg zijn. Indien de auto in plaats van naar een stelplaats te wor den gezonden in Detroit zelf wordt ineen gezet, dan kan de wagen Dinsdag vóór 5 uur in den namiddag worden afgeleverd." „De cat." Wij vonden het volgende inzake de rechtspleging in Engeland In het conservatieve Engeland bestaat nog de middeleeuwsche gewoonte, om misdadigers, waarvan uitgemaakt is, dat zij geweld pleegden, behalve de toege wezen jaren gevangenisstraf of dwang arbeid een lichamelijke straf te laten on dergaan. De reden hiervan js, dat zij „aan den lijve" kunnen voelen, wat zij anderen hebben aangedaan, en dat zij op deze manier ontzag zullen krijgen voor de strenge hand der justitie. Men beweert dat iemand, die zulk een van rechtswege opgelegde aframmeling n ii i WI af'kme-A-wvt.W een bom, tussc-hen hen viel, en den een her-, den ander derwaarts joeg langs dui zend wegen. Wij zullen in een volgend hoofdstuk zien wat het doel was hunner gangen. VIERDE HOOFDSTUK. Het gezicht van een musch brengt een zonderlinge ge schiedenis aan den da g. Het was op een avond, ongeveer in het midden van den z-omer dat Mr Fox van een zijner uitgestrekte wandelingen teruggekomen, haastig bij Torn Fletcher binnentrad, waar deze met Mick reeds verlangend naar zijn komst uitzag- John Fox zag er vermo-eid, verhit en bestoven uit- Zijn leuningstoel stond op de gewone plaats voor hem gereed; Tom's nichtje stond op en groette hem en liet het gordijn vallen, om een zonnestraal te we ren die juist op den stoel viel- Maar Mr Fox, in plaats van te gaan zitten, liep haastig het vertrek op cn neder, veegde zij.n voorhoofd, waarop het zweet parelde, af en zeide: „Weet gij, vrienden, wat ik gezien heb? Weet gij, wat er plaats heeft? „Wat is er?" vroegen beiden, terwijl zij opstonden- „Wat?" Ik heb hedennamidd-ag rond gewandeld in den omtrek van Dainsby en toen ik de poort van het oude kasteel bereikte, wat meent gij dat ik zag? Iets dat ik gale of de dat nimmer gezien k«n ontvangen beeft, het risico van een tweede dosis nooit meer durft loopen. Vroeger waren dergelijke lichamelijke strafoefeningen aan de orde van den dag. Het instrument, dat daarvoor gebruikt werd, heette de „cat o'nine tails", een handvat waaraan negen smalle koorden waren bevestigd. De „cat", die heden ten dage nog in gebruik is, bestaat uit een -enkel koord, twee en een halven centimeter dik, dat aan een houten hand vat vastzit en eenigszins lijkt op een stevige hondenzweep. De geschiedenis van dit gruwelwerktuig dateert uit do eerste jaren, toen de Brit- sche vloot beteekenis begon te krijgen. Het was de opvolger van de roede en werd in die dagen gebruikt om de op roerkraaiers in bedwang te houden. Ongeveer vijftig jaar geleden werd dil werktuig voor het eerst in strafgevange nissen gebruikt, maar het duurde bijna twintig jaar, vóór de autoriteiten ten volle beseften, welk een afschrik zelfs de las tigste en gevaarlijkste gevangenen voor .de „cat" hadden, T-o-en men deze ontdek king gedaan had, kwam de „cat" hoe langer hoe meer „in de mode", zoodat de rechterlijke macht zich er tenslotte mee bemoeien moest. Tegenwoordig mo gen alleen de rechters iemand ver-oor- deelen om een dracht slagen te ont vangen. Eerst na den wereldoorlo-g verloor do „cat" acht van de negen geesels. De straf mag echter niet zonder meer toegepast worden, daar zij niet zonder gevaar is. De veroordeelde moet zich nitkleeden, een dokter onderzoekt hart en longen, cn als de man gezond genoeg