Ho 176 Donderdag 99 April 1996 46e Jaargang LOUIS DOBBELMANM, Gemeenteraad van Middelburg. EcLtar; Je zeereis IracliF nieuwe gevaren Woedende golven,eén storm,een orkaan. Dagen ang noodweer,!^ wou nlef Dec a Jan daci^nou gaan we oeslishaardemaan. edaren. ROTTERDAM. Drukkers-Exploitanten: OOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. D.HUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. Prinses Juliana. Onz-Ci Prinses hoopt morgen haar 18e levensjaar in te treden. Die Natie, voorzoover liefde tot het Oranjehuis onverflauwd in haar woont, en sympathie voor deze bevallige ver schijning uit het Vorstelijk Paleis haar bij de feestvreugde drijft, verheugt zich, dank baar miet Hare Koninklijke Ouders en met de jeugdige jubilaris zelve over deze ge- lukkkige gebeurtenis. Ook ;anze lezers, voorzoover zij bij Gods Woord en onze Landsgeschiedenis leven, volgen met belangstelling den levensloop dezer jongste Telg uit het Oranjehuis, die eenmaal geroepen zal zijn den scepter over het Nederlandsche Valk te voeren. Tot deze grotote taak zal onze Juliana zachtaan moeten bekwaamd warden. Reeds begint het haar te beurt vallend onderricht heel wat meer van haar kracht te vergen. Die omvang van het onderwijs woidt steeds meer uitgebreid, totdat het ten slotte schier alles omvat wat ook op het Staatsleven, op de Vaderlandsche Historie en op het Volkskarakter zijn eigenaardig licht werpt. Met deze gedachte behoeft echter op haar geboortedag onze Prinses Juliana niet vervuld te zijn. Op dezen dag geen toekomstbeschouwingen, maar feestklan ken, uit dankbare harten geweld. Ver heugd, van zorg ontslagen, Hem roemen, die ons blijdschap geeft. God zegen© de Prinses Juliana met de keur Zijner zegeningen. Hij' sterke haar bij haar veelzijdige studiën, en leide haar op het speer der gerechtigheid om Zijns Naams wil! In de gisterenmiddag gehouden ver gadering van den gemeenteraad waren de heeren De Veer en Streefkerk wegens uitstedigheid afwezig- De voorzitter deelde mede, dat Ged- Staten de beslissing over de gemeente-begrooting 1926 nogmaals hebben verdaagd en wel tot 1 Juli. Bij liet adres van het werkJoozen agi tatie comité bepleitte de heer v- d. Weel grootere uitkeering door het Burgerlijk Armbestuur. Dhr Gornelisse zegt, dat re kening wordt gehouden met de grootte van het gezin en met eventueele ver diensten. Dhr Onderdijk wees er duide lijk op, dat f5 een minimum bedrag is, Het verzoek tot oprichting eener open bare Ulo-school wordt in handen van B. en W. gesteld om prae-advies, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat B- en en W. reeds bezig zijn de gegevens te verzamelen. De voorzitter deelde nog mede, dat H- M. de Koningin ook aan Middelburg ©en viertal etsen van Bauer heeft aangeboden- Besloten werd dit geschenk met dank aan H.M. te aanvaarden. Het voorstel van den heer Paul inzake verhooging der op- oenten op de vermogensbelasting werd in handen van B- en W. gesteld om prae-advies. De zaak-Kruze- Dhr Onderdijk krijgt thans het woord over de zaak betreffende den he,er B- Krnze, die gevraagd heeft een commissie van onderzoek in te stellen om hem ge legenheid te geven zich te rehabiliteeren- Spr- zegt, dat het zeker niet in het be lang is van den lieer K., dat de zaak in het openbaar uit een wordt gezet, maar hij heeft er zelf op aangestuurd. Spr. paeent dat K. alle eigenschappen om amb tenaar te zijn mist, hij had beter koop man kunnen blijven- Met zijn benoeming tot directeur van de arbeidsbeurs begon het gesukkel, vooral ook omdat hij ook de districtsbeurs beheerde- Hij kreeg alle correspondentie en kon daarom het be stuur wat wijs maken- Dat hij dit deed kwam aan het licht by een bezoek van mr van Lier, referendaris van arbeid, die zeide, dat het bestuur ook wel degelijk over den rijksdienst toezicht moest hou den en die zuinigheid geboden achtte, terwijl K. het deed voorkomen, of hij groote