m 87» Maandag 3 Mei 1926 4C!e «laargang KWATTOFk? Uw Zenywen MIJNHARDT's De lotgevallen nn Ma Fox. VOLLE-MELK-REEP heter dan Goed: DE BESTE FEUILLETON. Drukkers-Exploiianien: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 DeZeetiw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. DE COALITIE VOOR GOED DOOD?. De hoefijzer-corr- van het „Handels blad" heeft in een viertal artikelen een breedvoerige beschouwing gewijd aan de jongste Kabinetscrisis en de daarmede samenhangende vraagstukken. Aan het slot van die artikelenreeks komt hij tot de vraag of de coalitie nu voor goed dood is- En "het antwoord luidt: „Alleen hij wiens kijk op de werkelijk heid door den w e n s c h naar den dood der coalitie geheel wordt beneveld, kan (die meening hebben. Reeds in de 2e Kamer is gebleken, dat Roomschen en Anti-Revolutionairen al weer bereid zijn om met elkander samen te werken (in de Eerste weet men zelfs niets van een verbreken der coalitie, ook niet bij de C-H.l) en!, dat het wachten slechts is op de Chr.-Historischen. Voor de Roomschen trouwens is de reden van conflict, vervallen: Het gezant schap b 1 ij f t weg, zij hebben zich daar bij neergelegd, waarom zouden zij dan niet een coalitie terugwenschen, die ook enkele van hun wenschen soms aan een meerderheid hielp en die zij ach teraf beschouwd noodeloos aan het nu tóch verdwenen gezantschap hebben op geofferd. En voor de Anti-revolutionairen is de mogelijkheid van politieke leiding voors hands verkeken, terwijl er voor hen geen reden tot virulent conflict heeft bestaan. Slechts de C.-H. zullen nog wel niet zoo aanstonds weer de oude woning zoe ken- Het geschil met de Roomschen is nu weggeruimd maar elke nieuwe coalitie met Rome zal hen weder min of meer compromitteeren in de oogen der ultra- Protestanten- En bovendien is er, blij kens hun houding bij de Kabinefe-formatie èn blijkens die de A.-R. inzake het eom- promis-Bern, ook wrijving tusschen hen en deze laatsten- Veel zal, voor de moge lijkheid van coalitie-herstel, natuurlijk af hangen van de politiek van het tegen woordige Kabinet- Stelt dat de C.-H. te vreden, dan kan het wellicht nog lang wachten op den dood dien het zelf zoo vurig wenscht- Maar men miskent toch steeds weder, dat wat wij eens hebben genoemd „de kracht van rechts" wanneer men meent, dat alleen zulke concrete zaken de coalitie weder bijeen zouden kunnen drijven. Die zekere „unio mystica" van dr Kuy- per wij hebben het reeds meer betoogd bestaat tusschen de drie groepen van rechts. Al zal zij nooit heigrepen kunnen worden door diegenen zonder of met weinig positief geloof, die zich niet kunnen indenken in de geestessfeer van den geloovige- Ze is een kracht van den zelfden aard als die, welke democraten ien behoudenden -samenbindt, b-v. ia de Roomsche Staatspartijtot verbazing en ergernis van sociaal- en vrijzinnig- de mocraten. Wie wat beseft van de waarde van geloof in het leven, die verbaast of ergert zich over zulk samenleven echter niet „Thans leven we nog, onder de astrale heerschappij der oude antithese, in een politiek van verticale scheidingen naar ideëele tegenstellingen, welke politiek al thans in elk der rechtsche groepen alle klassen der bevolking samenbrengt- Dat hetzelfde ter linkerzijde niet kon worden vastgehouden is de zwakheid van links geworden en het is misschien het onuit gesproken besef daarvan dat, ter linker zijde, wel eens wat al te vaak doet ge wagen van het onnatuurlijke in de coalitie- De coalitie zal hersteld wordenal ware het alleen maar omdat, zooals de heer De Vos van Steenwijk heeft gezegd, men de dingen bet best leert waardeeren wanneer men ze moet missen- Wanneer? Dat zal vooral afhangen van den coa litiezin der Christelijk-Historischen. En die zal mede bepaald worden door de politiek van het kabinet-De Geer". Met deze beschouwingen kunnen wij ons in hoofdzaak vereenigen. Het is een geheel onjuiste voorstelling wanneer 'beweerd wordt, dat de rechtsche partijen alleen bijeen werden gehouden door hunne gemeenschappelijke belangen- Was dat het geval geweest dan zou het coalitie-gebouw reeds lang onder de mokerslagen van de revolutionaire partij en of door gebrek aan onderling vertrou wen zijn bezweken. Terecht 'constateert