165 Vrijdag lil April 192(1 40«- Jaargang VOLLE-MELK-REEP Beter dan Goed: DE BESTE Bit immer bestaat uit twee bladen Onmisbaar Drukkers-Exploitanten: OOSTERBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Redactie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-n Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 14 regels f1.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Geen standbeeld, een gedenkteeken. Wij schreven in ons artikel „De Stam moeder van ons Vorstenhuis", nommer ran 12 April jl., dat e^n standbeeld voor Juliana van Stolberg zou worden opge richt. Dit is onjuist. Slechts van een' ge denkteeken spreken de verschillende com munique's. In welken vorm dit gedenkteeken zal worden opgericht, zoo meldt men ons, is nog niet uitgemaakt. Zulks zal te gelege ner tijd worden overgelaten aan de in zichten van een alleszins kundig Neder- landsch beeldhouwer (es). Mede in verband met 't feit dat wij voor standbeelden niets voelen, doch tegen ge- denkteekenen, mits in een vorm, waarbij menschenverheerlijking is uitgesloten, geen bezwaar hebben, achten wij deze kleine verbetering noodig. De vleiende lip. In het eerste rechtsche ministerie- Heemskerk had ook de bekwame minister Talma zitting, een man uit één stuk en met een vast doel voor oogen. Op dat punt mag men den tegenwoordigen minister de Geer wel zijn weerga noemen. Doch dr Kuyper wist wel wat hij deed, toen hij in een zijner asterisken destijds waarschuw de tegen de vleiende lip. Talma werd over 't algemeen op wei nig vleiende wijze bestreden. Denk maar aan zijn maiden-speech als lid van de Tweede Kamer, toen hij bij de behandeling van de begrooting van Oorlog de landsverdediging aanprees, met aanha lingen zelfs van Jaurès en consorten. Wat is daar van socialistische zijde een gescheld op gevolgd. Doch later, toen hij als minister de so ciale wetgeving had ter hand genomen, gewerden hem van links en rechts sym pathie-betuigingen. Niet dat minister Talma zich aan schimp of pluim ook maar het geringste liet gelegen liggen. Wie hem kende, den krachtigen propagandist, uit zijn debatten met tegenstanders, wist dit wel. Maar 't was dr Kuyper er dan ook niet om te doen den minister als wel om diens tegenstanders te treffen. Gelijk zij hunne tanden op minister Kuyper zouden hebben stuk gebeten, in dien, dank zij de „protestantsche" actie Wagenaar c. s. in 1905 Kuypers minis- trieele leven niet ontijdig was afgesneden geworden, zoo zouden zij ook met hun vleitaal op minister Talma niets vermo gen. Dat was de bedoeling van de waar schuwing tegen „de vleiende lip". Een herhaling dezer vlei-taktiek leest men in „Het Vaderland" van 15 April, waar de bekende politieke hoofdredacteur ■zijn collega den politieke(n) hoofdredac teur van „De Rotterdammer" prof. Diepenhorst te lijf gaat, omdat deze den nieuwen minister van financiën den be schermeling van mr Mendels heeft ge noemd, daar deze tegenover prof. Anema in de Eerste Kamer het voor minister de Geer had opgenomen. De schrijver zoekt achter de critiek van mr D. „kinderachtige wraak", omdat „het kabinet versterkt uit de debatten is te voorschijn gekomen". Na deze en derge lijke meppen te hebben uitgedeeld, prijst hij den minister wegens diens „uitmun tende eigenschappen" en „oprechte in borst", die hem echter de oogen niet mogen doen sluiten voor de lagen der antirevolu- tionaire „ontevredenen". Hij ziet in 't verschiet al een porte feuillecrisis, omdat dr Beumer, een kind, maar niet „in de politieke boosheid", te gen de begrooting