IET IEIIWESI Medewerkers Wetenschap en Kunst. Marktberichten. Bnrgerlyke Stand. Abonneert D op dit blad. Opleiding tot Machinist Jara-Ckina-Japan Lijn HERBESTEDING. „Ons Zeeland in Woord en Beeld". Uitgelote Obligaties 2 Paarden, 6 baatgevende Melkkoeien. Groote Prijsverlaging Het adres voor 0OSTERBAAN LE C0INTRE, op Maandag 26 April 1926, Het bouwen van 20 kleine Woningen. gevraagd voor het geïllustreerde Weekblad WEET U WEL, paar meter van elkaar, totaal geruïneerd. Wonder boven wonder waren alle passagiers ongedeerd. Slechts een dame was zóó ge schrokken, dat ze in een naastbij-gelegen villa gebracht moest worden. Overigens was het een treurig gezicht. Do bloemenslingers dreven in de vette, wegstroo- memde benzine; het automeubilair^ lag iu ■brokstukken verspreid- Een onmensch. Een Berlijnsche chauffeur die Zondagavond dronken in zijn woning aankwam, en deswege door z(jn vrouw onderhanden genomen werd, wierp zich plot seling, in een vlaag van woede, op hun heider kind onder den uitroep het te zullen vermoorden. De moeder gilde om hulp en wierp zich tusschen den beschonkene en haai kind en werd door 3 messteken levensgevaar lijk gewond, voordat de dronkaard overmand kon worden. Het kind is licht gewond door den eersten steek. De watersnood- De laatste zen ding noodwoningen voor Wamel is thans gearriveerd- Vanwege het bouwbureau zijn •thans in totaal 80 noodwoningen geplaatst- Door particulieren zijn er een veertigtal gezet, terwijl dooi' een dame uit Doorn aan de gemeente een fraaie Paddox-wo- ning werd geschonken- De vernielde hui zen zijn grootendeels geschat en op een aantal verzoeken om steun is reeds be schikt- Binnenkort zullen de eerste aan bestedingen voor de herstellingen kunnen worden tegemoet gezien- Inbraak- Zaterdagnacht heefteen inbraak en poging tot diefstal plaats ge had in de broodfabriek ,,De Toekomst" te Helmond- De dieven die zich waar schijnlijk met een valschen sleutel toe gang hadden verschaft, hebben getracht de brandkast te forceeren, daar op ver schillende plaatsen inboringen hadden plaats gehad, hetgeen hen evenwel niet is gelukt. Uit een kistje is slechts een be drag van ongeveer f5 ontvreemd, terwijl de dieven zich nog te goed hebben ge daan aan de voorradige peperkoek- Brand- Zaterdag brak brand uit in een verfwarenfabriek te Zuilen- In kor ten tijd stond het gebouw in lichte laaie doordat daar veel brandbare stoffen waren opgeslagen. Spoedig deelde het vuur zich snede aan de er naast staande schoen- smeerfabriek- De brandweer, alsmede een motorspuit uit Utrecht, trachtten met vijf stralen het vuur meester te worden, doch konden niet verhinderen, dat beide werk plaatsen geheel uitbrandden. Uit de bran dende peroeélen kon zoo goed als niets gered worden. De oorzaak is onbekend. 16 gevangen-en ontsnapt- Uit het tuchthuis in TenneSsee zijp. 16 ar restanten onder leiding van den beruch ter! Lee Allen uit de gevangenis ontsnapt. Onder bedreiging met revolvers, die na derhand van hout bleken te zijn, wisten de gevangenen de bewakers in bedwang te houden en hen in een cel op te sluiten-. Onmiddellijk nadat de ontkomen gevange nen hun vrijheid hadden herwonnen bra ken zij in een groote bank in, waar hun een flinke som gelds in handen viel- Dp politie heeft de uitbrekers nog niet kun nen vinden- Fraude, gevolgd door bloe dige daad- Zaterdagmiddag vervoegde zich aan het filiaal van de Deutsche bank te Keulen een jongeman, die een cheque aanbood, afkomstig