hier de heer Elout, dat het hij de coalitie ging om diepere beginselen- De antithese is nu eenmaal een tra gische werkelijkheid in het leven. Zoolang de beteekenis daarvan wordt ingezien zal ook de behoefte blijven be staan aan samenwerking van allen die de opperhoogheid van God erkennen- Vandaar dat wij de hoop niet opgeven, dat de rechtsche partijen elkaar weer zullen vinden en dat wij het ondanks: alle bezwaren en onaangenaamheden, die zich voordeden als onze ta.ak beschouwen op samenwerking aan te sturen- Alle overhaasting moet hierbij worden vermeden- Maar wel moet steeds in het lichi' worden gesteld welke groote beginselen hier op het spel staan en welke ernstige gevaren een uiteengaan van de rechter zijde voor land en volk met zich brengt- komen tot rust en worden gesterkt door Z^PIUWTABLETTEW Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten. 9) o- Zelfs als hij kinderen op den weg of in de weide aantrof, vervulde hij hen met een ongekend gevoel van eerbied voor de ernstige blikken waarmede hij hen gade sloeg, en ofschoon zij dikwijls noten en koek, waarmede zijne wijde zakken steeds voorzien waren, en soms een halve pence tusschen de knikkers waarmede zij speel den, geworpen vonden, hetgeen een leven dig gegrabbel veroorzaakte, lette de zon derlinge man daar echter nooit op, maar wandelde bedaard verder met zijn vossen- stok in de hand. Eens had hij een meisje zeer doen ontstellen, daar het, met een zwaren korf beladen, in haar haast om over het trapje bij een hek te klimmen, waarheen John Fox ook zijn schreden richtte, de bovenste sport met hare mod derige voeten vuil maakte. „Zeg eens, kleine meid", zeide John Fox ernstig, met zijn vreeselijken hiero- glyphisehen stok naar de modder wijzen de' „zeg eens, hoe zal ik nu hier over komen, zonder mijn broek vuil te maken?" Het meisje, hevig ontsteld van zóó door zulk een aanzienlijk persoon te worden aangesproken, zette hare mand haastig 1 Mei-onlusten. In de verschillende landen is de 1 Mei dag rustig gevierd en is het niet tot rel letjes gekomen. Maar te Warschau is het Zaterdag tot bloedige botsingen ge komen. De communisten hinderden een socialis- tischen stoet en kwamen daarbij in bot sing met de arbeidersweer. Er werd ge schoten, waarbij vijf personen gewond werden. Volgens de tot dusverre binnen gekomen berichten zijn in totaal 4 per sonen gedood en meer dan 30 gewond. Ook in Henhof kwam het tot botsingen met de communisten, waarbij een per soon gedood en veertien gewond werden. Ernstige toestand in Engeland; Zooals wij Zaterdag Teeds kort meld den, is de staking in de Engelsche kolen mijnen geprolameerd. Lang was er beraad slaagd, telkens weer zonder resultaat, maar toch werd even zoovele malen de hoop gekoesterd, dat men elkaar ten laat ste nog wel zou vinden. Het heeft niet zoo neder en wilde de klei wegvegen met haar halsdoek. „Nu nog fraaier", zeide Mr Fox, haar tegenhoudende, „dan zou uw moeder mooi op u knorren. Ik weet er wel wat beters op." Dit zeggende, kreeg hij zijn zakdoek, veegde de modder af, en den doek ineen- wikkelende, zeide hij: „zie zoo! in het ver volg zult gij wel wat voorzichtiger zijn." De kleine meid, geheel onthutst, maakte terwijl haar de tranen in de oogen scho ten, een diepe buiging en zeide: „Ja, mijn heer." „Ik geloof het wel, lieve kleine geef dezen zakdoek aan uwe moeder; zij mag hem houden Aoor de moeite van het was- schen." Het kind vloog met haar last naar huis om haar ontmoeting te verhalen, en toen haar moeder den zakdoek ontvouwde, viel er een guinje uit. Even haastig als het meisje zich naar huis had gespoed, ging de moeder naar de woning van John Fox, om het geld terug te brengen. „Wel", zeide deze, ,,'t is een oud speek woord: klei is goud, en zoo is het ook hier gelijk gij ziet; waarschijnlijk heeft het geld in de modder gezeten. Wilt gij het niet houden, geef het dan aan uw dochtertje; mij behoort het niet." De plaats waar John Fox gewoonlijk 's avonds was te vinden, was het huisje van Tom Fletcher, slechts weinige schre- rootgen zijnen Zaterdag is de mijnwerkers staking een feit geworden. De mannen, die belast zijn met de noodzakelijke bedrijven, n.l. het het vrij houden der mijnen van water, en andere