166 Zaterdag if April 1Ü%6 Bank voor Zeeland Nlemetjers mmBt-rnimmm EERSTE BLAD. ■Getrouw tot in den dood. II ET ADRES A. WILK9NG Menlan! 40r Jaargang Dit nummer bestaat uit 3 bladen. FEUILLETON. GOES. Aan- en Verkoop van Vreemd Bankpapier, Bnitenlandsche Cheques, enz. lerseke Kapel Ie, 's-Heerenhoek wajapttflbwbmpenuirwiiwwi».» t Drukkers-Exploitanten: •OOSTESBAAN LE CQ1NTRE GOES. Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHU1J, L, Burg. Tel. no. 259 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f8. Losse nummers f8.05 Prijs der Advertentiën: regels f 1.20, elke regel meer 39 ct. Bij abonnement belangrijke korting. «H POLITIEKE VOORUITZICHTEN. Het kan niet ontkend worden, dat de politieke hemel, die geruimen tijd tamelijk donker scheen, de laatste weken in niet geringe mate is verhelderd. Do kans dat de rechtsche partijen, wel ker samenwerking op 11 November van het vorige jaar zoo plotseling eindigde, el kaar weer terug zullen vinden, is heel wat grooter geworden. Niet alleen omdat de twistappel, die toen de partijen verdeelde, intusschen is weggenomen, maar ook omdat de onder scheiding tusschen hoofdzaken en bij zaken, waardoor het belang van een krachtig Christelijk regeerbeleid uit het oog werd verloren, weer is verhelderd. Aanvankelijk had het den schijn alsof de verbreking van de samenwerking op de betrokken partijen weinig indruk maakte. In sommige kringen werd zelfs gejuicht alsof nu wonderveel voor het Protestan tisme was bereikt en ook in den Katho lieken kring waren er wel die het losrafe- len van den coalitieband volstrekt niet be treurden. Maar zoo langzamerhand worden de dingen toch weer in een ander licht gezien en komt men tot de ontdekking, dat wat men groot waande toch betrekkelijk klein is en omgekeerd, 't Gaat met de coalitie tot op zekere hoogte als met de gezond heid, die 't meest gewaardeerd wordt, wanneer men ze moet missen. Het debat in de Eerste Kamer en niet j minder de besprekingen in de algemeene jj vergadering van de Chr. Hist. Unie zijn in f dit opzicht leerzaam geweest. Meermalen was reeds aangekondigd dat op de te houden vergadering ondubbelzrin- nig zou blijken, dat heel de Unie achter den heer Snoeck Henkemans stond. Een motie van goedkeuring was bereids inge- diend en de bloemen lagen gereed om jj daarmede den leider van 11 November te j huldigen. Maar het pakte een beetje anders uit dan verwacht word. Duidelijk en beslist verklaarde Dr de Visser, dat het gezantschap nu evenmin als in 1920 en 1915 een gewetenszaak was en tegenover hen, die zich steeds op Mr Lobman beroepen werd in het licht ge steld dat het zeer onwaarschijnlijk moet worden geacht dat na een verklaring als van Mr Marcliant, de heer Lobman zich voor het amendement zou hebben ver klaard. En hij voegde er aan toe, dat het de mannen van de 1 i n k e r z ij d e waren die reden haddon om te juichen, omdat ze nu eindelijk hun doel hebben bereikt en zoo wel de coalitie stukgeslagen als Colijn ver wijderd is. Dien prijs achtte Dr de Visser voor de schrapping van den gezantschapspost te duur betaald, omdat nu onze positief Christelijke beginselen in het parlement veel zwakker komen te staan. Dat was een geheel ander geluid dan tot .nu toe in de Chr. Hist. Unie werd beluis terd. Hier werden de zaken gesteld in het rechte licht. En toen daarna eerst de heer de Gijse- laar en vervolgens de heer Schokking zich op hetzelfde standpunt plaatsten, toen bleek het, dat het deze mannen waren die als leiders werden erkend. Hun ad vies werd gevolgd. En de motie die onge twijfeld tot verscherping van de verhou dingen aanleiding zou hebben gegeven, werd ingetrokken. BZK houdt kies Dinsdag a.s. begint weer een nieuwe Serie. Dat was al niet zonder beteekenis. En daarna hebben we gekregen het crisis- debat in de Eerste Kamer, waarin de hee- ren de Vos van Steenwijk namens de Chr. Hist, fractie, de heer Anema namens de A.