167 46e Jaargang Maandag 19 April 1926 EERSTE BLAD. Uit de Prnratfiie. KViOTTA^ «MR44.-REEP; Beter dan 6oed: DE BESTE: Kertaleaws. Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Drukkers-Exploitanten: BOSTERBAAM LE COINTRE GOES Bureaux: Langs Vorstsïraat 6870, Kees Tel.: Redactie no. 11; Administratis no. 5Ï Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 25S De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersf 0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korfing. «53 DE CHRISTELIJKE RELIGIE EN HET CALVINISME. De christelijke religie in historisch vast- staanden zin is een wereldbeschouwing, die den geheelen mensch beheerscht naar lichaam en ziel. In haar eenigen troost •mvat ze heel het leven en laat geene dee- Mng toe van liet leven der ziel apart en het leven van het lichaam apart. Ze treedt den mensch voor, naar den vollen omvang zijner woorden, gelijk Dr Kuyper zoo schoon ontwikkelt (E Voto p. 8 en 9): „Geen valsch spiritualisme dus, als wa re het geloof alleen voor de ziel, en als had de godzaligheid alleen maar eene be lofte voor het toekomende leven. Tegen zulk eene opgeschroefde en onware voor stelling van het heil des Heeren staat de kalme, nuchtere belijdenis onzer christe lijke religie lijnrecht over. Een religie die in de opstanding des lichaams Ghristi roemt, roemt dat hij lichamelijk ten hemel voer; en nu nog in ons vleesch leeft, om voor ons te bidden; en dus op alle manier, naar luid onzer confessie (belijdenis) leert, „dat onze zaligheid ook aan de waarheid zijns lichaams hangt", moet zulk eene spi ritualisme uit beginsel bestrijden. De „we deropstanding des vleesches" werpt heel deze valsche theorie dan ook omver. Ook het lichaam heeft wel terdege eeuwige be- teekenis. Ook verheerlijking van het nu zoo diep gevallen lichaam zal wel terdege eens het deel van Gods kinderen zijn. En in de zalen des eeuwigen lichts zal niet een vaal onwezenlijk schimmenrijk, maar wel terdege een Paradijs Gods en een Nieuw Jeruzalem ons menschelijk besef verrukken. Die eenheid mag dus niet gebroken. Ons lichamelijk en geestelijk bestaan maken saam ons wezenlijk bestaan uit. Onlicha melijk te zijn is het eigenaardig bestaan van een engel. Mensch, en dus niet engel, maar meer dan engel te wezeq, eischt de lichamelijkheid er bij. Deze eenheid nu ligt voor het geloof daarin geheiligd, dat een kind van God, zoo voor lichamelijk als voor zijn gees telijk bestaan, eenzelfden troost bezit. Het is niet: Christus de troost voor de ziel en voor het lichaam een andere troost. Neen, maar voor lichaam en ziel saam eenzelfde troost. Beide malen de Christus. En ook dit niet zoo, dat Christus op andere wijs en door tweeërlei verlossingswerk, de eene maal de Verlosser van uw lichaam ware en de andere maal de Verlosser van uw ziel. Ook dit zou weer de eenheid breken. En daarom heet het zoo kernachtig dat „voor lichaam en ziel bei" de eenige troost beide malen in hetzelfde ligt, dat ik zooals ik ben en besta, des Heeren ben. Dit nu strekt zich-natuurlijk uit tot de levenssfeer, die èn voor ons lichaam èn voor onze ziel ons gegeven is. Ook ons lichaam staat niet op zich zelf, maar leeft in verhand met al het zichtbare. Is eenmaal mijn lichaam, evengoed als mijne ziel, in het genadeverbond opgeno men, en daarmee ook heel mijn uitwendig leven geheiligd, dan volgt hieruit vanzelf, dat ook de zorg voor de reinheid van mijn lichaam, en de gezondheid van mijn lichaam, en de voeding van mijn lichaam en de kleeding van mijn lichaam onmid dellijk onder de beademing des