J3.Z.K. Bottel man n's GRIEP ABdusiroOP inyeii, enz. Mo 168 Dinsdag SO April 16216 40r «laargang iinneniafli 1 „Want het is zoo: terwijl de partijen der ;an ging J Hel naarzee om fiet varen i"e I ierzei:„clraag Jan cl dl-je Fa! isman, 0 eerefi patje op zaK rH L' jrl ik beweren, fataL pruim LOUIS DO BB ELM ANK ROTTER DAM RaitaaM. werkkrach- Een plots», er heeft op (Eng.) plaats ïg hevig gei. >1 heeft het 1, waard ooi en eenig vee ld te tel. ïerlijn wordt machine om verstelbaai 1 lende munt elde munten •anneer 1009 pt de machi- len door do 50 stuks af- ten met do het aftellen ichine 1000 een prestatie mzelfden tijd rerpakken in kken per mi. proef bevre- rachines ook groot geld. worden. isscherij-per- ;helde O. deel. io Daane, f 1; an Harmeien 15 Wed. Min- f 40; 48 Jan ,c. Gornelisse )0a Johannes e f4; 92 W. rende te Ier- inisse, f 2025; an van Liero C. Klos f40; n te Ierseke; linge, f 1500; Jan v. d. Vel- f4000; 353 i4 P. Vlaming allen te Ier- 2300 (vorige (tegemvoor- erwijes f 950; 2000, G. Ho lezelfde f 340; 4675, M. van 1 Klos f2100; 7 f 2000, Ph. ezelfde f 850; 20 f1000, C. V. Hoogstrate rmelen f 240; 750, A. Jume- fde f200; 29 33 f 610, Th. Schot f 26; 88 500; 99 f 600, 0, G. Otte, id., ing, id., f270; d., f190; 113 >00; 114 f520, Muller f 11; f 205, Jan de beijtel f 1163 f 830, Jan de 0, A. Jumelet 86 f 2800, Joh. f3625, W. de oning f 1; 212, S. Jumelet f 1; 1. de Waal f 2; ik f 6, allen te Jergsche Bank. gen op Zoom 660; 409 G. de elfde f 60; 459 f 120; 489 Ph. lisse, id. f 370; W. Baaij Pz., f580; 531 M. 0; 562 en 576 f 1. en. tegen. De ezel een automobiel. :lt: Als j(j een k een paard. Detroit naar Mi- een Ford-autotje Ford stapt hulp- srholpt onmiddel- svilFord als n. „dank je, houd et niet noodig". iet noodig hebt, Ford je?" en mecanicien, om 'n baantje. mijn oogen dicht elk merk voorbij- Er lijdt een auto Royce. Nog een „Renault", over den weg, het leege groen- jongens aan haar iat nu rammelend g na en dan zegt Drukkers-Exploitanten: OOSTEfiöAAN LE GOINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 68—70, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. NAAR DE COALITIE? Nu de strijd om liet gezantschap is uit gestreden en het coalitiegebouw onder uit bundig gejuich van Socialisten en Commu nisten is ineengestort, komt langzamer hand weer de tijd van rustige bezinning. De antipapisten mogen in hunne kort zichtigheid meenen dat nu aan Rome een gevoelige slag is toegebracht; anderen mo gen wanen dat nu het Protestantisme een glorieuze overwinning heeft geboekt; de revolutionaire partijen mogen juichen om dat een der linies die hunnen opmarsch verhinderden is doorbroken; de Antirevo lutionairen mogen een oogenblik verlicht ademhalen omdat ze nu van alle coalitie- zorgen ontslagen zichzelf kunnen zijn, wie de moeite doet rustig en onbevooroordeeld over de politieke situatie na te denken, die gevoelt dat ernstige bezinning thans wel het eerst noodige is. Die zal zich niet laten leiden door den vaak bedriegelijken schijn, maar hij zal de oogen wijd geopend houden voor de soms schrikkelijke werkelijkheid. En wanneer wij dat doen, dan ontwaren we dat ongeloof en revolutie nog altijd een schrikkelijke macht vormen. De revolutiebeginselen, vruchten van de ongeloofstheorieën, hebben diep wortel ge schoten. Het christendom-vijandige Socialisme is geworden tot een geweldige macht, een macht te gevaarlijker omdat het revolu tionaire woordenboek tijdelijk is wegge borgen om plaats te maken voor woorden en uitdrukkingen, aan den Bijbel en het Christendom ontleend. We hebben gekregen het religieuze So cialisme, dat met Gods Woord niet rekent en dat den Christus der Schriften ver werpt, maar dat door te speculeeren op het religieus sentiment en het gebruiken van godsdienstige termen in breede kringen zijne slachtoffers maakt. En daarnaast en schijnbaar daar tegen- ■over staat in andere landen het Bolsje wisme dat aanvankelijk door