uit een cheque-hoekje waarvan aangegeven was, dat dit vermist werd. Teneinde dezen jongeman ongemerkt te kunnen arresteeren, werd hem verzocht naar de directiezaal te komen- Hij stapte, door een bediende begeleid, in een lift- Tijdens het opstijgen van de lift echter, trok de jongeman plotseling een dolkmes en wierp zich op den liftbestuurder, wien hij verschillende steken in den hals en den arm toebracht- Op het alarm van Üen liftbestuurder schoten van alle zijden menschen toe- De jongeman bracht daar op zichzelf met het mes een steek in het hart toe zoodat de dood terstond in trad. Zijn identiteit heeft men tot nu toe nog niet kunnen vaststellen. Auto-ongeluk- Een auto is op een afgesperden weg achter het station Boehlen tegen een versperring van ijzer- draad opgereden, dat diende om het al daar liggende terrein, waar bruinkolen worden gedolven, van den weg af ts scheiden- De wagen sloeg over den kop en stortte 20 meter naar beneden- De inzittenden, een echtpaar uit Leipzig, wer den uit de auto geslingerd- De man was terstond dood, terwijl de vrouw ernstig gewond naar het ziekenhuis werd ga- bracht- i Een zware vracht. Bij het op halen van het net aan boord van den in de Noordzee yisschenden stoomtrawler Liesbeth Betty, bleek de vangst zoo groot te zijn. dat een gedeelte van den voormast afbrak- Wilde dieren naar Europa. Zoo nu en dan valt een der vrachtschepen van de „Nederland" of de „Lloyd" de eer te beurt, in een menagerie te worden herschapen. Zooals op 25 Maart het s.s. „Krakatau", dat om 10 uur 's avonds te Belawan de ankers lichtte op weg naar Europa. Aan boord van dat schip bevinden zich twee olifanten (de een is 1.80, de andere 2 meter hoog) die door de goede zorgen van )den heer Berthold naar de plaats van be stemming werden getransporteerd, terwijl deze handelaar in wilde dieren nog een klein oli fantje van 1.60 hoog op z'n erf heeft, dat ook bimien niet al te langen, tijd naar de Oude Wereld vertrekt; De bekende jager en dierenhandelaar van Geuns, die te Kwala Simpang een compleete menagerie heeft, bracht, een drietal tijgers, een kleine olifant, een paar beren en wat kleiner gedierte aan boord van de „Krakatau". De heer van Geuns begeleidt zijn dieren zelf. Het meeste is voor Artis bestemd, 'waar van Sumatra zoo langzamerhand de voornaam ste leverancier schijnt te gaan worden. De olifanten van den heer Berthold komen uit Midden-Sumatra. Van een hemd. Veertien dagen ge leden hing de vrouw van een bewoner van de Hyacinthstraat t'e Rotterdam twee mans hemden te drogen in het tuintje achter haar woning. Den volgenden morgen waren heide hemden verdwenen. Zaterdagavond 'hing een van de twee hemden weer over. de zelfde lijn; het was duidelijk te zien, dat het klee- dingstuk in dien tusschentijd gedragen was. Aan het hemd hing een briefje gespeld, waar op geschreven stond: „Ik 'heb je hemd een week gedragen. Het andere krijg je niet te rug. Dat heb ik nu aangetrokken en het past mij beter". Brand. Zondagochtend is, vermoedelijk tengevolge van het stoken van een vuurtje door twee kleine jongens, brand ontstaan in een hooiberg te Amersfoort. Daarop vatte de fourageschuur van de firma H. Gerritsen vuur. De brand sloeg over op een ledigen hooiberg van genoemde firma. Alles brandde af; ook de voorraad van negen wagons geperst hooi en haverstroo is verloren gegaan. Alles was verzekerd op beurspolis. Het drama te Rotterdam. Maan dag is de 23-jarige A. B., die in verband met het