-R. groep en de lieer Blomjous namens de R.-K. leden herstel van de verbroken samenwerking bepleitten. Laatstgenoemde verklaarde het voor geen tegenspraak vatbaar te achten, dat geen groepeering onzer partijen denkbaar is, waarvan de gemeenschappelijk basis gewichtiger en redelijker is, dan de geza menlijke wil om den christelijken grond slag onder ons volksleven te behouden en te bevestigen. De heer de Vos van Steenwijk verklaar de met heel zijn hart te hopen, dat de ver broken samenwerking spoedig zal worden hersteld. Ik heb, zoo zeide liij, de rechtsche sa menwerking steeds verdedigd, omdat ze, rustend op onze gemeenschappelijke be ginselen, geheel natuurlijk is en dan ook tientallen van jaren tot grooten zegen was, terwijl slechts van de doorwerking dier beginselen voor land en volk beiden heil is te verwachten. Hoe zouden bovendien mannen, die ook in bestuur en wetgeving rekening willen houden met Gods ordinantiën, die God den Heere als aller Koningen Koning' eeren en den Christus der Schriften belijden, ooit kunnen samengaan met anderen, die geen lioogere macht dan die der rede er kennen en aan de revolutie en hare begin selen ruim baan willen laten? En de heer Anema, na eerst een psycho logische verklaring te hebben gegeven van de vermindering van het verantwoorde lijkheidsbesef binnen den kring van het christelijk bondgenootschap, sprak zich als volgt uit: „"VVij moeten de geschiedenis van de po litiek van de laatste halve eeuw eens op- frisschen; wij moeten zien welke rijke vrucht ons is overgeleverd door den strijd van een vorig geslacht. Indien dit gebeurt is er m. i. geen reden voor twijfel moge lijk, of spontaan zal het plichtsbesef ons nopen tot een nieuwe samenwerking, want wat men er ook van moge hopen of den ken, er is geen sprake van dat het chris telijk bondgenootschap dood is". Dat zijn alle bemoedigende verschijnse- Schets uit de Russische revolutie. '65.) (Slot.) Naschrift. Het verhaal van dokter Brenzilof, zijn tijden efn marteldood, is door ons ont leend aan ©en in 't Duitsch geschreven tijdschrift uit Rusland, 'tweük uitgegeven wordt ten voordeel© van het Christelijk leven en de Evangelisatie in het Sov jetland. We hebben, zonder ons buiten de gren zen der waarheid te begeven, de stof uitgewerkt tot een verhaal. De gegevens eindigen echter met de tnedcdeeling, dat het stoffelijk overschot van dokter Brenzilof én zijn vriend door een kleine schaar van geloovigen van de wipgalg gehaald en in het bosch heigraven word, juist toen hevige sneeuw buien de vervolging door de bolsjewiki onmogelijk maakten. Op de vraag, hoe het Sïgeloopen ié Met Peti'ofj den .gewezen detective, en koide vrouwen, die op het bevroren DirectieBr. ADT. VAN BERCKEL, JOS YELTHIIIJSE. Kentcor Groote Merkt 21. Telefoon 74 (2 lijnen). Correspondentschappen len, die hoop geven voor de toekomst en die de belofte in zich houden dat de ramp van 11 November niet onherstelbaar zal zijn, maar dat we hier staan voor een tij delijke inzinking. Natuurlijk zal er eenigen tijd moeten verloopen voor alles weer in orde is. De hernieuwde samenwerking moet, zooals Professor Anema terecht waar schuwde, niet worden geforceerd. Maar als de rechtsche partijen rekening houden met wat zich in het buitenland af speelt, als we oog hebben voor de rijke ze geningen die God ons land en volk door het christelijk bondgenootschap heeft wil len schenken en als we niet vergeten hoe de partijen die de menschelijke rede tot richtsnoer nemen zonder ophouden pogen de christelijke grondslagen van ons volks leven te ondergraven, dan kan het wel niet anders of aan alle kanten moet groeien het verlangen om te herstellen wat