DE ZEEUW TWEEDE BLAD. Buitenlaai. Binneiani Se lotgevallen van John Fox. Hit de Provincie. FEUILLETON. TAN DINSDAG 27 APRIL 1926, No. 174. Vechtpartijen in Luik. Een fascistische vereeniging had Zon dag te Luik een vergadering met debat belegd, waar ook communisten het woord zouden voeren- Het begin van de vergade ring was al .buitengewoon opgewonden. Men schreeuwde en gebaarde aan allen kant- De eeno helft van de zaal zong de Internationale, de andere de Brabamjonne- Plotseling weerklonk een schot; flit was liet sein voor een vechtpartij. Men sloeg er op met knuppels en stokken- Twoel personen werden vrij ernstig gewond. Ten slotte werden de communisten uit de zaal verdreven, waarna de vergadering, die tegen do aan het bewind zijnde partijen gericht was, werd voortgezet- De politie heeft krachtige maatregelen genomen. Des middags zag een groep commu nisten den heer Graff, die de vergadering gepresideerd had, op hel terras van een café zitten- Men sloeg hem op het hoofd Graff zonk ineen, maar bleek niet ernstig gewond- Hierop ontstond opnieuw een vechtpartij- Politie-versterkingen moesten de orde hersbellen. Verscheidene personen werden gearresteerd- Kort* berichte». Yiwang, de gewezen keizer van Korea, is overleden- Sedert Korea in 1910 biji Japan was ingelijfd, woonde de ge wezen keizer ambteloos in zijn vroegere hoofdstad. Naar uit Weenen wordt gemeld, merken de bladen op, dat de binnenland- sclic politieke toestand gespannen is van wege de moeilijkheden met de kwestie der buren- Er wordt gesproken over een mogelijkheid van ontbinding van hel par lement en nieuwe verkiezingen- Van soci alistische zijde wordt daar sterk op aan gedrongen- De Moscowa blijft wassen- Verschei dene fabrieken aan de oevers van de rivier staan stil- Er zijn geen menschen omgekomen- De broodprijzen zijn in heel België nogmaals met 10 centiem verhoogd- Het gewoon menage-brood, dat drie weken geledëjiï nog fr- 1.85 kostte is nu ge stegen 'tot fr- 2.10. Alles gevolg van tl-e inflatie! In de Saint-Charlesmijn, te Mon- tigny aan de Sambre heeft zich een mjj'n- gasontploffing voorgedaan waarbij vier mijnwerkers brandwonden opliepen- Hun toestand is echter niet hopeloos- i,r^^j».^iPMMiejMr;rr<aa»a^!B«»£:-<5Wfaagt»«rrvT'i riprri«iiri ~v i iini i iaim Postagentschappen in winkels- De in uitzicht gestekte proef tot het vestigen van postagentschappen in win kels Is in uitvoering gekomen- In plan-Zuid te Amsterdam zijn twee agentschappen gevestigd- Wij hebben aan die beide winkels een bezoek gebracht en uit een onderzoek is ons gebleken, dat in clen korten tijd die sinds de vestiging verstreken was, 't publiek den gang naar het nieuwe postkantoor reeds leert. Het agentschap kan in vele post-aange- legenheden voorzien- Echter niet in alle- Zoo b-v. niet in postcheque en giro en in spaarbank- Dat komt misschien later nog- Naar wjj vernemen, zijn er bij de directie der posterijen eenige honderden aanvragen van winkeliers ingezonden om eveneens in aanmerking te komen voor een postagentschap- Dat is natuurlijk veel grootor, dan ooit in de bedoeling kan liggen om aan te voldoen. Het eerst schijnt, als de proef in Zuid geslaagd kan worden genoemd, Amster dam-West aan de beurt te komen om eenige agentschappen te vestigen- (De Winkelier.) 