Ho 178 Zaterdag 1 Mei 1926 46e Jaargang fiSÏDÏKSl S£3 BiannUid. Zeeïands Opfokvoer Staten-Oeneraal. A. WILKINQ A.C.v.1 REST, &ss. Apotheker Bit ie ProilBEie. EERSTE~BLAP. Buitenland. PLUIMVEEHOUDERS leeiarsds H©end®rniaeS HET ADRES Dit nummer bestaat uit 2 bladen. M®rk V. P. Z S¥3erk V. P. Z, Drukkers-Exploitanten: QOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 <ï)e Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—* Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Socialist ontvoerd. Aan de woning van den tot de sociaal democratische partij behoorenden ambte naar Bela-Deutsch te Boedapest vervoeg den zich twee personen, die zich als re chercheur uitgaven en hem gelastten mede te gaan naar het hoofdbureau van politie. Toen Deutsch weigerde hieraan gevolg te geven, werd hij met geweld meegevoerd. Zijn vrouw, die de zaak evenmin ver trouwde, vervoegde zich bij de politie, die, naar haar bleek, van niets wist. Men vreest dat Deutsch door een gehei men bond is ontvoerd wegens een scherpe redevoering, die hij in een vergadering van de sociaal-democratische fractie heeft gehouden. Tot nu toe is geen spoor van hem gevonden. .(T[ Kort» borictiteü. Het rijks-indexcijfer voor de kosten van levensonderhoud in Duitschland is in April mét 0.9 pet. gestegen en bedraagt thans 139,6 pet. In Zweden neemt het autobusverkeer sterk toe. Op het oogenhlik zijn er onge veer 1300 lijnen met ruim 4000 bussen. Bevordering der welvaart. Bij Kon. besluit van 26 October 1917 werd ingesteld een Commissie voor de Economische Politiek, welke tot taak heeft te beraadslagen en advies uit te brengen over vraagstukken op het gebied der eco nomische politiek, zoowel van zuiver bin- nenlandschen aard met betrekking tot het buitenland. Door den Minister van Arbeid is thans ingesteld een sub-commissie uit de Com missie voor de Economische Politiek, die 'n onderzoek zal hebben in te stellen naar de omstandigheden, welke verschil lende takken van ons volksbestaan on gunstig beïnvloeden en de uit dat onder zoek voortvloeiende voorstellen zal heb ben te doen met betrekking tot de vraag, welke maatregelen door de regeering in het belang van de algemeene welvaart kunnen en moeten worden genomen. Zooals bekend is, ondervond deze aan gelegenheid vertraging door de verschil lende Minister-wisselingen. De installatie der Commissie zal plaats vinden op 4 Mei a.s. Het stopzetten der Hongaar se h e kinderactie. Wij deelden dezer dagen mede, dat de eerlang te verwachten stopzetting der Hon- gaarsche kinderactie geschieden zal op verzoek van Hongarije zelf. Van Hongaar- sche zijde vernemen wij intusschen, dat de toedracht der zaak eenigszins gecom pliceerder is. De reden der stopzetting van de actie voor zoover Nederland betreft is veeleer te zoeken in het feit, dat de Nederlandsche regeering den eisch heeft gesteld, dat ieder Hongaarscb kind, hetwelk hier te lande verpleegd zou worden, zou voorzien zijn van een Nederlandsch visum op zijn pas poort, wat op een meerdere uitgaaf van f6 per kind zou te komen staan. Terwijl ook de reiskosten, vroeger tot de Neder landsche grens door de Hongaarsche Liga: gedragen, sinds het laatste transport ge heel voor haar rekening zijn gekomen, heeft de nieuwe kostenverzwaring ten ge volge van den regeeringsmaatregel voor de Liga onmogelijk te dragen genoopt tot de kennisgeving, dat zij onder deze omstandigheden niet langer in staat is de actie voort te zettenofschoon de kinderen meer dan ooit de hulp van milddadig Nederland behoeven. (Msb.) Strijd onder de midden standers. Een aantal kruideniers te Deventer heb ben het