zijn bloed dorstig optreden hevige afkeer wekte, een afkeer die echter gestadig vermindert nu de plompe kozakkenlaarzen worden ver wisseld met de gelakte salonschoenen en nu inplaats van de gruwelijke uitwassen, meer aandacht wordt geschonken aan de niet minder heillooze, maar wel minder schrikwekkende beginselen. Socialisme en Bolsjewisme, ze vormen samen eeii geweldige macht, die wanneer het eenheidsfront tot stand mocht komen, wel in staat is de wereld te doen sidderen. En dat temeer omdat liberalisme en fascisme en welke isten en cisten er nog meer mogen wezen, niet in staat zijn tegen deze opdringende machten tegenstand te bieden omdat ze met hen op hetzelfde on- geloovige revolutie-standpunt staan. Wie een oogenblik rustig nagaat wat er in ons volksleven en met name in onze Indien en de Oostersche landen woelt en werkt, die zal niet kunnen ontkennen de noodzaak da.t alle belijders de handen in een slaan om de dreigende gevaren af te .wenden. Alle belijders. De Protestanten, voor wie dit woord meer is dan een ijdèle klank, maar in wien het protestantsch beginsel vleesch en bloed is geworden, wel in de eerste plaats. Maar ook de Roomschen mogen in dit bondgenootschap niet ontbreken. Zoo heeft Groen van Prinsterer, op wien men zich in deze dagen zoo gaarne be roept, het reeds gezien toen hij schreef: „Het groote onderscheid is niet Roomsch en on-Roomsch, maar geloof en ongeloof". En elders: „Ik acht goede verstandhou ding tusschen Protestanten en Roomsch- Katholieken een der gewichtigste aangele genheden voor het land. Ik heb ten allen tijde getoond, toenadering te verlangen". En in dit gevoelen stond Groen niet alleen. Bekend is het woord van Professor van Oosterzee: „Straks zal het niet zijn de kwestie van Roomsch of on-Roomsch, maar over alle muren van kerkgenoot- schappelijk verschil zullen de geloovigen elkaar de hand reiken om te kunnen be staan in den grooten strijd tegen elk ge openbaard geloof". Ook de bekende Vinet heeft hierop de aandacht gevestigd toen hij schreef: „Ka tholieken, uwe gevaren dreigen niet vanuit het Protestantisme. Protestanten, uwe ge varen dreigen evenmin vanuit het Katho licisme. Gij hebt gezamenlijk een anderen vijand. Die vijand is het atheïsme, dat uit den boezem van confessie van allerhande ideeën en uit het tumult van allerlei harts tocht zijn afschuwelijken kop omhoog steekt en welvoldaan rondziet in een we reld zonder geloof". En om geen andere aanhalingen te doen, Dr A. Kuyper heeft op meesterlijke *llzo de verwantschap met Rome, die in e? Semeenschappelijken strijd tegen on- f i -ij11 revolutie tot uiting moet komen betuigd t06n in zijn Maranatha Wordt üonizSerdaigavond a.s. vervolgd. Revolutie eenparig de wederkomst des Heeren, zooal niet bespotten, dan toch ig- noreeren, belijden ook onze Roomsch-Ka- tholieke landgenooten met ons: „Vanwaar Hij wederkomen zal om te oordeelen de levenden en de dooden". Het Marana- t h a leeft ook bij hen. Ja, wat meer zegt: ook bij hen ligt achter dat Maranatha dezelfde achtergrond van overtuigingen en feiten. Zij en wij erkennen dat alle gezag en alle macht ook op aarde uit God vloeit en gegrond is in het feit der Schepping. Ze belijden met ons, dat God ook in het staat kundig leven der volkeren op buitenge wone wijze zijn wil geopenbaard heeft, en dat diensvolgens vorst en volk aan dien wille Gods gebonden zijn. Ze zeggen, wat gij zegt, dat deze God zijn eeniggeboren Zoon in de wereld gezonden heeft, en hem, als loon voor zijn kruis, de Middelaars- kroon op het hoofd heeft gedrukt. En ook zij betuigen, evenals gij, dat deze van God gezalfde Koning nu zit aan de rechter hand Gods; van dien Troon der Majesteit het lot van volkeren en staten regelt, en eens in het einde der dagen weder zal ko men, om alle volk en alle menschheid te dagen voor zijn rechterstoel." Wij moeten en mogen de verschillen met Rome niet verdoezelen. Alberdingk Thijm, de Roomsche