uitgaven moest doen op last van den rijksdienst. Zoo huurde hij een rij-, wiel wat f27 kostte, maakte hooge kos ten voor advertenties en telefoonkosten, waarvoor hij de bewijzen niet kon over leggen. Ook reiskosten konden niet wor den verantwoord. Dit alles gold 1921 en kwam in 1922 aan het licht- In de be grooting 1922 werden toen mede door den heer Mr van Lier groote verande ringen aangebracht- In dezelfde vergade ring -vroeg hij toestemming om een studie reis te maken naar Duitschland- Dit werd pertinent geweigerd, maar toch is K- ge gaan, en werd hij daarom in zijn betrek king geschorst. Toen K. geen directeur meer was, werd in één jaar ongeveer één vijfde bespaard- Als K. schrijft zich niet te hebben kun nen verdedigen, zegt spr- dat hij daartoe meermalen in de gelegenheid is geweest MCNNtG I m Wordt Dinsdagavond a.s. vervolgd. o.a. in het college van B. en W. Bij de verdere besprekingen wenschte noch het bestuur der beurs, noch mr van Lier namens den Rijksdienst IC. als directeur te handhaven, en werd de heer Staal be noemd tot directeur, al werd K. als amb tenaar gehandhaafd mede en vooral met het oog op zijn gezin- Spr. kon toen niet verklaren, dat K. ter goeder trouw had 'gehandeld, doch ook het 'tegendeel niet 'en hij gaf hem dan ook op zijn ver zoek een bewijs, dat hij in gemeentedienst niets verkeerds had gedaan. Welk ka rakter K- bezit blijkt wel daaruit, dat hij van dit bewijs bij den minister weer mis bruik maakte. Tot op dat oogenblik kon spr. niet bewijzen, dat IC. oneerlijk was. Toen echter Wissenkerke meldde, dat zij haar bijdrage stop zette, bleek die bij drage nimmer geboekt te zijn, ofschoon zij wel was gegireerd. K. zegt hiervan, dat zijn zoontje de giro behandelde. Ondanks dit alles is K. gewoon op wachtgeld ge steld- Later schreef hij o.a. anonieme brieven aan den raad en aan de afdeeling der S.D.A.P. om spr. zwart te maken- Een poging om een© Rijkscommissie van onderzoek te krijgen, leed schipbreuk op de weigering van den minister- Waar IC. het wil doen voorkomen, of de burge meester en wethouder de Veer vgor zijn ontslag waren en spr. miet, wil spr. even verklaren, dat burg- en weth. unaniem er voor waren- Spr. meent hiermede de zaak te hebben uiteengezet, als de raad een commissie van onderzoek wil in stellen, zal spr- natuurlijk gaarne alle inlichtingen daaraan verstrekken, maar op verdere aanvallen van K- zal hij niet meer antwoorden- Op uit de vergadering gestelde vragen, ontkent spr- nog, da.t hij bij Ged- Staten K. gelijk heeft gegeven, deze heeft daar geen gelijk gekregen, al leen een schrijven, van B- en W., dat zij zich met de zaak niet verder wenschten te bemoeien- Hiermede was deze zaak afgehandeld. Benoemingen. Tot onderwijzer aan school K., vac.- Dikkenberg, wordt met algemeene stem men benoemd de heer K. H. van Faassen en in de vacature-wijlen Geertse, de heer A- P. Bosdijk te Kloetinge met 12 tegen 2 st. op den heer A. D. Reintjes en eeiï blanco. Heffing leges- Het voorstel inzake wijziging op de heffing en invordering van leges wordt na eenige discussie ^ongewijzigd vastgesteld, waarbij de heeren Portheine en v. d. Beke Callenfels beschouwd wenschten te wor den te hebben tegengestemd. Winkelsluiting- Aan de orde kwamen nu de voorstellen van den heer Mes om te bepalen, dat de winkels Zaterdags te 9 uur des avonds eü Zondags den geheelen dag gesloten moeten zijn, en van den heer Hondius om te bepalen, dat dit Zondags om 4 uur plaats moet hebben- Die heer Hondius verkreeg hiet eerst het woord en sprak als volgt: In de Diecemher-vergadering kwam' in behandeling een verzoek van winkelbe dienden om de verordening op da win kelsluiting te wijzigen in dien zin, dat la het sluitingsuur op werkdagen zou worden vastgesteld io|p 7 uur en 2o. dat op Zondagen de" winkels den geheelen dag zouden gesloten zijn. Aan het eerste gedeelte van dit verzoek werd door den raad1 groote