6) o Vooreerst was hij, evenals zijn eigenaar, .sterk en dik, en als deze hem, onder het gaan naar het middenpand der kerk, met zekere vastberadenheid neerzette op den sleenen vloer of op de met koperen letters versierde grafzerken, klonk hij met zulk een opmerkelijke kracht, dat hij aller oogen Lot zich trok. Ieder kon dus zien dat hij was van een donkergele kleur, of lie ver van een echte vossenkleur; en toen Tom later den knop aan zijn neus hield, ontwaarde men dat deze een vossenkop verbeeldde, hoogst natuurlijk en fraai ge sneden. Daarenboven was het zichtbaar, dat op den gelen slok figuren gesneden waren, welke later bij een nauwkeurige beschou wing bleken voor te stellen, aan de eene zijde Salomo's tempel en de teekens van den dierenriem, en aan den anderen kant het komen der dieren uit Noach's ark, welke ark een tegenhanger vormde van den tempel; alles van het heerlijkste snij werk. Deze fraaie kunststukken, alle van John Fox's eigene hand en het werk van menig ledig uur, moesten noodzakelijk de groot ste verwondering en verbazing verwekken Mevrouw G roe* van Prins ter or. In haar Vrouwen-rubriek in „De Neder lander" geeft mevr- van Hoogstraten— Schoch een korte herinnering aan deze edele christin- We nemen ze hier gaarne over1. „Deze levendige, aantrekkelijke vrouw was in 1828 getrouwd met mr Groen van Prinsterer- Everard Gewin wijdt in zijn hoek ,,in den réveilkring" haar een gansch hoofd stuk- Zij heeft baar man ontzaglijk lief gehad en in vele van liaar brieven spreekt ze er over„Dat Willem mijn man ge worden is, acht ik de grootste onder alle ontelbare goedheden van mijn God". Een andere keer schrijft ze aan haar vrienden de Clerq„ik weet dat gij hem liefhebt, men moet hem wel lief hebben". Bij een ernstige ziekte„De band is zoo nauw, ik had zooveel aan hem als ooit een vrouw aan den besten echtge noot kan hebben" Niet alleen deze aardsche liefde, maar het geloof in God gaf haar leven glans- „De godsdienst", schrijft ze, „heeft een groote plaats in mijn hart ingenomen, daarvan boud ik ontzaglijk, 'en dat ik goed denk of spreek of doe, dat is alleen door het denken aan God, en niet omdat het goede in mij ligt of deugd wortelen in mij heeft geschoten". Als haar huwelijk kinderloos blijft, dan vertrouwt zij een vriendin toe: „Zoudt ge denken, dat ik hij al het geluk dat ik geniet op nog meer als het ware aan spraak zou meenen te hebbenof kin deren het geluk des levens vermeerderen, zal ik niet beslissen, dat behoef ik niet te weten wanneer Gods liefde mij genoeg is -alleen zou ik willen, dat een kind zoo'n vader zou hebben als mijn man is." Mevrouw Groen stichtte een hofje voor behoeftige oude vrouwen, nu nog het hofje van Groen genoemd, zij richtte een naaischool op en stichtte ook in 1833 een üamesleesgezelschap om de goede Hollandsche en Fransche boeken, meer 'onder de menschen te krijgen- Van haar 'hartsgeliefde haar man was zij de ijverige secretaresse, zij be antwoordde zijn brieven, schreef zijn stu diën over, beheerde zijn fortuin en had den zorg voor het huis in stad en buiten In 1879 stierf deze beminnelijke vrouw- Innig .geloof, vaste hoop, en vurige liefde kenmerkten haar. De onbewaakte overwegen. Het Bureau van het Kon- Ned. Land- bouw-comitó heeft zich tot het hoofd bestuur van de Groninger Maatschappij- van Landbouw gewend met een verzoek dat Bureau in het bezit te stellen van goed gedocumenteerde feiten betreffende onbewaakte spoorwegen, die gevaar op leveren. In de .gehouden vergadering van liet hoofdbestuur d-er Groninger Mij van Landbouw werd ov-erwogen, dat het aan tal ongelukken dat op de spooroverwegen plaats heeft, slechts een klein percentage is van het geheel-e aantal ongelukken, z-oo klein, dat het niet noodig is, dat de landbouwende bevolking zich er voor uit slooft om feiten te verzamelen voor het signaleeren van gevaarlijke overwegen- Besloten werd te melden, dat men geen voorstellen tot weder