plan opgevat om in konkurrentie met de Deventer Arbeiderscoöperatie ook brood te gaan verkoopen en daarvoor op te richten een broodfabriek. De bakkers aldaar, beducht voor een gevaarlijke kon kurrentie, hebben zich tot het dag. bestuur van den Nederl. Bakkersbond gewend, welk bestuur adviseerde om omgekeerd, ook kruidenierswaren te verkoopen of wel op te richten een grooten levensmiddelen- bazar, waarvoor van kapitaalkrachtige zij de medewerking in uitzicht is gesteld. Allerlei. Het Miljoenfonds nadert de echte mil joen. Er kwam weer in totaal f 755,51 in; 2oodat er nu f 992,201,33 H in kas is. De VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" te GOES brengt in den handel, volgens overeenkomst met de VereeDiging tot bevordering der Pluimvee houderij in Zeeland (V. P. Z), gevestigd te Goes (Goedgekeurd bij Kon. Besl. van 19 Juni 1922) Per 50 KG. f925; per 25 KG. f490; per 10 KG. f2,25; per 5 K.G. f 1 25. Per 50 K G. 25 10 No. I. f 1150 6.25 2.75 1.50 No. If. f 1125 i) 6.- 2.60 140 No. III. f 11.— 5.75 2.50 130 Voor niet leden der V. P. Z 10 °/0 hooger. Van 50 K.G. af franco naaste Spoorstation of franco over één. veer. Deze voeders zijn samengesteld door den heer VAN ASPEREN VERVENNE, Rijkspluimveeteelt consulent te 's-Gravenhage eu worden vanwege het Bestuur der V. P. Z. regelmatig op hoedanigheid en kwaliteit onderzocht door het Rijkslandbouwproefstation voor Veevoederonderzoek te Wageningen. Zjj, die in aanmerking wenschen te komen voor Wederverkooper, gelie ven zich rechtstreeks te wenden tot de VEEVOEDERFABRIEK „ZEELAND" te GOES, Tel. 162. Tweede Kamer. In de avondzitting van Dionderdag was aan de orde de begrooting van Onderwijs. Dhr Langman (c.h.) verklaart zich, ten aanzien van subsidies pan bij'zondere uni versiteiten, tegen deze universiteiten en zegt hijl voorstander te zijn van handhaj- ving van onze natio|nale universiteiten. Prof. Visscher (a.r.) acht dit van den vorig-en spreker inconsequent. Imïnlers de heer Langman behoort tot degenen, die hebben meegeijverd voor het bijz. L. O. Spr. is er van overtuigd, dat het de taak der Regeering is, in dit opzicht terdege rekening te houden met de blijkbare beL hoeften van iQns volk, en dat zijl, wanneer zulks financieel mogelijk is en wanneer de tijd daarvoiör rijp is, aan het bijz. II. O. dien steun zal verleenen, wa'arop het recht heeft. De heer v. d. Heidén (s.d.) bespreekt de 'V r ij e Universiteit, waarvoor in 1930 da-fatale termijn verstreken is. Wam neer die Universiteit dan geen vier facul. teiten heeft, zal ze moeten verdwijnen. Eï zijn achter twee mogelijkheden .ami daar. aan tegemoet te kdmén en wel in de eierste plaats, dat uitstel van de verl plichting wordt gevraagd. Spr. gelooft echter, dat dit middel niet zal helpen Een andere oplossing zou 'zijn, dat men genoegen zOu blijven nemen met drie fa- culteiten, maar, vraagt spr., gelooft do Minister niet, dat zulks een inzinking zou beteekenen van ons universitaire Ie- ven? Spr. komt terug ofpl de uitlating van den heer Heemskerk op 19 N.ovemu her: „De Vrije Universiteit is universeel, rnlaar da openbare Universiteit is juist sectarisch, omdat zij different is, terwijl er bij de Vrije Universiteit juist éénheid van wetenschap is." Maar is er wel één heid van wetenschap aan die universiteit, waar er thans onder de professoren aan die universiteit twee richtingen zijn, waar van de eene zich Wel, de andere zich niet conformeert aan de synode van As- sen? i Dr dé Visser (c.h.) verklaart zichi na- mens zijn fractie tegen alle depreciatie van het openbaar universiteitsonderwijs ten bate ,van het