Ummyiï Mieisws Land- en Tuinbouw. Kftinfenws. Allerlei. werd de voorziening in d e vacature laan "het bestuur overgelaten. Ten slotte deelde de voorzitter nog mede, dat besloten is 18 Mei, de datum van het. bijeenkomen van de eerste vredes conferentie, in het vervolg als de Vrede- dag te herdenken en dat het bestuur het voo mem on heeft hier dit Jaar dien dag te vieren door een bijeenkomst, waar op de Volkenbondsfi'm zal worden ver toond on ©en voordracht over het streven van den Bond zal worden gehouden. Gisteravond herdacht de Walchersche Kanariekweekersvereeniginig „Onze Zan gers" te Middelburg haar 15 j irig bestaan niet ©en feestelijke bijeenkomst in de be- nedenachterzaal van de sociëteit St- Joris. Dia vereeniging mocht van verschillende zustoi'vercenigingen op het gebied van het kweeken van dieren een bloemenhulde in ontvangst nemen en kreeg ook van verschillende andere zijlen b'ijken van be langstelling bij haar jubileum De avond werd voor een groot deel gevuld met het vertoonen van goede en eigengemaakte lichtbeelden door de hee- ren van der Boudt en But- Voor de pauz# golden deze beelden kijkjes op de tentoon stellingen van de vereeniging, voorbeel den van de goede wijze van huisvesten der diertjes, verschillende foto's van kanaries en andere in- en uitheemsclie vogeltjes- Hierop volgde als groote ver rassing de portretten van verschillende bestuursleden en een serie foto's van kippen- Ten slotte nog een belangrijk aan tal kiekjes uit de fabriek van ochtend voeder enz. van de firma K. Meertens Jr alhier. Na de pauze kwam men op een geheel ander terrein en werd den aan wezigen op het doek een reis aangeboden naar Indië, onder weg werd een kijkje genomen in verschillende gepasseerde plaatsen en hun omgeving als Genua, Algiers, Port Said enz- en daarna in een deel van de Oost- Een der aanwezigen gaf humoristische voordrachten ten beste, terwijl in de pauze een grabbelton werd bestormd en menig een een aardig prijsje wist te bemachtigen- De werkloosheid alhier neemt steeds grooter afmeting aan, zoo waren er op 10 dezer bij de arbeidsbeurs in totaal inge schreven van 319 mannen en 11 vrouwen terwijl deze aantallen op 11 April 1925 resp- bedroegen 221 en 13. De grootste vermeerdering bij de mannen komt wel voor rekening van de ongeschoolde ar beiders wier aantal klom van 91 tot 148, dus alleen hier een vermeerdering van '57 of ruim de helft der totale vermeer dering, die 98 bedraagt, Doch ook het aantal beroepen, waarin personen werk loos zijn, is vermeerderd- Wij tellen 12 beroepen, die verleden jaar niet voor kwamen en slechts één, dat niet op de lijst voorkomt- Viissingen. Aan de aandeelhouders van de Kon- Maatschappij „De Schelde" wordt vooregsteld over 1925 8 pCt dividend uit te keeron- Aan de algomeene vergade ring van aandeelhouders der N- V. Na tionaal Bezit van Aandeden zal worden voorgesteld over 1925 8 pCt dividend uit keeren- Kloetintje- Dinsdagavond omstreeks half zes had de heer v- d. B. uit Ierseke het ongeluk, met zijn motor tegen een lan taarnpaal te rijden, nabij den Molen, waar bij hij kwam te vallen en ernstig verwond werd. Nadat Dr Pfeiffer uit Kapelle ter plaatse was aangekomen is v. d. B. naar het ziekenhuis te Goes vervoord- Volgens ooggetuigen nam v. d. B. de bocht veel te lang, zoodat hij tegen de lantaarnpaal aan moest komen- Hij werd ernstig ge wond, zijn sleutelbeen is gebroken, ter wijl hij een schedelbreuk opliep- Zaamslag. In de jongste rraadsveïgade- ring werd mededeeling gedaan van een Koninklijk besluit, waarbij het beroep van den raad tegen het besluit van Ged- Sta ten, waarbij goedkeuring werd onthou den aan het raadsbesluit tot bet vor men van een afzonderlijken keurings- dienst ongegrond werd verklaard- Het heffingspercentage