bij den Novemberstorm van 1925 zoo roekeloos verbroken werd. voor ^Manufacturen Hfflaraaes- ®is Ktnsierciinicciic Tapijten - {SarsïiijjHien Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST zen vindt algemeen rechtmatige waardee ring. Werken van barmhartigheid hebben zijn groote sympathie, en met name aan den arbeid van het Roode Kruis neemt hij deel met groote toewijding. Daarbij komt dat hij, overal waar de eerste plaats aan zijne Echtgenoote als draagster der Souvereiniteit uitschitteren moet, zich bescheiden op den achtergrond plaatst, zich houdt buiten de Staatszaken, en de niet-gemakkelijke positie, voor hem weggelegd al de jaren van zijn huwelijk, op hoogst verstandige wijze heeft inge nomen. Om al deze redenen mag hij deelen in de liefde en den lof die van het hart der Natie naar het Koninklijk Paleis uitgaat. Hij heeft een plaats veroverd in de har ten van allen, die Oranje eeren, en het heil zoeken van het Vorstenhuis. Hij is niet alleen de Echtgenoot onzer Koningin en de Vader onzer Prinses; maar hij is ook de groote Vaderlander, die zich met hart en ziel aan het Nederland- sche volk verbonden weet. Daarom verblijden ook wij Zeeuwen ons vanwege het gespaarde leven van dezen Vorstenzoon, die uit „het land waar de bergen zijn" kwam tot deze lage landen aan de zee, om zijn lot aan het hunne te verbinden. Ware het anders, ook dan nog zouden wij als goede Christenen ons geroepen ge voelen dezen Prins te eeren, omdat hij de man is die het naast staat aan den troon der Oranje's. Maar nu is dit in dubbele mate 't geval. En hopen en bidden wij van ganscher harte dat onze God, die ons dezen vorst schonk, hem nog vele jaren aan dit vijf tigtal toevoege, hem omringe met Zijn ze gen en zijn wandel onder ons tot in lengte van dagen ten zegen stelle. De Prins der Nederlanden, hij leve hoog! i ■ommbi n »i i i i wiiii f—»v oepknüqbaar woor po okers var» friescbe heerenbaoi en eecige andere soorten Uraaat Uwen winkelier wel he: "V sneieuwveM werden achtergelaten, hebben we geen antwoord kunnen vinden. Wel zijn er min of meer waarschijnlijke gissifigen. Uit bet feit, dat nimmer geraamten in het bosch der misdaad gevonden zijn, wordt afgeleid, dat de ter dood overgege- veneTi toch nog ontkomen zijn. Wolven laten het gebeente achter; duS kan de verdwijning der skeletten niet op rekening dezer roofdieren worden ge steld Bij navraag heeft een houthakker, die den vroegen morgen na bet achterlaten der gebonden Christenen in het bosch rondzwierf, sporen gevonden van een wa gen en resten van touwen. Eiit geeft grond aan de meening, dat Christenen uit' de buurt der woning van Michael op eenigen afstand de karavaan, gecommandeerd door Presto, hebben ge volgd, zonder gezien te worden, en na den ófmarsch der bende hun kans waar genomen en hun geloofsgenooten bevrijd hebben. Dé touwresten zouden dan af komstig zijn van het materiaal, waarmee armen en bcenen der Christenen gebonden waren geweest, en door de bevrijders waren stukgesneden en op de sneeiuw* achtergelaten De Prins der Nederlanden. A.s. Maandag 19 April hoopt de Prins der Nederlanden, Z. K. H. Hendrik Wla- dimir Albrecht Ernst,, Hertog van Meck lenburg, geboren te Schwerin den 19 April 1876, zijn 50sten verjaardag te vieren. De zon zijns levens zal dan hare mid daghoogte bereikt hebben. Wie vijf en twintig jaar geleden, den haardeloozen 25-jarigen jongeman als echtgenoot van H. M. de Koningin moch ten begroeten en hem sinds dien tijd niet meer zagen, zouden thans in den flink gebouwden, zwaar gebaarden 50-jarigen Echtgenoot en Vader 'dezen jubilaris niet herkennen. Wie in onze provincie het voorrecht hadden het Koninklijk Echtpaar te zien, dien zal deze gunstige verandering in die jaren ondergaan zeker zijn opgevallen. Prins Hendrik is een flinke