invoering van do bewaking van bepaalde overgangen heeft te doen- Geen Directeur-Generaal bij Landbouw? In zijn antwoord Op het afdceliirgsvor- slag der Eerste Kamer over de begroo ting van Biimenlandsche Zaken en Land bouw, zegt de minister o.a., dat hij er toe 'overhelt, het ambt van directeur-generaal van -den Landbouw niet te herstellen- Hij geeft aanvankelijk de voorkeur aan de in stelling van een vaste oommissie van advies voor land- en tuinhouw-aangelegen- he-den- Dit -denkbeeld is aan de groote organisaties voorgelegd. Bij de vaststelling van de begroeting voor 1927 zal, naar de minister zich vleit, de zaak beslist kun nen worden- Een aardig ge-schenk voor Borc ulo. Eie heer Onderwater te Dordrecht zal dezer dagen aan het -gemeentebestuur van Borculo een. -eigenaardig geschenk aan bieden ter plaatsing in het raadliuis al daar als een. herinnering aan de storm- bij de dorpelingen. De geheimzinnige tee kens werden herkend voor sterrekundige figuren en moesten den eigenaar op elke plaats en ieder oogenblik in staat stellen allerhande zaken te ontdekken en te voor spellen. Salomo heeft immers alles gekencl en geweten; en dan de dieren van den ouden Noach! 't Was duidelijk genoeg, dat deze ernstige vreemdeling meer wist dan de almanak, zoo hij zelf ook al niet den al manak schreef. Iedereen sloeg hem met diep ontzag gade. Dit denkbeeld van zijn vreemdsoortige en buitengewone kennis werd niet weinig versterkt door de zekerheid, waarmede hij naar de bank ging. Het was duidelijk, dat hij clen weg daarheen kende, vóór dat hij in de kerk kwam. Hij zag noch rechts noch links, maar stapte er zonder aarzeling heen, alsof het zijn eigen bank geweest ware; en die bank was juist het eigendom geweest van een onlangs uitgestorvene fa milie, en op dit oogenblik zonder bezitters. 't Bleek, dat de vreemdeling dit geweten had. Ja, hij maakte het knipje, dat zich aan de binnenzijde der deur bevond en waardoor deze gesloten werd, open, alsof hij die bank altijd gekencl had; plaatste zich zóó, dat hij het best de vergaderde gemeente en den dominee zien kon, en deed dat alles zonder zich ook maar eens te vergissen. Daarop kreeg hij een net, maar veel gebruikt gebedenboek uit zijn zak ea was zeer aandachtig gedurende den ramp, die het vorige jaar die stad heeft geteisterd. Tijdons de ramp in den omtrek van Borculo vertoevende, heeft de heer O. ©en bezoek gebracht aan de geteisterde stad en op zijn verzoek is hem toen afgestaan een stuk van een eiken bint uit den neergestorten kerktoren. Van dat stuk -eikenhout heeft de heer O- nu een gedenkzuil gemaakt; een voetstuk, waar van de vier zijden beviatten het portret van Borculo's burgemeester j-hr. de Mura't, een dankbetuiging der burgerij voor de betoonde hulp en den datum. Op het voetstuk stalat een draaibare zuil, waarop do kunstzinnige 79-jarige oen symbolische voorstelling van de ramp heeft gebeeldhouwd'n weg met vernielde buonien, bliksemstralen uit donkere wol ken, een briesend paard bereden door een amiazone met vliegende haren; de tweede zijde der vierkante zuil vertoont de kerk als ruïne; de derde kant stelt de verdere gevolgen van liet w;aeden der elementen voor; vernielde hoornen, doet do lucht vliegende takken, enz., en het vierde geeft o,oik symboliek van den angst der burgerij; ©en man, die een vrouw tracht te beschermen tegen het naderend geweld; dalarbov-en -een zeis, die alles wegmaait; een kruis, dat bedoelt weer te geven het geloof, dat geen houvast meer heeft en boven alles het alziend cog, dat vertolkt, lxoie bij alle rampen en tegen spoed toch een lichtpunt te zien is. D|o heer Onde: watc-r heeft eenige maan den aan het stuk gewerkt en hij' heeft nu de voldoening, dat het van verschil lende- zijden -een gunstige beo-ördeeling heeft gevonden. De Kamer-opening. 