geacht wordt om de marteling te door staan, geeft de geneesheer snel een tee- ken aan den opp'asser, die de armen van hem, die de straf moet ondergaan, haas- lig pp den rug vastbindt. De eerste slag wordt toegediend in het bijzijn van den dokter. Het aantal slagen, waartoe de man veroordeeld is, kan zelden achter elkaar „toegekend" worden. Na vijf of zes slagen verliest do misdadiger meestal het bewustzijn. Met water kan men hem tot tien slagen op do been houden. Dan wordt hij naar het hospitaal gebracht om to genezen van deze „kuur" -ifawnroitaHMMBeMMiwHiiMwiti i w—m -y «iw-rryina r~ Het conflict in Engeland. Het secretariaat der I. T. F. heeft den volgenden brief ontvangen van het En. gelsehe Vakverbond: „Wij doen de Inter, nationale Federatie van Transportarbei. ders mededceling van den stand van za ken in dit land en verzoeken haar ons alle mogelijke hulp te verlcenon, financieel en anderszins. In het bijzonder is onze aandacht gericlit op den uitvoer van steen, kool en. indien gij iets kunt doen om liet bunkeren van kolen te beletten, zult ge ons zeer wezenlijk en steun verleenen." Gelijk bekend heeft de I. T. F. reeds Maandag j.l. onmiddellijk nadat bekend was, dat de algemecne staking zou uitbre ken, de maatregelen getroffen waarom in den brief van het Britsche vakverbond wordt gevraagd. Voorts werd in anlwoord op de telegrafi sche aanvrage met betrekking tot de al of niet toelaatbaarheid van export van visch uit Nederland naar Engeland telegrafisch antwoord ontvangen, dat deze ver hinder d moet w o r d e n. Verder werd bericht ontvangen, dat ge. tracht zal worden Engelsche bladen op hot vasteland te doen drukken, voorname lijk in Frankrijk, maar waarschijnlijk ook in andere landen. Het Engelsche vakver bond verwacht, dat ook de organisaties van de typografische arbeiders op1 het vasteland; om het even tot welke rich- ting zij behooren, zullen weigeren derge lijke kranten te zetten of te drukken. Be Kon. Luchtvaart-Mij. heeft bet in deze dagen druk. Naar de heer Aler, assis- tent-stationschef van Waalhaven, mee< deelde, is het- extra-toestel gisterochtend om 8 uur vertrokken met eenige passa giers en 15 K-G- post. In normale tijden is de post niet zwaarder dan 1/3 K-G- Uit Engeland is er voor het passagiersvervoer veel animo. Voor het toestel van gister ochtend had men volgens den piloot wel worden. Iets ergers dan wanneer de schim van mijn broeder, uit zijn graf ware ver rezen en mij verzocht had hem dadelijk te volgen naai' 'de andere wereld- Hoe durft cle schurk het wagen? Kent zijn onbeschaamdheid dan geen grenzen meer? Kan niets hem tevreden stellen dan de geheele slooping van al wat oud en eer biedwaardig is? Die kleine duivel van een procureur heeft eindelijk de uiterste grens van aanmatiging bereikt en zoo hij niet spoedig wordt tegengehouden, zal het te laat zijn". Toen John Fox dit gezegd had, bleef hij staan, en keek Mick Shay aan, zonder hem de oorzaak van zijn opgewondenheid te verklaren. „Maar wat is er dan toch, Mr Fox?' vroeg Mick- „Wat gebeurt er? Kunnen wij u van dienst zijn? Waar moeten wij heen gaan om u hulp te bieden?" „Ja, loopt, vliegt, helpt beiden! Laat zien, waar zijn mijn papieren?" „Hier is pen en inkt, mijnheer", zei Tom's nichtje, terwijl zij een tafeltje waar op schrijfgereedschap stond, naderbij hem schoof- „Ik vergeet dat mijn papieren te huis zijn", zeide Mr John Fox; „maar dat doet er niet toe, dit kan ook wel dienen"- Hierop scheen hij zich een oogenblik te bedenken, en zeide toen tot de beide verbaasde mannen: „Zoudt gij willen gelooven.dat het oude kasteel van Dainsby wordt afgebroken? 