173 Maandag £6 April 4#e Jaargang Drukkers-Exploitanten: QOSTEBBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorsistraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Ministerwisseiirig. Minister Van Roy en heeft de harilciri verkoren boven het ininistrieele leven: hij trad uit het kabinet om terug te koeren tot, zijn ouden staathet pro fessoraat aan de Technische. Men verdiept zich in gissingen om dit zoo rass© weer-willen-henengaan van den nauwelijks verschenen minister Inzoover zelfkennis aan zijn eerlijke daad ten grondslag ligt, mag men dezen staatsman prijzen. Mochten er ook on der de Tweede-Kamerleden zullcen gevon den worden, wier begeerte tot een zoo danige daad uitgaat, dat zij zich dan haasten. Omdat hun getal vele is, zou bot land er wél bij varen. Altijd wan neer hunne opvolgers boter zijn. Dat dit 't geval zal zijn bij de minister- wisseling, die Vrijdag plaats vond, mag als zeker aangenomen worden. Minister Van Royen was in het kabinet getreden, dat comibineering dor departs meuten van oorlog en marine beoogde, doch zijn eerste regeeringsdaad was het heenzenden van den directour-goneraal die den. schakel vormde tusschen dezo beide takken van staatsdienst; een „vergissing", ook al nam hij den uitgeworpene daarna, zij het ook in een andere functie, weor in de rij zijner getrouwen op. Ook verbeurde hij een klein stükska van het hem toekomend vertrouwen, dooi de twee torpedoboolen, door zijn voor ganger noodzakelijke geacht, van de be grooting te schrappen; een concessie aan de linksehe en uiterst linksche Ka- mergroepen, welke, terecht, door de A.-R. partij hom kwalijk genomen is geworden. Wij kunnen evenwel over deze gebeur tenissen zwijgen, nu deze week licht over deze kwestie zal opgaan. Zijn opvolger is de oud-minister (zijn voorganger) Lambooy. Zoowel Handelsblad (links) als Maas bode (rechts) begroeten diens wederop- treden met dankbaarheid. Reeds zijn eersto optreden tusschen Juli en November maakte 'n goeden indruk, en bij zijn heengaan op 11 Nov. had hij een goede pers. Men prees zijn kordaatheid en den vas ten gang van zijn beleid. Dat hij die in liet thans voorbije inter mezzo niet verloren heeft mag veronder steld worden. AVeil heeft tijdens zijn afwezigheid een ander op voor hem minder aangename wijs in zijn departement huis gehouden, doch dit kan terecht komen. Door 't optreden van dezen minister wordt de verhouding in het kabinet die eerst 5—1 was 6—3. Wat wij echter niet toejuichen. Het kabinet blijve extra-parlementair, zonder neiging in wat richting ook. Trouwens een meerdere oriënteering naar rechts zou in strijd zijn met de regeeringsverklaring van 11 Maart in de Tweede-, en met die van 8 April in de Eerste Kamer, beide door minister do Geer afgelegd en herhaald; en, wat voor ons allee zegt: minister d© Geer is een eerlijk man, een Christen-Staatsman van wien niet geldt wat wijlen ds de Liefde eens foutievelijk constateerde: Wanneer de Christen Minister wordt, plaatst de minister zich op den zetel, doch de Chris ten valt er af. De vrddescntlerbandeiingen in Marokko. Generaal Simon en Lopez Olivar zijn Zaterdagochtend van Oedsjda naar Él Aojeni igegaan, waar zij officieuze bespre kingen zouden voeren met Azer Kan. Men veronderstelt, dat de jongste instructies van Abd el Krim nog steeds onverzette lijk zijn, maar dat Simon en Olivar nog maals zullen trachten den Moorschcn af gezant een beter inzicht van den toestand bij te brengen. Arbeidsconflict in Noorwegen. Een draadloos bericht uit Oslo meldt, dat de arbeiders de loon-overeenkomst