1 De S.D.A.P. is wat van plan. Wij lazen n.l. in „Het Volk" van Zaterdagavond: „Op ons kongres heeft men 'bemerkt, dat onze Kamerfraktie voornemens is te overwegen, of zij voortaan de jaar- lijksche opening van de Staten-Gene- raal en het uitspreken van de troonrede door de koningin zal hijwonen. Wij namen over wat ons Kamerlid Sannes daarover in „Voorwaarts" schrijft, n.l. dat de afwezigheid onzer talrijke- Ka merfraktie „een zonderlingen toestand" schept, maar dat de moeilijkheid zit in „de monarchistische belooging", die men van die plechtigheid maakt. Men weet, dat, sinds de soeiaal-domor kraten in de Kamer hun intrede deden, een der leden (tegenwoordig de heer Duy- maer van Twisl) roept: „Leve de konin gin", waarop de anderen „hoera" of zoo iets roepen." Het blad betoogt, dat als dit nu maar wordt nagelaten, de soc.-dem. Kamerleden eigenlijk geen reden hebben, om langer weg te blijven. Aan hoeveel menschen zal de Zuiderzeeprovincie plaats kunnen bieden? Do directeur der Ned. Heide-Maatschap- pjji do heer J. P. van Lonkhuij'zen, is het niet eens met degenen, die meenen, dat do Zuiderzeepolders aan 500.000 per sonen plaats zullen kunnen bieden. Vol gens hem is dit cijfer veel te veel aan ilen lioogen kant. De drooggelegde Zuiderzee zal een op pervlakte van ruim 200.000 II.A. hebben, dus wat grooter zijn dan de provincie Zeeland, die 250.000 inwoners telt. Maar in Zeeland liggen reeds een aantal oude steden en komt ook eenige industrie voor. De Haarlemmermeer, die 18.500 H.A. groot is, heeft nu een 25.000 inwoners, maar eon halve eeuw na de drooglegging bedroeg de bevolking nog slechts één per H.A. Plattelandsgemeenten in de kleistreken hebben een bevolking van 0.6 tot 1.8 per H.A,, dus gemiddeld wat meer dan één. Waar grootbedrijf en grasland worden aangetroffen is de bevolkingsdichtheid het geringst. Waar kleinbedrijf en bouwland o-verheerschen is de dichtheid liet grootst. De heer Van Lonkhuij'zen meent dan ook lo mogen besluiten, dat voor de Zuiderzeepolder voorloopig op zeker niet meer dan 250.000 menschen te rekenen is, al blijven het ten slotte ook schat tingen. Ghr. kantoor- en 'handels- bed i e.n d e n. Vrijdag is te Utrecht de 31ste alge- dienst. Er waren geen personen in dit dorp van eenig aanzien in de wereld; slechts pach ters, hutbewoners en landbouwers woon den er. Toen de dienst geëindigd was, ging Mr 'Fox naar den predikant en sprak eenige minuten met hem. Daarop verliet hij de kerk, een beleefde buiging makende voor het aan de deur staande volk, schudde Tom Fletcher gemeenzaam de hand en verwijderde zich met hem en Michel Sliaw of gelijk hij in de dorpstaai genoemd werd Mick Shay. Nadat hij echter Tom gezegd had, dat hij hem den volgenden morgen zou doen roepen, omdat hij hem wenschte te spreken, zeide hij hem en Mick goeden dag bij het hek van het kerkhof en sloeg een eenzaam voetpad in, dat langs het bosch naar de vallei liep beneden het dorp. In den namiddag en tegen den avond van den dag ontmoetten of zagen verschei dene pachters den vreemdeling, terwijl zij naar hunne landerijen gingen zien; of ver liefde paren, die eenzame paden zochten of in het gras zaten. Deze had hem zien staan op de brug van Mick Shay's molen beek, welke eigenlijk een plas was, groot genoeg om den naam van meer te verdie nen, daar zij zeker niet minder dan vijf tig bunders bedroeg en gelegen was tus- schen heuvels en dalen, afgewisseld