vrijte H. O- D|e heer Bijïeveld (a.r.) verklaart, dat voor EflansifaeSsiren Dames-en Kindercenfectie Tapijten - Gordijnen Sedden - Ledikanten en aanverwants artikelen is GOES HULST een dergelijk streven van Antirevolutie;, naire zijde niet te duchten is. Minister Waszink bespreekt de Vrije Universiteit, welke in 1930 in groot© moei lijkheden komt te verbeeren. Spr. is be. reid, zooveel mogelijk aan die moeilijkhe den tegemoet te kdmen. Wanneer blijkt, dat in 1930 de Vrij© Universiteit niet in staat is eien vierde faculteit in stand te houden, zal Spr. aan de Stateni-Generaal de keus laten, den termijh te verlengen of haar verder het subsidie te onthouden, In dé zitting van gistermiddag werd wijziging van de Spoorwegwet en de Lo- caalspocr- en Tramweg wet aangenomen met 54 tegen 5 stemtonen. Aan de orde was toen de interpellatie!. Hiemslra betreffende bestrijding van de werkloosheid 'in Drente. Dhr Hiemstra (s.d.) stelt de vorige chr. regeering in gebreke wegens den noojd in de Drenthsché veen- streken. Dé bepalingen betreffende de werkverschaffing acht spr. te belemjm©. rend. Hij stelt den minister een reeks vragen. Het was volgens minister Kan een te leurstelling dézen afgevaardigde 'te hoici. ren spreken. V-an opbouwende kritiek was geien sprake, zoadat felle kritiek met ge lijke wapenen bestréden werd. In Jiet dé bat is minister Kan geen poesje o|m: zon der handschoenen aan te pakken. De sociaal-democraten batogen 'alles zeggen, ials ©en ander zooials deze .minis ter deed, hen met gelijke Wunt betaald©, dan wordt de heer Albarda woédend, en zegt dat de minister cynisch is. Niettegenstaande het groiqt aantal spre kers werden geen nieuwe zaken gehoord. Voor aanneming van de motie-Hiem- stra bestaat er geen kaUs. Die minister heieft trouwens reeds gezegd, dat hij! eer der denkt aan verlaging dan aan verhoiei- ging der loonen. Dat Drenthe te helpen is, daaraan ge- looven we zeker, maar dat zal niet vlug gaan. Het weghalen van de turf is niet winstgevend. Is de laag eenmaal verwij derd, dan krijgt men na verloop van tijd zeer vruchtbare dalgrond, maar intus schen moet de bevolking toch ook leven. Ook dient men ide industrie te bevorderen.., Emigratie kan sommigen helpen. De socialisten wenschen de menschen echter liever ontevreden te houden. De heer Zijlstra (a.-r.) kwam er tegen op, dat de heer Hiemstra de chr. regee ring verantwoordelijk stelde voor den toe stand' in Drenthe. Hetzelfde deden de ar- ders in Engeland vóór het optreden van het kabinet-Mac Donald. Maar dit kabinet heeft in de werkloosheid niet de minste verbetering kunnen brengen. Spr- ziet geen ander middel dan de bevordering der emigratie. Het is voor den veenarbeider moeilijk zijn, vrijen ar beid te vervangen door den fabrieksar beid, en ook zijn de menschen aan hunl grond gehecht, maar toch is dit het voor naamste middel. Daarnaast blijft de werk verschaffing aan de orde. Er is een oom missie ingesteld om de ontvening in snel tempo te onderzoeken, waartegen spr. evenwel waarschuwt omdat zij te zeer tegen de natuurlijke orde ingaat. Beter is het eerst te zorgen, dat de productie van 1922 en 1923 wordt opgeruimd. Dinsdag wordt het debat voortgezet. het meest doelmatige en succesvolle middel tegen Aanstoeiesi. Te Goes bij Mcbilisatiekruis-uitreiking te Goes. (Slot.) Op het terrein achter de R.