KEES HELDER, den 2eit Prijs (Zilveren Plaquette) Zaterdag 24 April 1926 Mm 172 441e Jaargang FOTOGRAAF HET ADRES A. WI L K I N G EERSTE BLAD. Bnitenlani Binnenland. Bit de Provincie. Op de NATIONALE FOTO-TENTOONSTELLING dezer dagen gehouden te AMSTERDAM waar bijna 100 VAKFOTOGRAFEN uit het geheele land mededongen, behaalde LANGEDELFT I 34 MIDDELBURG GOES HULST Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Hef jutoilé van den heer Oosterbaan. Het is van-ze!f-sprekend dat onze re dactie vlan deze plaats een woord van sympathie wijdt aan het gelukkige feit dat de geachte uitgever van ons blad Maandag a.s. den 26©n April herdenkt dat hij een kwart-eeuw geleden onder den finrra-naam Oosterbaan, Klemkerk en De Oointre, later tot Oosterbaan en "Le öointre verkort, zich als drukker-uitgever te Goes vestigde. Diat deze dag samenviel met de vie ring van ziju 25ein verjaardag, gaf aan dien dag nog een beteekenis temeer, de heer Oosterbaan mag nu niet alleen zijn zilveren feest als uitgever vieren, maar hij •mag tevens niet zijne Gade zich verheugen in hunne 25-jarige Echtvereeniging; ter wijl hij oqk zijn 50stem geboortedag mag herdenken. Eigenaardig is, gelijk wij reeds vroeger herinnerden, dat op dezen zelfden datum, v,an het dochterental, in den loop dezer kwarteeuw zijn Gade en hem geschonken, de middelste van het geliefd© drietal, haar 21en jaardag mag beleven. Voior dezen vierdubbelen hun te beurl vallenden zegen vervult grooite dank do harten van den heer en mevrouw Ooster- balan en hunne kinderen. Eem der gewichtigste en gelukkigste da gen in hun leven ligt dan ook voor hen. Die heer Oosterbaan mag in deze nu voor hem afgesloten periode op velerlei door hem verrichten arbeid terugzien. In den loop dei* jaren werd hij drukker uitgever van verschillende bladen, van welke, mede door zij'ne toewijding, „De Schooi met den Bijbel", „Die Reformatie" en „De Zeeuw" tot groeten bloei kwamen; en menig boekwerk, op paedOgogisch, we tenschappelijk en staatkundig gebied, werd op da persen van zijn zich steeds uitbrei dende drukkerij gereed gemaakt. D|e heer Oosterbaan heeft in de vijf en twintig jaren van zijd verblijlf te Goes, dank zij zijln persoonlijke kwaliteiten, zich in tal van vereenigingen een vooraan, staande plaats weten te verzekeren, onder anderen in het Bestuur van „Handelsbe langen", „Vreemdelingenverkeer", „Voor Nederland en Oranje", de Persvereeniging „E>e Zeeuwsc'he Kerkbode", den Raad van Arbeid, d© gewestelijke afdeeling Zee land van den „Bond van Boekdrukkers- patroons in Nederland", de Chr. Lagere Schooi ©n de Ghr. Ulo-school, „D© Chr. Normaalschool", en vele andere colleges ein vereenigingen. Wij wemschen den beer Oosterhaan en zijn Echtgenoot© van harte geluk met hun feest ©n spreken den wensch uit, dat bei den nog lal van jaren gespaard blijven. Era Wat den lieer Oosterbaan aangaat, moge hij in zijn Werkzame leven nog menige goed© vrucht van zijn arbeid zien. Valle hem in rijke' mate de kracht ten deel om werkzaam te blijven tot den bloei van ons blad, en van zao menige instel ling af vereeniging, die het goede zoekt voor K©rk en School, voor Stad en Gel- West, voor Arbeid en Maatschappelijk le ven. van alle vluchtelingen uit het Turksche gebied veel verbeterd was. Zij hebben vol doende kleeren en dekens en er heerscht geen ernstige ziekte meer onder lien. Het. eerste doel van het voor hen bijeenge brachte fonds is bereikt, daar zij den win ter goed zijn doorgekomen en geen gebrek meer lijden. Ongeveer 11.000 Nestorianen zijn onder gebracht als pachters of veldarbeiders in landbouwdorpen. Om en bij de 3000 Chal deeërs, die thans in vluchtelingkampen te Zakklio en Bersevi bijeen zijn, zullen ook spoedig bij den l&ndbouw te werk