door groene omheiningen en boschjes, bevallig genoeg om deze gelieele streek wegens ha- meene vergadering van de Ned. Vereen i- ging van Christelijke kantoor- en handels bedienden gehouden. De voorzitter, de heer G. Baas Kzn. uit Amsterdam, wees er in zijn openings woord op, dat er in de vereeniging thans meer leven is en dat de werkloosheid onder de leden minder is geworden. Uitvoerige besprekingen werden gehou den over het jaarverslag wegens hetwelk het ledental in 1925 met 385 achteruit ging; op 31 Dec. 1925 telde de vereeniging 3470 leden tegen 3855 op 31 Dec. 1924, Het jaarverslag werd ten slotte goedge keurd. De secretaris, de lieer J. Nauta uit Amsterdam, deelde mee, dat het volgend jaar te Amsterdam een internationaal con gres van Christelijke kantoorbedienden zal worden gehouden. De heer Am-elink, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, hield een rede, waarin hij wees o-p den arbeid van het Christelijk Nationaal Vakverbond en meedeelde, dat do vermoedelijke ver meerdering van het ledental van het C. N. V. over het eerste kwartaal van dit jaar 600 zal bedragen. De teruggang is dus to-t stand gekomen en is er thans weer vooruitgang. Na uitvoerige beraadslaging werd met 61 tegen 14 stemmen aangenomen een bestuursvoorstel tot- contributieverhoo- ging- Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwsche Eilanden. (Vergadering van. Vrijdag). (Slot.) De heer Klok zegt, dat de inwoners van Schouwen en Duiveland zeer gedupeerd zul len worden in hun poslontvangst door de nieuwe dienstregeling der spoorwegen. Spr betreurt het, dat de leden van de Kamer, die op Schouwen en Duiveland wonen, niet door het bureau gekend zijn alvorens dit wijziging vroeg in do middagdiensten. De heer Jeronimus meent, dat met wat goe den wit van de posterijen en van de Prov. boot Schouwen geholpen kan worden. Het is in ieder geval een groote verbetering voor Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuwsch-Vlaan. deren. De boemclfrein zal 28 minuten tater te Goes aankomen dan thans do sneltrein, als men liet goed regelt komt de post dan ook 28 minuten later te Zierikzee aan en dit kan toch zulk een bezwaar niet zijn. De voorzitter zegt, dat toen het verzoek gedaan werd, het bureau niet heeft gedacht er zulke gevolgen voor de post van zou den komen. Er bleek later, dat de inspectis dor P. T. T. groote bezwaren had, maai daarmede heelt de spoorwegdirectie geen reke ning gehouden. Alleen kunnen wellicht de avondbladen der groote bladen later komen Eerst zeide de inspectie niet, dat de niouwo sneltrein ook posttrein is, maar dit blijkt nu wel zoo te zijn. Spr. acht do bezwaren dei P. T. T. wel wat overdreven, al geeft hij toe, dat er eenige verslechtering voor Schou wen en Duiveland zal ontstaan. In- het ver volg zal ook mot do inspectie der P. T. T, worden overlegd. Spr. vraagt of de Prov. boot niet kan helpen door bijv. te 3 uur van Zierikzee te varen in plaats van to 5 uur, dit zou liet voordeel hebben, dat men van uit Zierikzee veel meer plaatsen nog zal kunnen bereiken en o.a. ook West- Zeeuwsch-Ylaanderen. Nu moet men daartoe reeds te 10.36 des morgens uit Zierikzee. Spr. zou willen, dat de hoeren uit Schouwen dit met het bureau nog eens nader ondei oogen willen zien. Do heer Enzlin kan begrijpen, dat de nieuwe dienstregeling voordeel zal brengen aan Zuid-Beveland, Walcheren, Zeeuwsch- Vlaanderen, maar hij verwacht, dat de andere hecren ook het standpunt van Schouwen en Duiveland zullen willen begrijpen. Tegen vroe ger vertrek van de boot uit Zierikzee heeft Spr. groot bezwaar, de boot kan in tegendeel