-K. begraaf plaats was groote belangstelling. In het midden van de wei stonden de oud-gemobiliseerden in rijen geschaard en daaromheen in breeden kring zeer vele belangstellenden. (Ruim 1400 kaarten wa ren verkocht, zoodat in totaal wel 2300 personen aanwezig waren.) Dhr P. C. Labrijn, voorz. van het Com. het woord nemende, herinnerde aan den jaardag van Prinses Juliana en op zijn verzoek bracht het publiek een driewerf hoera uit op het Koninklijke Huis. Spr. daarna zijn rede vervolgende, was de meening toegedaan, dat Nederland in het jaar '14 onherroepelijk in den oorlog zou zijn betrokken, indien we niet had den gehad een paraat leger. Daarom is er erkentelijkheid en dankbaarheid bij de be volking. Die dankbaarheid willen wij op symbolische wijze uiten door aan de oud- gemobiliseerden een kruis te doen uitrei ken door generaal Snijders. Velen hebben wel in hun diensttijd, die zoo lang en zwaar viel, gemopperd, maar zij hebben toch hun plicht gedaan. Spr. verwelkomt generaal Snijders, oud-opperbevelhebber van leger en vloot in de moeilijke jaren, die we doorgemaakt hebben. Daarna sprak generaal Snijders de vol gende rede uit: Oud-Gemobiliseerden der Land- en Zee macht uit Zuid-Beveland! Als er één volk bestaat, dat den vrede liefheeft, dan is het zeker het Nederland sche. Den vrede te bewaren, beschouwen wij als onzen christelijken plicht. In vrede te leven met andere volken was in onze geheele geschiedenis de grondslag onzer buiten]andsche politiek. Wij willen vrede houden, omdat wij afkeerig zijn van on recht en geweld. Wij hebben den vrede noodig, omdat hij voor ons voorspoed en welvaart beteekent. Dit is de geest van het geheele Neder landsche Volk, van zijne Regeering, van zijne Volksvertegenwoordiging, van alle politieke partijen zonder onderscheid. Het is de geest van ieder verstandig, zedelijk gevoelend vaderlander. Maar waarom zijt gij dan op 1 Aug. 1914 te wapen geloopen? Waarom hebt gij U gereedgemaakt voor den oorlog? Waart gij begeerig om te vechten? Was het oor logszucht, welke de Regeering ruim 4 jaren lang de Land- en Zeemacht op voet van oorlog deed houden, gereed om ten strijde te trekken? Niets van dit alles! De mobilisatie onzer strijdmacht was vredeswerk. Bij Regeering en Volk bestond slechts één streven, één hoop: buiten den oorlog te blijven. Onze gemo biliseerde weermacht was het middel in de beleidvolle hand der Regeering om de oorlogvoerenden er van af te schrikken, ons ten bate hunner eigen oorlogsdoel einden roekeloos in den oorlog mee te sleepen. Tot dat doel hebben gij en ik en 400 duizend andere Nederlanders, die destijds tot de Land- en Zeemacht hebben be hoord, een groot en moeilijk werk ver richt en tot een gelukkig einde gebracht. Wij hebben een groot deel er toe bijge bracht om den vrede yoor Nederland te redden. En ieder onzer, hoog of laag, van den hoogsten generaal of admiraal tot den eenvoudigsten soldaat of matroos, heeft zijn deel daarin gehad, van ieder op zichzelf wellicht van geringe beteekenis, maar waardevol en onmisbaar als element van het geheel. Gij hebt daarvoor groote offers moeten brengen, voor velen van U zwaar en moeilijk. Gij hebt een kostbaar deel van uw leven doorgebracht in omstandighe den, die op zichzelf reeds weinig aan genaam voor Uwe toekomst geen bate, veeleer slechts schade en achteruitgang beloofden. Gij hebt niet zelden Uwe ge zondheid op een zware proef moeten stel len. Talrijk zijn zij, die gevallen zijn bij de uitoefening van hunnen gevaarvollen plicht. Eere zij hunner nagedachtenisEn nog talrijker zijn zij, die door hun lang durig verblijf onder de wapenen zwaar zijn beproefd in hunne zorg voor hunne toekomst, voor hun bestaan, voor hun gezin. Maar ondanks dit alles hebt gij uw plicht vervuld. Een deel Uwer hebben dat gedaan zonder wettelijke verplichting, door zich aan te sluiten bij de Vrij willigen