voorgeste'd door de bemiddelings-commis- sie hebben verworpen. Tweederden der arbeiders hebben tegen de overeenkomst gestemd- De patroons hebben het com missie-voorstel met groote meerderheid ■aangenomen. He uitsluiting is ingegaan en omvat 30.000 werklieden in de ijzer-industrie de mijnen, de bouwbedrijven, de schoen- en de textielindustrie. De arbeiders achten de voorgestelde loonsverlaging van 17 tot 18 percent te groet, maar zijn inzonderheid gekant tegen de voorgestelde verdere loonsverlaging in den herfst. Het conflict in de Engelsche mijn-industrie In' welingelichte kringen te Londen is men pessimistisch gestemd over het ver loop van het conflict in de mijn-industrie.» Er is nog steeds geen spoor van een compromis gevonden. In arbeiderskringen verwacht men, dat do regeering op het laatste oogenblik do subsidie op korten termijn zal verlengen. De toestand is moeilijk en ernstig, maar de algemeen© erkenning van dien emst is een waarborg tegen het lichtvaardig grij pen naar het uiterste: de staking. De kolen-industrie raakt alle industrieën en de invloed op de andere organisaties van handel en industrie, hetzij dezo de arbeiders of de werkgevers vertegenwoor digen, is ©en sterke factor togen het ge vaar, dat men tot de uiterste maatregelen overgaat. Kort» berichten. Volgens bericht uit Rome, heeft de Italiaansohe minister van binnenlandsche zaken, Federzoni, ©en speciale commis sie benoemd, welke tot taak zal hebben, de middelen te zoeken ter bestrijding van de geboorte-bepeiking- „Wij moeten, zoo verklaarde hij, alle gevaarlijke theorieën onderdrukken, welke de moraliteit van ons volk kunnen schaden- Het kwaad heeft zich in Italië nog niet ver uitge breid; doch in enkele streken zijn buiten- landsche invloeden wel merkbaar- Do fas cistische partij zal door een krachtige actie iedere beweging in dien geest be strijden". Een communiqué spreekt het be richt tegen, dat in de financiëele kringen Van cenige hoofdsteden wordt verspreid, als zou Italië militaire operaties gaan ondernemen. De meerderheid van den Franschen senaat heeft .zich veiklaard tegen hot voorstel om de vergoeding voor de afge vaardigden van 27.000 tot 42000 franc te verhoogen. Mogelijk zal daardoor een con flict tusschen den senaat en de kamer ontstaan- Volgens een bericht uit Rusland wordt niet alleen Moskou, maar ook an dere aan de Wolga gelegen steden, zooals Samara en Kostroma door overstroomin gen bedreigd. Er worden op groote schaal voorbereidingsmaatregelen getroffen, om have en goed zooveel mogelijk 'in veilig heid te brengen- De griep-epidemie te Moskou neemt thans langzaam af; in de vorige week werden 2860 nieuwe gevallen geconsta teerd, tegen 3700 in de daaraan vooraf gaande week- De epidemie draagt ditmaal een ernstig karakter; in zeer veel gevallen gaat do ziekte gepaard get long- en oor- kheronfcsteking- In de gevangenis te Charkof is het aan de arrestanten gelukt, een gedeelte van den muur te verbreken. Door het aldus ontstane gat zijn 45 gevangenen (meerendeels personen, die in voorloopig© (hechtenis zaten) ontvlucht- Een aantal hunner is reeds weer gepakt- Tegen Bewersdorff, president, en Schulze, rechter in de arrondissements rechtbank te Maagdenburg, is een. disci plinaire actie ingesteld, omdat zij; in een in December 1924 gewezen vonnis ge zegd hadden, dat Ebert's landverraad overtuigend was gebleken. De Fransche gezant te Washington had ©en bijeenkomst met de Amerikaan- sche schuldenoommissie. Naar verluidt, is Frankrijk bereid jaarlijks, met inbegrip van dit jaar, 25 millioen dollar