drama in een woning aan dén Plantage- weg te R'dam waarbij de 35-jarige Roemeen J. II. om bet leven gekomen is, in het politiebureau opgesloten was, weer op vrije voeten gesteld. Het ,is nog niet zeker, of zij al dan niet wegens het veroorzaken van dood door schuld vervolgd zal worden. Kleine oorzaken grooite ge vol gen. Een jongetje te Deventer, was met een brandglas aan het spelen en stak daarmee zijn schoenveters aan. Deze vatten vlam en door den wind deelden de vlammen zich mede aan de kleeren. Op zijn hulpge schreeuw kwam de 'lieer van S., die in de nabijheid aan het werk was, aangesneld en wist den jongen te redden door hem in het zand te rollen. Behalve eenige brandwonden aan de beenen, kwam de jongen er nog goed Een geweigerde zending. Door een Duitsclie firma is aan het adres van de Centrale Suiker Mij. te Roosendaal voor de fabrieken voorheen Jaeger en Co. verzonden een zending vaten met gesteriliseer de aardbeien, frambozen, kersen, enz. De geadresseerde weigerde deze goederen ten over staan van de douane zg. vrij te maken, voor dat de gemeentelijke Keuringsdienst de zen ding keurde. Deze weigerde zulks, aangezien de zending nog geacht moet worden zich te bevinden in het land van herkomst en de Dienst te Roosendaal geen recht van optre den heeft. Desondanks bleef de geadresseer de weigeren en nu staat de zending ter waarde van 40.000 gulden op het stations emplacement te Roosendaal. Men wacht op. nadere instructies. Een schenking van Schouwsche kleeding- stukken aan het Museum te Middelburg. Da conservatrice van de oude kleeder- drachten in heit bovengenoemd museum, mej. M- A. de Man, wijst er ons op, dat da bij het genootschap ingekomen schenking van Schouwsche Kleedingstuk, ken zeer belangrijk is le vanwege de zeld zaamheid der voorwerpen. 2e om de frischheid en het goed geconserveerde er van, 3a doordat in de verzameling Zeeuw. scbe ikleederdriachten, nog niets uit Schou. wen's verleden aanwezig is, ten 4e ein delijk en deze rede is' waarlijk niet de minste, omdat de schenkers, de familie Mulock Houwer, met voldoende zeker, beid. hebben onderricht over den tijd, waarin genoemde kjeederen zijn gedragen. Eie geschonken kleederen kunnen over tweie perioden verdeeld worden, de oudste datc-ieren ongeveer uit het begin der 19e ibieuw, uit den tijd der boordevolle kal binetten, toen de vrouwen niet alleen voor zichzelve zorgden, maar ook gaarne voor het nageslacht. E© jakjes zijn met een stevige, meest geruite linnen of katoenen stof gevoerd en sluiten van voren door een lint en een haak. Zij hebben korte mauwen en zijn bont van kleur. In die jakjes werd een wit katoenen doekje gedragen, terwijl een bont katoenen doekje op de schouders rustte en over de borst gekruist op den rug toe- geknoopt werd. Van deze doekjes zijn er in de collectie zoowel gekleurd als vooi' den rouw. Uit dien tijd dateeren wellicht ook drie fraiaie, glanzende kaJminken rok ken, die de zending zoo waardevol maken. Een der rokken is maar eventjes 3.70 M. wijd 'en is over acht banen verdeeld. Deze rokben werden grootendeels bedekt door een ruime schart van wollen stof, die aan het middel door een 6V2 c.M'. hoo- gen band van licht gom ito stof werd afgezet. Ook van dit zeldzaam geworden klee^ dingstuk is nu een zeer goed geconser veerd exemplaar geschonken. Ba groene kousen, de lage schoenen met kleine zilveren gespen en de eigenaardige van voren omgebogen hoed van "Stroo, die bij het costuum hoorden, zijln