50 a 60 gegadigden moeten afwijzen. Dioor het dagelijksch bestuur van het G.N.V. is iu antwoord op het voorstel van het N.A.&. om een gezamenlijke s'eun- beweging voor de Engelsche arbeiders op te zetten, aan het bestuur van het N.A.S., het volgende medegedeeld:') „Wij ontvingen Uw schrijven van 3 Mei j.l. In antwoord daarop deelen wij U mede, dat wij afwijzend staan tegenover Uw plan om een gemeens ihappelijke steunbeweging door de gezamenlijke vakcentralen voor do Engelsche arbeiders op te zetten. Het kan U bekend zijn dat een solida; riteitsstaking zooals deze thans door de Engelsche arbeidersbeweging wordt toege- past, door ons principieel als strijdmiddel wordt verworpen. Het neerleggen van den arbeid bij werkgevers waarmede de arbei- ders geen conflict hebben, achten wij een ontoela atbare s trijdmeth ode. Het wapen der solidariteitsstaking aan te grijpen, speciaal in de vitale bedrijven als het Spoorwegbedrijf, liet Transportwe zen, de Electriciteitswerken, enz. waar door het geheele economische leven kan worden ontwricht en die, als zij enkele dagen duurt het gansche maatschappelijke leven moet ontredderen, achten wij in strijd met onze beginselen. Indien dit wa pen toch wordt gehanteerd, zal dit hem ■die het gebruikt het scherpst treffen; de arbeidersklasse zal daarvan zelf de groot- ste nadeelen ondervinden. Een optreden als dat van de Typografen werkzaam bij de Diaily Mail, heeft ook allerminst onze instemming. Het goedkeu ren van een dergelijk optreden zou toch beteekenen, dat door de arbeidersklasse do vrijheid van drukpers zou mogen wor. den aangerand. Consequent doorgevoerd zouden de ar. beiders dan slechts kunnen toestaan dat alleen datgene gedrukt werd, wat hun welgevallig is. Wij kunnen ons voorsteilen, dat u gezien de Russische praclijken -- voor een dergelijk optreden gevoelt en dat u een optreden als bij de Daily Mail met vreugde begroet, omdat het conse. quent doorgevoerd, moet leiden tot uw standpunt: de dictatuur van het proleta riaat. Indien hel conflict in Engeland beperkt gebleven was tot de Mijnindustrie, had men op de. sympathie der Christelijke ar. beidersbeweging in ons land mogen re kenen. D'e loonen zijn dusdanig, dat loons- verlaging zeker onrechtvaardig moet wor den geacht. Een reorganisatie van het Engelsche mijnwezen is zeker noodzake lijk. Dp mijnwerkers mogen verlangen dat zij niet de dupe worden van de misstanden die te dezen opzichte bestaan. Wij herhalen, dat, indien men zich be perkt had tot het mijnconflH, men op onze sympathie had kunnen rekenen. Nu men echter het wapen der solidari teitsstaking is gaan hanteer- n, nu men als middel in den strijd meent maatregelen te mogen toepassen die ten doel hebben opzettelijk het geheele economische leven te desorganisecren, kunnen wij aan een dergelijke beweging onzen steun niet ge. ven, moeten wij integendeel een dergelijk optreden veroordeelen." Wij achten het wel van belang', dit schrij ven. alsnog i 11 7 ij 11 geheel op te nemen, waar er zoovelen zijn, die vragen, wat wij nu eigenlijk van hel conflict in Engeland denken moeten. Schetsje uit I n d i Een klein schetsje van de aankomst eener mailbooot uit Indië: Indië houdt even zijn adem 'in als de mail komt. E11 wij allen voelen die hoorbare stilte. Doch de mail brengt ook kennissen