te betalen welk bedrag tot 100 millioen per jaar zal stagen. De Amerikanen zullen de Fran sche voorstellen heden bespreken. Verkeerscontrole. Te Delft heeft de politie Zaterdag: een scherpe controle gehouden over de mo torrijtuigen. Voor de inrijpoort van het bureau aan de Oude Delft deed een daar geposteerde agent alle passeerende auto's stoppen. Op de ruime binnenplaats hield de technische dienst inspectie over rem men en stuurinrichtingen. Verschillende overtredingen werden geconstateerd: be stuurders die niet in het bezit blekeTT van rij- of nummerbewijs, kenteekens, wel ke niet aan de eischen voldeden, remmen die niet deugden, etc. Den bestuurders werd mede gewezen op de bepalingen betreffende de maximum snelheid. Deze controle bleek zoo doeltreffend, dat hel voornemen bestaat, deze op verschillende tijdstippen te herhalen. (Is dit misschien ook iets voor andere gemeenten?) Een belastingkwestie opgelost. Op de kunstzijdefabrieken te Ede wer ken tal van meisjes uit Nijmegen. Zij werden voor de inkomstenbelasting steeds f300 hooger aangeslagen, dan zij1 in wer kelijkheid verdienden. De belastinginspec tie ging van de overweging uit, dat do dageiijksche reizen der meisjes van Ede naar Nijmegen v.v., welke ongeveer op f 300 per jaar worden geschat, inkomsten voor de meisjes waren, terwijl de directie van de E. N. K. A. te Ede deze reis kosten voor haa.r betaalde. Door deze raming zag Nijmegen zijn belastbaar inkomen met ongeveer f200.000 stijgen. Meer dan eens werd te bevoegder plaatse protest aangeteekend tegen deze h.i. verkeerde aanslagen. De vrijgestelde van den Diocesanen R.K. Wcrkliedenbond te Nijmegen deed dezer dagen een beroep op het ministerie. Deze week werd de mededeeling ontvangen, dat do f 300 reiskosten niet mochten wor den gerekend tot de werkelijke verdiensten der meisjes en dat deze dus voor f 300 minder in de belasting dienden te wor den aangeslagen. All e'rl ei. Het tuberculosefonds FyaJagit e'kanders Lasten van het Chr. Nat. Vakverbond beeft in 1925 aan 152 deelnemers f21.702 uitgekeerd, waarvan f 12 485 voor verple ging, f 6444 voor versterkende middelen en f2771. voor andere financieele hulp. Hot aantal deelnemers bedraagt onge veer 10000 Van de 124 verpleegden in 1925 zijn 26 hersteld, van 27 verbeterde do toestand, en de verpleging van 71 per sonen wordt voortgezet. De oommies dei; Posterijen en Tele-» grafie P- J. Waale te Den Haag is over geplaatst naar Amsterdam. Scheepsbrand- Zaterdagmiddag half vier is in de bunkerkolen van het Engelsche s.s. Athelbeach, van Antwer pen naar Rotterdam bestemd, ter hoogte van Terneuzen brand uitgebroken, welke zich naderhand heeft uitgebreid tot het ketelruimen de stookplaats- De brand is met eigen middelen gebluscht- Het schip heeft een bewijs van zeewaardig heid verkregen en is gistermiddag van Vlissimgen, waar het was binnengekropen, naar Rotterdam vertrokken- Kapitein .T- W. Oosterveen van het 14e regiment infanterie te Middelburg, wordt 1 Mei overgeplaatst bij' het 15e regi ment infanterie te Delft- r© besteller P. A. G. de Jong© var het post- ern telegraafkantoor te Middel- burg is met ingang van 1 Mei a.s'. ver plaatst naar het post- en telegraafkantoor tei Zierikzee. Do isolatie v'an Tholen Pieiz© week is te St. Maartensdijk een vergadering gehouden van burgemeesters en notarissen uit dit eiland, teneinde bij de regeering stappen te doen om 'alsnog bet kantoor der registratie; dat staat op geiheven te worden, te doen blijVen. Waar het eiland Tholen reeds enkele veeren heeft gelaten, o.'a. door het opheffen