geloofs komt, en dat evenzoo het zorgen voor de huishouding, het volijverig zijn in ons goddelijk beroep, het deelnemen aan de zaken van den burgerstaat, het uitgaan op de paden der wetenschappen, en het belangstellen in alle uitingen van ons maatschappelijk leven, rechtstreeks door den zuiveren drang des geloofs; beheerscht wordt." Zoo heeft ook dr Bavinck het ons ge leerd, in zijn Dogmatiek. De religie, zoo zegt hij, is niet tot een van 's menschen vermogens beperkt, maar omvat den gan- schen mensch. De verhouding tot God is een^ totale en centrale. En nu is de Calvinistische levens beschouwing niets anders dan de uitbeel ding der Gereform. belijdenis, met haar geloofsstukken van de souvereiniteit Gods$ ue praedestinatie, de verhouding van na- uur en genade, de verzoening in Chris- us, de verbondsgedachte, enz. voor heel iet leven. Dit alles as heel wat meer dan een grondslag voor het leven de sgemoeds, waarmede men in onze dagen zóóveel op heelt. Het raakt heel den mensch. De Cal- Mnist bouwt daarom zoo muurvast op zijn behjdems, omdat hij gelooft, dat zij van ■ute belijdenissen het meest overeenkomt met Gods Woord. Hij staat er op, dit te v™ v vo,ör alle menschen, en wijkt niet voor hun bezwaar, dat hij zich hoogmoe- ig toont en zegt de waarheid te bezitten. roVV1' 7an overtuigd, dat de genade ,,"em bewezen, hem een dure roeping optegt om steeds meer heel het leven op belijdenis te bouwen en te trachten alles daarvan te doordringen. Wij zijn als Groen van Prins terer „zonen van Calvijn". Juist op die roeping en het besef daar van moet de nadruk vallen. Natuurlijk wil dat niet zeggen, dat onze A.-R. partij een partij is enkel van leden der gereformeerde kerken, al huldigt zij de Calvinistische levens- en wereldbeschou wing, welke haar kern en haar kracht is. Het is nu eenmaal een feit dat de kerk, en nu niet in den zin van een bepaalde kerk, pilaar en vastigheid der waarheid behoort te zijn, en daarom ook een belijde nis heeft, welke wie tot haar behooren hebben uit te dragen en te verdedigen. Natuurlijk niet om te heerschen, of om te doen zien dat z ij dat nu eens willen, maar omdat zij weten, dat zij Gods wil hebben te gehoorzamen en daarbij slechts instru menten zijn in Zijn hand. Oud-minister vermoord. Hubert Linde, gewezen Poolsch minister van financiën, is Zaterdagmiddag voor zijn woning dóodgeschoten door een ser geant van het Poolscbe leger. Tegen Linde die tot voor kort directeur van de post spaarbank was, is onlangs een proces aangespannen- Hij werd beklaagd ten na- deele van den staat een paar millioen zloty te hebben verduisterd- Hij verleende met de fondsen van de spaarbank credieten aan zijn broer te Lodz, die daarmede! huizen kocht. De spaarbank,, die voor de gebroeders Linge borg had gestaan, heeft later aan Engelsche banken milli- oenen moeten terugbetalen. Bij het ge tuigenverhoor had de gewezen minister president Grabsky zeer bezwarende ver klaringen voor Linde afgelegd- Men ver moedde echter, dat desondanks Linde tot een geringe straf zou worden veroor deeld, welk vermoeden in de pers druk besproken werd. Onder den indruk hier van zou sergeant Zmielkowski den aan slag .gepleegd hebben- Hij wachtte Linde, die zich op vrije voeten bevond, voor zijn woning op en doodde 'hem met een revolverschot. Hij is in hechtenis ge nomen. Vredesonderhandelingen. De Fransche 'gedelegeerden, generaal Simon en generaal Mougin, hebben een onderhoud gehad met Kaid Iladdou en eenige andere vertegenwoordigers van Abd el Krim. Als resultaat van deze be sprekingen wordt