diensten, waardoor de mijnen tegen scha de worden beveiligd, blijven hun function waarnemen met toestemming der mijnwer- kers-vereenigingen. In vele districten blij ven ook de mijnpaarden tijdelijk onder den grond een aanwijzing, dat men blijft hopen, dat de toestand alsnog kan wor den hersteld. Het stakingsboricht heeft in het ge- heele land diepen indruk gemaakt, vooral onder de arbeiders zelf. De stemming was 'in het geheel niet voor een staking. Vele zaken in levensmiddelen hebben biljetten opgehangen, waarin aangekon digd wordt, dat op crediet niet kan wor den geleverd. De minister voor de volks welvaart heeft een circulaire aan alle gemeente- en graafschapsbesturen gezon den, om de verzorging met levensmiddelen en grondstoffen te verzekeren. De regee ring kan terstond over ruim 300.000 vrachtauto's voor het vervoer beschikken Men neemt aan, dat de kolenvoorraden bij de gasfabrieken, de spoorwegen en in de bunkershavens voor verscheidene -Aveken voldoende zijn. ook al mocht het gelukken den invoer van buitenlandsche kolen te verhinderen. De arbeidersleider Mac Donald, spre kend op het vakvereenigingscongres, noemde het besluit der regeering om de onderhandelingen af te breken, waardoor de staking noodwendig een feit werd, een misdaad tegenover de gemeenschap. Het was de regeering, die liet zwaard trok en het nu aan het Engelsche volk voor houdt. De regeering had besloten om den levensstandaard van liet volk aan te tasten. Nog nooit had Mac Donkld een groep mannen gezien, die met meer oprechtheid en ijver streefden naar den vrede dan zijn collega's. Hij en zijn vrienden zouden naast de mijnwerkers staan, omdat hun zaak rechtvaardig en billijk was. Eenstemming keurde het congres de beslissing van den uitvoerenden raad goed en sloot met het zingen van de „Roode Vlag". Bevan, secretaris der transport- arbeidersvereeniging, deed in zijn rede een beroep op eiken man en elke vrouw om voor het heil der mijnwerkers te strijden. De oorlog was verklaard door de regee ring. Zij waren bereid liever eiken stuiver te offeren en de kassen uit te putten, dan te zien, dat de mijnwerkers in slavernij werden gevoerd. Lloyd George verklaarde in een rede te Cambridge, dat elke burger moest ge voelen, dat het zijn plicht was achter de regeering te staan om de orde te hand haven en de noodzakelijke diensten der natie te organiseeren. Het land moest te allen tijde voorgaan. Het zal echter bij een mijnwerkerssta king niet blijven. De conferentie van afge vaardigden der vakvereenigingen heeft n.l. besloten tót een algemeene staking in de voor het dagelijksch leven belangrijke be drijven. De staking zal morgen (Dinsdag) ingaan, tenzij er een schikking wordt ge troffen in het kolenconflict. Door dit besluit zullen behalve de mijn werkers ook het spoorwegpersoneel, de transportarbeiders, de typografen, ook die van de kranten, de metaalarbeiders en de bouwvakarbeiders bij het conflict worden den van zijne woning verwijderd, en het was zeker dat men daar ook Mick Shay kon aantreffen. Met deze beiden te praten, scheen iets bijzonder aanlokkelijks voor Mr Fox te hebben. Na zijne dagelijksche wandeling had hij duizend dingen te vra gen betreffende de plaatsen die hij be zocht had en de menschen die daar woon den, en dit gaf van zelf aanleiding, dat de geschiedenis van de geheele streek in het gesprek werd behandeld. De eenvoudige scherts en het gezond oordeel dezer beide dorpelingen hadden een bijzondere aan trekkelijkheid voor hem; en inderdaad, beiden waren van dien echten, ofschoon ruwen, oud-Engelschen stempel, welke noodzakelijk elk moet bekoren die beha gen schept in ware scherpzinnigheid en goede beginselen, al vindt men die bij de geringste klasse en bij den nederigsten stand. Tom, gelijk wij gezien hebben, had een zekere stuurschheid over zich, maar daar bij een hart als goud. Mick was een geheel ander mensch. Hij was niet ouder dan vijfendertig jaar, lang en wat mager, maar bijzonder sterk en vlug. Hij droeg altijd een lichtgrijze buis met paarlemoeren knoopen, en een witten hoed, daar zijn be roep hem niet toeliet donkerkleurige klee- ren te dragen. Zijn gelaat was wat lang en smal en had een goedhartige, rustige uit drukking. Hij was spraakzaam