Aanbesteding. Burgerlijke Stand. Rechtszaken mg wegsa eg k!| ïarMterisltteB, Bank voor Zeeland Men krijgt bij ons de uiterst mogelijke waarde voor het geld. Iedere 14e kooper krijgt zijn koopbedrag ten volle terug. f 16.50 f 22.50 f 32.00 f3.75 f 39.00 Goes. Coöperatieve Beetwortelsuikerfabriek te Zevenbergen. grijpskerke. Opneming Wegen en Voetpaden met de Kunstwerken. Zaterdag 1 Mei 1926, aanbesteden het bouwen van een nieuw gedeelte Veilingsgebouw, groot 989 M2. met bijko mende werken. Gemeente Ritthem. Men verheugt zich in ieder geval als men de Kleeding voor zich of^zijne kinderen koopt in Magazijn „Nederland", want nog nooit heeft eenig Kleeding- magazijn zich zóó ingespannen om zijne begunstigers tevreden te stellen ais wij thans doen ter gelegenheid van de herdenking van ons 70-jarig bestaan. Maakt eens uwe keuze uit de navolgende ongeëvenaarde aanbiedingen. Heeren Costuum Jongens- Sport-Costuurris Heeren Costuums Jongens- Sport-Costuums Hoeren Costuums Matrozen-Pakjes Heeren Costuums Heeren- REGENJASSEN PRACHTIGE COLLECTIE DAMES- EN MEISJES-REGENMANTELS. 2.75 3.50 en 4.50 5.50 en 6.50 „CREPOLINE-HEMDEN" Steeaeakamer» nvat, die in het }rden aaagetrof- 3n de amdere af- leling, noemt de aanwinsten va* Seeuwscfce Klee- le Man, doet o.a. irijven Tan den enhoven te Ma- schap, die er op e in vele Spaan- ring der boeren- etroffen, groote it de Zeeuwsche uit enkele toege- 3. De vraag rijst noopen naar Zee- j ze van hieruit uen. Eigenaardig 3k op een ander ederdrachten in gelijkenis daar- de conservatrice uit Limoges, een ils gelijk aan die,. Scliouwsche en ledekken en zij verhand bestaat, in de aanwinsten ede, dat de klee- vernieuwd wer- ig bleek. Met zorg n verder behoud ce van het munt- M. G. A. de Man, oor die verzame- geweest. verslag van de he Folklore, geeft at eener enquête euwsch Gostuum Walcheren en Z- at reeds eerder deze onder-ver- Meerkamp van men aan het eind hel wat wenschen maar het bestuur bij het overdra- opvolgers zeggen et het brandende rier vertelt: „Le ore". Het is wel en op dit oogen- ijden aan de toe- ift in een der bij- ootschap eens op- ïenscliap het leven [gekeerde van dit ig ook waar: het wetenschap of we en secretaris, den wan Embden, ont- den 70sten ver van de conserva- ningen en van de G. A. de Mat, en dag als huldeblijk ip van de uitgave rvatrice over den Ier en graveur Jo- ing een groot aan- sommige voor de groot belang. Zoo dat mr J. Loeff, ten derden male dien onder But- ke zinrijke schen- kunnen aanwak- ;eheele gewest be- hoog op prijs ge- rt aan de liberali- grondslag ligt, is en reeds onmidel- an den vluchtberg cultuurresten be- .usverre schaarsch nst van groot be~ irzameling kleede de familie Mulock welke kleeding- leschreven worden de conservatrice .chten. Ook herin- et afbreken van de eeuwsche klooster Vagtekerke, dat z.i- irdige gebeurtenis- hoogst merkwaar- omvangrijke over- eeuwen zoo maar ■den weggebroken,, st weder eens hoe it de langverbeide srking wordt ge- ecretaris brachten ens den vloed van het zeewater ver- ,nde bij Krabben- huizen en wegen rkennen en de ho~ cherven en andere- wel zeer wensche- ijke ondergeloopen tematisch worden irloor het Genoot- directeuren en 8 meene vergadering 35 het lidmaat- Genootschap telt scteuren en 