der inkomsten belasting werd bepaald op 0-9. Een voor stel van B- en W. om in verband met de geraamde financiëele resultaten der ex ploitatie eener gemeentelijke heer-ruiming tot instelling daarvan niet over te gaan werd aangenomen. Na breedvoerige be spreking werd aangenomen een voorstel van B- en W. tot het uitvoeren van ver schillende wegsverbeteringen, geraamd op een totaal van f33.539.05, door verschil lende straten of wegen te voorzien van klinkerbestrating. (M.C.) Inbreker gearresteerd. De politie heeft in Den Haag aangehouden zekeren B., wonende te Amsterdam. Deze bood, in gezelschap van een tweeden per soon, eveneens uit Amsterdam, goederen te koop aan op een wijze, die de politie verdacht voorkwam. Toen de zaak onder zocht werd bleek, dat B. door de Amster- damsche politie gezocht werd wegens een belangrijke inbraak, daar ter stede ge pleegd. De goederen, die hij te koop aan bood, waren van dezen diefstal afkomstig. B. is gearresteerd en naar Amsterdam overgebracht. Zijn metgezel heeft nog kans gezien te ontvluchten. Hij is in een taxi gesprongen en heeft na korten tijd deze weer verlaten met achterlating van zijn regenjas. Verduistering van f18.500 te Wormervee r. De kantoorbediende der firma Prins is uitgeweken naar Duitschland. Men heeft hem te Keulen ge zocht, maar nog niet gevonden. Hij had aan het kantoor een brief geschreven, waarin hij mededeelde ongeveer f 18.500 te hebben zoek gemaakt in een kleine 2 jaar en nu geen uitkomst meer ziende, maar vertrok naar elders. De verdachte K. is goed 25 jaar en leefde nogal royaal den laatsten tijd. Wie ia de baas? In begin Maart had te IJmuiden een bazar plaats, waarbij B. en W. toestemming gaven, door middel van een rad van avontuur, goederen te verloten. De commissaris van politie waarschuwde toen het bestuur, van die vergunning geen gebruik te maken, daar hij het, als hazardspel zijnde, verhinderen zou. Het vreemde van deze zaak is echter, dat bij een bazar, Zaterdag te Velseroord geopend, dezelfde historie weer voor kwam; toestemming van B. en W. en ver bod van de politie. Aan welke autoriteit moet men nu gehoorzamen? Op zee verdwaald? Toen Za terdagmorgen de heer Kroon te Vlieland zijn zoon wilde wekken, omdat deze naar Harlingen moest om voor de militie ge keurd te worden, bemerkte hij, dat de jon gen niet aanwezig was. 't Bed was ohbesla- pen. Na 's avonds 11 uur moet hij door een raam de woning hebben verlaten. Bij verder onderzoek bleek een klein zeilbootje uit de haven verdwenen. Van een nabij- liggende visschersschuit ontbreekt het kompas. Vermoed wordt, dat de jonge Kroon in den nacht met het zeilbootje do reis naar Harlingen heeft willen onder nemen. Ilij is daar intusschen niet aan gekomen. Tot heden heeft men noch van hem zelf, noch van zijn vaartuigje eenig spoor gevonden. De verdediger der Darda- nellenover leden. De verdediger der Dardanellen tijdens den wereldoorlog, vice-admiraal Merten pasja, is Zaterdag in een Berlijnsch ziekenhuis in den ouder dom van 69 jaar overleden, aan de gevol gen van een zware galblaas-operatie. Vice- admiraal Merten was specialiteit op het gebied der kustverdediging en als zooda nig na Turkije's deelneming aan den oor log aan de zijde der Centrale mogend heden, door de Turksche regeering tot op perbevelhebber der Dardanellen-verster- kingen benoemd. Een zak met f500 verclwe- n e n. Gistermiddag ging een bediende van de Rotterdamsche Tramwegmij. per fiets van haar kantoor te Rotterdam naar een bank. Achterop had hij vier zakken met geld gebonden. Bij aankomst op de Maas kade bleek een van de zakken, inhoudende een bedrag van f 500, verdwenen te zijn. Van deze vermissing is aangifte bij de po litie gedaan. Merkwaardige genezing. Dhr S. te Bergen op Zoom had in het laatst