van marine heeft ge stemd, en baron v. Wijnbergen te Huis- sen ook al zoo raar gesproken heeft, zoodat „de Hr. de Geer ook van dien kant op zijn hoede zal moeten wezen". Men is geneigd te vragen, wat toch wel de reden mag zijn voor zooveel lieve woordjes aan 't adres van den minister. Onzes inziens vindt men het antwoord op deze vraag in het slot van des schrij vers artikel: „En daarom spijt het ons zoo dat hij (De Geer) zich niet door Rink's betoog, waarom do Bioscoopwet in het ministri- eel archief moet opgeborgen worden, heeft laten overtuigen", waaruit blijkt „dat hij nog te veel man van Rechts is, nog te veel hoop koestert op herstel der Coalitie om voor de volle honderd procent extra parlementair minister te wezen". Moesten zoo mag men wel vragen de voorafgaande komplimentjes aan De «eers adres somwijlen als inleiding die- sta1 d°°*' 6en' overigens niet onvriendelijk, De Duitsc'h-Russische onderhandelingen. Uit Parijs wordt bericht, dat de Fran - sche pers in het algemeen zeer veront rust is door bet bericht, dat door Duitsch- land en Rusland wordt onderhandeld over een nieuwe overeenkomst, maar de „Ma- lin" zegt, dat de Duitsche gezanten te Londen, Parijs en Rome bevredigende uit leggingen hebben gegeven- Uit Berlijn wordt, bericht, dat de kanse lier &r Luther officieel "heeft verklaard, dat deze maatregel slechts eene aanvul ling is van het Rappallo-verdrag en tot strekking heeft, Rusland opnieuw te ver zekeren. dat het Locarno-verdrag Duitsch- land niet uitsluitend aan het Westen bindt- De Engel scire bladen houden zich breed voerig bezig met bet bericht inzake het aanstaande Duitsch-Russiscb verdrag. De „Daily Tel." erkent, dat de Duitsche regeering tegenover de Westelijke mogend heden mét open kaarten gespeeld heeft, doordat zij niet alleen van de onderhande lingen kennis gegeven heeft, doch, tevens de volstrekte toezegging gedaan heeft, dat het verdrag noch naar de letter noch 'naar den geest in strijd zal zijn met de ver dragen van Locarno- Het blad ziet de neiitralitcitsciau sule met eenig wantrouwen tegemoet in ver band met de politiek, die Moskou steeds voert. Het blad ziet de mogelijkheid van' een gevaar voor den vrede van Europa dooi' een bepaalde uitlegging dezer clau sule. Obstructie in ihet Engeisclie Lagerhuis. Bij de beraadslagingen in de commissie over bet regeeringsontwerp voor bezuini- gigem, welke beraadslagingen den geheelen nacht, duurden, hebben de leden van de arbeiderspartij obstructie gepleegd. Toen gistermorgen tegen 6 uur namelijk gestemd zou worden ,ave» een voorstel tot verdaging van de beraadslagingen, ble. ven 13 leden van de arbeiderspartij', o.a. Landbury en Weiatley, in de ingang staan voor do deur, waardoor de leden de zaal moesten binnengaan om te stemmen, en hielden door grappenmaken en zingen de leden meer dan een half uur op. Do zitting kon derhalve niet doorgaan en de speaker van het Lagerhuis werd uit zijn bed gehaald om1 maatregelen te nemen. r Dletzei verscheen na ©enigen tijd, waar op de dertien leden, die zich aan deze nieuwe soort obstructie hadden schuldig gemaakt, met 163 tegen 67 stemmen van verdere deelneming aan de zitting werden buitengesloten. Korts berichten. De zomertijd zal in de Vereenigde Staten op 25 April worden ingevoerd en tot 26 September duren- „Onze" Zomerreizen. Het socialistische „Volk" zet ziju snoep reisjes voor zijn lezers voort- Een Rijnreis je opent de reeks en dan volgen niet minder dan een tiental rei zen naarZwitserland. Zelfs een wintersportreis van 10 dagen tegen Kerst mis wordt in uitzicht gesteld- Dat alles staat in een groote advertentie op de achterpagina. Nu nog een fulminant artikel togen die vervloekte kapitalisten op de voorpagina en de krant is alweer klaar. En de „proletaren" slikken het heele zaakje. Is het wonder, dat de „Tribune" dezer dagen leurde met een lijstje van baantjes- menschen in de S-D.A.P., die bij elkaar salarissen (met pensioenen, wachtgelden enz.