en vrienden en onbekende menschen, die voor bet eerst voet aan wal zullen zetten. Voor bet eerst zullen bezwijken onder de afmattende warmte van een eclit-Indische morgen op Priok. De meesten hebben wel familie, vrienden of een oppervlakkigen kennis, die hen komt afhalen, hen weg wijs maakt. Maar er zijn er, die gansch alleen aan de railing staan als de boot gemeerd ligt. Die om zich de drukte zien, het gelach hooren, van het elkaar ver welkomen, maar die zelf geen enkel vrien delijk woord te hooren krijgen. Zeker, ze wisten dat hun aankomst Zoudt gij willen gelooven dat die schurk achtige zaakbederver, Screw Pepper, de onbeschaamdheid gehad heeft de voor malige woonplaats der Flamsteads ten verkoop te doemen en dat niet in haar 'geheel-, -ongeschonden, met hare landerijen, maar perceelsgewijze, 0111 afgebroken te worden door ellendige metselaars en tim merlieden, .en veranderd in een hoop be stoven balken, planken en steenen, naar do vier windstreken te worden vervoerd ten einde er stroohulten cn varkenskot ten van te bouwen?" „Dainsby's oud kasteel afgebroken!" rie pen Mick en Tom beide tegelijk- „Onmo gelijk; even goed zou men kunnen zeg gen, dat de kerk werd afgebroken." „Maar ik verzeker n, dat het bij geen zeggen zal blijven, dat men op het punt is er aan te beginnen! Het is bepaald en reeds aangekondigd. Ik heb het met beide oog-en gezien- Wij moeten ons haasten of de slooping neemt een aanvang." Dit zeggende kreeg J-ohn Fox een groot aanplakbiljet uit zijn zak en het hun voor houdende, konden zij de met groote let ters gedrukte woorden lezenOud kasteel van Dainsby, Perceelen, bouwmaterialen, enz- Toen zij het ©en oogenblik hadden bekeken, ging de oude heer, nu wat tot bedaren gekomen, zitten, en Tom en Mick, die ook weder hunne plaatsen op de oude bank hadden ingenomen, ernstig aanzien de, ging hij voort op een toon, die veel verschilde van dien waarop hij zoo even zoo zijn zou, toen ze uit Holland ver trokken, maar als het er is, dat trooste loos aankomen, dan doet het toch pijn. Alles_ lijkt je dan vijandig toe. En nu heb ik niet het o-og op lien, die als man en vrouw naar dit land vertrekken, zij, niet waar, staan vol plannen te kijken naar het land, dat. hun tweede vader land moet worden, hoezeer zij er zich ook in het begin tegen zullen verzetten, omdat alles teveel verschilt van het oude, be kende en vertrouwde van thuis. Doch zij die alléén' komen Het is zo-o triest. Een paar weken geleden hoorde ik ver tellen dat er een dame was, die zelf zoo duldeloos geleden had onder zoo'n aankomen hier (zo kwam als onderwijze res uit), dat ze immer naar Priok ging en keek wie alleen waren, om zooveel mogelijk hen te helpen. Sentimenteel, nietwaar? Mogelijk voor uw Hollandsche ooren te weinig be- heerscht, te gek, Maar hoe lief in wezen. Och, schrijf gij, die ons verlangen niet kunt begrijpen, omdat ge immer in het u bekende land verbleef bet maar toe aan geborneerdheid, zooals elk Indisch- gast volgens velen uwer krijgt. Wij mogen u dat niet kwalijk nemen, want gij kent ook niet het gevoel van uitgestooten te zijn. zooals die daar alleen aankomen, moeten voelen. 