daar niet laat genoeg vertrekken, 5 uur kan er mede door, maar vroegor niet. Het wordt slecht als de posterijen niet bijzonder wel willend zijn. Nu begint de avondbestelling te -kwart voor 9 en eindigt te 10 uur, maar dit zal dan 9.25 worden en dan is het eerst tegen 11 uur afgeloopen. Vele menschen te Zierikzee zijn dan reeds in bed en nu komt de post dikwijls reeds met meerdere stukken terug. Spr. brengt hulde aan den directeur van het kantoor te Zierikzee, die alles doet om het publiek ter wille te zijn. Ook spr. vindt bet jammer, dat de Sohouwensche leden re schoonheid, beroemd te maken, zoo zij slechts in een meer bekend oord ware ge legen geweest. Gene had hem aangetroffen, ziende naar het water, hoe het door de sluis stroomde, langs de ruwe trappen naar beneden stortte in de vallei en een heerlijk schoonen waterval vormde. Ande ren hadden hem eenzaam de kronkelingen der beek zien volgen, die zich nu eens langs den voet der hooge hoornen, dan we der door groene weilanden slingerde. Nog anderen hadden hem zien staan op de trappen van Mick Shay's windmolen, wel ke dicht bij een heuvel gebouwd was want deze waardige molenaar had twee koorden aan zijn boog en leefde van water en wind beide, en van die luchtige hoogte de uitgebreide vlakte overzien, wel ke zich mijlen ver uitstrekte in vreedzame en rijke schoonheid. Anderen hadden hem ontmoet in een afgelegen, dicht begroeid bosch. Aan verscheidene personen, die hem op hun weg waren tegengekomen had hij gevraagd, wie thans op deze pacht hoeve of in die hut woonde, en had dan menigmaal aangemerkt: „Zoo waarlijk! deze of gene woonde er, geloof ik, vroe ger". Telkens bleek zijn geheugen getrouw te zijn. De man moest gewis eertijds deze streek goed gekend hebben. Wie kon hij zijn? Deze vraag echter was niet ge makkelijk te beantwoorden. Ten gevolge van zijn gesprek met Tom Fletcher, ge leidde deze hem 's anderendaags naar een niet eerder kennis kregen van het verzoek, dat toch reeds in Januari 1925 is ingediend. Spr. wil hier niet scherp over oordeelen, maar hoopt, dat dan zulke plannen in het vervolg bekend zullen worden gemaakt. De heer Jeronimus vroeg of het niet mo gelijk is de post te vervoeren van Bergen op Zoom via Stavenisse en Viane. De heer Klok deelt mede, dat dit reeds eerder een paar maal onuitvoerbaar is gebleken. De heer Jeronimus noemt ook StavenisseZljpe. De voorzitter zegt een onderzoek toe, in het ver volg zal nog meer overleg plaats hebben, wat betreft het laat vertrekken van de boot uit Zierikzee dit zou toch zoo kunnen blijven als men een vierde boot kan krijgen, waar voor de Kamer zal moeten ijveren. (Dit vond algemeene instemming). Ten slotte wees dhr Enzlin nog op het feit, dat meermalen bij faillissementen op Schouwen advocaten uit andere deolen der provincie tot curator worden benoemd. Al gelooft spr. wel, dat dit volgens een vast systeem gaat, toch wilde Rij er op wijzen, dat het voor de crediteuren, dio toch meestal op Schouwen zullen wonen, makkelijker is als do curator te Zierikzee woont, terwijl de kosten toch ook minder drukkend zullen zijn. Spr. vraagt het bureau te trachten het daar heen te -krijgen, dat in zulko gevallen een' advocaat op Schouwen tot curator wordt aan gesteld.. i De uitgave van „Ons Zeeland", weekblad tot -bevordering van Zealand's belangen, levens officieel orgaan voor de Zeeuwsche Vereenigingen in Neder land, is overgegaan aan de firma G. W. den Boer te Middelburg. Kapitein P. J. van den Briel, van het 8e regiment infanterie en gedeta cheerd bij' den vrij willigen landstorm, ia eervol van die dclacheea'ing ontheven