\lgenoten van over de 10.000 gld? Maar enfin, dat hindert niet, „Het Volk" zal de „Tribune" wel overschreeuwen en de „bewusten" slikken alles- (Fr. Dagbl.) De toestand in Drente. Dr J. Th. de Visser schrijft in „De Nederlander" over de indrukken, die hij bij een bezoek aan Drente heeft opge daan. Hij stelt allereerst vast, dat er werkelijk een noodtoestand bestaat en da' er zoo spoedig: mogelijk geholpen moet worden. Vervolgens bespreekt bij: de mid delen, die aan de hand worden g'edaan ter leniging van den nood (em^ratie; steun van regeeringswege aan de veen derijen, opdat deze de turf goedkoop'er kunnen leveren en de! concurrentie met de kolen kunnen volhouden; werkver schaffing), waarbij hij de daaraan verbon den bezwaren in bet licht stelt. Dr de Visser schrijft dan verder o.m.: „Het komt mij voor hoewel ik als leek mij voorzichtig wil uitspreken dat een andere weg moet worden inge slagen. Wie gezien heeft, welke schoone resultaten in sommige streken van Drente door ontginning en de omzetting van veengrond in akkerland zijn verkregen, moet wèl tot de slotsom komen, dat in deze richting de oplossing van het moei lijke Drentsche vraagstuk moet worden gezocht. De bloeitijd der veenderij schijnt voor goed voorbij deze kunstmatig in het leven te bonden of te bevorderen, schijnt op blijvende teleurstelling te zullen uit- loopen. Maar voor de bewoners den bo dem te cultiveeren en de menschen in staat te stellen kleine plaatsen te ver krijgen, waar zij zich blijvende inkomsten kunnen verzekeren, lijkt mij de richting, waarin moet worden gewerkt. Men sluit zich dan ook aan bij datgene, wat aan vankelijk reeds tot uitnemende resultaten heeft geleid en men doet geen tijdelijk, geen stukwerk, maar roept iets in het aan zijn van blijvende waarde, en iets dat daardoor der menschen levensgeluk ver hoogt. De vraag rijst echter hoe dit te ver krijgen. Mijn antwoord luidt dat particulier ini tiatief en regeering hier kunnen samen werken. Onze Vereeniging voor geestelijke en maatschappelijke zorg voor Drente en andere vereenigingen moeten een kapitaal bijeen brengen, waarmede zij credieten verleenen b.v. tot 10 pCt. of 20 pCt. om de menschen met die cultiveering te doen beginnen, terwijl dan het rijk een bijslag van 90 pCt. of 80 pCt. verleent. Door dien prikkel aangemoedigd, zullen waar schijnlijk velen in Drente zich opgewekt gevoelen de hand aan den ploeg te slaan. Bovendien heeft dit plan het voordeel, dat er geen verschillen van religieusen of politieken aard kunnen ontstaan, om dat ieder zich dan kan richten tot de vereeniging, waarvoor hij de meeste sym pathie gevoelt. Tevens kan dan blijken, welke groepen van Nederlanders inder daad het meest voor Drente gevoelen en het meest bereid zijn hier hulp te bieden. Ik zou wenschen, dat de Vereeniging voor geestelijke en maatschappelijke zorg voor Drente zich inspande om hierin baanbre kend werk te doen en begon een kapitaal voor dit mooie doel bij elkaar te brengen. In elk geval hoop ik op een beoordee ling van dit plan door deskundigen, voor al uit Drente zelf. Het is prachtig