584 le- 1, 61 en 575. ielandia Illustrata, deelt mede, dat vond zich gedu- jwel onafgebroken opnieuw beschrij- erzameling, waar- ring van den atlas aanwinsten waren «nvangrijk. or der Steenenka— n >r, llaar de ontwikkeling voltrekt zich niet altijd harmonisch en onze tijd levert daar van verschillende voorbeelden to over. Verontrustende verschijnselen in de sa menleving zooals de mislukking van Duilschland's toetreden tot den Volken bond, de tijdelijke stuurloosheid van ons staatsbestel, de bekende wrijvingen op geestelijk gebied, mogen en moeten syirrp- tomisch worden opgevat; het oude denken beheerscht en begrijpt niet meer de nieuwe toestanden. De leiders der groe pen 'denken te veel in onwerkelijke ab stracties; zij streven volgens ouderwet- schen trans naar het integreeren, het ab soluut maken, bet aan anderen opleg gen ran subjectieve opvattingen. Maar de gevolgen dezer denkfout, de verkapte oor logen, werken door verspilling van ener gie en hersenschors dermate verniekgend, dat de mensehheid uit drang tot zelf behoud, in bitteren nood, gebracht wondt tot verandering van hare denkwijze. Het relativistische denksysteem, dat de abso lute onderlinge afhankelijkheid der ver scheidenheden leert, ligt reeds een eeuw kant en klaar, maai' omstreeks 1800 wa ren de afzonderlijke wetenschappen nog niet ver genoeg gevorderd, om daarvan gebruik te kunnen maken. Het was het omgekeerde van den toestand dien wij tegenwoordig beleven. D|e natuurphiloiso- phia werd tijdelijk op zij gezet, het proef ondervindelijke onder zoek vierde hoogtij en de feitenkennis groeide fabelachtig. Thans wordt na en> tengevolge van de triomphen en rampen der 19e eeuw de noodzakelijkheid van relativisliisteh begrip toeer en meer ingezien. Merkwaardig ge noeg kwam de groote physicus en mathe maticus, wiens naam reeds tijdens zijn leven- legendarisch zal worden en een symbool is van de rotsvaste eenheid der interdependente verschijnselen, tot zijln wereldschokkende ontdekkingen langs den zoo lang versmaden en gesmaden weg der deductie. Zal dit nieuwe denken de ver worven cultuurgoederen der wereld red den, dan moet het eerst de wereld zelve doordringen. In Italië wordt het tegen woordig in do formuleering van Hegel Grace op d© lycia onderwezen aan toe komstige Universiteitsbezoekers, wien reeds in de lagere school een basis van redelijk denken is bijgebracht door .onder, richt in de leer van het Christendom, culmineerend in het begrip der Blrie-een- heid. Dat bij ons te lande de aanhangers der formuleering Hegel-Bolland nog steeds worden gehekeld, is niet erg, mits slechts de verschillende wetenschappelijke stroo. min gen zich tijdig van hun samenhang bewust worden. Prof. Huizinga heeft in den laatsten tijd herhaaldelijk een denk beeld naar voren gebracht, dat eerst door Gomta in Frankrijk, daarna door Lamp recht in Duitschland is gepropageerd. Het is het denkbeeld, dat er een intellectueele algemeene stemming of diapason van ieideren tijd, althans van ieder culluurtijd- perk bestaat waaraan zich niemand ont trekt. Hoe ook het diapason, zij van den tijd, dien wij hebben doorleefd, het thans aanbrekend tijdperk zal wel staan in het algemeene teeken van het relativisme. Is dit diepere besef van de werkelijkheid