en overgeplaatst bij het 14e regiment infan terie te Middelburg. Middelburg:. Stukken voor den gemeen teraad (Vervolg.). B. en W. stellen voor f440 goed te keuren als uitgaaf voor het -schilderen van 99 schoolbanken, wel ke in gebruik zijn hij de Chr. Burgerschool in de Singelstraat- B. en W. stellen voor van A. Louws, timmerman te Sint Laurens over te nomen den gr-ond «aan den Penninghoc-ksingel, waar vroeger een uitspringende koepel in' den tuin van wijlen jhr van Reigersberg Versluijs stond en -deze grond openbare straat te maken en te benutten voor liet doortrekken van }iet trottoir ter plaatse* Voorgesteld wordt -de rekening van den Armenraad in -ontvangst en uitgaaf vast te stellen p-p f 2078.05. Inzake het voorstel van den lieer v. -d< Weel, -om B- en W. uit te noodigen om met het bestuur der Bad- en Zweminrich ting -onderhandelingen over uitbreiding der zwemgeleg-enheid aan to knoopen, en bij mislukking dier onderhandeling-en, een on derzoek in te stellen naar de mogelijkheid van oprichting en exploitatie eener ge meentelijke zweminrichting, doelen B- e« W. mëide geenerlei bezwaar te hebben die onderhandelingen pan te knoopen, en op het resultaat daarvan te willen wachten of al of niet advies over een gemeente lijke inrichting zal worden gegeven- In verband met het verzoek van enkele der op wachtgeld gestelde onderwijzer essen in de handwerken, deelen B- en W- mede, dat naar hun me-ening die ver zoeken niet voor inwilliging vatbaar zijn- Het geldt hier een bijzondere regeling en er zijn volgens B- en W. geen termen die regeling thans nog te bestendigen. Zij, -die gerekend hadden op pensioen wat dooi' de laatste wetswijziging niet kan worden verkregen, warden de dupe van maatregelen, die door bet Rijk zijn ge nomen, z-onider dat de gemeente daarop cenigen invloed 'heeft kunnen uitoefenen, en waarvoor de gemeente, evenals voor zoovele andere maatregelen, ten aanzien van het personeel in het algemeen door liet rijk uit een oogpunt van bezuiniging genomen naar het oordeel van B- sn W- niet aansprakelijk kan warden gesteld. Aanvaarding van dat standpunt zou toch tot allerlei -ong-ewensehte consequenties kunnen leiden- De meerderheid van de commissie van financiën vereenigt zich hiermede, doch de minderheid zou bjj oude hoeve, dicht bij zijn eigen huisje ge legen en bewoond door hare eigenaars, Gabriel en Rebekka Thorpe. Deze waren reeds bejaarde, maar welgestelde lieden zonder kinderen, die van hunne kleine be zitting leefden en hun dagen hadden zien voorbijgaan als een stillen droom, daar hun koe, boomgaard, tuin en klein stukje land, hetwelk grensde aau het einde van het dorp en aan de beek van Mick, den. molenaar, hun juist genoeg werk en on derhoud verschaften. Dezen vond John Fox genegen hem huisvesting te verlee- nen, en hij huurde een paar kamers in de hoeve, die in het midden van een tuin ge legen en omringd was door een menigte groote, oude vruchtboomen. Hier scheen John Fox eene ongestoorde rust te zullen genieten; hoeve, boomgaard en tuin wa ren inderdaad stil, afgelegen en ouder- wetsch genoeg om zijn wenschen te bevre digen. Het grootste der beide vertrekken was juist hoog genoeg, om hem niet te noodzaken zich te bukken, maar meer ook niet. Het had twee deurramen, welke het uitzicht gaven op den door de zon be schenen tuin. Vóór de vensters stonden potten met balsemkruid, balsemijnen en myrthe. Tegen den muur, bij de stook plaats, stond een soort van houten sofa, waarop een paar welgevulde kussens sche nen uit te noodigen een middagslaapje te doen. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 5