niet aan wezig. Rijk daarentegen is de verzameling kanten mutsen. Di: oudste zijn die met de korte afhangende kanten strooken. De meeste behooren echter tot de Schouw sche kleederdracht uit het midden der 19e eeuw. Al deze mutsen zijn uit Bra- bantsche kant vervaardigd, bestaan in ver schillende kwaliteit en winnen het heel wat in waarde boven de tegenwoordige Fransche kanten, het fabriekswerk uit Rijsel en Galais. Een trekmutsje met pluimkant herinnert evenals een katoenen met gekleurd© bloemen bedrukt beukje a'an het Walcliersche costuum. Onder de mutsen droeg men een hoofdijzer van zil ver, eindigende in gouden krullen. Uit den oudsten tijd dateert het kortste der beide geschonken exemplaren, uit stevige gou den spiralen gevormd, waaraan een paar oorbellen van git hangen, die gedragen zijn en de effen rouwmuts, die ook aanwezig is. Als goudmerk is op de krullen zichtbaar een „Burcht". Zij heb ben een hoogt© van 2V2 c.M. Het tweede exemplaar 3 c.M. hoog, is uit lateren tijd. Verschillende gondsmidsmerken staan er op, o.a. A.O. ©n een sterretje. Beide exemplaren zijn zeer zeldzaam. D|a jakjes Van wollen en zijden stof, die tot de tweede periode behooren, zijn weinig af- 'hangenid, hebben lange mouwen, die om den pols sloten, en geven een vrij' wat stij ven- beeld te zien, dan de aardige vlugge bonte jakjeis! van ©en 50' jaar vyoeger. Eien zijden hoed met witte linten is uit dezen tijd. Van den heer p. J. de VoS te Zierikzee ontving mej. de Man een aantal burgerkleiedingstukken ten 'geschen ke waarvan enkele ook uit het begin der 19a eeuw moeten zijn. Het ligt in haar bedoeling de meest in het ootg: lo-o. penide aan de thans aangeboden provin ciale kleeding toe te voegen, waardoor een aardig inzicht zal worden verkregen Van hetgeen door Schouwsche vrou wen tijdens de 19e eeuw is gedragen. Hei duurste boek. Het exemplaar van den Gutenberg Bij bel, onlangis dooi' Dlr Rosembach uit Phi ladelphia voor 106.000 dollars gekocht, is aan Mm. Harknes's overgedaan, die er naar men zegt 120.000 dollars voor heeft betaald, den hoogslen prijs ooit voor ©en boek gegeven. Zij heeft het aan de bibliotheek van Yale University geschon ken ter nagedachtenis van Mrs Stephen Harkness. limp iertopiDjta, teledinp, m 's-Heerenhoek. Maandag werd alhier door notaris Pilaar publiek verkocht een woonhuis, erf, tuin en bouwland, samen groot 1.23.03 H.A. aan Jan Westerweele q.q. voor f 7180. WisselKoerseit. Amsterdam, 20 April, 2.30 Beriijn 59 35—59.37 Brussel 9.049.06 Parijs 8.248.26 Londen 12.113/4—12.12 1 NewYork 2.4914—2.491/2' Goes, 20 April 1926. Handel tarwe opgewekt; anders kalm. Nieuwe Tarwe f 13f 16, Goudgerst f 10 f 10.50, Kook-erwten f 10f 11, Kroon- erwten f 12f 13.50, Bruine Boonen f 8 f 11, Maanzaad f72, Mosterdzaad f47.50. Eieren per 100 stuks f4.80, middenprijs per 25 stuks f 1.20, winkelprijs 6 ct. Boter per K.G. f 1.70, middenprijs per 1/2 K.G. f 0.85, winkelprijs f 0.95. Aanvoer boter 1500 pond. F'abrieksbo- ter 84 pond a f 1.05. Afwijkende boter a f 0.65. Onderafdeeling Zuid-Beveland V.P.N. Aanvoer 46790 eieren. Prijs f5.10 per 100 stuks. MIDDELBURG, 19 April. Op de railing werden de volgende prijzen besteed: Spina zie 3—6, Postelein 35—40, Witlof 20—30, Baksla 16 ct., alles per K.G. Radijs 4, Ra barber 68,5, Prei 910 ct., alles per bos. Sla 510, Aardbeien 47 ct., beiden per stuk. VLISSINGEN, 19 April 1926. Spinazie 4—8, Uien 78, Koolraap 22,5, Witlof 20—22, Snjjsla 2124,, Postelein 