gemeld, dat de ver tegenwoordigers van Abd el Krim zich bereid verklaard hebben de onderhande lingen in Oudjda aan te vangen. Men is optimistisch .gestemd ten opzichte van de resultaten der besprekingen. De vredesonderhandelingen met de Riffs zijn officieel gisterenmorgen begon nen. De Matin verneemt uit Oudjda dat gene raal Simon in een interview verklaard heeft, Jdat Abd el Krim niet moet meenen, dat hij tijd zal kunnen winnen- Hij zal ja of neen moeten zeggen- Indien hij ja zegt. zal het de vrede zijn', die alle stam men! wenschen. Indien hij neen zegt, zal onmiddellijk een offensief losbreken. Cocaïne-schantiaal. De politie heeft een: groot schandaal ontdekt, waarbij twintig Parijsche genees- heeren zouden betrokken zijn- Het be treft den verkoop van verdoovende en bedwelmende middelen- De politie heeft hij apothekers tien duizend recepten in beslag genomen, die welwillend door deze medici geteekend waren. De clien tèle van deze bedwelmende middelen is hoofdzakelijk te zoeken in de tooneel- wereld. Het „Journal" meldt de arrestatie van' een Parijsch medicus, die eenige maan den geleden reeds werd verdacht van het onderteebenen ran recepten, waarop coca- ine werd voorgeschreven- De rechter van instructie Bacquart n-1. had geconsta teerd, dat bijna alle beschuldigden van cocaïne in hun bezit te hebben, dit kregen door middel van denzelfden medicus. Een voorzichtig onderzoek heeft thans uitgebracht, dat deze medicus geen andere praktijk had, dan het afgeven van „coco"- reoepten', die hij veelal van te voren ge reed maakte. Was hij bij een bezoek van een patiënt niet thuis, dan werden de „recepten" door de dienstbode afgegeven. Kort» fesrihhte». Vannacht om twee uur .is in Enge land, België en Frankrijk de zomertijd ingegaan. Van alle kanten en uit alle kringen in Frankrijk blijven bijdragen inkomen voor de nieuw ingestelde „vrijwillige be lasting". Ook tal van buitenlanders, die in Frankrijk gevestigd zijn of er groote belangen hebben, zenden bijdragen- De vorst van Monaco heeft 70000 francs gezonden. Op het huis van den Belgischen socialisüschen minister Anseele zijn Don derdagnacht drie revolverschoten gelost- De minister vertoefde echter jn 't bui tenland. De dader is gearresteerd. Hij is een 43-jarige bakker uit Gent Het 'trampersoneel te Antwerpen heeft besloten op 1 Mei het verkeer vijf minuten stop te zetten, als hulde aan den arbeid. Zaterdagochtend is Posschelle, de directeur van de verzekeringsmaatschap pij Union Nationale de Belgique te Brussel in arrest gesteld. Hij wordt verdacht van valschheid in geschrifte en oplichting- Het verduisterde bedrag zou 2 i. 3 millioen frank bedragen. Uit Oslo wordt gemeld, daf te Ibbe- stad (district Tromsö), een' boerenhoeve is afgebrand. Twee volwassenen en 'o kinderen zijn in de vlammen omgekomen. De douane-autoriteiten te Kehl zijn een knoeierij op groote schaal op het spoor gekomen, die bij den invoer van een klein model auto voor millioenen aan dounanerechten zou hebben ontstolen Er zijn vier douane-ambtenaren wegens me depl i ch t igheid g ea rres teerd In Februari zijn 19532 landverhui zers uit Italië vertrokken. Hiervan bleven er 12.402 in Europa, terwijl er 7130 naar overzeesche landen (Argentinië) gingen- De Moskousche sowjet heeft beslo ten, met ingang van 1 Mei de huishuren te'Moskou met 25 pet te verhoogen'. Uit de statistiek nopens de bevolking van Parijs blijkt, dat deze op 1 Januari 2.838.416 personen bedroeg of 25.017 min der dan biji do laatste voltetelling1 in 1921. De sterke temperatuur-wisseling en' van