dichter, heeft de verhouding zeer juist geteekend toen hij van Da Costa sprak als „strijd genoot, mijn vriend en vijand tevens". Vijand tevens. Maar ook strijd genoot en vriend. En de vriendschapsband trekt te sterker naarmate ongeloof en revolutie driester het hoofd opsteken en het gemeenschappe lijk gevaar meer gaat dreigen. Vooral in deze onrustige dagen, nu het antipapisme hoogtij viert en een deel der rechtsche groepen met de linksche partijen een oogenblik eene strijdlinie vormde, is rustige bezinning noodzakelijk. En dan zal blijken, dat het noodig is, meer dan ooit noodig, dat de breuke in het rechtsche front wordt hersteld en dat alle rechtsche groepen gezamenlijk zich keeren tegen de dreigende macht van ongeloof en devolutie. De verbroken samenwerking kan niet onmiddellijk worden hersteld. De kortste weg zou hier de langste kun nen blijken te zijn. Maar wel is het noodig dat bij alles wat gedaan wordt of ook niet gedaan, dit doel steeds in het oog wordt gehouden. De Rijksmfrfdeleirc. D*e maand Maart wals, de omstandig heden in aanmerking genomen, voor bet Rijk een bijzonder vooirdeelige. Et" vloei de niet minder 'dan 4,2 miljoen meer in de Schatkist. Bijna alle middelen werkten mede omi dit goed© resultaat te bereiken. Zeer aan zienlijk waren de accrèSsen van de Re- gistratiei, Suceessiei- en Invoerrechten. Eerstgenoemden sprongen van 1,6 of 2,1 miljoen, de Successierechten van 3,6 op 4 miljoen; de Invoerrechten zelfs Van 3,3 op 5,7 miljoen. In totaal een vermeerde ring op deze drie van 3,3 miljoen. Die Grond-, Personeel- en Inkomsten belasting gingen eveneens bevredigend vooruit; de laatste zelfs met een half miljoen, een vermeerdering, daarom ook van belang, omdat deze heffing de ge meentelijke financiën voor een groot ge deelte beheerscht. Ook de Vermogensbelasting steeg weer met ruim -een en een kwart ton, een lichtpunt te meer in ial de financiëele misère. Met de accijnzen was de Staat de afgeloopen maand tamelijk gelukkig. Die Tabak-accijns schijnt het normaal spoor meer en meer te naderen, ditmaal met een eocoedent van nagenoeg een half miljoen (1.721.26 miljoen!) Ook de Bieraccijns bleef stijgende, terwijl het Geslacht in Maart weer ©en goed figuur maakte met ©en hoogere opbrengst van 1,4 miljoen; een reuzensprong voor wie zich herinnert, dat deze accijns in Maart 1925 die van Maart 1924 met ruim 60' mille had over troffen. Ook de Wijn wist in Malart weer zod ruim te vloeien, dat de opbrengst die van Maart 1925 met nagenoeg een halve ton overtrof. Die opbrengst van het eerste kwartaal van 1925, welke reeds ver boven haar gelijknamige periode van 1924 uit ging, werd nu reeds door die van het nu gepasseerde trimester met ruim een halve ton overtroffen. Alleen de Suiker- en Gedistil leerd-accijnzen gingen terug; terwijl de Zout-accijns ongeveer stationair bleef. Een kleine verhooging bracht de Divi dend- en Tantièmebelasting. Toch staat 't met deze belasting, een der waarde- meters voor den stand Van het zaken leven, nog lang niet gunstig.- Kon ©ver het eerste kwartaal van 1925 nog een avans hoven dat van 1924 gehoekt wor den van twee ton, bij' dat van 1925 iS het eerste kwartaal van 1926 terugge gaan met een bedrag dat het aVans van 1925 te niet doet niet alleen, doch het totaalbedrag van 1926 nog een halve ton beneden dat van 1924 -doet terug', zinken. Hetzelfde kan opgemerkt worden bij vergelijking van de verschillende opbreng, sten der Zegelrechten; steeds schom melingen. Ditmaal ging de opbrengst van dit middel ver beneden die van Maart 1925 toen: 2,3 thans' slechts 1,7 mil joen, zelfs nog een ton beneden de ra ming! en dat terwijl in Maart van het vorige jaar, blijkbaar dank zij' de vele emissies, de opbrengst die Van Maart 1924 met acht ton had overtroffen. Een flinken sprong vooruit maakten ook de Domeinen: van '216 op 449 dui zend. Ook de Loodsgelden blijven zich in de stijgende lijn bewegen; ditmaal was het accres, weer 