verschijning op wien de natie trotsch mag zijn. Natuurlijk weten wij, Zeeuwen, die den Prins slechts van verre kennen, niet hoe het met het innerlijke van dezen Vorst ge steld is. Maar wel weten wij, uit hetgeen wij telkens omtrent zijn optreden verna men, dat hij zijn nieuwe vaderland groote genegenheid toedraagt, het Nederlandsche volk in zijn lief en in zijn leed zijne vriend schap toont; en 's lands welvaart waar hij dit vermag weet te bevorderen. Zijn optreden bij de ramp van de Ber lin stal de harten. Zijne belangstelling voor de verbetering van ons Reddingwe- Eii' is nog iels, dat hoo<p geeft op de verlossing der mishandelden. Dadelijk na zijn bekeering beeft Presto ©en onderzoek ingesteld naar het lot van zijn slachtoffers. Hij beeft aanraking gezocht en gevon den met. vrienden van den gesneuvelden Michael. Weliswaar is nooit bekend geworden, wat hij van hen vernam, en hoe hij daarna verder heeft gehandeld; maar de blijde moed, waarmee hij zijn geloof be leed, werd niet getemperd door een ge wetenswroeging, die toch onvermijdelijk zou zijn geweest, indien de vreeselijke dood: van Peitrof en de twee vrouwen op zijn ziel had gewogen. Positieve gegevens zijn er evenwel, zoo als gezegd, omtrent het lot der in de sneeuw geworpen belijders niet. Dat ze nooit weer verschenen zijn, is, ook al zijn ze gered geworden, gemakke lijk te verklaren. Immers, zoo lang zo zoek waren, w'aren ze veilig. Teruggekeerd in bet leven in hun Oude gedaante, stonden ze onmiddellijk weer bloot aan de wraakzucht van de bolsje wiki. Het lijdt daarom geen twijfel, of de Min. Vandervelde gemolesteerd. De justitie te Brussel heeft zich bezig gehouden met een incident, dat is voor gevallen na afloop van een bijeenkomst, georganiseerd door oud-strijders tegen de eventueele invrijheidstelling van Borms, die, zooals men weet, kort na den oorlog ter dood werd veroordeeld. De minister van Buitenlandsche Zaken, Vandervelde, passeerde de omgeving van de zaal waar de bijeenkomst was gehou den. Een groep oud-strijders herkende hem en jouwde hem uit. De minister kreeg een slag met een wandelstok of een trap tegen zijn been; gisteren was hij nog eenigszins kreupel. De betoogers dwongen verder den minister, met ontbloot hoofd te luisteren naar het volkslied, dat door hen werd aangeheven. Nader wordt gemeld: Minister Vandervelde is ernstiger ge wond dan aanvankelijk gedacht werd. De minister heeft een zwaren slag of een schop gekregen en had gisteren nog veel pijn. Hoewel hijzelf geen klacht indiende, stelde het parket een onderzoek in. (Tel.) Rusland dringend gebrek aan geld. De economische crisis in Sovjet-Rusland neemt onrustbarende afmetingen aan. De regeering vreest een catastrophe voor den oogst niet te kunnen vermijden. Talrijke werkplaatsen en staatsmonopolies zijn ge dwongen het bedrijf stil te zetten wegens gebrek aan grondstoffen. De raad van Volkscommissarissen heeft aan de handelsdelegaties in het buitenland voorgeschreven met ingang van 1 Mei broeders en zusters, die hun redding be werkstelligden, hébben ook gezoirgd, dat van deze redding niets bekend werd. En. aan den eisch van geheimhouding der redding om der wille van het leven der bevrijden, zal het ook stellig zijn toe te schrijven, dat zoo weinig, of eigenlijk niets, omtrent ben is bekend geworden. W-el is er een bericht aangaande Joes- sof. r God heeft dezen man des bloeds op schrikkelijke wijze reeds iri dit leven ge richt. Men meldt, dat hij in handen is1 gevallen van opstandige boeren in de buurt van Kieff. Als reizende beul der regeering te Mos kou was hij er heen gezonden om en kele ongehoorzamen te arresteeren; maar hij had de kracht Van zijn tegenstanders onderschat. Zijn troep stiet op goed geor ganiseerd verzet, viel in een hinderlaag en werd, na zware