van 1924, terwijl hij als emballeur werkzaam was hij de biscuitfabriek Liga, het ongeluk een kist, welke hij tegen een trap opdroeg, te laten vallen. De man ver keerde in de meening, dat onderaan de trap zich een der op de fabriek werkzame meisjes bevond wat gelukkig niet waar bleek te zijn en vreesde, dat zij door de zware kist zou worden getroffen. Bij dit denkbeeld beving hem een zoodanigen schrik, dat hij als verlamd in elkaar zakte en sinds die ntijd was de man absoluut in valide, Slechts zeer gebrekkig kon hij zich voortbewegen en gedurende een periode van 9 maanden was hij zelfs niet in staat des Zondags naar de kerk te gaan. Medische hulp, met hoeveel zorg ook aangewend, mocht niet baten. De behan delende geneesheer had aan de echtge- noote van dhr S. te kennen gegeven, dat er wel kans bestond, dat de ziekte, welke door schrik ontstaan was, ook door plot- selingen schrik zou kunnen worden ver dreven. Verschillende malen had mej. S. getracht haar man te doen schrikken, maar tot dusverre had dit geen enkel re sultaat opgeleverd. Zondagmorgen nu slaagde zij er in haar man plotseling een geweldigen schrik te bezorgen en ziet. sinds dat oogenhlik is de verlamming ge weken en kan dhr S. zich weer evenals voor het hem overkomen ongeluk bewegen en gevoelt hij zich weer volkomen nor maal. (Zoom.) De man zonder geheugen ge vonden. Men meldt uit Middelharnis De zadelmaker G. de W., die sedert 14 dagen zoek was is thans gevonden. Zooals gemeld is was hij Zaterdag nog weg. Zijn vrouw en kinderen hadden zich naar fa milie te Rotterdam begeven. Een neefje dio op straat liep zag den vermiste, zijn oom loopen en waarschuwde zijn vader, die den zadelmaker mee naar huis nam. Hij herkende zijn familie niet, was geheel versuft en zag er vreeselijk haveloos uit. Zijn handen wa ren ontveld en zijn voeten stuk geloopen. Hij wist te vertellen, dat hij op een bank in het Park te Rotterdam had gezeten, doch daar door een politieagent was verjaagd I Hij schijnt de reis van Gelderland naar Rot terdam ook weer per fiets te hebben afge legd. Men begrijpt de blijdschap van vrouw en kinderen toen zij hem weerzagen, zij het dan ook in dezen hulpeloozen toestand. De familie is thans weer naar Middelharnis terug gekeerd. Moord. In een burgerlogement aan de Noordermarkt te Amsterdam logeerde se dert 3 maanden zekere M., zich noemende filmoperateur en diens 25-jarige vrouw. Daar gisteren aan den eigenaar van het logement bleek, dat uit hun kamer geen geluid ver nomen werd, waarschuwde hij Jiet politie bureau, waarop zich een inspecteur en een rechercheur toegang tot de kamer verschaf- ten. Zij vonden de vrouw geheel gekleed aan handen en voeten gebonden te bed lig- gen in levenloozen toestand. De hals was omsnoerd met een handdoek, waarvan de uiteinden haar in den mond gestopt waren. De politie vermoedt, dat worging heeft plaats gehad. Vermoedelijk is wraakneming in het spel, daar de vrouw gisteren tijdens afwe zigheid van haar echtgenoot bezoek ontving van een persoon uit Den Haag en gisteravond laat na den terugkeer van haar man een woordenwisseling moet hebben plaats gehad. De echtgenoot schijnt het logement verlaten te hebben zonder door iemand gezien te zijn. Kan de huisarts gemist worden? In het maandblad Het Kompas" behandelt de medische medewerker, dr M. N., het onderwerp dat wij hierboven plaatsen. In een Duitsch geïllustreerd tijdschrift, zoo begint de schrijver, was geteekend „Der Arzt der Zukunft". Daar zat de hooggeleerde man in zijn werkkamer; door middel van alle uitvindingen der moderne techniek werd hij op de hoogte gehouden van den toestand zijner patiënten, durf ik hier niet te zeggen dus van den toe stand van verschillende personen. Door draadlooze telegraphie of telephonie ont ving