van de NormaA'school en eerstdaags het kan tongerecht, wordt het tijd dat de regee ring eens gaat inzien, dat het niet opgaat ©en eiland met 17.000 bewoners totaal te isoleeren en alle rijksinstellingen te ontnemen. Het zal voor de bewoners van het eiland Tholen een groot ongerief worden, indien voortaan voer registratie zaken men zich te Bergen op Zoom moet vervoegen. Ir P. M;. Contant, vroeger inge nieur bijl de Baldwin Locomotiveworks te Philadelphia, is thans werkzaam als inge nieur bij. de Neckar Watersoftener Corpo ration te New-York City. Ir J. N. Zan- dee is werkzaam bijl de firma Koopman en Co. te Amsterdam. (Ing-) Middelburg. Zaterdagmiddag geraakt© a. d. Penninghoeksingel 'n paard, dat voor een wagen gespannen was, en dat door den voerman op een plein zou worden gestuurd van den wal af in de gracht en ook de wagen volgde- De voerman kwam met den schrik vrij, het paard werd naar den overkant van de Gracht gebracht en kon daar weer op het 'droge warden ge holpen- Voor de a.s. Woensdag te houden vergadering van den gemeenteraad zijn o.a. ingekomen liet adres van ouders, die hun kinderen gaarne op een openbare uloschool geplaatst zouden zien en die aandringen op oprichting van zulk een school met September a.s. Verder een adres van het Werkloozen- agitatie comité, dat nog eens terugkomt op zijn reeds voor kennisgeving aan genomen verzoek om den steun aan werk- krozen bij het Burgerlijk Armbestuur te brengen van f 5 op f 10. Ook wordt over gelegd het reeds gepubliceerde verslag van het bureau voor woningstatistick en de woningbeurs- Bij de vaststelling van' de verordening op het verknopen van buiten! vleesch, heeft mevr- de Graaf een vraag gesteld, naar aanleiding waarvan B- en W. thans melden, dat reuzel is te beschouwen als een deel van het gestorven of gedood slachtdier, hetwelk niet verduurzaamd is en als zoodanig reeds onder do bepalin gen der verordeningen valt. Doch, ook al ware zulks niet het geval, dan zouden B- en W. toch tegen een afzonderlijke aanvulling der verordening bezwaar heb ben- De verordening immers bedoelt de fraude tegen te gaan en die is met reuzel niet te vreezen, omdat in den groothandel de prijs van buitenlandsche (Amerikaan sche) reuzel hooger is dan van inlandsche namelijk 93 cent tegen 80 tot 90 cent- Bui tenlandsche (Amer.) hammen kosten in den groothandel f 1.60 tot f 1.65 per K.G. tegen f2 tot f 2.20 voor de binnenland sche- Maar ook hier is geen fraude te vreezen omdat Amerikaansche Hammen geheel anders van kleur en smaak zijn dan inlandsche en dus geen winkelier zich aan verkoop van Amerikaansche hammen voor inlandsche zal wagen. Ook voor het koopend publiek is het verschil dadelijk te onderkennen. Er is B. en W. trouwens geen gemeente bekend, alwaar bepalingen nopens verkoop van buitenlandsche ham men in een verordening zijn opgenomen- De vereeniging voor Handelsonderwijs vraagt voor 1927 subsidie tot drie vijfde van de rijkssubsidie wat is voor de dag school f 19-053.52 en voor de avondschool f4191.94. Van B. en W. is nog een voor stel ingekomen om overeenkomstig het verzoek van het Steuncomité nog eens f5000 te verleenen voor steun aan. uit- getrokkenen- In een der lokalen van de Ambachts school had Zaterdagmiddag de eindlesvan den cursus in mótor-kennis plaats, ge houden vanwege den Kring Walcheren der Z.L.M. Nadat de leider van den cursus, de heer E. Visscher, de cursisten eenige vragen had gesteld, waaruit bleek hoe ver zij vorderingen hebben gemaakt, nam de voorzitter van den Kring, de heer jhr P- J. Boogaert, het woord, en zeide