den laatsten tijd hebben een ongun- stxgen invloed gehad op het winterkoren in Rusland. Het is vrij zeker, dat in een groot gedeelte van het noordwestelijk dis trict de oogst als verloren moet worden beschouwd- Nationalistische studenten hebben te Boekarest het redactiebureau van de Epoca bestormd en de inrichting geheel verwoest, omdat het blad een veldtocht tegen den Roemeenschen patriarch had geopend en aangekondigd had, dat het belangrijke documenten dienaangaande zou publiceeren- De directie der Belgische spoor wegen heeft een definitief ontwerp van verhooging der tarieven gereed gemaakt- De verhooging zou 5 pCt bedragen voor de gewone reiskaartjes en 20 pet voor de abonnementen- Vier conservatieve Lagerhuisleden zijn over Berlijn en Warschau naar Rus land vertrokken tot het instellen van een onderzoek naar de toestanden in dat land. Het is de' eerste maal, dat conser vatieve leden van het Engelsche parle ment een dergelijke reis maken. W a a r 'schuwi n g. De commissaris van politie te 's Graven- hage waarschuwt tegen het aangaan van overeenkomsten met z.g. administratie kantoren voor uitlootbare fondsen op ter mijnbetaling, aangezien bij onderzoek is gebleken', dat de waarde van de te leveren premieloten in den regel ongeveer een derde bedraagt van hetgeen men daarvoor ten slotte betaalde. De financiën ran Emm en. Het bericht dat de gemeente Emmen haar betalingen gestaakt zou hebben, is gedeeltelijk onjuist- Doordat Ged. Staten' de begrooting 1926 niet goedkeurden, zijn eenige moeilijkheden ontstaan en kunnen geen groote bedragen voldaan worden. Echter worden de loonen en salarissen betaald, alsmede de kosten voor werkver schaffing en armenzorg. Het betreft hier dan ook alleen een opschorting van be taling der groote bedragen. Nieuwe overval iiï Atjeh- Een klewang-aanval te Gédjoeng-Polso in het landschap Kloëet op de marechaus see-brigade van luitenant Batten werd af geslagen- De vijand had negen dooden. Onzerzijds werd licht gewond luitenant Batten, drie marechaussees werden er zwaar en één levensgevaarlijk, twee licht en een onbeduidend gewond- De nieuwe weg hij „Huis 0 m". Zaterdag werd de verlegde Noord- weg nabij „Huis Om" in gebruik genomen. Het nieuwe gedeelte weg heeft een verhar dingsbreedte van 5 M. tegen een van den bestaanden weg van 4 M. De bermen ter weerszijden hebben een breedte van 2.50 M., zoodat de weg na be planting tusschen de boomen een breedte zal hebben van 8 M. De weg is ongeveer 250 >1. lang. In de op 24 April a.s. te houden ver gadering van den polder Walcheren zal worden voorgesteld, den geheelen weg van Middelburg tot Serooskerke geleidelijk op 5 M. breedte te brengen. (M. G.) Goes. Ter gelegenheid van den 50- sten verjaardag van Z. K. II. Prins Hen drik was heden van de officiëele en en kele particuliere gebouwen de vlag uit gestoken en had in het middaguur de gebruikelijke carillon-bespeling plaats- Van' avond maakt „Hosanna" bij gunstig weer een muzikale wandeling, aanvangende te kwart over acht- Vlissingen. In verband met het Vrijdag genomen raadsbesluit om over te gaan tot den bouw van een nieuw gemeente lijk ziekenhuis, dat volgens de voorloo- pige berekening de gemeente f 500.000 zal kosten, wordt, de actje tegen dit plan voortgezet. Van Vrijheidsbondsche zijde is een oproep tot de bevolking gericht, om een krachtige actie te ontwikkelen tegen, wat genoemd wordt een financieels ramp voor de gemeente. L j J Hierbij mag wel worden aangeteekend, dat twee van de drie raadsleden der fractie van den V. B. aan het besluit hebben