hij de gegevens omtrent electrocar diogram, aard der harttonen, bloeddruk, pols- en ademhalings-frequentie, tempera tuur, enz. enz. Op die wijze was het vele rijke men schep uit verschillende landen mogelijk, te profiteeren van de groote geneeskundige gaven des hoogleeraars. Dr E. Liek uit Danzig vindt deze rijken der aarde on danks die zeer geleerde adviezen te bekla gen; zij worden hem te mechanisch be handeld; zij missen, wat de armeren, die dit niet kunnen betalen, wel hebben, het persoonlijk contact mot hun geneesheer. Over dit persoonlijk contact weidt dr M. N. dan uit, en wij ontleenen het volgende aan dat betoog: Geneeskundige diagnostiek en behande ling kunnen over meer hulpmiddelen be schikken dan voorheen en daardoor treedt schijnbaar de persoonlijkheid van den ge neesheer meer op den achtergrond. De specialiseering is in vollen gang en hij de uitbreiding van de medische weten schap moest dat ook wel komen. Het is natuurlijk en wenschelijk, dat van zoo'n groot arbeidsveld ieder tracht een stukje te ontginnen en het in dat onderdeel al licht iets verder brengt dan de algemeene practicus, nog altijd huisarts genoemd. Maar geheel zonder gevaar is deze gang van zaken niet; de specialist loopt gevaar zoo uitsluitend en zoo intens naar dat ééne kleine stukje te zien, dat al het an dere voor hem als lucht is. Ernstige zieken worden hoe langer hoe meer naar de ziekenhuizen verwezen en men vindt dat zeer gewoon, terwijl ook bevallingen meer dan vroeger in zieken huizen worden afgewacht. Menig geneesheer, die wat verder kijkt dan zijn medische neus lang is, zal wel uit ervaring weten, dat het niet juist gezien is alle zieken buitenshuis te laten verple gen en de vrouwen buitenshuis te laten bevallen. De kraamheer heeft ook een rol te vervullen. Niemand, ook niet de best gesclioolcle en diep voelende verpleegster, kan de welwillende en opofferende hulp van verwanten vervangen; gedeelde smart is halve smart en bij herstel is gedeelde vreugd dubbele vreugd. Ziekenhuis-ver- pleging is in zeer vele gevallen noodzake lijk, ik durf zeggen gebiedend noodzake lijk, maar moet als regel dan ook daartoe worden beperkt. Aard der ziekte en ook huiselijke omstandigheden zijn daarop van invloed. Gaat men al deze dingen na, dan schijnt het wel, aldus meent de medische mede werker, of de huisarts zoo langzamerhand overcompleet wordt, misschien hier en daar nog een rol kan spelen als tusschen- persoon tusschen patiënt en specialist en dat hem de taak is opgelegd, behoudens eenige kleinigheden, zijne cliënteele te ad- viseeren tot welken specialist men zich moet wenden of naar welk ziekenhuis men moet gaan. En dat zou jammer zijn! Het beroep geneesheer is oud; reeds in de grij ze oudheid werd de geneeskunst als vak uitgeoefend. De taak des geneesheers is ook lieusch niet geheel afhankelijk van wetenschap en techniek. Deze zijn slechts hulpmiddelen om tot het doel te geraken. De arts moet iets in zich hebben, dat do hulpzoekenden gerust stelt en vertrouwen inboezemt en dat maakt dat steeds zijne intrede in de ziekenkamer, of in de kraam kamer, kalmte brengt. Dat doet de per soonlijkheid, aan wie men schier, zonder het te weten en te willen, alles wenscht en durft te vertellen, tegenover wie men zich uitlaat; dat is de huisdokter, die, zon der dat men het bemerkt, huisvriend te vens wordt en die over zoo veel meer din gen raad geeft dan over de ziekte alleen. Niet alleen de diagnose, niet alleen het medicament, niet alleen de leefregel of het diëet, geene combinatie van deze eenheden samengevoegd, zijn altijd voor de genezing voldoende; rust, ook zielerust, is voor de patiënten noodig en om dit te kunnen ge ven is het noodzakelijk, dat de behandeling als regel wordt toevertrouwd aan den er