weer met belangstelling deze eindles te hebben gevolgd- De beantwoording der vragen heeft een goeden indruk gemaakt, spr- wenscht 'de 'deelnemers geluk met het behaalde succes. Hierna reikte hij het getuigschrift uit aan de heeren: J. A. Tavenier, B- J. A. Stoopman, A. J. Free- kenhorst, A- F. Lorier, .T. de Bree, C. B. de Quartel, F. de Bruin, P. Landsman, D. G- Remijn, alle te Middelburg; L. A. Ny- rinCk, W. Dekker, H. Mijnsbergen, C. de 'Kuiper, F. Bollen, allen te Vlissingen; P. Nieuwenhuise, J. van Zweeden, W. J. Brouwer alle Goes; W. Ferdinandusse te Wemeldinge, J. H. L. Oele te Serooskerke, J. Bosselaar te Meliskerke, J. Vos, Aagte- kerke, A. de Steur, Oost- en West Sou burg, II. Brasser, Nieuw- en Sint Joosland, J. VVondergem en S. Maas, beide te Vrou wepolder. Aan 5 leerlingen kon geen ge tuigschrift worden uitgereikt, terwijl 2 her examen zullen moeten doen- De heer C- Stevens. Rijkslandbouw-con- sulent voor Zeeland te Goes, wees er o.a. op, dat hier een prachtige samenwerking is tusschen stad en platteland op dezen cursus. Spr. hoopt verder, dat liet boe- renelement op deze cursussen zal toe nemen, want het. gebruik van motoren is voor den landbouw van groote bete©- kenis. Zeeland heeft nog heel wat in ta halen op het gebied van toepassing dei mechanische beweegkracht. De meerdere mechaniseering van de landbouwbedrijven' is noodig. Namens de cursisten voerde he heex' J. A. Tavenier het woord en bracht na mens allen dank voor de ontvangen les sen in het bijzonder aan den heer Vis scher voor zijn lessen en aaogenamen om gang en bood hem als souvenir een kilo meterteller voor zijn Ford aan- De heer Visscher sprak ten slotte een woord van dank- Goes. Gciesch© Winkelweek. Voor dein etalagewedstrijd tijdens de winkelweek hebben zich 45 deelnemers aangemeld, waarvan de meerderheid zich voor beoordeieling door het publiek ver klaarde. Die commissie heeft hiervoor meerdere geld[ rijzen beschikbaar gesteld, terwijl de volgende personen en vereeni- gingen, voor de winnende deelnemers me dailles hebben toegezegd: R. en W- Gem. Goes, notarissen A- Th. Verbist, E. C. van Ddsisel, Joh. Pilaar, Goimité „Nijtengo", O a1 j -f omi Middenstands ereenigi" g, n „Handelsbelangen „Die Hanze", Commis sie voor de Winkelweek, Goesche' Courant, Dlagblad „De Zeeuw", Zeeuwsch Adver tentieblad. Zaterdagavond hield de Ritrg „Gdes" van het Ned. Jong. Verbond zijn 37e jaarvergadering, welke zeer druk bezocht was in het gebouw der 0- J- V. Wijngaard straat. Die verslagen van secretaris en penningmeester waren in een opgewekt en toon en getuigden van vooruitgang en Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. bloei. De ring telt thans 18 afdeeling'e* met ruim- 300 leden. Na d© pauze sprak dhr H. A. deBoeiJ, van Amsterdam, secr. van het Ned. Jon- gel. Verbond. Dleze hield een causerie over het onderwerp: Het N. J. V. en de klein© vossen. Spr. ncemde er enkele als: traagheid, zure critiek, zelfzucht, enz., welke hij mot voorbeelden uit de practijk verduidelijkte en breeder uiteenzette. Vangt deze kleine vossen, die den wijn gaard bcdeiven, aldus spr en daarna spoorde hij aan tot meeleven en bewaren van het verband. We moeten een breeden, wijden blik krjjgen op den arbeid en onszelvcn niet opsluiten in eigen kringe tje. Dhr. Do Boer besprak verder de fi nancieele actie van het Verbond, het nieuwe werk van ir. Grijns en het nieu we buitenhuis de „E. Sillem-hoeve" te Baarn. Ten slotte sprak hij tot sluiting van de week een geestelijk woord naar aanleiding van Füip. 4:6 en 7, Waarna hij voorging in dankgebed. Die voorz. sprak nog een opwekkend slotwoord en aloot daiarop de vergadering. Gaarne steunen wij1 het verzoek der t.b.c.