H« 164 Donderdag 15 April 19SS6 Jaargang '^FiuHXETOW." Getrouw tot in den dood. Buitenland. Hit fis Prtfftacie. Drukkers-Exploitanten: OOSTttftBAAN LE COINTRE GOES Bureaux: Lange Vorststraat 6870, Goes Tel.: Retfattie no. 11; Administratie no. 58 Postrekening No. 36000. Bijkantoor te Middelburg: Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. no. 259 De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, ff.— Losse nummersf0.05 Prijs der Advertentiën: 1—4 regels f1.20, elke regel meer 38 et. Bij abonnement belangrijke korting. E«n excursie naar Patripolis. (i» Holland's binnenlanden.) We kwamen des Maandagsavonds aan met dia» D-trein- Men bad er op bet station iets op gevonden, dat de trein }>ij het binnenstoomen niet zoo'n donde rend geweld maakte als op andere stati ons het geval is- W>e gingen door ide controle, kochten een avondblad en zagen ons door een eenvoudig man een kaartje in de handen gedrukt, waarop stond: „Hotel-restaurant „Patrimonium", W.-str- 5 mixirten van het station- Logies vanaf modern ingerichtEn dan nog wat over diners, dagschotels, gezelschaps reductie. We pverlegden wat we zouden doen, we hadden een week beschikbaar voor onderzoekingstochten in X en een goed hotel is véél waard, een hotel dat uit gil)© ran een Chr. organisatie is nog méér waard; doch mijn vriend was wat sceptisch: ,,'tZal wel zoo'n prutszaakje zijn; ae probeeren zoo iets wel meer, maar het gaat zoo piete-peuterig, dat het niet aanbevelenswaardig is, er heen te gaa*. We kunnen in elk geval toch eens kijke»l" overtuigde ik. Dat riel verbazend mee! Een groot mo numentaal gebouw van 5 verdiepingen aan cc» mooi plein- Een ruime ingang. Eet het viel ook verder mee- Het eten was prima, en geen 2 aardappelen, zoo als wel gebeurt. De kamers waren ook aantrekkelijk. Na ons geïnstalleerd te heb ben', gingen we eens een praatje maken met den ober, en toen vernamen we dat in dit zelfde gebouw waren ondergebracht hotel, restaurant, ambachtsschool, ver gaderlokalen- (Hotel, school en vergader- zale* hadden elk een apart entree, al kon men ook binnendoor in de verschillende afdeelir^gen komen). Een obligatieleening had grondaankoop en bouw mogelijk ge maakt, een schitterende bazar en bon- verkoop, had voor de meubels het noo- dige geld opgebracht- „Slaagt zoo'n bazar hier da»? Bij ons wijzen ze zooiets nog al eeös af, omdat het niet veel „netto" bp- b re rtgi". „Meneer hoe is 'tmogelijk! We hadden voor dezen bazar 4 kransen van elk 20 vrouwen. Op eiken krans, die eens per ,week samenkwam, naaide, breide en bor duurde men en droeg men 10 cent of meer per keer bij, al naar liet kon". U had bei goed (en vooral veel kinder goed) oens moeten zien, toen de bazar werd geopend- Mijn vrouw was penning- meesfcresse en is er nog enthousiast over- Kutff u ook wel narekenen; neem eens een krans van 20 vrouwen- Ze werkten een jaar lang eiken avond- Zeg dat ze 30 cent per uur verdienden, dat is f 12 per avond, dat is per jaar f 600 en dan plm- 15 Xext per avond f 3 is f 150 arbeidsloon dat 20 arbeidersvrouwen bijeenbrachten in e<3» jaar. „En dan Ra maar! riepen wij den spraakzamen ober toe- We begrijpen het al. Om van hem af te komen, vraagden we hem, of er van avond nog iets te doe» was. Bijna alle zalen waren bezet. Van Patrimonium vergaderde er dien avrtad een debatclub- We woonden die vergadering bij en hebbex veel genoegen gesmaakt- Men had 'tdaar heel aardig bedacht- De eenvou dige ex jongere broeders vonden de lange redevoeringen van geleerde sprekers te hoog (hoewel de oude rotten meenden, dat er ook sprekers niet meer nieuws vertelde* dan de bladen gaven). Nu wap ee» dab opgericht waar men heel gewoon Schets uit de Russische revolutie. 