gesteld worden. Dan zijn er nog 1000 van hen in de stad Mosoel, die geleidelijk werk vin den. Het proces-Kutisker. Toen Kutisker gistermiddag het gebouw van de rechtbank te Berlijn-Moabit wilde verlaten, werd hij op straat door een flui tende en joelende in het gebouw terug en probeerde het langs een anderen uitgang, maar ook daar werd liij opgewacht. Ku tisker kon zijn auto toch nog bereiken, maar moest zich eer hij kon verdwijnen heel wat onvriendelijkheden laten welge vallen. Korte berichten. De New York Herald deelt mede, dat het blad te New York in vier-en-twintig uur reeds 100.000 frank als vrijwillige bijdrage voor de Fransche amortisatiekas heeft ontvangen. Het blad doet een beroep op zijn Amerikaansche lezers, opdat elk een, die Frankrijk is genegen, aan de kas afsta wat hij missen kan. Odessa, dat vóór den oorlog een be volking van 600.000 zielen had, telt op het oogenblik niet meer dan 351.000 inwoners. voor Manufacturen Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen ia Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Turksche mobilisatie. Volgens den correspondent van de „Chi cago Tribune" te Constantinopel moeten de militaire voorbereidingen van Turkije veel belangrijker zijn dan tot nu toe werd aangenomen. In totaal moeten 250.000 man gemobiliseerd zijn. Volgens den correspondent moet de re geering te Angora zich er wel van bewust zijn, dat slechts een opgeven van Mossoel en de petroleumterreinen aldaar een ge- meenschappelijken aanval van Italië en Griekenland op Turkije kan verhinderen. In politieke kringen te Angora is men het er echter niet over eens of men van Mos soel zal afzien; in militaire kringen is men er beslist tegen, dat in het Mossoelvraag- .stuk door Turkije concessies worden ge daan. Naar de correspondent verder wil we ten moet de Russische regeering aan die van Angora liebben voorgesteld, zich als onafhankelijk lid bij de sovjet-Unie aan te sluiten, waarvoor dan Rusland een mili tair bondgenootschap met Turkije zou slui ten, en de Turksche troepen met munitie en oorlogsmateriaal zou voorzien, terwijl in het geval van een aanval nog verdere hulp toegezegd zou zijn. De Christenen in Mosoel. Kanunnik Douglas van het Engelscke comité voor de Christenen in Irak heeft over hun toestand een bemoedigend ver slag uitgebracht. Hij zeide dat de toestand De nieuwe minister van oorlog De N. R. G. meldt, dat haar redactie op een vraag aan minister Lambooij, of zijn wederoptreden als minister van oorlog, ad interim van marine, er op duidde, dat de minister op eenigerlei wijze met betrek king tot het gezantschap aan het Vaticaan van standpunt veranderd was sedert hij om dezelfde kwestie zijn ontslagaanvrage liad ingediend, ten antwoord heeft gekre gen, dat dit niet het geval was. Deze zaak was voor hem, na de laatste beslissing der Tweede Kamer, van de baan, en toen de minister-president in 'slands belang een beroep op hem had gedaan, meende de heer Lambooij zich hieraan niet te mogen onttrekken. De heer vbn Royen, de afge treden minister, wenschte zich over de re denen, welke hem tot heengaan hadden genoopt, niet nader uit te laten en verwees den journalist naar jhr. de Geer, die op het oogenblik evenmin tot een mededee- ling bereid bleek. Waarschuwing. De commissaris van politie te 's-Gra- venhage waarschuwt opnieuw met nadruk tegen G. J. van de Hec, thans wonende Beeklaan 214 aldaar. Hij plaatst thans ad vertenties, waarin de betrekking van di recteur van de Onderlinge Beleggingsbank Orion wordt aangeboden, tegen een stor ting van f 1000. Ook het aanknoopen van relaties met deze bank moet ten stelligste worden ont raden. Rookverbod. De gemeenteraad van Epe stelde een verordening vast, waarbij het voor jon gens beneden 15 jaar verboden zal zijn in het 'openbaar te rooken. Als er dan ook maar de hand aan ge houden wordt. Er zijn wel gemeenten, waar met dit verbod klaarblijkelijk de liand wordt gelicht. Verkeersongevallen. Het aantal verkeersongevallen neemt gestadig toe. Vooral in de groote steden. Na de cijfers van Amsterdam, die reeds eerder bekend waren, zijn thans de cijfers van Rotterdam over 1925 bekend gewor den. Zie hier de officieele getallen over de laatste drie jaren: 1923 Amsterdam 3451, Rotterdam 2121. 