2830 ct., alles per K.G. Sla 813 ct. per stuk. Radijs 67, Selderie 56,5, Prei 712, Rabarber 56,5, Seringen 4,510 ct., alles per bos. Postelein 810 ct. per klein rond. mandje. Pieterselie 914, Zuring 10—35 ct., beide per mand. I GOES- Overleden; ïzak Beuns, 38 j., echtg. v. Glazina Verhoeven; Anna Jo hanna Nijsse, 84 j., ta Kapelle, wed. v. Jacobus Lepoeter; Petras .Joh'aimes Baa- remds, 22 j., z. v. Marinus Jacobu;S Bav rends en Levina Liplijn. TELEGRAFISCH WEERBERICHT- Verwachting tot den avond van 21 April: Matig© tot krachtige Zuidelijk© tot Wes telijke wind. Zwaarbewolkt tot betrokken. Regenbuien. Later opklarend. Aanvankel ijk iets zachter. Geseind van De Bilt hedenmiddag 12 u. 5 aan de posten van Hoek van Holland tot Cadzand; Weest op uw hoede. Zoo de Heere wil en zij leven, bopen ODze geliefde Ouders, Behuwd en Groot ouders MATTHEÜS KWEKKEB00M en CATHAR1NA SIMONSE op Donderdag 22 April a.s. hunne 30 jarige Echtvereeniging te herdenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. St. Laurens, April 1926. Heden overleed plotseling mijn geliefde Echtgenoote en der kinderen zorgzame Moeder MARIJTJE ADRIANA DUKE, in den jeugdigen leeftijd van 27 jaar. J. LEIJNSE en Kinderen. Middelburg, Vlissingschestr., 19 April 1926. Heden overleed onze ge liefde Broeder, Behuwdbroe- der en Oom ABRAHAM W0NDERGEM lansz, in den ouderdom van ruim 49 jaar. Uit aller naam, P. WONDERGEM, Veere. Oostkapelle, 19 April 1926. Heden overleed plotseling onze geliefde Dochter, Zuster en Behuwdzuster MARIJTJE ADRIANA DUKE, Echtgenoote van J. Leijnse. Uit aller naam, JOH. DUKE. Middelburg, Langeviele K 223, 19 April 1926. Heden overleed plotseling onze geliefde Schoondochter, Schoonzuster en Tante MARIJTJE ADRIANA DUKE, Echtgenqote van J. Leijnse. Uit aller naam, B. LEIJNSE. -M'burg Noordbolwerk 222, 19 April 1926. Heden overleed zacht en kalm, in het „St. Joanna" Ziekenhuis te Goes, onze geliefde Moeder-, Behuwd- en Grootmoeder ANNA JOHANNA NIJSSE, Wed. van Jacs Lepoeter, in den ouderdom van ruim 84 jaren. Hare diepbedroefde Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Biezelinge, 20 April 1926. Hiermede betuigen wij onzen hartelijke» dank, voor de vele blij ken van belangstelling en deel neming, betoond, tijdens de ziekte en bij het overlijden van onzen ge liefden Zoon, Broeder en Behuwd- broeder JACOB FELIUS. Inzonderheid aan de Familie Gnirrep, Wed. J. FELIUS en Kinderen. Wemeldinge, 20 April 1926. Hartelijk dank voorde vele blijken van belangstelling en vriendschap ons betoond op 16 dezer. C. BOONE, Echtgenoote en Kinderen. Koudekerke, April 1926. der De JavaChina—Japan Lijn stelt de gelegenheid open voor plaatsing bij hare 2-jarige opleiding tot Machinist aan de Zeevaartschool te Vlissingen en geschiedt op kosten der Java—ChinaJapan Lijn. Voor plaatsing komen in aan merking, zij, die met 1 September a.s. in het bezit zjjn of zullen komen van het einddiploma eener 3-jarige H.B.S. of van het bewijs van de 3e naar de 4e klasse eener HBS. of van het Diploma A of B eener Muloschool. Inlichtingen of aanvragen ver strekt de Directie der Java ChinaJapan Lijn, Scheepvaart huis, Amsterdam of ondergetee- kende. De eerstvolgende cursus zal op 1 September a.s. aanvangen. Aan vragen, tot plaatsing moeten wóer einde Mei worden ingediend. De Chef v/d. Praktische Opleiding der JavaChina Japan Lijn aan de Zeevaart school te Vlissingen, J. KARREMAN. a Ir GOES. van de 5 Leening 1 de nummers: 107, 70, 131, 