68.) o— „Biat kan een tamelijk 'langdurig ver snaak worden", meende hij. „Toch niet," weerlegde de roodharige. „Het is een vorst van ongeveer 20 gra den en i* zulk een frissche temperatuur houdt iemand in Adamscostuum en nog druipnat op den koop toe, het geen'half uur Ti it. Maar 't behoeft immers pok niet langer. In een half uur kan God toch wol oob plan tot redding van zijn beide aanbidders uitdenken, zou tik zeggen." „Ja; en de tijd is ook lang genoeg om zich te bedenken en te verklaren, dat alle Godsdienst bedrog en het com munisme het ©enige evangelie is. Want wanneer ze die verklaring afleggen, zijn ze niet waar?" „Ja; doch altijd onder beding, dat de verklaring heel duidelijk is. Laten ze bij voorbeeld zeggen: „weg nvt Christus en )«ve het communisme!'' „Heb jullie het gehoord? He revolutie wil nog genade voor recht laten gaan." „Ik heb uw genade niet noodig, man", antwoordde bedaard dokter Brenzilof. „3c ben de genade van mijn Heer en den inhoud van het blad dat ieder ontving besprak, aan de hand van een memorisatie, die elk naar toebeurt deed- In de pauze werden dan vragen van aller lei aard 'in de bus gedaan- Daarna werd geïmproviseerd. Zelden hadden we een zoo gezelligen en leerzamen avond- Wij kregen gratis thee. Later was het col lecte voor de thee en ons werd allen op het hart gedrukt méér te geven dan de theeprijs bedroeg. De collecte bracht altijd méér op. Den volgenden morgen gingen we do deur uit, het bestuur der Woningstich ting had ons uitgenoodigd om een auto tocht te maken naar de verschillende woningblokken. De hotelhouder gaf ons voor we op stapten zijn lidmaatschapsbewijsWaar dat voor was? Om goedkoop inkoopen te doen? Onze af deeling heeft met tal van winkeliers afspraak gemaakt, dat de leden op vertoon van contributiekaart de waren tegen gereduceerden prijs konden beko men. Hoe weten wij die zaken te vinden? Kijkt u maar naar een vierkant oranje- vak, rechts boven in het etalage-raam.' 't Heeft ons aardig bespaard- Mijn vriend een vijand van coöperatie (van arbeiders coöperatie dan), vond het een lumineus idee- Nu, we hebben ons dien dag verwon derd over de schitterende resultaten van den woningbouw! Den heeien dag heb ben we er aan besteed- De vereeniging ging uit van de gedachte,' dat in alle stadsdeelen haar woningen moesten ver rijzen, „dat is in den geest van het „rijken en armen ontmoeten elkaar"! zeide men- Arbeiders-, middenstands- en kapitalisten- wijken, dat vond men zoo a la Marx- Niet dat we alle huizen even prak tisch voniden ingericht, soms schudden we wel eens't hoofd over de wonderlijke ïndeeling; (dat waren producten van 'n piepjong architect, fluisterde de secre taris der Woningstichting ons in het oor) maar over het algemeen hebben we ver wonderd gestaan, want wat zat daar een enorme arbeid aan voor de bestuurs leden! En bij het gemeentebestuur stond de Woningstichting uitstekend aangeschre ven. Hetgeen we er o m heen aantroffen, deed ook aangenaam aan. In elk woning blok had zich een commissie gevormd tot nut, ontwikkeling en ontspanning. Die commissies organiseerden kinderfeestjes, zangclub'S, wandelclubs, wedstrijden in het aanleggen van tuintjes, leesportefeuilles circuleerden onder de bewoners, a 10 cent per