34 duizend gulden hooi. ger, hetwelk duidt op toenemende scheep vaart, evenals de> zij 't ook geringe, stij ging van het Statistiekrecht (353 op 361 mille 1) op iets' levendiger handel wijst. Wij' noetmden reeds' onder de terug gegane opbrengsten die van Suiker en Gedistilleerd; beiden raakten ruim een ton bij die van Maart 1925 over die zelfde middelen ten achter. Bij laatstge noemd middel moet de drankbestrijder wel beginnen te twijfelen of hij hij dezen teruggang, die den belangstellenden lezer van „De Rijksmiddelen" telkens weer op valt, over dit resultaat wel mag blijven jubelen. Immers er is aanleiding tot de vraag of deze permanente vermindering niet meer vrucht is van fraude dan wel van geringere consumptie. Hoe dit ook zij, er zit iets onaangenaams in den te hoogein accijns, die de fraude zoo sterk in de hand werkt, terwijl het toezicht op den sluikhandel dO'Or de moderne verkeersmiddelen ernstig wordt bemoei lijkt. Evenals vorig jaar moet dan ook ten bewijze van dit laatste wederom' vastge steld worden, dat de opbrengst van de Suiker over de eerste drie maanden van 1925 die van het Gedistilleerd aanmerke lijk overtreft, niettegenstaande den hoo- gen accijns, die van dit middel wordt ge heven. Nu moet iedereen een flesch "A AKKER's aTI in huis hebben. Vannacht nog kunt gij dat beroemde huismiddel noodig hebben, voor Uzelf of voor Uw kinderen. Oorzaak valn bezorgdheid. Zaterdag is Mussolini van zijn reis naar Tripoli teruggekeerd- De algemeene indruk is, dat deze reis naar Tripoli voor meer dere Staten een oorzaak is van bezorgd heid. Dat paradeeren met die. zwarthem- den en die gezwollen redevoeringen van Mussolini hadden blijkbaar een bedoeling. De wereld moest weten, dat het fascis tisch Italië niet tevreden was met zijn bescheiden deel en een grootere plaats opeischte, in het bijzonder in het gebied van de Middellandsehe Zee- Die men taliteit is niet bevorderlijk voor de door werking der vredesgedachte -in Europa- Natuurlijk vraagt men zich af: van wie :mc©t Mussolini jets hebben? Van meer dere zijden wordt de meening uitgespro ken, dat Italië zich "wil nestelen in de Levant. Het wil zijn geluk beproeven in Klein-Azië- Dat zou uitloopen op een oor log met Turkije- Voorts meent men, dat Mussolini contact houdt met den Griek- schen dictator Pangalos- Het is bekend genoeg, dat Griekenland nog een appeltje met 'Turkije heeft te schillen! Volgens berichten uit Constantinopel zijn de lichtingen 1920'26 onder de wapenen geroepen. In politieke kringen te Angora schijnt men zich bezorgd te maken over een nieuw bondgenootschap tusschen Italië en Griekenland en ver wacht men, dat Italië een aanval in Klein- Azië voorbereidt. De Turksche bladen ver klaren, dat de regeering te Angora de ge beurtenissen opmerkzaam gadeslaat en die veiligheidsmaatregelen zal nemen, welke in verband met den toestand noo dig zijn. Volgens andere berichten spreekt de regeering het oproepen van de oude lichtingen tegen, en zou het slechts gaan om het oproepen van nieuwe recruten. Bomaanslag op een Chineesch dorp- Uit Hongkong wordt gemeld, dat 20 per sonen gedood en 150 gewond zijn bij een bomaanslag in het dorp Kokshoen, in het Zuiden van China. Een bende roe vers had zich van het dorp meester ge maakt. De rooverhoofdman had 1000 pond geëischt; de bevolking weigerde. Daarop wierpen zijn mannen in eene houten schouwburg gedurende eene Uitvoering1 7 bommen. Er ontstond een paniek, waar van de aanvallers gebruik maakten om te ontkomen. Korte berichten. De broodprijzen te Antwerpen zijn weder verhoogd- Het gewone menagebrood kost nu 2 frank per kilogram, het luxe brood 2 frank per 900 gram- Een gevolg van de inflatie! Een telegram uit Honoloel'oe meldt, dat er een overstrooming van lava uit eea der vulkanen heeft plaats gehad waardoor in het stadje Kona vijftig huizen mee gesleurd en verwoest zijn- Hst lot va* ongeveer 100 inwoners is nog onzeker- In bijna