1924 Amsterdam 4093, Rotterdam 2475. 1925 Amsterdam 5175, Rotterdam 3514. In drie jaren tijd in Amsterdam bijna 13.000 verkeersongevallen en in Rotter dam ruim 8000. Wat een leed en jammer liggen er in dio koude cijfers verborgen. Wat een ver lies aan menschenlevens! Wat een lijden van ernstig gewonden! Wat een gevolgen voor de verminkten! In Rotterdam oordeelt men, dat de meeste verkeersfouten niet veroorzaakt worden door voetgangers, maar door be stuurders van voertuigen. De statistiek wijst dit uit. In Budapest hebben deze week op één dag dertien auto-ongelukken plaats ge had. Zoo erg is het in Amsterdam en Rot terdam gelukkig nog niet. Maar het is al erg genoeg. Ook in de kleine steden en op het plat teland zijn de gevaren van den weg menig vuldig. Laten we overal onze krachten in spannen, om deze gevaren zooveel móge lijk te keeren. (Amst.) Niet alle contact verbroken. Blijkbaar is zelfs in de Tweede Kam ar toch niet alle samenwerking tusschen Ide 'drie 'Rechtscbe Partijen verbroken, meent „Het Centrum": Ons viel althans op en hier is toch toeval wel uitgesloten dat bij de ver kiezing van voorzitters der Afdeelingen, welke op 20 April plaats had, er blijk baar voorafgaande samenspreking heeft plaats gehad- De le Afdeeling koos tot Voorzitter Mr van Sasse van IJsselt, en tot Tweeden voorzitter J. J. C. van Dijk Üus een Katholiek eji ©en Anti-revolutionair- De 3e Afdeeling koos tot voorzitter Dr J. Th. de Visser en tot Tweeden Voorzitter A. C. A. van Vuuren dus een Christe- lijk-Historisclie en een Katholiek- Dit is te opmerkelijker, omdat in deze Afdeeling maar 2 Christelijk-Historischen zaten en 8 Katholieken. De 3e Afdeeling koos tot Voorzitter Mgr Dr Nolens, en tot Tweeden Voorzitter Lovink- Ook dit is opmerkelijk, omdat in deze Afdeeling zaten 4 Katholieken 4 Chr. Historischen en 3 Anti-revolutiom- nairen. De 4e Afdeeling die in meerderheid Links was, koos Albarda tot Voorzitter en 'Schaper tot Tweeden Voorzitter- De 5e Afdeeling koos tot voorzitter Mr Heemskerk en tot Tweeden Voorzitter Mr Aalberse- In deze Afdeeling zaten 5 Katho lieken, 6 Anti-revolutionairen en 1 Chr- Historische. Men moet wel aannemen, dat hier niet zonder overleg is gestemd, anders zou in de 2e Afdeeling niet Dr de Visser en in de 3e Afdeeling niet Dr Nolens gekozen zijn- 'tls betrekkelijk.'een kleinigheid. Maar het verheugt ons toch, dat ter Rechterzijde, zelfs in de Tweede Kamer de verhoudingen door het gebeurde der laatste maanden niet zóó scherp toege spitst zijn, dat alle contact verloren is gegaan- Een mooi en doelmatig gebouw In aansluiting aan de artikelen van den heer W. Heijns over Patripolis, nemen wij over, hetgeen „Patrimonium" over haar „Gebouw voor Chr. Belangen" te Arnhem schrijft. Men ziet daaruit, dat vele der idealen van den heer Heijns wel in ver vulling zijn te brengen. Het nieuwe „Gebouw voor Chr. Belan gen", Weverstraat 16b te Arnhem, is een hotel, waaraan wij Patrimoniuirivrieden groote behoefte hebben, 't Ziet er alles keurig uit. De groote conversatiezaal noo- digt tot plakken. Een uitgebreide leestafel, waar men te kust en te keur kan gaan. Mooie leuningstoelen, waarin ge uw ver moeide leden behagelijk doet neerzinken, le klas