varen huisarts, die tevens psycholoog moet zijn en die weet, dat moeilijkheden in de diagnose of in de techniek bestaan, die hem nopen de hulp van specialist of labo ratorium in te roepen on zulks dan ook niet nalaat. Maar hij moet toch zoo ge oefend zijn in de onderdeelen van zijn vak, dat niet voor elk wisjewasje naar den spe cialist moet worden gerend. Gelukkig de patiënt, die zoo'n huisarts treft; gelukkig de medicus, die de bizon- dere gaven van hart en verstand heeft. Dit type mag niet en zal ook niet verloren gaan. Tuinbouw op Zuid-Beveland. Ia een beschouwing in het Landb. blad van den Rijkstuinbouwleeraar over de krach tige actie van den laatsten tijd tot betere organisatie van de tuinbouwers, deelt by o.a. mee, dat tot heden reeds bestonden of zijn opgericht: Tuinbouw vereeniging 's Heer Arendskerke met 22 leden; Ifeinkenszand met 70 leden; Kapelle met 125 leden; Kattendijke met 26 leden; Kloetinge met 28 leden; Krni- ningen met 17 leden; Waarde met 38 leden; Wcineldinge met 40 leden; Wolfaartsdijk met 28 leden, terwijl Oudelande nog in oprichting is en ooit op verschillende andere jdaat- sen belangstelling voor de oprichting bestaat. De Centrale vereeniging heeft een dage- lijksch bestuur van 3 leden, die in voort durend contact met elkaar staan, en heet Centrale Tuinbouw Vereeniging Zuid-Beveland. Het gezamenlijk veilen van de producten als dorpsvereeniging noemt de schrijver zoo wel voor teler, veiling, als kooper het beste systeem. Daarom moet in die richting pro paganda gemaakt worden. Verder zal ge zamenlijk plantgoed, cn zaaizaad aangekocht worden, wat in het voordeel van kwaliteit en prijs is, evenals dit bij den aankoop van kunstmest het geval is. Reeds zijn groote kwantums bloemkool, sla, spruitkool, stokboonen enz. opgegeven en is men over den gezamenly'ken aankoop in onderhandeling. Rechtbank te Middelburg. Politierechter. Zitting van 13 April. A. S., 36 j., schipper te Stellendam, werd ten laste gelegd, dat hij omstreeks Decem ber 1925, Jan. en Febr. 1926 te Terneuzen 67 greenen planken en 27 gegalvaniseerde luiken, toebelioorende aan de HoU. Interna tionale Handelsmaatschappij en afkomstig van bet gezonken schip Navolenter en welke goe deren hij uit bet water had opgevischt, zich heeft toegeëigend. In deze zaak werd con nader onderzoek bevolen. J. W. B., 34 j., schipper te Ouddorpi, werd beklaagd, dat hij op 26 Febr. 1926 te Brouwershaven als schipper van het vaar tuig O. D. 22 met de bedoeling haven- en kaaigeld te ontduiken de grootte van zijn schip onjuist aan den havenmeester heelt opgegeven. Eisch en uitspraak f 20 of 20 d. h. Kantongerecht te Middelburg. Zitting van 7 April 1926. Door het Kantongerecht te Middelburg zijn veroordeeld wegens: fietsen zonder licht: A. J., Viissingen f 10 b. s. 10 d. h.P. S., Ooslkapelle f5 b. s. 5 d. h.overtreding trekhondenwetW. V., Zoutelande f 10 b. s. 10 d. h; mc.t een voertuig de linkerzijde van den weg houden: C. J., Koudekerke f 8 b. s. 8 d. h.dronkenschapJ. L. R. i<5i b. s. 5 d. h. en J. J. dej IC., f 3 b. s. 3 d. h., beiden Viissingen; met een motorrijtuig rijden zonder licht; A. S. fö b. s. 5 d. h.M. A. B. f 3 b. s. 3 d. li., beiden Middelburg; op straat noodeloos schreeuwenC. V. f 3 b.. s. 1 w. t.; J. M„ L. Ch. V. en C. M. D., ieder f3 b. s. 3 d. h., allen te Veere; als bestuurder van een motorrijtuig rijden zon der krachtig werkende remmenG. N. cn A. B. R., ieder f3 b. s. 3 d. h., beiden Viissingen; buiten noodzaak rijden over klin kerpaden: A. B., Middelburg f3 b. s. 3 d. h.met een rijwiel zander noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. v. B., Middelburg cn J. D., Souburg ieder f 3 b. s. 3 d. h.een trekdier onbeheerd laten staan: A. B., Middelburg f2 b. s. 2 d. h. buiten toestemming over oen spoorweg loo pen: Th. A. T., J. de P. en R. Al., allen Viissingen, ieder f2 b. s. 2d. h. Kantongerecht te Goes. Door den Kantonrechter te Goes zijn ver oordeeld wegens overtredingkippen laten loopen over bezaaiden grond: C. Z., Baarland f 3 b. s. 3 d. h.met auto rijden over den Zuidelijken weg der Beestenmarkt: C. J. A., Goes, fl b. s. 1 d. h.j venten zonder ver gunning E. V., St.