week- Er was een vrouwen-af- deeliing, die hulp in het huishouden bood bij ziekte, geboorte, enz- Al die „blok" commissies waren onder een hoofdcom missie samengevoegd en gezamenlijk hield men des zomers een paar kinderfeesten en landdagen. „Jammer, 'dat de hoeren zoo'n landdag of kinderfeest niet bijwonen konden!" meende een der begeleiders. (Volgende week Ü-V. vervolg.) W. HEIJNS. De muiterij te Saloniki. De Grieksche Legatie meldt: De beteekenis van de muiterij te Thes- salonika is in de buitenlandsche pers schromelijk overdreven- Op grond van zeer betrouwbare berichten kan worden ver klaard, dat 'de geheele beweging uitging >MHHW»I if* iiaM»wii«iiiHcawxwjAi<>\iWJnwniMniiiv«BiMBaa Heiland Jezus Clhristus deelachtig en ©en andere genade hegeer ik niet. Wanneer het de wd van mijn Zaligmaker is, dat ik Hem door den marteldood verheerlijke, dan geve Hij mij kracht om getrouw te- zij'n tot m den dood, opdat do kroon des levens mij; worde geschonken. Meer heb ik niet te zeggen!" „En jij?" zoo wendde Joessof zicli tot Presto. „Ik heb u niets anders te zeggen. Laat mij met rust, dat ik bidda, mijn zonden belijd© en sterventegenade zoek©. En gij, dokter Brenzilof, gedenk mij, want de ©enige vrees die mij bevangt is, dat ik mijn Haere zou kunnen verloochenen." „Vooruit! Ontkleedt hein!! En gij, daar bij den uitgang, zet een wipgalg in elkaar, opdat de straf van bevriezing bij leven den lijve onverwijld kunne worden uitge voerd!" Zoo luidde het wreede bevel van Joessof. En nauwelijks was bet uitgesproken, of ©enige vrouwen vielen op de gehondenen aan en scheurden hen de kleeren van het lijf We wenschen geen Sensatie t© schrijven in den boozen zin des woords. Wat we tot hiertoie verhaalden is historie. van vijf officieren en tweehonderd man. Binnen eenige uren was de muiterij de kop ingedrukt en gaven de muiters zich onvoorwaardelijk over- Alle berichten omtrent zoogenaamde bloedige ontmoetingen tusschen muiters en geregelde troepen, omtrent het bom bardeeren van de stad, en omtrent het uitbreken van onlusten in andere doelen van Thessalie en Epirus zijn uit de lucht gegrepen- In geheel Griekenland heerscht volmaakte rust- Mussolini. Mussol*)! is per automobiel met gevolg den eersten steen gaan leggen voor de landelijke woningen van een concessie, uitgegeven aan een maatschappij te Mi laan in een plaats op 35 kilometer van Tripoli. Hij werd zeer toegejuicht door de Arabieren. Te Tripoli terug heeft hij een bezoek gebracht aan de schepen van het eskadrille in de haven, aan de moskee en aan de Arabische stad. Overal werd hij geestdriftig ontvangen. In den avond had een fakkeloptocht plaats. Uit Washington wordt gemeld, dat de poging van de regeering om de met Italië aangegane regeling over de afbetaling der schulden aan de Unie, goedgekeurd te krijgen door den Senaat, een stroom van redevoeringen heeft ontketend, waarin vooral sprake was van Mussolini. De leider der oppositie Max Kellogg kenschetste Mussolini als „de grootste ramp die Italië in de laatste eeuw had be zocht". De Koning van Italië is zeide de senator nog een speelbal in de han den van Mussolini. Italië zal onder het voorgestelde plan van afbetaling niet het kapitaal van zijn schuld, doch enkel maar een percentage van de rente betalen. „Het zou bijna een misdaad zijn, aan den Italiaanschen despoot een zoo groote som cadeau te doen". Fraaie ministers. In Joego-Slavië (Groot-Servië) is dezer dagen een ministerieele crisis geweest. De ongeveer