de lijdenden door storm of watersnood te helpen maar Drente, dat zooveel leed en blijft lijden door de stormen van den tijd, mag niet worden vergeten. Wanneer dan ook de Vereeni ging, die ik noemde, of andere Vereeni gingen, heden of morgen een beroep gaan doen op de milddadigheid der bevolking om het door mij bedoelde plan te ver wezenlijken, vlei ik mij met de hoop, dat de beurzen zullen worden geopend: en de provincie in het Noorden, op een behoorlijk stoffelijk en geestelijk peil, blij vend zal worden gebracht." Allerlei. Bij Kon- besluit is benoemd tot lid van den Raad van State mr D. A. P. N. Kooien- Rij beschikking van die ministers v. arbeid, landbouw en waterstaat is ingesteld een commissie voor de bestudeering van het vraagstuk van gewestelijke uitbreidings plannen, in. die commissie beeft o.a. zit ting mr J. W. Goedbloed, te Goes, secre taris van den Chr. Boeren- en Tuinders- bond. Het Ned. Roode Kruis heeft van zijn jongste collecte afgegeven f 750 voor een verplegingsfonds voor onvermogende t.b.c. patiënten van de Zeeuwsche Prov. Veree niging tot bestrijding der t.b.c. en f 300 voor de vereeniging tot Kraamvrouwen verzorging en zuigelingenbescherming te Vlissingen. V erduistering. Door een verte genwoordiger eener Belgische firma, ge vestigd te Luik, die belast was met het ver zenden van mijnhout, dat te Terneuzen was opgeslagen, is bij de politie aldaar aangifte gedaan wegens verduistering van gelden en rentezegels, gepleegd door een onderbaas, die belast was met het uitkee- ren der weekgelden aan vyerklieden en het plakken van zegels. Bij onderzoek is gebleken, dat geruimen tijd nimmer een zegel voor een dier werklieden werd ge plakt, niettegenstaande den onderbaas, ze keren E. T. E., wonende te Terneuzen, de daarvoor bestemde bedragen werden uit betaald. Laatstgenoemde heeft inmiddels zijn huisraad verkocht en is met zijn gezin naar België vertrokken. De marechaussee J. van Belleghem te Westkapelle is overgeplaatst naar de brigade te Breskens. De Staatscourant no. 72 bevat een wijziging in de statuten van de Naamlooze Vennootschap „Scheldebank" te Zierikzee. Eerste-luitenants A. F. J. Penders van liet 3e en H. M. G. J. Lentz van bet 14e regiment infanterie worden 3 Mei ge detacheerd in de legerplaats bij Hars kamp. Eerste luitenant F. K. J. Kohl- brugge, van de 5e schoolcompagnie van het regiment kustartillerie te Vlissingen, is overgeplaatst bij het regiment vesting artillerie te Utrecht. Dobr den Commissaris der Koningin is aan den heer A. M. Temmerman, arts te Sluis, eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie, zetel Oostburg. Middelburg. Gisterenavond werd brand lucht waargenomen in het perceel op den lioek van de Langedelft en de Oude Kerk straat, waarin o.a. de kapperswinkel van den heer Murk is gevestigd. Een onder zoek bracht aan het licht, dat op een bo venkamer een begin van brand was ont staan, doordat blijkbaar door het perso neel vergeten was dat een pan met cham- poon op het gas was gezet. Hierdoor was de slang van het gascomfoor afgebrand en was een gat in oen stoel gebrand, terwijl liet gas vrij uitstroomde. Door de politie, die gewaarschuwd was, werd erger voor komen. De heer Murk woont te Breda en van liet personeel is des nachts niemand in het gebouw aanwezig, doch twee andere deelen van het pand zijn wel bewoond. Het mag een geluk worden genoemd, dat de brandlucht is opgemerkt. Ook gisteren kwamen reeds vrij veel Engelschen en andere buitenlanders onze stad en vooral de Markt bezoeken, wel