-coimmissie, dat elders in dit nr. is opgenomen, om op 30 dezer mild te offeren voor de t.b.c.-bestrijding. Van An dere plahtsen lazen wij, dat de opbrengst dei' Emma-bloemL"oilecte dit jaar zooveel grooter is dan vorige jaren. LezerS ea lezeressen, laat dit straks ook van 'Goes gezegd kunnen worden. Wat ge geeft, komt uitsluitend aan de Goesche t.b.c.- patiëntcn ten goede. Naar men ons mededeelt, zal do vereen. „De Ambachtsschool" te Goes het vijftig-jarig bestaan der Ambachts school op bescheiden wijze feestelijk her denken. Op Donderdag 29 April a s. zal om 1 tiur n.rn. in het gebouw van de Ambachts school aan de Westwal een f eestvergade ring gehouden worden, toegankelijk voor leden, oud-leden, leerlingen, ond-leerlin- gcn, leeraren en oud-leeraren, en genoom digden met hunne dames. Na afloop daar van worden da tentoonstellingen geopend «n kunnein deze dooi' voornoemde per sonen bezichtigd worden en wordt door het Bestuur in het gebouw van de Am bachtsschool een receptie gehouden, om hen, die van hunne belangstelling willen doen blijken, daartoe in staat te stellen. De tentoonstellingen zijn voor het pu bliek geopend op 'de dagen en uren, als in de in dit nummer opgenomen adver tentie, is vermeld. Verder wordt er op Donderdagavond, om 8 uur in het Schuttershof door de vereeniging een feestavond georganiseerd, toegankelijk voor oud-leerlingen, leden, oud-leden, leeraren en oud-leeraren en genocdigden, met hunne dames, Waarop onder meer eenige films zullen worden vertoond, op het gebied van het Vakonder wijs. Vervolgens zal er op Maandagavond, om 7 uur wederom in het Schuttershof een gezellige avond aangeboden worden door de vereeniging aan de leerlingen van da Vakschool voor Meisjes met hunne huisgenooten en genoodigden, waarop we derom, onder meer, eenige films op het gebied van het Vakondei wijs zullen ver toond worden, terwijl de leerlingen zelf hunna medewerking hebben toegezegd. Ten slotte wordt er op Dinsdag om 7 uur n.m. in het Schuttershof eenzelfde avond aangebeden aan de leerlingen van do Ambachtsschool met hun huisgenooten en genoodigden, waarop ook eenige vak films afgedraaid zullen worden, en ook hier de leerlingen hunne medewerking zullen verleenen. Naar wij vernemen is de toestand van het meisje (Alida Mar'a Verbuyt uit Biervliet), dat Zaterdagmorgen onder 'sH. Areudskcrk© uit den trein is gevallen: en in de R. K. Ziekenverpleging is op genomen, heel goed te noemen. Z|6 is niet op de rails terechtgekomen, mlaiar op het grint tusschen de twee spoorbanen. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr F. P. de Graaf kwam het comité vqoï Christelijke Winterlezingen in algemeene vergadering bijeen. D|e secretaris da Jaget leverde een 'jaarverslag. De afgetreden voorz. dhr Pottjewijd werd herdacht lals oprichter van het comité met 83 leden voor ©en contributie van f 151.50. Thans telt het comité 110 leden voor een contri butie van f 162.50. De penningmeester deed verantwoor ding over gehouden beheer. Ontvangen was f258.96, uitgegeven f217.97, saldo f 40.99. Die vier gehouden collecten brach ten op f 39 36, de entrée's f 49. Het goed slot van 1924 was f810. Herkozen wer den de aftredende bestuursleden burg. Ei'Cirens en Jac. Almekinders. Besloten werd weder, indien financieel mogelijk, vier sprekehs te laten optreden. Dhr Fraanj© beëindigde deze vergadering met dankgebed.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1