-Nicolaas f 5 b. s. 5 d. h. in verboden richting te Wemeldinge in de Wilhelminasiraat rijden: A. v. d. S., Hans- weert f 3 b. s. 3 d. ih.naam van den schip per niet op z\jn schip hebbenG. v. B., Waspik, H. v. O., Rotterdam, O. R., Hasmers- heim f3 b. s. 3 d. Ir.; met rijwiel niet voldoende uitwijken naar rechts: J. II., J. M., Ovczande, f 10 b. s. 10 d. h.met rijwiel de veiligheid van het verkeer in gevaar bren gen: N. F., Wemeldinge f 10 b. s. 10 d. b. met voertuig zonder noodzaak op een rijwiel pad rijden: J. v. d. L., Kapelle f 10 b. s. 10 d. h.met rijwiel zonder noodzaak de linkerzijde van den weg houden: J. W., Goes f 3 h. s. 3 d. h.met motorrijwiel rijden welk niet voorzien is van nummer en letter: R. W., Goes f5 b. s. 5 d. li.met motor rijwiel rijden zonder rijbewijs: C. v. d. P., J. J. K., Ierseke f 5 b. s. 5 d. h.'s avonds fietsen zonder licht: M. R., AVaarde, I. d. R., Kamperland, S. J. v. H., Goes, F. T., Kloe tinge, J. F., Kats, W, d. R., Kapelle, fö b. s. 5 d. h.dronkenschapJ. J. P. L., Goes f 10 b. s. 10 d. h.le herh.M. S., Goes f 25 b. s. 25 d. li.J. v. 't W„ Hoe- dekenskerke 5 d. h. De II a a g s c h e kuitenprikker. Be kinderrechter te Den Haag heeft met ge sloten deuren behandeld de zaak tegen den 16-jarigen jongen, die bekend is als de kui tenprikker. Overeenkomstig den eisch werd liij ter beschikking van de regeering gesteld. D e e g e 1. Tot de diersoorten, welke te allen tijde nuttig geacht worden voor landbouw of houtteelt, behoort ook de egel, in deze streken beter bekend onder den naam van stekelvarken- Deze laatste benaming is echter onjuist- Het werke lijke stekelvarken is een geheel ander dier, dat tot de knaagdieren behoort en slechts wordt aangetroffen in het zuiden van ons werelddeel en in het noorden van Afrika. In Overijsel wordt de egel ook wel „scherpenhaas" genoemd, in Groningen „zwienegel", in Drente „engelhaar" en in Friesland „stikelbaarch" 'en „igel". De egel onderscheidt zich van alle in- landsche zoogdieren, niet alleen door zijn sterk ineengedrongen lichaamsvorm, maar voornamelijk door de vrij scherpe stekels waarmede zijn rug van het voorhoofd tot aan den staart bedekt is- Zijn snuit is smal en eindigt in een beweeglijke schijf; pooten, ooren en staart zijn kort; de zwarte oogen zijn heel klein. In het mid den zijn de stekels geelachtig en aan den top donkerbruin- Het diertje heeft een lengte van 25 tot 30 centimeter, hier onder begrepen de slechts 2.5 centimeter lange staart- Het wijfje onderscheidt zich van het mannetje doordat zij iets groo ter is; zij heeft een spitser snuit, dikker romp en een lichtere, meer grijsachtige kleur. De egel komt nergens talrijk voor; alleen sommige streken van Rusland ma ken hierop een uitzondering. In geheel Europa, behalve in het hooge Noorden, wordt zij aangetroffen, alsmede in het grootste gedeelte van Noord-Azië. Dit dier bewoont zoowel vlakke als bergachtige streken. Men treft het aan in wouden, vel den en weilanden, ja zelfs in tuinen- Onder dikke struiken, onder een hoop takkebossen of onder een haag houdt hij zich schuil in een nest, hetwelk sa mengesteld is uit verdorde bladeren en verdroogd gras. Soms graaft het ook een' niet erg diep hol, om daarin te nestelen- Zoo'n hol heeft dan gewoonlijk twee uit gangen: één naar het Zuiden en één naar liet Noorden- Bij sterken wind en toenncmende koude wordt