aandacht ge wijd, maar ten slotte werd beslaten om overwegende bezwaren voor den handel de verordening in dit opzicht niet te veranderen, nadat ook een voorstel van den heer v. d. Weel om' te bepalen, dat ma 7 uur geen bedienden meer arbeid ver richten mochten, eveneens verworpen werd. Maar het tweede gedeelte van hiet ver zoek, n.l. ,am de winkels op Zondagen gesloten te houden werd niet besproken; daarom verheugde 't mij', dat de heer Mes dit onderdeel van het verzoek alsnog ter sprake bracht en voorstelde dit ge deelte van het verzoek in te willigen bij welk verzoek ik mijl direct aansloot. Natuurlijk vloeit deize meening bij Ons voort uit religieus© overtuiging, zooals door B. en W. in hun praeadvies wordt opgemerkt. Zondagsheiliging is een eisch der Goddelijke Wet en op dien grond is het onze plicht daarvoor te ijiveren. 'Al len, die den zegen, daaraan verbonden kennen, zouden niets liever willen, dan steeds meerderen dien genieten kunnen. Daarom dient da Overheid in gehoor zaamheid aan Gods gebod, alles in het werk te stellen om die heiliging mogelijk te maken, door zooveel miogelijfc allen ar beid op den rustdag te doen stilstaan. Het was mij daarom' een behoefte mijne instemming te betuigen met het vodrstel- Mes, al gevoelde ik dadelijk iets voor de bezwaren daartegen door den burgemees ter ingebracht op grand van de Zondags wet, die voorschrijft, dat de verkoop van geringe eetwaren geoorloofd is. En nu weet ik wel, dat de Zondags wet weinig of niet wordt toegepast, maar toch zoln ld© mogelijkheid niet zijn uit gesloten om op grond van deze wet een verordening voor algeheel© Zondagsslui ting tegen te gaan, gelijk ook reeds blijkt uit het praeadvies van B- en W. Wij moeten echter niet vergeten, dat het verzoek plm Zondagssluiting niet Was ge baseerd op religieus© gronden, maar al leen op sociale, en 'twas daarom dat ik een amendement voorstelde alleen voor 't geval, dat het voorstel-Mes verworpen werd of niet uitvoerbaar bleek; de zaak is nu 'eenmaal aan de orde gesteld. Maar gelijk ik reeds zeide: op principiieele groin- den ben ik 't geheel met hiemi eens en wanneer ik eenige hoop had dat de kans op aanneming Van het voorstel- Mes daardoior vergroot werd, zou ik gaar ne het mijne intrekken; ik verklaar nu reeds dat ik gaarne mijn stem Pan het 1© voorstel geven zal. Wat nu het praeadvies van R. en W. betreft, het verwondert mij1, dat daarin geien melding wordt gemaakt van de stem mingen door de vereenigingen Handels belang en de Hanze onder hare leden ge houden. Blo uitslag toch is zeer merkwaar dig. In de eerste vereeniging verklaarden zich 70 voor en 24 tegen algeheel© Zon dagsluiting;; bij de Hanze waren de cijL fers successievelijk 16 en 2. Djeze cijfers zijn niet minder welsprekend dan de gege vens door het politieonderzoek ingesteld, waaruit blijkt, dat nu reieds 446 winkels den geheelen Zondag gesloten zijn en slechts 67 open. Zeker, men kan daaruit de conclusie trekken, dat het dus niet noodig is om eienigen drang uit te oefenen en R. en W. verwijzen dan ook in 't bijlzonder naar het advies van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, die zich geheel op het ver ouderde standpunt plaatst, om allen vrij te laten, een vrijheid, die vaak tot groe ten dwang voert. Ik althans ben zoo vrij ta betwijfelen of de betrokkenen hun winkels geheel uit vrijen wil en niet uit concurrent!evrees open houden. Men kan uit de genoemde cijfers ook een andere conclusie trekken n.l. deze: zeer velen in onze gemeente sluiten hun winkels uit godsdienstige overtuiging, ve len ook omdat zij een rustdag noodig achten. Een minderheid durft dit blijk baar niet aan. Laat nu de raad dezen toe stand in de hand werken, liefst door zoo mogelijk algeheele sluiting voor te schrij ven of als het helaas niet anders kan, door op Zondag heit sluitingsuur ta ver vroegen ik noemde 4 uur, maar dit is mij natuurlijk