en vroo- lijk van aard. In zijn jeugd werd hij voor betrokken. Ook de gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijven zullen voor een groot gedeelte worden stilgelegd, zoodat het eco nomische leven van Engeland vrijwel lam geslagen zal zijn. De regeering heeft reeds buitengewone maatregelen getroffen. De uitvoer van ko len uit alle Engelsche havens is terstond verboden. In de kolendistricten, waar men thans voor ernstige onlusten vreest, zijn militairen aangekomen tot handhaving van de orde. Thomas, de leider van het spoorweg personeel verklaarde, dat het land nog nooit voor zoo'n ernstige crisis heeft ge staan als thans. De vakvereenigingsleiding heeft echter den leden met bijzondere kracht tegen het verwekken van onlusten gewaar schuwd. De algemeene staking zal niet omvatten de werkzaamheden aan de ziekenhuizen. De gezondheidsdiensten zullen normaal voortgaan, evenals de diensten voor de levensmiddelenvoorziening. Alle maatrege len zijn getroffen om, voor het geval het spoorwegpersoneel tot een sympathie-sta king zou hesluiten, Londen van levens middelen te voorzien. De koning heeft den toestand van nati- onalen nood geproclameerd, in verband met de kolenstaking. Korts Herlctite*. Uit Wiesenthal wordt gemeld, dat op het kerkhof aldaar het gedenkteeken, opgericht voor den tijdens de Roerbezet- ting door de Franschen terechtgestelden koopman Schlageter in den nacht van Vrij dag op Zaterdag, door onbekende daders zoodanig mét roode verf is besmeurd, dat het gedenkteeken totaal is bedorven. Het verzoenings- en arbitrageverdrag tusschen Zweden en België is geteekend. Het verdrag moet nog door den rijksdag worden goedgekeurd. Naar uit Barcelona bericht wordt, is professor Jimenez A sua van de univer siteit aldaar van zijn functie ontheven zonder eenige verdere betaling van salaris en naar het Marokkaansche eiland Cha- farinas verbannen, omdat hij in de uni versiteit opruiende redevoeringen tegen de regeering had gehouden, welke tot onge regeldheden en arrestatiën van studenten hadden geleid. Veertig duizend arbeiders van de katoen-weverijen van het graafschap Lan cashire (Eng.) zullen de volgende week het werk neerleggen, in verband met een besluit der patroons, om prijsverlaging te gen te gaan. Dte Riffs hebben weer uitstel, nu tot 6 Mei gekregen, om te antwoorden. Abd el Krim zal eerst geraadpleegd worden. Die vertegenwoordigers der Riffs hebben verzocht een conferentie te mogen heb ben met de Fransche en Spaansche gedele geerden, om hun definitief antwoord op de Spaansch-Fransche voorstellen mede te deelen. t Arbeid in b' r o o d b ak k e rij e n. Op het 12 April door de gezamenlijke werkgevers- en arbeidersorganisaties uit het bakkersbedrijf den Minister gedaan verzoek, inzake onderzoek naar eventueels 'wijziging van de arbeidswet 1919 betrek king hebbende op het bakkersbedrijf, heeft de Minister als volgt geantwoord: wat wild gehouden en was hij werkelijk een liefhebber van feesten en kermissen geweest; dat kwam echter niet daar van daan omdat hij lichtzinnig was, maar om dat hij veel hield van allerhande spelen en lichaamsoefeningen, als loopen, worstelen, springen en dergelijke. Hierin deed hij voor de besten niet on der; maar eens brak het hem op. Bij een worstelpartij bezeerde hij zich aan de knie en behield daar een stijfheid in, en er wa ren er die zeiden dat hij door deze grappen zijn zaken op een ernstige wijze had ver waarloosd. Dit moge zijn hoe het wil, Mick werd algemeen voor een der schran derste en geslepenste knapen gehouden van de geheele buurt; thans ging hij door voor een welgesteld man. Hij bleef meer te huis en scheen al zijn worstel- en springlust in zijn tong te hebben overge bracht. Hij was een onvermoeid prater en redeneerde op een bedaarden, maar origineelen trant, die zeer pittoresk en vermakelijk was, en alle dorpelingen die minder bij de hand waren, gewoonlijk spoedig in de war bracht. John Fox hield er vooral van hem aan den gang te brengen en hem te hooren praten. Hij zeide, dat het gezicht eener groene weide in de Meimaand, als zij ver sierd is met boterbloempjes en madelief jes, op hem dezelfde uitwerking had als Mick te hooren redeneeren, want diens stijl was evenzeer doorweven