tachtigjarige premier Pasjitsj is afgetreden en heeft plaats gemaakt voor een zekeren Oezoenowitsj. Een oorzaak van die ministerwisseling is mede een ge val van corruptie, waarin de zoon van Pasjitsj de hoofdschuldige moet zijn. Op welk moreel peil overigens de Servische ministers staan, kan blijken uit het vol gende bericht: In verband met een grove en beleedi- gende uitdrukking, door den Joegoslavi- schen Minister van Onderwijs, Stephan Raditsj, tijdens een vergadering gebezigd aan liet adres van zijn collega van Ver keerswezen, Milletitsj, waarin liij dezen van corruptie beschuldigde, heeft laatst genoemde zijn ontslag aangeboden. Hij heeft verklaard, dat hij moet weigeren met „zulk een schoft en vagebond" langer in één ministerie te zitten. Korte he rich ten. In Duitschland is het aantal werk- loozen, die onderstand genieten, in Maart van 2,056,000 tot 1,942,000 verminderd. De laatste helft van Maart is de werkloos heid met 3,7 procent gedaald. Te Nice zijn 2 personen, vermoedelijk Franschen, wegens spionnage gearres teerd. Zij zijn naar Parijs overgebracht. De zaak zou volgens de Matin van zeer geruchtmakenden aard kunnen worden. De gearresteerden verrichtten voor Italië spionnage-diensten- De spoorwegtarieven in Frankrijk zijn verhoogd- 23 Duitschers, die de Paaschdagen* a—wuniiwuwiwi iixiri» inxi— iimiii»»«ii»inin Schrikkelijk© werkelijkheid, geput uit be trouwbare "bron. We zijn daarbij van tijd tot tijd ge noodzaakt geweest, den lezer getuige te ,do©n zijn van weerzinweikkende tooneelen Dlat bon niet anders. En het had 'zijln nut. Het gadeslaan van de handelingen der bolsjewisten, waar zij eiken breidel braken, leert ons de revolutie in haar ware, .afgrijselijke gedaante in haar dui- v-elsch en Gode vijandig karakter zien. En dit is nuttig 'en noodig, waar zij nog altijd dreigt en om zich heen. grijpt. Het is waar, dat tijdens het Tsaristi sche bewind ongereehtige dingen in Rus land plaatsgrepen. Dlingen, die het gemoed des volks verbitteren moesten én de pro paganda der revolutionaire beginselen ten goede kwamen. We "hebben in het be gin van ons verhaal doen zien, hoe schan delijk het volk door gewutenloaze amb tenaren geplaagd en uitgebuit werd- Dit is- uit de werkelijkheid gegrepen, zoowel als de teekening van de gruweldaden der revolutie. Maar oneindig baibaarscher dan do ambtenaren van 'den Tsaar gingen de maentnenoers der revolutie te werk. Diep en snel slaat de schaal van het terro risme naar do zijde der revolutie door, wanneer men Tsaristische en bolsjewisti sche gruwelen tegen elkaar opweegt- Wat we schreven, Schreven we, zoo als we zeiden om der revolutie het masker in het Hulschiner district doorbrachten, zijn door de Tsjechische overheid gear resteerd, onder beschuldiging van pro paganda voor de rijks-Duitschers en over treding van de wet tot bescherming van de republiek- Er worden stappen gedaan, om zoo spoedig mogelijk hun invrijheid stelling te bewerken- Het bericht, dat er nieuwe onder handelingen plaats vinden tusschen Duitschland en sovjet Rusland heeft te Londen geen groote verrassing gebaard. Men is in officiëele kringen tevreden ge steld door de mededecling, dat het ver drag niet in zal gaan tegen den geest van Locarno- De „Daily' Tel." meldt, dat, in ver band met Ru slands weigering om deel te nemen aan de voorbereidende ontwa peningsconferentie te Genève, Polen en de grenslanden verdaging der conferentie zullen verzoeken, hetgeen door Frankrijk gesteund zal worden. Een mooie ontmoeting. Mej. H. S. S. Kuyper schrijft in „Brie ven aan eene verre vriendin" (Standaard van 13 Maart) onder meer het volgende: Onlangs, na een Redactie-vergadering van „Bouwen en Bewaren" uit Utrecht naar Den Haag terugreizend, zat ik naast twee vriendelijke, welgedane nonnetjes, die tegenover elkaar zaten, zóó, dat haar groote, rechtuitstaande witte kappen bijna aan elkaar raakten, vooral als ze voorover bogen, om samen te praten. 