een goed voorteeken voor het vreemdelin- genbezoek in het komende seizoen. Zelfs een volle toeringcar uit Antwerpen was hierheen gekomen met toeristen. Zij, die thans via BreskensVlissingen ons eiland op een dagtrip komen bezoe ken, kunnen hier langer vertoeven dan in de laatste zomers het geval was. Moesten toen zij, die te 12 uur ongeveer hier aan kwamen reeds te vier uur weer weg, thans kan men zeker tot kwart voor 5 hier blij ven, omdat de boot eerst te 5.20 weg gaat. Dit langer vertoeven is niet alleen goed voor een rustiger verblijf der gasten, maar het is ook van groote beteekenis voor de stad zelf, want in dat uur wordt er van zelf ook weer wat ontvangen en dit zal nog meer het geval zijn als ook in de drukke zomermaanden langer verblijf mo gelijk wordt gemaakt. Kan, waar er meer malen des Donderdags met twee booten moet worden gevaren, niet een wat later vertrekken? O. i. kan niet genoeg getracht worden het vreemdelingenverkeer zooveel mogelijk te bevorderen, waar het voor een groot deel van de neringdoenden van zulk een groote beteekenis is, hetzij direct of indirect. Tot het bevorderen van het vreemdelin genverkeer behoort ook het pogen, het den gasten zoo aangenaam mogelijk te maken tijdens hun verblijf alhier en wij hebben daarom gisteren tot onze spijt geconsta teerd, dat ook reeds weer Arnemuidsche vrouwen met kleine kinderen rondliepen, blijkbaar uitsluitend met de bedoeling, geld los te krijgen van de vreemdelingen. Wij weten, dat de politie zooveel mogelijk oplet, maar ook ieder ander zal goed doen de vreemdelingen aan te raden geen geld te geven, en zeker niet als er om gevraagd wordt. Benoemd met ingang van 1 Mei a.s. tot rijksklerk der registratie en domeinen ten kantore Sliedrecht de heer J. A. van Puffelen Jr., thans particulier klerk der registratie en domeinen ten kantore der registratie no. 1 alhier. Met zeer hartelijken dank zoowel aan de dames en jonge meisjes, die zich onver moeid beijverden de Emmabloem te koop aan te bieden, alsook aan de vele gevers en geefsters, die door hun ruime bijdra gen den verkoop bizonder deden slagen, bericht het Emmabloem-Comité alhier, dat de collecte op 14 en 15 April heeft opge bracht bruto f 717,09. Verleden jaar was de opbrengst slechts f 255,91. Goes. Eenjubilé. De heer P. Ooster- baan, drukker-uitgever onzer courant, hoopt 26 dezer een gewichtigen dag te be leven. Hij hoopt dan zijn 50en verjaardag te vieren, terwijl 'tdien dag juist een kwarteeuw geleden zal zijn dat hij in het huwelijk trad en hij zijn zaak in de Lange- vorststraat begon, onder den firmanaam Oosterbaan, Klemkerk en le Cointre. Op dezen zelfden dag hoopt zijn dochter Me vrouw Maas geb. Mita Maria Oosterbaan, te Bandoeng, haar 21en geboortedag te vieren. hulpmiddel bil het stijven. Het maakt da fijne wasch sneeuwwit, stijf an toch buigzaam* Heinrich Mack Nachf., Utm a. D. IJet zal den geachten jubilaris en zijn gadë op dien dag wel niet aan blijken van belangstelling ontbreken, zoo van hier als elders. Werkloosheid. Toen wij dezer dagen lazen van het toenemend aantal werkloozen te Middelburg, hebben wij ons ter bevoegder plaatse te Goes gewend met de vraag, hoe het hier daarmede stond. Gelukkig is de toestand hier gunstiger. Zelfs dezen winter was het aantal werk loozen niet bijzonder groot. Zooals bekend is, werd van gemeente wege dezen winter eenig werk uitgevoerd, waarbij werkloozen werden te werk ge steld, zooals het dempen der slooten aan den Stationsweg. Het grootste getal daar bij te werk gestelden