met bloe- 4, Het was mij aangenaam in nevenver- meld schrijven te lezen, dat het plan bestaat om uit do gezamenlijke organisa ties, die dat schrijven onderteekenden, een commissie te benoemen, welke wil trachten een zeer bevredigende regeling te ontwerpen betreffende den arbeid in broodbakkerijen. Ik hoop, dat de commis sie in dit pogen mag slagen. Aan uw verzoek, dat dezerzijds aan die commissie een voorzitter en s°cretaris zul len worden toegevoegd, meen ik niet te moeten voldoen. Ambtelijke voorlichting zal u desverlangd met de meeste bereid willigheid verstrekt worden. Ook kan ik niet toezeggen, dat geen ontwerp tot wijziging van in de arbeids wet neergelegde bepalingen betreffende deze materie aan eenig college om advies of rapport zal worden gezonden alvorens het rapport dier commissie mij zal hebben bereikt. Veel zal hier afhangen van de spoedige totstandkoming van de voorstel len der commissie. Intusschen kunt u er zich van ver zekerd houden, dat de voorstellen, die de organisaties mij in onderling overleg zul len voorleggen, ten zeerste mijn belang stelling zullen hebben en dat ik die gaarne grondig zal overwegen. Ik wil hierbij opmerken, dat de voor stellen der commissie in waarde zullen winnen indien daarbij rekening wordt ge» houden met de verlangens van organisa ties, wier belangen wellicht niet samen loopen met die van de onderteekenaars van nevenvermelden brief; ik denk hierbij b.v. aan de joodsche bakkers en aan plaat selijke afdeelingen. Plakken van rentezegels bij werkverschaffingen. 1 Door den Minister van Binnenl. Za ken en Landbouw is ter kennis van de daarvoor in aanmerking komende gemeen tebesturen gebracht dat, nu door onder scheidene uitspraken van den Oentralen Raad van Beroep is komen vast te staan, dat voor de te werk gestelden bij verschil lende van Rijkswege uit hoofde van werk verschaffing gesubsidieerde werken geen rentezegels behoeven te worden geplakt. Het komt den Minister gewenscht voor, dat maatregelen worden getroffen, waardoor voor de geplaatste arbeiders niet alle Voor deden welke voortvloeien uit een regel matig plakken, verloren gaan. Na overleg met den Minister van Arbeid heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken beslo ten te bepalen, dat voortaan aan de te werkgestelden bij de hiervoor bedoelde werkverschaffingen, die aantoonen, dat zij over een kalenderweek een zegel ingevolge de Invaliditeitswet hebben geplakt, boven het weekloon een bedrag van 25 cent wordt uitbetaald. Vanwege het Departe ment van Binnenlandsche Zaken wordt in dat bedrag eenzelfde percentage bijge dragen als voor het werk zelf is toegezegd. Dte betrokken gemeente zal in de uit deze regeling voortvloeiende kosten dezelfde bijdragen dienen te betalen als is vast- gesteld in de loonen. Het verdient aanbe veling aldus de Minister den betrok ken arbeiders aan te moedigen, om zoo men en schakeeringen en onuitputtelijken humor. Hij had een bijzondere manier om de dwaasheden der menschen aan te toonen, door ze tot uitersten te overdrij ven. Zoo verhaalde Mr Fox eens op een avond, dat hij onderscheidene landen had bezocht en dat hij het eene van de groot ste geriefelijkheden, zoowel als een van de beste waarborgen tegen ongesteldheden gevonden had, het overal meer en meer in- onbruik-geraken van zachte veeren bedden en dik gevulde stoelen. Ze veroorzaken vadsigheid en loom heid", zeide hij, „en zijn in heete luchtstre ken een wezenlijke plaag; ik slaap bij voorkeur op een matras." „Wel, het verwondert mij", hernam Mick, „dat gij maar niet dadelijk op een brits gaat slapen. Als een matras zooveel gezonder is dan een veeren bed, hoeveel aangenamer en gezonder dan een matras moet dan niet eene brits zijn. Zie eens, gij zit nu op een stoel met matten zitting gelooft gij dat gij ook maar iets gezon der zoudt zijn zoo gij op dien houten drie voet zat? Neen, dan zoudt gij noch sofa, noch stoel moeten gebruiken, maar u slechts moeten bedienen van een paal of plank. Of wat dunkt u van een eenvoudi- gen takkenbos, met hier en daar een doorntje er in? Dat zou bijzonder koel en gezond zijn en een volmaakte waarborg tegen weelderige vadsigheid." (Wordt vervolgd.) t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1