Landstorm, ten einde zich te oefenen erf voor te bereiden tegen de ure des gevaars. Ik breng hulde aan hunne vaderlands liefde en offervaardigheid! Den meesten Uwer echter was de dienstplicht wettelijk opgelegd. Zij hebben door de vervulling daarvan aan hunne medeburgers een ge- wichtigen dienst bewezen; zij hebben een ernstig offer aan de gemeenschap ge bracht. Dat was de ware democratie, toen de bloem der Nederlandsche mannen, zon der onderscheid van rang of stand, zon der uitzondering van politieke partij of godsdienstige richting, zich bereid stel den tot opoffering voor het gansche volk.- Het Mobilisatie-Herinneringskruis is be stemd om de gedachte aan dien groot- schen tijd levendig te houden, de her innering te bestendigen aan de zorgvolle dagen, toen Nederland's weerbare mannerf te midden van dreigend gevaar gereedston den om het Vaderland tegen onrecht te beschermen, desnoods ook door te vech ten, als het niet anders kon, ondanks of liever gezegd: gedreven door sr*. hun oprechten vredeswil. Het Comité Z.- Beveland heeft besloten, U dit kruis aan te bieden, daarmede willende geven eene openlijke erkenning van erf eene uiting van dank en waardeering voor de diens ten, door U aan Uw volk bewezen, -r Ik heb mij>, als oud-Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, ga'arne beschik baar gesteld, om U dit kruis persoonlijk uit te reiken. Want niemand kan vaster overtuigd zijn dan ik, dat Nederland in 1914 en later verloren zou zijn geweest, wanneer het weerloos te midden va'n het oorlogsgeweld had gestaan. Niemand weet beter dan ik, welke offers gij: hebt ge bracht om dit te verhoeden. Niemand kan zich door een hechteren band van waardeering en vertrouwen verbonden ge voelen aan zijne oud-soldaten dan Uw. Oud-Opperbevelhebber. En met bijzondere ingenomenheid bert ik voor dit doel juist naar Zeeland geko men. Want dit gewest heeft gedurende het tijdperk onzer gewapende onzijdigheid een groote rol vervuld in onze politieke en militaire toestanden en een gewichtige plaats bekleed in mijne gedachten en be moeiingen. Het was uit een politiek en strategisch oogpunt zeker het gevaarlijk ste en meest bedreigde deel des lands, waarop do aandacht der oorlogvoerenden doorloopend met argwaan gevestigd bleef. Het was van al onze grensgebieden het meest aan een aanval of schending on zer onzijdigheid blootgesteld en vereischte dan ook voortdurend eene belangrijke mi litaire bezetting, omvangrijke voorberei ding ter verdediging en onafgebroken waak zaamheid. Gij1, Zeeuwen, hebt den oor log aan Uwe grenzen en vóór Uwe kus ten gezien. Het gebulder der kanonnen heeft U den dood en de vernieling aan gekondigd, welke het gruwelijk krijgsbe drijf vergezellen. De vliegtuigbommen, wel ke uit onkunde of roekeloosheid op ver schillende Uwer steden en dorpen zijn geworpen, hebben U een bittere erva ring gegeven van de ellende en verwoes ting, waaraan een oorlogvoerend land ten prooi is. Het Nederlandsche Volk kan niet dank baar genoeg zijn, dat het door het beleid zijner Regeering, door zijne eendrachtige en vastberaden houding en door zijn weer baarheid aan dit noodlot is ontkomen. Oud-Gemobiliseerden! Ik hoop, dat gij het Mobilisatiekruis zult dragen, gelijk ook ik het doe. Het zal in ons gemoed de her innering levendig houden aan de don kere dagen van zorg en gevaar, tot wel ker verheldering wij: allen hebben bijge dragen. Het zal Uwe kinderen, Uw vrien den, Uwe medeburgers manen aan den plicht, die op eiken staatsburger rust en door eiken oprechten vaderlander getrouw:

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1