onverschillig. Wil men nog vroeger gaan, dan sluit ik mij1 daarbij gaarne aan. Het is een sociaal belang en niet slechts een religieus; want de vrijheid om te slui ten berust thans alleen bij de patroons; de bedienden blijven geheel vau hen af hankelijk; trouwens die hooggeroemde vrijheid geldt ook niet eens voor filiaal houders; dezen zijn vaak geheel afhan kelijk van elders wonende eigenaars ctf naamlooze vennootschappen. Ik heb nog eens nauwkeurig nagegaan de bezwaren die geopperd zijn tegen de vervroegde winkelsluiting gedurende de werkdagen, maar van deze bezwaren geldt geen enkele voor een vervroegde Zondag sluiting. Op Zondag gaat men geen bepaad- de inkoopen doen. Het eenige bezwaar, dat m i. gewicht in de schaal leggen kan, zijn de winkeliers van Israëlietische gezindheid en zij die volgens hun eigen verklaring daarmede gelijk gesteld willen zijn b.v. de Zevende- dags-Baptisten. Het zou 'overweging ver dienen aan deze personen tegemoet te komen, Omdat deze anders een gedwon gen dubbelen rustdag zouden hebben. Trouwens de thans geldende verorde ning geeft aan B- en W. de bevoegdheid in bijzondere gevallen ontheffing te ver kenen. Met B. en W. erken ik dat het voorstel van den heer Mes consequenter is jdan het mijne, waarom ik ook aan het eerste d© voorkeur geef, indien daarmede iets te bereiken valt. Voorts hoop ik dat uit het mindere het meerdere zal volgen. We gaan wel vodhxit, dank zij den ge voerden strijd veer Zondagsrust en Zon dagsheiliging. Die tijden liggen achter ons dat meerdere postbestellingen olp Zondag plaats vonden. Slechts een enkele apo theek is open. Het bestellen van goederen komt weinig (af niet -meer voor. Wat werden er destijds donkere tafereelen op gehangen van al de jammeren die de Zondagsrust met zich zou brengen en thans zijn w© aan dit alles geiwend, even als aan de winkelsluiting om 8 uur. Diaarom wensch ik op dien weg voort te gaan met als ideaal in 't oog de algemeene winkelsluiting op Zondag. De heer Mes (R.-K.) zegt, dat zijn voor stel geheel ligt in de lijn van het verzoek van de afdeeling Middelburg van den Algem- Ned. Bond van Handels- en Kan toorbedienden- Waar B. en W. zeggen, dat nu reeds de vrijheid van den winkelstand, die in het algemeen zeker geen bloeitijd doormaakt, aan banden wordt gelegd en het publiek reeds te veel beperkt wordt in de uren, waarop zij het kan koopen, kan spr. dit argument niet onderschrijven. P©''malaise komt uit ajndere oorzaken voort en het publiek past zich best aan, en heeft meer tijd ook door den vrijen Zater dagmiddag. Er is tot des avonds 9 uur toch gelegenheid genoeg om te koopen en dan is de dag voor de winkeliers en de bedienden toch ook lang genoeg geweest- Wat betreft de Zondagssluiting, deze vloeit zeker uit religeuse opvatting voort, immers voor ieder geldt de wet van Sinaï, maar ook uit sociaal oogpunt omdat het noodig is voor winkeliers, zoo goed als voor den bediende om een dag in de week te rusten, en de boog niet gespan nen mag blijven. Spr. gaat art. 2 der Zondagswet na en meent, dat daaruit blijkt, dat sigarenwinkels onder de wet vallen, immers zij verkoopen geen kleine eetwaren en voor banketbakkers enz. is hef te probeereii- Verder zeggen B. eö W. dat ook de venters bijv. de ijsver- koopers, die juist op Zondagen het meeste verdienen, getroffen zouden worden. Spr. vraagt of het niet beter was, dat wat meer centen, die nu versuoept worden op Zondag, gespaard worden om zoodoen de ook iets bij te dragen ter vermeerdering van het nationaal vermogen, onmisbaar voor de volkswelvaart- Spr. handhaaft in vol vertrouwen zijn voorstellen, alleen maakt hij van 9 uur voor Zaterdags 9-30. Mevr- Weijl zegt, dat haar fractie er niet tegen opziet, de vrijheid aan te tas ten als het geldt het opheffen van alge meene misstanden, maar die zijn h-i. hier aanwezig en zal zij dan ook tegen de voor stellen stemmen. De heer v. d. Weel