'nMooi staaltje van naastenliefde. Vlissingen. De passagiers, die Dinsdag per mailboot „Prinses Juliana" van de Zeeland, te Folkestone aankwamen zijn per autobus naar Londen doorgereisd. Met de Zeeland-booten worden voorloopig geen aan bederf onderhevige goederen vervoerd. Hansweerf. Met de scheepswerf Zee land waar vóór den oorlog geregeld werk was, is liet in en na de oorlogsjaren ge regeld sukkelen geweest, en de werf ging dan ook in de laatste jaren meermalen in andere handen over. Nadat het nu weer een tijdje goed is gegaan, schijnt het bedrijf weer stopgezet te worden. Reeds enkele weken geleden was er Zaterdags geen geld om de arbei ders te betalen, maar toch kwamen deze 's Maandags weer terug. In den loop van die week kwam de boodschap, dat er Zaterdags weer geen geld zou zijn, en dat het maar beter zou zijn, het werk stil te leggen, wat dan ook is gebeurd. De arbeiders zitten dus niet alleen zon der werk, maar bovendien nog te wachten op het loon, dat zjj nog te goed Jiebben. (Volk.) Kapelle. Op de veiling alhier werden gisterenmiddag de eerste aardbeien ge veild, die verkocht werden voor f 2.80 per K.G. en geleverd waren door den kweeker C. Zegers, soort „Dutch Evern". Domburg. Onder voorzitterschap vandr Vaandrager werd Dinsdagavond eene ver gadering gehouden van de vereeniging Het. Groene Kruis, die door een 40-tal leden werd bijgewoond. De rekening ovet 1925 werd goedgekeurd onder dankbe tuiging aan den penningmeester. De be grooting over 1926 werd vastgesteld. Er moest worden voorzien in de vacatures ontstaan wegens periodieke aftreding van de lieeren G. van de Putte en H. Min- derhoud. Laatstgenoemde verzocht, niet meer voor eene herbenoeming in aan merking te komen. Voorgesteld wordt nu niet in deze vacature te voorzien daar bet bestuur thans uit 8 leden bestaat en een oneven aantal beter is. Met bijna algemeene stemmen wordt daarna de heer van de Putte herbenoemd. De voorzitter dankt dhr Minderhoud voor hetgeen hij als bestuurslid voor de Vereeniging heeft gedaan. Dhr Minderhoud verklaart zich gaarne bereid ,zoo noodig de Vereeniging behulpzaam te zijn. Daarna werd het jaar verslag uitgebracht en goedgekeurd. Bij het verslag van de Verplegingsartikelen komt ook ter sprake de weinige ruimte die in het gebouwtje van de Vereeniging is, speciaal voor -opbergen van tenten en ziekenwagens. Het bestuur stelt nu voor om te trachten van de gemeente nog een strookje grond van 3.20 M. breed- sprak: f I „Ik zeide dan, dat ik in den -omtrek van Dainsby ronddwaalde en nooit leverde de streek een schooner gezicht op- Boo- men en weiden, alles was zoo groen, zoo frisch, zoo welfg! De hoogere lan den waren als bezaaid met bloemen van allerlei kleur; het gras der weide was nooit zoo lang en zo-o malsch- Overal zongen de vogels, overal waren de akker lieden vroolijk bezig- Eensklaps hoorde ik een pauw schreeuwen, die op een groe ten olm zat dicht bij de pastorie, en dat deed mij als door tooverij, aan liet oude kasteel denken. 0, -dacht ik, hoe lief en hoe schoon was het daar eens; hoe treu rig moet- het er nu zijn! Hoe dikwijls heb ik daar de pauwen in de dichte boomen booren schreeuwen, en nu staat het ledig en verlaten! Als ik er nu heen ging, zou ik er, geloof ik, weinig meer booren dan het getjilp van musschen twistende om haren roof; weinig meer zien dan het hooi barer nesten, uitstekende tusschen de spleten en van onder de goten. Ik zou er niets zien dan onkruid, vervallen prieeltjes, dichtgegroeide paden, daar waar alles zoo behoorlijk en gelukkig placht te zijn! Een onbeschrijfelijke zwaarmoedigheid overviel mij. Ilc wilde er heen gaan; ik wilde zien welk tooneel het aanbood- Maar wat ont dekte mjjn oog op eenigen afstand? (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5