medegewerkt. Heinkenszand. Zaterdag werd alhier ge houden de algemeene vergadering van leden der algemeene Vee-assurantie voot Zuid-Beveland- Door den directeur werden overgelegd de rekening en balansen der drie afdeelingen dezer organisatie, t.w. van paarden-, rundvee- en veulenverzeke ring 'over 1925 zijnde het 37ste boek jaar, benevens het rapport der commissie die belast was met een voorafgaand on derzoek dezer stukken, kwitantiën en ver dere bescheiden tot de administratie be- hoorende- Na voorlezing van dit rapport en voor zoover noodig door den directeur toegelicht, worden de rekeningen en ba lansen zonder hoofdelijke stemming op advies dier commissie goedgekeurd en vastgesteld- Van de afd. paarden bedroeg de rekening' in ontvang f 20336.84 en uit gaaf f 19622.34, goed slot van! f714.50. De balans op een actief en passief van f 21520.65. Van de afd. rundveein ont vang f 15041.291/2, <?n uitgaaf f 14877.23, goed slot fl64-.06i/2, de balans met een actief en passief van f8672.25V2- Van de afdeeling Veulenverzekering: in ontvang f 952.91. en uitgaaf f 889, goed slot f 63.91. De balans met een actief en passief van f 2623.32. Hierna volgde het jaarverslag waaraan wordt ontleend- Het ledental be droeg op 31 Dec- 1925 voor paarden! 207, voor rundvee 234 en voor veulen verzekering 27. Gedurende 1925 waren verzekerd 1090 paarden, jonge paarden en veulens boven de 2 (maanden 'te samen voor een bedrag van f 383527, 1621 koeien runderen en kalveren, voor een totaal bedrag van f 331541, terwijl in de veu lenverzekering is deelgenomen met 63 merries. Vergoeding is uitgekeerd voor 42 paarden, jonge paarden en veulens f 13580, voor 38 koeien en runderen f 9656 en voor 8 veulens beneden de 2 maanden f520- De heeren W. van Liere Jz. te Biezelinge en P. de Dreu te Ellewoutsdijk die als commissarissen aan de beurt van aftreding waren, werden herkozen, ter wijl in de vacature van dhr B. A. Re- mijn te Nieuwdorp werd gekozen dhr J. de Baar Cz te 's Heer Arendskerke. Hierna werd de vergadering op de ge bruikelijke wijze gesloten. Koudekerke. Op 59-jarigen leeftijd is overleden de heer A. Adriaanse, sedert 10 Oct. 1922 lid van den Gemeenteraad. Op volger op de A.-R. lijst is dhr L. Geschiere. Aagtekerke. Alhier is, nadat hij langer dan 60 jaar erin had gelegen, uit een sloot opgehaald een pilaar, afkomstig van de oude buitenplaats St. Jan ten Heere, be staande uit drie stukken en van een totale lengte van 4 M., een dikte van 60 c.M. en een gewicht van ongeveer 4000 K.G. Arnemuiden. Vrijdagavond j.l. had het examen plaats van de deelnemers van den cursus eerste hulp bij ongevallen. Door dr Weijl uit Middelburg en dr van der Bijl alhier werd den deelnemers het examen afgenomen. Alle deelnemers slaagden, zoo dat aan allen het diploma uitgereikt zal worden. Door de leden van den cursus werd aan het eind als blijk van waardee ring voor de genoten lessen, aan dr van der Bijl alhier een zilveren potlood aan geboden. De namen der cursisten zijn: Hu- go Bliek, Pieter Boone, Dirk Goedhart, J. J. G. v. d. Graaff, Adriaan van de Gruiter, Jan de Hamer, Gasper van ILemert, An- töni de Kam, Ilubrecht de Kam, Joos Langebeeke, Jaques Leenhouts, Jacobus Meerman, Gornelis Meertse, Casper Mul der, Marinus Siereveld, Marinus Vader, Martinus de Visser. r?