voelf ook voor Zaterdag half tien- Dit voorstel wordt aangenomen met 9 tegen 6 stem men, die van de dames Weil en de Graaf en de heeren Boasson, Bosman, Portheine en v- d. Beke Callenfels. Dhr v. d. Beke Callenfels wijst op de considerance van de Zondagswet, die de materie der sluiting op Zondag heeft ge regeld, en daarom kan een verordening dit niet verder regelen- Met 11 tegen 4 stemmen, die der heeren Mes, den Hollander, Hondius en Vertregt worden nu 'de beide voorstellen inzake de Zondagssluiting verworpen. Het vermenigvuldigingscrjfer- Bij het voorstel om het vermenigvuldi- gingscijfer van den H-O. te bepalen op, 1.15, was nog een advies ingekomen van de commissie van financiën, die 1.1 voor stelt- zulks om daardoor bij' B. en" iWl aan te dringen op de grootst mogelijke zuinigheid ook bij het ontwerpen van de begrooting voor 1927. De voorzitter zegt, dat de commissie van financiën toch ook geen bezuinigingen wist aan te brengen, er zijn wel nieuwe uitgaven als voor het onderwijs f13000, voor krankzinnigenverpleging f 10.000, dat is reeds f 25000. Spr. waarschuwt tegen het scheppen van een tekort, want dan" moet iriSn ©en volgend jaar dubbel bij werken- Dhr Vertregt meent, dat er gedacht moet worden over het toepassen van pensioen aftrek of vermindering van de salaris sen, nu er sprake is van dalende index cijfers- Ook na pensioenaftrek kunnen de salarissen en loonen nog de vergelijking met het particulier bedrijf doorstaan- De heer Paul meent, dat B. en W. niet aange spoord behoeven te worden om te bezui- nigen. Op het oogenblik is het nog niet de tijd voor salarisvermindering. Dhr Ver tregt: In Amsterdam denkt men er toch anders over. Dhr Paul dan zal ik de sala rissen van Amsterdam en van Middelburg eens naast elkaar leggen. Dhr Bosman zegt. dat men nu het eijfer verhoogt, maar men het over eenige maanden bij het vaststellen der nieuwe begrooting weer vergeten is. Men komt met dure bruggen, riolen, abattoir, goede salaris sen en loonen maar om de eindjes aan elkaar te knoopen moet de belasting- schroef maar weer worden gezet- Er is nu niet veel aan te doen, maar men moet nu eens met ernst gaan bezuinigen- De voorzitter zegt, ieder is voor bezui nigen, maar al het er op aankomt om dit te doen, zijn er steeds bezwaren. Het is dan ook een zeer moeilijke kwestie- De heer Hondius meent, dat P- en W. in deze geen schuld treft- Dhr Onderdijk wijst er op, dat het cijfer reeds is gedaald vaü 1-60 op 1 en dat kon verleden jaar maar net aan. Men kan niet vooruit loopen op latere bezuinigingen, het indexcijfer is niet altijd laag, het schommelt nogal- Het voorstel van B- en W. wordt ten slotte z.h.s. aangenomen. Uitgifte vaü grond- Bij het voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de N-V. Houthan del, v.h. G. Alberts Lzn' en Co, tot erf pachtsuitgifte van gronden en het ver- leenen van vergunning tot het leggen van balken in openbare waters en van rails in openbare gemeentegrond, wees dhr Vertregt er op, dat de commissie -vaü financiën tegen jde voorstellen van B- en W. in het kort samengevat de vol gende bezwaren heeft: eerstens tegen den duur der erfpacht, namelijk .75 jaar; 2e. tegen de vergoeding die de vennootschap volgens de voorstellen moet betalen. In de gevoerde correspondentie is daarvan mededeeling gedaan en zal spr. thans daaromtrent niet in herhaling treden. Toch wil hij even memoreeren, dat wat nu door de N- V. betaald wordt aan' rechten, laag is n.l. fl953.66i/2, terwijl dat vol gens 't in 1919 vastgestelde tarief f 4318.90 zou bedragen. Als men het gemiddelde van het betaalde recht voor het neer leggen van balken in het Balkengat en Turfkade rekent op f 500 per jaar, en de erfpacht van de nieuwe uit te geven stukken grond aan het Armeniaansche Schuitvlot en den Leerlooierssingel op f 4200 vierk- ad f 0.15 of f 630 en voor hef

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1