één van deze openingen dichtgemaakt- Des avonds en des nachts verlaat de egel zijn verblijf om voedsel te zoeken, dat bestaat uit al lerlei kleine dieren, vooral ook uit veld en spitsmuizen- Vindt hij op zijn strooptochten ergens een muizegat, dan gaat hij het eerst be snuffelen, en, zoodra hij bemerkt, dat zich daarin een muisje ophoudt, begint hij aanstonds snel te graven en lioudt daarmede niet op vóór liij het gevangen heeft, -om het daarna onmiddellijk te ver slinden- Behalve muizen vangt de egel ook ratten, mollen, hagedissen, slakken wormen, kikv-orschen, ja zelfs slangen, maar ook en dit is erg jammer jonge vogels; bovendien rooft hij ook eie ren- In niet behoorlijk afgesloten hoen derhokken haalt hij eieren weg en soms zelfs kuikens en volwassen hoenders- Vol gens genomen proeven, zouden de beten van adders hem niet deren- Heel graag lust de egel ook verschillende boom vruchten en b-oomzaden. Wanneer men hem aanraakt, richt hij onmiddellijk zijn stekels op- Wordt hij op zijn strooptochten door andere dieren aangevallen, dan rolt "hij zich zoo snel mogelijk tot een bal op en wel door middel van een spierlaag, die zijn lichaam als het ware met een zak omgeeft- Grap pig is het na te gaan, hoe de egel zich ontrolt- Als men zich stilhoudt, komt er na verloop van eenigen tijd heel lang zaam eenige beweging do-or een eigenaar dige rilling van het vel. Daarna schuift hij bet voorste en het achterste gedeelte van het stekelpantser uiteen, zet de poot jes heel voorzichtig op den grond, waar na zijn snuitje, dat veel overeenkomst heeft met den snuit van ©en varken, langzamerhand te voorschijn komt- Is ein delijk het gelieele kopje weer zichtbaar ge worden, dan komt onmiddellijk het oogen hlik, waarop hij zich zoo snel mogelijk verwijdert- In onzen tuin komt in de laatste jaren geregeld een egelpaar voor; in het laatst van Juli zagen we verleden jaar ook een drietal jongen- Tegen den avond komen ze meestal te voorschijn- Bij den bijen- stand gekomen, gingen ze dan herhaalde lijk de voor de bijenwoningen liggende doode darren oppeuzelen- Het wijfje werpt veelal van 4 tot 6 jongen- Gewoonlijk zijn deze in den herfst reeds in staat zelf hun voedsel te zoe ken; in liet daarop volgende voorjaar zij -nze echter eerst volwassen- Hun win terslaap, die, zooals te begrijpen is, af hankelijk is van de heerschende weers gesteldheid, duurt meestal van Novem ber tot April- In gunstige omstandigheden kan de in vrijen toestand levende egel waarschijnlijk 8 tot 10 jaren oud worden. Het diertje is g;emakkelij!k tam te ma ken .Men neemt het eenvoudig mede en brengt het op een voor hem geschikt© plaats .Aan de veranderde omstandighe den geraakt het heel gauw gewoon en heeft spoedig alle beschroomdheid voor den mensch afgelegd. Voedsel neemt het al spoedig van hen aan; van melk houdt de egel al heel veel. Hier en daar houdt men dit diertje, in plaats van katten, in schuren en stallen, waar het dan door het verdelgen van muizen en ratten heel veel nut doet. Onaangenaam wordt de op zolder gehouden egel door zijn nach telijk gestommel, zijn muskusachtige!) reuk, alsmede door zijn onzindelijkheid. Zijn dus de egels door het rooven van eieren en kuikens, het vangen van jonge vogels en het eten van afgevallen vruch ten en van boomzaden nog al schadelijk toch dienen ze door het verslinden van een groot aantal muizen, ratten, insecten en ander schadelijk gedierte,, als hoogst nuttig te worden beschouwd (Z. OU Men onderhoudt z ij n tanden: door ze goed te reinigen; door ze flink to gebruiken; door ze regelmatig aan tandheelkundig on derzoek te onderwerpencn door alle zieke tanden vroegtijdig te laten herstellen. G i o n d h i d r a a d.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1926 | | pagina 6