eenmaal algemeen aanwezig, dan zal de geweldige hoeveelheid intellectueele krachten zich kunnen coördineeren. Eerst dan kan tot het algemeen bewustzijn ko men, dat grenzen niet alleen scheiden, maar tegelijkertijd verbinden. Dian zal men inzien, dat kapitalisme en socialisme el kander eerder in- dan uitsluiten; dat alle eindigheden processen zijn, en vier afme tingen hebben, omdat zij niet alleen hare eigen lengte, hoogte en breedte, maar ook halar eigen tijd bezitten. „Das Rnd- liche hat einen Anfang, aber keinen Abso luien gein e Ze it fangt mi t ihm an", zegt reeds Hegel. Dlau ook zal dui delijk worden, dat vrijheid in werkelijk heid slechts kan worden gedacht als zelf- beheersching en dat ziel (of functie) en geest (of oneindigheid) niet mogen wor den verward. De groote vraag voor het Genootschap in het komende lustrum meer dan in het afgeloopene, lijkt nu deze: hoe kan het bijdragen tot de verspreiding der relativistische denkwijze, tot de ge woonte om te denken in verhoudingen en met In doctrinaire eenzijdigheden? De prognose is in zooverre gunstig, dat alle vakken van wetenschap onder de leden zijd vertegenwoordigd en dat een voort durend aangroeiende kring deelneemt, aan de werkzaamheden, een kring, die bcseid zal zijn tot rustig overleg. Lijdt dit over leg te zijner tijd tot een gemeenschappe lijke opvatting dan zou naar buiten in vloed kunnen worden uitgeoefend op de richting van het onderwijs onzer zonen en dochters, aan wie de toekomst behoort, Een schoone taak is voor het nieuwe be stuur weggelegd. Alvorens zijn verslag te eindigen, her innert de secretaris met woorden van groote waardeering aan alles, wat de scheidende voorzitter, dr D. Schaute, die niet herkiesbaar is, voor het Genoot schap beeft gedaan tijdens zijn 5-jarig presidium en brengt hem hartelijk dank voor de uitnemende wijze, waarop hij zijn waardigheid heeft vervuld. MIDDELBURG. Overleden: J. A. P. Buijs, 83 j., geh. met J. M. Janssen. GOES. Geboren: Antonins Lambertus Maria, z. r. Lambertus Franciscus Roos en Mar- garetha Wilhelmina Maria Rijk. Rotterdam, 19 April 1926- Veemarkt. Aanvoer 526 vette Run deren, 257 vette Kalveren, 286 Schapen en Lammeren, 1220 Varkens. Prijzen per halve E.G. Koeien 32.5, 45—47.5, 53— 56, Ossen 42, 47, 53, Vette Kalveren 55, 72.5, 8587.5, Schapen, binnenl. 31, 36 buitenl- 45, 48, 52, Lammeren f30—f42 pe rstuk, Varkens 38, 39, 40. Koeien en ossen aanvoer redelijk, han del tamelijk, prijzen iets flauwer. Een enkele pnikbeste koe IV2 cent boven no teering. Stieren aanvoer matig, bijna geen handel, geen noteering. Vette kal veren 'aanvoer ruim, handel traag, prij zen over 't geheel iets lager. Puikbeste 5 ct boven noteering. Schapen en lam meren aanvoer kort, handel tamelijk, oude prijzen konden bedongen worden, Var kens aanvoer flink, handel slecht, prij zen voor alles lager- Enkele puikbeste vleeschvarkens 1 cent boven noteering. Voor zouters werd tot 45 cent en voor Londen tot 47 cent besteed- Vermoedelijk slechte afloop. Zaden- Blauw Maanzaad f 70f 75, Karwijzaad f 22f 22.50, Lijnzaad (blauw) f 15.50f 16, Lijnzaad (wit) f 18f 19, Ka nariezaad f 16f 17, Koolzaad f 24f 27. Vlas. 17500 K. G. blauw f0.95—f 1.40 5000 K-G. wit Zeeuwsch f 0.90f 1.10, 8500 K-G. Holl. geel f 0.95—f 1.40, 7000 K.G. Groningsch f 1f 1.25, 800 K.G. Dauw root f0.90f 1.15. Aardappelen- Brielsche Eigenhei mers f2.25f 3.20, Z. Eigenheimers f 1.80 f 2-50, Zeeuwsche Bonte en Blauwe f3-80f4.40, Poters flfl.50, Red Star f 2.302.90, Bravo's f 2.803.50, Winter- malta's 6.58.5, Malta springs 1720, per K. G. Eieren 56. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 14 April 1926. Door het Kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens: overtreding warenwet: G. P., Domburg f 100 b. s. 60 d. h.met een motorrijtuig met grootere snelheid dan 20 K.M. per uur op een weg binnen de be bouwde kom rijden: P. W., Vlissingen f25 b. s. 25 d. h.straatschenderij1: M. B., Mid delburg f 15 b. s. 4 w. t.over een rijwiel pad vee drijven: J. J. G., Heinkenszand f10 b. s. 10 d. h.dronkenschapJ. v. D., 2 maal f 15 b. s. 2 maal 15 d. h., L. I. H-, f5 b. s. 5 d. h., beiden te Koudekerke, A. B., f10 b. s. 4 w. t.; A. F. G„ f 15 b. s. 15 d. h.; L. M., C. P., C. P., ieder f5 b. s. 5 d. h., allen te Middelburg, A. M,. Souburg, f 5 b. s. 5 d. h.fietsen zonder licht J. V., J. C. d. B„ Serooskerke, en P. S., Meliskerke, ieder f5 b. s. 5 d. h., J. M. d. R., Middelburg f 3 b. s. 3 d. h., J. C., Zoutelande, f3 b. s. 1 w. t.P. J. B., Grijps- kerke, teruggave ouders zonder toepassing van straf; fietsen, zonder rem: C. B-, f3 b. s. 3 d. h.; een voorwerp op verboden tijd uit kloppen W. C. H., Vlissingen f3 b. s. 3 d'. h.in de gemeente Vlissingen als be stuurder op een voetpad rijden, dat door eenïg zichtbaar toeken, als zoodanig kenbaar is: J. D. J. en J. W. S., Vlissingen, J. L., Koudokerke, ieder f3 b. s. 3 d. k. overtreding tramwegreglement: E. M., So«- burg f3 b. s. 3 d. h.een trekdier onb» heerd laten staan: J. M., Souburg f3 b. g. 3 d. h.overtreding arbeidswet: P. d. V., Veero 2 maal f2 b. s. 2 maal 2 d. h.; met een rijwiel zonder noodzaak de linker zijde van den weg houden: G. A., J. L., P. V. en C. L., Middelburg, P. M., J. A. d. V., Ritthem, J. v. G., G. J. W|. en P. W., Vlissingen, allen f3 b. s. 3 d'. h., L. r. R., Vlissingen f2 b. s. 1 w. t.verwekken van nachtrumoer: L. H. en A. B., Westkapeüe, ieder f 5 b. s. 5 d. h.met een rijwiel in verboden richting rijden: J. J. G., Middelburg f 5 b. s. 5 d'. h.fietsen op zoodanige wüze dat de veiligheid van het verkeer wordt in gevaar gebracht: E. F., Middelburg f5 b. s. 5 d. h.met een voertuig zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: II. .1. M. en K. S., Vlissingen, ieder f3 b. s. 3 d. h.; niet op eerste vordering van een ambtenaar zijn nummerbewijs vertoonen: L. M., Borssele f3 b. s. 3d. h.fietsen zonder met een hand de stuurstang vast te houden: H. R., Middelburg f2 b. s. 2 d. h.met een rij wiel binnen de bebouwde kom in een bocht niet de rechterzijde van den weg houden J. C. A., Biggekerke f3 b. s. 3 d. h.P. J. K., Zoutelande f 3 b. s. 1 w. t.met een voertuig binnen de bebouwde kom in een bocht niet de rechterzijde van den weg hon den A. K., Biggekerke f 3 b. s. 3 d. h. fietsen zonder bel: J. L., Middelburg en A. B., Koudekerke ieder f2 b. s. 2 d. h. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Naar waarnemingen in den ochtend ran. 19 April, medegedeeld door het Kon. Meteor. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 758.8 te Seydisfjord, laagste 738.5 te De Bildt. Verwachting tot den avond van 20 April: Krachtige tot matige Westelijke tot Zuidwes telijke wind, zwaarbewolkt met tijdelijke op klaring, waarschijnlijk nog regen of hagelbuien en kouder. Later iets zachter. Hedenmorgen 10 u. 20 geseind aan de posten van Delfzijl tot Hoek van Holland Wordt verwacht storm uit het N. W. Zoo de Heere hun het leven spaart, hopen onze geliefde Ouders, Behuwd- en Groot ouders JACOB PQUWER en JANNA BOSTELAAR, op Vrijdag 23 April hunne 40-jarige Echtvereeniging te gedenken. Hunne dankbare Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen. Middelburg, April 1926. Heden overleed onze ge liefde Moeder, Groot- en Over grootmoeder CORNELIA BAKKER, Wed. Jacs. van Damme, in den ouderdom van ruim 78 jaar. Uit aller naam, D. VAN DAMME. Wolphaartsdijk, 18 April 1926. Voor de talrijke blijken van deel neming, ondervonden bij het over lijden van onzen geliefden Zoon en Broeder WILLEM, betuigen wij onzen hartelijken dank. Uit aller naam, P. STAAL. A. STAALSlabbekoorn. Goes, 19 April 1926. Op de Jaarlijksche Algemeene Vergadering van Aandeelhouders, gehouden op 17 April 1926, werden de Balans en Winst en Verlies rekening over 1925 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op f 40. per preferent en f 50.per gewoon Aandeel. Het dividend is vanaf heden betaalbaar op dividendbewijs No. 3 ten kantore der Vennoot schap te Goes, bij hare Correspon dentschappen en bg de Firma THEOD. UILISSEN te Amsterdam. DE RAAD VAN COMMISSARISSEN. Oproeping voor de Algemeene Ledenvergadering te houden te Roosendaal op Donderdag 29 April 1926, des voormiddags li1/, uur in de zaal „De Unie" van den heer CHR. ORTHEL. Agenda: le. Opening. 2e. Notulen. 3e. Mededeelingen door den Voorzitter. 4e. Statutenwijziging in verband met de „Wet op de Coöperatieve Vereenigiogen 1925". 5e. Bestuurs-voorstel tot het bouwen eener Pulpdrogerij. Namens het Bestuur, C. P. VOGELAAR, Voorzitter. L. VAN ROEIJ, Secr.-Penningmeester 1 D* «nlgc op wetenschappelijke wijze bereid* blauwe pasta roe het bestrijden van ontsteking aaa het randvleesch Prijs per tube 65 ets. 6. T1ELENS. Tilburg (Petbox 45) Aanvangende 27 April a.s. Het Bestuur der Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland" te Boes, zal op des v.m. te II uur, ten kantore in het Veilingsgebouw te Goes, Bestek met teekening ad f 5. per stel, franco per post f 5 20, van Maandag 19 April af verkrijgbaar bij mej. N. CRUCQ, Pitmanschool, Goes. Inlichtingen bij C. VAN MARIS, Architect, Goes. ME IE ALLE imEZICITEE! Ons prachtig whipcord of fantasie Prachtige van 6—12 jaar vanaf f 5.75 Onze weergaloos mooie en soliede in onovertroffen verscheiden heid van kleuren en dessins Prachtige van 12—17 jaar vanaf f8.75 Het toppunt van concur rentie in blauw serge, bl. radio, ge streept en radio whipcords Prima geheel gevoerde vanaf Onze fijne kamgaren en andere met paardenhaar en prachtige voering voorziene 12.— 16.— 19 24.— 28.32.36.enz. Onze Tip-Top aanbieding HEERENHOEDEN, alle kleuren en modellen, Prima Melange Hoeden Prima Haarhoeden 7.50 Wettig gedeponeerd 18 prachtdessins, schitterende kwaliteit, met extra boord \nnij: nde 26 April e.k.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 3