'tWas Zaterdagmiddag, en ik had „De Heraut" bij me, waarin ik Dr Dijk's mooie meditatie over „Laat dezen heengaan" las. 'tWas zeker biduur voor de non netjes, wat ze kregen haar gebeden boeken, en lazen en prevelden met zacht beweeg aan heur rozenkransen. Toen ze klaar waren, bood ik 't non netje, dat naast mij zat, „De Heraut" aan. „Wil u eens wat moois lezen?" vroeg ik, en wees de meditatie aan. Vriendelijk nam ze het vreemde blad aan, en begon te lezen. Ik kon haar gezicht, geheel weggedoken in de groote, witte kap, niet zien, alleen haar handen en „De Heraut" waren buiten de kap zichtbaar. Maar ze las aandachtig, ernstig, en heel langzaam, dat zag ik wel. 'tWas zeker wat vreem de taal voor haar. Roomschen gebruiken zulke andere uitdrukkingen voor 't gees telijk leven dan wij. Ik wachtte stil af, wat 't resultaat zou zijn. Eindelijk kwam er weer beweging in de witte kap, en gaf 't nonnetje mij „De Heraut" terug. 't Is keurig, zei ze, blijkbaar onder den indruk, keurig-mooi. Dat is net iets voor een meditatie. Maar 't is 'n meditatie! zei ik. Ze keek me aan, begreep me blijkbaar niet. En toen Dat is zeker een pater, die veel volk trekt! 'tls niet geschreven door een pater, maar door 'n dominee, zei ik. D|e lieve gezichtjes in de witte kappen betrokken. Er is veel afval onder de dominees te genwoordig. Ze zijn niet geloovig, en mo gen maar preeken wat ze willen, ook te gen 't geloof. Maar in onze kerk niet, zei ik. Ik ben lid van de Gereformeerde Kerk. En de dominee, die die meditatie geschreven van vrijheid, gelijkheid en broederschap, waarmee ze zich langer dan een eeuw dekt, af te nemen. Maar niet alleen met dit doel. Ook om de dankzegging en het gebed te verlevendigen; de dankzegging] voor den zegen, ons dooi' God geschonken in een regeering, die zich de dienaresse Gods weiet en schild ©n zwaard bescher mend voor Gods volk geheven houdt; bet gebed voor de broeders en zusters in Rusland ,wier bitter lijden om des geloofswille tot op dezen dag tae. Evenwel wenden we den blik maar liever af van ijselijkheden, als de terdood brenging op ongehoorde wij'ze van dolkter Brenzilof en den in zijln banden geteel- den Presto. We laten het gordijln vallen tot het drama is Afgespeeld Twde lijken met een dikke ijiskorst over- tcgen, en hangend aan een toestel, waar mee de moujik in Rusland water put, werden door den nachtwind zachtkens heen en weder bewogen. Het waren de lijken van dokter Bren zilof en Presto. Joessof had bevel gegeven, dat ze eenige dagen zouden blijven hangen, tot een waarschuwend voorbeeld voor ieder, die anti-bolsjewistische gevoelens mocht huldigen. heeft, is Pir K. Dijk, Gereformeerd pre dikant in Dien Haag. En wat u gelezo» heeft, dat is ons geloof, dat is het pel nol van heel onze kerk. Be probeerde een beetje in hun taai te spreken, bang dat ze me anders niet begrijpen zouden. Toen had ik toch zoo'n goed geestelijk gesprek met de nonnetjes. Ein ik voelde in wat ze geiden de liefde voor baar Heiland. En toen ineens: U