consumptie. De heer en mevrouw Holtkamp doen alle moeite om uw eigen huis te doen vergeten.' De heer H. was ja ren lang hofmeester op een der Indische mailstoomers, en alzoo vakman, een uni cum in Christelijke hotels. De logeerka mers zijn ruim en frisch, uitstekende bed den a la auping. Stroomend water en een electrische kachel op iedere kamer, mijn liefje wat wil je nog meer. Wij waren, dat spreekt haast vanzelf, de eersten die er overnachtten en we waren er in één keer „thuis". Alle Patrimoniumvrienden zij dit hotel dringend aanbevolen; het is voortaan „ons adres" te Arnhem. Het is een ideaal oord. U wilt zeggen, dat wij nog iets ver geten? Nu u begrijpt wel: als wij u dit hotel aanbevelen, dan is het eten er puik en het ontbijt in orde. Op elke kamer ligt een bijbel. Onregelmatigheden in 'slan'd's administratie. Uit Batavia wordt gemeld: De commis sie van voorbereiding uit den Volksraad heeft naar aanleiding van het verslag der Rekenkamer over 1924 verklaard, dat zij tot haar pijnlijke verbazing kennis geno men heeft van een zeer groot aantal ern stige onregelmatigheden in 's lands admi nistratie. Zij meent, dat slechts zeer gron dige verbetering van het raderwerk der administratie uitkomst zal kunnen bren gen, daar zij overtuigd is, dat de oorzaken alleen zijn onkunde en onachtzaamheid. Evenmin heeft zij den indruk, dat alle autoriteiten doordrongen zijn van de noodzaak van een duidelijke en correcte administratie der door haar beheerde Landsdiensten. De commissie vertrtiuwt, dat de Regeering in het verslag der Re kenkamer aanleiding zal vinden, om zoo krachtig en spoedig mogelijk in te grijpen in de omslachtige en dure administratie, opdat waarborgen worden verkregen, dat 's Lands gelden op doeltreffende wijze worden beheerd. Jaarverslag Dr Kuyper stichting- (Slot.) Het verband met de propagan da c 1 u b s in het orgaan „Neder land en Oranje". Overeenkomstig het reeds in 1924 gepleegd overleg is aan het orgaan „Nederland en Oranje" een ander karakter gegeven en het zwaarte punt gelegd in leidraden voor de prac- tische politiek en in mededeelingen van organisatorischen aard. De Adj. Direc teur bleef voor de Dr Kuvperstichting deel uitmaken van de redactie- De omzetting van het kara*kter van het orgaan is zeer ten goede gekomen aan de beantwoording van zijn doel en heeft tevens een betere verhouding geschapen tot het orgaan „A- R. Staatkunde". Rei de tijdschriften behooren ieder een eigen terrein te bestrijken en zich een eigen taak te stellen. De Kuyperstichting verleende alsnog voor het redactiejaar 1 Mei 19251 Mei 1926 een subsidie van f 1000. Het ligt, voorshands niet in de bedoeling deze subsidie voor het volgend jaar te continueeren- Het orgaan zal wegen moe ten zoeken ,om zich voortaan zelf te- bedruipen. Propaganda-arbeid- In yetband met de bezwaren, gerezen tegen de wijze, waarop de Kuyperstichting de groote ver kiezingscampagne 1922 heeft gesteund, n.l. door zelf op groote schaal propagan- dalectuur te verspreiden, werd voor de campagne 1925 een andere gedragslijn ge volgd- Het bezwaar was in 1922 voor al, dat bij centrale organiseering der pro- pagandalectuur, niet voldoende rekening kon worden gehouden met plaatselijke toestanden. Daarom besloot het bestuur voor '1925 de volgende gedragslijn te volgen- Aan 't Centraal Comité een bedrag van to taal f16000 beschikbaar te stellen, waar van f 13.950 voor de algemeene propa ganda. Het Centraal, Comité heeft laatst genoemd bedrag op rationeele wijze on der de kieskringen verdeeld, zoodat iedere kieskring op zulk een manier de propa ganda kon voeren, als met 't oog op de plaatselijke behoeften wenschelijk zou worden geoordeeld. Voorts werd een bedrag van ten hoog ste f500 beschikbaar gesteld voor eeni- ge rechtstreeksche propaganda-uitgaven van algcineenen aard, door de Dr Kuy- VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.