*Tr- '.SV. Zaterdagavond vergaderde het Groe ne Kruis alhier, onder voorzitterschap van. dhr J. J. van Doeselaar. Aanwezig 21 le den. Naar aanleiding der notulen deelde de voorzitter mede, dat de cursus voor eerste hulp bij ongelukken, welke door 17 deelnemers bezocht werd, als goed ge slaagd mag worden beschouwd. Uit het jaarverslag bleek o.a., dat de vereeniging 409 leden telt; dat de verplegingsartikolen 83 maal zijn uitgereikt; dat de wijkver pleegster aan 118 personen hulp verleend heeft, waarvan 36 t.h.c.-lijders en 61 kraamvrouwen. De huisbezoeken der wijk verpleegster waren 4143, waaronder 837 hij t.b.c. en 549 bij verlossingen. Uit de re kening en verantwoording bleek, dat de inkomsten over dit boekjaar bedroegen van het Groene Kruis f 1665,15, uitgaven f 1423,99, alzoo een goed slot van f 241,16. Die der t.b.c.-bestrijdmg bedroegen f 714 aan inkomsten, f 720,98 aan uitgaven, al- zoo een nadeelig slot van f 6,98. Daarna deelde de voorzitter nog mede, dat de personen, welke deelgenomen heb ben aan den cursus eerste hulp bij onge lukken, f 1.50 moeten storten. Na gehou den besprekingen word met alg stemmen besloten, dit uit de kas der vereeniging te betalen. Dhr F. Buijs vroeg of het niet billijk was om de kosten voor do deelne mers, welke ook a.s. winter weder les moe ten nemen, indien zulks mogelijk is, uit da kas der vereeniging te betalen. Op voorstel van dhr A. Buijs werd besloten, dit in de volgende najaarsvergadering te behande len. Bij de rondvraag vroeg dhr M. Vader of er voor de deelnemers van den cursus een verbandkist aangeschaft zal worden. De voorzitter zeide, dat dit in het bestuur besproken zal worden. Na eenige discus sie volgde sluiting. Ned- Ilei'v. Kerk. Beroepen te Zetten G- Benes te Monster. Aangenomen naar Blokzijl door D. J. F. Westenburg te Pesse, naar Wagenbor gen door G- Strating te Gasselternijeveen. (Te Wagenborgen is indertijd toezegging van! beroep' gedaan aan een ander predi kant, maar met één stem meerderheid is ds Strating beroepen); naar Gar- relsweer, door II. Boiten, cand. te Veen- dam. Geref. Kerken. ^Tweetal te Barendrecht T. J. Hagen te Delft eö J. Wymenga te Cliarlois. Aangenomen naar Oud-Loosdrecht en bedankt voor Haamstede, door J. F. da Gier, cand. te Waarder. Oud Geref. Gem. Bedankt voor Rotterdam door E. G. Arentse te Veenendaal. Ds Smelik, pred. der Geref. Kerk van Tienhoven (U)., een aldus de „Tel." geestverwant van Dr Geelker ken, is tegen Donderdag 6 Mei door de Classis Breukelen opgeroepen, om zich te verantwoorden in zake tegen hem inge brachte beschuldigingen, naar aanleiding van een door hem gehouden preek. -Er is een Radio-Comité Amsterdam- Zuid opgericht, speciaal 'tot uitzending van preeken van Dr Geelkerken, o.m. om „de velen die dezen predikant veroor- cleelen zonder hem ooit gehoord te heb ben, in staat te stellen tot een zelfstan dige beoordeeling". Te Utrecht had oen vergadering plaats van tal van Gereformeerden uit verschillende doelen des lands, om hun houding te hespreken ten opzichte van de besluiten der Synode te Assen. Met alge meene stemmen werd besloten het voor- loopig Centraal-Comité van Advies en Lei ding, dat to dezer zake het initiatief had genomen, definitief te maken. Algemeen bleek men van overtuiging, dat het on voorwaardelijk bukken voor het gezag van Gods Woord en het hooghouden der Christelijke liefde den grondslag moeten leggen aan alle verder optreden en het zich neerleggen bij de besluiten van As sen verbiedt. Aan het Comité werd be voegdheid verleend zich uit te breiden en tot vorming van sub-comité's voor verschillende belangen over te gaan. Het „Handelsblad" weet nog mee te deelen, dat er in totaal omstreeks 70 afgevaardig den en ongeveer 20 predikanten aanwezig waren.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1