alle steenbakkerijen van de Antwerpsche Kempen hebben de arbei ders het werk neergelegd- Het geschil loopt over een loonkwestie. Bij het 'dorp Creusen in Saksen is een motorrijwiel met twee berijder? tegen de gesloten boom van den spoor weg-overgang gereden, op het oogenblik dat de sneltrein Dresden-Elsterwerda pas seerde; de machine vernielde de afsluiting en werd door den trein gegrepen- Beide berijders waren onmiddellijk dood- Volgens een bericht uit Beiroet zijn thans 15000 man Fransche troepen ge concentreerd ten Zuiden van Damascus. Deze troepen worden gereed gehouden voor een opmarsch naar Soeweida, de hoofdstad der Drusen. Van daar uit wil men het geheele Drusen-gebied onder werpen. De Radio-omroep. Gisterenmiddag heeft de Staatscommis sie, welke den minister heeft te adviseeren met betrekking tot de taak, welke de Staat ten aanzien van den radio-omroep heeft te vervullen, vergaderd, tot betrekking van haar eindrapport. Niettegenstaande een langdurige zitting is de commissie met de definitieve vast stelling van den inhoud van haar rapport niet geheel gereed gekomen, hoofdzakelijk as gevolg van het feit, dat de politieke en religieuze tendenzen, welke in de com missie zijn vertegenwoordigd, zich thans nog scherper dan in vorige bijeenkomsten deden gelden. De commissie zal dan ook a.s. Maandag opnieuw bijeenkomen. Intusschen is toch over de hoofdlijnen van het rapport over eenstemming verkregen- Deze komen hierop neer, dat de com missie adviseert op te richten' een' N-V, Nationale Draadlooze Omroep, welker aan- deelen gehouden worden door gequalifi- ceerde Omroep-Instituten- Deze maatschappij zal voornamelijk heÊ recht van broadcasting in ons land be zitten. Aan haar hoofd komt te staatt een Raad van Beheer, bestaande uit zes leden aan te wijzen door, de gekwalifi ceerde Omroepinstituten en bijgestaa* door een regeerings-adviescommissie- De Bedoeling is, dat drie leden van den Raad van Beheer zouden kunnen gerekend wor den tot de rechterzijde, drie tot de linker zijde- De Raad van Beheer benoemt den directeur der N. V. Gequalificeerde Om roepinstituten zullen van de Omroep-Miji wekelijks gedurende één avond per week het gebruik van een zender kunnen vor deren en voor de kosten ter inrichting hunner programma's vergoeding ontvan gen uit de kas der Maatschappij. Deze vindt haar middelen uit een door den staat te heffen Omroep-retributie voor elk volledig radio-ontvangtoestel. In de bijeenkomst van a.s. Maandag hoopt de commissie tot volledige vast stelling van haar rapport te komen. Goedkoope treinen op Zondag. Door den heer Duymaer van Twist zij* tot den Minister van Waterstaat de vol gende schriftelijke vragen gericht: lo- Is het juist, dat de directie van de Nederland scbe spoorwegen heeft be kend gemaakt, dat Zondag 18 April tegen verlaagd tarief een extra-trein zou loopea van Amsterdam naar Tiel en van 's Gra ve nhage naar Tiel? 2o. Indien deze vraag bevestigend wordt beantwoord, is de Minister dan bereid, maatregelen te nemen, waardoor het uit lokken van de directie van de Neder- landsche spoorwegen van vermeerderd reizigersvervoer op Zondag voor den ver volge wordt voorkomen? Parlementaire arbeid- Vandaag wordt de parlementaire mole» weer op gang gebracht. Het voorneme*' schijnt te zijn om met een heel kort Pinksterreces door te werken tot Juli- In dien tijd kan er dus nog wel iets ge beuren- Het zijn twee volle maanden. Men moet er zich intusschen niet te veel' van voorstellen. De interpellatie-W'Oede is reeds losge broken en een groot deel van den tijd zal hiervoor vrijwel onnu tverbruikt worden- Men kan den indruk niet van zich zet ten, dat meer dan één Kamerlid de Re geering vragen stelt, zoowel mondeling als schriftelijk, om de aandacht van het groote publiek op eigen partij te vestigen- Werd in verkiezingsdagen niet uitdruk kelijk een niet-herkozen Kamerlid aanbe-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1