was gemiddeld 30. Er zijn ook wel eens dagen geweest, dat er slechts 15 waren. Deze werkverschaffing heeft ruim 2 maanden geduurd en is sinds begin Maart stopgezet. Bepaalde werkloosheid is er nu weinig of in 't geheel niet meer, temeer daar momenteel twee werken (aanleg Zaagmolenstraat en verbetering Oostsin gel) in uitvoering zijn, waarvan de aan nemer verplicht is, zooveel mogelijk Goe- sche werkloozen te werk te stellen. In de gisteravond gehouden vergade ring van de mannenvereeniging „Calvijn" alhier heeft br. Bedet op duidelijke, leer zame wijze de hem destijds gestelde vra gen over diens inleiding „De Kerkelijke Tucht" beantwoord en, voor zoover noodig, dit antwoord nog nader toegelicht. Vragen als: Welk oordeel spreekt de kerk uit in de ex-communicatie; welk ka rakter dragen de meerdere vergaderingen; mogen kinderen van gecensureerden ge doopt worden; welke zijn de gevolgen wan neer de kerk van de leer afwijkt en de tucht niet handhaaft; en meerdere waren naar voren gebracht en werden terdege onder de oogen gezien. Ook geschiedkun dige feiten in verband met de tuchtuitoefe- ning kwamen ter sprake, zoomede de taak der kerk bij wantoestanden in het maat schappelijk leven harer leden; ontrouw kerkbezoek, e. a. Niet vergeten werd, het geen ook in de inleiding zelve zoo helder naar voren was gekomen, dat de tucht is en blijft een tucht uit liefde tot onzen broe der of zuster in Christus en mitsdien tot eere van onzen God en tot heil der ge meente. Voorzeker een avond, waarop de opgekomenen met blijdschap kunnen te rugzien en van welks resultaat niet alleen een verhelderende, maar ook een verster kende en bemoedigende invloed zal uit gaan. Met ingang van 12 April j.l. zijn door B. en W. dezer gemeente aangesteld bij de brandweer belast met de bediening van de brandladder: G. S. Kuijper als hoofdman, F. A. van Veen als plaatsvervangend Hoofdman, J. Verhage, W. Sinke en T. Geense als brandgast. Aan G. S. Kuijper is tevens met ingang van bovengemelden datum eervol ontslag verleend als brand gast en in diens plaats aangesteld V. G. Boel. Rilland. Uitslag wedstrijden postduiven- vereeniging „Steeds sneller" alhier, vanaf Hulst, 30 K.M., los 11 uur. le prijs J. v. d. Vrede, aankomst 11 uur, 30 min. 17 sec.; 2e en 6e A. Traas; 3e G. Hirdes; 4e en 9e J. Traas; 5e H. J. Sentse; 7e en 8e J. van Boven, Vanaf Sas van Gent, afstand 40 K.M., los 8 uur: le prijs A. Traas, aankomst 8 uur 40 min. 49 sec.; 2e en 3e C. Hirdes; 4e H. J. Sentse; 5e C. Zandee; 6e en 7e J. van Boven; 8e A. Daane; 9e J. Traas. Kapelle. Onder voorzitterschap van dhr H. Blok kwam het fanfarekorps „Ons Ge noegen" in algemeene ledenvergadering bijeen. Als bestuursleden werden herkozen de heeren M. Glas, vice-voorz., als pen ningmeester J. Kloosterman en als comm. Jobs. Schipper. De penningm. deed reke ning en verantwoording. Het nadeelig slot bedroeg f 157, terwijl het bestuur alsnog voor groote uitgaven komt te staan. Be sloten werd, in het einde van de maand Juni een muziekdag te Kapelle te hou den. Ook zullen weder concerten vanaf de muziektent op het marktplein gegeven worden. Indien bij gunstig weer reeds met den jaardag van Prinses Juliana. Door het bestuur van den Kolenbond „Ons Voordeel alhier is het vervoer der kolen bij inschrijving aanbesteed aan den eenigsten inschrijver dhr Johs. do Jonge Dz. voor f 0.06 per H.L. vanaf de wagon. Voor lossers meldden zich van de 307 le den slechts vier leden aan. Ook hiervoor

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1