150, 125, 235. Van de 6 Leening de nummers17, 28, 61, 84. Betaalbaar per 1 Mei 1926 ten kantore der Veiling. Vette Rollades en Lappen f 150 1 per K.G. Firma COHEN, Middel burg, Vlasmarkt. Geeft de hoogste prijzen voor huiden. De Notaris J. C. BLAUPOT TEN CATE, zal op Vrijdag 30 April 1326, des voormiddags te tien uur, op de hofstede „Het Hof Serooskerke" te Serooskerke, bewoond door den heer W. HUIJSS00N in het openbaar verkoopeni als: Trui, Schimmelmerrie, geb. 1912; Fannie, bruin bles Merrie, geb. 1921. Veerwagen, 2 Menwagens met toebehooren, w.o. 1 op ijzeren assen, zoo goed als nieuw, 2 Ploegen, 5 Eggen, 2 Turken, Handblok, Veld- slede met Borden, Kortmolen, Man- gelrasp, Schijfmolen, Windmolen, Sleepdeur, Voorsleper, Geeselstoel met Steen, Ros met Stangen, Mest- kruiwagen, Watervat 700 L., Water tonnen, Afstekers, Wagendeelen, Peeborden, Kort en Langtouwen, Reepen en Blokken, Meelkisten, Vleeschblok, Klaverruiters, Kaas horden, Kliefhamer met Keggen, 2 Basculen met Gewichten, Hand gereedschappen, Horden en Staken, Biels, 2000 floll. Dakpannen, Droog- rek, Spekstander, Paardewant, Graan- en Aardappelzakken, Graan- zeeften, Koe- en Paardedekken, Stal- en Rijtuiglantaarns, Mest in den mestput en Kaf put. Melkgereedschappenlals: Karn, Roomtonnen, Melkbussen, Emmers, Botertobbe, Schalen met Balans, Karnthermometer, Korven. Eenig Huisraad, als: mahonie geboend Boogkabinet met stel Potten, Secretaire, mahoniehouten Tafel met 6 dito Stoelen en dito Krukstoel, Kleerkist, Veerenbed, Spiegels, Lampen, Vloerkleed, Kabinetkommen, Kinderstoel, Wieg, Bank, Inlegpotten, koperen Ketels, Waschketel, Tuimelijzer, Petro leumstel, Potten, Pannen, Glas- en Aardewerk, en al hetgeen verder zal worden gepresenteerd. Geen stalling. Bergplaats voor fiet sen. Geen muziek. Heeren Costumes (Fantasie) f 14 50 Heeren Costumes (Blauw) f 19 75 Jongens Co«tumes,sportmodel f9 75 Gabardin Regenjassen f 14. Gabardin Jassen, zuiver wol met moderne plooien iets appartsf27.50 Manchester Werkbroeken ijzer sterkf 4.90 Moleskin Werkbroeken voor landbouw werk en vaklieden f 4.90 Petten f 0 75, f 1.25 tot f 3.75 Italiaansche Vilthoeden, alle kleuren f3.25, f4.25, f5.f 6. Overhemden met boord f 2.35 Strikjes en Zelfstrikkers 25 ct. 70 ct. f 1.enz. Gummi Boorden, alle modellen f 0.50, f 0.60 en f0.65. Bretels 35 ct,, enz. enz. Wanneer U iets van bovenstaand noodig heeft, koopt dan bij J. H00FTMAN, Vlasmarkt, Middelburg. Wij kunnen door onze geringe onkosten immers veel goedkooper zijn dan ieder ander. Net Jongmensch G. G. zoekt te Goes een net Kosthuis. Brieven met uitv. inlicht. 0. No. 23, bur. v. d. blad te Middelburg. im GOES. BURGEMEESTER en WET- HOUDERS van Goes, zullen volgens een gewijzigd bestek, 's namiddags 2 uur ten Stadhuize, opnieuw aanbesteden Zij, die een verige keerhebben ingeschreven kunnen een nieuw be stek gratis verkrijgen; nieuwe in schrijvers betalen daarvoor f 3. per stel, teekeningen inbegrepen. Inlichtingen worden verstrekt door de Directie van Gemeente werken, kantoor Schoolstraat, eiken werkdag 's morgens tusschen 9 en 11 uur. Brieven aan den Uitgever G.W. DEN BOER, Lange St. Pieterstraat, F 33, Middelburg. dat wij buiten onze „merkenglazen" ook Brillenglazen leveren in onder staande prijzen? Spherisch f 0.50 Cylindrisch 0.75 Gee. Cyl Menisken 1.— 1.— Monturen in alle prijzen. „FOCUS" - Firma A R. DE MUIJNCK,, Lange Burg, C 102, Middelburg.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3