—s Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 cL Bij abonnement belangrijke korting. perstichting. Dientengevolge werden doof de Kuyperstichting met medewerking resp- van de N-V. Dagblad en Drukkerij „De Standaard" en van de firma Jan Haan' te Groningen brochures op groote schaal beschikbaar gesteld. Ten vorige jaren werd na afloop der verkiezingen door het Centraal Comité een commissie uit zijn midden samen gesteld, met bevoegdheid om zich ande ren te assumeeren, teneinde den uitslag der verkiezingen te overwegen en na te gaan, wat in verhand daarmee valt te doen, ook door de pers. Bedoelde oom missie zou aan het Centraal Comité heb ben te adviseeren, om al San niet be paalde pers-organen te subsidiëeren of zelf uitgaven ter hand te nemen- Tot dit doel werd op de begrooting 1926 door de Dr Kuyperstichting een bedrag van' f6000 beschikbaar gesteld- Tenslotte moge nog worden opgemerkt, dat de Dr Kuyperstichting door het op groote schaal uitleenen van propaganda materiaal en het gratis beschikbaar stel len van nog restéerende propagandalec- tuur uit de verkiezingscampagne 1922 aan' kiesvereenigingen en propagandaclubs we der doorloopend op zijdelingsche wijze de propaganda bevorderd heeft. Maart 1926. De Ad.j-Directeur, II. DOOYEWEERD. C o m i t M o b i 1 i s a t i e k r u i s Z u i d-B e v e 1 a n d. De plechtige uitrei king van het Mobilisatiekruis op 30 April a.s. zal plaats hebben op een weide van d'en heer L. Duvekot Wz., naast de R.-K. begraafplaats. De Generaals Snijders en Van Terwisga en de heer Duymaer van Twist worden op den bewusten dag verwacht met den trein die 11.54 v.m. te Goes aankomt en zullen op het station ontvangen worden door het geheele Comité. Een eerewacht van motor rijders zal vóór liet station zijn opgesteld en den stoet van auto's, waarin de autori teiten en de leden van het Comité zullen gezeten zijn, voorafgaan naar het Stad huis, waar een officieele ontvangst door het Gemeentebestuur plaats heeft. De tocht Station-Stadhuis zal niet langs den kori sten weg geschieden, doch zullen daarbij tal van straten bezocht worden. Tegen 2 uur zal de stoet zich begeven naar de weide, waar inmiddels de muziek, na een. concert op de Groote Markt te hebben ge geven, is aangekomen en de gegadigden voor bet Mobilisatiekruis zich zullen heb ben opgesteld. Onmiddellijk na afloop van de plechtig heid zullen op de weide verschillende spe len door de motorrijders worden uitge voerd. Vermoedelijk tegen half zes zullen de gedecoreerden zich begeven naar <;,De Prins van Oranje", waar een koude maal tijd zal worden aangeboden en de bij de spelen behaalde prijzen worden uitgereikt. Ten slotte kan het Comité nog meedee- len, dat het zoo gelukkig is geweest de heer en mevrouw Clinge Doorenbos bereid te vinden des avonds voor de oud-gemo- biliseerden op te treden. Het Comité twij felt er niet aan, of deze medédeeling zal met vreugde ontvangen worden. Een meer passend besluit van dezen dag ware moei lijk te denken. Oneerlijke chauffeur- Doot de politie te Hulst is proces-verbaal op gemaakt tegen 'een zekere J- A., chauffeur aldaar, die zich, heeft schuldig gemaakt aan diefstal van een bedrag van: f35 aan bankpapier uit een taschje, dat een. vrouwelijke passagier, komende van St- Nioolaas en bij het uitstappen te Hulst in zijn autobus had. laten liggen- Hoewel verdachte aanvankelijk ontkende, kwam hij daarop later terug en wees hij den! onderzoekenden politieman het, geld, dat hij in een kelder onder de garage achter een kist verborgen -had.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1