praat net zaoals meneer Anema. Die is schoolopziener. Wij zijn onderwijlzeressen in Poeldijk, ziet u. Dlat is ook zoo'n godvruchtig mensch. Een écht Christen 1 En dat is mijin neef, zei ik Dat is een Kuyperiaan! zei 't andere nonnetje. En dat ben ik ookzei ik. En je begrijpt, dat ik toen vertelde, wie mijn vader was. O, dien kenden ze zoo goed't Was aar dig om te hooren, met hoeveel sympathie en vereering 'èn kennis van zaken, die twee lieve nonnetjes toen over mijn vader en zijn levenswerk spraken. En ik vond 't jammer, dat in Dien Haag onze Wegen weer scheidden. i Belasting op hengelen. Naar de Tel. verneemt, is een wijziging van de Vissclierijwet in voorbereiding, waarvan de bedoeling is om, naast enkele kleine technische verbeteringen, eenige beperkende bepalingen ten aanzien van de hengelsport in het leven te roepen. Daar toe zullen de prijzen van de vischacten verhoogd worden. Het ligt in de bedoeling om den prijs van een vischacte geldig voor de binnen wateren en rivieren te bepalen op f7.50 per jaar en van een vischacte voor de ri vieren op f 2.50. Verder zou een gewone hengelacte wor den ingevoerd, waarvan de prijs f 0.50 per jaar zal bedragen, zoodat het dus niet meer mogelijk zou zijn kosteloos te hen gelen. Daar een en ander nog in een stadium van voorbereiding verkeert, kan het nog wel eenigen tijd duren, alvorens deze wets wijziging bij de Staten-Generaal aanhan gig zal worden gemaakt. De heer Colijn weer Kamerlid. De korrespondent van het Volk te Leeu warden meldt: Met stelligheid wordt verzekerd, dat het a.-r. Kamerlid Leenstra zou zijn aange wezen om tot lid van Ged. Staten van Friesland benoemd te worden, waarna de ze zijn Kamerzetel zou inruimen voor den heer Golijn. Bij koninklijk besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Rot terdam ter standplaats Vlaardingen H. M. Markusse, thans notaris te Kortgene. De eerste koekoek in onze provincie schijnt gehoord te zijn, gisteren te Poort vliet. (Natuurlijk worden na dit nu geen koekoekberichten meer ingewacht. Red.) Rectificatie. De auto, waarmede Maandag het ongeluk te Ierseke heeft plaats gehad, was niet van den heer Leendertse te Wemeldinge, maar van den heer P. Leendertse te Hansvveert. De Z.-Vlaamsche waterlei ding- De gemeenteraad van Zuidzaade besloot met 4 tegen 2 stemmen tot niet- Het was nu middernacht en de mlaan was zooeven achter met sneeuw beladen wolken schuil gegaan. Behoedzaam voortschrijdend ntaJderde eien man, in een dikken pels' 'gehuld' en een harig© wollen muts' diep avetr de ooren getrokken. Eenige oogenblikken later verscheen een tweede man, komende van de tegenover gestelde richting. Toen de mannen elkander passeerden, stonden ze 'tegelijk stil. Ze fluisterden even en vervolgden toen hun weg. Wie ze gevolgd en bespied had, zou gezien hebben, dat ze een honderd meter verder elk een kennis ontmoetten; althans ze stietten heide op iemand met wiett ze in deschaduw der huizen verdwenen. Nauwelijks waren ze weg, of een pa trouille gewapenden passeerde, zonder nen te bemerken- Bij dje lijken aan de zonder linge galgen commandeerde de chef der patrouille halt- Gelach en gespot werden gehoord, terwijl alle aangezichten naar de gehangenen opgeheven werden- „Nu, 'tis in orde; ze hangen nog uit te waaien. Vooruit maar, kameraden", bromde de chef. „Het is hier om te be sterven van de kou. Vlug maar naar de wacht terug!" De patrouille marcheerde af. (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 1