verliezen te hebben ge leden, uit elkaar geslagen. Hij zelf werd licht gewond' gegrepen. En toen deden de boeren met hém, wat eiens de Spanjaarden met een gevan gen aanvoerder der Watergeuzen hebben gedaan, en wat schier te gruwelijk is om te vertellen. slechts tegen contante betaling verkoopen af te sluiten. Den laatsten tijd werd, dat weet men, een krachtige campagne gevoerd door New Yorksche zakenlieden voor de erken ning van de Sovjet-regeering. Deze cam pagne, zoo' deelt thans de „New York He rald" aan de hand van inlichtingen uit goede bron mede, is, althans voor het oogenblik, volkomen mislukt. President Goolidge heeft over die kwestie lang en breed met de gezanten Houghton en Gib son de critici, zooals men zich herin nert, van de Europeesche toestanden, besproken, en besloten alle onderhande lingen daarover te verdagen. Een der voornaamste tegenstanders der erkenning is de minister van Handel, Hoovpr, die verlangt dat de Sovjets eerst de oude schulden erkennen en aan de Amerikaansche burgers de eigendommen teruggeven, die tijdens de revolutie zijn geconfiskeerd. Men gelooft dat het ook Hoover geweest is, die den Amerikaan- sclien banken heeft aangezegd, dat de re geering het verstrekken van particuliere leeningen aan de Sovjets niet zou goed keuren. Klachten uit het Rijnland. Dezer dagen heeft de correspondent in het Rijnland van de „Manch. Guard." een paar brieven geschreven over de toestan den in Rijnland, ontstaan tengevolge van de ophooping van geallieerde troepen in de twee thans nog bezette zones. Daarbij wijst hij er op, dat, wanneer men meent de bezetting te moeten handhaven niette genstaande het voldoen door Duitschland aan zijn verplichtingen (hetgeen volgens art. 430 van het vredesverdrag een onmid dellijke ontruiming ten gevolge moet heb ben, met handhaving van de mogelijkheid om bij nieuw ingebreke blijven van Duitschland tot nieuwe bezettingsmaatre gelen over te gaan) men dan toch in elk geval, mede in verband met het gebeurde te Locarno, behoorde te zorgen, dat die bezetting zoo gering mogelijk, zoo onzicht baar mogelijk en voor de bevolking gemak kelijk te verduren was. Dit nu, zoo constateert de correspon dent, is niet het geval. De toestand, zooals die nu is, moge betrekkelijk dragelijk zijn, zoolang als de geallieerde en speciaal de Fransche politiek gunstig is voor Duitsch land; maar komt daarin verandering, dan kunnen de gehandhaafde rechten, midde len worden tot het uitoefenen van een druk, zooals zij reeds vaak doen. Bovendien hebben de Franschen, be halve hun troepen, in 55 plaatsen gendar- merieposten, terwijl er ook nog steeds per- Er werd een zware paal' in den grond geslagen; rondom dien paal werd licht brandbaar materiaal en daarover kolen gestrooid. D|e gevangene werd aan een ketting van een paar meter lang aan den paal geklonken, zoodat hij' kon rond loopen, zonder den gloeienden bodem' ram kolen te kunnen verlaten. Als een razend beest, letterlijk dol ge- Worden van pijn, tevergeefs met nagels en tanden zïjln keten bewerkend; vrerd hij van onderen op levend geroosterd, tot hij in den gloed stortte en brullend stierf. JoéSsof mocht dan geweest zijln wie hij! wou, maar van zulk een afschuwelijke marteling keert elk mensch, in wiens ziel nog eenig gevoel overbleef, zich mét verontwaardiging laf. Niettemin kan men zeggen: hier is' Gods vinger; de vinger van Hem, Die leeft en soms op ontzettende wijze reeds op deze aarde vonnis geeft. En hiermee zijn we gekomen aan het einde van ons verhaal. Mogen we er, voor zO'Olver noodig, Uit geleerd hebben, wat de revolutie betee- kent en waar het om gaat, indien we tegen de macht uit den afgrond ons in slagorde stellen onder de banier van bet Evangelie des Kruises

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1